О дополнительных мерах по обеспечению безопасности должностных лиц органов государственной власти и управления
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 15 января 1993 года N 35
В целях обеспечения личной и имущественной безопасности должностных лиц органов государственной власти и управления, а также совершенствования системы учета и контроля за оружием Кабинет Министров Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Министерству внутренних дел Республики Казахстан совместно с Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан принять дополнительные меры по обеспечению личной и имущественной безопасности руководителей органов государственной власти и управления, глав областных, городских и районных администраций по месту их работы и жительства.
2. Разрешить руководителям предприятий промышленного комплекса республики по согласованию с трудовыми коллективами и за счет собственных средств предприятий создавать службы охраны и безопасности.
Установить, что службы охраны и безопасности предприятий создаются на договорной основе с подразделениями охраны при органах внутренних дел и предназначаются для обеспечения сохранности товарно-материальных ценностей и личной безопасности руководителей предприятий.
3. Министерству юстиции и Министерству внутренних дел Республики Казахстан в двухмесячный срок разработать, согласовать с заинтересованными министерствами и ведомствами и внести на рассмотрение Кабинета Министров Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О контроле за оружием".
4. Утвердить прилагаемое Положение о разрешительной системе в Республике Казахстан.
Министерству внутренних дел Республики Казахстан разработать, согласовать с Генеральной прокуратурой, Комитетом национальной безопасности, Министерством обороны, Министерством юстиции, Министерством здравоохранения Республики Казахстан и утвердить Инструкцию о порядке применения Положения о разрешительной системе в Республике Казахстан.
Установить, что требования Положения о разрешительной системе и Инструкции о порядке его применения являются обязательными для исполнения всеми юридическими и физическими лицами на территории Республики Казахстан.
5. Пункт 5 утратил силу - постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 2 февраля 1995 г. N 110.
6. Рекомендовать ЦК ДОСААФ Республики Казахстан и Казахскому РФСО "Динамо" производить на договорной основе обучение лиц, имеющих право на хранение и ношение служебно-штатного огнестрельного оружия, правилам обращения с ним.

Мемлекеттiк өкiмет пен басқару органдары лауазымды адамдарының қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету жөнiндегi қосымша шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң қаулысы 15 қаңтар 1993 ж. N 35
Мемлекеттiк өкiмет пен басқару органдары лауазымды адамдарының жеке басын және мүлiктiк қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету, сондай-ақ қарудың есебiн алу және оған бақылау жасау жүйесiн жетiлдiру мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгi Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк комитетiмен бiрлесiп мемлекеттiк өкiмет пен басқару органдары басшыларының, облыстардың, қалалар мен аудандардың әкiмдерiнiң жұмыс iстейтiн және тұратын жерлерiнде олардың жеке басы мен мүлiктiк қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету жөнiнде қосымша шаралар қолданатын болсын.
2. Республиканың өнеркәсiп кешенi кәсiпорындарының басшыларына еңбек ұжымдарының келiсуi бойынша және кәсiпорындардың меншiктi қаржысы есебiнен күзет және қауiпсiздiк қызметiн құруға рұқсат етiлсiн.
Кәсiпорындардың күзет және қауiпсiздiк қызметi iшкi iстер органдары жанындағы күзет бөлiмшелерiмен уағдаластық негiзде құрылады және кәсiпорындардың тауар-материалдық игiлiктерi аман сақталуын және олардың басшыларының жеке басының қауiпсiздiгiн қамтамасыз етуге арналған деп белгiленсiн.
3. Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгi мен Iшкi iстер министрлiгi екi айлық мерзiмде "Қаруға бақылау жасау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасын әзiрлеп, мүдделi министрлiктермен және ведомстволармен келiсетiн және Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң қарауына енгiзетiн болсын.
4. Қазақстан Республикасында рұқсат беру жүйесi туралы осыған қосылған Ереже бекiтiлсiн.
Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгi Қазақстан Республикасында рұқсат беру жүйесi туралы ереженi қолдану тәртiбi жайындағы нұсқауды әзiрлеп, Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасымен, Ұлттық қауiпсiздiк комитетiмен, Қорғаныс министрлiгiмен, Әдiлет министрлiгiмен, Денсаулық сақтау министрлiгiмен келiсетiн және бекiтетiн болсын.
Рұқсат беру жүйесi туралы ереженiң және оның қолдану тәртiбi туралы нұсқаудың талаптары Қазақстан Республикасының аумағындағы барлық заңды ұйымдар мен жеке адамдардың орындауы үшiн мiндеттi болып табылады деп белгiленсiн.
(5-тармақ)
Ескерту. 5-тармақтың күшi жойылған - ҚРМК-нiң 1995.02.02.
N 110 қаулысымен. P950110_
6. Қазақстан Республикасының ДОСААФ Орталық комитетi мен "Динамо" Қазақ спорт қоғамдары федерациясына қызметтiк-штаттық атыс қаруын сақтау мен алып жүруге хұқығы бар адамдарға оны пайдалану ережелерiн уағдаластық негiзде үйрету ұсынылсын.

7. Считать утратившим силу постановление Совета Министров Казахской ССР N 637 от 21 октября 1968 г. "О мерах по усилению охраны диких животных, упорядочению продажи и пользования охотничьим оружием в Казахской ССР" (СП КазССР, 1968 г., N 20, ст.133).
Премьер-министр
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕНО
постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 15 января 1993 г. N 35
П О Л О Ж Е Н И Е
о разрешительной системе в Республике Казахстан
1. Общие положения
1. Разрешительную систему на территории Республики Казахстан составляет комплекс специальных правил, регулирующих порядок приобретения, сбыта, перевозки, хранения и ношения предметов, веществ и материалов, на которые установлен особый режим пользования.
Контроль за соблюдением предприятиями, учреждениями, организациями всех форм собственности и гражданами правил разрешительной системы в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан возлагается на органы внутренних дел.
2. Разрешительная система устанавливается в отношении огнестрельного, газового и холодного оружия, боеприпасов, множительно-копировальной техники цветного изображения, взрывчатых, сильнодействующих химических, ядовитых, радиоактивных, наркотикосодержащих и других предметов, веществ и материалов, перечень которых определяется законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 2 - изменен постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан от 29 сентября 1993 г. N 966
3. Объектами разрешительной системы являются базы, хранилища, склады и иные помещения, в которых находятся предметы, вещества и материалы, предусмотренные пунктом 2 настоящего Положения, а также оружейно-ремонтные, пиротехнические, штемпельно-граверные предприятия, магазины, торгующие оружием и боеприпасами, стрелковые тиры и стенды.
2. ПРИОБРЕТЕНИЕ, ХРАНЕНИЕ И НОШЕНИЕ ОГНЕСТРЕЛЬНОГО,
ГАЗОВОГО И ХОЛОДНОГО ОРУЖИЯ
4. Предприятия, учреждения, организации и граждане приобретают огнестрельное, газовое и холодное оружие, множительно-копировальную технику цветного изображения по разрешениям органов внутренних дел, выдаваемым в соответствии с настоящим Положением и нормативными актами Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 4 - изменен постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан от 29 сентября 1993 г. N 966
5. Продажа оружия осуществляется предприятиями, учреждениями, организациями через специализированные магазины, разрешение на открытие которых выдается органами внутренних дел.
6. Пункты 6 и 7 утратили силу постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 2 февраля 1995 г. N 110.

7. Қазақ ССР Министрлер Советiнiң "Қазақ ССР-iнде жабайы
жануарларды қорғауды күшейту және аң аулайтын мылтықтарды сату мен
пайдалануды тәртiпке келтiру шаралары туралы 1968 ж., N 20, 133-бап)
күшi жойылған деп саналсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1993 жылғы 15 қаңтардағы
N 35 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасында рұқсат беру жүйесi туралы
ЕРЕЖЕ
1. ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР
1. Қазақстан Республикасының аумағында рұқсат беру жүйесiн пайдаланудың ерекше тәртiбi белгiленген заттарды, бұйымдарды және материалдарды сатып алу, өткiзу, тасымалдау, сақтау және ұстау тәртiбiн реттейтiн арнаулы ережелер кешенi құрайды.
Қазақстан Республикасы заңдарына сәйкес барлық меншiк нысанындағы кәсiпорындардың, мекемелердiң, ұйымдардың және азаматтардың рұқсат беру жүйесi ережелерiн сақтауын бақылау iшкi iстер органдарына жүктеледi.
2. Тiзбесi Қазақстан Республикасы заңдарымен анықталатын атылатын, газ және суық қаруларға, оқ-дәрiлерге, түрлi-түстi көбейткiш-көшiргiш техникасына, қопарғыш, күштi әсер ететiн химиялық, улы, радиоактивтi, есiрткiлi және басқа заттар, бұйымдар мен материалдар жөнiнде рұқсат беру жүйесi белгiленедi.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерiс енгiзiлген - ҚРМК-нiң 1993.09.29.
N 966 қаулысымен.
3. Рұқсат беру жүйесiнiң объектiлерi базалар, сақтау орындары, қоймалары және осы Ереженiң 2-бабында көзделген заттар, бұйымдар мен материалдар бар басқа да үй-жайлар, сондай-ақ қару-жөндеу, пиротехникалық, белгi-ойма кәсiпорындары, қару мен оқ-дәрi сататын дүкендер, оқ ату тирлерi мен стендiлерi болып табылады.
2. АТЫЛАТЫН, ГАЗ ЖӘНЕ СУЫҚ ҚАРУЛАРДЫ
САТЫП АЛУ, САҚТАУ МЕН АЛЫП ЖҮРУ
4. Кәсiпорындар, мекемелер, ұйымдар мен азаматтар атылатын, газ және суық қаруларды түрлi-түстi көбейткiш-көшiргiш техникасын осы Ережеге және Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң нормативтiк актiлерiне сәйкес берiлетiн iшкi iстер органдарының
рұқсаты бойынша сатып алады.
Ескерту. 4-тармаққа өзгерiс енгiзiлген - ҚРМК-нiң 1993.09.29.
N 966 қаулысымен.
5. Қару сатуды кәсiпорындар, мекемелер, ұйымдар iшкi iстер
органдары ашуға рұқсат беретiн арнаулы дүкендер арқылы жүзеге асырады.
(6,7-тармақ)
Ескерту. 6, 7 тармақтардың күшi жойылған - ҚРМК-нiң 1995.02.02.
N 110 қаулысымен.

3. ВЫДАЧА РАЗРЕШЕНИЙ
8. Органы внутренних дел выдают разрешения предприятиям, учреждениям и организациям всех форм собственности на приобретение, сбыт, хранение, перевозку оружия, боеприпасов, множительно-копировальной техники цветного изображения, взрывчатых, сильнодействующих химических, радиоактивных веществ и материалов, на открытие оружейно-ремонтных, пиротехнических, штемпельно-граверных предприятий, магазинов, торгующих оружием и боеприпасами, стрелковых тиров и стендов, а гражданам - на приобретение, хранение и ношение огнестрельного, газового и холодного оружия и боеприпасов.
Сноска. Пункт 8 - изменен постановлениями Кабинета Министров Республики Казахстан от 29 сентября 1993 года N 966; от 10 ноября 2000 г. N 1693 P001693_ .
9. Разрешение на эксплуатацию баз, хранилищ, складов и иных помещений для хранения предметов и веществ, подпадающих под действие разрешительной системы, выдается после их обследования комиссиями в составе представителей заинтересованных ведомств, органов внутренних дел, государственного пожарного надзора, а также в зависимости от вида объекта - санитарного, горного надзора и др.
10. Прием граждан на работу, непосредственно связанную с приобретением, хранением, охраной, учетом, перевозкой и использованием предметов, веществ и материалов, на которые установлена разрешительная система, производится администрацией предприятий, учреждений, организаций только по предварительному согласованию с местными органами внутренних дел.
11. Пункт 11 утратил силу - постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 2 февраля 1995 г. N 110.
12. МВД Республики Казахстан в установленном порядке выдает разрешения:
- на ввоз в Республику Казахстан и вывоз из Республики Казахстан огнестрельного, газового и холодного оружия, боеприпасов, множительно-копировальной техники цветного изображения, взрывчатых, сильнодействующих химических, ядовитых, радиоактивных и других предметов, веществ и материалов, на которые установлена разрешительная система;
- иностранным гражданам на приобретение, ввоз в Республику Казахстан и вывоз из Республики Казахстан оружия и боеприпасов.
Осуществляя в полном объеме свои функции по линии разрешительной системы, МВД Республики Казахстан может выдавать и другие виды разрешений.
Сноска. В пункт 12 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 10 ноября 2000 г. N 1693 P001693_ .
13. УВД областей, ГУВД города Алма-Аты и ГОВД города Ленинска выдают разрешения:
- на открытие оружейно-ремонтных, пиротехнических, штемпельно-граверных предприятий, магазинов, торгующих оружием и боеприпасами, складов взрывчатых материалов, стрелковых тиров и стендов;
- на приобретение, перевозку и хранение взрывчатых, сильнодействующих химических, ядовитых и других веществ и материалов предприятиям, учреждениям и организациям;
- на приобретение, перевозку, хранение оружия и боеприпасов к нему предприятиям, учреждениям и организациям всех форм собственности;
- гражданам на приобретение, хранение и ношение охотничьего огнестрельного оружия и боеприпасов к нему;
- на вывоз за границу и ввоз в Республику Казахстан оружия, боеприпасов спортивным организациям для участия в соревнованиях;
- на приобретение, хранение и использование множительно-копировальной техники цветного изображения.
Сноска. Пункт 13 - изменен постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан от 29 сентября 1993 г. N 966;
абзацы 5 и 6 - в редакции постановления Кабинета
Министров Республики Казахстан от 2 февраля 1995 г. N 110.

3. РҰҚСАТ БЕРУ
8. Iшкi iстер органдары меншiктiң барлық нысанындағы кәсiпорындарға, мекемелерге және ұйымдарға қару, оқ-дәрi, түрлi-түстi көшiргiш техникасы, қопарғыш, күштi әсер ететiн химиялық, радиоактивтi, материалдарды сатып алуға, өткiзуге, сақтауға, тасымалдауға, қару-жөндеу, пиротехникалық, белгi-ойма кәсiпорындарын, қарумен және оқ-дәрiмен сауда жасайтын дүкендер, оқ ату тирлерi мен стендiлерiн ашуға, ал азаматтарға атылатын, газ және суық қарулар және оқ-дәрi, түрлi-түстi көшiргiш техникасын сатып алуға, сақтауға және алып жүруге рұқсат бередi.
Ескерту. 8-тармаққа өзгерiс енгiзiлген - ҚРМК-нiң 1993.09.29.
N 966 қаулысымен. P930966_
Ескерту. 8-тармақ өзгердi - ҚР Үкіметінің 2000.11.10. N 1693
қаулысымен. P001693_
9. Рұқсат беру жүйесi қолданылатын бұйымдар мен заттарды сақтауға арналған базаларды, сақтау орындарын, қоймалар мен басқа да үй-жайларды пайдалануға рұқсат құрамында мүдделi ведомстволардың iшкi iстер органдарының, мемлекеттiк өрт қатерiн қадағалаудың, сондай-ақ объектiнiң түрiне қарай санитарлық тау-кен қадағалаудың және басқалардың өкiлдерi бар комиссия оларды тексерген соң бередi.
10. Рұқсат беру жүйесi белгiленген бұйымдарды, заттар мен материалдарды сатып алумен, сақтаумен, күзетумен, есепке алумен, тасымалдаумен және пайдаланумен тiкелей байланысты жұмысқа азаматтарды кәсiпорындардың, мекемелердiң, ұйымдардың әкiмшiлiктерi тек жергiлiктi iшкi iстер органдарымен алдын ала келiсу бойынша қабылдайды.
(11-тармақ) .
Ескерту. 11-тармақтың күшi жойылған - ҚРМК-нiң 1995.02.02.
N 110 қаулысымен.
12. Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгi белгiленген тәртiппен:
- рұқсат беру жүйесi белгiленген бұйымдарды, атылатын, газ және суық қаруларды, оқ-дәрiлердi, түрлi-түстi көшiргiш техникасын, қопарғыш заттарды, күштi әсер ететiн химиялық, улы, радиоактивтi және басқа да заттар мен материалдарды Қазақстан Республикасына әкелуге және Қазақстан Республикасынан әкетуге;
- шет ел азаматтарына қарулар мен оқ-дәрi сатып алуға, оларды Қазақстан Республикасына әкелуге және Қазақстан Республикасынан әкетуге рұқсат бередi.
Рұқсат беру жүйесi тарапынан өз функциясын толық көлемде жүзеге асыра отырып, Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгi басқа да рұқсат түрлерiн бере алады.
Ескерту. 12-тармақтың бiрiншi абзацына өзгерiс енгiзiлген -
ҚРМК-нiң 1993.09.29. N 966 қаулысымен.
Ескерту. 12-тармақ өзгердi - ҚР Үкіметінің 2000.11.10. N 1693
қаулысымен. P001693_
13. Облыстардың iшкi iстер басқармалары, Алматы қаласының қалалық Iшкi iстер басқармасы және Ленинск қаласының қалалық iшкi iстер бөлiмi:
- қару-жөндеу, пиротехникалық белгi-ойма кәсiпорындарын, қарумен және оқ-дәрiмен сауда жасайтын дүкендер, қопарғыш материалдар қоймаларын, оқ ату тирлерi мен стендiлерiн ашуға;
- кәсiпорындардың, мекемелердiң және ұйымдардың қопарғыш, күштi әсер ететiн химиялық, улы және басқа заттар мен материалдарды сатып алуына, тасымалдауы мен сақтауына;
- барлық меншiк нысанындағы кәсiпорындардың, мекемелер мен ұйымдардың қаруды және оның оқ-дәрiсiн сатып алуына, тасымалдауына, сақтауына;
- азаматтарға аңшы атыс қаруы мен олардың оқ-дәрiлерiн сатып алуға, сақтауға және ұстауға;
- спорт ұйымдарына жарыстарға қатысу үшiн қару мен оқ-дәрiлердi шетелге әкетуге және Қазақстан Республикасына әкелуге;
Ескерту. 13-тармақтың 5-шi және 6-шi абзацтары жаңа редакцияда
берiлген - ҚРМК-нiң 1995.02.02. N 110 қаулысымен.

14. Городские и районные органы внутренних дел выдают разрешения:
- на приобретение, перевозку и хранение взрывчатых, сильнодействующих химических, ядовитых и других материалов и веществ государственным предприятиям, учреждениям и организациям;
- на приобретение и хранение метанола (оформление паспорта) государственным организациям;
- гражданам на приобретение, хранение и ношение гладкоствольного охотничьего и газового оружия.
15. Органы внутренних дел на транспорте выдают разрешения на приобретение, ношение, хранение и перевозку огнестрельного оружия, боеприпасов к нему, газового оружия подразделениям военизированной охраны.
4. ПРАВА ОРГАНОВ ВНУТРЕННИХ ДЕЛ ПРИ ОСУЩЕСТВЛЕНИИ
КОНТРОЛЯ ЗА СОБЛЮДЕНИЕМ ПРАВИЛ РАЗРЕШИТЕЛЬНОЙ
СИСТЕМЫ
16. Органы внутренних дел обеспечивают контроль за соблюдением правил разрешительной системы путем: систематического обследования объектов; проверки допуска лиц к работе, связанной с приобретением, хранением, перевозкой, охраной и использованием предметов, веществ и материалов, на которые установлена разрешительная система; выдачи соответствующих разрешений; проведения профилактических мероприятий по предупреждению и пресечению нарушений действующих правил.
17. Органам внутренних дел при осуществлении разрешительной системы предоставляется право:
а) отказывать в допуске к работам, связанным с хранением, охраной, учетом, использованием и перевозкой предметов, веществ и материалов, на которые распространяется действие разрешительной системы, не выдавать разрешения на приобретение и хранение огнестрельного и газового оружия, а также аннулировать ранее выданный допуск или разрешение лицу, если оно:
страдает психическими заболеваниями;
грубо нарушает общественный порядок;
является алкоголиком или наркоманом, состоящим на соответствующем учете;
имеет непогашенную или неснятую в установленном законом порядке судимость за совершение умышленного преступления;
привлечено к уголовной ответственности за совершенное преступление;
не имеет постоянного места жительства.
Сноска. Подпункт "а" - в редакции постановления Кабинета Министров Республики Казахстан от 2 февраля 1995 г. N 110.
б) закрывать стрелковые тиры в случаях необеспечения безопасности граждан и сохранности находящихся в них оружия и боеприпасов;
в) осматривать с участием представителей предприятий, учреждений и организаций помещения, где хранятся предметы, вещества и материалы, на которые установлена разрешительная система, с целью проверки соблюдения правил обращения с ними;
г) запрещать предприятиям, учреждениям и организациям приобретение, сбыт, продажу, хранение и перевозку огнестрельного и газового оружия, боеприпасов, взрывчатых материалов, сильнодействующих химических, ядовитых и радиоактивных веществ в случаях нарушения порядка сбыта, отпуска, хранения, учета, использования и перевозок таких предметов и веществ; производить изъятие названных предметов и веществ, опечатывание складов, баз и хранилищ;
д) приостанавливать полностью или частично деятельность пиротехнических предприятий, если в них не обеспечивается безопасность работников или других граждан;
е) запрещать функционирование штемпельно-граверных предприятий, открытых без соответствующего разрешения;
ж) направлять руководителям предприятий, учреждений и организаций всех форм собственности предписания об устранении нарушений правил разрешительной системы;
з) осматривать имеющиеся у граждан оружие, боеприпасы и места их хранения с целью контроля за соблюдением правил обращения с ними;
и) изымать у граждан оружие и боеприпасы в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, а также нормативными актами Министерства внутренних дел Республики Казахстан.

14. Қалалық және аудандық iшкi iстер органдары:
- мемлекеттiк кәсiпорындардың, мекемелер мен ұйымдардың қопарғыш, күштi әсер ететiн химиялық, улы және басқа материалдар мен заттарды сатып алуына, тасымалдауы мен сақтауына;
- мемлекеттiк ұйымдардың метанолды (паспортты ресiмдеудi) сатып алуына және сақтауына;
- азаматтардың тегiс оқпанды аңшылық және газ қаруын сатып алуына, сақтауы мен алып жүруiне рұқсат бередi.
15. Көлiктегi iшкi iстер органдары әскерилендiрiлген күзет бөлiмшелерiнiң атыс қаруын, оның оқ-дәрiсiн сатып алуға, ұстауына, сақтауына және тасымалдауына рұқсат бередi.
4. РҰҚСАТ БЕРУ ЖҮЙЕСIНIҢ ЕРЕЖЕЛЕРI САҚТАЛУЫН БАҚЫЛАУДЫ
ЖҮЗЕГЕ АСЫРУДАҒЫ IШКI IСТЕР ОРГАНДАРЫНЫҢ ҚҰҚЫҚТАРЫ
16. Iшкi iстер органдары рұқсат беру жүйесi ережелерiнiң сақталуын бақылауды: объектiлердi жүйелi тексеру; рұқсат беру жүйесi белгiленген бұйымдарды, заттарды және материалдарды сатып алуға, сақтауға, тасымалдауға, күзетуге және пайдалануға байланысты жұмысқа адамдар жiберудi тексеру; тиiстi рұқсаттар беру; қолданылып жүрген ережелердi бұзудың алдын-алу және жолын кесу жөнiндегi профилактикалық шараларды жүргiзу арқылы қамтамасыз етедi.
17. Рұқсат беру жүйесiн жүзеге асыруда iшкi iстер органдарына:
а) рұқсат беру жүйесi қолданылатын бұйымдарды, заттарды және материалдарды сақтауға, күзетуге, есепке алуға, пайдалануға және тасымалдауға байланысты жұмыстарға жiберуден бас тарту, атылатын және газ қаруын сатып алу мен сақтауға рұқсат бермеу, сондай-ақ егер адам:
- психикалық ауруға шалдыққан;
- қоғамдық тәртiптi өрескел бұзатын;
- тиiстi есепте тұрған маскүнем немесе нашақор;
- қасақана қылмыс жасағаны үшiн сотталғандығын өтемеген немесе онысы заңмен белгiленген тәртiпте алынбаған;
- қылмыс жасағаны үшiн қылмыстық жауапқа тартылған;
- тұрақты тұратын мекенi жоқ болса, бұрын оған берiлген жiберудiң немесе рұқсаттың күшiн жою;
б) азаматтардың қауiпсiздiгi мен ондағы қару мен оқ-дәрiнiң сақталуын қамтамасыз етпеген жағдайда оқ ату тирлерiн жабу;
в) сақтау ережелерiнiң орындалуын тексеру мақсатында рұқсат беру жүйесi белгiленген заттар, бұйымдар және материалдар сақталатын үй-жайларды кәсiпорын, мекеме және ұйым өкiлдерiнiң қатысуымен тексеру;
г) кәсiпорындарға, мекемелер мен ұйымдарға атылатын және газ қаруын, оқ-дәрiнi, қопарғыш материалдарды, күштi әсер ететiн химиялық, улы және радиоактивтi заттарды өткiзу, босату, сақтау, есепке алу, пайдалану және тасымалдау тәртiбiн бұзған жағдайларда осындай бұйымдар мен заттарды сатып алуына, өткiзуiне, сатуына, сақтауына және тасымалдауына тыйым салу, аталған заттар мен бұйымдарды қайтарып алу, қоймаларды, базаларды және сақтау орындарын мөрлеп жабу;
д) егер қызметкерлердiң немесе басқа азаматтардың қауiпсiздiгi қамтамасыз етiлетiн болса, онда пиротехникалық кәсiпорындардың қызметiн толық немесе iшiнара тоқтату;
е) тиiстi рұқсатсыз ашылған белгi-ойма кәсiпорындарының жұмыс iстеуiне тыйым салу;
ж) барлық меншiк нысанындағы кәсiпорын, мекеме және ұйым басшыларына рұқсат беру жүйесiнiң ережелерiн бұзушылықты жою туралы нұсқама жiберу;
з) қаруды пайдалану ережесiн сақтауға бақылау жасау мақсатымен азаматтарда бар қаруды, оқ-дәрiнi және оларды сақтау орындарын қарап шығу;
и) Қазақстан Республикасының заңдарымен, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң нормативтi актiлерiмен белгiленген тәртiппен азаматтардан қаруды және оқ-дәрiнi қайтарып алу хұқығы берiледi.
Ескерту. 17-тармақтың "а" тармақшасы жаңа редакцияда берiлген -
ҚРМК-нiң 1995.02.02. N 110 қаулысымен.

18. Правила разрешительной системы не распространяются на объекты, подведомственные Министерству обороны, Республиканской гвардии, Службе охраны Президента, Министерству внутренних дел, Комитету национальной безопасности, Генеральной прокуратуре, Государственному комитету Республики Казахстан по охране государственной границы, Государственному следственному комитету, Таможенному комитету, Управлению налоговой полиции Министерства финансов Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 18 - в редакции постановления Кабинета Министров Республики Казахстан от 2 февраля 1995 г. N 110, с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 28 августа 1996 г. N 1060 P961060_ .

18. Рұқсат беру жүйесiнiң ережелерi Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгiне, Республикалық ұланына, Президенттiң Күзет қызметiне, Iшкi iстер министрлiгiне, Ұлттық қауiпсiздiк комитетiне, Бас прокуратурасына, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекара күзетi жөнiндегi мемлекеттiк комитетiне, Мемлекеттiк тергеу комитетiне Қаржы министрлiгiнiң Кеден комитетi мен Бас салық инспекциясының Салық полициясы басқармасына қарасты объектiлерге қолданылмайды.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда берiлген - ҚРМК-нiң
1995.02.02. N 110 қаулысымен.
ЕСКЕРТУ. 18-тармаққа өзгерiстер енгiзiлдi - ҚРҮ-нiң 1996.08.28.
N 1060 қаулысымен. P961060_