Об утвеpждении Положения о поpядке обеспечения тpанспоpтными сpедствами и оpганизации пеpевозок сил и сpедств Республиканской системы по пpедупpеждению и действиям в чpезвычайных ситуациях
Постановление Кабинета Министpов Республики Казахстан от 16 апpеля 1993 г. N 315. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 9 февраля 2005 г. N 124 (P050124)
В целях обеспечения своевременной перевозки сил, средств и материально-технических ресурсов, необходимых для проведения спасательных, аварийно-восстановительных и других неотложных работ, оказания помощи пострадавшему населению в районах чрезвычайных ситуаций Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемое Положение о порядке обеспечения транспортными средствами и организации перевозок сил и средств Республиканской системы по предупреждению и действиям в чрезвычайных ситуациях.
2. Возложить на Государственный комитет Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям координацию действий министерств и ведомств по обеспечению своевременной перевозки сил и средств, указанных в Положении.<*>
Сноска. В пункте 2 заменены слова - постановлением Правительства РК от 20 августа 1996 г. N 1031 P961031_ .
3. Государственному комитету Республики Казахстан по статистике и анализу ввести ежегодную государственную статистическую отчетность о наличии и техническом состоянии транспортных самолетов, грузовых судов и барж, большегрузных крытых автомобилей и трейлеров, местах их приписки, грузоподъемности и предназначенности к видам грузов.
4. Областным, Алматинской и Ленинской городским исполнительным органам утвердить соответствующие положения о порядке обеспечения транспортными средствами и организации перевозок сил и средств, необходимых для предупреждения и ликвидации последствий местных и объектовых чрезвычайных ситуаций.
Премьер-министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 16 апреля 1993 г. N 315
Положение
о порядке обеспечения транспортными средствами
и организации перевозок сил и средств Республиканской
системы по предупреждению и действиям
в чрезвычайных ситуациях
1. Настоящее Положение определяет порядок обеспечения транспортными средствами, организации перевозок в районы бедствия и обратно формирований аварийно-спасательной службы, групп специалистов, техники и грузов, необходимых для предотвращения и ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций (аварий, катастроф, крупных пожаров, разрушений и стихийных бедствий), проведения спасательных и аварийно-восстановительных работ, а также для оказания помощи, в том числе гуманитарной, пострадавшему населению (в дальнейшем - силы и средства).

Төтенше жағдайларда сақтандырудың және iс-әрекет жасаудың республикалық жүйесiн көлiк құралдарымен қамтамасыз ету және оның күштерi мен құрал-жабдықтарын тасымалдауды ұйымдастыру тәртiбi туралы Ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiнiң қаулысы 16 сәуiр 1993 ж. N 315. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2005 жылғы 9 ақпандағы N 124 қаулысымен
Төтенше жағдай аудандарында құтқару, авариялық-қалпына келтiру және басқа шұғыл жұмыстарды жүргiзуге қажеттi күштердiң, құрал-жабдықтар мен материалдық-техникалық ресурстардың уақтылы тасымалдануын қамтамасыз ету, зардап шеккен халыққа көмек көрсету мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Төтенше жағдайларда сақтандырудың және iс-әрекет жасаудың Республикалық жүйесiн көлiк құралдарымен қамтамасыз ету және оның күштерi мен құрал-жабдықтарын тасымалдауды ұйымдастыру тәртiбi туралы осыған қосылған Ереже бекiтiлсiн.
2. Министрлiктер мен ведомстволардың Ережеде көрсетiлген күштер мен құрал-жабдықтардың уақтылы тасымалдануын қамтамасыз ету жөнiндегi iс-қимылын үйлестiру Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөнiндегi мемлекеттiк комитетiне жүктелсiн.
3. Қазақстан Республикасының Статистика және талдау жөнiндегi мемлекеттiк комитетi көлiк ұшақтарының жүк кемелерi мен баржылардың, көп жүк таситын жабық автомобильдердiң және трейлердiң бар-жоғы, техникалық жай-күйi, тұратын жерлерi, жүк көтерiмдiлiгi, жүктердiң қандай түрiне арналғандығы туралы жыл сайынғы мемлекеттiк статистикалық есеп берiлуiн енгiзетiн болсын.
4. Облыстық, Алматы және Ленинск қалалық атқарушы органдар сол жерлердегi және объектiлердегi төтенше жағдайлардан сақтандыруға және олардың зардабын жоюға қажеттi көлiк құралдарымен қамтамасыз ету, күштер мен құрал-жабдықтарды тасымалдауды ұйымдастыру тәртiбi туралы тиiстi ережелерiн бекiтсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1993 жылғы 16 сәуiрдегi
N 315 қаулысымен
бекiтiлген
Төтенше жағдайларда сақтандырудың және iс-әрекет жасаудың
республикалық жүйесiн көлiк құралдарымен қамтамасыз ету және
оның күштерi мен құрал-жабдықтарын тасымалдауды ұйымдастыру
тәртiбi туралы ЕРЕЖЕ
1. Осы Ереже көлiк құралдарымен қамтамасыз етудiң, төтенше жағдайларды (аварияларды, апаттарды, iрi өрттi, қирап бүлiну мен тосын күйзелiстi) болдырмауға және олардың зардабын жоюға, сондай-ақ зардап шеккен халыққа көмек, оның iшiнде iзгiлiк көмек көрсетуге қажеттi авариялық-құтқару қызметiнiң құрамаларын, мамандар тобын, техника мен жүктердi (бұдан былай - күштер мен құрал-жабдықтар) күйзелiс аудандарына алып бару мен алып келудi ұйымдастыру тәртiбiн анықтайды.

2. Государственный комитет по чрезвычайным ситуациям вправе привлекать для целей предотвращения и ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций транспортные средства министерств и ведомств республики, государственных объединений, концернов, ассоциаций и других организационно-производственных структур (в дальнейшем - министерства и ведомства), расположенных на территории Республики Казахстан.<*>
Сноска. Пункт 2 изменен - постановлением Правительства РК от 20 августа 1996 г. N 1031 P961031_ .
3. При проведении мероприятий по предупреждению и ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций, оказанию гуманитарной помощи по распоряжению Государственного комитета Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям:<*>
Министерство транспорта Республики Казахстан, Казахское управление гражданской авиации, управления Алма-Атинской, Западно-Казахстанской и Целинной железных дорог, РПО "Казречморфлот", концерн "Казавтотранс", другие организации и предприятия, имеющие транспортные средства, обеспечивают в первоочередном порядке выделение транспортных средств и доставку в районы бедствия и возвращение обратно специальных формирований аварийно-спасательной службы, групп специалистов, техники и грузов, необходимых для предотвращения, ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций, и оказания помощи пострадавшему населению, а также выделяют билеты в приоритетном порядке на все виды транспорта для доставки специалистов и спасателей в районы бедствия.
Министерство обороны Республики Казахстан обеспечивает выделение транспортных средств военной авиации и автотранспорта для экстренной доставки в районы бедствия специальных формирований аварийно-спасательной службы, групп специалистов, крупногабаритной техники и грузов, необходимых для ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций, а также для разведки и оценки обстановки в труднодоступных районах; наводит мосты и временные переправы по маршрутам следования транспортных средств.
Министерство внутренних дел выделяет подразделения Государственной автомобильной инспекции для обеспечения безопасного и своевременного следования автотранспорта, перевозящего силы и средства, а также подразделения охраны и сопровождения грузов на всех видах транспорта.
Концерн "Казнефтепродукт" обеспечивает в первоочередном порядке необходимым количеством горюче-смазочных материалов транспортные средства, выделенные для мероприятий по предотвращению и ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций и оказанию помощи пострадавшему населению.
Сноска. Абзац первый изменен - постановлением Правительства РК от 20 августа 1996 г. N 1031.

2. Төтенше жағдайлар жөнiндегi мемлекеттiк комитет төтенше жағдайларды болдырмау және олардың зардаптарын жою мақсаты үшiн Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан министрлiктер мен ведомстволардың, мемлекеттiк бiрлестiктердiң, концерндердiң, қауымдастықтардың және басқа ұйымдық-өндiрiстiк құрылымдардың (бұдан былай- министрлiктер мен ведомстволар) көлiк құралдарын тартуға құқылы.<*>
Ескерту. 2-тармаққа өзгерiс енгiзiлдi - ҚРҮ-нiң 1996.08.20. N 1031 қаулысымен.
3. Төтенше жағдайлардан сақтандыру және олардың зардабын жою, iзгiлiк көмек көрсету жөнiндегi шараларды жүргiзген кезде Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң өкiмi бойынша:<*>
Қазақстан Республикасының Көлiк министрлiгi, Қазақ азаматтық авиация басқармасы, Алматы, Батыс Қазақстан және Тың темiр жолы басқармалары, "Қазтеңiзөзенфлот" РӨБ, "Қазавтокөлiк" концернi, көлiк құралдары бар ұйымдар мен кәсiпорындар көлiк құралдары бiрiншi кезектегi тәртiппен бөлiнуiн және төтенше жағдайларды болдырмауға, олардың зардаптарын жоюға және зардап шеккен халыққа көмек көрсетуге қажеттi авариялық-құтқару қызметiнiң арнаулы құрамалары, мамандар тобы, техника мен жүктер күйзелiс аудандарына жеткiзiлуi мен қайта қайтарылуын қамтамасыз етедi, сондай-ақ мамандар мен құтқарушыларды күйзелiс аудандарына жеткiзу үшiн көлiктiң барлық түрiне басым тәртiппен билеттер бөледi.
Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгi төтенше жағдайлардың зардабын жоюға, сондай-ақ жол қатынасы қиын аудандарда жағдайға барлау жасап, баға беруге қажеттi авариялық-құтқару қызметiнiң арнаулы құрамаларын, мамандар тобын, iрi көлемдi техника мен жүктердi күйзелiс аудандарына шұғыл түрде жеткiзу үшiн әскери авиацияның көлiк құралдары мен автокөлiк бөлiнуiн қамтамасыз етедi; көлiк құралдары баратын жолдарда көпiрлер және уақытша өткелдер салады.
Iшкi iстер министрлiгi күштер мен құрал-жабдықтарды таситын автокөлiктiң, көлiктiң барлық түрiндегi жүктердi күзететiн және алып баратын бөлiмшелердiң қауiпсiз әрi уақтылы баруын қамтамасыз ету үшiн Мемлекеттiк автомобиль инспекциясының бөлiмшелерiн бөледi.
"Қазмұнайөнiмi" концернi төтенше жағдайларды болдырмау және олардың зардабын жою, зардап шеккен халыққа көмек көрсету жөнiндегi шараларға бөлiнген көлiк құралдарын қажеттi мөлшерде жанар, жағар май материалдарымен бiрiншi кезектегi тәртiппен қамтамасыз етедi.
ЕСКЕРТУ. 3-тармаққа өзгерiс енгiзiлдi - ҚРҮ-нiң 1996.08.20.  N 1031 қаулысымен.

4. Министерства и ведомства организуют доставку сил и средств в возможно кратчайшие сроки. Владельцы привлекаемых к перевозкам транспортных средств обеспечивают своевременную их подачу к местам погрузки, формирование эшелонов и колонн, экипировку экипажей, заправку топливом и техническое обслуживание транспортных средств, разработку, согласование, в том числе с органами Государственной автомобильной инспекции, маршрутов следования и беспрепятственное продвижение, контролируют выполнение графика движения транспортных средств.
5. Погрузочные работы выполняются министерствами и ведомствами - отправителями грузов. В необходимых случаях, связанных с формированием эшелонов, штрафные санкции к отправителям за простои и недогруз транспортных средств могут не применяться при условии соблюдения предварительно согласованных сроков доставки грузов.
6. Министерство иностранных дел, Министерство транспорта и Министерство внутренних дел обеспечивают согласование вопросов беспрепятственного движения и охраны транспортных средств, перевозящих силы и средства, при их следовании по территории сопредельных государств с соответствующими ведомствами этих государств.
7. Министерства и ведомства, направляющие специальные формирования аварийно-спасательной службы, группы специалистов, а также лиц для охраны, сопровождения транспортных средств и специальных грузов, иных лиц, обеспечивают их соответствующим довольствием и денежными средствами на командировочные и транспортные расходы на период поездки до места назначения и возвращения обратно.
8. Министерства и ведомства организуют возвращение транспортных средств и экипажей, принимавших участие в мероприятиях по ликвидации чрезвычайных ситуаций и оказанию помощи пострадавшему населению.
9. Затраты, произведенные министерствами и ведомствами на обеспечение перевозок сил и средств, компенсируются Министерством финансов по фактически предъявленным документам за счет источников финансирования, предназначенных на ликвидацию последствий чрезвычайных ситуаций.
По требованию Государственного комитета по чрезвычайным ситуациям транспортные министерства и ведомства представляют предварительные расчеты затрат.<*>
Сноска. Абзац второй изменен постановлением Правительства РК от 20 августа 1996 г. N 1031  P961031_ .

4. Министрлiктер мен ведомстволар күштер мен құрал-жабдықтардың мүмкiндiгiнше ең қысқа мерзiмде жеткiзiлуiн ұйымдастырады. Тасымалдауға қатыстырылатын транспорт құралдарының иелерi олардың жүк тиелетiн жерге уақтылы берiлуiн, эшелондар мен колонналардың құрастырылуын, экипаждардың жасандырылуын, көлiк құралдарының отынмен жабдықталуын және техникалық күтiм жасалуын, көлiк құралдарының баратын жолдарын дайындап, жүрiп-тұруына бөгет жасалмауын Мемлекеттiк автомобиль инспекциясының органдарымен де келiсе отырып қамтамасыз етедi, олардың қозғалыс графигi орындалуын бақылайды.
5. Жүктердi тиеу жұмысын жүктi жөнелткен министрлiктер мен ведомстволар атқарады. Эшелондарды қалыптастыруға байланысты қажет болған жағдайларда көлiк құралдарының бос қарап тұруы және жүктiң толық тиелмеуi үшiн жөнелтушiлерге салынатын айыппұл санкциясы жүктердi жеткiзудiң алдын ала келiсiлген мерзiмi сақталған жағдайда қолданылмауы мүмкiн.
6. Сыртқы iстер министрлiгi, Көлiк министрлiгi және Iшкi iстер министрлiгi күштер мен құрал-жабдықтарды тасымалдайтын көлiк құралдары шектес мемлекеттердiң аумағында кетiп бара жатқан кезiнде олардың жүрiп-тұруына бөгет жасамау және күзету мәселелерi сол мемлекеттердiң тиiстi ведомстволарымен келiсiлуiн қамтамасыз етедi.
7. Авариялық-құтқару қызметiнiң арнаулы құрамаларын, мамандар тобын, сондай-ақ көлiк құралдарын және арнаулы жүктердi күзету үшiн адамдар және басқа адамдар жiберетiн министрлiктер мен ведомстволар оларды нысаналы жерiне барып қайту кезеңiне iссапар және көлiк шығындарына арналған тиiстi үлеспен әрi ақшалай қаражатпен қамтамасыз етедi.
8. Министрлiктер мен ведомстволар төтенше жағдайлардың зардабын жою және зардап шеккен халыққа көмек көрсету жөнiндегi шараларға қатысқан транспорт құралдары мен экипаждардың қайтарылуын ұйымдастырады.
9. Министрлiктер мен ведомстволардың күштер мен құрал-жабдықтардың тасымалдануын қамтамасыз етуге арналған шығындарына Қаржыминистрлiгi iс жүзiнде табыс етiлген құжаттар бойынша, төтенше жағдайлардың зардабын жоюға арналған қаржыландыру көздерi есебiнен өтем жасайды.
Төтенше жағдайлар жөнiндегi мемлекеттiк комитеттiң талап етуi бойынша көлiк министрлiктерi мен ведомстволары шығындардың алдын ала есебiн табыс етедi.<*>
ЕСКЕРТУ. 9-тармаққа өзгерiс енгiзiлдi - ҚРҮ-нiң 1996.08.20.
N 1031 қаулысымен.