О Республиканской примирительной комиссии по урегулированию коллективных трудовых споров (конфликтов)
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 19 мая 1993 г. N 405. Утратило силу постановлением Правительства РК от 25 июня 1997 г. N 1018 ~P971018.
Для рассмотрения и урегулирования коллективных трудовых споров
(конфликтов) Кабинет Министров Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о Республиканской
примирительной комиссии по урегулированию коллективных трудовых
споров (конфликтов).
2. Образовать Республиканскую примирительную комиссию в следующем
составе:
Жабагин А.А.       - Заместитель Премьер-министра Республики Казахстан
(председатель комиссии)
Бейсенов С.Д.      - Министр труда Республики Казахстан (заместитель
председателя комиссии)
Мукашев С.О.       - Председатель Казсовпрофа (заместитель председателя
комиссии)
Члены комиссии:
Акимов Б.М.        - заместитель Министра промышленности Республики
Казахстан
Алимжанов К.К.     - начальник управления по вопросам социального
партнерства Министерства труда Республики
Казахстан
Базылов К.Б.       - заместитель Министра связи Республики Казахстан
Баубеков Д.И.      - председатель Талды-Курганского облсовпрофа
Бутина М.С.        - председатель ЦК профсоюза работников
здравоохранения
Калиев А.Ж.        - председатель ЦК профсоюза работников энергетики
и электротехнической промышленности
Касенов Е.С.       - президент акционерного общества "Найза"
Крепак П.И.        - заместитель Председателя Казсовпрофа
Куленов А.С.       - генеральный директор Усть-Каменогорского
свинцово-цинкового комбината
Кульжанов М.К.     - заместитель Министра здравоохранения
Республики Казахстан
Мамонтов Я.Я.      - генеральный директор производственного
объединения "Карагандауголь"
Молдахметов М.М.   - председатель Алматинского облсовпрофа
Нуржанов Б.Г.      - первый заместитель Министра энергетики
и топливных ресурсов Республики Казахстан
Никифоров М.Д.     - председатель ЦК профсоюза работников угольной
промышленности
Озолинг Э.И.       - заместитель Председателя Госархстроя
Республики Казахстан
Рамаданов Т.М.     - президент акционерного общества "Сункар"
Романов В.И.       - заместитель Министра социальной защиты
населения Республики Казахстан
Рысбеков Ч.М.      - генеральный директор Союза малых предприятий
Республики Казахстан
Темирбулатов С.Г.  - заместитель Министра юстиции Республики
Казахстан
Тайгашинов Ж.Д.    - заместитель Министра транспорта Республики
Казахстан
Таиров М.Т.        - главный советник отдела защиты
социально-экономических прав трудящихся Совета
Федерации профсоюзов Республики Казахстан
Телемтаева М.С.    - заместитель Министра торговли Республики
Казахстан
Соломин Л.З.       - президент независимого профцентра
Хурин М.С.         - президент Союза объединенных кооперативов и
других предпринимательских структур Республики
Казахстан
Чуланов Б.Г.       - председатель ЦК профсоюза трудящихся
горно-металлургической промышленности
Шанко А.М.         - президент АО "Алматинский завод тяжелого
машиностроения"
Премьер-министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 19 мая 1993 г. N 405
ПОЛОЖЕНИЕ
о Республиканской примирительной комиссии по
урегулированию коллективных трудовых
споров (конфликтов)
1. Общие положения
1. Республиканская примирительная комиссия по урегулированию коллективных трудовых споров (конфликтов) образована согласно постановлению Кабинета Министров Республики Казахстан от 3 августа 1992 г. N 645 P920645_ "О социальном партнерстве в области социально-трудовых отношений" (САПП Республики Казахстан, 1992 г. N 31, ст. 474).

Ұжымдық еңбек дауларын (жанжалдарын) реттеу жөнiндегi республикалық пәтуаластыру комиссиясы туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы 1993 жылғы 19 мамыр N 405. Күшi жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997.06.25. N 1018 қаулысымен. ~P971018
Ұжымдық еңбек дауларын (жанжалдарын) қарау және реттеу үшiн
Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Ұжымдық еңбек дауларын (жанжалдарын) реттеу жөнiндегi
Республикалық пәтуаластыру комиссиясы туралы қоса берiлiп
отырған Ереже бекiтiлсiн.
2. Республикалық пәтуаластыру комиссиясы мына құрамда
құрылсын:
Жабағин А. Ә.      - Қазақстан Республикасы Премьер-министрiнiң
орынбасары (комиссияның төрағасы)
Бейсенов С. Д.     - Қазақстан Республикасының Еңбек министрi
(комиссия төрағасының орынбасары)
Мұқашев С. О.      - Қазақстан Республикасы Кәсiподақтар
федерациясы Кеңесiнiң төрағасы (комиссия
төрағасының орынбасары)
Комиссия мүшелерi:
Акимов Б. М.       - Қазақстан Республикасы Өнеркәсiп
министрлiгiнiң орынбасары
Әлiмжанов Қ. Қ.    - Қазақстан Республикасы Еңбек министрлiгiнiң
Әлеуметтiк әрiптестiк мәселелерi жөнiндегi
басқармасының бастығы
Базылов Қ. Б.      - Қазақстан Республикасы Байланыс министрiнiң
орынбасары
Баубеков Д. И.     - Талдықорған облыстық кәсiподақ кеңесiнiң
төрағасы
Бутина М. С.       - Денсаулық сақтау қызметкерлерiнiң кәсiподағы
орталық комитетiнiң төрағасы
Қалиев А. Ж.       - Энергетика және электр техникасы өнеркәсiбi
қызметкерлерiнiң кәсiподағы орталық
комитетiнiң төрағасы
Қасенов Е. С.      - "Найза" акционерлiк қоғамының президентi
Крепак П. И.       - Қазақстан Республикасы Кәсiподақтар
федерациясы Кеңесi төрағасының орынбасары
Күленов А. С.      - Өскемен қорғасын-мырыш комбинатының бас
директоры
Құлжанов М. Қ.     - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау
министрiнiң орынбасары
Мамонтов Я. Я.     - "Қарағандыкөмiр" өндiрiстiк бiрлестiгiнiң
бас директоры
Молдахметов М. М.  - Алматы облыстық кәсiподақ кеңесiнiң төрағасы
Нұржанов Б. Ғ.     - Қазақстан Республикасының Энергетика және
отын ресурстары министрiнiң бiрiншi
орынбасары
Никифоров М. Д.    - Көмiр өнеркәсiбi қызметкерлерiнiң кәсiподағы
орталық комитетiнiң төрағасы
Озолинг Э. И.      - Қазақстан Республикасының Сәулет және
құрылыс жөнiндегi мемлекеттiк комитетi
төрағасының орынбасары
Рамаданов Т. М.    - "Сұңқар" акционерлiк қоғамының президентi
Романов В. И.      - Қазақстан Республикасының Халықты
әлеуметтiк жағынан қорғау министрiнiң
орынбасары
Рысбеков Ш. М.     - Қазақстан Республикасының шағын кәсiпорындары
одағының бас директоры
Темiрболатов С. Ғ. - Қазақстан Республикасы Әдiлет министрiнiң
орынбасары
Тайғашынов Ж. Д.   - Қазақстан Республикасы Көлiк министрiнiң
орынбасары
Тайыров М. Т.      - Қазақстан Республикасы кәсiподақтарының
федерациясы Кеңесiнiң еңбекшiлердiң
әлеуметтiк-экономикалық құқығын қорғау
бөлiмiнiң бас кеңесшiсi
Телемтаева М. С.   - Қазақстан Республикасы Сауда министрiнiң
орынбасары
Соломин Л. З.      - Тәуелсiз кәсiподақ орталығының президентi
Хурин М. С.        - Қазақстан Республикасы бiрлескен кооперативтер
одағының және басқа да кәсiпкерлiк
құрылымдардың президентi
Шоланов Б. Ғ.      - Кен-металлургия өнеркәсiбi еңбекшiлерiнiң
кәсiподағы орталық комитетiнiң төрағасы
Шанко А. М.        - "Алматы ауыр машина жасау зауыты"
акционерлiк қоғамының президентi
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1993 жылғы 19 мамырдағы
N 405 қаулысымен
Бекiтiлген
Ұжымдық еңбек дауларын (жанжалдарын)
реттеу жөнiндегi Республикалық пәтуаластыру
комиссиясы туралы
Ереже
I. Жалпы ережелер
1. Ұжымдық еңбек дауларын (жанжалдарын) реттеу жөнiндегi Республикалық пәтуаластыру комиссиясы (бұдан былай - комиссия) Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң "Әлеуметтiк-еңбек қатынастары саласындағы әлеуметтiк әрiптестiк туралы" 1992 жылғы 3 тамыздағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ, N 31, 474-бап) N 645 қаулысына сәйкес құрылған.

Комиссия руководствуется в своей деятельности законодательными и иными актами Республики Казахстан, настоящим Положением и Положением о порядке заключения отраслевых тарифных соглашений (республиканское, отраслевое, региональное), утвержденным постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 3 августа 1992 г. N 645.
2. Персональный состав комиссии, определенный Кабинетом Министров Республики Казахстан, может изменяться при соблюдении принципов паритетного представительства, полномочности, равноправия и взаимной ответственности сторон социального партнерства - представителей Правительства Республики Казахстан, объединений профсоюзов и объединений предпринимателей (работодателей).
II. Цели и задачи комиссии
3. Основной целью комиссии является содействие проведению радикальных экономических реформ и обеспечение гражданского согласия, достигаемого посредством создания действенной системы социального партнерства с учетом экономических и социальных интересов работников наемного труда и предпринимателей (работодателей).
4. Основными задачами комиссии являются:
выявление причин возникновения конфликтных ситуаций в трудовых отношениях;
урегулирование коллективных трудовых споров (конфликтов);
организация взаимодействия между аналогичными структурами стран - членов Содружества Независимых Государств в установлении взаимовыгодных связей в сфере экономических, социальных и трудовых отношений.
III. Права комиссии
5. Комиссия для выполнения возложенных на нее задач имеет право:
привлекать к работе по урегулированию коллективных трудовых споров (конфликтов) руководителей и работников министерств (ведомств), ассоциаций, корпораций, концернов и других объединений, предприятий, профсоюзных органов, экспертов;
получать информацию о социально-экономическом положении регионов, отраслей, объединений, предприятий, учреждений и организаций, необходимую для рассмотрения вопросов по разрешению разногласий по отраслевым тарифным соглашениям и урегулированию коллективных трудовых споров (конфликтов), а также направлять членов и экспертов комиссии для ознакомления с трудовыми и социально-бытовыми условиями работников, статистическими материалами.
6. Председатель комиссии:
координирует деятельность комиссии, ее рабочих групп с отраслевыми комиссиями по регулированию социально-трудовых отношений;
обеспечивает взаимодействие и достижение согласия сторон при выработке совместных решений и их реализации.
IV. Порядок деятельности комиссии

Комиссия өзiнiң қызметiнде Қазақстан Республикасының заңдарын және басқа актiлерiн, осы Ереженi және Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1992 жылғы 3 тамыздағы N 645 қаулысымен бекiтiлген Салалық тарифтiк (республикалық, салалық, аймақтық) келiсiмдер жасасудың тәртiбi туралы ереженi басшылыққа алады.
2. Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi белгiленген комиссияның дербес құрамы әлеуметтiк әрiптестiктiң тараптары - Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кәсiподақтар бiрлестiктерi мен кәсiпкерлер (жұмыс берушiлер) бiрлестiктерi өкiлдерiнiң, өкiлдiктердiң, өкiлеттiктердiң, тең құқылық пен өзара жауапкершiлiк жөнiндегi екi жаққа тең принциптерiн сақтаған жағдайда өзгеруi мүмкiн.
II. Комиссияның мақсаттары мен мiндеттерi
3. Комиссияның негiзгi мақсаты жалдамалы еңбек қызметкерлерiнiң, кәсiпкерлердiң (жұмыс берушiлердiң) экономикалық және әлеуметтiк мүдделерiн ескере отырып, әлеуметтiк әрiптестiктiң пәрмендi жүйесiн құру арқылы қол жететiн батыл экономикалық реформаларды iске асыруға жәрдемдесу және азаматтық татулықты қамтамасыз ету болып табылады.
4. Комиссияның негiзгi мiндеттерi:
еңбек қатынастарында жанжал туғызатын себептердi анықтау;
ұжымдық еңбек дауларын (жанжалдарын) реттеу;
экономикалық, әлеуметтiк және еңбек қатынастары саласында өзара тиiмдi байланыстар орнату үшiн Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына мүше елдердiң ұқсас құрылымдары арасында өзара бiрлесiп әрекет етудi ұйымдастыру болып табылады.
III. Комиссияның құқықтары
5. Комиссияның өзiне жүктелген мiндеттердi орындауы үшiн:
ұжымдық еңбек дауларын (жанжалдарын) реттеу жөнiндегi жұмыстарға министрлiктердiң (ведомстволардың), ассоциациялардың, корпорациялардың, концерндер мен басқа да бiрлестiктердiң, кәсiпорындардың, кәсiподақ органдарының басшылары мен қызметкерлерiн, сарапшыларды қатыстыруға;
салалық тарифтiк келiсiмдер бойынша алауыздықтарды шешу жөнiндегi мәселелердi қарау және ұжымдық еңбек дауларын (жанжалдарын) реттеу үшiн аймақтардағы, салалардағы, бiрлестiктердегi, кәсiпорындардағы, мекемелер мен ұйымдардағы әлеуметтiк-экономикалық жағдайлар туралы қажеттi ақпараттар алуға, сондай-ақ қызметкерлердiң еңбек және әлеуметтiк-тұрмыстық жағдайларымен, статистикалық материалдармен танысу үшiн комиссия мүшелерi мен сарапшыларын жұмсап отыруға құқығы бар.
6. Комиссия төрағасы:
комиссияның, оның жұмыс тобының әлеуметтiк-еңбек қатынастарын реттеу жөнiндегi салалық комиссиялармен қызметiн үйлестiредi;
бiрлескен шешiмдердi талдап жасау және оларды жүзеге асыру барысында тараптардың өзара iс-қимылын және келiсiмге келуiн қамтамасыз етедi.
IV. Комиссия қызметiнiң тәртiбi

7. Комиссия осуществляет свою деятельность в случаях возникновения коллективных трудовых споров (конфликтов).
8. Каждая из сторон при необходимости создает рабочие группы для выработки согласованного решения по отдельным вопросам.
9. Заседание комиссии правомочно при наличии не менее двух третей членов комиссии от каждой из сторон.
В заседаниях комиссии и рабочих групп могут участвовать эксперты.
10. Решение по всем вопросам, рассматриваемым комиссией, принимается на основе консенсуса при условии, что каждая из сторон приняла решение двумя третями голосов от списочного состава.

7. Комиссия ұжымдық еңбек даулары (жанжалдары) пайда болған жағдайларда жұмыс iстейдi.
8. Қажет болған жағдайда тараптардың әрқайсысы жекелеген мәселелер жөнiнде келiсiлген шешiмдер жасау үшiн жұмыс топтарын құрады.
9. Тараптардың әрқайсысынан комиссия мүшелерiнiң кемiнде үштен екiсi қатысқан жағдайда комиссия мәжiлiсi құқықты болады.
Комиссияның және жұмыс топтарының мәжiлiстерiне сарапшылар қатыса алады.
10. Комиссия қарайтын барлық мәселелер бойынша шешiм келiсiм негiзiнде, тараптардың әрқайсысының тiзiмдегi құрамынан үштен екiсiнiң дауыс берiп, шешiм қабылдаған жағдайда қабылданады.