Об утвеpждении поpядка оплаты и использования сpедств госудаpственной экологической экспеpтизы в Республике Казахстан
Постановление Кабинета Министpов Республики Казахстан от 29 июня 1993 г. N 549. Утратил силу постановлением Правительства РК от 1 апреля 1998г. N 280 ~P980280.
Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
Утвердить прилагаемый порядок оплаты и использования средств
государственной экологической экспертизы в Республике Казахстан
и ввести его в действие с 1 июля 1993 года.
Премьер-министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 29 июня 1993 г. N 549
ПОРЯДОК
оплаты и использования средств государственной
экологической экспертизы в Республике Казахстан
Общие положения
1. Настоящий Порядок разработан в соответствии с Положением о государственной экологической экспертизе в Казахской ССР, утвержденным постановлением Кабинета Министров Казахской ССР от 25 октября 1991 года N 637 P910637_ (СП Казахской ССР, 1991 г., N 24, ст. 177) и Положением о Министерстве экологии и биоресурсов Республики Казахстан, утвержденным постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 20 апреля 1992 года N 345 P920345_ (САПП Республики Казахстан, 1992 г., N 16, ст. 255).
2. Порядок устанавливает условия и размеры платы за проведение государственной экологической экспертизы полномочными органами, а также право на взимание платы иными организациями, при делегировании им соответствующими полномочными органами функций по осуществлению государственной экологической экспертизы.
3. Плата за государственную экологическую экспертизу вводится в целях создания условий для осуществления ее на высоком научно-техническом уровне за счет развития и совершенствования научной, методической и материальной базы, обеспечения независимости принимаемых решений от позиций заинтересованных сторон.
4. Статус государственной экологической экспертизы, исходя из задач и функций, исключает прямые хоздоговорные взаимоотношения государственных экологических экспертных органов с заказчиками и (или) разработчиками предплановой, предпроектной, проектной и иной документации, а также с заинтересованными лицами при оплате государственной экологической экспертизы, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Порядком.
5. Планирование, учет и отчетность по использованию средств, поступающих в счет оплаты государственной экологической экспертизы, производится в соответствии с Положением, утвержденным Минэкобиоресурсов.
Порядок оплаты Государственной
экологической экспертизы

Қазақстан Республикасында мемлекеттiк экологиялық сараптама қаражатынан ақы төлеу және оны пайдалану тәртiбiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы 1993 жылғы 29 маусым N 549. Күшi жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1998.04.01. N 280 қаулысымен. ~P980280
Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
Қазақстан Республикасында Мемлекеттiк экологиялық сараптама
қаражатынан ақы төлеу мен оны пайдаланудың қоса берiлiп отырған
тәртiбi бекiтiлсiн және ол 1993 жылғы 1 шiлдеден бастап күшiне
енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1993 жылғы 29 маусымдағы
N 549 қаулысымен
Бекiтiлген
Қазақстан Республикасында мемлекеттiк
экологиялық сараптаманың қаражатынан
ақы төлеу және оны пайдалану
Тәртiбi
Жалпы ережелер
1. Осы Тәртiп Қазақ КСР Министрлер Кабинетiнiң 1991 жылғы қазанның 25-iндегi N 637 қаулысымен бекiтiлген Қазақ ҚСР-iндегi мемлекеттiк экологиялық сарапшылық туралы Ережеге ҚазҚСР ҚЖ, 1991 ж., N 24, 177-бап) және Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1992 жылғы 20 сәуiрдегi N 345 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының Экология және биоресурстар министрлiгi туралы Ережеге (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ 1992 ж., N 16, 225-бап) сәйкес әзiрлендi.
2. Тәртiп өкiлеттi органдардың мемлекеттiк экологиялық сараптама жүргiзгенi үшiн ақы төлеу шарттары мен мөлшерiн белгiлейдi, сондай-ақ өзге ұйымдардың оларға тиiстi өкiлеттiк органдар тарапынан мемлекеттiк экологиялық сараптаманы жүзеге асыру жөнiндегi функцияларды табыстаған жағдайда төлем ақы алуына құқық бередi.
3. Мемлекеттiк экологиялық сараптама жүргiзу үшiн ақы төлеу ғылыми, әдiстемелiк және материалдық базаны дамыту мен жетiлдiру есебiнен оны жоғары ғылыми-техникалық деңгейде жүзеге асыру үшiн жағдайлар туғызу, қабылданатын шешiмдердiң мүдделi жақтар көзқарасынан тәуелсiздiгiн қамтамасыз ету мақсатында енгiзiледi.
4. Мiндеттерi мен функцияларына қарай мемлекеттiк экологиялық сараптаманың мәртебесi мемлекеттiк экологиялық сараптауға ақы төлеу кезiнде осы Тәртiппен көзделгеннен басқа жағдайларда, мемлекеттiк экологиялық сараптау органдарының тапсырыс берушiлермен және (немесе) жоспарлау алдындағы, жобалау алдындағы, жобалау және өзге де құжаттамаларды әзiрлеушiлермен, сондай-ақ мүдделi ұйымдармен тiкелей шаруашылық-шарттық өзара қатынастарды болғызбайды.
5. Мемлекеттiк экологиялық сараптамаға ақы төлеу есебiне түсетiн қаражатты жоспарлау, есепке алу және пайдалану жөнiнде есеп беру Экобиоресурсминi бекiткен Ережеге сәйкес жүргiзiледi.
Мемлекеттiк экологиялық сараптамаға
ақы төлеу тәртiбi

6. Государственная экологическая экспертиза, как правило, разделяется на два этапа - предэкспертизу (подготовительный этап) и собственно экспертизу.
7. Оплата государственной экологической экспертизы проектов, документации и материалов, подлежащих рассмотрению органами Минэкобиоресурсов Республики Казахстан, производится заказчиком их разработки, исходя из поэтапности работ, в следующем порядке:
заказчик (инициатор), одновременно с представлением документации или материалов на государственную экологическую экспертизу, уведомляет органы экологической экспертизы о перечислении на специальный счет Минэкобиоресурсов платы за проведение предэкспертизы в размере 20 процентов стоимости экспертных работ;
документация (материал) считается принятой на государственную экологическую экспертизу, если после проведения предэкспертизы оплачена оставшаяся стоимость экспертных работ и органам Минэкобиоресурсов представлены копии финансовых документов о перечислении средств.
8. Размер оплаты за проведение государственной экологической экспертизы определяется исходя из расходов на ее организацию и осуществление, а также затрат на финансирование необходимых дополнительных прогнозных расчетов, научных или иных, связанных с экспертизой, исследовательских работ.
9. Контроль за правильностью установления размера оплаты государственной экологической экспертизы и сроком ее выплаты осуществляется главными государственными экологическими экспертами органов Минэкобиоресурсов.
Определение стоимости проведения
Государственной экологической экспертизы
10. Стоимость (С) государственной экологической экспертизы документации и материалов, исходя из перечня, установленного постановлением Кабинета Министров Казахской ССР от 25 октября 1991 г. N 637 (СП Казахской ССР, 1991 г., N 24, ст. 177), определяется заказчиком (инициатором) экспертизы по формуле:
С=РхК1хК2хК3хК4хК5+Э где Р - расчетная постоянная величина (тыс. рублей), зависит от стоимости разработки документации или проектно-изыскательских работ (ПИР) для объектов и составляет:
при стоимости разработки экспертируемой документации до 10000 рублей - 10 процентов от всей суммы;
от 10 тыс. рублей до 1 млн. рублей - за каждые последующие 50 тыс. рублей дополнительно 500 рублей;
от 1 млн. рублей до 51 млн. рублей - за каждые последующие 1 млн. рублей дополнительно 1000 рублей;
от 52 млн. рублей до 501 млн. рублей - за каждые последующие 1 млн. рублей дополнительно 1500 рублей;
свыше 501 млн. рублей - 0,15 процента от общей стоимости разработки экспертируемой документации.
Величина Р для документации с промежуточными оценочными данными определяется интерполяцией, для документации без оценочных данных она равна пятикратному размеру минимальной заработной платы, установленной в Республике Казахстан.
К1 - поправочный коэффициент на вид и стадийность документации,
устанавливается по таблице 1, исходя из категории экспертизы,
определяемой в зависимости от сложности ее организации при различных
стадиях проектирования, комплектности документации, ее целевой
направленности и полноты расчетных исходных данных.
Таблица 1
----------------------------------------------------------------------
!  Коэффициент К1 при представлении
Категория экспертизы, стадия     !          документации
проектирования и вид документации!-------------------------------------
! впервые !  повторно ! более двух раз
------------------------------------------------------------------------

6. Мемлекеттiк экологиялық сараптама, әдетте, екi кезеңге - сараптама алдындағы (әзiрлiк кезеңi) және, сараптама жүргiзу кезеңiне бөлiнедi.
7. Қазақстан Республикасы Экобиоресурсминi органдарының қарауына жататын жобалардың, құжаттамалар мен материалдардың мемлекеттiк экологиялық сараптамасына ақы төлеудi оларды әзiрлеуге тапсырыс берушi жұмыстың кезеңдiлiгiне қарай мынадай тәртiппен жүргiзедi:
тапсырыс берушi (бастамашы) мемлекеттiк экологиялық сараптамаға құжаттама немесе материалдар ұсынумен бiр мезгiлде сараптама алдындағы шаралар үшiн сараптама жұмыстары құнының 20 процентi мөлшерiнде Экобиоресурстарминiнiң арнайы шотына аударылғаны туралы экологиялық сараптама органдарына хабарлайды;
егер сараптама алдындағы шаралар өткiзiлгеннен кейiн сараптама жұмыстарының қалған құны төленiп, Экобиоресурсминi органдарына қаражат аударылғаны туралы қаржылық құжаттардың көшiрмелерi түсiрiлгеннен кейiн құжаттама (материал) мемлекеттiк экологиялық сараптама қабылданған болып саналады.
8. Мемлекеттiк экологиялық сараптама жүргiзуге ақы төлеу мөлшерi оны ұйымдастыру мен жүзеге асыруға жұмсалатын шығындарға, сондай-ақ қажеттi қосымша болжамдық есептеулерге, ғылыми немесе сараптамамен байланысты өзге де зерттеу жұмыстарын қаржыландыруға кететiн шығындарға қарай белгiленедi.
9. Мемлекеттiк экологиялық сараптамаға ақы төлеу мөлшерiнiң дұрыс белгiленуiне және оны төлеу мерзiмдерiне бақылау жасауды Экобиоресурстарминi органдарының экология жөнiндегi бас мемлекеттiк сарапшылары жүзеге асырады.
Мемлекеттiк экологиялық сараптама
жүргiзу құнын белгiлеу
10. Қазақ КСР Министрлер Кабинетiнiң 1991 жылғы 25 қазандағы N 637 қаулысымен белгiленген тiзбеге сәйкес (Қазақ КСР ҚЖ, 1991 ж., N 24, 177-бап) құжаттар мен материалдарды мемлекеттiк экологиялық сараптамадан өткiзу құны (Қ) сараптамаға тапсырыс берушi (инициатор) төмендегiдей формуламен анықтайды;
Қ = Т х К1 х К2 х К3 х К4 х К5 + Э, мұнда:
Т - объектiлер үшiн құжаттаманы, болмаса жобалау-iзденiс жұмыстарын (ЖIЖ) әзiрлеу құнына байланысты есептелетiн тұрақты шама (мыңдаған сом) және төмендегiлердi құрайды:
Сарапқа түсетiн құжаттаманы әзiрлеу құны 10000 санға дейiнгi сом құрағанда - жалпы сомасының 10 процентi;
10 мың сомнан 1 млн. сомға дейiн - келесi әрбiр 50 мың сом үшiн қосымша 500 сом;
1 млн. сомнан 51 млн. сомға дейiн - келесi әрбiр 1 млн. сом үшiн қосымша 1000 сом;
52 млн. сомнан 501 млн. сомға дейiн - келесi әрбiр 1 млн. сом үшiн қосымша 1500 сом;
501 млн. сомнан жоғары - сарапталатын құжатты әзiрлеудiң жалпы құнының 0,15 процентi.
Аралық бағалық мәлiметтерi бар құжаттар үшiн Р шамасын интерполяция белгiлейдi, бағалық мәлiметтерi жоқ құжаттар үшiн бұл шама Қазақстан Республикасында белгiленген ең төменгi жалақының бес еселенген мөлшерiне тең.
К1 - құжаттың түрi мен сатылылығына арналған түзетулiк
коэффициент, жобалаудың түрлi деңгейi, құжаттаманың жинақылығы,
оның орнымен жұмсалатыны мен есеп айырысатын бастапқы деректердiң
толықтылығы барысында сараптаманы ұйымдастырудың күрделiлiгiне
байланысты оның санатын басшылыққа ала отырып, 1 кесте бойынша
белгiленедi.
1-кесте
--------------------------------------!------------------------------
Сараптаманың санаты, жобалау          ! Құжаттаманы ұсынардағы К1
сатысы мен құжаттаманың түрi          !        коэффициентi
!--------!---------!-----------
! алғаш  ! екiншi  ! екiден көп
!  рет   !  рет    !  болғанда
--------------------------------------!--------!---------!-----------

1                 !    2    !      3    !        4
------------------------------------------------------------------------
Категория I
Документация по созданию новой
техники, технологий, материалов
и веществ, в том числе
поступающих из-за рубежа.
Предпроектная и предплановая
документация государственного,
отраслевого и регионального
уровней, в том числе концепции,
основные направления, программы,
перспективные прогнозы развития,
территориальные и отраслевые
схемы размещения производительных
сил, а также территориальные
комплексные схемы охраны природы
регионов и областей, другие
материалы и документация по оценке
экологической ситуации территорий,
а также действующих предприятий       3,0           1,2           0,7
Категория II
Технико-экономические обоснования и
проекты, имеющие общегосударственное
значение, или затрагивающие
межгосударственные интересы,
комплексные схемы охраны природы
городов и населенных пунктов,
отдельных природных сред (ресурсов),
схемы и проекты районных планировок,
генеральные планы городов                 2,5          1,1        0,6
Категория III
Проекты и схемы промрайонов и
промузлов, проекты детальной
планировки жилых районов в городах
и населенных пунктах.
Научно-исследовательская и
опытно-конструкторская документация,
нормативно-технические и
инструктивно-методические материалы,
регламентирующие хозяйственную и
иную деятельность                         2             1          0,5
Категория IV
Технико-экономические обоснования
(расчеты) строительства (реконструкции),
расширения, техперевооружения) и
ликвидации объектов и комплексов при
двух- и трехстадийном проектировании.
Обосновывающие материалы на добычу
животного и растительного мира.
Арбитражная экспертиза                     1,5           0,9        0,4
Категория V
Проекты строительства (реконструкции,
расширения, техперевооружения) и
ликвидации объектов и комплексов,
рабочая документация на строительство
(одностадийное проектирование).
Проекты нормативов предельно-допустимых
выбросов (ПДВ) в атмосферу и сбросов
(ПДС) в водные объекты                    1             1,08       0,3
К2 - коэффициент, учитывающий экологическую обстановку в месте
реализации предпроектных и проектных решений, определяется по
таблице 2, при наличии нескольких условий подсчитывается перемножением
составляющих - К21хК22...хК2n
Таблица 2
-----------------------------------------------------------------------
!    коэффициент К2
Условия, в которых намечено ведение !-----------------------------------
хозяйственной деятельности     !  основные  ! по территориям,
! территории ! прилегающим к
!            ! основным на
!            ! расстоянии до
!            !    100 км
-----------------------------------------------------------------------

1                       !   2    !   3     !     4
--------------------------------------!--------!---------!-----------
I санат
Жаңа техника, технологиялар,
материалдар мен заттар, оның iшiнде
шетелдерден түсетiндерiн жасау
жөнiндегi құжаттама. Мемлекеттiк,
салалық және аймақтық деңгейдегi
жобалау алдындағы, жоспарлау
алдындағы құжаттама, оның iшiнде,
өндiргiш күштердi орналастыру
тұжырымдамалары, негiзгi бағыттары,
бағдарламалары, дамудың перспективалық
болжамдары, аумақтық және салалық
схемалары, сондай-ақ аймақтар мен
облыстар табиғатын қорғаудың аумақтық
кешендi схемалары, аумақтардың,
сондай-ақ жұмыс iстейтiн
кәсiпорындардың экологиялық жағдайына
баға берудiң басқа материалдары мен
құжаттамасы                              3,0      1,2       0,7
II санат
Техникалық-экономикалық тұрғыдан
негiздеу және жалпы мемлекеттiк
маңызы бар немесе мемлекетаралық
мүдделерге қатысты жобалар, қалалар
мен елдi мекендердiң, жекелеген
табиғи орталардың (ресурстардың)
табиғатын қорғаудың кешендi схемалары,
аудандық жоспарлау схемалары мен
жобалары, қалалардың бас жоспарлары      2,5      1,1       0,6
III санат
Өндiрiстiк аудандар мен өндiрiстiк
тораптардың жобалары мен схемалары,
қалалар мен елдi мекендердегi тұрғын
үй аудандарын егжей-тегжейлi жобалары.
Шаруашылық және өзге де қызметтiң
тәртiбiн белгiлейтiн ғылыми-зерттеу
және тәжiрибелiк-конструкторлық
құжаттама, нормативтiк-техникалық
және нұсқаулық-әдiстемелiк
материалдар                              2,0      1,0       0,5
IV санат
Екi және үш сатылы жобалау барысында
объектiлер мен кешендердiң құрылысын
(қайта жаңғыртылуын), кеңейтiлуiн,
техникалық тұрғыдан жаңадан
жабдықталуын және жойылуын
техникалық-экономикалық тұрғыдан
негiздеу (есептеулер) хайуанаттар
мен өсiмдiктер әлемiн пайдаланудың
негiзделген материалдары Төрелiк
сараптама                                1,5      0,9       0,4
V санат
Объектiлер мен кешендер құрылысын
(қайта жаңғыртылуын, кеңейтiлуiн,
техникалық тұрғыдан жаңадан
жабдықталуын) жүргiзудiң және жоюдың
жобалары, құрылысқа арналған жұмыстық
құжаттама (бiр сатылы жобалау).
Атмосфераға ластағыш зат шығарудың
(ПДВ) және су объектiлерiне жуынды
сулар жiберудiң (ПДС) шектеулi жол
берiлген нормативтерiнiң жобалары        1,0      1,08      0,3
К2 - жобалау алдындағы және жобалық шешiмдердi жүзеге асыру
орнындағы экологиялық жағдайды ескеретiн коэффициент, 2-кесте
бойынша белгiленедi, бiрнеше шарттар барысында К21 х К22 ... х Кn2
құрылымының көбейтiлуi арқылы есептеледi.
2 кесте
-----------------------------------------!--------------------------
Шаруашылық қызметiн жүргiзуге            !  К2 коэффициентi
белгiленген шарттар                    !----------!---------------
!  негiзгi ! негiзгi
! аумақтар ! аумақтарға 100
!          ! км дейiн жақын
!          ! келетiн
!          ! аумақтар
!          ! бойынша
-----------------------------------------!----------!---------------

Зона экологического бедствия            1,3            1,15
Зоны чрезвычайной ситуации и
особоохраняемые территории              1,2            1,12
Регионы, города и населенные пункты
с превышением нормативного уровня
загрязнения каждой из природных
сред (за предыдущий к моменту
экспертизы год)                         1,15           -
К3 - коэффициент, учитывающий уровень экологической безопасности объекта, определяется по пятиклассной системе, исходя из норм санитарной классификации объектов СН245-71 и составляет для I класса - 1,14, II класса - 1,13, III класса - 1,12, IV класса - 1,11, V класса - 1.
К4 - коэффициент уникальности объектов, для документации по индивидуальным проектам равен 1, при ее повторном применении - 1,1, при экспериментальной разработке проекта - 1,2, для документации по типовым проектам - 1,3, для документации по уникальным проектам -
1,4. К типовым проектам К4 применяется в случаях их первоначального
рассмотрения.
К5 - коэффициент, учитывающий полноту разработки в предпроектной и
проектной документации разделов Оценки воздействия намечаемой
хозяйственной деятельности на окружающую среду (ОВОС), определяется по
таблице 3, исходя из качества представленных документов.
Таблица 3
-----------------------------------------------------------------------
Уровень выполнения раздела ОВОС             ! Коэффициент К5
------------------------------------------------------------------------
1                             !         2
------------------------------------------------------------------------
ОВОС выполнена в полном объеме в соответствии с
нормативными требованиями с привлечением
специализированных организаций и проведением
научно-исследовательских работ                              1
ОВОС выполнена по всем разделам, предусмотренным
нормативными требованиями, на основании
имеющихся литературных и фондовых материалов
без выполнения специальных исследований, но с
определением количественных и качественных
характеристик                                               1,5
ОВОС выполнена по всем разделам, предусмотренным
нормативными требованиями, на уровне, ограниченном
описательными характеристиками                              1,8
ОВОС выполнена частично, не охватывает всех
компонентов природной среды, подверженных
воздействию от данного объекта, не полностью
учитывает направления воздействия                           2
Э- дополнительная стоимость за выполнение экспертизы в
ускоренные сроки, устанавливаемая отдельно на договорной
основе по инициативе заказчика и реальной возможности
экспертной службы.

Экологиялық апат аймағы                      1,3       1,15
Төтенше жағдай аймақтары және айрықша
қорғалатын аумақтар                          1,2       1,12
Әрбiр табиғи ортаны ластаудың нормативтi
басым деңгейi бар аймақтар, қалалар мен
елдi мекендер (сараптама жасалардың
алдындағы жыл)                               1,15        -
К3 - объектiнiң экологиялық қауiпсiздiк деңгейiн ескеретiн коэффициент, объектiлердiң СН245-71 санитарлық жiктеу нормалары басшылыққа алынып, бес класты жүйе бойынша белгiленедi және I класс үшiн - 1,14; II класс үшiн - 1,13; III класс үшiн - 1,12; IV класс үшiн - 1,11; V класс үшiн - 1 коэффициенттерiн құрайды.
К4 - объектiлердiң бiрегейлiгiнiң коэффициентi, жекелеген жобалар бойынша құжаттама үшiн 1-ге тең, оны қайталағандағысы - 1,1, жобаны эксперименттiк әзiрлеуде - 1,2, үлгi жобалар жөнiндегi құжаттамалар үшiн - 1,3, бiрегей жобалар үшiн - 1,4. Үлгi жобалар
үшiн К4 олар алғаш қаралған жағдайда қолданылады.
К5 - белгiленген шаруашылық қызметiнiң айналадағы ортаға
тигiзетiн ықпалының бағасы (ОВОС) тарауларының жобалау алдындағы
және жобалау құжаттамасындағы әзiрлiгiнiң толықтығын ескеретiн
коэффициент, ұсынылған құжаттар сапасына орай 3-кесте бойынша
белгiленедi.
3-кесте
---------------------------------------------------!----------------
ОВОС бөлiмiнiң орындалу деңгейi                 ! К5 коэффициент
---------------------------------------------------!----------------
1                         !       2
---------------------------------------------------!----------------
ОВОС нормативтi талаптарға сәйкес мамандандырылған
ұйымдарды тарту және ғылыми-зерттеу жұмыстарын
жүргiзу арқылы толық орындалды                             1
ОВОС әдеби және қорлық материалдар негiзiнде
нормативтi талаптарда көзделген барлық бөлiмдер
бойынша арнаулы зерттеулердi орындамай-ақ, бiрақ
сандық және сапалық сипаттамаларын белгiлеу арқылы
орындалды                                                  1,5
ОВОС нормативтi талаптарда көзделген сипатталған
шектеулi мiнездемелер деңгейiнде барлық бөлiмдер
бойынша орындалды                                          1,8
ОВОС бiр бөлiгiнде орындалды, белгiлi бiр объектiнiң
ықпалына ұшыраған айналадағы ортаның барлық
компоненттерiн қамти алмайды, осынау ықпалдың
бағытын толық есепке ала алмайды                           2
Э - шұғыл мерзiмде атқарылатын сараптаманы орындауға арналған қосымша құн, тапсырыс берушiнiң инициативасы және сараптық қызметтiң нақты мүмкiндiгi жөнiндегi шарттық негiзде жеке белгiленедi.

17. Оплата консультаций и услуг нештатных экспертов осуществляется по индивидуальным трудовым соглашениям в соответствии с действующим порядком, где оговариваются также условия использования предоставленных консультаций и услуг (включая авторские права) службами государственной экологической экспертизы.
18. Размеры оплаты консультаций определяются путем оценки (учета) времени, затраченного консультантом на изучение материалов, подготовку предложений-рекомендаций, их обсуждение и оформляются табелем учета времени, который ведется ответственным за экспертизу - заказчиком этого вида работ.
Почасовая оплата труда за проведение консультаций устанавливается в размере 2 процентов месячного должностного оклада по основному месту работы консультанта, а для неработающих консультантов - в размере 4 процентов от установленной в Республике Казахстан минимальной заработной платы.
19. Оплата командировочных расходов привлекаемых нештатных экспертов производится в порядке, установленном действующим законодательством.
20. Оплата привлекаемых для экспертизы или иных услуг юридических лиц производится на договорной основе и должна составлять от 2 до 30 процентов от общей стоимости государственной экологической экспертизы рассматриваемой документации или материалов.
21. Разногласия, возникающие между органом государственной экологической экспертизы нештатным экспертом (физическим или юридическим лицом) по выплате окончательной суммы за фактически выполненный объем работ, могут быть рассмотрены в установленном законодательством порядке.
22. В создаваемых при органах государственной экологической
экспертизы постоянных или временных Советах могут участвовать
специалисты, не работающие в системе Минэкобиоресурсов Республики
Казахстан.
Оплата труда членов Советов государственной экологической
экспертизы, основное место работы которых не связано с работой в
системе Минэкобиоресурсов Республики Казахстан, производится в
зависимости от вида деятельности и определяется в процентах от
минимальной заработной платы, установленной Республике Казахстан
по таблице 5.
Таблица 5
(в процентах)
---------------------------------------------------------------------
NN !      Вид деятельности    ! Советы государственной
!                          ! экологической экспертизы
!                          !--------------------------------------
!                          ! Минэкобиоресурсов!областной,!межрайонный,
!                          ! Республики       !городов   !районный,
!                          ! Казахстан        ! Алматы и !городской
!                          !                  ! Ленинска !
-----------------------------------------------------------------------
1. Участие в заседании Совета
(за одно заседание)               15              10          5
2. Участие в работе экспертной
комиссии (за один месяц
работы экспертной комиссии)       20              15          10
3. Руководство работой экспертной
комиссии ( за один месяц
работы экспертной комиссии)       25              20          15
Примечание:
Оплата по пунктам 2 и 3 производится независимо от оплаты за работу
в качестве нештатного эксперта.
23. Расходование средств государственной экологической экспертизы на содержание дополнительной штатной численности, развитие материально-технической базы, проведение научно-исследовательских и методических работ, решение других актуальных задач экологической экспертизы, определенных пунктом 22, производится в установленном порядке.

17. Штаттан тыс сарапшылардың консультациялары мен көрсеткен қызметтерiне ақы төлеу қолданылып жүрген тәртiпке сәйкес жеке еңбек келiсiм шарттары бойынша жүзеге асырылады, оларда мемлекеттiк экологиялық сараптама қызметтерiнiң ұсынылған консультациялар мен көрсетiлген қызметтердi (авторлық құқықты қоса санағанда) пайдалануының шарттары да аталып көрсетiледi.
18. Консультацияларға төленетiн ақының көлемi консультанттардың материалдарды зерттеуге, ұсыныс-тiлектердi әзiрлеуге, оларды талқылауға жұмсаған уақытына баға беру (есепке алу) жолымен белгiленедi және уақытты есепке алу табелiмен хатталады, табельдi сараптамаға жауапты - жұмыстардың осынау түрлерiн тапсырыс берушi жүргiзедi.
Консультациялар жүргiзгенi үшiн еңбекке сағаттық ақы төлеу консультанттың негiзгi жұмыс орны бойынша лауазымды айлық жалақысының 2 процентi көлемiнде, ал жұмыс iстемейтiн консультанттар үшiн Қазақстан Республикасында белгiленген ең төменгi жалақының 4 процентi көлемiнде белгiленедi.
19. Сырттан қатыстырылатын штаттан тыс сарапшылардың iссапар шығынын өтеу қолданылып жүрген заңда белгiленген тәртiп бойынша жүргiзiледi.
20. Сараптама және өзге қызмет үшiн қатыстырылатын заңды ұйымдардың еңбегiне ақы төлеу шартты негiзде жүргiзiледi және жасалатын құжаттаманың немесе материалдардың мемлекеттiк экологиялық сараптамасының жалпы құнының 2-ден 30-ға дейiнгi процентiн құрауға тиiс.
21. Мемлекеттiк экологиялық сараптама мен штаттан тыс (заңды ұйымдар мен жеке адамдар) арасында iс жүзiнде орындалған жұмыс үшiн түпкiлiктi соманы төлеу жөнiнде туындаған заңдар белгiленген тәртiп бойынша қаралуы мүмкiн.
22. Мемлекеттiк экологиялық сараптама органдары жанынан құрылатын тұрақты немесе уақытша Кеңестерге Қазақстан Республикасы Экобиоресурстарминi жүйесiнде жұмыс iстемейтiн мамандар қатыса алады.
Мемлекеттiк экологиялық сараптама Кеңестерiнiң негiзгi жұмыс орны Қазақстан Республикасы Экобиоресурстарминi жүйесiндегi жұмыспен қатысы жоқ мүшелерiнiң еңбегiне ақы төлеу қызмет түрiне қарай жүргiзiледi және Қазақстан Республикасында белгiленген ең төменгi жалақының проценттерiнде 5-кесте бойынша белгiленедi.
(5 кесте)
Ескерту:
2 және 3-тармақтар бойынша ақы төлеу штаттан тыс сарапшы ретiндегi жұмысы үшiн төленетiн ақыға байланыссыз жүргiзiледi.
23. Мемлекеттiк экологиялық сараптама қаражаттарын қосымша штат санын ұстауға, материалдық-техникалық базаны дамытуға, ғылыми-зерттеу және әдiстемелiк жұмыстар жүргiзуге, экологиялық сараптаманың 22-тармақта белгiленген басқа да маңызды мiндеттерiн шешуге жұмсау белгiленген тәртiп бойынша жүргiзiледi.