О Временных правилах пропуска через государственную границу Республики Казахстан дипломатической почты иностранных государств и личных вещей дипломатических курьеров
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 13 июля 1993 г. N 599. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 27 июля 2005 г. N 781
В целях обеспечения контроля за пропуском через государственную границу Республики Казахстан дипломатической почты иностранных государств, приведения этой работы в соответствие с международными нормами Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить Временные правила пропуска через государственную границу Республики Казахстан дипломатической почты иностранных государств и личных вещей дипломатических курьеров (прилагаются).
2. Министерству иностранных дел, Комитету национальной безопасности, Министерству внутренних дел, Главному таможенному управлению Министерства финансов Республики Казахстан и Казахскому управлению гражданской авиации обеспечить неукоснительное выполнение положений, предусмотренных Временными правилами пропуска через государственную границу Республики Казахстан дипломатической почты иностранных государств и личных вещей дипломатических курьеров.
3. Министерству иностранных дел Республики Казахстан информировать дипломатические представительства иностранных государств, аккредитованные в г. Алматы, о правилах пропуска через государственную границу Республики Казахстан дипломатической почты и личных вещей дипломатических курьеров.
4. Контроль за выполнением настоящего постановления возложить на Министерство иностранных дел Республики Казахстан.
Премьер-министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 13 июля 1993 г. N 599
Временные правила
пропуска через государственную границу
Республики Казахстан дипломатической
почты иностранных государств и личных
вещей дипломатических курьеров
1. Правом беспрепятственных сношений посредством дипломатической почты пользуются: министерства (ведомства) иностранных дел государств, с которыми Республика Казахстан поддерживает дипломатические или консульские отношения; дипломатические и консульские представительства этих государств на территории Республики Казахстан и в третьих странах, а также находящиеся на территории Республики Казахстан международные организации и представительства иностранных государств при этих организациях, если это предусмотрено в соответствующих международных соглашениях, стороной в которых является Республика Казахстан, при этом под термином "дипломатическая почта" понимается официальная корреспонденция таких учреждений и организаций, то есть вся корреспонденция, относящаяся к ним и к их функциям.
Это право распространяется на транзит через территорию Республики Казахстан дипломатической почты иностранных государств, с которыми Республика Казахстан не имеет дипломатических или консульских отношений, если эти государства не препятствуют транзиту дипломатической почты Республики Казахстан.

"Шет мемлекеттердiң дипломатиялық почтасын және дипломатиялық курьерлердiң жеке заттарын Қазақстан Республикасының шекарасы арқылы өткiзудiң уақытша ережелерi" туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң қаулысы 13 шiлде 1993 ж. N 599. Қаулының күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2005 жылғы 27 шілдедегі N 781 қаулысымен
Шет мемлекеттердiң дипломатиялық почтасын Қазақстан Республикасының мемлекеттiк шекарасы арқылы өткiзуге бақылау жасауды қамтамасыз ету, бұл жұмысты халықаралық нормаларға сәйкес келтiру мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Шет мемлекеттердiң дипломатиялық почтасын және дипломатиялық курьерлердiң жеке заттарын Қазақстан Республикасының шекарасы арқылы өткiзудiң уақытша ережелерi бекiтiлсiн (қоса берiлiп отыр).
2. Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi, Ұлттық қауiпсiздiк комитетi, Iшкi iстер министрлiгi, Қаржы министрлiгiнiң Бас кеден басқармасы және Қазақ азаматтық авиация басқармасы Шет мемлекеттердiң дипломатиялық почтасын және дипломатиялық курьерлердiң жеке заттарын Қазақстан Республикасының шекарасы арқылы өткiзудiң уақытша ережелерiнде көзделген қағидалардың мүлтiксiз орындалуын қамтамасыз етсiн.
3. Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi Алматы қаласында тiркелген шет мемлекеттердiң дипломатиялық өкiлдiктерiн Қазақстан Республикасының мемлекеттiк шекарасы арқылы дипломатиялық почтаны және дипломатиялық курьерлердiң жеке заттарын өткiзу  ережелерi туралы хабардар етсiн.
4. Осы Қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгiне жүктелсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1993 жылғы 13 шiлдедегi
N 599 қаулысымен
Бекiтiлген
Шет мемлекеттердiң дипломатиялық почтасын және
дипломатиялық курьерлердiң жеке заттарын Қазақстан
Республикасының мемлекеттiк шекарасы арқылы өткiзудiң
Уақытша ережесi
1. Дипломатиялық почта арқылы кедергiсiз қарым-қатынас жасау құқығын мына төмендегiлер пайдаланады: Қазақстан Республикасы дипломатиялық немесе консулдық қатынастар жасайтын мемлекеттердiң сыртқы iстер министрлiктерi (ведомстволары); осы мемлекеттердiң Қазақстан Республикасының аумағындағы және үшiншi елдердегi дипломатиялық және консулдық өкiлдiктерi; сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағындағы халықаралық ұйымдар және шет мемлекеттердiң осы ұйымдардағы өкiлдiктерi, егер бұл Қазақстан Республикасы бiр жақ болып табылатын тиiстi халықаралық келiсiмдерде көзделген болса, бұл орайда "дипломатиялық почта" деген термин арқылы мұндай мекемелер мен ұйымдардың ресми корреспонденциясын, яғни оларға және олардың мiндеттерiне қатысы бар бүкiл корреспонденцияны түсiну керек.
Бұл құқық Қазақстан Республикасының дипломатиялық немесе консулдық қатынастары болмай отырған шет мемлекеттердiң дипломатиялық почтасының, егер бұл мемлекеттер Қазақстан Республикасының дипломатиялық почтасының транзитiне кедергi келтiрмейтiн болса, Қазақстан Республикасының аумағы арқылы жүзеге асырылатын транзитiне қолданылады.

2. Следующая через государственную границу Республики Казахстан дипломатическая почта не подлежит ни вскрытию, ни задержанию.
Все места, составляющие дипломатическую почту, должны иметь видимые внешние знаки, указывающие на их характер, и они могут содержать только официальную корреспонденцию и документы или предметы, предназначенные для официального пользования.
Каждое место дипломатической почты должно быть опечатано сургучными печатями или опломбировано свинцовыми пломбами отправителя и иметь наклейку с надписью "Expedition оffiсiеllе". Вес пересылаемой дипломатической почты не должен превышать 70 кг. Вес транзитной дипломатической почты не ограничен.
3. Дипломатический курьер снабжается официальным документом (курьерским листом), в котором указывается его статус и число мест, составляющих дипломатическую почту. Этот документ подписывается уполномоченным на это сотрудником и скрепляется печатью учреждения, отправляющего дипломатическую почту.
При исполнении своих обязанностей дипломатический курьер пользуется личной неприкосновенностью и не подлежит аресту или задержанию в какой бы то ни было форме. Личные вещи дипломатических курьеров в пределах личной потребности пропускаются без таможенного досмотра.
4. Дипломатическая почта может быть вверена командиру экипажа гражданского самолета, направляющегося в аэропорт, в прибытие в который разрешено. В этом случае командир снабжается официальным документом (курьерским листом) с указанием числа мест, составляющих дипломатическую почту, но не считается дипломатическим курьером. Представительство может направить одного из своих сотрудников принять дипломатическую почту непосредственно и беспрепятственно от командира самолета.
5. Дипломатическая почта может быть вверена также временному дипломатическому курьеру - ad hос, снабженному официальным документом (курьерским листом). В этом случае применяются положения настоящих Правил, за тем исключением, что привилегии и иммунитеты, которыми пользуются дипломатические курьеры при исполнении своих обязанностей, прекращаются в момент доставки вверенной ему дипломатической почты по назначению.
6. При провозе через государственную границу Республики Казахстан дипломатической почты дипломатический курьер или командир самолета предъявляют таможенному учреждению официальный документ (курьерский лист), выписанный на данную почту.
Курьерский лист на иностранную дипломатическую почту должен иметь визу Министерства иностранных дел Республики Казахстан при вывозе дипломатической почты из Республики Казахстан и дипломатического (консульского) представительства Республики Казахстан, при ввозе дипломатической почты в Республику Казахстан.
На основе взаимности визирование курьерских листов не требуется. Список стран, для которых отменено визирование курьерских листов, сообщается таможенным учреждениям Главным таможенным управлением Министерства финансов Республики Казахстан.

2. Қазақстан Республикасының мемлекеттiк шекарасы арқылы өтетiн дипломатиялық почтаны ашуға да, бөгеуге де болмайды.
Дипломатиялық почтаны құрайтын барлық орындарда олардың сипатын бiлдiретiн сыртқы таңбалары болуға тиiс және бұл орындарда тек ресми корреспонденция мен құжаттар немесе ресми пайдалануға арналған заттар ғана болады.
Дипломатиялық почтаның әрбiр орнына сүргiштелген мөр басылуға немесе жолдаушының қорғасын мөрiмен пломбалануға тиiс және "Expedition officielle" деген жазуы бар жапсырма қағазы болуға тиiс. Дипломатиялық почтаның салмағы 70 килограмнан аспауы керек. Транзиттiк дипломатиялық почтаның салмағы шектелмейдi.
3. Дипломатиялық курьер ресми құжатпен (курьерлiк парақпен) жабдықталып, бұл құжатта оның статусы және дипломатиялық почтаны құрайтын орындардың саны көрсетiледi. Уәкiлдiгi бар қызметкер қол қойған бұл құжат дипломатиялық почтаны жолдаушы мекеменiң мөрiмен расталады.
Өз мiндеттерiн атқару кезiнде дипломатиялық курьердiң жеке басына тиiсушiлiкке жол берiлмейдi және оны қандай да бiр формада қамауға немесе ұстауға болмайды. Дипломатиялық курьерлердiң жеке заттары жеке қажеттiлiк шеңберiнде кедендiк тексерусiз өткiзiледi.
4. Дипломатиялық почтаны азаматтық ұшақтың әуежайға бара жатқан экипажының командирiне сенiп тапсыруға да болады. Бұл жағдайда командир дипломатиялық почтаны құрайтын орындардың саны көрсетiлген ресми құжатпен (курьерлiк парақпен) жабдықталады, бiрақ дипломатиялық курьер болып есептелмейдi. Өкiлдiк дипломатиялық почтаны ұшақ командирiнен тiкелей және кедергiсiз қабылдап алуға өз қызметкерлерiнiң бiрiн жiбере алады.
5. Дипломатиялық почта сондай-ақ ресми құжатпен жабдықталған (курьерлiк парақпен) уақытша дипломатиялық курьерге - ad hoc сенiп тапсырылуы мүмкiн. Мұндай жағдайда осы Ережелердiң, дипломатиялық курьерлердiң өздерiнiң мiндеттерiн орындау кезiнде пайдаланатын артықшылықтары мен иммунитеттерiнiң оған сенiп тапсырған дипломатиялық почтаны белгiленген жерiне жеткiзген уақытта тоқтатылатынын қоспағанда, қағидалары қолданылады.
6. Қазақстан Республикасының мемлекеттiк шекарасынан дипломатиялық почтаны өтетiн дипломатиялық курьер немесе ұшақтың командирi кедендiк мекемеге осы почтаға жазылған ресми құжатты (курьерлiк парақты) көрсетедi.
Шетелдiк дипломатиялық почтаға жазылған курьерлiк парақта Қазақстан Республикасынан дипломатиялық почтаны алып шығу кезiнде Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiнiң және Қазақстан Республикасына дипломатиялық почтаны алып кiрерде Қазақстан Республикасының дипломатиялық (консулдық) өкiлдiгiнiң визасы болуға тиiс.
Өзаралық негiзде курьерлiк парақтарға виза қою талап етiлмейдi. Курьерлiк параққа виза қоймайтын елдердiң тiзiмiн Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Бас кедендiк басқармасы кедендiк мекемелерге хабарлайды.

7. Сотрудники дипломатического (консульского) представительства, встречающие или провожающие сопровождаемую дипломатическую почту, имеют право проезда на летное поле аэропорта по постоянному, действующему в течение одного календарного года, пропуску на предъявителя. Данный пропуск действителен при одновременном предъявлении на контрольно-пропускном пункте аэропорта дипломатической или служебной карточки сотрудника представительства.
Проезд на летное поле аэропорта для получения или отправления сопровождаемой дипломатической почты разрешается на автомашине представительства, имеющей дипломатический номер, после прибытия соответствующего самолета на место стоянки.
Оформление и выдача постоянных пропусков, установленного образца, дипломатическим (консульским) представительствам производится администрацией аэропорта по представлению официальных письменных заявок Министерства иностранных дел Республики Казахстан по согласованию с пограничными и таможенными органами. <*>
Сноска. В пункт 7 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 27 июля 2000 г. N 1132 P001132_ .
8. Таможенные учреждения подвергают дипломатическую почту лишь внешнему досмотру, в процессе которого определяется соответствие ее оформления настоящим Правилам. Места, оформленные с нарушениями настоящих Правил, дипломатической почтой не признаются.
9. Дипломатическая почта, следующая без сопровождения дипломатическими курьерами, должна быть упакована в вализы-мешки или сумки из прочного кожаного или текстильного материала, опечатанные сургучной печатью отправителя или пломбой, и иметь надпись "Expedition officielle" и точный адрес отправителя и получателя. Вализа может быть снабжена висячим или внутренним замком и вес каждой вализы не должен превышать 10 кг.
На отправку дипломатической почты общим весом свыше 10 кг отправитель делает предварительную заявку в Международный сектор аэропорта.
Подлежащую отправке за границу, не сопровождаемую курьерами дипломатическую почту, оформленную в соответствии с настоящими Правилами, отправитель доставляет в аэропорт не позднее, чем за 3 часа, и не ранее, чем за сутки до отлета самолета, на котором должна следовать дипломатическая почта.
Поступившая в адрес дипломатического представительства, не сопровождаемая курьерами дипломатическая почта, выдается получателю через международный склад аэропорта после выполнения необходимых таможенных формальностей.
Примечание.
Настоящие правила разработаны на основе Венской конвенции о дипломатических сношениях от 18 апреля 1961 года.

7. Дипломатиялық (консулдық) өкiлдiктiң дипломатиялық почтаны қарсы алушы немесе шығарып салушы қызметкерлерiнiң бiр күнтiзбелiк жыл бойында, көрсетушiге берiлген, қолданыстағы тұрақты рұқсат қағазымен әуежайдың ұшу алаңына кiру хұқығы бар. Осы рұқсат қағазы әуежайдың бақылау-жiберу пунктiнде өкiлдiк қызметкерiнiң дипломатиялық немесе қызмет карточкасымен бiрге көрсеткенде жарамды болып табылады.
Алып жүрген дипломатиялық почтаны алу немесе жiберу үшiн тиiстi ұшақ тұратын жерiне келген соң өкiлдiктiң дипломатиялық нөмiрi бар машинасымен әуежайдың ұшу алаңына кiруге рұқсат берiледi.
Дипломатиялық (консулдық) өкiлдiлiктерге белгiленген үлгiдегi тұрақты рұқсаттамаларды ресiмдеудi және берудi Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiнiң ресми жазбаша өтiнiмiне орай шекара және кеден органдарымен келісiм бойынша әуежайдың әкiмшiлiгi жүргiзедi.<*>
ЕСКЕРТУ. 7-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2000.07.27. N 1132  қаулысымен .
8. Кедендiк мекемелер дипломатиялық почтаны тек сыртынан тексередi, сол процесс барысында оның дайындалуының осы Ережелерге сәйкестiгi анықталады. Осы Ережелердi бұза отырып дайындалған жерлер дипломатиялық почта деп саналмайды.
9. Дипломатиялық курьерлер алып жүрмейтiн дипломатиялық почта вализ-қапшықтарға немесе берiк былғары немесе тоқыма материалдан жасалған сөмкелерге салынып, жiберушiнiң сүргiштiк мөрi немесе пломба соғылған және "Expedition officielle" жазбасы және жiберушi мен алушының дәл мекен-жайы болуы тиiс. Вализа iлiнiп тұратын немесе iшкi құлыппен жабдықталуы мүмкiн және әрбiр вализаның салмағы 10 кг-нан аспауға тиiс.
Салмағы 10 кг-нан асатын дипломатиялық почтаны жiберу үшiн жiберушi әуежайдың Халықаралық секторына күнi бұрын өтiнiш жасайды.
Шетелге жiберiлуге тиiс, курьерлер алып жүрмейтiн, осы Ережелерге сәйкес дайындалған дипломатиялық почтаны жiберушi әуежайға 3 сағаттан кешiктiрмей және дипломатиялық почта кететiн ұшақтың ұшуына дейiн бiр тәулiктен ерте емес уақытта жеткiзедi.
Дипломатиялық өкiлдiктiң мекен-жайына түскен, курьерлер алып жүрген дипломатиялық почта алушыға қажеттi кедендiк формалдылықтарды орындаған соң әуежайдың халықаралық қоймасы арқылы берiледi. -----------------------------------
Ескерту.
Осы Ережелер Дипломатиялық қарым-қатынастар туралы 1961 жылғы 18 сәуiрдегi Вена конвенциясының негiзiнде жасалған.