ВОПРОСЫ ГОСУДАРСТВЕННОГО РЕГУЛИРОВАНИЯ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ ХОЗЯЙСТВУЮЩИХ СУБЪЕКТОВ В ПРОЦЕССЕ РАЗГОСУДАРСТВЛЕНИЯ И ПРИВАТИЗАЦИИ
ПОСТАНОВЛЕНИЕ Кабинета Министpов Республики Казахстан от 14 июля 1993 г. N 606. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 1 июля 1999 г. N 909 ~P990909.
В целях обеспечения государственных интересов при реализации Национальной программы разгосударствления и приватизации в Республике Казахстан на 1993-1995 г. (II-этап) U931135_ Кабинет Министров Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить:
- Положение о порядке формирования акционерных компаний (государственных и с участием государства) (приложение N 1).
- Положение о "золотой акции" (приложение N 2);
- Порядок назначения и утверждения руководства государственных акционерных компаний (приложение N 3);
- Типовой план приватизации (приложение N 4);
- Типовой устав государственного акционерного общества, компании и акционерного общества, компании с участием государства (приложение N 5);
- Примерную форму контракта с президентом (первым руководителем) государственного акционерного общества, компании (приложение N 6).
2. Определить, что Положение о порядке формирования акционерных компаний (государственных и с участием государства) распространяется на все виды акционерных компаний, создающихся при участии государства, независимо от величины данного участия и организационной структуры компании, в том числе на холдинговые компании, создаваемые согласно ранее утвержденному "Положению о государственных холдинговых компаниях" в вопросах, дополняющих указанное Положение.
3. Распространить, начиная с момента выхода настоящего постановления, требования указанных в пункте 1 Положений, а также Типового плана приватизации, Типового устава акционерного общества, компании государственного общества, компании с участием государства, а также Примерную форму контракта с президентом (первым руководителем) государственного акционерного общества, компании, на все случаи составления плана приватизации, разработки учредительных документов и назначения руководства акционерных обществ, компаний, в том числе холдинговых, государственных и с участием государства, образуемых согласно Национальной программе разгосударствления и приватизации в Республике Казахстан на 1993-1995 годы (II этап), а также нормативными актами, принятыми в ее развитие.
4. Установить, что при учреждении акционерных компаний, в том числе холдинговых, государственных и с участием государства, Типовой устав дополняется положениями, оговаривающими организационную структуру компании, уровни управления и способы взаимодействия входящих в нее хозяйствующих субъектов.

Мемлекет иелiгiнен алу мен жекешелендiру барысында шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң қызметiн мемлекеттiк реттеу мәселелерi
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы 1993 жылғы 14 шiлде N 606. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999.07.01. N 909 қаулысымен. ~P990909
Қазақстан Республикасында Мемлекет иелiгiнен алу мен жекешелендiрудiң 1993-1995 жылдарға (II кезең) арналған ұлттық бағдарламасын жүзеге асыру кезiнде мемлекеттiң мүдделерiн қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Мыналар бекiтiлсiн:
- Акционерлiк (мемлекеттiк және мемлекет қатысатын N 1 қосымша) компанияларды қалыптастыру тәртiбi туралы ереже;
- "Алтын акция" туралы ереже (N 2 қосымша);
- Мемлекеттiк акционерлiк компаниялардың басшылығын тағайындау және бекiту тәртiбi (N 3 қосымша);
- Жекешелендiрудiң үлгi жоспары (N 4 қосымша);
- Мемлекеттiк акционерлiк қоғамның, компания мен акционерлiк қоғамның, мемлекет қатысатын компанияның үлгi жарғысы (N 5 қосымша);
- Мемлекеттiк акционерлiк қоғамның, компанияның президентiмен (бiрiншi басшысымен) контрактың үлгi нысаны (N 6 қосымша).
2. Акционерлiк компанияларды (мемлекеттiк және мемлекет қатысатын) қалыптастыру тәртiбi туралы ереже, қатысудың көлемi мен компанияның ұйымдық құрылымына қарамастан, мемлекеттiң қатысуымен құрылатын акционерлiк компаниялардың барлық түрiне, оның iшiнде бұрын бекiтiлген "Мемлекеттiк холдинг компаниялары туралы ережеге" сәйкес құрылатын холдинг компанияларға аталған Ереженi толықтыратын мәселелерде қолданылады деп анықталсын.
3. Осы қаулы жарыққа шыққан сәттен бастап Ереженiң I-тармағында көрсетiлген талаптар, сондай-ақ Жекешелендiрудiң үлгi жоспарының, Акционерлiк қоғамның, мемлекеттiк компания мен акционерлiк қоғамның, мемлекет қатысатын компанияның үлгi жарғысының талаптары, сондай-ақ Мемлекеттiк акционерлiк қоғамның, компанияның президентiмен (бiрiншi басшысымен) контрактың үлгi нысаны жекешелендiру жоспарын жасаудың, құрылтай құжаттарын әзiрлеудiң және Қазақстан Республикасында Мемлекет иелiгiнен алу мен жекешелендiрудiң 1993-1995 жылдарға (II кезең) арналған ұлттық бағдарламасына, сондай-ақ оны дамыту мақсатында қабылданған нормативтi актiлерге сәйкес құрылатын акционерлiк қоғамдардың, компаниялардың, оның iшiнде холдинг компаниялардың, мемлекеттiк және мемлекет қатысатын компаниялардың басшылығын тағайындаудың барлық жағдайында қолданылатын болсын.
4. Акционерлiк компанияларды, соның iшiнде холдинг компанияларды, мемлекеттiк компаниялар мен мемлекет қатысатын компанияларды құру кезiнде Үлгi жарғы компанияның ұйымдық құрылымы, басқару деңгейлерi және оған кiретiн шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң өзара iс-қимыл жасау тәсiлдерiн ескертiлетiн ережелермен толықтырылады деп белгiленсiн.

5. Установить, что руководство и управление акционерных обществ, компаний, в том числе холдинговых, государственных и с участием государства, созданных до принятия настоящего постановления, осуществляются в соответствии с учредительными документами этих обществ и компаний в течение срока полномочий уже избранных органов управления. По истечению данного срока, в случае сохранения в указанных обществах и компаниях участия государства, порядок назначения руководства приводится в соответствие с утверждаемыми Положениями.
6. Определить следующий порядок распределения дивидендов на государственные пакеты акций, акционерных обществ, компаний, в том числе холдинговых, государственных и с участием государства:
- по согласованию с собственником в акционерных обществах, компаниях, в том числе холдинговых, создаваемых после принятия настоящего постановления, дивиденды на государственный пакет акций, или оговоренная в учредительных документах часть этих дивидендов, в течение первых трех лет с момента учреждения данного общества, компании, может направляться на инвестиции в собственное производство;
- начисление и выплата дивидендов по государственным пакетам акций акционерных обществ, компаний в том числе холдинговых, созданных в порядке, предусмотренном ранее действовавшим законодательством на базе государственных предприятий, в том числе относившихся к коммунальной собственности, остается прежним, согласно учредительным документам этих обществ, компаний. По истечении срока действия положений, регулирующих порядок начисления и выплату дивидендов в порядке, установленном этими документами, эти вопросы должны решаться по согласованию с собственником.
7. Главам местных администраций:
- передать Государственному комитету Республики Казахстан по государственному имуществу сведения о государственных пакетах акций и руководстве акционерных обществ, созданных ранее на базе предприятий, находившихся в коммунальной собственности:
- согласовать с Государственным комитетом Республики Казахстан по государственному имуществу и его территориальными органами вопросы о необходимости включения данных акционерных обществ в акционерные компании государственные и с участием государства, в том числе холдинговым.
8. Государственному Комитету Республики Казахстан по государственному имуществу при составлении планов приватизации предприятий, в рамках Национальной программы разгосударствления и приватизации на 1993-1995 г., предусмотреть передачу государственных пакетов акций приватизируемых предприятий акционерным компаниям государственных и с участием государства, в том числе холдинговым.

5. Осы Қаулы қабылданғанға дейiн құрылған акционерлiк қоғамдарға, компанияларға, оның iшiнде холдинг компанияларға, мемлекеттiк компаниялар мен мемлекет қатысатын компанияларға басшылық ету мен оларды басқару осы қоғамдар мен компаниялардың құрылтай құжаттарына сәйкес қазiрдiң өзiнде сайланып қойған басқару органдары өкiлеттiгiнiң мерзiмi бойы жүзеге асырылады деп белгiленсiн. Бұл мерзiм өткеннен соң, аталған қоғамдар мен компанияларда мемлекеттiң қатысуы сақталған жағдайда, басшылықты тағайындау тәртiбi бекiтiлетiн ережелерге сәйкестендiрiледi.
6. Акционерлiк қоғамдар, компаниялар, оның iшiнде холдинг компаниялар, мемлекеттiк және мемлекет қатысатын компаниялар акцияларының мемлекеттiк пакеттерiне дивиденд бөлудiң мынадай тәртiбi белгiленсiн:
- осы Қаулы қабылданғаннан кейiн құрылатын акционерлiк қоғамдарда, компанияларда, оның iшiнде холдинг компанияларда акциялардың мемлекеттiк пакетiне дивидендтi немесе сол дивидендтiң құрылтай құжаттарында ескертiлген бөлiгiн меншiк иесiнiң келiсуi бойынша, осы қоғам, компания құрылған сәттен бастап алғашқы үш жыл бойы өз өндiрiсiн инвестициялау үшiн жұмсауға болады;
- бұрын қолданылып жүрген заңдарда көзделген тәртiппен мемлекеттiк кәсiпорындар, оның iшiнде коммуналдық меншiкке жатқызылған кәсiпорындар негiзiнде құрылған акционерлiк қоғамдар, компаниялар акцияларының мемлекеттiк пакетi бойынша дивидендтi есептеу мен төлеу сол қоғамдардың, компаниялардың құрылтай құжаттарына сәйкес бұрынғы күйiнде қалады. Осы құжаттарда белгiленген тәртiппен дивидендтi есептеу мен төлеу тәртiбiн реттейтiн ережелер қолданылатын мерзiм өткеннен кейiн, бұл мәселелер меншiк иесiнiң келiсуi бойынша шешiлуге тиiс.
7. Жергiлiктi әкiмдер:
- Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетiне бұрын коммуналдық меншiк болған кәсiпорындар негiзiнде құрылған акционерлiк қоғамдар акцияларының мемлекеттiк пакеттерi және басшылығы туралы мәлiметтердi берсiн;
- осы акционерлiк қоғамдарды мемлекеттiк және мемлекет қатысатын акционерлiк компанияларға, соның iшiнде холдинг компанияларға қосу қажеттiгi туралы мәселелердi Меммүлiккоммен және оның аумақтық органдарымен келiсiп алатын болсын.
8. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi. Мемлекет иелiгiнен алу мен жекешелендiрудiң 1993-1995 жылдарға арналған ұлттық бағдарламасы шегiнде кәсiпорындарды жекешелендiру жоспарларын жасаған кезде, жекешелендiрiлетiн кәсiпорындар акцияларының мемлекеттiк пакеттерi мемлекеттiк және
мемлекет қатысатын акционерлiк компанияларға, оның iшiнде холдинг
компанияларына берiлуiн көздейтiн болсын.

9. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Государственный комитет Республики Казахстан по государственному имуществу.
Премьер-министр
Республики Казахстан
ПРИЛОЖЕНИЕ N 1
к постановлению Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 14 июля 1993 г. N 606
ПОЛОЖЕНИЕ
о порядке формирования акционерных компаний
(государственных и с участием государства) <*>
Сноска. В тексте слова "Закона Республики Казахстан "О хозяйственных товариществах и акционерных обществах", "Государственный комитет Республики Казахстан по государственному имуществу" заменены словами "Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, "О хозяйственных товариществах" от 2 мая 1995 г. N 2255", "Государственный комитет Республики Казахстан по управлению государственным имуществом" - постановлением КМ РК от 24 августа 1995 г. N 1177.
Настоящее положение разработано на основании Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, U952255_ "О хозяйственных товариществах" от 2 мая 1995 г. N 2255", Положения о преобразовании государственных предприятий в акционерные общества, утвержденного постановлением Кабинета Министров от 23 апреля 1993 г. N 328 P930328_ . Оно отражает вопросы формирования, а также регулирования деятельности акционерных обществ и компаний всех типов, в которых существует участие государства, и дополняет Положение о государственных холдинговых компаниях, утвержденное постановлением Президента Республики Казахстан от 5 марта 1993 г. N 1138 в вопросах, не отраженных в указанном Положении. <*>
Сноска. Внесены изменения - постановлением КМ РК от 24 августа 1995 г. N 1177.
1. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
1.1. Государственная акционерная компания и акционерная компания с участием государства (в дальнейшем Компания) - акционерная компания, действующая в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, "О хозяйственных товариществах" от 2 мая 1995 г. N 2255, в которых существует участие государства (в том числе "золотая акция").
Компании создаются в соответствии с законодательными и нормативными актами Республики Казахстан и Национальной программой разгосударствления и приватизации в Республике Казахстан на 1993-1995 годы (II-ой этап) и Указом Президента Республики Казахстан от 12 мая 1995 г. N 2268 "О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 5 марта 1993 г. N 1135. <*>
Сноска. Абзац второй дополнен словами - постановлением КМ РК от 24 августа 1995 г. N 1177.
1.2. Государственной акционерной компанией является Компания, государственный пакет акций которой составляет 51 и более процентов. Компания, государственный пакет акций которой составляет менее 51 процента, а также Компания, не имеющая государственного пакета акций, но обладающая "золотой акцией", является акционерной компанией с участием государства.
Наряду с вновь создаваемыми Компаниями, таковыми признаются акционерные компании, в том числе холдинговые, созданные в соответствии с ранее действующими законодательными актами, и подпадающие под определение, изложенное выше.
1.3. Компании создаются открытого или закрытого типа, что отражается в их уставах. Акции открытой Компании могут переходить от одного лица к другому без согласия других участников. Акции закрытой Компании могут переходить от одного к другому только с согласия большинства участников, если иное не оговорено в уставе. При этом государственные компании, как правило, являются закрытыми.
1.4. Экономической основой функционирования Компаний являются имущественные и иные вклады, внесенные участниками компании - государственными и негосударственными юридическими и физическими лицами.
1.5. На Компании возлагаются функции осуществления
государственной  политики и исполнения государственных нужд в
деятельности самой компании и в управлении входящих в нее
хозяйствующих субъектов.

9. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының
Мемлекеттiк мүлiк жөнiндеi мемлекеттiк комитетiне жүктелсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1993 жылғы 14 шiлдедегi
N 606 қаулысына
N 1 ҚОСЫМША
Акционерлiк (мемлекеттiк және мемлекет қатысатын)
компанияларды қалыптастыру тәртiбi туралы
ЕРЕЖЕ
Бұл ереже "Шаруашылық серiктестiктер және акционерлiк қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (өзгерiстерiмен және толықтыруларымен қоса), Министрлер Кабинетiнiң 1993 жылғы 23 сәуiрдегi N 328 қаулысымен бекiтiлген Мемлекеттiк кәсiпорындарды акционерлiк қоғамдар етiп қайта құру туралы ереже негiзiнде әзiрлеген. Ол мемлекет қатысатын барлық үлгiдегi акционерлiк қоғамдар мен компанияларды құру, сондай-ақ олардың қызметiн реттеу мәселелерiн бейнелейдi және Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1993 жылғы 5 наурыздағы N 1138 қаулысымен бекiтiлген Мемлекеттiк холдинг компаниялар туралы ереженi осы Ережеде көрiнiс таппаған мәселелер жөнiнен толықтырады.
1. ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР
1.1. Мемлекеттiк акционерлiк компания және мемлекет қатысатын акционерлiк компания (бұдан әрi - Компания) - "Шаруашылық серiктестiктер және акционерлiк қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес iс-әрекет жасайтын мемлекет (соның iшiнде "алтын акция") қатысатын акционерлiк компания.
Компаниялар Қазақстан Республикасының заң және нормативтiк актiлерiне, Қазақстан Республикасында мемлекет иелiгiнен алу мен жекешелендiрудiң 1993-1995 жылдарға (II кезең) арналған ұлттық бағдарламасына сәйкес құрылады.
1.2. Акциялардың мемлекеттiк пакетi 51 процент және одан да көп Компания мемлекеттiк акционерлiк компания болып табылады. Акциялардың мемлекеттiк пакетi 51 процентке жетпейтiн компания, сондай-ақ акциялардың мемлекеттiк пакетi жоқ, бiрақ "алтын акциясы" бар компания мемлекет қатысатын акционерлiк компания деп саналады.
Жаңадан құрылатын Компаниялармен қатар, бұрын қолданылып келген заң актiлерiне сәйкес құрылған және жоғарыда баяндалған анықтамаға жататын акционерлiк компаниялар, соның iшiнде холдинг компаниялар да сондай деп танылады.
1.3. Компаниялар ашық немесе жабық үлгiде құрылады, бұл олардың жарғыларында көрсетiледi. Ашық Компанияның акциялары басқа қатысушылардың келiсiмiнсiз бiр адамнан екiншiсiне өте алады. Жабық Компанияның акциялары, егер жоғарыда өзгеше ескертiлмеген болса, қатысушылардың көпшiлiгiнiң келiсуiмен ғана бiр адамнан екiншiсiне өтуi мүмкiн. Мұндай жағдайда мемлекеттiк компаниялар, әдетте, жабық болып табылады.
1.4. Компаниялардың жұмыс iстеуiнiң экономикалық негiзi - компанияға қатысушылар - мемлекеттiк және мемлекеттiк емес заңды ұйымдар мен нақты адамдар жасаған мүлiктiк және өзге де салымдар болып табылады.
1.5. Компанияларға олардың өз қызметiнде және оған кiретiн
шаруашылық жүргiзушi субъектiлердi басқаруда мемлекеттiк саясатты
жүзеге асыру мен мемлекеттiк мұқтаждарды орындау функциясы жүктеледi.

2. ХАРАКТЕРИСТИКИ КОМПАНИЙ
2.1. Компании могут осуществлять финансовую, производственную,
учредительскую, инвестиционную, инновационную, страховую,
коммерческую и иные виды деятельности, не запрещенные
законодательством Республики Казахстан. В зависимости от
организационной структуры, системы участий и характера деятельности
выделяются следующие виды Компаний:
холдинговые, в том числе многоуровневые;
производственные;
инвестиционные;
трастовые;
страховые;
финансовые;
смешанные и другие.
2.2. Компании создаются специализированного и
диверсифицированного типа.
2.3. В зависимости от вида Компании она может осуществлять следующие функции в соответствии с законодательством Республики Казахстан:
мобилизации и аккумуляции финансовых средств юридических и физических лиц для осуществления уставной деятельности Компании и обеспечения на ее основе устойчивой прибыли;
производства промышленной, сельскохозяйственной и иных видов продукции;
изучения и анализа состояния рынка капиталов, оказания различных услуг участникам Компании, другим юридическим лицам и гражданам, осуществляющим собственную деятельность на рынке ценных бумаг;
назначения руководителей предприятий, участников Компании, в зависимости от характера участия государства в их собственности;
эмиссионного обслуживания по проектированию, выпуску и размещению ценных бумаг среди казахстанских и иностранных инвесторов;
предоставления организационных, правовых, финансовых и консультационных услуг участникам Компании и другим заинтересованным юридическим и физическим лицам;
управления по доверенности (трастовые операции) портфелями ценных бумаг юридических и физических лиц, представление их интересов в различных органах управления и биржевых структурах;
привлечения инвесторов, в том числе иностранных к участию в деятельности Компании и ее участников;
инвестирования средств Компании в приоритетные отраслевые и региональные программы и проекты, в том числе и с привлечением отечественных и иностранных инвестиций;
участия собственными средствами в деятельности предприятий и организаций в целях создания передовых технологий, совместных производств по выпуску конкурентноспособной продукции;
страхования сделок по купле-продаже ценных бумаг и инвестиционных рисков, имущества предприятий и организаций, перевозимых грузов, личное страхование, страхование кредитов;
оказания аудиторских и экспертных услуг по проверке достоверности финансовой и бухгалтерской отчетности, анализ финансового состояния предприятий, организаций, банков и других компаний, а также услуг по приватизации государственных предприятий;
проведения реконструкции предприятий в целях увеличения их производственно-экономической эффективности;
контроля за соблюдением государственных интересов в деятельности акционерных обществ и предприятий, входящих в Компанию;
иные уставные функции Компании.
ь 3. СОЗДАНИЕ КОМПАНИИ

2. КОМПАНИЯЛАРДЫҢ СИПАТТАМАСЫ
2.1. Компаниялар қаржылық, өндiрiстiк, құрылтайшылық,
инвестициялық, инновациялық, сақтандыру, коммерциялық қызметтi және
Қазақстан Республикасы заңдарында тыйым салынбаған қызметтiң өзге де
түрлерiн жүзеге асыра алады. Ұйымдық құрылымына, қатысу жүйесiне және
қызметiнiң сипатына қарай Компаниялар мынадай түрлерге бөлiнедi:
холдинг, соның iшiнде көп деңгейлi;
өндiрiстiк;
инвестициялық;
трасталық;
сақтандыру;
қаржылық;
аралас және басқалар.
2.2. Компаниялар мамандандырылған және көп салалы үлгiде құрылады.
2.3. Компанияның түрiне қарай ол Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мынадай функцияларды жүзеге асыруы мүмкiн:
Компанияның жарғылық қызметiн жүзеге асыру және соның негiзiнде тұрақты пайданы қамтамасыз ету үшiн заңды ұйымдар мен нақты адамдардың қаржы-қаражаттарын жұмылдыру және жинақтау;
өнеркәсiп, ауылшаруашылық өнiмдерiн және өнiмнiң өзге де түрлерiн өндiру;
капитал нарығын зерттеп, оның жай-күйiне талдау жасау, Компанияға қатысушыларға, бағалы қағаздар нарығында өз қызметiн жүзеге асыратын басқа да заңды ұйымдар мен нақты адамдарға әр түрлi қызмет көрсету;
Компаниялар меншiгiне мемлекеттiң қатысу сипатына қарай кәсiпорын басшыларын, компанияға қатысушыларды тағайындау;
бағалы қағаздарды жобалау, шығару, қазақстандық және шетелдiк инвесторлар арасында орналастыру жөнiнде эмиссиялық қызмет көрсету;
Компанияға қатысушыларға және басқа да мүдделi заңды ұйымдар мен нақты адамдарға ұйымдық, құқылық, қаржы және консультациялық қызмет көрсету;
сенiмхат (трасталы операциялар) бойынша заңды ұйымдар мен нақты адамдардың портфельдегi бағалы қағаздарын басқару, әртүрлi басқару органдары мен биржалық құрылымдарда олардың мүдделерiн бiлдiру;
Компания мен оған қатысушылар қызметiне қатысуға инвесторлар, соның iшiнде шетелдiк инвесторлар тарту;
Компания қаражатын басым салалық және аймақтық бағдарламалар мен жобаларға инвестициялау, соның iшiнде отандық және шетелдiк инвестицияларды да тарту;
озық технологиялар, бәсекеге қабiлеттi өнiм шығару жөнiнде бiрлескен өндiрiстiк құру мақсатында кәсiпорындар мен ұйымдар қызметiне өз қаражатымен қатысу;
бағалы қағаздар мен инвестициялық тәуекелдiктi, кәсiпорындар мен ұйымдардың мүлкiн, тасылатын жүктi сатып алу-сату жөнiндегi мәмiлелердi сақтандыру, жеке адамды сақтандыру, кредиттi сақтандыру;
қаржы және бухгалтерлiк есептердiң дұрыстығын тексеру жөнiнде аудиторлық және сарапшылық қызмет көрсету, кәсiпорындардың, ұйымдардың, банкiлер мен басқа да компаниялардың қаржы жағдайына талдау жасау, сондай-ақ мемлекеттiк кәсiпорындарды жекешелендiру жөнiнде қызмет көрсету;
кәсiпорындардың өндiрiстiк-экономикалық тиiмдiлiгiн арттыру мақсатында оларды қайта құру;
компанияға кiретiн акционерлiк қоғамдар мен кәсiпорындар қызметiнде мемлекеттiк мүдделердiң сақталуын бақылау;
Компанияның өзге де жарғылық функциялары.
3. КОМПАНИЯНЫ ҚҰРУ

3.1. Государственные Компании создаются по решению Президента Республики Казахстан или по его поручению Кабинетом Министров Республики Казахстан.
Компании с участием государства создаются по решению Правительства Республики Казахстан или по его поручению Государственным комитетом Республики Казахстан по управлению государственным имуществом, другими казахстанскими (или иностранными) юридическими (и физическими) лицами.
Создание Компаний должно быть согласовано с заинтересованными министерствами и ведомствами, Государственным комитетом Республики Казахстан по управлению государственным имуществом и Государственным комитетом Республики Казахстан по антимонопольной политике.
3.2. Компании могут создаваться следующим образом:
- путем объединения ранее независимых друг от друга юридических и физических лиц;
- преобразованием отрасли, межотраслевого, внутриотраслевого государственного объединения, концерна (в дальнейшем - Объединения).
3.3. Предложения по созданию Компании представляются в Государственный комитет Республики Казахстан по управлению государственным имуществом и должны содержать:
- обоснование необходимости создания Компании;
- цели и задачи ее деятельности;
- перечень предприятий и акционерных обществ, предлагаемых для включения в создаваемую компанию;
- сведения о доле продукции, производимой указанными предприятиями, и акционерных обществ на республиканском рынке;
- состав ее учредителей;
- сведения о доле, вносимой в уставной капитал Компании предприятиями - Учредителями и другими участниками Компании.
3.4. Государственный комитет Республики Казахстан по управлению государственным имуществом, в случае принятия решения о создании Компании, создает комиссию, разрабатывающую учредительные документы компании, устанавливающие:
- полномочия ее органов управления, механизм взаимодействия участников;
- размеры, порядок формирования и оплаты уставного капитала Компании;
- величину, состав и способ внесения вклада государства в уставной фонд;
- предельные размеры отчислений от дивидендов, получаемых Компанией по принадлежащим ей акциям, направляемых на содержание ее аппарата;
- порядок финансирования затрат, связанных с учреждением Компании;
- квоту представительства министерств и ведомств в органах управления Компанией в зависимости от степени участия государства.
3.5. Для получения согласия Антимонопольного комитета Учредители Компании предоставляют ему или его территориальным органам проекты учредительных документов и другие сведения в установленном законодательством порядке.

3.1. Мемлекеттiк Компаниялар Қазақстан Республикасы Президентiнiң шешiмiмен құрылады немесе оның тапсыруы бойынша оларды Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi құрады.
Мемлекет қатысатын Компаниялар Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмiмен құрылады немесе оның тапсыруы бойынша оларды Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi, басқа да қазақстандық (немесе шетелдiк) заңды ұйымдар (және нақты адамдар) құрады.
Компанияларды құру мүдделi министрлiктермен және ведомстволармен, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетiмен және Монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетiмен келiсiлуге тиiс.
3.2. Компаниялар былайша:
- бұрын бiр-бiрiне тәуелсiз болған заңды ұйымдар мен нақты адамдарды бiрiктiру жолымен;
- саланы, салааралық, iшкi салалық мемлекеттiк бiрлестiктi, концерндi қайта құру арқылы (бұдан әрi - Бiрлестiктер) құрылуы мүмкiн.
3.3. Компания құру жөнiндегi ұсыныстар Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетке берiледi және онда:
- Компания құру қажеттiгiнiң негiздемесi;
- оның қызметiнiң мақсаттары мен мiндеттерi;
- құрылатын компанияға енгiзуге ұсынылып отырған кәсiпорындар мен акционерлiк қоғамдардың тiзбесi;
- аталған кәсiпорындар мен акционерлiк қоғамдар өндiретiн өнiмнiң республикалық нарықтағы үлесi туралы мәлiметтер;
- оның құрылтайшыларының құрамы;
- Компанияның Құрылтайшылары мен басқа да қатысушылары болып табылатын кәсiпорындардың Компанияның жарғылық капиталына қосатын үлесi туралы мәлiметтер болуға тиiс.
3.4. Компания құру туралы шешiм қабылданған жағдайда Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитет компанияның құрылтай құжаттарын әзiрлейтiн комиссия құрады, ол құжаттарда мыналар белгiленедi:
- оның басқару органдарының өкiлеттiгi, қатысушылардың өзара iс-қимыл механизмi;
- Компанияның жарғылық капиталының мөлшерi, қалыптастыру және төлену тәртiбi;
- жарғылық қорға мемлекет қосатын үлестiң мөлшерi, құрамы және оны қосу тәсiлi;
- Компанияның өзiне тиесiлi акциялар бойынша алатын дивидендтiнен оның аппаратын ұстауға жұмсалатын аударымның шектi мөлшерi;
- Компанияны құруға байланысты шығындарды қаржыландыру тәртiбi;
- мемлекеттiң қатысу дәрежесiне қарай министрлiктер мен ведомстволардың Компанияның басқару органдарындағы өкiлдiгiнiң квотасы.
3.5. Монополияға қарсы саясат жөнiндегi комитеттiң келiсiмiн алу үшiн Компания Құрылтайшылары оған немесе оның аумақтық органдарына құрылтай құжаттарының жобаларын және заңдарда белгiленген тәртiп бойынша басқа да мәлiметтердi табыс етедi.

3.6. Компании создаются без ограничения срока деятельности, если иное не оговорено в их уставе.
4. УЧРЕДИТЕЛИ, УЧАСТНИКИ,
АКЦИОНЕРЫ КОМПАНИИ
4.1. Компания приобретает права юридического лица с момента ее государственной регистрации.
4.2. Учредителями Компании могут выступать Государственный комитет Республики Казахстан по управлению государственным имуществом, либо Государственный комитет Республики Казахстан по управлению государственным имуществом совместно с юридическими и физическими лицами.
4.3. В случае, когда Учредителем является только Государственный комитет Республики Казахстан по управлению государственным имуществом, учредительный договор не составляется. Он выступает учредителем в пределах принадлежащего государственного вклада в имущество Компании. Число участников (акционеров) определяется в зависимости от типа компании (открытого или закрытого), что оговаривается в уставе.
4.4. Государственная доля акций Компании, учреждаемых Государственным комитетом Республики Казахстан по управлению государственным имуществом, должна составлять 51 и более процентов.
4.5. Участниками Компании признаются юридические и физические лица, в том числе иностранные, выразившие согласие на добровольное выполнение прав и обязанностей, предусмотренных учредительными документами Компании и перечислившие в ее уставной капитал вклад в размерах и сроки, определенные учредительными документами Компании.
Учредители и участники, получившие в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан право собственности на акции Компании, являются Акционерами.
5. ФОРМИРОВАНИЕ УСТАВНОГО
КАПИТАЛА КОМПАНИИ
5.1. Уставной капитал Компании образуется за счет солидарных взносов учредителей и участников. На момент учреждения Компании он должен состоять из оговоренного числа обыкновенных акций, кратного десяти, с одинаковой номинальной стоимостью.
5.2. Вкладом участника Компании могут быть здания, оборудование и другие материальные ценности, необходимые для функционирования Компании, ценные бумаги, денежные средства в отечественной и иностранной валюте, иные платежные средства, предусмотренные законодательными и нормативными актами Республики Казахстан, имущественные права. Стоимость имущества, имущественных прав и валютных вкладов оценивается в единой валюте совместным решением участников вкладов в соответствии с действующим законодательством.
5.3. Преобразованию в Компанию Объединения предшествует общая оценка стоимости имущества Объединения, куда включаются:
- вклад государства в имущество Объединения;
- вклады каждого из предприятий Объединения, входящих в него на момент преобразования.
Вкладом государства в имущество Объединения является:
- имущество и имущественные права, находящиеся на балансе центральных аппаратов объединений (в том числе право на пользование землей и другими ресурсами);
- имущество и имущественные права предприятий и объектов, не подлежащих приватизации;
- имущество и имущественные права предприятий, подлежащих в дальнейшем приватизации;
- имущество, находящееся на балансе объединения в целом;
- государственные пакеты акций, переданные во владение, пользование, управление Объединения;
- имущество, переданное органами государственной власти или управления в ведение (на баланс) Объединения, имущественные права (в том числе право на пользование землей и другими ресурсами) за исключением указанных выше;
- имущество, в том числе финансовые средства, и долгосрочные финансовые вложения, и имущественные права, полученные Объединением в порядке правопреемства от органов государственного управления при их реорганизации или ликвидации;
- остатки средств централизованных фондов, управление и распоряжение которыми осуществлялось Объединением в период, когда допускалось выполнение им отдельных функций государственного управления, а также имущество, созданное за счет этих средств.

3.6. Егер Компаниялардың жарғысында өзгеше ескертiлмесе, олар қызмет мерзiмi шектелмей құрылады.
4. КОМПАНИЯНЫҢ ҚҰРЫЛТАЙШЫЛАРЫ, ҚАТЫСУШЫЛАРЫ,
АКЦИОНЕРЛЕРI
4.1. Компания өзi мемлекеттiк тiркеуден өткен сәттен бастап заңды ұйым құқығын алады.
4.2. Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитет немесе Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитет заңды ұйымдармен және нақты адамдармен бiрлесе отырып Компанияның құрылтайшысы бола алады.
4.3. Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитет қана Құрылтайшы болған ретте құрылтай шарты жасалмайды. Ол Компания мүлкiндегi тиесiлi мемлекеттiк үлес шегiнде құрылтайшы болады. Қатысушылар (акционерлер) саны компанияның үлгiсiне (ашық немесе жабық) қарай анықталады, ол жарғыда ескертiледi.
4.4. Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитет құратын Компаниялардың акцияларындағы мемлекеттiң үлесi 51 процент және одан да көп болуға тиiс.
4.5. Компанияның құрылтай құжаттарында көзделген құқықтар мен мiндеттердi өз еркiмен орындауға келiсiм бiлдiрген және оның жарғылық капиталына Компанияның құрылтай құжаттарында белгiленген мөлшерде және мерзiмде үлес қосқан заңды ұйымдар мен нақты адамдар, соның iшiнде шетелдiк ұйымдар мен адамдар да Компанияға Қатысушылар деп танылады.
Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына сәйкес Компания акциясын меншiктеу құқығын алған құрылтайшылар мен қатысушылар Акционерлер болып табылады.
5. КОМПАНИЯНЫҢ ЖАРҒЫЛЫҚ КАПИТАЛЫН
ҚАЛЫПТАСТЫРУ
5.1. Компанияның жарғылық капиталы құрылтайшылар мен қатысушылардың ынталылық жарналары есебiне құралады. Компания құрылған кезде ол кәдуiлгi құны бiрдей акциялардың он еселенiп ескертiлген санынан тұруға тиiс.
5.2. Компанияға қатысушының үлесi үйлер, жабдықтар және Компанияның жұмыс iстеуi үшiн қажеттi басқа да материалдық қазыналар, бағалы қағаздар, отандық және шетелдiк валюта түрiндегi ақша қаражаттары, Қазақстан Республикасының заң және нормативтiк актiлерiнде көзделген өзге де төлем құралдары, мүлiктiк құқықтар болуы мүмкiн. Мүлiктiң, мүлiктiк құқықтың және валюта салымдарының құны қолданылып жүрген заңдарға сәйкес үлеске қатысушылардың бiрлескен шешiмi бойынша бiрыңғай валютамен бағаланады.
5.3. Бiрлестiктi Компания етiп қайта құрудың алдында Бiрлестiк мүлкiнiң құны жалпы бағаланады, оған:
- Бiрлестiк мүлкiндегi мемлекеттiң үлесi;
- Бiрлестiкке кiрген әрбiр кәсiпорынның оны қайта құрған сәттегi салымы қосылады.
Бiрлестiк мүлкiндегi мемлекеттiң салымы мыналар болып табылады:
- бiрлестiктердiң орталық аппаратының балансындағы мүлкi және мүлiктiк құқығы (соның iшiнде жердi және басқа ресурстарды пайдалану құқығы);
- жекешелендiруге жатпайтын кәсiпорындар мен объектiлердiң мүлкi және мүлiктiк құқығы;
- кейiннен жекешелендiрiлуге тиiстi кәсiпорындардың мүлкi және мүлiктiк құқығы;
- тұтас алғанда бiрлестiк балансында тұрған мүлiк;
- Бiрлестiктiң иеленуiне, пайдалануына, басқаруына берiлген мемлекеттiк акциялар пакетi;
- мемлекеттiк өкiмет немесе басқару органдары Бiрлестiктiң иеленуiне (балансына) берген мүлiк, жоғарыда аталғандардан басқа мүлiктiк құқықтары (соның iшiнде жердi және басқа ресурстарды пайдалану құқығы);
- қайта құрылған немесе таратылған кезде бiрлестiк құқылы мұрагер тәртiбiмен мемлекеттiк басқару органдарынан алған мүлiк, соның iшiнде қаржы құралдары және ұзақ мерзiмдi қаржы салымдары мен мүлiктiк құқықтары;
- Бiрлестiктiң жекелеген мемлекеттiк басқару функцияларын атқаруына жол берiлген кезеңде ол басқарған және билiк еткен орталықтандырылған қорлар қаржысының қалдықтары, сондай-ақ осы қаржы есебiнен жасалған мүлiк.

5.4. Вкладом предприятия в имуществе Объединения, включаемого в баланс Объединения признается:
- имущество или имущественные права, переданные предприятием в ведение (на баланс) Объединения, а также внесенные предприятием в уставной фонд или иные фонды Объединения;
- накопленная за все время их участия в Объединении, сумма всех видов взносов (членских, паевых, целевых) предприятия.
При оценке величины вкладов предприятий, входивших в Объединение, допускается индексация стоимости вкладов в зависимости от срока их внесения по схеме, согласованной всеми предприятиями и Государственным комитетом Республики Казахстан по управлению государственным имуществом.
Оценка величины указанного вклада предприятия производится и при акционировании и приватизации предприятия независимо от Объединения.
5.5. Распределению между предприятиями, входившими в Объединение, подлежит сумма, определяемая путем исключения из общей стоимости имущества Объединения, установленной в акте оценки имущества, величины вклада государства, и вкладов всех предприятий, входивших в Объединение в соответствии с пунктами 5.3-5.4 настоящего Положения. Она распределяется между предприятиями, входившими в Объединение пропорционально величинам их вкладов в имущество Объединения, рассчитанным согласно пункту 5.4.
5.6. Имущество, созданное за счет средств целевых взносов отдельных предприятий централизованных объединений, распределяется между ними, в порядке, предусмотренном Учредительными документами Объединения и согласованному с Государственным комитетом Республики Казахстан по управлению государственным имуществом, в случае, если такой порядок не установлен, стоимость указанного имущества входит в сумму, распределяемую между предприятиями, входившими в Объединение согласно пункту 5.5.
5.7. Имущество, созданное на государственном предприятии в результате финансирования за счет средств Объединения, независимо от их источников, признается государственным, и включается в состав имущества указанного государственного предприятия при его оценке.
5.8. Имущество предприятий, созданных Объединением, а также имущество, вложенное Объединением в уставные капиталы (фонды) предприятий других организационно-правовых форм, (в том числе совместных предприятий), распределяется между предприятиями, входившими в Объединение, пропорционально их вкладам в имущество Объединения.
5.9. Общая величина вклада предприятия, входящего в Объединение, определяется как сумма величин, рассчитанных в соответствии с пунктами 5.4.-5.8. настоящего Положения.

5.4. Бiрлестiк балансына енгiзiлген Бiрлестiк мүлкiндегi кәсiпорынның салымы мыналар болып танылады:
- кәсiпорын Бiрлестiк қарамағына (балансына) берген, сондай-ақ Бiрлестiктiң жарғылық қорына немесе өзге де қорларына кәсiпорын қосқан мүлiк немесе мүлiктiк құқықтары;
- кәсiпорындардың Бiрлестiкке қатысқан бүкiл уақытында жинақталған кәсiпорын жарналарының (мүшелiк, үлестiк, нысаналы) барлық түрлерiнiң сомасы.
Бiрлестiкке кiрген кәсiпорындар салымының мөлшерiн бағалаған кезде салым құнын барлық кәсiпорындармен және Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетпен келiсiлген схема бойынша олардың енгiзiлген мерзiмiне қарай индекстеуге жол берiледi.
Аталған салым мөлшерiн бағалау Бiрлестiкке қарамастан кәсiпорынды акционерлендiру мен жекешелендiру кезiнде де жүргiзiледi.
5.5. Мемлекеттiң мүлкiн, салымы мөлшерiн бағалау актiсiнде белгiленген, Бiрлестiк мүлкiнiң жалпы құнынан және Бiрлестiкке кiрген барлық кәсiпорындардың салымын шығарып тастау жолымен анықталған сома Бiрлестiкке кiрген кәсiпорындар арасында осы Ереженiң 5.3.-5.4.-тармақтарына сәйкес бөлiнуге тиiс. Бұл сома Бiрлестiкке кiрген кәсiпорындар арасында олардың Бiрлестiк мүлкiне қосқан, 5.4-тармаққа сәйкес есептеп шығарылған салымының мөлшерiне пропорциялы түрде бөлiнедi.
5.6. Бiрлестiк орталықтандырылған жекелеген кәсiпорындардың нысаналы жарналары есебiнен жасаған мүлiк олардың арасында Бiрлестiктiң Құрылтай құжаттарында көзделген және Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетпен келiсiлген тәртiп бойынша бөлiнедi. Мұндай тәртiп белгiленбеген ретте аталған мүлiктiң құны Бiрлестiкке кiрген кәсiпорындар арасында 5.5.-тармаққа сәйкес бөлiнетiн сомаға кiредi.
5.7. Алынған көздерiне қарамастан, Бiрлестiк қаражаты есебiнен қаржыландыру нәтижесiнде мемлекеттiк кәсiпорында жасалған мүлiк мемлекеттiк мүлiк деп танылып, аталған мемлекеттiк кәсiпорынды бағалаған кезде соның мүлкiнiң құрамына енгiзiледi.
5.8. Бiрлестiк құрған кәсiпорындардың мүлкi, сондай-ақ басқа ұйымдық-құқық нысандар кәсiпорындарының (соның iшiнде бiрлескен кәсiпорындардың) жарғылық капиталдарына (қорларына) Бiрлестiк қосқан мүлiк Бiрлестiкке кiрген кәсiпорындар арасында олардың Бiрлестiк мүлкiне қосқан үлесiне пропорциялы түрде бөлiнедi.
5.9. Бiрлестiкке кiрген кәсiпорын салымының жалпы мөлшерi осы ереженiң 5.4-5.8.-тармақтарына сәйкес есептеп шығарылған мөлшердiң сомасы ретiнде анықталады.

5.10. Предприятия, входившие в Объединение, подписывают акт оценки имущества Объединения, протокол согласования размеров вкладов. Указанный протокол утверждается Государственным комитетом Республики Казахстан по управлению государственным имуществом.
ОПРЕДЕЛЕНИЕ УСТАВНОГО КАПИТАЛА
5.11. При определении доли государства, местных органов власти, общественных, благотворительных фондов и организаций в уставном капитале Компании учитываются доли перечисленных субъектов в имуществе предприятий, входивших в Объединение или подобные доли в имуществе предприятий, объединяющихся в Компанию и не состоявших ранее в данном Объединении.
Если данные предприятия, являются товариществами или акционерными обществами, учитываются доли выше перечисленных субъектов в их уставном капитале.
Если в Компанию включаются предприятия, не подлежащие приватизации, то оговариваются права Компании на часть имущества или денежные средства, которые вносятся данным предприятием по согласованию с собственником в уставной фонд Компании, и порядок включения этого имущества и средств в уставной фонд Компании.
При передаче Компании прав владения, пользования и управления имуществом объектов, не подлежащих приватизации, включение (или невключение) этого имущества в уставной фонд Компании и обязательства Компании по отношению к данному имуществу оговаривается отдельно.
При включении в Компанию предприятий, подлежащих приватизации, оговаривается доля имущества, которая остается впоследствии закрепленной за Компанией, в виде взноса в уставной фонд Компании.
При передаче собственником государственных пакетов акций в уставной фонд Компании, оговаривается та часть данных пакетов, которая может быть продана на купонных аукционах, эта часть государственного пакета не включается в уставной фонд Компании. Использование прав по данной части государственного пакета и дивидендов на нее оговаривается особо.
5.12. Вклады в уставной капитал Компании со стороны Учредителей Компании, включая Государственный комитет Республики Казахстан по управлению государственным имуществом (в том числе и при преобразовании Объединения в Компанию), осуществляются в виде:
- имущества, (и имущественных прав) при преобразовании в акционерное общество открытого (закрытого) типа;
- государственных пакетов акций акционерных обществ, создаваемых на базе государственных предприятий;
- прав владения и прав пользования имуществом, в случае преобразования в иные организационно-правовые формы.
Размер вклада при этом определяется капитализированной (за период не менее 10 лет) величиной платы за право имущественного найма (плата за пользование) за сданное в имущественный найм (пользование) имущество.
В случае преобразования Объединения в полное товарищество указанное выше имущество передается в пользование отдельным членам товарищества на договорных основах.
В случае преобразования Объединения в коммандитное товарищество Государственный комитет Республики Казахстан по управлению государственным имуществом входит в него только в качестве участника с ограниченной ответственностью.

5.10. Бiрлестiкке кiрген кәсiпорындар Бiрлестiк мүлкiн бағалау актiсiне, салым мөлшерiн келiсу хаттамасына қол қояды. Аталған хаттаманы Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитет бекiтедi.
ЖАРҒЫЛЫҚ КАПИТАЛДЫ АНЫҚТАУ
5.11. Компанияның жарғылық қорына мемлекеттiң, жергiлiктi өкiмет органдарының, қоғамдық, қайырымдылық қорлар мен ұйымдардың қосқан үлесiн анықтаған кезде аталған субъектiлердiң Бiрлестiкке кiрген кәсiпорындар мүлкiндегi үлесi немесе Компанияға бiрiккен, бұрын осы Бiрлестiкке енбеген кәсiпорындар мүлкiндегi әлгiндегiдей үлесi ескерiледi.
Егер бұл кәсiпорындар серiктестiктер немесе акционерлiк қоғамдар болса, олардың жарғылық капиталына жоғарыда аталған субъектiлердiң қосқан үлесi ескерiледi.
Егер Компанияға жекешелендiруге жатпайтын кәсiпорын енгiзiлсе, Компанияның жарғылық қорына меншiк иесiнiң келiсуiмен сол кәсiпорын қосатын мүлiктiң бiр бөлiгiне немесе ақша қаражатына Компанияның құқығы және осы мүлiк пен қаражатты Компанияның жарғылық қорына енгiзу тәртiбi ескертiледi.
Жекешелендiруге жатпайтын объектiлер мүлкiн иелену, пайдалану және басқару құқықтарын Компанияға берген кезде бұл мүлiктi Компанияның жарғылық қорына енгiзу (немесе енгiзбей) және Компанияның сол мүлiк жөнiндегi мiндеттемелерi жеке ескертiледi.
Жекешелендiруге жататын кәсiпорындар Компанияға енгiзiлген кезде, кейiннен Компанияның жарғылық қорына жарғы түрiнде Компанияға бекiтiлiп қалдырылатын мүлiктiң үлесi ескертiледi.
Меншiк иесi акциялардың мемлекеттiк пакетiн Компанияның жарғылық қорына берген жағдайда бұл пакеттiң купондық аукциондарда сатылуы мүмкiн бөлiгi көрсетiледi, мемлекеттiк пакеттiң бұл бөлiгi Компанияның жарғылық қорына енгiзiлмейдi. Мемлекеттiк пакеттiң бұл бөлiгi мен оның дивидендi жөнiндегi құқықты пайдалану арнайы ескертiледi.
5.12. Компанияның Құрылтайшылары, соның iшiнде Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитет тарапынан Компанияның жарғылық капиталына (соның iшiнде Бiрлестiктi Компания етiп қайта құрған кездегi де) салымдар:
- ашық (жабық) үлгiдегi акционерлiк қоғам етiп қайта құрған кездегi мүлiктiк (және мүлiктiк құқықтар);
- мемлекеттiк кәсiпорындар негiзiнде құрылатын акционерлiк қоғамдар акцияларының мемлекеттiк пакетi;
- басқа ұйымдық-құқықтық нысандар етiп қайта құрылған жағдайда мүлiктi иелену құқықтары мен пайдалану құқықтары түрiнде жүзеге асырылады.
Мұндай жағдайда салым мөлшерi мүлiктiк жалдауға (пайдалануға) берiлген мүлiктi мүлiктiк жалдау құқығы үшiн төленетiн ақының (пайдалану ақысының) капиталдандырылған (кемiнде 10 жыл кезең iшiнде) мөлшерiмен анықталады.
Бiрлестiк толық серiктестiк етiп қайта құрылған ретте жоғарыда аталған мүлiк серiктестiктiң жекелеген мүшелерiне шарт негiзiнде пайдалануға берiледi.
Бiрлестiк коммандиттiк серiктестiк етiп қайта құрылған жағдайда Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитет оған жауапкершiлiгi шектеулi қатысушы ретiнде ғана кiредi.

5.13. Порядок осуществления вкладов государственными предприятиями:
- вклады в денежной (в том числе в валютной) форме вносятся с уведомления Государственного комитета Республики Казахстан по управлению государственным имуществом;
- вклады имущества и имущественных прав осуществляются по согласованию с Государственным комитетом Республики Казахстан по управлению государственным имуществом.
Государственный комитет Республики Казахстан по управлению государственным имуществом в качестве Учредителя Компании вправе изменить размер вклада предприятия в уставной капитал Компании по сравнению с вкладом государства, определенным протоколом согласования вкладов, а также состав имущества, образующего этот вклад.
Вклады предприятий не могут быть увеличены сверх размеров, определенных протоколом согласования. В случае уменьшения размера этого вклада соответствующая сумма выплачивается предприятию в 3-месячный срок.
5.14. Передача государственных пакетов акций осуществляется Государственным комитетом Республики Казахстан по управлению государственным имуществом в установленном порядке.
5.15. Вклады физических и юридических лиц, не входивших в Объединение, оговариваются особо в установленном выше порядке.
5.16. Участие Компании в уставных капиталах банков и участие банков в уставном капитале Компании осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5.17. В случае, если при преобразовании Объединения в Компанию, оно ликвидируется, создается ликвидационная комиссия, в состав которой входят представители Государственного комитета Республики Казахстан по управлению государственным имуществом. Ликвидационный баланс Объединения представляется общему собранию предприятий, входивших в Объединение, и Государственному комитету Республики Казахстан по управлению государственным имуществом.
Имущество Объединения, оставшееся после удовлетворения всех требований, распределяется между предприятиями, входившими в Объединение в соответствии с размерами их вкладов, установленными протоколом согласования размеров вкладов.
5.18. В случае, если одно из предприятий, входивших в Объединение, не входит в Компанию, общая величина его вклада в Объединение, определенная согласно пункту 5.9, не включается в уставной капитал Компании и подлежит возврату.
5.19. В случае ликвидации Объединения при его преобразовании в Компанию, а также в случае, если одно из предприятий выходит из Объединения, вклад предприятия, внесенный в натуральной форме, возвращается ему в порядке и на условиях, определенными учредительными документами.

5.13. Мемлекеттiк кәсiпорындар жасайтын салымды жүзеге асыру тәртiбi:
- ақшалай (соның iшiнде валюта) нысандағы салымдар Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетке хабарлана отырып жасалады;
- мүлiк салымдары мен мүлiктiк құқықтары Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитеттiң келiсуiмен жүзеге асырылады.
Компанияның Құрылтайшысы ретiнде Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитет салымды келiсу хаттамасымен белгiленген мемлекет салымымен салыстырғанда Компанияның жарғылық капиталына кәсiпорын жасайтын салым мөлшерiн, сондай-ақ осы салымды құрайтын мүлiк құрамын өзгертуге құқылы.
Кәсiпорындардың салымын келiсу хаттамасында белгiленген мөлшерден арттыруға болмайды. Бұл салым мөлшерi кемiтiлген жағдайда тиiстi сома кәсiпорынға 3 ай мерзiмi iшiнде төленедi.
5.14. Акциялардың мемлекеттiк пакетiн белгiленген тәртiп бойынша Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi бередi.
5.15. Бiрлестiкке кiрмеген нақты адамдар мен заңды ұйымдардың салымы жоғарыда белгiленген тәртiп бойынша арнайы ескертiледi.
5.16. Банкiлердiң жарғылық капиталына Компанияның қатысуы және Компанияның жарғылық капиталына банкiлердiң қатысуы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жүзеге асырылады.
5.17. Егер Бiрлестiк компания етiп қайта құрылатын болса, ол таратылып, тарату комиссиясы құрылады, оның құрамына Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитеттiң өкiлдерi енедi. Бiрлестiктiң таратылу балансы Бiрлестiкке кiретiн кәсiпорындардың жалпы жиналысына және Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетке табыс етiледi.
Бiрлестiк барлық талаптарды қанағаттандырғаннан кейiн қалған мүлкi Бiрлестiкке кiрген кәсiпорындар арасында олардың салым мөлшерiн келiсу хаттамасымен белгiленген мөлшерде жасаған салым мөлшерiне сәйкес бөлiнедi.
5.18. Егер Бiрлестiкке енген кәсiпорындардың бiрi Компанияға кiрмесе, оның Бiрлестiкке қосқан салымының 5.9-тармаққа сәйкес белгiленген жалпы мөлшерi Компанияның жарғылық капиталына енгiзiлмейдi және қайтарылуға тиiс.
5.19. Бiрлестiк Компания етiп қайта құрылған кезде таратылған жағдайда, сондай-ақ кәсiпорындардың бiреуi Бiрлестiктен шығатын реттеу кәсiпорынның зат түрiнде жасаған салымы құрылтай құжаттарында белгiленген тәртiп пен шарттар негiзiнде оның өзiне қайтарылады.

5.20. Участники обладают правом выхода из состава Компании с предварительным извещением правления не менее чем за три месяца. Окончательное решение о выходе принимается высшим органом управления Компании. Решение о выходе из Компании государственных предприятий принимается в установленном законодательством порядке по согласованию с соответствующим отраслевым министерством.
5.21. После принятия решения о выходе Участника из состава Компании ему возвращается в денежной или иной форме его доля в уставном капитале Компании, определяемая на момент выхода.
6. ОРГАНЫ УПРАВЛЕНИЯ КОМПАНИЕЙ
6.1. Органами управления Компанией являются:
- Общее собрание участников (акционеров);
- Наблюдательный Совет;
- Правление.
Контрольным органом Компании является Ревизионная комиссия.
6.2. Компетенция и функции органов управления Компанией определяются в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, "О хозяйственных товариществах" от 2 мая 1995 г. N 2255", нормативными актами, и Уставом.
6.3. В состав Наблюдательного совета входят: президент Компании, представители Государственного комитета Республики Казахстан по управлению государственным имуществом, Министерства финансов, отраслевых министерств Республики Казахстан, представители акционеров Компании; по решению общего собрания могут входить ведущие специалисты, представители научных учреждений и общественных организаций.
Представительство органов государственного управления в Наблюдательном совете Компании определяется соответствующими нормативными документами.
6.4. Председатель и заместитель председателя Наблюдательного совета избираются из числа членов сроком на три года по согласованию с собственником и утверждаются в установленном порядке. Члены Наблюдательного совета работают в его составе не более пяти лет, но с общего согласия участников могут быть назначены вновь в его состав или заменены на других представителей до истечения срока их полномочий.
6.5. Полный перечень функций, прав, обязанностей и регламент работы Наблюдательного совета определяется законодательством, оговаривается в Уставе или специальном Положении о Наблюдательном совете данной Компании и подлежит утверждению на общем собрании.
6.6. Правление является исполнительным органом, осуществляет оперативное руководство его административно-хозяйственной и коммерческой деятельностью в пределах представленных ему уставом полномочий.
6.7. Правление возглавляет президент Компании, назначаемый учредителями в соответствии с действующими законодательными и нормативными актами. При равенстве голосов в Наблюдательном Совете голос президента Компании является решающим.

5.20. Қатысушылардың басқармаға кемiнде үш ай бұрын алдын ала хабарлай отырып, Компания құрамынан шығуға құқығы бар. Шығу туралы түпкiлiктi шешiмдi Компанияның жоғары тұрған басқару органы қабылдайды. Мемлекеттiк кәсiпорындардың Компаниядан шығуы туралы шешiм тиiстi салалық министрлiктiң келiсуi бойынша заңда белгiленген тәртiппен қабылданады.
5.21. Қатысушының Компания құрамынан шығуы туралы шешiм қабылданғаннан кейiн, оның шығу кезiнде анықталатын Компанияның жарғылық капиталындағы үлесi ақшалай немесе өзге нысанда қайтарылады.
6. КОМПАНИЯНЫҢ БАСҚАРУ ОРГАНДАРЫ
6.1. Компанияның басқару органдары мыналар:
- қатысушылардың (акционерлердiң) жалпы жиналысы;
- Бақылау Кеңесi;
- Басқарма.
Компанияның бақылау органы - Тексеру комиссиясы.
6.2. Компанияның басқару органдарының құзыры мен функциялары "Шаруашылық серiктестiктерi және акционерлiк қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңына, нормативтiк актiлерге сәйкес және Жарғымен белгiленедi.
6.3. Бақылау Кеңесiнiң құрамына: Компанияның Президентi, Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң, салалық министрлiктерiнiң өкiлдерi, Компания акционерлерiнiң өкiлдерi енедi; жалпы жиналыстың шешiмi бойынша ғылыми мекемелер мен қоғамдық ұйымдардың жетекшi мамандары, өкiлдерi енуi мүмкiн.
Компанияның Бақылау кеңесiндегi мемлекеттiк басқару органдарының өкiлдiгi тиiстi нормативтiк құжаттармен анықталады.
6.4. Бақылау кеңесiнiң төрағасы және төрағасының орынбасары меншiк иесiнiң келiсуiмен оның мүшелерiнен үш жыл мерзiмге сайланады және белгiленген тәртiп бойынша бекiтiледi. Бақылау кеңесiнiң мүшелерi оның құрамында бес жылдан асырмай жұмыс iстейдi, бiрақ қатысушылардың жалпы келiсуiмен оның құрамына қайтадан тағайындалуы немесе өкiлеттiк мерзiмi бiткенге дейiн басқа өкiлдермен ауыстырылуы мүмкiн.
6.5. Бақылау кеңесi функциясының, құқықтарының, мiндеттерiнiң толық тiзбесi мен жұмыс регламентi заңдармен белгiленедi, сол Компанияның Жарғысында немесе Бақылау Кеңесi туралы арнаулы ережеде ескертiлiп, жалпы жиналыста бекiтiлуге тиiс.
6.6. Басқарма атқарушы орган болып табылады, өзiне жарғыда берiлген өкiлеттiк шегiнде оның әкiмшiлiк-шаруашылық және коммерциялық қызметiне жедеғабыл басшылықты жүзеге асырады.
6.7. Басқарманы Компания Президентi басқарады, оны қолданылып жүрген заңдар мен нормативтiк актiлерге сәйкес құрылтайшылар тағайындайды. Бақылау Кеңесiнде дауыс тең болған жағдайда Компания Президентiнiң даусы шешушi болып табылады.

6.8. Члены правления утверждаются Наблюдательным советом по представлению Президента.
6.9. По представлению президента Наблюдательный совет утверждает Положение о правлении Компании, где оговариваются все вопросы деятельности Компании, кроме тех, которые входят в компетенцию общего собрания и Наблюдательного совета.
7. ЦЕННЫЕ БУМАГИ КОМПАНИИ
7.1. Ценными бумагами Компании являются акции и облигации.
Ценные бумаги Компании выпускаются и обращаются в соответствии с Указами Президента Республики Казахстан, имеющими силу Закона, "О ценных бумагах и фондовой бирже" от 31 апреля 1995 г. N 2227, "О хозяйственных товариществах" от 2 мая 1995 г. N 2255 и настоящим Положением. <*>
Сноска. В пункт 7.1 внесены изменения - постановлением КМ РК от 24 августа 1995 г. N 1177.
7.2. Акция - ценная бумага, выпускаемая Компанией и удостоверяющая право собственности на долю в уставном капитале, дающая право на участие в управлении и получении части прибыли в форме дивиденда.
Компания выпускает акции на всю сумму уставного капитала, номинальной стоимостью, оговоренной соглашением участников. Акции Компании реализуются в порядке, согласованном с собственником в соответствии с действующими законодательными и нормативными актами.
7.3. Компания вправе выпускать сертификат акции - документ, являющийся свидетельством владения поименованного в нем лица определенным числом акций Компании.
7.4. Компания вправе формировать заемный капитал путем выпуска облигационных займов на срок не менее одного года. Эмиссия, регистрация и обращение облигаций Компании регистрируются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
7.5. Распределение акций Компании происходит по согласованию с собственником в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
8. ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНЫЕ ПОЛОЖЕНИЯ
8.1. Компании обязаны ежеквартально публиковать свои балансы, счета прибылей и убытков, а также полные сведения о принадлежащих им акциях (долях участия в капитале) других предприятий в форме, устанавливаемой Государственным комитетом Республики Казахстан по управлению государственным имуществом.
8.2. Сведения о купле-продаже компанией более 10 процентов акций любого предприятия (в том числе дочернего) подлежат опубликованию в недельный срок с момента совершения сделки.
ПРИЛОЖЕНИЕ N 2
к постановлению Кабинета Министров Республики Казахстан от 14 июля 1993 г. N 606
ПОЛОЖЕНИЕ
о "Золотой акции" <*>
Сноска. В тексте слова "О хозяйственных товариществах и акционерных обществах", "Государственный комитет Республики Казахстан по государственному имуществу" заменить словами "Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, "О хозяйственных товариществах" от 2 мая 1995 г. N 2255, "Государственный комитет Республики Казахстан по управлению государственным имуществом" - постановлением КМ РК от 24 августа 1995 г. N 1177.

6.8. Басқарма мүшелерiн Президенттiң ұсынуы бойынша Бақылау Кеңесi бекiтедi.
6.9. Президенттiң ұсынуы бойынша Бақылау Кеңесi Компания басқармасы туралы ереженi бекiтедi, онда Компания қызметiнiң, жалпы жиналыс пен Бақылау Кеңесiнiң құзырына енгiзiлгеннен басқа мәселелерiнiң бәрi ескертiледi.
7. КОМПАНИЯНЫҢ БАҒАЛЫ ҚАҒАЗДАРЫ
7.1. Компанияның бағалы қағаздары акциялар мен облигациялар болып табылады.
Компанияның бағалы қағаздары "Бағалы қағаздар айналысы және қор биржасы туралы", "Шаруашылық серiктестiктерi және акционерлiк қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңдарына және осы Ережеге сәйкес шығарылып, айналысқа түсiрiледi.
7.2. Акция - Компания шығаратын және жарғылық капиталдағы үлестi меншiктену құқығын куәландыратын, дивиденд түрiнде пайданың бiр бөлiгiн басқару мен алуға қатысу құқығын беретiн бағалы қағаз.
Компания акцияны жарғылық капиталдың бүкiл сомасына, қатысушылардың келiсуiмен ескертiлген номиналдық құнына шығарады. Компанияның акциялары қолданылып жүрген заңдар мен нормативтiк актiлерге сәйкес меншiк иесiмен келiсiлген тәртiп бойынша сатылады.
7.3. Компания акция сертификатын - онда аталған адамдардың Компания акцияларының белгiлi бiр мөлшерiн иеленуiне айғақ болып табылатын құжат шығаруға құқылы.
7.4. Компания кемiнде бiр жыл мерзiмге облигациялық заемдар шығару жолымен қарыз капиталын қалыптастыруға құқылы. Компания облигацияларының эмиссиясы, тiркелуi мен айналысы Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына сәйкес тiркеледi.
7.5. Компания акциялары меншiк иесiнiң келiсуi бойынша Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес бөлiнедi.
8. ҚОРЫТЫНДЫ ЕРЕЖЕЛЕР
8.1. Компаниялар өздерiнiң баланстарын, пайдалары мен залалдарының есепшоттарын, сондай-ақ басқа мекемелердiң өздерiне тиесiлi акциялары (капиталға қатысу үлестерi) туралы толық мәлiметтердi Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi белгiлейтiн нысанда тоқсан сайын жариялап отыруға мiндеттi.
8.2. Компанияның кез келген кәсiпорын (соның iшiнде еншiлес кәсiпорын) акцияларының 10 процентiнен астамын сатып алуы-сатуы туралы мәлiметтер мәмiле жасалған кезден бастап бiр апта мерзiмде жариялануға тиiс.
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң 1993 жылғы 14 шiлдедегi N 606 қаулысына N 2 ҚОСЫМША
"Алтын акция туралы"
ЕРЕЖЕ

1. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
1.1. Настоящее положение разработано на основе законодательных норм, определяющих права и порядок применения "Золотой акции". <*>
Сноска. Подпункт 1.1. - в редакции постановления Правительства РК от 19 января 1996 г. N 71.
1.2. "Золотая акция" - документ, удостоверяющий особые права государства в управлении акционерным обществом.
1.3. "Золотая акция" неделима и не имеет установленной номинальной стоимости.
1.4. Не допускается передача "золотой акции" в залог или траст, а также отчуждение ее иными способами.
1.5. "Золотая акция" должна содержать следующие реквизиты: наименование документа - "золотая акция"; фирменное наименование Общества и его местонахождение; порядковый номер и дату выпуска акции; размер Уставного фонда на день выпуска акции и количество выпускаемых акций акционерного общества; наименование и юридический адрес органа-держателя; факсимиле подписи уполномоченных лиц.
1.6. Определить, что "золотая акция" дает ее владельцу право "вето" при принятии собранием акционеров или Наблюдательным советом решений по вопросам, предусмотренным Положением.
1.7. Поручение на контрактной основе представлять интересы государства (голосовать от имени "золотой акции") в Наблюдательных советах и общих собраниях акционерных компаний, в том числе холдинговых, государственных и с участием государства, дается Кабинетом Министров или по его поручению Государственным комитетом Республики Казахстан по управлению государственным имуществом определенным им лицам. Данное лицо несет персональную ответственность перед органом, заключившим с ним контракт, за принятие решений, по вопросам, определенным Положением.
Это право может быть делегировано собственником национальным, государственным акционерным, в том числе холдинговым, компаниям в установленном порядке. В этом случае контракт заключается Компанией.
2. ПОРЯДОК ВВЕДЕНИЯ "ЗОЛОТОЙ АКЦИИ"
2.1. Решение о введении "золотой акции" принимается Кабинетом Министров Республики Казахстан или по его поручению Государственным комитетом Республики Казахстан по управлению государственным имуществом (в дальнейшем - Комитет).
2.2. "Золотая акция" вводится в акционерных обществах взамен государственного пакета акций в случае, если госпакет не предусматривается при его образовании, либо при наличии госпакета.
2.3. При введении "золотой акции" в акционерном обществе государственный пакет акций может быть реализован по решению Комитета.
2.4. Средства, поступающие от реализации государственного пакета акций, зачисляются на республиканский специальный счет "Поступление средств от разгосударствления и приватизации государственного имущества" и расходуются согласно установленному законодательством порядку.

1. ЖАЛПЫ ҚАҒИДАЛАР
1.1. Осы ереже "Меншiк туралы", "Мемлекет иелiгiнен алу мен жекешелендiру", "Шаруашылық серiктестiктерi мен акционерлiк қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының заңдары негiзiнде әзiрлендi және "Алтын акцияның" құқығы мен қолданылу тәртiбiн айқындайды.
1.2. "Алтын акция" - акционерлiк қоғамды басқарудағы мемлекеттiң ерекше құқығын куәландыратын құжат.
1.3. "Алтын акция" бөлiнбейдi және белгiленген көрсетулi құны жоқ.
1.4. "Алтын акцияны" кепiлге немесе трастқа беруге, сондай-ақ оны өзге де тәсiлмен иелiктен айыруға жол берiлмейдi.
1.5. "Алтын акция" мынадай деректемелерден тұрады: құжаттың атауы - "Алтын акция"; Қоғамның фирмалық атауы және оның орналасқан жерi; акциялар шығарылымының рет нөмiрi мен күнi, акциялар шығарылған күнгi Жарғының қорының мөлшерi және акционерлiк қоғам шығарған акциялардың саны; Ұстаушы-органның атауы мен заңды мекен-жайы; уәкiлеттi адамдардың қойған қолдарының таңбасы.
1.6. "Алтын акция" оның иесiне акционерлер жиналысы немесе Бақылау кеңесi Ережеде көзделген мәселелер бойынша шешiмдер қабылдаған кезде тыйым салу құқығын беретiн болып белгiленсiн.
1.7. Акционерлiк компаниялардың, соның iшiнде холдингiлiк, мемлекеттiк компаниялардың Бақылау кеңестерi мен жалпы жиналыстарында және мемлекеттiң қатысуымен мемлекеттiң мүдделерiн бiлдiру ("Алтын акцияның" атынан дауыс беру) жөнiнде контракт негiзiнде тапсырманы Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi немесе оның тапсыруы бойынша Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi белгiлi бiр адамдарға бередi. Ол адам Ережеде белгiленген мәселелер бойынша шешiмдер қабылдағаны үшiн өзiмен контракт жасасқан органның алдында жауап бередi.
Бұл құқықты меншiк иесi ұлттық, мемлекеттiк акционерлiк, оның iшiнде холдинг компанияларға белгiленген тәртiппен беруi мүмкiн. Бұл жағдайда контрактты компания жасайды.
2. "АЛТЫН АКЦИЯНЫ" ЕНГIЗУ ТӘРТIБI
2.1. "Алтын акция" енгiзу туралы шешiмдi Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi немесе оның тапсыруымен Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi (бұдан әрi - Комитет) қабылдайды.
2.2. Егер акционерлiк қоғамдар құрылған кезде, не мемлекеттiк пакет болған кезде мемлекеттiк пакет көзделмесе, акциялардың мемлекеттiк пакетi орнына "Алтын акция" енгiзiледi.
2.3. Акционерлiк қоғамға "Алтын акция" енгiзiлген кезде акциялардың мемлекеттiк пакетi Комитеттiң шешiмi бойынша өткiзiлуi мүмкiн.
2.4. Акциялардың мемлекеттiк пакетiн өткiзуден түскен қаражат "Мемлекет иелiгiнен алу мен мемлекет мүлкiн жекешелендiруден түскен қаражат" деп аталатын Республикалық арнайы шотқа аударылады және заңдарда белгiленген тәртiпке сәйкес жұмсалады.

2.5. В акционерных обществах, ранее созданных путем преобразования государственных предприятий и организаций, "золотая акция" может вводиться при отсутствии государственного пакета акций решением Комитета, по согласованию с органами управления акционерным обществом, компании при необходимости решения вопросов, обозначенных в пункте 3.1. настоящего Положения.
3. ПОРЯДОК ПРИМЕНЕНИЯ "ЗОЛОТОЙ АКЦИИ"
3.1. "Золотая акция" предоставляет Комитету или Органу-держателю право "вето" при принятии органами управления акционерным обществом решений по следующим вопросам:
- изменении профиля работ, ограничивающего возможности приоритетного выполнения государственного заказа или отказе от его выполнения;
- участия акционерного общества в экологически вредных производствах;
- реорганизации и ликвидации общества;
- передаче в имущественный найм, продаже и отчуждении иными способами имущества и ценных бумаг общества на сумму, превышающую 30 процентов уставного капитала;
- продаже подразделений акционерного общества, созданных путем преобразования государственных предприятий;
- возможности одному лицу владеть 20 и более процентами акций с правом голоса, если данный пункт особо не оговорен в уставе;
- возможности всем иностранным инвесторам владеть более 20 процентов акций компании, если данный пункт особо не оговорен в уставе;
- смещении первых руководителей (президентов) акционерных обществ, компаний, назначенных правительством;
- внесении изменений и дополнений в Устав акционерного общества, по вопросам, перечисленным выше.
3.2. Комитет или орган-держатель "золотой акции" по согласованию с Комитетом и органами управления акционерным обществом имеет право расширять или сужать круг вопросов, перечисленных выше, по которым "золотая акция" обладает правом "вето" при ее введении. Исключению не подлежат положения, оговоренные в законе "О хозяйственных товариществах и акционерных обществах". Все вышеуказанные изменения и дополнения оговариваются в учредительных документах общества.
3.3. Рассмотрение вопросов, перечисленных в пункте 3.1, осуществляется в порядке, предусмотренном Уставами акционерных обществ.
Решения по ним, принятые органами управления акционерным обществом в отсутствие владельца "золотой акции" или его представителя, признаются недействительными. В этом случае владелец "золотой акции" вправе вынести на голосование органов управления акционерным обществом вопрос об объявлении недоверия руководителю акционерного общества.
3.4. Применение права "вето" владельцем "золотой акции" влечет за собой приостановку действия соответствующего решения на срок до 6 месяцев и передачу его на рассмотрение соответствующего органа (в том числе органа государственного управления или суда), в порядке, определяемом законодательством Республики Казахстан.

2.5. Мемлекеттiк кәсiпорындар мен ұйымдарды қайта құру жолымен бұрын құрылған акционерлiк қоғамдарда "Алтын акция" акциялардың мемлекеттiк пакетi жоқ болғанда Комитеттiң шешiмiмен акционерлiк қоғамды, компанияны басқару органдарымен келiсу бойынша осы Ереженiң 3.1-тармағында келтiрiлген мәселелердi шешу қажет болғанда енгiзiлуi мүмкiн.
3. "АЛТЫН АКЦИЯНЫ" ҚОЛДАНУ ТӘРТIБI
3.1. "Алтын акция" Комитетке немесе Ұстаушы-органға акционерлiк қоғамды басқару органдары мына мәселелер бойынша:
- мемлекеттiк тапсырысты басым орындау мүмкiндiгiн шектейтiн жұмыс бейiмiн өзгерту немесе оны орындаудан бас тарту;
- акционерлiк қоғамның экологиялық жағынан зиянды өндiрiстерге қатысуы;
- қоғамды қайта құру және тарату;
- жарғылық капиталдың 30 процентiнен асып түсетiн мөлшердегi қоғамның мүлкi мен бағалы қағаздарын мүлiктiк жалға беру, сату және өзге де тәсiлдермен иелiктен шығару;
- мемлекеттiк кәсiпорындарды қайта құру жолымен құрылған акционерлiк қоғамның бөлiмшелерiн сату;
- дауыс беру құқығы бар акциялардың 20 және одан да көп процентiн бiр адамның иелену мүмкiндiгi, егер де бұл тармақ жарғыда ерекше ескертiлмеген болса;
- компания акцияларының 20 проценттен астамын барлық шетелдiк инвесторлардың иелену мүмкiндiгi, егер де бұл тармақ жарғыда ерекше ескертiлмеген болса;
- үкiмет тағайындаған акционерлiк қоғамдардың, компаниялардың бiрiншi басшыларын (президенттерiн) орнынан алу;
- акционерлiк қоғамның Жарғысына жоғарыда аталған мәселелер бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу жөнiндегi мәселелер бойынша шешiмдер қабылданған кезде "тыйым" салу құқығын бередi.
3.2. Комитет немесе "алтын акцияны" Ұстаушы-орган Комитетпен және акционерлiк қоғамды басқару органдарымен келiсу бойынша жоғарыда аталған мәселелердiң шеңберiн кеңейтуге немесе тарылтуға құқылы, бұлар бойынша "алтын акция" оны енгiзу кезiнде "тыйым" салу құқығына ие болады. "Шаруашылық серiктестiктерi мен акционерлiк қоғамдар туралы" Заңда айтылған ережелер ерекшелiкке жатқызылмайды. Жоғарыда аталған өзгерiстер мен толықтырулардың бәрi қоғамның құрылтайлық құжаттарында айтылады.
3.3. 3.1 тармақта келтiрiлген мәселелер акционерлiк қоғамдар Жарғыларында көзделген тәртiппен қаралады.
Олар бойынша акционерлiк қоғамды басқару органдары "алтын акцияның" иесi немесе оның өкiлi жоқ кезде қабылдаған шешiмдердiң күшi жоқ деп танылады. Бұл реттеу "алтын акцияның" иесi акционерлiк қоғамның басшысына сенiмсiздiк жариялау туралы мәселенi акционерлiк қоғамды басқару органдарының дауысқа салуына қоюына құқылы.
3.4. "Алтын акция" иесiнiң "Тыйым салу" құқығын қолдануы тиiстi шешiмнiң күшiн 6 айға дейiнгi мерзiмге тоқтата тұруға және оны Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен тиiстi органның (соның iшiнде мемлекеттiк басқару органының немесе соттың) қарауына беруге әкеп соғады.

9. Наименование и адрес подразделений: _________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
II. ОСНОВНЫЕ ХАРАКТЕРИСТИКИ ОБЪЕКТА
_____________________________________________________________________
! На 01.01.9__г. ! На 01.  .9__г.
-------------------------------------!----------------!--------------
1. Среднесписочная численность
работающих, чел.                     -                 -
2. Балансовая стоимость основных
фондов, тыс. рублей                      -                 -
3. Балансовая прибыль, тыс. рублей          -                 -
4. Фактическая прибыль, остающаяся
после уплаты налогов и других
обязательных платежей, тыс. рублей       -                 -
5. Величина уставного капитала,
тыс. рублей
6. Доля трудового коллектива
(переданная безвозмездно)
7. Состав и стоимость объектов (имущества), переданных в аренду
(пользование), а также для осуществления совместной деятельности
физическим и юридическим лицам ______________________________________
________________________________________________________ тыс. рублей
8. Укрупненный перечень и стоимость объектов, не подлежащих
приватизации:
1. _____________________________________________________________
2. _____________________________________________________________
3. _____________________________________________________________
Всего: ____________________________________________ тыс. рублей
9. Предложения по использованию акционерным обществом объектов
социально-культурного и социально-бытового назначения (в том числе
имеющих самостоятельный баланс) и других объектов, не подлежащих
приватизации:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
10. Перечень объектов (предприятий, банков, фирм, организаций и
других юридических лиц) в Республике Казахстан и за рубежом, в которых
предприятие имеет долевое участие (акции акционерных обществ, доли,
паи в товариществах, совместных предприятиях и т.п.) по следующей
форме:
1. _____________________________________________________________
(полное наименование и юридический статус объекта)
а) юридический адрес объекта ___________________________________
б) величина уставного капитала объекта ___________ тыс. рублей
в) доля предприятия в уставном капитале объекта  _________ %

9. Бөлiмшелердiң атауы мен мекен-жайы: ___________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
II. ОБЪЕКТIНIҢ НЕГIЗГI СИПАТТАМАЛАРЫ
-----------------------------------------------------------------------
| 9 __ ж. 01.01.| 9 __ ж.01.__
-----------------------------------------------------------------------
1. Жұмыс iстейтiндердiң орташа саны,
адам                                         -               -
2. Негiзгi қорлардың баланстық құны,
мың сом                                      -               -
3. Баланстық пайда, мың сом                     Х               -
4. Салықтар мен басқа да мiндеттi
төлемдер төленгеннен кейiн қалатын
нақты пайда, мың сом                         Х               -
5. Жарғылық каиталдың көлемi, мың сом           -               -
6. Еңбек ұжымының үлесi (қайтарусыз
берiлгенi)                                   -               -
7. Жеке адамдар мен заңды ұйымдарға жалға (пайдалануға),
сондай-ақ бiрлескен қызметтi жүзеге асыруға берiлген объектiлердiң
(мүлiктiң) құрамы мен құны ____________________________________________
_______________________________________________________________ мың сом
8. Жекешелендiруге жатпайтын объектiлердiң iрiлендiрiлген тiзбесi
мен құны:
1. _______________________________________________________________
2. _______________________________________________________________
3. _______________________________________________________________
Барлығы: ________________________________________________ мың сом.
9. Жекешелендiрiлуге жатпайтын әлеуметтiк-мәдени және
әлеуметтiк-тұрмыстық мақсаттағы (оның iшiнде дербес балансы бар)
объектiлер мен басқа да объектiлердi акционерлiк қоғамның пайдалануы
жөнiндегi ұсыныстар:
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
10. Кәсiпорын төмендегiдей нысан бойынша үлестi түрде қатысатын
(акционерлiк қоғамдардың акциялары, серiктестiктердегi, бiрлескен
кәсiпорындардағы үлестер, пайлар және т.т.) Қазақстан
Республикасындағы және шет елдердегi объектiлердiң (кәсiпорындардың,
банктердiң, фирмалардың, ұйымдардың және басқа заңды ұйымдардың)
тiзбесi:
1. _______________________________________________________________
(объектiнiң толық атауы мен заңды статусы)
а) объектiнiң заңды мекен-жайы ___________________________________
ә) объектiнiң жарғылық капиталының көлемi _______________ мың сом
б) объектiнiң жарғылық қорындағы кәсiпорынның үлесi ____________ %

2. _____________________________________________________________
(полное наименование и юридический статус объекта)
а) юридический адрес объекта ___________________________________
б) величина уставного капитала объекта ___________ тыс. рублей
в) доля предприятия в уставном капитале объекта _____________ %
Дополнительная информация об объектах может быть приложена отдельно.
11. Основные виды деятельности предприятия, подразделения:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
12. Основные виды производимой продукции, работ и услуг:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
13. Перечень и стоимость незавершенных строительством объектов
по балансу на 1_________ 199__г., тыс. рублей: ______________________
_____________________________________________________________________
N п/п !  Наименование объекта ! Объем работ ! Фактически выполненный
!                       !  по смете   ! объем работ
------!-----------------------!-------------!------------------------
14. Перечень и стоимость неустановленного оборудования по балансу
на 1_________ 199___г., тыс. рублей:
---------------------------------------------------------------------
N п/п !        Состав оборудования     ! Стоимость по балансу
------!--------------------------------!-----------------------------
15. Размер земельного налога, рублей ___________________________
16. Данные:
о границах, размерах, местоположении земельного участка предприятия,
подразделения _______________________________________________________
экологических, инженерно-геологических условиях, уровне инженерного
благоустройства территории, состоянии социальной,
инженерно-транспортной инфраструктуры, объектах культурного и
исторического значения, общего пользования.
III. СВЕДЕНИЯ О РАБОЧЕЙ КОМИССИИ
1. Состав рабочей комиссии предприятия:
а. Представители администрации:
_____________________________________________________________________
(Ф. И. О., должность)
---------------------------------------------------------------------
(Ф. И. О., должность)
б. Представители трудового коллектива:
_____________________________________________________________________
(Ф. И. О., должность)
_____________________________________________________________________
(Ф. И. О., должность
2. Дата создания рабочей комиссии ______________________ 199__г.
(приказ руководителя N _____________________________________________),
решение общего собрания (конференции) трудового коллектива
(протокол N ________________________________________________________).
IV. РАСПРЕДЕЛЕНИЕ АКЦИЙ
(Заполняется рабочей комиссией по приватизации на основании
порядка, установленного для одного из направлений приватизации)
1. Вариант 1 (массовая приватизация)

2. _______________________________________________________________
(объектiнiң толық атауы мен заңды статусы)
а) объектiнiң заңды мекен-жайы ___________________________________
ә) объектiнiң жарғылық капиталының көлемi _______________ мың сом
б) объектiнiң жарғылық қорындағы кәсiпорынның үлесi ____________ %
Объектiлер туралы қосымша хабарды жеке беруге болады.
11. Кәсiпорын, бөлiмшелер қызметiнiң негiзгi түрлерi:
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
12. Өндiрiлетiн өнiмнiң, жұмыстар мен қызметтiң негiзгi түрлерi: _
_______________________________________________________________________
13. Объектiлердiң тiзбесi және құрылысы аяқталмаған объектiлердiң
199 __ жылғы 1 ___________ балансы бойынша құны, ______________________
___________________ мың сом.
-----------------------------------------------------------------------
Рет N | Объектiнiң атауы | Смета бойынша жұмыс | Нақты орындалған жұмыс
|                  |      көлемi         |       көлемi
-----------------------------------------------------------------------
14. Орнатылмаған жабдықтың тiзбесi мен 199 ____ жылғы 1 __________
баланс бойынша құны _______________________ мың сом.
-----------------------------------------------------------------------
Рет N    |       Жабдықтың құрамы      |     Баланс бойынша құны
-----------------------------------------------------------------------
15. Жер салығының мөлшерi ____________________________________ сом
16. Кәсiпорынның, бөлiмшенiң _____________________________________
жер учаскесiнiң шөбi, көлемi, орналасқан жерi, экологиялық,
инженерлiк-биологиялық жағдайлары, аумақтық инженерлiк тұрғыдан
жайғастырылуының дәрежесi, әлеуметтiк, инженерлiк-көлiк
инфрақұрылымның жайы, мәдени және тарихи маңызы бар жалпы
пайдаланудағы объектiлер туралы деректер.
III. ЖҰМЫС КОМИССИЯСЫ ТУРАЛЫ МӘЛIМЕТТЕР
1. Кәсiпорынның жұмыс комиссиясының құрамы:
а) әкiмшiлiк өкiлдерi:
_______________________________________________________________________
(аты-жөнi, қызметi)
_______________________________________________________________________
(аты-жөнi, қызметi)
ә) еңбек ұжымының өкiлдерi:
_______________________________________________________________________
(аты-жөнi, қызметi)
_______________________________________________________________________
(аты-жөнi, қызметi)
2. Жұмыс комиссиясы құрылған уақыт: 199 ___ жылғы ________________
(басшының N ________________ бұйрығы), еңбек ұжымының жалпы
жиналысының (конференциясының) N ________________ хаттамасы
IV. АКЦИЯЛАРДЫ БӨЛУ
(Жекешелендiру жөнiндегi жұмыс комиссиясы жекешелендiру
бағыттарының бiрi үшiн белгiленген тәртiп негiзiнде толтырады) 1. 1 -
НҰСҚА (жаппай жекешелендiру)

1.1. Исходные данные:
а) Уставной капитал ________________________________ тыс. рублей
б) Количество акций _____________________________________ штук
в) Номинал одной акции _________________________________ рублей
(все акции имеют одинаковую номинальную стоимость от 100 до
1000 рублей).
1.2. Привилегированные акции, безвозмездно передаваемые
работникам:
а) Среднесписочная численность работающих (      ) х средний
размер месячной заработной платы по состоянию на 1._ _. 93 г.
(      ) х 12 =                тыс. руб.
б) Наминальная стоимость одной привилегированной акции
_______________________________ рублей
в) Количество привилегированных акций _____________ штук
г) Привилегированные акции составляют _____ процентов от
уставного капитала.
1.3. Обыкновенные акции, приобретаемые по закрытой подписке
работниками на льготных условиях.
а) Общая сумма обыкновенных акций - всего: _________________
_______________________________________________________ тыс. рублей
б) Номинальная стоимость одной акции __________________ рублей
в) Количество обыкновенных акций = Сумма обыкновенных акций по
стр. 1.3. "в" (     ): номинал одной акции = (       ) штук.
д) Обыкновенные акции, предназначенные для продажи работникам
на льготных условиях по закрытой подписке, (при разрешении
Государственного комитета Республики Казахстан по управлению
государственным имуществом) составляют, __________________ процентов
от уставного капитала.
1.4. Обыкновенные акции, приобретаемые должностными лицами
администрации по номинальной стоимости на условиях заключенных с
ними контрактов:
а) Общая сумма акции - всего:
---------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------- тыс. рублей;
б) Номинальная стоимость одной акции ______________ рублей;
в) Количество акций;
г) Обыкновенные акции, предназначенные для продажи работникам
на льготных условиях по закрытой подписке, составляют
процентов от уставного капитала.
1.5. Обыкновенные акции, держателем которых является
Государственный комитет Республики Казахстан по управлению
государственным имуществом:
а) Доля обыкновенных акций, находящихся в распоряжении
Государственного комитета Республики Казахстан по управлению
государственным имуществом, определяемая при учреждении акционерного
общества (не может превышать _____ процентов от общего числа акций
акционерного общества): _______________________________ процентов;
б) Общая сумма обыкновенных акций - всего: _________________
___________________________________________________ тыс. рублей.
Примечания:

1.1. Бастапқы деректер:
а) Жарғылық капитал _______________________________ мың сом
ә) Акциялар саны ____________________________________ дана
б) Бiр акцияның номиналы ____________________________ сом
(барлық акциялардың номинал құны бiрдей - 100 сомнан 1000 сомға дейiн).
1.2. Қызметкерлерге қайтарусыз берiлетiн артықшылықты акциялар:
а) Жұмыс iстейтiндердiң орташа саны (___) X 93 жылғы 1 _______
жағдай бойынша айлық жалақының орташа мөлшерi
(________) X 12 = ___________________________________ мың сом
ә) Бiр артықшылықты акцияның номинал құны ____________________ сом
б) Артықшылықты акциялар саны _______________________________ дана
в) Артықшылықты акциялар жарғылық капиталының ________ процентiне
тең.
1.3. Қызметкерлер жабық жазылу арқылы жеңiлдiк шарттармен сатып
алған кәдiмгi акциялар:
а) Кәдiмгi акциялардың жалпы сомасы - барлығы: ___________________
__________________________________________________ мың сом
ә) Бiр акцияның номинал құны ______________________ сом
б) Кәдiмгi акциялардың саны = 1.3 "в" тармағы бойынша кәдiмгi
акциялардың сомасы ( ____ ): бiр акцияның номиналы = ( ____ ) ______
дана.
в) Жабық жазылу бойынша жеңiлдiк шарттармен қызметкерлерге сатуға
(Меммүлiккомның рұқсатымен) арналған кәдiмгi акциялар жарғылық
қордың ____________ процентi болып табылады.
1.4. Әкiмшiлiктiң лауазымды адамдары өздерiмен жасалған шарттармен
номинал құны бойынша сатып алатын кәдiмгi акциялар:
а) Акциялардың жалпы сомасы - барлығы: ___________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
__________________________________________________________ мың сом
ә) Бiр акцияның номинал құны ________________________ дана
б) Акциялар саны ____________________________________ сом.
в) жабық жазылу бойынша жеңiлдiк жағдайда қызметкерлерге сатуға
арналған кәдiмгi акциялар жарғылық қордың _____________________________
________________________ процентi болып табылады.
1.5. Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi
мемлекеттiк комитетiнiң қолында болатын кәдiмгi акциялар:
а) Меммүлiккомның қолында болатын кәдiмгi акциялардың акционерлiк
қоғам құрылған кезде белгiленетiн үлесi (акционерлiк қоғам
акцияларының жалпы санының ____________________________________________
процентiнен аспауға тиiс): ______________________ процент.
ә) Кәдiмгi акциялардың жалпы сомасы - барлығы: ___________________
_________________________________________________ мың сом.
Ескерту:

1. Нереализованные акции из числа акций, продаваемых на льготных условиях, остаются в распоряжении Государственного комитета Республики Казахстан по управлению государственным имуществом.
2. При преобразовании государственных предприятий в акционерные
общества, приватизация которых осуществляется по решению
Правительства,  Государственный комитет Республики Казахстан
по управлению государственным имуществом вправе принимать
решения о закреплении контрольного пакета акций в государственной
собственности на срок до трех лет.
ВТОРОЙ РАЗДЕЛ
РАЗМЕЩЕНИЕ ЦЕННЫХ БУМАГ
АКЦИОНЕРНОГО ОБЩЕСТВА
(заполняется комитетом или его территориальными органами)
1. Полное и сокращенное наименование акционерного общества
_____________________________________________________________________
2. Общая сумма размещаемых акций по номинальной стоимости ______
_______________________________________________________ тыс. рублей.
3. Номинальная стоимость одной акции __________________ рублей
4. Количество и вид размещаемых акций:
4.1. Обыкновенные:
Количество _____________________________________________________ штук
Номинальная стоимость _______________________________________ рублей
Доля от уставного капитала _______________________________ процентов.
4.2. Привилегированные:
Количество ________________________________________________ штук
Номинальная стоимость _______________________________________ рублей
Доля от уставного капитала _______________________________ процентов.
5. Форма выпуска акций:
_____________________________________________________________________
(безналичная в виде записей на счетах, безналичная с хранением записей
в централизованном депозитарии, наличная в виде специальных бланков
акций)
6. Порядок, размеры, сроки размещения и продажи акций:
_____________________________________________________________________
!       Сроки         !            !
Способы продажи   !  Начала ! Окончания ! Сумма,     ! Доля, %
акций при приватизации ! продажи ! продажи   ! тыс. рублей! от общего
!         !           !            ! числа акций
_______________________!_________!___________!____________!__________
1          !     2   !      3    !      4     !     5
----------------------------------------------------------------------
1.
1.1. Акции - всего:          -         -            -           100
1.2. Размещение
привилегированных
акций типа              -         -            -            -
1.3. Размещение
обыкновенных акций
по закрытой подписке
среди трудового
коллектива              -         -            -            -
1.4. Акции, подлежащие
свободной
продаже, - всего:
из них                  -         -            -             -

1. Жеңiлдiк жағдайда сатылатын акциялардың сатылмағандары
Меммүлiккомның қарамағында қалады.
2. Жекешелендiрiлуi үкiметтiң шешiмi бойынша жүзеге асырылатын
мемлекеттiк кәсiпорындар акционерлiк қоғамдар етiп қайта құрылған
жағдайда Қазақстан Республикасының Меммүлiккомы акциялардың бақылау
пакетiн мемлекеттiк меншiкке үш жылға дейiнгi мерзiмге бекiтiп беру
туралы шешiм қабылдауға құқылы.
Екiншi бөлiм
АКЦИОНЕРЛIК ҚОҒАМНЫҢ БАҒАЛЫ
ҚАҒАЗДАРЫН ОРНАЛАСТЫРУ
(комитет немесе оның аумақтық органдары толтырады)
1. Акционерлiк қоғамның толық қысқартылған атауы
_______________________________________________________________________
2. Номинал құны бойынша орналастырылатын акциялардың жалпы сомасы
_________________________________ мың сом
3. Бiр акцияның номинал құны _________________________
4. Орналастырылатын акциялардың саны мен түрi:
4.1. Кәдiмгi акциялар:
Саны _____________________________________________________________ дана
Номинал құны _____________________________________________________ сом
Жарғылық қор үлесi ____________________________________________ процент
4.2. Артықшылықты акциялар:
Саны _____________________________________________________________ дана
Номинал құны _____________________________________________________ сом
Жарғылық қор үлесi ____________________________________________ процент
5. Акциялар шығару нысаны:
_______________________________________________________________________
(есеп шоттардағы жазба түрiндегi қолда жоғы, жазбалар
орталықтандырылған депозитарийде сақталатын қолда жоғы, акциялардың
арнаулы бланкiлерi түрiндегi қолда бары)
6. Акцияларды орналастыру мен сатудың тәртiбi, мөлшерi, мерзiмi:
-----------------------------------------------------------------------
Жекешелендiру кезiнде     |     Мерзiмi     | Сома, | Үлес,
сату әдiсi          |-----------------| мың   | акциялардың
| Сатуды | Сатуды | сом   | жалпы
| бастау | аяқтау |       | санының
|        |        |       | процентi
-----------------------------------------------------------------------
1               |   2    |    3   |     4 |      5
-----------------------------------------------------------------------
1.
1.1. Акциялар - барлығы:            -         -         -         -
1.2. Акциялар үлгiсiндегi
артықшылықты акцияларды
орналастыру                    -         -         -         -
1.3. Жабық жазылу бойынша
кәдiмгi акцияларды еңбек
ұжымы арасында
орналастыру                     -         -         -         -
1.4. Еркiн сатылуға тиiстi
акциялар - барлығы:
солардың iшiнде                -         -         -         -

1.5. Подлежит продаже на
купонных аукционах
---------------------------------------------------------------------
1                !    2     !     3   !     4    !     5
----------------------------!----------!---------!----------!-----------
1.6. Подлежит продаже
крупным инвесторам
пакет акций:
- на аукционе                 -        -           -           -
- по конкурсу                 -        -           -           -
- на инвестиционных
торгах                        -        -           -           -
(указываются выбранные
способы продажи)
1.7. Обыкновенные акции, по
которым право на
приобретение закреплено
за группой лиц, заключивших
контракт на управление
1.8. Подлежит продаже на
рынке ценных бумаг
(указывается способ продажи)  -         -            -
7. Требования к формированию пакетов акций, разбивка пакета
акций на отдельные партии ___________________________________________
_____________________________________________________________________
8. Порядок и условия использования объектов, не включенных в
уставный капитал, объектов, не подлежащих приватизации
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
9. Условия договора с группой лиц, заключивших контракт на
управление___________________________________________________________
---------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------
10. Условия и порядок реализации обыкновенных акций за
приватизационные инвестиционные купоны ______________________________
_____________________________________________________________________
* * *
План приватизации представляется одновременно со следующими
документами:
а) Баланс предприятия на 1________ 199___ года, акт оценки,
сведения о задолженности кредиторам (с указанием просроченной кредиторской задолженности), сведения о дебиторской задолженности (с указанием просроченной дебиторской задолженности);
б) Протокол общего собрания (конференции) трудового коллектива;
в) Устав открытого акционерного общества, соответствующий
Типовому уставу акционерного общества;
г) Приказ руководителя предприятия либо протокол общего собрания
(конференции) трудового коллектива о создании рабочей комиссии;
д) Ситуационный план расположения земельного участка предприятия;
е) Акт о нормативной цене земельного участка.
Дата представления плана: ___________________________________________
Подпись председателя рабочей
комиссии по приватизации
_____________________________________________________________________
(Ф. И. О.)
Подписи членов рабочей
комиссии по приватизации
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(Ф. И. О.)
Дата согласования ___________________________________________________
"СОГЛАСОВАНО"
Подписи членов комиссии Государственного комитета Республики Казахстан по управлению государственным имуществом
_____________________________________________________________________ _____________________________________________________________________ _____________________________________________________________________
(Ф. И. О.)
"УТВЕРЖДАЮ"
Подпись председателя территориального комитета по управлению госимуществом
_________________________________________
(Ф. И. О.) Дата утверждения плана приватизации ____________________ 199 __г.
ПРИЛОЖЕНИЕ N 5
к постановлению Кабинета Министров Республики Казахстан от 14 июля 1993 г. N 606
ТИПОВОЙ УСТАВ
Государственного акционерного общества, компании
и акционерного общества, компании с участием государства <*>
Сноска. В тексте слова "Государственный комитет Республики Казахстан по государственному имуществу" заменить словами "Государственный комитет Республики Казахстан по управлению государственным имуществом" - постановлением КМ РК от 24 августа 1995 г. N 1177.

1.5. Купондық аукциондарда
сатуға жататындары             -         -         -         -
1.6. Акциялар пакеттерiнiң iрi
инвесторларына сатуға
жататыны:
- аукционда                    -         -         -         -
- конкурс бойынша              -         -         -         -
- инвестициялық саудада
(сатудың таңдап алынған
әдiстерi көрсетiледi)
1.7. Сатып алу құқы басқаруға
шарт жасасқан адамдар
тобына бекiтiлген
кәдiмгi акциялар               -         -         -         -
1.8. Бағалы қағаздар нарығында
сатуға жататыны (сату
әдiсi көрсетiледi)             -         -         -         -
7. Акциялар пакетiн қалыптастыруды талап ету, акциялар пакетiн
жекелеген топтарға бөлу _______________________________________________
_______________________________________________________________________
8. Жарғылық капиталға қосылмаған объектiлердi, жекешелендiрiлуге
жатпайтын объектiлердi пайдаланудың тәртiбi мен шарттары ______________
_______________________________________________________________________
9.  Басқаруға келiсiм жасасқан адамдар тобымен шарт жасасу
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
10. Кәдiмгi акцияларды инвестициялық жекешелендiру купондарына
сатудың шарттары мен тәртiбi __________________________________________
_______________________________________________________________________
Жекешелендiру жоспары мынадай құжаттармен бiр мезгiлде ұсынылады:
а) Кәсiпорынның 199 ___ жылғы 1 _________ балансы, бағалау
актiсi, кредиторларға қарыз туралы (мерзiмi өтiп кеткен кредиторлық
қарыз көрсетiледi) мәлiмет, дебиторлық қарыз туралы (мерзiмi өтiп
кеткен дебиторлық қарыз көрсетiледi) мәлiмет;
ә) Еңбек ұжымының жалпы жиналысының (конференциясының) хаттамасы;
б) Акционерлiк қоғамның Үлгi жарғысына сәйкес ашық акционерлiк
қоғам жарғысы;
в) Жұмыс комиссиясын құру туралы кәсiпорын басшысының бұйрығы
немесе еңбек ұжымының жалпы жиналысының (конференциясының) хаттамасы;
г) Кәсiпорынның жер учаскесi орналасуының егжей-тегжейлi жоспары;
д) Жер учаскесiнiң нормативтi бағасы туралы актi.
Жоспар берiлген күн: __________________________________________________
Жекешелендiру жөнiндегi жұмыс
комиссиясының төрағасының қолы
_______________________________________________________________________
(Аты-жөнi)
Жекешелендiру жөнiндегi жұмыс
комиссиясы мүшелерiнiң
қолы
_________________________________________________________
_________________________________________________________
_________________________________________________________
(Аты-жөнi)
Келiсiлген күн ___________________________________________________
"КЕЛIСIЛДI"
Меммүлiкком комиссиясы мүшелерiнiң қолы
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
(Аты-жөнi)
"БЕКIТЕМIН"
Меммүлiк жөнiндегi аумақтық
комитет төрағасының қолы
_________________________________________________________ (М.О.)
(Аты-жөнi)
Жекешелендiру жоспары бекiтiлген күн 199 ____ жылғы ______________
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң 1993 жылғы 14 шiлдедегi N 606 қаулысына N 5 ҚОСЫМША
МЕМЛЕКЕТТIК АКЦИОНЕРЛIК ҚОҒАМНЫҢ, КОМПАНИЯНЫҢ
ЖӘНЕ МЕМЛЕКЕТ ҚАТЫСАТЫН АКЦИОНЕРЛIК ҚОҒАМНЫҢ, КОМПАНИЯНЫҢ
ҮЛГI ЖАРҒЫСЫ

Статья 1
Наименование общества
1.1. Наименование общества: на казахском языке - Акционерное
общество " _______", сокращенное наименование " _____________", на
русском (вариант - английском) языке " __________", сокращенное
наименование - " _______________________________".
1.2. Адрес общества : Республика Казахстан, город __________ ,
ул. _________________________ .
1.3. Адреса дочерних фирм общества : ___________________________
1.4. Адреса филиалов общества: _________________________________
1.5. Адреса предприятий общества : _____________________________
Статья 2
Юридический статус общества
2.1. Акционерное общество "__________________", именуемое в
дальнейшем Общество, создается по инициативе _____________________ в
дальнейшем Учредители, путем мобилизации средств юридических и физических лиц, в дальнейшем - Акционеры, на основании решения учредительной конференции Акционеров от "__ " __________ 199__ года.
(вариант: на основании решения Государственного комитета Республики Казахстан по управлению государственным имуществом ______ территориального комитета ________________________ )
2.2. Общество является юридическим лицом и осуществляет свою деятельность на основе действующего законодательства Республики Казахстан и настоящего Устава.
2.3. Финансовая и производственная деятельность Общества осуществляется на основе хозяйственной самостоятельности.
2.4. Общество имеет самостоятельный баланс, расчетные и другие счета в банках, имеет печать с указанием своего наименования на казахском и русском языках.
2.5. Общество может иметь свой товарный знак и символику, образцы которых утверждаются Правлением Общества, и регистрируются в установленном порядке.
2.6. Общество приобретает права юридического лица с момента его регистрации.
Статья 3
Цели и предмет деятельности общества
3.1. Целью деятельности Общества " ______________", является извлечение прибыли, а также (необходимое перечислить).
3.2. Предметом деятельности Общества является:
- производство и реализация товаров, выполнение работ и оказание услуг предприятиям, организациям и гражданам;
- внешнеэкономическая деятельность в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
- иная деятельность, не запрещенная действующим законодательством Республики Казахстан (перечислить виды деятельности).
Статья 4
Участники Общества
Участниками Общества являются:
4.1. Учредитель - Государственный комитет Республики Казахстан по управлению государственным имуществом (территориальный комитет по управлению госимуществом), иные юридические и физические лица, в соответствии с действующим законодательством.

1-бап
Коғамның атауы
1.1. Қоғамның атауы: қазақ тiлiнде - "___________________________"
акционерлiк қоғамы, қысқаша атауы - "________________" орысша, (нұсқасы
- ағылшын) тiлiнде - "___________", қысқаша атауы - "________________".
1.2. Қоғамның мекен-жайы: Қазақстан Республикасы, ________________
____________ қаласы, ______________________________ көшесi.
1.3. Қоғамның еншiлес фирмаларының мекен-жайы: ___________________
_______________________________________________________________________
1.4. Қоғам филиалдарының мекен-жайы: _____________________________
_______________________________________________________________________
1.5. Қоғам кәсiпорындарының мекен-жайы: __________________________
_______________________________________________________________________
2-бап
Қоғамның заңды мәртебесi
2.1. " _____________ " акционерлiк қоғамы, бұдан әрi Қоғам деп аталады, _______________________, бұдан әрi Құрылтайшы, инициативасымен, заңды ұйымдар мен жеке адамдардың, бұдан әрi Акционерлер, қаражатын жұмылдыру жолымен, Акционерлер конференциясының 199 ___ жылғы "_____" ___________ шешiмi негiзiнде құрылып отыр.
(Нұсқа: Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң шешiмi негiзiнде ______________________________ аумақтық комитеттiң ___________________________________________________)
2.2. Қоғам заңды ұйым болып табылады және өз қызметiн Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдары мен осы Жарғы негiзiнде жүзеге асырады.
2.3. Қоғамның қаржы және өндiрiстiк қызметi шаруашылық дербестiк негiзiнде жүзеге асырылады.
2.4. Қоғамның дербес балансы, бланкiлерде есеп айырысу және басқа шоттары болады, қазақ және орыс тiлдерiнде атауы көрсетiлген мөрi бар.
2.5. Қоғамның тауар белгiсi мен рәмiзi болуы мүмкiн, олардың үлгiлерiн Қоғамның Басқармасы бекiтедi және белгiленген тәртiппен тiркелiп отырады.
2.6. Қоғам тiркелген сәттен бастап заңды ұйым құқына ие болады.
3-бап
Қоғам қызметiнiң мақсаты мен мәнi
3.1. " ____________ " Қоғамы қызметiнiң мақсаты - пайда алу, сондай-ақ (қажеттiлерiн атап шығу керек).
3.2. Қоғам қызметiнiң мәнi:
- тауарлар өндiрiп, өткiзу, жұмыс атқару және кәсiпорындарға, ұйымдар мен азаматтарға қызметтер көрсету;
- Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес сыртқы экономикалық қызмет;
- Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдары тыйым салмаған басқа да қызмет (қызметтiң түрлерiн атап шығу керек).
4-бап
Қоғамның қатысушылары
Қоғамның қатысушылары:
4.1. Құрылтайшы - Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi (мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi аумақтық комитет), басқа да заңды ұйымдар мен жеке адамдар, қолданылып жүрген заңға сәйкес.

4.2. Юридические и физические лица Республики Казахстан, других государств в порядке, определяемом действующим законодательством и настоящим Уставом.
4.3. Все участники Общества после полного возмещения (оплаты) стоимости приобретенных ими акций Общества обладают правами и обязанностями, вытекающими из настоящего Устава, и именуются в дальнейшем "Акционер".
Статья 5
Права Общества
5.1. Общество пользуется всеми правами, предусмотренными действующим законодательством Республики Казахстан для организации данного типа.
5.2. Общество имеет обособленное имущество, несет ответственность по своим обязательствам в пределах принадлежащего ему имущества, на которое может быть обращено взыскание только в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
В случае ликвидации Общества участники, не полностью внесшие вклад, несут ответственность по обязательствам Общества в пределах выплаченной суммы.
Участники не отвечают по обязательствам Общества, равно как и Общество не отвечает по обязательствам своих участников.
Государство не отвечает по обязательствам Общества, равно как и Общество не отвечает по обязательствам государства.
Акционер Общества не обладает правами на отдельные объекты, входящие в состав имущества общества, в том числе и на объекты, внесенные Акционером.
5.3. Общество может от своего имени заключать сделки (договоры, контракты), приобретать имущественные и личные неимущественные права и нести обязанности, выступать истцом и ответчиком в арбитраже, суде и третейском суде, а также осуществлять другие действия, не противоречащие действующему законодательству Республики Казахстан.
5.4. Общество имеет право выдавать доверенности и обязательства.
5.5. Общество может приобретать и предоставлять права на владение и использование охранных документов, технологий, "НОУ-ХАУ" и другой информации.
5.6. Общество имеет право предоставлять кредиты и пользоваться кредитами в рублях и иностранной валюте юридических и физических лиц, а также выпускать облигационные займы на условиях, определяемых действующим законодательством Республики Казахстан.
5.7. Общество имеет право вступать в объединения с другими предприятиями и организациями всех форм собственности на территории Республики Казахстан и за рубежом, выступать учредителем, быть участником других хозяйственных обществ и предприятий на территории Республики Казахстан и за рубежом на основаниях, определяемых законодательством Республики Казахстан.
5.8. Общество имеет право вести хозяйственную деятельность за рубежом, в том числе участвовать в создании и деятельности на территории Республики Казахстан и зарубежных стран совместных предприятий, международных объединений и организаций с участием иностранных юридических и физических лиц в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

4.2. Қолданылып жүрген заңдармен және осы Жарғымен белгiленген тәртiп бойынша Қазақстан Республикасының, басқа мемлекеттердiң заңды ұйымдары мен жеке адамдары.
4.3. Қоғамның барлық қатысушылары өздерi сатып алған Коғам акцияларының құнын толық өтегеннен (төлегеннен) кейiн осы Жарғыдан туындайтын құқықтар мен мiндеттерге ие болады және бұдан әрi "Акционер" деп аталады.
5-бап
Қоғамның құқықтары
5.1. Қоғам осы үлгiдегi ұйым үшiн Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген барлық құқықтарды пайдаланады.
5.2. Қоғамның жеке мүлкi болады, өзiне тиесiлi мүлiк шегiндегi мiндеттемелерi бойынша жауапкершiлiк жүктеледi, оған тек Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына сәйкес айып салынуы мүмкiн.
Қоғам таратылған жағдайда салымды толық салмаған қатысушылар Қоғам мiндеттемелерi бойынша төленген сома шегiнде жауапты болады.
Қатысушылар Қоғам мiндеттемелерi бойынша жауап бермейдi, сол сияқты Қоғам да өз қатысушыларының мiндеттемелерi бойынша жауап бермейдi.
Мемлекет Қоғам мiндеттемелерi бойынша жауап бермейдi сол сияқты Қоғам да мемлекет мiндеттемелерi бойынша жауап бермейдi.
Қоғам акционерiнiң қоғам мүлкiнiң құрамына кiретiн кейбiр объектiлерге, соның iшiнде Акционер енгiзген объектiлерге де құқықтары болмайды.
5.3. Қоғам өз атынан мәмiлелер (шарттар, контракттар) жасаса алады, мүлiктiк және жекеше мүлiктiк емес құқықтарды сатып ала алады және мiндеттене алады, төрелiкте, сотта және аралық сотта талапкер мен жауапкер бола алады, сондай-ақ Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына қайшы келмейтiн басқа да iс-қимылдарды жүзеге асыра алады.
5.4. Қоғам сенiмхаттар мен мiндеттемелер беруге құқылы.
5.5. Қоғам қорғау құжаттарын, технологияларды, "НОУ-ХАУ-ды" және басқа ақпаратты сатып ала алады және иелену мен пайдалану құқын бере алады.
5.6. Қоғам заңды бұйымдар мен жеке адамдардан сом және шетелдiк валюта есебiмен кредит беруге және кредиттi пайдалануға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарымен белгiленген талаптар негiзiнде облигациялық заемдар шығаруға құқылы.
5.7. Қоғам Қазақстан Республикасының аумағында және шетелде меншiктiң барлық нысанындағы басқа кәсiпорындармен және ұйымдармен бiрлестiктерге кiруге, құрылтайшы болуға, Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарымен белгiленген негiзде Қазақстан Республикасының аумағындағы және шетелдегi басқа шаруашылық қоғамдар мен кәсiпорындарға қатысушы болуға құқылы.
5.8. Қоғам Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына сәйкес шетелде шаруашылық қызмет жүргiзуге, соның iшiнде шетелдiк заңды ұйымдар мен жеке адамдардың қатысуымен Қазақстан Республикасының аумағында және шетелдерге бiрлескен кәсiпорындар, халықаралық бiрлестiктер мен ұйымдар құруға құқылы.

5.9. Общество может выпускать ценные бумаги и распространять их в порядке, предусмотренном действующим законодательством.
5.10. Общество может открывать филиалы и представительства в республике и за рубежом, наделять их основными и оборотными средствами за счет собственного имущества и определять порядок их деятельности в соответствии с действующим законодательством. Имущество филиала или представительства учитывается на их отдельном балансе и балансе общества в целом.
5.11. Руководство деятельностью филиалов или представительств осуществляют лица, назначаемые Обществом. Руководитель филиала и руководитель представительства действуют на основании доверенности, полученной от Общества.
5.12. Общество может осуществлять также и другие права, предусмотренные действующим законодательством Республики Казахстан и настоящим Уставом.
Статья 6
Права и обязанности Акционеров
6.1. Акционерами могут быть юридические и физические лица Республики Казахстан и других государств.
6.2. Акционеры обязаны:
- оплачивать акции в порядке, размере и способами, предусмотренными настоящим Уставом и Учредительным договором (Договором);
- участвовать в управлении Обществом в порядке, установленном действующим законодательством Республики Казахстан и настоящим Уставом;
- подчиняться решениям высших органов управления Обществом (Общее собрание. Наблюдательный совет) в пределах, предусмотренных настоящим Уставом;
- не разглашать конфиденциальную информацию о деятельности Общества;
- воздерживаться от всякой деятельности, которая может нанести ущерб Обществу.
6.3. Акционеры имеют право:
- участвовать в управлении делами Общества, назначать и отзывать членов Совета и Правления в порядке, предусмотренном настоящим Уставом;
- получать чистую прибыль в виде дивидендов и премий в объеме и формах, предусмотренных настоящим Уставом;
- вносить на рассмотрение Совета и других Органов управления Общества, согласно их компетенции, предложения по вопросам деятельности Общества в порядке, предусмотренном настоящим Уставом;
- получать информацию о деятельности Общества, состоянии его имущества, величины прибыли и убытков в порядке, предусмотренном настоящим Уставом;
- получать в приоритетном порядке продукцию (работы, услуги), производимую Обществом.
6.4. Наряду с обязанностями, предусмотренными в пункте 6.2, Учредители Общества обязаны:
- оставить за собой акции на сумму не менее 1/4 части Уставного фонда на момент создания Общества без права отчуждать их до утверждения отчета за второй финансовый год;
- не отчуждать до утверждения отчета за второй финансовый год принадлежащие им акции, оплаченные имуществом;
- в течение года со дня регистрации Общества нести солидарную материальную ответственность за сохранность денег и иного имущества, поступающих в оплату акций, а также за убытки, причиненные Обществу и отдельным Акционерам (в случаях, если убытки причинены сообщением неверных сведений в объявлениях Общества или представленных Общему собранию расчетах, касающихся размера вознаграждения за труд, а также издержек по учреждению Общества или в оценке имущества, переданного Обществу Учредителями).

5.9. Қоғам бағалы қағаздар шығара алады және оларды қолданылып жүрген заңда көзделген тәртiппен тарата алады.
5.10. Қоғам республикада және шетелде филиалдар мен өкiлдiктер аша алады, оларға меншiктi мүлiк есебiнен негiзгi және айналым құрал-жабдығын бере алады және қолданылып жүрген заңдарға сәйкес олардың қызметiнiң тәртiбiн айқындай алады. Филиалдың немесе өкiлдiктiң мүлкi олардың бөлек балансында және жалпы қоғам балансында есептеледi.
5.11. Филиалдардың немесе өкiлдiктердiң қызметiне басшылықты Қоғам тағайындайтын адамдар жүзеге асырады. Филиалдың басшысы мен өкiлдiктiң басшысы Қоғамнан алынған сенiмхат негiзiнде iс-қимыл жасайды.
5.12. Қоғам сондай-ақ Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарында және осы Жарғыда көзделген басқа да құқықтарды жүзеге асыра алады.
6-бап
Акционерлердiң құқықтары мен мiндеттерi
6.1. Қазақстан Республикасы мен басқа да мемлекеттердiң заңды ұйымдары мен жеке адамдары акционерлер бола алады.
6.2. Акционерлер:
- акцияларды осы Жарғыда және Құрылтай шартында (Шартта) көзделген тәртiппен, мөлшермен және тәсiлдермен төлеуге;
- осы Жарғыда және Қазақстан Республикасында қолданылып жүрген заңдарда және осы Жарғыда белгiленген тәртiппен Қоғамды басқаруға қатысуға;
- осы Жарғыда көзделген шекте Қоғамды жоғары басқару органдарының (Жалпы жиналыс, Бақылау кеңесi) шешiмдерiне бағынуға;
- Қоғамның қызметi туралы құпия ақпаратты жарияламауға;
- Қоғамға нұқсан келтiруi мүмкiн кез-келген қызметтен тартынуға мiндеттi.
6.3. Акционерлер:
- осы Жарғыда көзделген тәртiппен Қоғам iстерiн басқаруға қатысуға, Кеңес пен Басқарма мүшелерiн тағайындауға және керi шақырып алуға;
- осы Жарғыда көзделген көлемде және нысандарда дивидендтер мен сыйлық түрiнде таза пайда алуға;
- Қоғам қызметiнiң мәселелерi бойынша ұсыныстарды осы Жарғыда көзделген тәртiппен Кеңестiң және Қоғамның басқа да басқару Органдарының құзырына сәйкес олардың қарауына енгiзуге;
- осы Жарғыда көзделген тәртiппен Қоғамның қызметi, оның мүлкiнiң жай-күйi, пайда мен зиянның шамасы туралы ақпарат алуға;
- Қоғам өндiретiн өнiмдi (жұмыс, қызмет) басым тәртiппен алуға құқылы.
6.4. Қоғам Құрылтайшылары 6.2.-тармақта көзделген мiндеттермен қатар:
- Қоғам құрылған сәттегi Жарғылық қордың кемiнде 1/4 бөлiгi мөлшерiндегi акцияларды екiншi қаржы жылының есебi бекiтiлгенге дейiн оларды иелiктен айыру құқығынсыз өзiнде қалдыруға;
- екiншi қаржы жылының есебi бекiтiлгенге дейiн мүлiк ақысын төлеген өздерiне тиесiлi акцияларды иелiктен айырмауға;
- Қоғам тiркелген күннен бастап бiр жыл бойына акциялардың төленген ақысы ретiнде келiп түскен ақша мен басқа да мүлiктiң сақталуы үшiн, сондай-ақ Қоғам мен жеке акционерлерге келтiрiлген зиян үшiн (зиян Қоғамның хабарландыруларында немесе Жалпы жиналысқа табыс етiлген еңбек үшiн сыйақы мөлшерiн, сондай-ақ Қоғамды құруға жұмсалған шығынға қатысты есептерде, немесе Құрылтайшылар Қоғамға берген мүлiктi бағалауда терiс мәлiметтердi хабарлау себептi келтiрiлген жағдайда) ынтымақты материалдық жауапкершiлiк жүктелуге мiндеттi.

Статья 7
Имущество Общества.
Уставной и резервный фонды Общества
7.1. Имущество Общества образуется из вносов в оплату акций (Уставной фонд), продукции, произведенной Обществом в результате хозяйственной деятельности, полученных доходов, а также иного имущества, приобретенного по другим основаниям, допускаемым законодательством Республики Казахстан.
7.2. Общество является собственником:
- имущества, переданного ему участниками;
- продукции, произведенной Обществом в результате хозяйственной деятельности;
- полученных доходов, а также иного имущества, приобретенного им по другим основаниям, допускаемым законодательством.
7.3. Уставной фонд образуется для обеспечения деятельности Общества. Первоначальная величина Уставного фонда определяется в соответствии с законодательством Республики Казахстан в размере
тыс. рублей, разделенных на штук акций.
7.4. Оценка вклада в Уставной фонд общества в оплату акций в виде имущества и прав пользования производится учредителями Общества, по договоренности с внесшим имущество Акционером, и утверждается Общим собранием Акционеров.
7.5. Денежные единицы в счет вклада вносятся на счет Общества N _________.
Денежные взносы в иностранной валюте при внесении их в Уставной фонд Общества пересчитываются в рубли по коммерческому курсу Нацбанка Республики Казахстан на момент передачи. Валютные средства перечисляются на валютный счет Общества.
7.6. По решению Правления и с согласия владельцев взносов, вносимых в оплату акций, эти взносы могут быть затребованы в виде частичных или полных вкладов.
На сумму частично произведенных взносов обслуживающие Общество банки по поручению Правления выдают их владельцам соответствующие временные свидетельства, которые после полной уплаты взносов, обмениваются на акции.
7.7. Имущественные взносы в оплату акций передаются доверенному лицу, назначаемому Учредителем. Имущество сохраняется доверенным лицом способом, избранным по его усмотрению.
Доверенное лицо несет ответственность за сохранность переданного ему имущества.
После признания Общества состоявшимся (не состоявшимся) доверенное лицо передает имущество Обществу (возвращает его прежним владельцам).
7.8. Для обеспечения своевременного формирования Уставного фонда Общества Правление вправе аннулировать акции, по которым их владелец не оплатил (не внес) в годичный срок установленного взноса, и заменить их новыми, которые размещаются в порядке, предусмотренном настоящим Уставом.
Из вырученной после продажи акций суммы держателю аннулированной акции возмещаются произведенные им взносы с удержанием расходов, связанных с заменой акции и продажей новой акции.

7-бап
Қоғамның мүлкi.
Қоғамның жарғылық және резервтiк қорлары
7.1. Қоғамның мүлкi акциялардың ақысы ретiнде төленген жарналардан (Жарғылық қор), Шаруашылық қызмет нәтижесiнде қоғам өндiрген өнiмнен, алынған табыстан, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарында рұқсат етiлген басқа негiздер бойынша сатып алынған өзге мүлiктен құралады.
7.2. Қоғам:
- өзiне қатысушылар берген мүлiктi;
- Шаруашылық қызмет нәтижесiнде қоғам өндiрген өнiмдi;
- алынған табыстарды, сондай-ақ заңдарға рұқсат етiлген басқа да негiздер бойынша өзi сатып алған өзге мүлiктi меншiктенушi болып табылады.
7.3. Жарғылық қор Қоғамның қызметiн қамтамасыз ету үшiн құрылады. Жарғылық қордың бастапқы шамасы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес акциялардың данасына бөлiнген мың сом мөлшерiнде белгiленедi.
7.4. Акциялардың ақысын төлеу ретiнде мүлiк және пайдалану құқықтары түрiндегi салымды Қоғамның Құрылтайшылары мүлiк салған Акционермен уағдаластық бойынша бағалайды және Акционерлердiң жалпы жиналысы бекiтедi.
7.5. Салым есебiндегi ақшалай қаражат Қоғамның N шотына салынады.
Шетелдiк валюта түрiндегi ақшалай жарна Қоғамның Жарғылық қорына салу кезiнде Қазақстан Республикасының Ұлттық банкiсiнiң сол сәттегi коммерциялық курсы бойынша сомға шағып қайта есептеледi. Валюталық қаражат Қоғамның валюталық шотына аударылады.
7.6. Басқарманың шешiмi бойынша және акциялардың ақысын төлеу ретiнде салынған жарналар иелерiнiң келiсуiмен бұл жарналар iшiнара немесе толық салымдар түрiнде талап етiп алынуы мүмкiн.
Қоғамға қызмет көрсетушi банкiлер Басқарманың тапсыруы бойынша iшiнара төленген жарналар мөлшерiнде олардың иелерiне тиiстi уақытша куәлiктер бередi, жарналар толық төленгеннен кейiн олар акцияларға айырбасталады.
7.7. Акциялардың ақысын төлеу ретiнде төленген мүлiктiк жарналар Құрылтайшы тағайындаған сенiм көрсетiлген адамға берiледi. Сенiм көрсетiлген адам мүлiктi өзiнiң қалауы бойынша таңдап алынған тәсiлмен сақтайды. Сенiм көрсетiлген адам өзiне берiлген мүлiктiң сақталуына жауапты болады.
Қоғам құрылды (құрылған жоқ) деп танылғаннан кейiн сенiм көрсетiлген адам мүлiктi Қоғамға бередi (оны бұрынғы иесiне қайтарады).
7.8. Қоғамның Жарғылық қорының дер кезiнде құрылуын қамтамасыз ету үшiн Басқарма белгiленген жарнаны иесi бiр жыл iшiнде төлемеген (салмаған) акциялардың күшiн жоюға және оларды жаңа акциялармен ауыстыруға құқылы, олар осы Жарғыда көзделген тәртiппен таратылады.
Акцияларды сатқаннан кейiн түскен сомадан күшi жойылған акцияның ұстаушысына ол төлеген жарна қайтарылады, бұл орайда акцияны ауыстыруға және жаңа акцияны сатуға байланысты шығындарды ұстап қалады.

7.9. Общество вправе увеличивать Уставной фонд, если все ранее выпущенные акции полностью оплачены по стоимости не ниже номинальной, кроме тех случаев, когда увеличение Уставного фонда производится посредством внесения имущества в натуральной форме.
Подписка на дополнительно выпускаемые акции в связи с увеличением Уставного фонда производится в соответствии с действующим законодательством. Они могут быть также получены по наследству, в порядке правопреемства юридических лиц и по иным основаниям. Общество вправе реализовать дополнительно выпущенные акции по договорным ценам.
7.10. Решение об увеличении Уставного фонда принимается в соответствии с действующим законодательством. При решении вопроса об увеличении Уставного фонда в сообщении Акционерам о предстоящем созыве Общего собрания Общества должны содержаться:
- мотивы, способ и минимальный размер увеличения Уставного фонда;
- проект изменений Устава Общества, связанных с увеличением Уставного фонда;
- данные о количестве дополнительных акций и их общей стоимости;
- права Акционеров в отношении дополнительно выпускаемых акций;
- сроки подписки на дополнительно выпускаемые акции.
7.11. Увеличение Уставного фонда решением Правления может быть осуществлено на сумму размером до 1/3 Уставного фонда в соответствии с действующим законодательством.
7.12. Решение об уменьшении Уставного фонда Общества принимается в том же порядке, что и решение об увеличении Уставного фонда в соответствии с действующим законодательством.
7.13. Взамен аннулированных акций, при уменьшении Уставного фонда, выпускаются в соответствующем количестве новые акции, которые реализуются Обществом. Из суммы вырученной от продажи этих акций, вычитаются расходы, связанные с изготовлением и продажей новых акций, а оставшуюся сумму Правление выдает держателям анулированных акций или их наследникам соразмерно количеству принадлежавших им аннулированных акций.
7.14. По истечении одного года со дня доведения до сведения всех Акционеров путем публикации в печати решения Общества об уменьшении размера Уставного фонда, акции, не представленные для аннулирования, признаются недействительными.
7.15. Наряду с Уставным в Обществе создается Резервный фонд.
Резервный фонд предназначается на покрытие непредвиденных убытков, на выплату дивидендов по привилегированным акциям при недостатке чистой прибыли. Расходование резервного фонда производится по решению Правления Общества.
7.16. При недостатке средств Резервного фонда для покрытия убытков используется Уставной фонд с обязательным последующим его восстановлением за счет первоочередного направления чистой прибыли.

7.9. Бұрын шығарылған акциялардың бәрi көрсетiлген құнынан төмен болмайтын құн бойынша толық төленген болса, Жарғылық қор мүлiктi заттай нысанда салу арқылы көбейтiлген жағдайдан басқа реттеу Қоғам Жарғылық қорды көбейтуге құқылы.
Жарғылық қордың көбейтiлуiне байланысты қосымша жазылу қолданылып жүрген заңдарға сәйкес жүргiзiледi. Олар заңды ұйымдардың мирасқорлық құқығы тәртiбiмен мұрагерлiк бойынша және басқа негiздер бойынша да алынуы мүмкiн. Қоғам қосымша шығарылған акцияларды шарттық баға бойынша өткiзуге құқылы.
7.10. Жарғылық қорды көбейту туралы шешiм қолданылып жүрген заңдарға сәйкес қабылданады. Жарғылық қорды көбейту туралы мәселенi шешу кезiнде алдағы уақытта Қоғамның Жалпы жиналысы шақырылатыны туралы Акционерлерге хабарламада:
- Жарғылық қорды көбейтудiң уәждерi, тәсiлi және ең аз мөлшерi;
- Жарғылық қордың көбейтiлуiне байланысты Қоғам Жарғысына енгiзiлетiн өзгерiстердiң жобасы;
- қосымша акциялардың саны және олардың жалпы құны туралы деректер;
- Акционерлердiң қосымша шығарылатын акциялар жөнiндегi құқықтары;
- қосымша шығарылатын акцияларға жазылу мерзiмi баяндалады.
7.11. Басқарманың шешiмiмен Жарғылық қор қолданылып жүрген заңдарға сәйкес Жарғылық қордың 1/3 бөлiгiне дейiнгi мөлшердегi сомаға көбейтiлуi мүмкiн.
7.12. Қоғамның Жарғылық қорын азайту туралы шешiм қолданылып жүрген заңдарға сәйкес Жарғылық қорды көбейту туралы шешiм сияқты тәртiппен қабылданады.
7.13. Күшi жойылған акциялардың орнына Жарғылық қор азайған кезде тиiстi мөлшерде жаңа акциялар шығарылады, оларды Қоғам өткiзедi. Осы акцияларды сатудан түскен сомадан жаңа акцияларды дайындауға және сатуға байланысты шығын шегерiледi, ал қалған соманы Басқарма күшi жойылған акцияларды ұстаушыларға немесе олардың мұрагерлерiне күшi жойылған тиесiлi акциялардың санына орайластырып бередi.
7.14. Жарғылық қордың мөлшерiн азайту туралы Қоғамның шешiмдерiн баспасөзде жариялау арқылы барлық Акционерлерге хабарланған күннен бастап бiр жыл өткеннен кейiн күшiн жоюға ұсынылған акциялар жарамсыз деп танылады.
7.15. Жарғылық қормен қатар Қоғамда Резервтiк қор құрылады.
Резервтiк қор тосын залалдарды өтеуге, таза пайда жетiспеген жағдайда артықшылық берiлген акциялар бойынша дивидендтердi төлеуге арналады. Резервтiк қор Қоғам басқармасының шешiмi бойынша жұмсалады.
7.16. Залалды өтеу үшiн Резервтiк қордың қаражаты жетпеген жағдайда Жарғылық қор пайдаланылады, бұл орайда ол кейiннен таза пайданы бiрiншi кезекте аудару арқылы қалпына келтiрiледi.

7.17. Резервный фонд формируется в размере не менее 10 % (вариант - 10-25 %) от Уставного фонда. Резервный фонд может быть использован для расширения деятельности Общества.
7.18. Наряду с обыкновенными, Общество распоряжается заемными
фондами. Заемные фонды образуются за счет получения кредитов, либо
путем выпуска облигаций.
Правила пользования кредитами определяются действующим
законодательством Республики Казахстан.
Статья 8
Ценные бумаги Общества
8.1. Порядок выпуска, регистрации, размещения и расчетов по
ценным бумагам Общества определяется действующим законодательством
Республики Казахстан, настоящим Уставом и Учредительным Договором.
8.2. Общество выпускает акции, облигации, сертификаты акций.
8.3. Общество осуществляет выпуск акций номинальной стоимостью
рублей каждая.
8.4. Общество осуществляет выпуск акций следующих видов:
- Именные (обычные) простые: на сумму           млн. рублей,
достоинством       рублей, в количестве        штук;
- Именные (преференциальные) привилегированные: на сумму
млн. рублей, достоинством            рублей, в количестве
штук;
- На предъявителя простые: на сумму         млн. рублей,
достоинством     рублей, в количестве           штук;
- На предъявителя привилегированные: на сумму      млн. рублей,
достоинством       рублей, в количестве       штук.
Акционерам может выдаваться сертификат на общую сумму
принадлежащих им акций.
8.5. Выпускаемые Обществом акции размещаются на основе подписки в обмен на взносы в Уставной фонд или посредством свободной продажи.
Общество может поручить обслуживающим его банкам осуществление продажи, перепродажи, хранения акций и выплату дивидендов по ним.
8.6. Акционеры могут осуществлять свои взносы в оплату акций в виде:
- денежных средств (в рублях и иностранной валюте);
- различных видов имущества;
- ценных бумаг.
8.7. Владельцу акций необходимо оплатить, с учетом установленных льгот, всю сумму их номинальной стоимости в сроки, установленные Учредительным собранием, но не позднее одного года после регистрации Общества. В противном случае он уплачивает Обществу за время просрочки пеню из расчета 10 процентов годовых с просроченной суммы, если Общим собранием не будет принято решение об аннулировании подписки на эти акции и об их продаже третьим лицам.
8.8. Общество может выкупить у Акционера (с его согласия) принадлежащие ему акции для их последующей перепродажи или аннулирования по решению Общего собрания. Реализация этих акций должна быть произведена в срок не более одного года с момента покупки их Обществом. В течение этого периода распределение прибыли, голосование и определение кворума на Общем собрании производится без учета приобретенных Обществом акций.

7.17. Резервтiк қор Жарғылық қордың кемiнде 10 процент мөлшерiнде (нұсқа - 10-25%) құралады. Резервтiк қор Қоғамның қызметiн өрiстету үшiн пайдаланылуы мүмкiн.
7.18. Кәдуiлгi қорлармен қатар Қоғам заем қорларын иемденедi. Заем қорлары кредит алу есебiнен, не облигациялар шығару жолымен құралады.
Кредиттi пайдалану ережелерi Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарымен белгiленедi.
8-бап
Қоғамның бағалы қағаздары
8.1. Қоғамның бағалы қағаздарын шығару, тiркеу, тарату және олар
бойынша есеп айырысу тәртiбi Қазақстан Республикасының қолданылып
жүрген заңдарымен, осы Жарғымен және Құрылтай Шартымен айқындалады.
8.2. Қоғам акциялар, облигациялар, акциялар сертификаттарын
шығарады.
8.3. Қоғам әрқайсысының көрсетiлген құны ________ сом акциялар
шығарылымын жүзеге асырады.
8.4. Қоғам акциялардың мынадай түрлерiн шығарады:
- Атаулы (кәдiмгi) жай акциялар: құны ________ сомдықтан дана
_______ сом мөлшерiнде;
- Атаулы (басымдық берiлген) жеңiлдiк жасалған акциялар; құны
______ сомдықтан ___________ дана ________ сом мөлшерiнде;
Ұсынушыға арналған жай акциялар: құны _____________ сомдықтан
дана _____________ сом мөлшерiнде;
Ұсынушыға арналған жеңiлдiк жасалған акциялар: құны ______
сомдықтан ____________ дана __________ сом мөлшерiнде.
Акционерлерге тиесiлi акциялардың жалпы сомасы мөлшерiнде
сертификат берiлуi мүмкiн.
8.5. Қоғам шығаратын акциялар Жарғылық қорға төленген жарнаға
айырбас ретiнде жазылу негiзiнде немесе еркiн бағамен сату арқылы
таратылады.
Қоғам акцияларды сатуды, қайта сатуды, сақтауды және олар бойынша дивидендтер төлеудi өзiне қызмет көрсетушi банкiлерге тапсыра алады.
8.6. Акционерлер акциялардың ақысын төлеу үшiн өз жарналарын:
- ақшалай қаражат (сом және шетелдiк валюта есебiмен);
- мүлiктiң алуан түрлерi;
- бағалы қағаздар түрiнде төлей алады.
8.7. Акциялардың иесi белгiленген жеңiлдiктердi ескере отырып, олардың көрсетiлген құнының бүкiл сомасын Құрылтай жиналысы белгiлеген мерзiмде, бiрақ Қоғам тiркелгеннен кейiн бiр жылдан кешiктiрмей төлеуi қажет. Әйтпесе ол Жалпы жиналыс бұл акцияларға жазылудың күшiн жою туралы және оларды үшiншi адамдарға сату туралы шешiм қабылдамаса, Қоғамға мерзiмi өтiп кеткен уақыт үшiн мерзiмi кешiктiрiлген сомадан жылдық табыстың 10 процентi есебiмен өсiм төлейдi.
8.8. Қоғам Акционерден (оның келiсуiмен) оған тиесiлi акцияларды кейiннен қайта сату немесе Жалпы жиналыстың шешiмi бойынша күшiн жою үшiн өтеуiн төлеп ала алады. Бұл акцияларды Қоғам сатып алған кезден бастап бiр жылдан асырмай өткiзiлуге тиiс. Бұл кезең iшiнде пайданы бөлу, Жалпы жиналыста дауыс беру және кворумды анықтау Қоғам сатып алған акцияларды есепке алмай жүзеге асырылады.

8.9. За акции, оплаченные не полностью, Обществом (или по его поручению банком) выдается именное временное свидетельство, которое после полной уплаты взноса и признания Общества состоявшимся обменивается на акции. Временное именное свидетельство выдается акционеру Правлением не позднее, чем в трехмесячный срок со дня регистрации Общества, в обмен на квитанцию об оплате, произведенной акционером за акции, на которые он подписался.
8.10. Передача от одного лица другому временных свидетельств и именных акций делается передаточной надписью на свидетельствах и акциях, если на них отсутствует запись о запрещении этого, которая при соответствующем заявлении должна быть предъявлена Правлению Общества для отметки о передаче в его книгах. По своей инициативе Правление делает передаточную надпись на свидетельствах и акциях только по судебному определению. Отметки в книгах о передаче свидетельств и акций производится Правлением в течение трех дней со дня предъявления Правлению передаваемых свидетельств и акций, а в случаях, когда передаточная надпись делается самим Правлением, - со дня предъявления надлежащих документов, удостоверяющих переход свидетельств и акций.
Временное свидетельство, на котором не будет означено получение Правлением взноса, срок которого, установленный действующим законодательством, истек, не может быть передано другому лицу, и всякая сделка по такому свидетельству признается недействительной. Это условие должно быть означено на самих свидетельствах.
8.11. Утративший временное свидетельство и именные акции должен письменно заявить об этом Правлению с обозначением номеров утраченных свидетельств и акций. Правление производит за его счет публикацию в печати. Если по прошествии шести месяцев со дня опубликования не будет доставлено никаких сведений об утраченных свидетельствах или акциях, то выдаются новые свидетельства или акции под прежними номерами и с надписью о том, что они выданы взамен утраченных. Утративший акции держатель лишается права на получение дивиденда по утраченным акциям на время, необходимое по Уставу на их возобновление.
8.12. При подписке на акции подписчикам следует оплатить единовременное с учетом предоставленных льгот не менее 20% (вариант - 50%) номинальной стоимости акций, а остальную ее часть вместе с возможной дополнительной платой оплатить Правлению в установленные сроки.
8.13. Если в срок, установленный Общим собранием, не все акции размещены, то выпуск акций считается не состоявшимся, внесенные деньги должны быть возвращены, а на ближайшем Общем собрании Акционеров в текст Устава должны быть внесены соответствующие изменения.

8.9. Толық төленбеген акциялар үшiн Қоғам (немесе оның тапсыруымен банк) атаулы уақытша куәлiк бередi, жарна толық төленгеннен және Қоғам тiркелдi деп танылғаннан кейiн бұл куәлiк акцияларға айырбасталады. Уақытша атаулы куәлiктi Басқарма акционерге Қоғам тiркелген күннен бастап үш ай мерзiмнен кешiктiрмей акционер өзi жазылған акциялар үшiн ақысын төлегенi туралы түбiршекке айырбас ретiнде бередi.
8.10. Уақытша куәлiктер мен атаулы акциялар, егер бұған тыйым салынатыны туралы жазба жоқ болса, бiр адамнан екiншi адамға куәлiктер мен акциялардағы табыстама жазба арқылы тапсырылады, олар берiлгенi туралы Қоғам басқармасының кiтабында белгi соғу үшiн тиiстi өтiнiш жазылып, оған көрсетiлуге тиiс. Өзiнiң бастамасымен Басқарма куәлiктер мен акциялардағы табыстама жазбаны тек соттың ұйғарымы бойынша ғана жазады. Куәлiктер мен акциялардың тапсырылғаны туралы белгiнi кiтаптарға Басқарма тапсырылатын куәлiктер мен акциялар Басқармаға көрсетiлген күннен кейiн үш күн iшiнде соғады, ал табыстама жазбаны Басқарманың өзi жазған жағдайда - куәлiктер мен акциялардың табысталғанын куәландыратын тиiстi құжат көрсетiлген күннен кейiн үш күн iшiнде соғады.
Қолданылып жүрген заңдармен белгiленген мерзiмi өтiп кеткен жарнаны Басқарманың алғаны көрсетiлмейтiн уақытша куәлiк басқа адамға табысталмайды, сөйтiп мұндай куәлiк бойынша кез-келген мәмiле жарамсыз деп танылады. Бұл талап куәлiктердiң өзiнде көрсетiлуге тиiс.
8.11. Уақытша куәлiк пен атаулы акцияларды жоғалтып алған адам бұл жайында Басқармаға жоғалған куәлiктер мен акциялардың нөмiрiн көрсетiп, жазбаша мәлiмдеуге тиiс. Басқарма оның есебiнен баспасөзде хабарлама жариялайды. Егер хабарлама жарияланғаннан кейiн алты ай өткен соң жоғалған куәлiктер немсе акциялар туралы ешқандай мәлiметтер түспесе, онда бұрынғы нөмiрлi жаңа куәлiктер немесе акциялар берiледi және олардың жоғалған куәлiктердiң немесе акциялардың орнына берiлгенi туралы жазу жазылады. Акцияларды жоғалтқан ұстаушы жоғалған акциялар бойынша оларды жаңартуға Жарғы бойынша қажеттi уақытқа дивиденд алу құқығынан айырылады.
8.12. Акцияларға жазылу кезiнде жазылушылар берiлген жеңiлдiктердi ескере отырып, акциялардың көрсетiлген құнының кемiнде 20 процентiн бiр мезгiлде төлеуi керек, ал қалған бөлiгiн ықтимал қосымша төлеммен бiрге Басқармаға белгiленген мерзiмде төлеуге тиiс.
8.13. Егер Жалпы жиналыс белгiлеген мерзiмде акциялардың бәрiне бiрдей жазылмаған болса, онда акциялардың шығарылымы жүзеге асырылмаған деп есептеледi, төленген ақша қайтарылуға тиiс, ал Акционерлердiң таяудағы Жалпы жиналысында Жарғының тексiне тиiстi өзгерiстер енгiзiлуге тиiс.

8.14. Преимущественным правом приобретения акций нового выпуска обладают Акционеры Общества. Если акции нового выпуска не будут реализованы среди работников Общества и владельцев акций предыдущих выпусков, то оставшиеся акции распределяются посредством свободной продажи в соответствии с действующим законодательством.
8.15. Общество не имеет право выпускать акции для покрытия убытков, связанных с его хозяйственной деятельностью.
8.16. В случае открытого распространения акций Общество обязано публиковать отчет о своей деятельности в республиканской печати не позднее первого квартала.
До публикации отчета деятельность Общества должна быть проверена Ревизионной комиссией. Акт, составленный по результатам проверки, является неотъемлемой частью отчета о деятельности Общества.
8.17. Общество, а также его должностные лица несут ответственность, установленную действующим законодательством, за достоверность содержащихся в публикации сведений.
8.18. Физические лица могут быть владельцами только именных акций. Движение именных акций фиксируется в книге регистрации акций, которая ведется Обществом. В нее вносятся сведения о каждой именной акции, времени приобретения акции, а также количестве таких акций у каждого акционера.
По акциям на предъявителя в Книге регистрации акций фиксируется только общее их количество.
Сведения о лицах, обладающих залоговыми правами на акции, также заносятся в реестр, с указанием, имеет ли залогодержатель право голосовать по таким акциям.
8.19. Общество допускает владение физическими лицами акций на сумму не свыше тысяч рублей (вариант - % уставного фонда).
8.20. Выпускаемые Обществом привилегированные акции дают право на получение дивидендов в размере % их номинальной стоимости вне зависимости от прибыльности Общества.
В случае недостаточности прибыли выплата дивидендов производится за счет Резервного фонда. В случаях, когда размер дивидендов, выплачиваемых по простым акциям, превышает размер выплат, причитающихся по привилегированным акциям, держателям привилегированных акций производится доплата до размера дивидендов, выплаченных другим Акционерам.
8.21. Владельцы привилегированных акций не имеют права голоса в Обществе.
8.22. Владельцы привилегированных акций получают полностью номинальную стоимость своих акций при распределении имущества Общества в случае его ликвидации до распределения имущества между владельцами обыкновенных акций.
В случаях, если размер распределяемого имущества превышает номинальную стоимость акции, владельцы привилегированных акций получают доплату до размера имущества, получаемого другими Акционерами.

8.14. Қоғам Акционерлерi жаңадан шығарылған акцияларды сатып алудың басым құқығына ие болады. Егер жаңадан шығарылған акциялар Қоғам қызметкерлерi мен акциялардың иелерi арасында толық өткiзiлмесе, онда қалған акциялар қолданылып жүрген заңдарға сәйкес еркiн бағамен сату арқылы таратылады.
8.15. Қоғамның өзiнiң шаруашылық қызметiне байланысты залалдарды өтеу үшiн акциялар шығаруға құқығы жоқ.
8.16. Акциялар ашық таратылған жағдайда Қоғам бiрiншi тоқсаннан кешiктiрмей өзiнiң қызметi жайында баспасөзде есеп жариялауға мiндеттi.
Есептi жариялағанға дейiн Тексеру комиссиясы Қоғамның қызметiн тексеруге тиiс. Тексеру нәтижелерi бойынша жазылған акт Қоғамның қызметi туралы есептiң ажырамас бөлiгi болып табылады.
8.17. Қоғамға, сондай-ақ оның лауазымды адамдарына жарияланымда баяндалған мәлiметтердiң растығы үшiн жауапкершiлiк жүктеледi.
8.18. Жеке адамдар тек атаулы акциялардың ғана иелерi болып табылады. Атаулы акциялардың қозғалысы акцияларды тiркеу кiтабына жазылып отырады, оны Қоғам жүргiзедi. Оған әрбiр атаулы акция, акцияның сатып алынған уақыты, сондай-ақ әрбiр акционердегi осындай акциялардың саны туралы мәлiметтер жазылады.
Акцияларды тiркеу кiтабында ұсынушыға арналған акциялар бойынша тек олардың жалпы саны ғана жазылады.
Акцияларға кепiлдiк құқықтары бар адамдар туралы мәлiметтер де тiзiмдемеге жазылады, онда кепiлдiк ұстаушының осы акциялар бойынша дауыс беру құқығының бар-жоғы көрсетiледi.
8.19. Қоғам жеке адамдардың ________ мың сомнан аспайтын мөлшерде акцияларды иеленуiне рұқсат етедi (нұсқа - Жарғылық) қордың ______ процентi.
8.20. Қоғам шығаратын жеңiлдiк жасалған акциялар Қоғамның пайда алуына қарамастан олардың көрсетiлген құнының процентi мөлшерiнде дивидендтер алу құқығын бередi.
Пайда жеткiлiксiз болған жағдайда дивидендтер Резервтiк қор есебiнен төленедi. Жай акциялар бойынша төленетiн дивидендтердiң мөлшерi жеңiлдiк жасалған акциялар бойынша есептелген төлемдердiң мөлшерiнен асып түскен жағдайда жеңiлдiк жасалған акциялардың ұстаушыларына басқа Акционерлерге төленген дивидендтердiң мөлшерiне дейiн қосымша төлем төленедi.
8.21. Жеңiлдiк жасалған акциялар иелерiнiң Қоғамда дауыс алу құқығы жоқ.
8.22. Жеңiлдiк жасалған акциялардың иелерi кәдуiлгi акциялардың иелерi арасында мүлiк бөлiнгенге дейiн Қоғам таратылған жағдайда Қоғамның мүлкiн бөлу кезiнде өз акцияларының көрсетiлген құнын толық алады.
Бөлiнетiн мүлiктiң мөлшерi акциялардың көрсетiлген құнынан асып түскен жағдайда жеңiлдiк жасалған акциялардың иелерi басқа Акционерлер алатын мүлiктiң мөлшерiне дейiн қосымша төлем алады.

8.23. Обществом могут выпускаться сертификаты акций, выдаваемые Акционерам на суммарную номинальную стоимость принадлежащих им акций
8.24. Общество имеет право выпускать облигации и распространять их между юридическими и физическими лицами.
8.25. Облигацией Общества является ценная бумага, подтверждающая обязательство Общества возместить владельцу ее номинальную стоимость в указанный на ней срок с уплатой фиксированного процента. Размер процента определяется Правлением при выпуске облигаций. Выплата процентов по облигациям производится ежегодно.
Решение о выпуске облигаций принимается Правлением Общества.
8.26. Общество выпускает именные облигации и облигации на предъявителя.
Принадлежность именной облигации конкретному владельцу, а также ее передача или отчуждение другим способом регистрируются в книге, ведущейся Обществом. Продажа, передача и отчуждение облигаций другим способом не требуют согласия Общества.
8.27. Общество вправе выпускать облигации на сумму не более 25% Уставного фонда и только после полной оплаты всех выпущенных акций.
Общество и держатели облигаций могут реализовывать облигации непосредственно через банк.
В случае невыполнения или несвоевременного выполнения Обществом обязанностей по погашению указанной в облигации суммы и выплате процентов, взыскивание процентов производится принудительно, на основе нотариальной надписи, учиняемой в порядке, установленном действующим законодательством Республики Казахстан.
8.28. Вопросы о залогах акций регулируются законодательством Республики Казахстан.
8.29. Другие вопросы выпуска, движения и учета акций и облигаций определяются также утверждаемым Общим собранием Акционеров положением о ценных бумагах и иными нормативными актами самого Общества (приложения к Уставу), составленными в соответствии с действующим законодательством.
Примечание.
Ограничения на владение определенным количеством акций со стороны одного негосударственного юридического или физического лица могут вноситься по усмотрению Акционеров в Устав на основании действующего законодательства решением Общего собрания.
Статья 9
Прибыль общества
9.1. Прибыль, получаемая Обществом в результате его хозяйственной
деятельности после уплаты налогов по действующему законодательству,
остается в собственности Общества и используется для создания фондов
Общества и выплаты дивидендов по акциям в соответствии с действующим
законодательством и настоящим Уставом.
9.2. Обществом создаются за счет прибыли:
- фонд накопления;
- резервный фонд;
- фонд выплаты дивидендов;
- другие фонды, необходимые для деятельности Общества.

8.23. Акционерлерге тиесiлi акциялардың жиынтық көрсетiлген құны мөлшерiнде оларға берiлетiн акциялардың сертификаттарын шығара алады.
8.24. Қоғам облигациялар шығаруға және оларды заңды ұйымдар мен жеке адамдардың арасында таратуға құқылы.
8.25. Бағалы қағаз Қоғамның облигациясы болып табылады, ол иесiнен оның осы бағалы қағазда көрсетiлген мезгiлде өтеу және белгiленген проценттi төлеу жөнiндегi Қоғамның мiндеттемесiн қуаттайды. Проценттiк мөлшерiн облигациялар шығару кезiнде Басқарма белгiлейдi. Облигациялар бойынша проценттер жыл сайын төленедi.
Облигациялар шығару туралы шешiмдi Қоғам Басқармасы қабылдайды.
8.26. Қоғам атаулы облигациялар және ұсынушыға арналған облигациялар шығарады.
Атаулы облигацияның нақты адамға тиесiлi екендiгi, сондай-ақ оның басқа тәсiлмен табысталуы немесе иелiктен айыруы Қоғам жүргiзетiн кiтапта тiркеледi. Облигацияларды басқа тәсiлмен сату, табыстау және иелiктен айыру Қоғамның келiсiмiн талап етпейдi.
8.27. Қоғам Жарғылық қордың 25 процентiнен аспайтын мөлшерде және тек шығарылған акциялардың бәрi толық төленгеннен кейiн ғана акциялар шығаруға құқылы.
Қоғам және облигациялардың ұстаушылары облигацияларды тiкелей банк арқылы өткiзе алады.
Қоғам облигацияда көрсетiлген соманы өтеу және проценттердi төлеу жөнiндегi мiндеттемелердi орындамаған немесе дер кезiнде орындай алмаған жағдайда проценттер Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарымен белгiленген тәртiппен жазылған нотариалдық жазба негiзiнде күштеп өндiрiп алынады.
8.28. Акциялардың кепiлге салынуы туралы мәселелер Қазақстан Республикасының заңдарымен реттеледi.
8.29. Акциялар мен облигацияларды шығарудың, қозғалысының және
есепке алудың басқа мәселелерi, сондай-ақ Акционерлердiң Жалпы
жиналысы бекiткен бағалы қағаздар туралы ережемен және қолданылып
жүрген заңға сәйкес жасалған басқа да нормативтiк актiлермен
айқындалады (Қоғамның Жарғысына қосымшалар).
Ескерту.
Акциялардың белгiлi бiр санын мемлекеттiк емес бiр ұйым немесе
жеке адам тарапынан иеленудi шектеу Акционерлердiң қалауы бойынша
Жарғыға қолданылып жүрген заңдар негiзiнде Жалпы жиналыстың шешiмiмен
енгiзiлуi мүмкiн.
9-бап
Қоғамның пайдасы
9.1. Қоғам өзiнiң шаруашылық қызметi нәтижесiнде алатын пайда
қолданылып жүрген заңдар бойынша салықтар төленгеннен кейiн Қоғамның
меншiгiнде қалады және Қоғамның қорларын құру және қолданылып жүрген
заңдар мен осы Жарғыға сәйкес акциялар бойынша дивидендтердi төлеу
үшiн пайдаланылады.
9.2. Қоғам пайда есебiнен:
- қорлану қорын;
- резервтiк қор;
- дивидендтер төлеу қорын;
- Қоғамның қызметi үшiн қажеттi басқа да қорларды құрады.

9.3. Общество осуществляет ежегодные отчисления в Резервный фонд в размере не менее 5% от суммы чистой прибыли до достижения Резервным фондом определенного настоящим Уставом размера, в процентах от Уставного фонда.
9.4. Обязательные отчисления возобновляются, если Резервный фонд будет израсходован полностью или частично.
9.5. Назначение, размеры, принципы и источники образования и порядок использования фондов, образующихся в Обществе, регулируются Положением о фондах Общества (приложение к Уставу).
9.6. Выплата дивидендов акционерам Общества осуществляется не позже чем через два месяца после утвержденного Общим собранием Акционеров решения Правления о выплате дивидендов.
Дивиденды начисляются только на оплаченные акции.
9.7. Информацию о времени и месте выдачи дивидендов Правление доводит до всеобщего сведения путем публикации. Владельцы именных акций извещаются персонально.
9.8. Дивиденд, не востребованный в течение трех лет, обращается в собственность Общества, за исключением тех случаев, когда срок давности определяется по действующему законодательству. В этом случае с дивидендными суммами поступают согласно судебному решению или распоряжению надлежащих государственных учреждений. На неполученные своевременно дивидендные суммы проценты не начисляются.
9.9. Порядок выплаты и определение величины дивидендов на акции, ежегодно выплачиваемые Обществом, устанавливаются решением Общего собрания Акционеров.
Распределение дивидендов происходит пропорционально количеству и виду акций, которыми владеет Акционер.
9.10. Направления использования фондов, образующимися за счет прибыли, осуществляет Правление Общества.
Правление, по согласованию с Наблюдательным советом, имеет право перераспределять прибыль между фондами. Итоги перераспределения прибыли подлежат утверждению Общим собранием Акционеров.
9.11. Убытки Общества возмещаются за счет средств Резервного
фонда. В случаях, если Резервного фонда не хватает, за счет других
фондов, имеющихся в Обществе, а при нехватке этих фондов за счет
реализации имущества Общества.
Статья 10
Учет и отчетность Общества
10.1. Оперативный, бухгалтерский и статистический учет и
отчетность Общества осуществляются в соответствии с действующими
нормативными актами Республики Казахстан.
10.2. Финансовые результаты деятельности Общества
устанавливаются на основе годового бухгалтерского отчета.
Финансовые отчеты Общества составляются на каждый год и
отражают доходы и расходы Общества как в рублях, так и в
иностранной валюте.
10.3. Финансовый год Общества совпадает с календарным годом.

9.3. Қоғам Резервтiк қор осы Жарғыда белгiленген мөлшерге жеткенше Жарғылық қордың процентi есебiмен таза пайда сомасының кемiнде 5 процентi мөлшерiнде жыл сайын Резервтiк қорға аударым жарнасын аударып отырады.
9.4. Резервтiк қор толық немесе iшiнара жұмсалған болса, мiндеттi аударым жарналары жаңартылып отырады.
9.5. Қоғамда құралатын қорлардың мақсаты, мөлшерi, принциптерi мен құралу көздерi және пайдаланылу тәртiбi Қоғамның қорлары туралы Ережемен реттеледi (Жарғыға қосымша).
9.6. Қоғамның акционерлерiне дивидендтер Басқарманың дивидендтердi төлеу туралы шешiмiн Акционерлердiң Жалпы жиналысы бекiткеннен кейiн екi айдан кешiктiрмей төленедi.
Дивидендтер тек ақысы төленген акцияларға ғана есептеледi.
9.7. Дивидендтердiң берiлетiн уақыты мен орны туралы ақпаратты Басқарма баспасөзде жариялау арқылы жалпы жұртқа хабарлайды. Атаулы акциялардың иелерiне дербес хабарланады.
9.8. Үш жыл бойына талап етiлмеген дивиденд талап ету мерзiмi қолданылып жүрген заңдар бойынша айқындалатын жағдайдан басқа реттерде Қоғам меншiгiне айналады. Бұл ретте дивидендтiк соманы соттың ұйғарымына немесе тиiстi мемлекеттiк мекеменiң өкiмiне сәйкес иемденедi. Дер кезiнде алынбаған дивидендтiк сомаға процент есептелмейдi.
9.9. Қоғам жыл сайын төлейтiн акцияларға арналған дивидендтердi төлеу тәртiбiн және олардың шамасын айқындау Акционерлердiң Жалпы жиналысының шешiмiмен белгiленедi.
Дивидендтер Акционерлер иеленетiн акциялардың саны мен түрiне үйлесiмдi түрде бөлiнедi.
9.10. Пайда есебiнен құралатын қорларды пайдалану жағын Қоғамның Басқармасы жүзеге асырады.
Басқарма Бақылау кеңесiмен келiсе отырып, пайданы қорлар арасында қайта бөлуге құқылы. Пайданы қайта бөлу қорытындыларын Акционерлердiң жалпы жиналысы бекiтуге тиiс.
9.11. Қоғамның залалдары Резервтiк қор қаражаты есебiнен өтеледi, Резервтiк қор жетпеген жағдайда Қоғамда бар басқа қорлардың есебiнен, ал бұл қорлар жетпеген жағдайда Қоғамның мүлкiн сату есебiнен өтеледi.
10-бап
Қоғамның есебi мен есеп беруi
10.1. Қоғамның жедел, бухгалтерлiк және статистикалық есебiмен
есеп беруi Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген нормативтiк
актiлерiне сәйкес жүзеге асырылады.
10.2. Қоғам қызметiнiң қаржы нәтижелерi жылдық бухгалтерлiк
есеп-қисап негiзiнде белгiленедi.
Қоғамның қаржы есеп-қибасы жыл сайын жасалады және Қоғамның
кiрiсi мен шығысын сом есебiмен де, шетелдiк валюта есебiмен де
көрсетедi.
10.3. Қоғамның қаржы жылы календарлық жылмен үйлесе келедi.

Статья 11
Осуществление расчетов
11.1. Все виды расчетов, выплат и поступлений, относящихся к
деятельности Общества, включая расчеты по текущей работе,
производятся по поручению Правления Общества обслуживающими его
банками.
Статья 12
Органы управления Обществом
12.1. Органами управления обществом являются:
- высший орган управления - общее собрание акционеров;
- наблюдательный орган- наблюдательный Совет;
- исполнительный орган - Правление (совет директоров);
- контрольный орган - ревизионная комиссия.
Компетенция органов управления акционерным Обществом определяется законодательством Республики Казахстан.
12.2. В случае, если отдельное акционерное общество входит (включается) в государственную акционерную компанию или акционерную компанию с участием государства, а также в соответствующие виды холдинговых компаний, порядок управления акционерным обществом приводится в соответствие с порядком управления, предусмотренным нормативными актами, регулирующими деятельность государственных акционерных, в том числе и холдинговых компаний.
Статья 13
Общее собрание Акционеров
13.1. Высшим органом управления Общества является Общее собрание Акционеров. Могут быть созваны очередные и внеочередные собрания Акционеров. Место проведения собрания определяется Правлением Общества.
13.2. Общие собрания созываются Правлением не реже одного раза в год, не позднее трех месяцев со времени окончания финансового года, для рассмотрения и утверждения отчета и баланса за истекший год, сметы расходов и планов действий на предстоящий год, а также других вопросов, относящихся к компетенции собрания. Перерыв между очередными Общими собраниями не должен превышать 15 месяцев.
Внеочередное Общее собрание созывается Правлением по его собственному усмотрению, по требованию Ревизионной комиссии или по требованию Акционеров, обладающих в совокупности более чем 20% голосов, в любое время и по любому поводу.
Решение Правления о созыве собрания должно быть принято в течение 20 дней со дня передачи требования.
Уведомление о созыве чрезвычайного собрания должно содержать формулировку вопросов, выносимых на обсуждение.
13.3. О созыве Общего собрания делается публикация не позже, чем за 45 дней до назначенного дня созыва с указанием дня, часа, места проведения собрания и перечня вопросов.
Владельцы именных акций извещаются персонально.
13.4. Доклады Правления по назначенным к обсуждению вопросам должны быть открыты для рассмотрения Акционерами не позднее 7 дней до дня Общего собрания.
13.5. Вопросы, подлежащие рассмотрению на Общем собрании, поступают только через Правление.

11-бап
Есеп айырысу
11.1. Қоғамның қызметiне қатысты есеп айырысудың, төлемдердi және
түсiмдердiң барлық түрлерiн, соның iшiнде ағымдағы жұмыс бойынша есеп
айырысуды Қоғам Басқармасының тапсырмасы бойынша оған қызмет көрсетушi
банкiлер жүзеге асырады.
12-бап
Қоғамды басқару органдары
12.1. Қоғамды басқару органдары:
- басқарманың жоғары органы - акционерлердiң жалпы жиналысы;
- бақылау органы - бақылау кеңесi;
- атқарушы органы - басқарма (директорлар кеңесi);
- бақылаушы органы - тексеру комиссиясы.
Акционерлiк Қоғамды басқару органдарының құзыры Қазақстан Республикасының заңдарымен айқындалады.
12.2. Жекелеген акционерлiк қоғам мемлекеттiк акционерлiк компанияға немесе мемлекет қатысатын акционерлiк компанияға, сондай-ақ холдинг компаниялардың тиiстi түрлерiне кiретiн (енетiн) жағдайда акционерлiк қоғамды басқару тәртiбi мемлекеттiк акционерлiк, соның iшiнде холдинг компаниялардың қызметiн реттейтiн нормативтiк актiлерде көзделген басқару тәртiбiмен сәйкестендiрiледi.
13-бап
Акционерлердiң Жалпы жиналысы
13.1. Акционерлердiң Жалпы жиналысы Қоғамды басқарудың жоғары органы болып табылады. Акционерлердiң кезектi және кезектен тыс жиналысы шақырылуы мүмкiн. Жиналыс өткiзiлетiн жердi Қоғамның Басқармасы белгiлейдi.
13.2. Жалпы жиналысты Басқарма өткен жылғы есеп пен балансты алдағы жылдарға арналған шығындардың сметасы мен iс-қимылдардың жоспарларын, сондай-ақ жиналыстың құзырына қатысты басқа да мәселелердi қарап, бекiтуi үшiн қаржы жылы аяқталған мерзiмнен кейiн үш айдан кешiктiрмей әрi кеткенде жылына бiр рет шақырады. Кезектi жалпы жиналыстардың арасындағы үзiлiс 15 айдан аспауға тиiс.
Кезектен тыс Жалпы жиналысты Басқарма өзiнiң қалауымен, Тексеру комиссиясының талап етуiмен немесе жиынтығы 20 проценттен астам дауысқа ие болған Акционерлердiң талап етуiмен кез-келген уақытта және кез-келген себеп бойынша шақырады.
Басқарманың жиналыс шақыру туралы шешiмi талап етiлген күннен бастап 20 күн iшiнде қабылдануға тиiс.
Төтенше жиналысты шақырту туралы хабарламада талқылауға ұсынылатын мәселелердiң тұжырымы баяндалуға тиiс.
13.3. Жалпы жиналысты шақыру туралы хабарлама шақыру тағайындалған күннен кем дегенде 45 күн бұрын жарияланады, онда жиналыстың өткiзiлетiн күнi, сағаты, орны және мәселелердiң тiзбесi көрсетiледi.
Атаулы акциялардың иелерiне дербес хабарланады.
13.4. Талқылауға белгiленген мәселелер бойынша Басқарманың баяндамалары Жалпы жиналыс өткiзiлетiн күннен кем дегенде 7 күн бұрын Акционерлердiң қарауы үшiн ашық болуға тиiс.
13.5. Жалпы жиналыста қаралуға тиiс мәселелер тек Басқарма арқылы ғана келiп түседi.

13.6. Акционеры, являющиеся членами Правления или Ревизионной комиссии, не пользуются правом голоса при решении вопросов, касающихся привлечения их к ответственности или освобождения от таковой, отстранения их от должности, назначения им вознаграждения и утверждения подписанных ими отчетов.
13.7. Акционеры могут участвовать в Общем собрании лично или через своих представителей или уполномоченных. Доверенность представителя или уполномоченного должна быть письменной, нотариально заверенной, и прилагается к протоколу Общего собрания. Доверенность должна быть передана в Правление за пять дней до проведения собрания. Уполномоченным может быть только Акционер.
Член органа управления Общества не может быть уполномоченным другого Акционера.
13.8. Акционеры, являющиеся юридическим лицом, участвуют в Общих собраниях через уполномоченных лиц на основании письменной доверенности, заверенной печатью юридического лица - Акционера.
13.9. Если одна Акция принадлежит совместно нескольким лицам, то на Общем собрании право голоса может использовать только одно лицо в качестве представителя остальных.
13.10. Члены Правления и Наблюдательного совета, не являющиеся Акционерами, могут участвовать в Общем собрании Акционеров лишь с правом совещательного голоса.
13.11. На общем собрании каждая акция минимальной установленной стоимости дает право на один голос. Каждый Акционер имеет право голоса в соответствии с количеством принадлежащих ему полностью оплаченных акций.
13.12. Собрание считается правомочным, если на нем представлено не менее 50% Акционеров, обладающих 60% голосов.
Для принятия решения по вопросам об изменении Устава, закрытии предприятия, ликвидации Общества и прерывании процесса ликвидации, создания и ликвидации филиалов, необходимо наличие 3/4 голосов Акционеров, участвующих в собрании.
13.13. Решения Общего собрания имеют силу, если половина голосов присутствующих отдана за их принятие. Правление, Совет, члены Ревизионной и ликвидационной комиссии избираются большинством голосов.
13.14. При обсуждении вопроса о заключении договоров между Обществом и его Акционером, а также при решении вопроса о возбуждении или прекращении иска или жалобы, возникающих между ним и Обществом, Акционер не имеет права голоса как лично, так и по доверенности.
13.15. Голосование на Общем собрании проводится открыто, кроме случаев, предусмотренных законодательством.
Тайное голосование является обязательным при выборе или освобождении от должности членов Совета, Правления, Ревизионной и ликвидационной комиссий, а также при принятии решений о возбуждении по отношению к ним иска или его прекращении.

13.6. Басқарманың немесе Тексеру комиссиясының мүшелерi болып табылатын акционерлер өздерiн жауапкершiлiкке тартуға немесе одан босатуға, өздерiн лауазымнан шеттетуге, өздерiнен сыйақы тағайындауға және өздерi қол қойған есептердi бекiтуге қатысты мәселелердi шешу кезiнде дауыс беру құқығын пайдаланбайды.
13.7. Акционерлер Жалпы жиналысқа жеке өзi не өзiнiң өкiлдерi немесе уәкiлдерi арқылы қатыса алады. Өкiлдiң немесе уәкiлдiң сенiмхаты жазбаша түрде толтырылған, нотариалдық жолмен расталған болуға тиiс және Жалпы жиналыстың хаттамасына тiркеледi. Сенiмхат Басқармаға жиналыс өткiзiлерден 5 күн бұрын тапсырылуға тиiс. Тек Акционер ғана уәкiл бола алады. Қоғамның басқару органының мүшесi басқа Акционердiң уәкiлi бола алмайды.
13.8. Заңды ұйым болып табылатын Акционерлер Жалпы жиналысқа заңды ұйымның - Акционердiң мөрiмен қуатталған жазбаша сенiмхат негiзiнде уәкiлеттi адамдар арқылы қатысады.
13.9. Егер бiр акция бiрлескен бiрнеше адамға тиесiлi болса, онда Жалпы жиналыста дауыс беру құқығын қалғандарының өкiлi ретiнде тек бiр адам ғана пайдалана алады.
13.10. Басқарма мен Бақылау кеңесiнiң Акционерлер болып табылмайтын мүшелерi Акционерлердiң Жалпы жиналысына тек кеңесшi дауыспен ғана қатыса алады.
13.11. Жалпы жиналыста құны ең аз мөлшерде белгiленген әрбiр акция бiр дауыс құқығын бередi. Әрбiр Акционер ақысы толық төленген өзiне тиесiлi акциялардың санына сәйкес дауыс алуға құқылы.
13.12. Жиналысқа 60 % дауысқа ие болған Акционерлердiң кемiнде 50 процентi өкiл болып қатысса, ол заңды деп есептеледi.
Жарғыны өзгерту, кәсiпорынды жабу, Қоғамды тарату және тарату процесiн тоқтату, филиалдар құру және тарату туралы мәселелер бойынша шешiм қабылдау үшiн жиналысқа қатысушы Акционерлердiң 3/4 дауысы болуы керек.
13.13. Жалпы жиналыстың шешiмiн қабылдау үшiн қатысушылардың жартысы дауыс берсе, бұл шешiмнiң күшi болады. Басқарма, Кеңес, Тексеру және тарату комиссиясының мүшелерi көпшiлiк дауыспен сайланады.
13.14. Қоғам мен оның Акционерi арасында шарттар жасасу туралы мәселенi талқылау кезiнде, сондай-ақ оны мен Қоғам арасында туындаған талап ету немесе шағым жасау немесе тоқтату туралы мәселенi шешу кезiнде Акционердiң жеке өзiнiң де, сенiмхат бойынша да дауыс беруге құқығы жоқ.
13.15. Жалпы жиналыста дауыс беру заңдарға көзделгеннен басқа реттерде ашық жүргiзiледi.
Жасырын дауыс беру Кеңестiң, Басқарманың, Тексеру және тарату комиссияларының мүшелерiн сайлау және лауазымнан босату кезiнде, сондай-ақ олар жөнiнде талап ету немесе оны тоқтату туралы шешiмдер қабылдау кезiнде мiндеттi болып табылады.

13.16. Протокол Общего собрания Акционеров должен содержать:
- фирменное наименование и адрес акционерного Общества;
- место и время проведения Общего собрания;
- фамилию и имя председателя собрания, секретаря, счетчиков голосов и лиц, подтверждающих правильность содержания протокола;
- повестку дня собрания;
- важные моменты во время проведения собрания, выдвинутые предложения;
- принятые решения, отмечая количество голосов по каждому решению "за", "против" и воздержавшихся;
- протест члена Правления или Наблюдательного совета, или одного из Акционеров, если лицо, выражающее протест, требует его запротоколировать. Протокол подписывается председателем собрания, секретарем и двумя Акционерами, избранными собранием, которые подтверждают правильность содержания протокола.
Протокол собрания должен быть вывешен в течение месяца на видном месте в одном из помещений Общества. Каждый Акционер вправе запросить Правление выдать ему за определенную плату протокол Общего собрания или выписку из него.
13.17. Решения Общего собрания могут быть опротестованы в суде, если эти решения вступают в противоречие с законодательством или Уставом Общества.
Обратиться в суд об отмене решений Общего собрания имеют право:
- Правление, Наблюдательный совет и Ревизионная комиссия;
- каждый Акционер участвующий в собрании, если он голосовал против принимаемого решения и просил занести это в протокол.
13.18. Вопросы, относящиеся к исключительной компетенции Общего собрания Акционеров, определяются Законом Республики Казахстан "О хозяйственных товариществах и акционерных обществах".
Общество вправе дополнить перечень вопросов, относящихся к сфере компетенции Общего Собрания, Наблюдательного Совета и Правления, если это не противоречит действующему законодательству.
Статья 14
Наблюдательный совет Общества
14.1. Общее собрание Акционеров избирает Наблюдательный совет Общества, который представляет интересы Акционеров на период между собраниями, контролирует и регулирует деятельность Правления в пределах, установленных законодательством и Уставом.
14.2. Наблюдательный совет состоит из нечетного количества членов - " ______ ". В Совет могут избираться как Акционеры, так и другие лица. Члены Совета избирают из своего состава Председателя и его заместителя. Члены Ревизионной комиссии Общества не могут быть членами Совета.
Общее собрание Акционеров вправе принять решение о приобретении
избранными в Совет лицами акции на сумму          тыс. руб.
14.3. К компетенции Совета относится:
- определение инвестиционной и научно-технической политики
Общества;
- утверждение правил процедуры, нормативных документов,
организационной структуры Общества;
- решение вопроса о приобретении собственных акций или эмиссии
ценных бумаг, недвижимости;
- решение вопросов о договорах залога и поручительства;
- утверждение договоров, заключенных на сумму, превышающую
размеры уставного фонда более чем в 2 раза;
- контроль за деятельностью зависимых фирм;
- заключение контрактов с президентом и членами Правления
Общества;
- определение размеров вознаграждения должностным лицам
Общества;
- вынесение решения о привлечении к имущественной
ответственности должностных лиц Общества;
- формирование повестки для собрания Акционеров;
- другие функции, предусмотренные уставом и не противоречащие
законодательству.

13.16. Акционерлердiң Жалпы жиналысының хаттамасында мыналар баяндалуға тиiс:
- акционерлiк Қоғамның фирмалық атауы мен мекен-жайы;
- Жалпы жиналыстың өткiзiлген жерi мен уақыты;
- жиналыс төрағасының, хатшысының, дауысты санаушылардың және хаттама мазмұнының дұрыстығын қуаттайын адамдардың аты-жөнi;
- жиналыстың күн тәртiбi;
- жиналыстың өткiзiлуi кезiндегi маңызды сәттер, ұсынылған ұсыныстар;
- қабылданған шешiмдер, әрбiр шешiм бойынша "жақтаған" және "қарсы" дауыстардың және қалыс қалғандардың саны көрсетiледi;
- Басқарма немесе Бақылау кеңесi мүшесiнiң, яки Акционерлердiң бiреуiнiң наразылығы, егер наразылық бiлдiрген адам оны хаттамаға түсiрудi талап етсе. Хаттамаға жиналыстың төрағасы, хатшы және жиналыс сайлаған екi Акционер қол қояды, олар хаттама мазмұнының дұрыстығын қуаттайды.
Жиналыстың хаттамасы Қоғам бөлмелерiнiң бiрiнде көрнекi жерде бiр ай бойы iлiнiп тұруға тиiс. Әрбiр Акционер Басқармадан Жалпы жиналыстың хаттамасын немесе оның үзiндi көшiрмесiн өзiне белгiлi бiр ақыға берудi сұрауға құқылы.
13.17. Жалпы жиналыстың шешiмдерi заңдарға немесе Қоғамның Жарғысына қайшы келетiн болса, бұл шешiмдерге сотта наразылық бiлдiрiлуi мүмкiн.
Жалпы жиналыс шешiмдерiнiң күшiн жою туралы сотқа жүгiнуге мыналар құқылы:
- Басқарма, Бақылау кеңесi мен Тексеру комиссиясы;
- жиналысқа қатысушы әрбiр Акционер, егер ол қабылданған шешiмге қарсы дауыс берсе және мұны хаттамаға енгiзудi өтiнсе.
13.18. Акционерлердiң Жалпы жиналысының ерекше құзырына жататын мәселелер "Шаруашылық серiктестiктер мен акционерлiк қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен айқындалады.
Жалпы жиналыстың, Бақылау кеңесiнiң және Басқарманың құзыры аясына жататын мәселелердiң тiзбесi қолданылып жүрген заңдарға қайшы келмейтiн болса, Қоғам оны толықтыруға құқылы.
14-бап
Қоғамның Бақылау кеңесi
14.1. Акционерлердiң Жалпы жиналысы Бақылау кеңесiн сайлайды, ол жиналыстар аралығындағы кезеңде Акционерлердiң мүдделерiн бiлдiредi, заңдарда және Жарғыда белгiленген шекте Басқарманың қызметiн бақылап, реттейдi.
14.2. Бақылау кеңесi мүшелерiнiң тақ санынан - "___" мүшеден құралады. Кеңеске Акционерлер де, басқа адамдар да сайланады. Кеңестiң мүшелерi өзiнiң құрамынан Төрағаны және оның орынбасарын сайлайды. Қоғамның тексеру комиссиясының мүшелерi Кеңестiң мүшелерi бола алмайды.
Акционерлердiң Жалпы жиналысы Кеңеске сайланған адамдардың мың
сом мөлшерiнде акциялар сатып алуы туралы шешiм қабылдауға құқылы.
14.3. Кеңестiң құзырына:
- Қоғамның инвестициялық және ғылыми-техникалық саясатын айқындау;
- Қоғамның процедурасының ережелерiн, нормативтiк құжаттарын,
ұйымдық құрылымын бекiту;
- меншiктi акцияларды, немесе бағалы қағаздар эмиссиясын,
жылжымайтын мүлiктi сатып алу туралы мәселенi шешу;
- кепiлге салу мен кепiлдiк беру шарттары туралы мәселенi шешу;
- жарғылық қордың мөлшерiнен 2 еседен астам мөлшерге жасасылған
шарттарды бекiту;
- тәуелдi фирмалардың қызметiн бақылау;
- Қоғам Басқармасының Президентiмен және мүшелерiмен өзара шарт
жасасу;
- Қоғамның лауазымды адамдарына сыйақы мөлшерiн анықтау;
- Қоғамның лауазымды адамдарын мүлiктiк жауапкершiлiкке тарту
туралы шешiм шығару;
- Акционерлердiң жиналысы үшiн күн тәртiбiн тұжырымдау;
- Жарғыда көзделген және заңға қайшы келмейтiн басқа функциялар
жатады.

14.4. Совет обязан постоянно контролировать деятельность Правления и следить за тем, чтобы функционирование Общества осуществлялось в соответствии с законодательством, Уставом Обществом, находящихся в компетенции Правления.
14.5. Совет имеет право запросить у Правления отчет о состоянии дел Общества. Совет может проверять книги и документы Общества, кассу Общества, ценные бумаги, товары, сырье, изделия и другое имущество. Совет может возложить обязанности по проверке на одного из членов Совета или привлечь для выяснения некоторых вопросов специалистов.
14.6. Акционер, представляющий не менее 10% основного капитала, имеет право, указывая причины, обратиться в Совет с письменным требованием о том, чтобы была проведена проверка работы Правления по руководству коммерческой деятельностью Общества. Если Совет не проводит эту проверку в месячный срок, Акционеры могут обратиться с этим вопросом к Общему собранию.
14.7. Совет не решает вопросов оперативного управления Обществом, находящихся в компетенции Правления.
14.8. Совет обязан представить на рассмотрение Общего собрания Акционеров доклад, в котором даются оценка деятельности Правления, оценка деятельности Общества, а также изложены предложения по улучшению деятельности Общества.
14.9. Заседание Совета в случае необходимости созывает председатель Совета. Каждый член Совета, а также Правление, имеет право потребовать у председателя Совета созыва заседания Совета, обосновывая цель и необходимость созыва.
Если председатель Совета в течение двух недель не выполняет требование членов Совета, инициатор созыва заседания имеет право, изложив суть дела, сам созвать заседание Совета.
14.10. Наблюдательный совет правомочен принимать решение, если в его заседании принимает участие не менее половины членов Совета. Совет принимает решения большинством голосов членов Совета. Протоколы заседаний Совета подписываются присутствующими членами Совета.
14.11. Член Совета может оставаться в этой должности без повторного избрания не более 3 (5) лет.
14.12. В обязанности членов Совета (а также всех иных должностных лиц Общества) входит:
- добросовестное осуществление своих должностных функций в интересах Общества;
- соблюдение лояльности по отношению к Обществу;
- обязательное извещение Совета о своей финансовой заинтересованности в сделках, стороной которых является или намеревается быть Общество, а также в случае иного противоречия интересов указанного лица и Общества в существующих или предлагаемых сделках.
Имеющим личную заинтересованность считаются лица, состоящие в трудовых отношениях или обладающие правами собственника, кредитора в отношении юридических и физических лиц, которые являются поставщиками Общества, крупными потребителями товаров и услуг, производимыми Обществом. А также в тех случаях, когда они могут извлечь выгоду из распоряжения имуществом Общества, либо их имущество полностью или частично образовано Обществом.
Член Совета обязан сообщить о своей заинтересованности до момента принятия решения о заключении сделки.
Член Совета, указанным образом сообщивший о своей заинтересованности или ином противоречии Совету, не может принимать участие ни в обсуждении, ни в голосовании, относящимся к этой сделке.

14.4. Кеңес Басқарманың қызметiн ұдайы бақылауға және Қоғамның заңдарға, Қоғамның Жарғысына және Акционерлердiң Жалпы жиналысының шешiмдерiне сәйкес жұмыс iстеуiн қадағалауға мiндеттi.
14.5. Кеңес Басқармадан Қоғам iсiнiң жай-күйi туралы есеп сұрауға құқылы. Кеңес Қоғамның кiтаптары мен құжаттарын, Қоғамның кассасын, бағалы қағаздарды, тауарларды, шикiзатты, бұйымдар мен басқа да мүлiктi тексере алады. Кеңес тексеру жөнiндегi мiндеттердi Кеңес мүшелерiнiң бiрiне жүктей алады немесе кейбiр мәселелердi анықтауға мамандарды тарта алады.
14.6. Негiзгi капиталдың кемiнде 10 процентiн ұсынатын Акционер себептерiн көрсете отырып, Кеңеске Басқарманың Қоғамның коммерциялық қызметiне басшылық жөнiндегi жұмысына тексеру жүргiзiлуiн жазбаша талап етуге құқылы. Егер Кеңес бұл тексерудi бiр ай мерзiмде жүргiзбесе Акционерлер бұл мәселемен Жалпы жиналысқа жүгiне алады.
14.7. Кеңес қоғамды жедел басқарудың басқарма құзырындағы мәселелерiн шешпейдi.
14.8. Кеңес Акционерлердiң Жалпы жиналысының қарауына баяндама ұсынуға мiндеттi, онда Басқарма қызметiнiң бағасы, Қоғам қызметiнiң бағасы берiледi, сондай-ақ Қоғамның қызметiн жақсарту жөнiндегi ұсыныстар баяндалады.
14.9. Кеңестiң мәжiлiсiне қажет болған жағдайда Кеңестiң төрағасы шақырады. Кеңестiң әрбiр мүшесi, сондай-ақ Басқарма Кеңестiң төрағасынан Кеңестiң мәжiлiсiн шақыруды талап етуге, шақырудың мақсаты мен қажеттiгiн негiздеуге құқылы.
Кеңестiң төрағасы Кеңес мүшелерiнiң талабын екi апта iшiнде орындамаса, мәжiлiстi шақырудың инициаторы iстiң мән-жайын баяндап, Кеңестiң мәжiлiсiн өзi шақыруға құқылы.
14.10. Бақылау кеңесi, өзiнiң мәжiлiсiне Кеңес мүшелерiнiң кемiнде жартысы қатысса, шешiм қабылдауға өкiлеттi. Кеңес шешiмдi Кеңес мүшелерiнiң көпшiлiк дауысымен қабылдайды. Кеңес мәжiлiстерiнiң хаттамаларына Кеңестiң қатысушы мүшелерi қол қояды.
14.11. Кеңес мүшелерi осы лауазымда қайта сайланбай көп дегенде 3 (5) жыл мерзiмге қала алады.
14.12. Кеңес мүшелерiнiң (сондай-ақ Қоғамның барлық лауазымды адамдарының да) мiндеттерiне мыналар жатады:
- Қоғам мүддесi үшiн өзiнiң лауазымдық мiндеттерiн адал атқару;
- Қоғамға адалдықты сақтау;
- бiр жағы Қоғам болып табылатын немесе болғысы келетiн мәмiлелерге, сондай-ақ аталған адам мен Қоғамның мүдделерiне басқадай қарама-қайшы келген жағдайда қазiргi немесе алдағы мәмiлелерге өзiнiң қаржылай мүдделiлiгi туралы Кеңеске мiндеттi түрде хабарлау.
Еңбек қатынастарына түскен немесе меншiк иесi, несиегер құқықтарына ие болған адамдар Қоғамның жеткiзушiлерi, Қоғам өндiретiн тауарлар мен қызметтердi iрi мөлшерде тұтынушылар жөнiнде жеке мүдделi деп есептеледi. Сондай-ақ олар Қоғамның мүлкiн иеленуден пайда таба алған, не олардың мүлкiн толық немесе iшiнара Қоғам құраған жағдайда есептеледi.
Кеңес мүшесi өзiнiң мүдделiлiгiн мәмiле жасасу туралы шешiм қабылданған сәтке дейiн хабарлауға мiндеттi.
Өзiнiң мүдделiлiгi немесе Кеңеске басқадай қарама-қайшылық туралы аталған тәртiппен хабарлаған Кеңес мүшесi осы мәмiлеге қатысты талқылауға да, дауыс беруге де қатыса алмайды.

14.13. Члены Совета (и иные должностные лица) не имеют права в период своей работы в этом качестве:
- косвенно или прямо получать вознаграждение за оказание влияния на принятие решений Советом или Правлением;
- учреждать или принимать участие в предприятиях, конкурирующих с Обществом, за исключением случаев, когда это было разрешено большинством незаинтересованных членов Совета или акционерами, обладающими большинством обыкновенных акций Общества.
14.14. Членам Совета так же, как привлеченным Советом специалистам, за выполнение возложенных на них обязанностей может быть выплачено вознаграждение из чистой прибыли Общества в размере, установленном Общим собранием Акционеров.
14.15. Все члены Совета несут одинаковую ответственность и имеют одинаковые права на контроль любой области деятельности Общества, независимо от согласованного между ними распределения функций.
14.16. Члены Совета, нарушающие обязанности, установленные пунктами 14.12, 14.13 настоящего Устава, несут ответственность в размере нанесенного Обществу ущерба в полном объеме, включая упущенную выгоду Общества в размере ее рыночной стоимости.
14.17. Члены Наблюдательного совета, за исключением назначенных государственными органами, могут быть в любое время отстранены от должности на основании решения Общего собрания Акционеров при несоблюдении ими обязанностей, предусмотренных уставом.
Общее собрание вправе потребовать на вышеуказанных основаниях отстранения от обязанностей членов наблюдательных советов, назначенных государством, и обратиться с ходатайством в соответствующие органы.
Освобождение (назначение) членов Наблюдательного совета, назначенных государством, происходит в порядке, предусмотренном соответствующими нормативными актами.
Освобождение от должности в любом из указанных случаев не снимает обязанности возмещения ущерба, причиненного Обществу.
14.18. Назначение, освобождение от должности, оплата труда членов Наблюдательного совета осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Статья 15
Правление Общества
15.1. Деятельностью Общества руководит Правление. Правление руководит всеми делами Общества. Оно несет ответственность за всю деятельность Общества, а также за правильное и добросовестное ведение его делопроизводства. Правление является представителем Общества. Правление управляет имуществом Общества и распоряжается его капиталом в соответствии с требованиями законодательства, Устава и указаниями Общего собрания Акционеров.
15.2. Правление Общества состоит из человек, избираемых собранием Акционеров.
Правление возглавляет президент. Избрание президента регламентируется действующими законодательными и нормативными актами и Уставом.

14.13. Кеңес мүшелерiнiң (басқа да лауазымды адамдардың) өзiнiң осылай мүше болып жұмыс iстеген кезеңiнде:
- Кеңестiң немесе Басқарманың шешiмдер қабылдауына ықпал еткенi үшiн жанама түрде немесе тiкелей сыйақы алуына;
- Кеңестiң мүдделi емес мүшелерiнiң көпшiлiгi немесе Қоғамның кәдуiлгi акцияларының көбiне ие болған акционерлер бұған рұқсат еткен жағдайдан басқа ретте Қоғаммен бәсекелесушi кәсiпорындар құруға немесе оларға қатысуына құқығы жоқ.
14.14. Кеңестiң мүшелерiн, сондай-ақ Кеңес тартқан мамандарға өздерiне жүктелген мiндеттердi орындағаны үшiн Қоғамның таза пайдасынан Акционерлердiң Жалпы жиналысы белгiлеген мөлшерде сыйақы төленуi мүмкiн.
14.15. Кеңестiң барлық мүшелерiне бiрдей жауапкершiлiк жүктеледi және олардың арасында мiндеттердiң келiсiлiп бөлiнгенiне қарамастан Қоғам қызметiнiң кез-келген саласын бақылауға бiрдей құқылы.
14.16. Осы Жарғының 14.12., 14.13-тармақтарында белгiленген мiндеттердi бұзған Кеңес мүшелерiне Қоғамға келтiрiлген зиян мөлшерiнде, соның iшiнде Қоғамның уыстан шығарылған пайдасы үшiн оның нарықтық құны мөлшерiнде жауапкершiлiк жүктеледi.
14.17. Бақылау кеңесiнiң мүшелерi, мемлекеттiк органдар тағайындағаннан басқалары, Жарғыда көзделген мiндеттердi сақтамаған жағдайда Акционерлердiң Жалпы жиналысының шешiмi негiзiнде кез-келген уақытта лауазымнан шеттетiлуi мүмкiн.
Жалпы жиналыс жоғарыда айтылғандарды негiзге ала отырып, мемлекет
тағайындаған бақылау кеңесiнiң мүшелерiн мiндеттерiнен шеттетудi талап
етуге және тиiстi органдарға жүгiнуге қақылы.
Мемлекет тағайындаған Бақылау кеңесiнiң мүшелерiн босату
(тағайындау) тиiстi нормативтiк актiлерде көзделген тәртiппен
жүргiзiледi. Аталған жағдайлардың кез-келгенi бойынша қызметтен
босатылғанымен Қоғамға келтiрiлген нұқсанның орнын толтыру мiндетiнен
босатылмайды.
14.18. Бақылау кеңесiнiң мүшелерiн лауазымға тағайындау, одан
босату, еңбегiне ақы төлеу Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес
жүзеге асырылады.
15-бап
Қоғамның Басқармасы
15.1. Қоғамның қызметiн Басқарма басқарады. Басқарма Қоғамның барлық iстерiн басқарады. Оған Қоғамның бүкiл қызметi үшiн, сондай-ақ оның iс қағаздарының дұрыс та адал жүргiзiлуi үшiн жауапкершiлiк жүктеледi. Басқарма Қоғамның өкiлi болып табылады. Басқарма заңдардың, Жарғының талаптарына және Акционерлердiң Жалпы жиналысының нұсқауларына сәйкес Қоғамның мүлкiн басқарады және оның қаржысын иеленедi.
15.2. Қоғамның Басқармасы Акционерлер жиналысы сайлайтын ______ адамнан құралады.
Басқарманы Президент басқарады. Президентi сайлау қолданылып жүрген заңдармен және нормативтiк актiлермен, Жарғымен реттеледi.

15.3. Членами Правления могут быть избраны как Акционеры Общества, так и другие лица в соответствии с действующим законодательством. Лица, которые злонамеренно обанкротились или были осуждены судом за корыстные преступления с установлением ограничений занятия распорядительной деятельностью или занятий должности с материальной ответственностью, не могут быть избраны членами Правления.
К членам Правления относятся положения, изложенные в пунктах 14.12, 14.13, 14.16, данного устава.
В случае избрания членом Правления лица, не являющегося Акционером Общества, Правление предоставляет ему возможность приобретения акций на сумму тыс. рублей на льготных основаниях.
15.4. Члены Правления могут занимать пост без перевыборов не более лет.
15.5. Общее собрание Акционеров (или Наблюдательный совет) утверждает размер должностного оклада президента Правления.
Общее собрание акционеров ежегодно утверждает смету расходов Правления на текущий год в рублях и валюте. Сумму расходов на текущий год определяет Наблюдательный совет по представлению Правления. Правление по необходимости производит перераспределение средств в пределах утвержденной сметы с согласия Совета. Правление может повысить смету расходов с согласия Совета с последующим утверждением этого решения на очередном (внеочередном) Общем собрании Акционеров.
15.6. Правление собирается не менее 1 раза в месяц. Заседание Правления считается действительным, если на нем присутствуют не менее половины его членов. На заседании Правления ведутся протоколы, которые подписываются всеми присутствующими его членами.
15.7. Право вносить вопросы на рассмотрение Правления принадлежит членам Правления, руководителям предприятий Общества, председателю Ревизионной комиссии, председателю Наблюдательного совета Общества и Акционерам Общества.
15.8. Решения Правление принимает большинством голосов от числа членов Правления, кроме случая, когда Общее собрание предусматривает квалифицированное большинство. В случае равенства голосов голос президента является решающим.
15.9. Правление осуществляет расходы в рамках бюджета Общества, который ежегодно утверждается Общим собранием Акционеров. Собрание решает, на какую сумму Правление может выйти за рамки бюджета в случае необходимости, при этом Правление несет ответственность за эти расходы.
15.10. К компетенции Правления относятся :
- принятие решений, направленных на достижение целей Общества, выполнение решений Общего собрания Акционеров;
- назначение и смещение руководителей предприятий в пределах компетенции;
- определение форм и размеров их вознаграждения;
- разработка и утверждение в установленном законом порядке Устава и Положения о предприятиях и филиалах Общества;
- решение вопросов о способах финансирования Общества и выплате дивидендов;
- делегирование принадлежащих Правлению прав создаваемым им комитетам, а также лицам и организациям;
- исполнение сметы расходов, ежегодно утверждаемой Общим собранием;
- решение всех других вопросов деятельности Общества, кроме тех, которые входят в исключительную компетенцию Общего собрания и Наблюдательного совета.

15.3. Қолданылып жүрген заңдарға сәйкес Қоғамның Акционерлерi де, басқа адамдар да Басқарма мүшелерi болып сайлана алады. Қасақана банкротқа ұшыраған немесе сот бас пайдасын көздеп қылмыс жасағаны үшiн соттаған адамдар өкiмшi қызметпен айналысуға немесе материалдық жауапкершiлiк жүктелетiн лауазымды атқаруға шектеулер белгiленуiне байланысты Басқарма мүшелiгiне сайлана алмайды.
Осы Жарғының 14.12, 14.13, 14.16-тармақтарында баяндалған ережелер басқарма мүшелерiне де қатысты.
Қоғамның Акционерi болып табылмайтын адамдар Басқарма мүшесi болып сайланған жағдайда Басқарма оған жеңiлдiк негiзде ______ мың сом мөлшерiнде акциялар сатып алуға мүмкiндiк бередi.
15.4. Басқарма мүшелерi қайта сайланбай _______ жылдан аспайтын мерзiмге лауазымды қызмет атқара алады.
15.5. Акционерлердiң Жалпы жиналысы (немесе Бақылау кеңесi) Басқарма Президентiнiң лауазымдық жалақысының мөлшерiн бекiтедi.
Акционерлердiң Жалпы жиналысы Басқарманың ағымдағы жылға арналған шығындарының сметасын сом және валюта есебiмен жыл сайын бекiтедi. Ағымдағы жылға арналған шығындардың мөлшерiн Басқарманың ұсынуымен Бақылау кеңесi айқындайды. Басқарма қажет болған жағдайда Кеңестiң келiсiмiмен бекiтiлген смета шегiнде қаражатты қайта бөледi. Басқарма Кеңестiң келiсiмiмен шығындар сметасын арттыра алады, кейiннен бұл шешiм Акционерлердiң кезектi (кезектен тыс) Жалпы жиналысында бекiтiледi.
15.6. Басқарма кемiнде айына 1 рет жиналады. Басқарма мәжiлiсi, оған мүшелерiнiң кемiнде жартысы қатысса, күшiнде деп есептеледi. Басқарма мәжiлiсiнде хаттама жүргiзiледi, оған қатысушы мүшелерiнiң бәрi қол қояды.
15.7. Басқарманың қарауына мәселелер енгiзу құқығы Басқарманың мүшелерiне, Қоғам кәсiпорындарының басшыларына Тексеру комиссиясының төрағасына, Қоғамның Бақылау кеңесiнiң төрағасына және Қоғамның Акционерлерiне тиесiлi.
15.8. Басқарма шешiмдерi Жалпы жиналыс бiлiктi көпшiлiктi көздеген жағдайдан басқа ретте Басқарма мүшелерi санының көпшiлiк дауысымен қабылданады. Дауыс тең болған жағдайда президенттiң дауысы шешушi болып табылады.
15.9. Басқарма Қоғамның бюджетi шегiнде шығын жұмсайды оны Акционерлердiң Жалпы жиналысы жыл сайын бекiтедi. Жиналыс Басқарманың қажет болған жағдайда бюджет шеңберiнен қандай мөлшерге шыға алатынын шешедi, бұл орайда Басқармаға осы шығын үшiн жауапкершiлiк жүктеледi.
15.10. Басқарманың құзырына:
- Қоғамның мақсаттарына қол жеткiзуге бағытталған шешiмдер қабылдау, Акционерлердiң Жалпы жиналысының шешiмдерiн орындау;
- өз құзыры шегiнде кәсiпорындардың басшыларын тағайындау және тағайындалғандарын орнынан алу;
- оларға төленетiн сыйақының нысандары мен мөлшерiн айқындау;
- Жарғыны және Қоғамның кәсiпорындары мен филиалдары туралы Ереженi заңда белгiленген тәртiппен әзiрлеп, бекiту;
- Қоғамды қаржыландыру тәсiлдерi және дивидендтер төлеу туралы мәселелердi шешу;
- Басқармаға тиесiлi құқықтарды өзi құратын комитеттерге, сондай-ақ адамдар мен ұйымдарға беру;
- Жалпы жиналыс жыл сайын бекiтетiн шығындар сметасын атқару;
- Жалпы жиналыс пен Бақылау кеңесiнiң ерекше құқығына кiретiн мәселелерден басқа Қоғам қызметiнiң барлық басқа мәселелерiн шешу жатады.

15.11. Правление по отношению к Обществу обязано соблюдать все требования, установленные законодательством и настоящим Уставом, а также установленные Общим собранием Акционеров.
15.12. Общее собрание Акционеров может в любой момент отстранить членов Правления от выполнения возложенных на них обязанностей и освободить от должности члена Правления.
Освобождение (назначение) членов Правления, назначенных государством, происходит в порядке, предусмотренном соответствующими нормативными актами.
Освобождение от должности в любом из указанных случаев не снимает обязанности возмещения ущерба, причиненного Обществу.
Члены Правления могут требовать от Общества возмещения причиненного им ущерба в связи с отстранением или освобождением от должности, если оно было совершено необоснованно.
Статья 16
Персонал Общества
16.1. Общество самостоятельно, с учетом требований действующего законодательства, решает все вопросы кадрового обеспечения своей деятельности, определяет формы и методы организации оплаты и материального стимулирования труда, размеры тарифных ставок и окладов, доплат, премий и выплат работникам Общества,
продолжительность рабочего дня и рабочей недели, величину и
порядок предоставления ежегодного оплачиваемого и иных отпусков.
16.2. Вопросы социального обеспечения работников Общества
решаются в соответствии с действующим законодательством Республики
Казахстан для рабочих и служащих государственного сектора.
Статья 17
Ревизионная комиссия
17.1.  Ревизионная комиссия осуществляет текущий и перспективный
контроль за финансовой и хозяйственной деятельностью Общества.
17.2. Ревизионная комиссия избирается Общим собранием сроком на
один год и состоит из       Акционеров, не являющихся членами
Правления, не занимающих других, замещаемых по выбору Общего собрания
или назначению Правления Общества, должностей.
Лица, представляющие        часть всего числа акций, имеющихся
у присутствующих на Общем собрании Акционеров или их доверенных, пользуются правом избрать одного члена Ревизионной комиссии, в выборе прочих членов Ревизионной комиссии эти лица участия не принимают.
Члены Правления и президент в течение двух лет после освобождения их от должностей не могут избираться в Ревизионную комиссию. С разрешения Общего собрания Ревизионная комиссия может привлекать к своей работе экспертов. Члены Ревизионной комиссии могут неоднократно избираться на очередной срок.
17.3. Ревизионная комиссия проводит ежегодные плановые ревизии и отчитывается перед Общим собранием Акционеров. По решению Правления (или внеочередного Общего собрания) могут быть проведены и внеплановые ревизии и проверки.

15.11. Басқарма Қоғам жөнiнде заңдарда және осы Жарғыда белгiленген, сондай-ақ Акционерлердiң Жалпы жиналысында белгiленген барлық талаптарды сақтауға мiндеттi.
15.12. Акционерлердiң Жалпы жиналысы Басқарма мүшелерiн өздерiне жүктелген мiндеттердi орындаудан кез-келген сәтте шеттете алады және Басқарма мүшесi қызметiнен босата алады.
Мемлекет тағайындаған Басқарма мүшелерiн босату (тағайындау) тиiстi нормативтiк актiлерде көзделген тәртiппен жүргiзiледi.
Аталған жағдайлардың кез келгенi бойынша қызметтен босатылғанымен Қоғамға келтiрiлген нұқсанның орнын толтыру мiндетiнен босатылмайды.
Басқарма мүшелерi, лауазымнан шеттету немесе босату негiзсiз болса, осыған байланысты өзiне келтiрiлген зиянның орнын толтыруды Қоғамнан талап ете алады.
16-бап
Қоғамның қызметкерлерi
16.1. Қоғам қолданылып жүрген заңдарды ескере отырып, өзi қызметiн кадрлармен қамтамасыз етудiң барлық мәселелерiн дербес шешедi, ұйымдастыру, еңбекке ақы төлеу және оны материалдық ынталандыру нысандары мен әдiстерiн, тарифтiк ставкалар мен жалақы, Қоғам қызметкерлерiне төленетiн қосымша ақы, сыйлықақы және төлемақы мөлшерiн, жұмыс уақыты мен жұмыс аптасының ұзақтығын, жыл сайынғы ақылы және басқа демалыстардың шамасы мен оларды беру тәртiбiн айқындайды.
16.2. Қоғам қызметкерлерiн әлеуметтiк қамсыздандыру мәселелерi мемлекеттiк сектор жұмысшылары мен қызметшiлерi үшiн Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына сәйкес шешiледi.
17-бап
Тексеру комиссиясы
17.1. Тексеру комиссиясы Қоғамның қаржы және шаруашылық қызметiн ағымдағы және перспективалық бақылауды жүзеге асырады.
17.2. Тексеру комиссиясын Жалпы жиналыс бiр жыл мерзiмге сайлайды және Басқарма мүшелерi болып табылмайтын, Жалпы жиналыстың сайлауы немесе Қоғам Басқармасының тағайындауы бойынша орнын басатын басқа лауазымдарды атқармайтын Акционерден тұрады.
Жалпы жиналысқа қатысушы Акционерлердiң немесе олардың сенiм жүктелген адамдарының қолында бар акциялардың барлық санының ______ бөлiгiн ұсынатын адамдар Тексеру комиссиясының бiр мүшесiн сайлау құқығын пайдаланады, Тексеру комиссиясының басқа мүшелерiн сайлауға бұл адамдар қатыспайды.
Басқарманың мүшелерi мен Президент өздерi лауазымнан босатылғаннан кейiн екi жыл бойына Тексеру комиссиясына сайлана алмайды. Жалпы жиналыстың рұқсат етуiмен Тексеру комиссиясы өзiнiң жұмысына сарапшыларды тарта алады. Тексеру комиссиясының мүшелерi кезектi мерзiмге бiрнеше рет сайлана алады.
17.3. Тексеру комиссиясы жыл сайын жоспарлы тексерулер жүргiзедi және Акционерлердiң Жалпы жиналысының алдында есеп берiп тұрады. Басқарманың (немесе кезектен тыс Жалпы жиналыстың) шешiмiмен жоспардан тыс тексерiстер мен тексерулер де жүргiзiлуi мүмкiн.

17.4. Ревизионная комиссия может производить осмотр и ревизию всего имущества Общества на местах и проверку произведенных в течение года работ, равно как и соответствующих расходов Общества. Правление обязано оказывать комиссии необходимое содействие.
17.5. На предварительное рассмотрение Ревизионной комиссии представляются смета и план деятельности на предстоящий год, которые Правление, с заключением Комиссии, выносит на Общее собрание Акционеров.
17.6. Ревизионная комиссия, в случае необходимости имеет право
требовать от Правления созыва внеочередных Общих собраний Акционеров.
Ревизионная комиссия ведет подробные протоколы всех имевших
место суждений и заявленных особых мнений отдельных членов Комиссии.
Протоколы, доклады и заключения Ревизионной комиссии должны быть
внесены Правлением с его объяснениями на рассмотрение ближайшего
Общего собрания Акционеров.
17.7. Члены Ревизионной комиссии имеют право присутствовать
на заседаниях Правления Общества с правом совещательного голоса.
Статья 18
Ликвидационной комиссии
18.1. Ликвидационная комиссия заменяет Правление на время
от начала ликвидации до прекращения деятельности Общества.
18.2. Правовое положение Ликвидационной комиссии аналогично
правовому положению Правления.
18.3. Компетенция Ликвидационной комиссии уже, чем компетенция
Правления. Она вправе вступать только в необходимые для окончания
текущих дел Общества сделки.
18.4. К Ликвидационной комиссии применяются нормы Устава,
определенные для Правления.
Статья 19
Правовая охрана собственности Общества
19.1. Правовая охрана собственности Общества и принадлежащих ему прав осуществляется в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Статья 20
Разрешение споров
20.1. Все споры по делам Общества между Акционерами, между членами Правления и прочими выборными лицами Общества решаются Общим собранием Акционеров, если обе спорящие стороны будут на это согласны, либо решением суда. Споры Общества с юридическими и физическими лицами рассматриваются в арбитражном порядке, а в случаях, предусмотренных законодательством, в суде или других органах.
Статья 21
Окончание деятельности Общества
21.1. Деятельность Общества прекращается в следующих случаях:
- по постановлению Общего собрания о прекращении деятельности или реорганизации Общества;
- если Общество по решению суда или арбитража объявлено несостоятельным, т.е. не может нести ответственность по взятым на себя обязательствам;
- по решению суда или арбитража, если деятельность Общества не соответствует указанным в Уставе целям или наносит ущерб интересам государства.

17.4. Тексеру комиссиясы Қоғамның жергiлiктi жерлердегi барлық мүлкiн қарап шығып, тексере алады және бiр жыл iшiнде жүргiзiлген барлық жұмыстарды, сондай-ақ Қоғамның тиiстi шығындарын тексере алады. Басқарма комиссияға қажеттi жәрдем көрсетуге мiндеттi.
17.5. Алдағы жылға арналған смета мен қызмет жоспары Тексеру комиссиясының алдын ала қарауына табыс етiледi, оларды Басқарма комиссияның қорытындысымен қоса Акционерлердiң Жалпы жиналысына ұсынады.
17.6. Тексеру комиссиясы қажет болған жағдайда Басқармадан
Акционерлердiң кезектен тыс Жалпы жиналысын шақыруды талап етуге
құқылы.
Тексеру комиссиясы айтылған барлық пiкiрлердiң және Комиссияның
жекелеген мүшелерiнiң мәлiмдеген ерекше пiкiрлерiнiң егжей-тегжейлi
хаттамаларын жүргiзедi. Тексеру комиссиясының хаттамаларын,
баяндамалары мен қорытындыларын Басқарма өзiнiң түсiнiктемелерiмен
бiрге Акционерлердiң таяудағы Жалпы жиналысының қарауына енгiзуге тиiс.
17.7. Тексеру комиссиясының мүшелерi Қоғам Басқармасының
мәжiлiстерiне кеңесшi дауыс құқығымен қатысуға құқылы.
18-бап
Тарату комиссиясы
18.1. Тарату комиссиясы Қоғамды тарату басталған сәттен бастап
оның қызметi тоқтатылған кезеңге дейiн Басқарманы ауыстырады.
18.2. Тарату комиссиясының құқықтық ережесi Басқарманың құқықтық
ережесiне ұқсас.
18.3. Тарату комиссиясының құзыры Басқарманың құзырынан аздау. Ол
тек Қоғамның ағымдағы iстерiн аяқтау үшiн қажеттi мәмiле жасасуға
құқылы.
18.4. Тарату комиссиясына Жарғының Басқарма үшiн белгiленген
нормалары қолданылады.
19-бап
Қоғамның меншiгiн құқықтық қорғау
19.1. Қоғамның меншiгiн және оған тиесiлi құқықтарды құқықтық қорғау Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына сәйкес жүзеге асырылады.
20-бап
Дауларды шешу
20.1. Қоғам iстерi бойынша Акционерлер арасындағы, Басқарма мүшелерi арасындағы және Қоғамның басқа да сайланбалы адамдар арасындағы даулардың бәрiн, егер дауласушы екi жақ бұған келiссе, Акционерлердiң Жалпы жиналысы шешедi, не соттың ұйғарымымен шешiледi. Қоғамның заңды ұйымдармен және жеке адамдармен дауларды төрелiк тәртiбiмен, ал заңда көзделген болса сотта немесе басқа органдарда қаралады.
21-бап
Қоғам қызметiнiң аяқталуы
21.1. Қоғамның қызметi мынадай жағдайда тоқтатылады:
- Қоғам қызметiн тоқтату немесе оны қайта құру туралы Жалпы
жиналыстың қаулысы бойынша;
- егер Қоғам соттың немесе төрелiктiң ұйғаруымен жарамсыз деп
жарияланса, яғни мойнына алған мiндеттемелер бойынша жауап бере
алмайтын болса;
- Қоғамның қызметi Жарғыда көрсетiлген мақсаттарға сай келмесе
немесе мемлекеттiң мүдделерiне зиян келтiрсе, соттың немесе төрелiктiң
ұйғарымы бойынша.

21.2. Прекращение Общества регистрируется и публикуется в том же порядке, что и его учреждение.
21.3. Прекращение деятельности Общества осуществляется в форме его реорганизации или ликвидации.
21.4. Реорганизация Общества (или слияние его с другими) осуществляется на основаниях, установленных Общим собранием Акционеров, с соблюдением правил о порядке изменения или дополнения Устава акционерного общества.
21.5. При реорганизации Общества его права и обязательства переходят к правопреемникам.
21.6. Прекращение деятельности филиалов Общества, являющихся юридическими лицами, осуществляется в том же порядке, что и ликвидация самого Общества.
Статья 22
Порядок ликвидации Общества
22.1. Порядок ликвидации Общества определяется действующим законодательством Республики Казахстан и Уставом общества.
22.2. Общим собранием Акционеров назначается Ликвидационная комиссия, составляющая ликвидационный баланс и представляющая его на утверждение Общего собрания.
22.3. О начале ликвидации Правлением, а ее окончании Ликвидационной комиссией сообщается по месту регистрации Общества, и делаются надлежащие публикации для сведения Акционеров и всех заинтересованных лиц.
22.4. При ликвидации Общества настоящий Устав утрачивает силу.
22.5. Оценка имущества при ликвидации Общества производится с учетом его физического и морального износа.
22.6. Оставшиеся после удовлетворения требований кредиторов и реализации имущества Общества денежные средства выплачиваются Акционерам Общества пропорционально номинальной стоимости принадлежащих им акций, выпущенных Обществом.
22.7. Общество утрачивает права юридического лица и считается прекратившим свое существование с даты регистрации его ликвидации.
Статья 23
Заключительные положения
23.1. Если одно из положений настоящего Устава становится недействительным, то это не затрагивает остальных положений. Недействительное положение заменяется допустимым в правовом отношении, близким по смыслу положением.
23.2. Изменения и дополнения Устава, не противоречащие законодательству Республики Казахстан, могут быть внесены по решению Общего собрания Акционеров.
Статья 24
Вступление в силу
24.1. Настоящий Устав вступает в силу с момента регистрации Общества.
ПРИЛОЖЕНИЕ N 6
к постановлению Кабинета Министров Республики Казахстан от 14 июля 1993 г. N 606
ПРИМЕРНАЯ ФОРМА КОНТРАКТА
с президентом (первым руководителем)
государственного акционерного Общества (компании)
1. По поручению собственника Наблюдательный совет
государственного акционерного Общества (компании) ___________________
_____________________________________________________________________
в лице председателя _________________________________________________
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
и гр. _______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
заключили настоящий контракт о нижеследующем:
гр. _________________________________________ назначается на должность
Президента (первого руководителя государственного акционерного
Общества (компании) _________________________________________________
________________________________ на срок с __________________________
_____________________________ по _________________________

21.2. Қоғамның тоқтатылуы оның құрылуы сияқты тәртiппен тiркелiп,
жарияланады.
21.3. Қоғамның қызметi оның қайта құрылуы немесе таратылуы
нысанымен тоқтатылады.
21.4. Қоғам Акционерлердiң Жалпы жиналысы белгiлеген негiзде,
акционерлiк қоғамның Жарғысына өзгерiстер немесе толықтырулар енгiзу
тәртiбi туралы ережелердi сақтай отырып қайта құрылады (немесе ол
басқа қоғамдармен қосылады).
21.5. Қоғамның қайта құрылуы кезiнде оның құқықтары мен
мiндеттемелерi құқық мирасқорларына көшедi.
21.6. Заңды ұйымдар болып табылатын Қоғам филиалдарының қызметi
Қоғамның өзiнiң таратылуы сияқты тәртiппен тоқтатылады.
22-бап
Қоғамның таратылу тәртiбi
22.1. Қоғамның таратылу тәртiбi Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарымен және Қоғамның Жарғысымен айқындалады.
22.2. Акционерлердiң Жалпы жиналысы тарату балансын құрайтын және оны Жалпы жиналыстың бекiтуiне ұсынатын Тарату комиссиясын тағайындайды.
22.3. Басқарманың таратуды бастағаны, ал оны Тарату комиссиясының аяқтағаны туралы Қоғамның тiркелген жерiне хабарланады, сөйтiп Акционерлерге және барлық мүдделi адамдарға хабарлау үшiн тиiстi хабарлама жарияланады.
22.4. Қоғам таратылған кезде осы Жарғы күшiн жояды.
22.5. Қоғамның таратылған кезде мүлiктiң ескiрiп, моральдық тозуы
ескерiле отырып бағаланады.
22.6. Несиегерлердiң талаптарын қанағаттандырғаннан және Қоғамның
мүлкiн өткiзгеннен кейiн қалған ақшалай қаражат Қоғамның
Акционерлерiне Қоғам шығарған, оларға тиесiлi акциялардың көрсетiлген
құнына үйлесiмдi түрде төленедi.
22.7. Қоғам өзiнiң таратылуы тiркелген күннен бастап заңды ұйым
құқығынан айрылады және өзiнiң өмiр сүруiн тоқтатты деп есептеледi.
23-бап
Қорытынды ережелер
23.1. Егер осы Жарғының ережелерiнiң бiрi жарамсыз болса, онда
бұл қалған ережелердi қозғамайды. Жарамсыз ережелер құқықтық жағынан
рұқсат етiлетiн, мәнi жөнiнен жақын ережемен ауыстырылады.
23.2. Жарғыға Қазақстан Республикасының заңдарына қайшы келмейтiн
өзгерiстер мен толықтырулар Акционерлердiң Жалпы жиналысының шешiмiмен
енгiзiлуi мүмкiн.
24-бап
Күшiне енгiзiлуi
24.1. Осы Жарғы Қоғам тiркелген сәттен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң 1993 жылғы 14 шiлдедегi N 606 қаулысына N 6 ҚОСЫМША
Мемлекеттiк акционерлiк компанияның,
қоғамның Президентiмен (бiрiншi басшысымен)
Контрактiнiң үлгi нысаны
1. Меншiк иесi __________________________________________ тапсыруы
бойынша ________________________________________________________ төраға
_______________________________________________________________________
(аты-жөнi)
арқылы мемлекеттiк акционерлiк Қоғамның (компанияның) және
__________________________________________________________________
азамат ________________________________________________________________
(аты-жөнi)
_______________________________________________________________________
мына төмендегiлер жайында осы контрактiнi жасасты:
азамат ________________________________________________________________
(аты-жөнi)
_______________________________________________________________________
мемлекеттiк акционерлiк Қоғамның (компанияның) президентi (бiрiншi
басшысы) қызметiне 199 ____ жылғы _____________________________________
"_______" жұлдызынан 199 _______ жылғы _____________ "______" жұлдызына
дейiнгi мерзiмде тағайындалады.

2. Гр ___________________________ осуществляет руководство
Обществом (компанией) _______________________________________________
в соответствии с законодательством Республики Казахстан и в качестве
руководителя Обществом ______________________________________________
_____________________________________________________________________
выполняет следующие функции:
- организует работу Правления и деятельность Общества (компании);
- обеспечивает выполнение решений Наблюдательного совета;
- организует работу по разработке и выполнению текущих и перспективных программ развития Общества (компании) и предприятий-акционеров;
- нанимает на условиях контрактов и увольняет работников исполнительного аппарата Правления;
- представляет Наблюдательному совету для утверждения на должность руководителей функциональных отделов исполнительного Правления и сметы должностных окладов аппарата Правления;
- открывает счета в банках, включая валютные, совершает сделки от имени Общества (компании) в пределах данных Наблюдательным советом прав и полномочий, выдает доверенности, подписывает платежные поручения;
- выставляет от имени Общества (компании) претензии и иски к физическим и юридическим лицам;
- распоряжается средствами Общества (компании) в пределах, установленных законодательством и положениями Устава;
- без доверенности осуществляет действия от имени Общества (компании) в соответствии с Уставом.
3. Президент Общества (компании) обязан осуществлять свои должностные полномочия в интересах Общества (компании);
4. Президент Общества (компании) в период исполнения своих должностных обязанностей не имеет права:
- использовать возможности Общества (компании) или допускать возможность их использования в иных целях помимо деятельности, направленной на развитие компании и увеличения ее прибыльности;
- учреждать или принимать участие в предприятиях, конкурирующих
с Обществом (компанией) или ее дочерними обществами.
5. Президент Общества (компании) несет материальную и уголовную
ответственность перед Обществом (компанией) за ущерб, причиненный в
результате неисполнения или небрежного исполнения пунктов 3 и 4
настоящего контракта, включая стоимость упущенной выгоды Обществом
(компанией) в порядке, предусмотренном законодательством Республики
Казахстан.
6. Гр. ____________________________  устанавливается должностной
оклад в размере _______________________________ ежемесячно.
7. При условии выполнения обязательств, изложенных в настоящем
контракте, гр. ______________________________________ дополнительно
устанавливается:
надбавка в размере __________________ рублей ежемесячно;
премия за выполнение обязанностей по настоящему контракту с
высоким качеством ежеквартально в размере _________________________
вознаграждение по результатам работы за год в размере и другие выплаты,
предусмотренные законодательством для соответствующих категорий
работников __________________________________________________________
_____________________________________________________________________

2. Азамат ________________________________________________________
_____________________________ Қоғамға (компанияға) Қазақстан
Республикасының заңдарына сәйкес және _________________________________
Қоғамның басшысы ретiнде басшылық жасайды, мынадай функциялар атқарады:
- басқарманың жұмысын және Қоғамның (компанияның) қызметiн
ұйымдастырады;
- Бақылау кеңесi шешiмдерiнiң орындалуын қамтамасыз етедi;
- Қоғамдар (компаниялар) мен кәсiпорындарды - акционерлердi дамытудың ағымдағы және перспективалы бағдарламаларын әзiрлеу мен орындау жұмысын ұйымдастырады;
- контракт шарттарымен Басқарманың атқарушы аппаратының қызметкерлерiн жалдайды және босатады;
- атқарушы Басқарманың функциялық бөлiмдерiнiң басшыларын қызметке тағайындау мен Басқарма аппаратының лауазымды окладтарының сметасын бекiту үшiн оларды Бақылау кеңесiне ұсынады;
- банктерде, валюталық банктердi қосқанда, есепшоттар ашады, Бақылау кеңесi берген құқықтар мен өкiлеттiктер шеңберiнде Қоғам (компания) атынан мәмiлелер жасайды, сенiмхат бередi, төлем тапсырмаларына қол қояды;
- Қоғам (компания) атынан жеке адамдар мен заңды ұйымдарға шағымдар айтады, талаптар қояды;
- Қоғамның (компанияның) қаражатына заңдарда және Жарғы ережелерiне белгiленген шекте өкiмдiк етедi;
Жарғыға сәйкес Қоғам (компания) атынан сенiмхатсыз iс-қимыл жасайды.
3. Қоғам (компания) президентi өзiнiң лауазымдық өкiлеттiгiн Компания (қоғам) мүддесi үшiн жүзеге асыруға мiндеттi.
4. Қоғам (компания) президентi өзiнiң лауазымды мiндеттерiн атқарған кезеңде:
- Компанияны дамыту мен оның пайдасын ұлғайтуға бағытталған қызметтен басқа өзге мақсатқа Қоғамның (компанияның) мүмкiндiгiн пайдалануға немесе пайдалану мүмкiндiгiне жол беруге;
- Қоғаммен (компаниямен) немесе оның еншiлес қоғамдарымен
бәсекеге түсетiн кәсiпорындар құруға немесе оларға қатысуға құқы жоқ.
5. Қоғам (компания) президентi осы контрактiнiң 3 және
4-тармақтарын орындамау немесе үстiрт орындаудың салдарынан
келтiрiлген зиян үшiн, Қоғам (компания) айрылып қалған пайданың
құнын қосқанда, Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген
тәртiппен Қоғам (компания) алдында материалдық және қылмыстық
жауапкершiлiкке тартылады.
6. Азамат ________________________________________________________
ай сайын _________________________ мөлшерiнде лауазымдық оклад
белгiленедi.
7. Осы контрактiде баяндалған мiндеттемелер орындалған жағдайда
азамат ________________________________________________________________
қосымша:
ай сайын __________________ сом мөлшерiндегi үстеме ақы;
осы контрактi бойынша мiндеттерiн жоғары сапалы атқарғаны үшiн
тоқсан сайын _________________ сом мөлшерiндегi сыйлық;
жыл iшiндегi жұмыс нәтижелерi бойынша ____________________________
мөлшерiндегi сыйақы және ______________________________________________
қызметкерлердiң тиiстi санаттары үшiн заңдарда көзделген басқа да
төлемдер белгiленедi.

8. Гр. ______________ имеет право на приобретение ______________
акций Общества (компании) по номинальной стоимости __________________
в порядке, определяемом законодательством и Уставом Общества
(компании).
9. Гр. ____________________________ устанавливается ежегодный
отпуск ___________ и дополнительный оплачиваемый отпуск _____________
календарных дней.
К ежегодному отпуску помимо компенсации выплачивается материальная
помощь в размере _____________ (1,2) должностных окладов.
10. Гр. __________________ подлежит всем видам государственного
социального страхования с предоставлением льгот, предусмотренных
законодательством для соответствующих категорий работников.
11. Кроме пособий, предусмотренных законодательством о
государственном социальном страховании, гр. _________________________
при уходе на пенсию выплачивается единовременное вознаграждение в
размере _________ процентов, или производится ежемесячная доплата в
размере __________ процентов месячного должностного оклада.
12. В случае смерти руководителя в период действия настоящего
контракта его семье выплачивается пособие в размере ____________
наряду с выплатами, предусмотренными действующим законодательством.
13. Контракт может быть расторгнут по основаниям, предусмотренным
действующим законодательством.
14. Основания для досрочного расторжения контракта оговариваются
и заносятся в контракт 1. ___________________________________________
2. __________________________________________________________________
3. __________________________________________________________________
4. __________________________________________________________________
15. При досрочном расторжении контракта по обстоятельствам, не
зависящим от руководителя, ему выплачивается компенсация в размере не
менее трех должностных окладов, полагающихся ему помимо расчета.
16. При расторжении контракта по основаниям, не предусмотренным
действующим законодательством, в трудовой книжке делается запись об
увольнении по пункту 1 статьи 31 КЗоТ (соглашение сторон).
17. Споры сторон контракта решаются в установленном действующим
законодательством порядке.
18. Условия настоящего контракта могут быть изменены только с
согласия сторон, о чем составляется протокол и приложение
(дополнение) к контракту.
19. Особые условия 1. __________________________________________
2. __________________________________________________________________
3. __________________________________________________________________
Контракт вступает в силу с момента его подписания, если иное
не предусмотрено в контракте, и действует до
К контракту прилагается опись личных документов руководителя,
переданных им.
Адреса сторон:
гр. __________________________              от имени собственника
(фамилия, имя, отчество)
________________________________        _____________________________
________________________________        _____________________________
Подписи:
___________________________________________________________

8. Азамат ________________________________________________________
заңдарда және Қоғам (компания) Жарғысында белгiленген тәртiппен
Қоғамның (компанияның) акцияларын номинал құны бойынша сатып алуға
құқылы.
9. Азамат ________________________________________________________
_____________________________ жыл сайынғы демалыс және ________________
күнтiзбелiк күнге ақы төленетiн қосымша демалыс белгiленедi.
Жыл сайынғы демалыста өтемге қоса _____________________________________
(1,2) лауазымдық оклады мөлшерiнде материалдық көмек төленедi.
10. Азамат _______________________________________________________
қызметкерлердiң тиiстi санаттары үшiн заңдарда көзделген жеңiлдiктер
берiлетiн мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандырудың барлық түрiне жатады.
11. Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру туралы заңдарда көзделген
жәрдемақылармен қатар азамат __________________________________________
зейнет демалысына шыққан кезде ________________________________ процент
мөлшерiнде бiр мезгiлде сыйақы төленедi немесе айлық лауазымдық
окладының _______________________ мөлшерiнде ай сайын қосымша ақы
төленедi.
12. Осы контрактi қолданылатын кезеңде басшы қайтыс болған
жағдайда оның отбасына ____________ мөлшерiнде жәрдемақы, сондай-ақ
қолданылып жүрген заңдарда көзделген басқа да төлемдер төленедi.
13. Контрактi қолданылып жүрген заңдарда көзделген негiздерде
бұзылуы мүмкiн.
14. Контрактiнi мерзiмiнен бұрын бұзудың негiзi көрсетiлiп,
контрактiге жазылады:
1. _______________________________________________________________
2. _______________________________________________________________
3. _______________________________________________________________
4. _______________________________________________________________
15. Басшыға байланысты емес жағдайлар бойынша контрактi
мерзiмiнен бұрын бұзылғанда оған есеп айрысудағы тиесiлiден басқа
кемiнде үш лауазымдық оклад мөлшерiнде өтем төленедi.
16. Контрактi қолданылып жүрген заңдарда көзделмеген негiздер
бойынша бұзылған жағдайда еңбек кiтапшасына жұмыстан ЕтЗК 31-бабының
1-тармағы бойынша (екi жақтың келiсiмi) босатылғаны туралы жазылады.
17. Контрактiге қатысушы жақтардың даулары қолданылып жүрген
заңдарда белгiленген тәртiппен шешiледi.
18. Осы контрактiнiң шарттары тек тараптардың келiсiмiмен
өзгертілуi мүмкiн, ол туралы хаттама толтырылып, контрактiге қосымша
(толықтыру) берiледi.
19. Ерекше шарттар 1. ____________________________________________
2. ____________________________________________________________________
3. ____________________________________________________________________
Егер контрактiде өзгеше көзделмесе, контракт оған қол қойылған
сәтiнен бастап күшiнен енедi және _____________________________________
дейiн қолданылады.
Контрактiге басшының өзi тапсырған жеке құжаттарының хаттауы
қоса берiледi.
Тараптардың мекен-жайы:
Азамат _______________________          Меншiк иесi атынан
(аты-жөнi)
______________________________          __________________________
______________________________          __________________________
Қолтаңбалар: _____________________________________________________