О Депаpтаменте (Упpавлении) по гоpно-металлуpгическому комплексу Министеpства пpомышленности Республики Казахстан
ПОСТАНОВЛЕНИЕ Кабинета Министpов Республики Казахстан от 20 августа 1993 г. N 716. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 23 ноября 2005 года N 1156 (P051156)
Во исполнение пункта 2 Указа Президента Республики Казахстан от 23 июня 1993 г. N 1287 "О совершенствовании государственного регулирования горно-металлургическим комплексом" Кабинет Министров Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о Департаменте (Управлении) по горно-металлургическому комплексу Министерства промышленности Республики Казахстан (в дальнейшем-Департамент).
2. Увеличить численность центрального аппарата Министерства промышленности Республики Казахстан на 25 человек и лимит служебных автомобилей на одну единицу для созданного Департамента. Финансирование расходов на содержание аппарата Департамента осуществлять за счет ассигнований на содержание органов государственного управления, предусмотренных республиканским бюджетом.
Распространить на работников Департамента условия оплаты труда, утвержденные для руководителей, руководящих работников и специалистов центрального аппарата министерств и ведомств Республики Казахстан.<*>
Сноска. Абзац второй - в редакции постановления КМ РК от 11 июля 1995 г. N 948.
3. Министерству промышленности Республики Казахстан в месячный срок разработать и утвердить структуру и штатное расписание Департамента.
4. Государственному комитету Республики Казахстан по государственному имуществу, главе Алматинской городской администрации решить вопрос о выделении служебных помещений для размещения аппарата Департамента Министерства промышленности Республики Казахстан.
5. Министерству связи Республики Казахстан, Республиканской контрактной корпорации "Казконтракт" выделить в 1993 году для Департамента каналы телефонной и телексной связи, оргтехнику, один легковой автомобиль и другое необходимое оборудование и материалы согласно заявкам.
6. Министерствам и ведомствам Республики Казахстан, главам областных и Алматинской городской администраций оказывать содействие в работе Департаменту по горно-металлургическому комплексу Министерства промышленности Республики Казахстан.
Премьер-министр
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕНО
постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 20 августа 1993 г. N 716
П О Л О Ж Е Н И Е
О Департаменте (Управлении) по горно-металлургическому
комплексу Министерства промышленности
Республики Казахстан
1. Департамент (Управление) по горно-металлургическому комплексу (в дальнейшем Департамент) является центральным органом исполнительной власти в составе Министерства промышленности Республики Казахстан по проведению государственной политики в области развития сырьевой базы горно-металлургического комплекса Республики Казахстан.

Қазақстан Республикасы Өнеркәсiп министрлiгiнiң Кен-металлургия кешенi жөнiндегi департаментi (басқармасы) туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң қаулысы 20 тамыз 1993 ж. N 716. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2005.11.23. N 1156 қаулысымен
Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Кен-металлургия кешенiн мемлекеттiк реттеудi жетiлдiру туралы" 1993 жылғы 23 маусымдағы N 1287  Жарлығының 2-тармағын орындау үшiн Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасы Өнеркәсiп министрлiгiнiң Кен-металлургия кешенi жөнiндегi Департаментi (басқармасы) (бұдан былай - Департамент) туралы осыған қосылған Ереже бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы Өнеркәсiп министрлiгi орталық аппараты қызметкерлерi саны 25 адамға және қызметтiк автомобильдерiнiң лимитi жаңадан құрылған Департаментке арналып бiр данаға арттырылсын. Департамент аппаратын ұстау шығындарын қаржыландыру мемлекеттiк басқару органдарын ұстауға арналып республикалық бюджетте көзделген қаражат есебiнен жүзеге асырылсын.
Қазақстан Республикасы министрлiктерi мен ведомстволарының басшылары, жетекшi қызметкерлерi және мамандары үшiн көзделген еңбекақы жағдайы департаменттiң қызметкерлерiне таратылсын.<*>
Ескерту. 2-шi тармақтың екiншi абзацы жаңа редакцияда -
ҚРМК-нiң 1995.07.11. N 948 қаулысымен
3. Қазақстан Республикасының Өнеркәсiп министрлiгi бiр ай мерзiмде Департаменттiң құрылымы мен штат кестесiн әзiрлеп, бекiтсiн.
4. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi, Алматы қаласының әкiмi Қазақстан Республикасы Өнеркәсiп министрлiгi Департаментiнiң аппаратын орналастыру үшiн қызметтiк үй-жай бөлу туралы мәселенi шешетiн болсын.
5. Қазақстан Республикасының Байланыс министрлiгi, республикалық "Қазконтракт" контракт корпорациясы 1993 жылы Департаментке телефон және телекс байланысы арналарын, ұйымдық техника, бiр жеңiл автомобиль және өтiнiмге сәйкес басқа да қажеттi жабдықтар мен материалдар бөлсiн.
6. Қазақстан Республикасының министрлiктерi мен ведомстволары, облыс және Алматы қаласының әкiмдерi Қазақстан Республикасы Өнеркәсiп министрлiгiнiң Кен-металлургия жөнiндегi Департаментiнiң жұмысына жәрдемдесiп отыратын болсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1993 жылғы 20 тамыздағы
N 716 қаулысымен
Бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Өнеркәсiп министрлiгiнiң
Кен-металлургия кешенi жөнiндегi Департаментi
(басқармасы) туралы Ереже
1. Кен-металлургия кешенi жөнiндегi Департамент (басқарма) Қазақстан Республикасының кен-металлургия кешенiнiң шикiзат базасын дамыту саласында мемлекеттiк саясатты жүргiзетiн, Қазақстан Республикасының Өнеркәсiп министрлiгi құрамындағы орталық атқарушы өкiмет органы болып табылады.

2. Департамент в своей деятельности руководствуется Конституцией Республики Казахстан, законодательными актами Республики Казахстан, решениями Президента Республики Казахстан и Кабинета Министров Республики Казахстан, а также ведомственными нормативными актами и настоящим Положением.
3. Основными задачами Департамента являются:
анализ потребности и установление уровня производства металлов и продукции из них для нужд республики;
подготовка исходных данных для формирования заказа на государственные нужды и разработка планов социально-экономического развития инфраструктуры горно-металлургического комплекса;
разработка концепции стратегического развития и схем размещения объектов комплекса с учетом нужд республики;
создание и обеспечение информационного и статистико-аналитического банка данных комплекса;
подготовка условий и проведение эффективной государственной политики, реализация государственных программ по новым технологиям разработки и добычи руд, обогащения и металлургии;
разработка нормативной документации для аттестации и стандартизации продукции;
разработка и реализация целевых приоритетных программ развития комплекса, создание высокого экономического потенциала на базе малых, средних и совместных предприятий;
подготовка совместно с Министерством экономики Республики Казахстан контрактов о передаче в установленном порядке иностранным фирмам месторождений полезных ископаемых для строительства и эксплуатации;
подготовка конкурсных документов и обоснование необходимых иностранных кредитов для строительства объектов комплекса;
участие в разработке и реализации государственных программ по охране окружающей среды и защите здоровья населения;
обеспечение Министерства промышленности, Кабинета Министров Республики Казахстан и других органов государственного управления информацией о состоянии дел в горно-металлургическом комплексе, рекомендательными кратко- и среднесрочными прогнозами.
4. Департамент в соответствии с возложенными задачами:
проводит статистический учет баланса добываемых металлов в Казахстане, индикативный учет баланса металлов в мире, дает прогнозную оценку динамики баланса, конъюнктуру рынка;
проводит анализ, прогнозирование и оценку развития горно-металлургического комплекса с учетом региональных интересов и экономики народного хозяйства в целом;
участвует в формировании объемов поставок продукции для государственных нужд;
согласовывает планы социально-экономического развития инфраструктуры горно-металлургического комплекса;
подготавливает рекомендации по развитию поисковых и геолого-разведочных работ в республике Министерству геологии и охраны недр Республики Казахстан;
осуществляет анализ состояния горно-металлургического комплекса Казахстана в сравнении с мировым по технологиям и оснащенности производства, техническому уровню выпускаемой продукции, технике безопасности, экологии и охране окружающей среды, оплате труда, социально-экономическим гарантиям и др.,;
разрабатывает и реализует целевые приоритетные программы развития комплекса, создания высокого экономического потенциала за счет малых, средних и совместных предприятий;
совместно с Министерством экономики Республики Казахстан осуществляет подготовку контрактов о передаче в установленном порядке иностранным фирмам месторождений полезных ископаемых для строительства и эксплуатации;
осуществляет подготовку конкурсных документов и обоснование необходимости иностранных кредитов для строительства объектов комплекса;
совместно с Министерством экономики Республики Казахстан формирует инвестиционно-кредитную и реализует ее в финансировании программ развития промышленных комплексов.

2. Департамент өзiнiң қызметiнде Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының заң актiлерiн, Қазақстан Республикасының Президентi мен Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң шешiмдерiн, сондай-ақ ведомстволық нормативтi актiлердi және осы Ереженi басшылыққа алады.
3. Департаменттiң негiзгi мiндеттерi:
республиканың мұқтаждары үшiн металл және одан жасалған өнiмдер жөнiндегi қажеттiлiкке талдау жасау және оларды өндiру деңгейiн белгiлеу;
мемлекет мұқтажына тапсырыс берудi қалыптастыру үшiн бастапқы деректердi дайындау және кен-металлургия кешенiнiң инфрақұрылымын әлеуметтiк-экономикалық дамыту жоспарларын әзiрлеу;
республиканың мұқтажын ескере отырып, кешеннiң объектiлерiнiң стратегиялық дамуының айқындамасын және оларды орналастыру схемасын дайындау;
кешеннiң ақпараттық және статистикалық-талдау деректерiнiң банкiсiн жасау және оны қамтамасыз ету;
тиiмдi мемлекеттiк саясатқа жағдай жасау және оны жүргiзу, кенiштi игеру мен кен өндiру, байыту және металлургияның жаңа технологиялары жөнiндегi мемлекеттiк бағдарламаларды жүзеге асыру;
өнiмдi аттестациялау мен стандарттаудың нормативтi құжаттамасын әзiрлеу;
кешендi дамытудың мақсатты басым бағдарламаларын әзiрлеп, жүзеге асыру, шағын, орташа және бiрлескен кәсiпорындар негiзiнде жоғары экономикалық әлеует жасау;
Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгiмен бiрлесiп құрылыс салу және пайдалану үшiн пайдалы қазба кен орындарын белгiленген тәртiппен шет ел фирмаларына беру туралы контракттарды дайындау;
кешеннiң объектiлерiн салу үшiн конкурстық құжаттарды дайындау және шетелдiк кредиттердiң қажеттiлiгiн негiздеу;
Айналадағы ортаны қорғау және Халықтың денсаулығын қорғау жөнiндегi мемлекеттiк бағдарламаларды әзiрлеу мен жүзеге асыруға қатысу;
Қазақстан Республикасының Өнеркәсiп министрлiгiн, Министрлер Кабинетi және басқа мемлекеттiк басқару органдарын кен-металлургия кешенiндегi iстiң жайы туралы ұсыныстық сипаттағы қысқаша және орташа мерзiмдiк болжам жайындағы ақпаратпен қамтамасыз ету.
4. Департамент өзiне жүктелген функциялық мiндеттерге сәйкес:
Қазақстанда өндiрiлетiн металдар балансының статистикалық есебiн, әлемдегi металл балансының индикативтi есебiн жүргiзедi, баланс өзгерiсiне, нарықтың конъюктурасына болжамдық бағамдау жасап бередi;
аймақтық мүдделердi және тұтас алғанда халық шаруашылығының экономикасын ескере отырып кен-металлургия кешенiнiң дамуына талдау, болжамдау жасайды және баға бередi;
мемлекет мұқтажы үшiн өнiм берiп тұру көлемiн қалыптастыруға қатысады;
кен-металлургия кешенiнiң инфрақұрылымын әлеуметтiк-экономикалық дамыту жоспарын келiсiп алады;
республикада iздестiру және геологиялық барлау жұмыстарын өрiстету жөнiнде Қазақстан Республикасының Геология және жер қойнауын қорғау министрлiгiне ұсыныстар әзiрлейдi;
Қазақстанның кен-металлургия кешенiнiң өндiрiс технологиясы мен жасақтануы; шығарылатын өнiмнiң техникалық деңгейi; техника қауiпсiздiгi, айналадағы ортаны қорғау және экология; еңбекке ақы төлеу, әлеуметтiк-экономикалық кепiлдiктер және т. б. жөнiндегi әлемдiк деңгеймен салыстырғандағы жайына талдау жасайды;
кешендi дамытудың, шағын, орташа және бiрлескен кәсiпорындар есебiнен жоғары экономикалық әлеует жасаудың мақсатты басым бағдарламаларын әзiрлеп, жүзеге асырады;
Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгiмен бiрлесiп құрылыс салу және пайдалану үшiн пайдалы қазба кен орындарын белгiленген тәртiппен шет ел фирмаларына беру туралы контракттарды дайындайды;
кешеннiң объектiлерiн салу үшiн конкурстық құжаттарды дайындайды және шетелдiк кредиттердiң қажеттiлiгiн негiздейдi;
Республиканың Экономика министрлiгiмен бiрлесiп, инвестиция-кредит саясатын қалыптастырады және өнеркәсiп кешендерiн дамыту бағдарламасын қаржыландыруда оны жүзеге асырады.

5. Права Департамента:
решения Департамента и предписания, направленные на выполнение поставленных задач, являются обязательными для всех предприятий горно-металлургического комплекса, независимо от форм их собственности.
6. Департамент возглавляет генеральный директор - заместитель Министра промышленности по должности. Заместителем генерального директора является исполнительный директор, назначаемый Министром промышленности по представлению генерального директора.
7. Генеральный директор несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Департамент задач, организует работу и руководит деятельностью прикрепленных организаций, представляет интересы Департамента в государственных органах, организациях и предприятиях, открывает в банках расчетные и другие счета, заключает договоры. Принимает нормативные акты, касающиеся деятельности Департамента, издает на основании и во исполнение действующего законодательства приказы.
Утверждает должностные инструкции и штатное расписание Департамента в соответствии со структурой, численностью и фондом оплаты труда.
8. Исполнительный директор обеспечивает и направляет работу всех отделов Департамента на выполнение стоящих перед ними задач и обязанностей.
Формирует состав отделов, представляет генеральному директору кандидатуры на должность начальников отделов.

5. Департаменттiң құқығы:
Департаменттiң шешiмдерi және алға қойылған мiндеттердi орындауға бағытталған нұсқаулары, меншiк нысандарына қарамастан, кен-металлургия кешенiнiң барлық кәсiпорындарына мiндеттi болып табылады.
6. Департаменттi лауазымы жөнiнен Өнеркәсiп министрiнiң орынбасары болып табылатын Бас директор басқарады. Бас директордың орынбасары - Бас директордың ұсынуы бойынша Өнеркәсiп министрi тағайындайтын Атқарушы директор.
7. Бас директор Департаментке жүктелген мiндеттердiң орындалуына дербес жауап бередi, жұмысын ұйымдастырады және оған бекiтiлген ұйымдардың қызметiне басшылық жасайды, мемлекеттiк органдарда, ұйымдар мен кәсiпорындарда Департаменттiң мүддесiн бiлдiредi, банктерде есеп айырысу және басқа шоттар ашады, шарттар жасасады. Департаменттiң қызметiне қатысты нормативтi актiлердi қабылдайды, қолданылып жүрген заңдардың негiзiнде және оларды орындау үшiн бұйрықтар шығарады.
Департаменттiң құрылымына, қызметкерлер санына және еңбекке ақы төлеу қорына сәйкес лауазымдық нұсқауларды, штат кестесiн бекiтедi.
8. Атқарушы директор Департаменттiң барлық бөлiмдерiнiң алдында тұрған мiндеттер мен тапсырмаларды орындауға бағытталған жұмысын қамтамасыз етедi.
Бөлiмдердiң құрамын қалыптастырады, Бас директорға бөлiм бастықтары қызметiне кандидатураларды ұсынады.