О Госудаpственном надзоpе за техническим состоянием машинно-тpактоpного паpка в Республике
ПОСТАНОВЛЕНИЕ Кабинета Министpов Республики Казахстан от 26 августа 1993 г. N 735. Действие постановления отменено - Указом Президента РК от 27 апреля 1998 г. N 3928 ~U983928.
В целях усиления государственного надзора и повышения ответственности должностных и физических лиц и трактористов-машинистов за техническое состояние и соблюдение правил технической эксплуатации машинно-тракторного парка Кабинет Министров Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Организовать в центральном аппарате Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан Государственную инспекцию по надзору за техническим состоянием машинно-тракторного парка <*> на правах главного управления, в аппарате областных управлений сельского хозяйства (сельхозорганов) - отделы госсельтехнадзора, в районных управлениях сельского хозяйства (сельхозорганах) - районные инспекции госсельтехнадзора.
Сноска. В дальнейшем по тексту - Госсельтехнадзор Республики
Казахстан.
2. Возложить на органы госсельтехнадзора Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан:
осуществление государственного надзора за техническим состоянием тракторов, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и тракторных прицепов, принадлежащих юридическим и физическим лицам, а также соблюдением правил технической эксплуатаци и тракторов, комбайнов и других сельскохозяйственных машин, правил транспортировки, хранения и использования нефтепродуктов в хозяйствах, предприятиях, учреждениях и организациях агропромышленного комплекса;
регистрацию тракторов, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и тракторных прицепов, а также выдачу на них единых номерных знаков и технических паспортов;
прием экзаменов на право управления тракторами, самоходными сельскохозяйственными, мелиоративными и дорожно-строительными машинами и выдачу соответствующих удостоверений.
3. Установить, что:
начальник Госсельтехнадзора Республики Казахстан является Главным государственным инженером-инспектором госсельтехнадзора Республики Казахстан и назначается Министром сельского хозяйства Республики Казахстан, начальники отделов (инспекций) госсельтехнадзора областных (районных) управлений сельского хозяйства (сельхозорганов) - главными государственными инженерами-инспекторами госсельтехнадзора области (района) и назначаются руководителями соответствующих управлений сельского хозяйства (сельхозорганов) по согласованию с вышестоящими органами госсельтехнадзора;
органы госсельтехнадзора в областях и районах по всем вопросам государственного надзора за техническим состоянием машинно-тракторного парка подотчетны вышестоящим органам госсельтехнадзора;

Республикадағы машина-трактор паркiнiң техникалық жайына мемлекеттiк қадағалау туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы 1993 жылғы 26 тамыз N 735. Күшi жойылды - Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1998.04.27. N 3928 Жарлығымен. ~U983928
Лауазымды және нақты адамдардың, тракторшы-машинистердiң машина-трактор паркiнiң техникалық жайына және техникалық пайдалану ережесiнiң сақталуына мемлекеттiк қадағалауды күшейту және жауапкершiлiгiн арттыру мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң орталық аппаратында бас басқарма құқымен машина-трактор паркiнiң техникалық жайына қадағалау жөнiндегi Мемлекеттiк инспекциясы*, облыстық ауыл шаруашылық басқармасының аппаратында (ауыл шаруашылық органдары) - мемауылтехқадағалау бөлiмдерi, аудандық ауыл шаруашылық басқармасының аппаратында - мемауылтехқадағалаудың аудандық инспекциясы құрылсын.
<*> Бұдан әрi текст бойынша - Қазақстан Республикасының Мемауылтехқадағалауы.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылық министрлiгiнiң мемауылтехқадағалау органдарына:
заңды ұйымдар мен нақты адамдардың қарамағындағы тракторлардың, өздiгiнен жүретiн ауыл шаруашылық, мелиорациялық, жол-құрылыс машиналары мен трактор тiркемелерiнiң техникалық жайына, сондай-ақ тракторлардың, комбайндардың және басқа да ауыл шаруашылық машиналарының техникалық пайдалану ережесiнiң, мұнай өнiмдерiн агроөнеркәсiптiк кешеннiң шаруашылықтарында, кәсiпорындарында, мекемелерi мен ұйымдарында тасымалдау, сақтау мен пайдалану ережесiнiң сақталуына мемлекеттiк қадағалауды жүзеге асыру;
тракторларды өздiгiнен жүретiн ауыл шаруашылық, мелиорациялық және жол-құрылыс машиналары мен трактор тiркемелерiн тiркеу, сондай-ақ оларға бiрдей номерлiк белгiлер мен техникалық паспорттар беру;
тракторларды, өздiгiнен жүретiн ауыл шаруашылық, мелиорациялық және жол-құрылыс машиналарын жүргiзу үшiн емтихандар қабылдау және тиiстi куәлiк беру жүктелсiн.
3. Қазақстан Республикасының Мемауылтехқадағалау бастығы Қазақстан Республикасы мемауылтехқадағалауының Бас мемлекеттiк инженер-инспекторы болып табылады және оны Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрi тағайындайды, облыстық (аудандық) ауыл шаруашылық басқармасының (ауылшароргандарының) мемауылтехқадағалауы бөлiмдерiнiң (инспекция) бастықтары - облыстық (аудандық) мемауылтехқадағалау бас мемлекеттiк инженер-инспекторлары болып табылады және оларды мемауылтехқадағалауының жоғары органдарының келiсiмiмен тиiстi ауыл шаруашылық басқармасының (ауылшароргандарының) басшылары тағайындайды;
облыстардағы, аудандардағы мемауылтехқадағалау органдары машина-трактор паркiнiң жайына мемлекеттiк қадағалаудың барлық мәселелерi бойынша мемауылтехқадағалауының жоғары органдарына есеп берiп отырады;

численность районных инспекций госсельтехнадзора определяется из расчета один инженер-инспектор на каждые 1000-1200 тракторов, автомобилей, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин, имеющихся в районе, но не менее одного человека на район.
Рекомендовать главам областных и районных администраций привести численность отделов и инспекций госсельтехнадзора в соответствие с установленным нормативом. <*>
Пункт 3 дополнен новым абзацем - постановлением от 17 марта 1994 г. N 281.
4. Предоставить государственным инженерам-инспекторам госсельтехнадзора право:
запрещать эксплуатацию тракторов, прицепов к тракторам, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин, техническое состояние которых не соответствует требованиям охраны окружающей среды или не обеспечивает их безопасной работы, независимо от их принадлежности;
давать обязательные для руководителей хозяйств, предприятий, организаций и учреждений агропромышленного комплекса указания об устранении выявленных нарушений правил технической эксплуатации машин;
в соответствии с установленным законодательством привлекать к административной ответственности за грубые нарушения правил технической эксплуатации машинно-тракторного парка и правил техники безопасности;
в целях частичного возмещения причиненного материального ущерба нарушением правил технической эксплуатации машинно-тракторного парка и правил транспортировки, хранения и расходования нефтепродуктов производить денежные начеты в размере до трех месячных должностных окладов на руководящих работников хозяйств, предприятий, организаций и учреждений агропромышленного комплекса, в том числе производящих ремонт и техническое обслуживание машин по договорам (кроме специализированных ремонтных мастерских и заводов Государственной акционерной компании "Кендала" и Государственной холдинговой компании "Казагрореммаш-холдинг"), виновных в причинении материального ущерба в результате нарушения этих правил. <*>
Сноска. В последнем абзаце пункта 4 заменены слова - постановлением от 17 марта 1994 г. N 281.
5. Предоставить Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан право:
совместно с Министерством внутренних дел Республики Казахстан разрабатывать и утверждать образцы государственных номерных знаков и технических паспортов (талонов) тракторов, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и тракторных прицепов, удостоверений тракториста-машиниста и талонов предупреждений к ним;
по согласованию с Министерством внутренних дел Республики Казахстан разрабатывать и утверждать Правила проведения ежегодного технического осмотра тракторов, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и тракторных прицепов и единый порядок регистрации тракторов, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных, дорожно-строительных машин и тракторных прицепов;
совместно с Министерством образования Республики Казахстан и по согласованию с Министерством внутренних дел Республики Казахстан разрабатывать и утверждать единый порядок приема экзаменов и выдачи удостоверений тракториста-машиниста. <*>
Сноска. Абзац второй пункта 5 исключен постановлением Правительства Республики Казахстан от 8 апреля 1997 г. N 505. P970505_

мемауылтехқадағалауының аудандық инспекциясының құрамы ауданда бар әрбiр 1000-1200 тракторға, автомобильге, өздiгiнен жүретiн ауыл шаруашылық, мелиорациялық және жол құрылыс машиналарына бiр инженер-инспектордан есептелiп, бiрақ ауданға бiр адамнан кем емес, анықталады деп белгiленсiн.
Облыстар мен аудандардың әкiмдерiне мемауылтехқадағалау бөлiмдерi мен инспекцияларының адам санын белгiленген нормативтерге сәйкес келтiру ұсынылсын. <*>
Ескерту. 3-тармақ келесi абзацтармен толықтырылды - ҚРМК-нiң
17.03.1994 ж. N 281 қаулысына сәйкес.
4. Мемауылтехқадағалаудың мемлекеттiк инженер-инспекторларына:
бағыныстылығына қарамастан техникалық жайы айналадағы ортаны қорғау талаптарына сай келмейтiн немесе өздерiнiң қауiпсiз жұмыс iстеуiн қамтамасыз ете алмайтын тракторларды, олардың тiркемелерiн, өздiгiнен жүретiн ауыл шаруашылық, мелиорациялық және жол-құрылыс машиналарын пайдалануға тыйым салу;
машиналардың техникалық пайдалану ережесiндегi анықталған қателiктердi жою жөнiндегi агроөнеркәсiптiк кешен шаруашылықтарының, кәсiпорындарының, ұйымдары мен мекемелерiнiң басшыларына мiндеттi түрде орындауға жататын тапсырмалар беру;
белгiленген заңға сәйкес машина-трактор паркiн техникалық пайдалану ережесiн және техника хауiпсiздiгi ережесiн өрескел бұзғаны үшiн әкiмшiлiк жауапкершiлiкке тарту;
машина-трактор паркiн техникалық пайдалану ережесiн және мұнай өнiмдерiн тасымалдау, сақтау және жұмсау ережесiн бұзу арқылы келтiрiлген материалдық нұқсанды iшiнара өтеу мақсатында осы ереженi бұзу нәтижесiнде материалдық нұқсан келтiруге кiнәлi агроөнеркәсiптiк кешен шаруашылықтарының, кәсiпорындарының, ұйымдары мен мекемелерiнiң, оның iшiнде машиналарға шарттар бойынша жөндеу жүргiзетiн және техникалық қызмет көрсететiн ("Кең дала мемлекеттiк " мемлекеттiк акционерлiк компаниясының мамандандырылған жөндеу шеберханалары мен заводтарынан және "Қазагрожөнмаш-холдинг" мемлекеттiк холдингтiк компаниясы басқа) басты қызметкерлерiн үш айлық қызмет окладының көлемiнде ақшалай айып салу құқы берiлсiн. <*>
Ескерту. 4-тармақтың соңғы абзацынан сөздер алмастырылды -
ҚРМК-нiң 17.03.1994 ж. N 281 қаулысына сәйкес.
5. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгiне:
<*>
Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгiмен бiрлесе отырып тракторлардың, өздiгiнен жүретiн ауыл шаруашылық, мелиорациялық және жол-құрылыс машиналары мен трактор тiркемелерiнiң мемлекеттiк номерлiк белгiлерi мен техникалық паспорттарының (талондарының), тракторшы-машинист куәлiгi мен олардың ескерту талондарының үлгiлерiн әзiрлеп, бекiту;
Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгiмен келiсiм бойынша тракторларды, өздiгiнен жүретiн ауыл шаруашылық, мелиорациялық және жол-құрылыс машиналары мен трактор тiркемелерiн жыл сайын техникалық тексеруден өткiзу Ережелерiн және тракторларды, өздiгiнен жүретiн ауыл шаруашылық, мелиорациялық, жол-құрылыс машиналары мен трактор тiркемелерiн тiркеудiң бiрыңғай тәртiбiн әзiрлеп, бекiту;
Қазақстан Республикасының Бiлiм министрлiгiмен бiрлесе отырып және Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгiмен келiсiм бойынша тракторшы-машинистерден емтихан қабылдаудың және куәлiк берудiң бiрыңғай тәртiбiн әзiрлеп, бекiту құқы берiлсiн.
ЕСКЕРТУ. 5-тармақтан 2-абзац алынып тасталды - ҚРҮ-нiң
1997.04.08. N 505  P970505_

6. Установить, что суммы превышения сборов, поступающих от проведения технического осмотра и регистрации тракторов, других самоходных машин и тракторных прицепов и аттестации трактористов-машинистов, над затратами в органах госсельтехнадзора на эксплуатацию транспортных средств, на приобретение номерных знаков, технической документации, контрольно-измерительных приборов, приспособлений и инструмента вносятся в доход республиканского бюджета.
Министерству финансов Республики Казахстан предусматривать доходы от деятельности органов госсельтехнадзора. При недостаточности средств, поступающих в виде сборов с хозяйств, предприятий, организаций, учреждений, кооперативов, коммерческих структур, а также с отдельных граждан, расходы на цели, указанные в первом абзаце настоящего пункта покрываются за счет средств, предусмотренных в бюджете республики на операционные расходы по Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан.
7. Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан по согласованию:
с Министерством финансов, Министерством юстиции, Министерством внутренних дел и Генеральной прокуратурой Республики Казахстан разработать и утвердить Положение о государственном надзоре за техническим состоянием машинно-тракторного парка;
с Министерством финансов и Министерством юстиции Республики Казахстан разработать и утвердить Правила определения материального ущерба и производства денежных начетов государственными инженерами-инспекторами госсельтехнадзора.
8. Признать утратившими силу:
постановление Совета Министров Казахской ССР от 29 апреля 1969 г. N 270 "О государственном надзоре за техническим состоянием машинно-тракторного парка в колхозах, совхозах и других государственных сельскохозяйственных предприятиях и организациях" (СП КазССР, 1969 г., N 10, ст. 47);
постановление Совета Министров Казахской ССР от 16 февраля 1976 г. N 77 "О мероприятиях по усилению государственного надзора за техническим состоянием машинно-тракторного парка колхозов, совхозов и других сельскохозяйственных предприятий и организаций" (СП КазССР, 1976 г., N 5, ст. 15).
Премьер-министр
Республики Казахстан

6. Тракторларды, басқа да өздiгiнен жүретiн машиналар мен трактор тiркемелерiн техникалық тексеру мен тiркеуден және тракторшы-машинистердi аттестациядан өткiзуден түскен, мемауылтехқадағалау органдарында көлiк құралдарын пайдалануға, номерлiк белгiлердi, техникалық құжаттамаларды, бақылау-өлшеу приборларын, жабдықтары мен құралдарын сатып алуға кеткен шығындардан артылған алымдар сомасы республикалық бюджет кiрiсiне алынатын болып белгiленсiн.
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi мемауылтехқадағалау органдарының қызметiнен түсетiн кiрiстердi көздесiн. Шаруашылықтардан, кәсiпорындардан, ұйымдардан, мекемелерден, кооперативтерден, коммерциялық құрылымдардан, сондай-ақ жекелеген азаматтардан алым түрiнде түсетiн қаражат жетiспеген жағдайда, осы пункттiң бiрiншi жаңа жолында көрсетiлген мақсаттарға кеткен шығындар Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi бойынша республика бюджетiнде операциялық шығындарға көзделген қаражат есебiнен өтеледi.
7. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi:
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiмен, Әдiлет министрлiгiмен, Iшкi iстер министрлiгiмен және Бас прокуратурасымен келiсiм бойынша машина-трактор паркiнiң техникалық жағдайына мемлекеттiк бақылау жөнiндегi Ереженi әзiрлеп, бекiтетiн болсын;
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiмен және Әдiлет министрлiгiмен келiсiм бойынша мемауылтехқадағалау мемлекеттiк инженер-инспекторларының материалдық нұқсанды анықтау және ақшалай айып салуды жүргiзу Ережесiн әзiрлеп, бекiтетiн болсын.
8. Қазақ КСР Министрлер Кеңесiнiң "Колхоздарда, совхоздарда, тағы басқа мемлекеттiк ауыл шаруашылық кәсiпорындар мен ұйымдарда машина-трактор паркiнiң техникалық жағдайына мемлекеттiк бақылауы туралы" (Қазақ ССР Үкiметiнiң ҚЖ, 1969, N 10, 47-бап) 1969 жылғы 29 сәуiрдегi N 270 қаулысы;
"Колхоздардың, совхоздардың және басқа да ауыл шаруашылық кәсiпорындары мен ұйымдарының машина-трактор паркiнiң техникалық жағдайына мемлекеттiк бақылауды күшейту жөнiндегi шаралар туралы" (Қазақ ССР Үкiметiнiң ҚЖ, 1976, N 5, 15-бап) 1976 жылғы 16 ақпандағы N 77 қаулысы күшiн жойған деп танылсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi