О создании Государственной холдинговой компании "Казакгаз"
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 9 сентября 1993 года N 851. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 29 сентября 2005 г. N 964
Во исполнение постановления Президента Республики Казахстан от 5 марта 1993 г. N 1138 K931138_  "О государственных холдинговых компаниях", Указа Президента Республики Казахстан от 23 июня 1993 г. N 1291 "О совершенствовании системы органов хозяйственного управления", в целях эффективного управления развитием газовой отрасли Кабинет Министров Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Создать Государственную холдинговую компанию "Казакгаз" (в дальнейшем компания "Казакгаз") на базе предприятий Национальной газовой компании "Казахгаз".
2. Установить, что компания "Казакгаз" является правопреемником имущественных прав и обязанностей реорганизуемой Национальной газовой компании "Казахгаз".
3. Определить основной целью деятельности компании "Казакгаз" развитие топливно-энергетического комплекса республики, привлечение иностранных инвесторов, диверсификацию и коммерциализацию производства и возложить на нее:
координацию деятельности предприятий и организаций, входящих в состав компании "Казакгаз", занятых разведкой, добычей, транспортом и переработкой углеводородного сырья, включая организацию, проведение научно-исследовательских и проектных работ, проведение в установленном порядке экспертизы проектов и их утверждение; <*>
контроль за поставками газа и конденсата для государственных нужд, по межгосударственным соглашениям и на экспорт путем реализации выделенных в установленном порядке квот и лицензий;
разработку долгосрочных прогнозов, целевых, научно-технических, экономических программ, внедрение передовых технологий, эффективное и комплексное развитие газовой отрасли, в том числе с привлечением иностранных партнеров;
развитие национальной научной школы по нефти и газу, подготовку специалистов международного уровня в области нефтегазодобычи, переработки.
Сноска. Абзац второй пункта 3 изменен - постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 8 декабря 1994 г. N 1395.
4. Государственному комитету Республики Казахстан по государственному имуществу совместно с Министерством энергетики и топливных ресурсов Республики Казахстан, Национальной газовой компанией "Казахгаз" в месячный срок принять пакет документов по созданию компании "Казакгаз" в составе объединений, предприятий и организаций согласно перечню, прилагаемому к настоящему постановлению, предусмотрев делегирование компании "Казакгаз" права владения, пользования и управления государственным имуществом предприятий и организаций, входящих в состав компании "Казакгаз" в установленном законодательством порядке. По мере акционирования государственных предприятий передать компании "Казакгаз" во владение, пользование и управление государственный пакет акций, за исключением пакетов акций, реализуемых Государственным комитетом Республики Казахстан по государственному имуществу в порядке, предусмотренном Национальной программой разгосударствления и приватизации в Республике Казахстан на 1993-1995 годы (II этап).

"Қазақгаз" Мемлекеттiк холдинг компаниясын құру туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы 9 қыркүйек 1993 ж. N 851. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2005.09.29. N 964 қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Мемлекеттiк холдинг компаниялары туралы" 1993 жылғы 5 наурыздағы N 1138 қаулысын. Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Шаруашылықты басқару органдарының жүйесiн жетiлдiру туралы" 1993 жылғы 23 маусымдағы N 1291 U931291_ Жарлығын орындау, газ саласының дамытылуын тиiмдi басқару мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. "Қазақгаз" ұлттық газ компаниясының кәсiпорындары негiзiнде "Қазақгаз" мемлекеттiк холдинг компаниясы (бұдан былай "Қазақгаз" компаниясы) құрылсын.
2. "Қазақгаз" компаниясы қайта құрылған "Қазақгаз" ұлттық газ компаниясының мүлiктiк құқықтары мен мiндеттерiнiң құқылы мұрагерi болып табылады деп белгiленсiн.
3. "Қазақгаз" компаниясы қызметiнiң негiзгi мақсаты республиканың отын-энергетика кешенiн дамыту, шетелдiк инвесторларды тарту, өндiрiстi көп салалы етiп дамыту мен коммерциялау деп белгiленсiн және оған:
"Қазақгаз" компаниясының құрамына кiретiн көмiрсутегi шикiзатын барлаумен, өндiрумен, тасымалдаумен және ұқсатумен, оның iшiнде ғылыми-зерттеу және жобалау жұмыстарын жүргiзудi ұйымдастырумен жобаларды сараптау мен оларды бекiтудi белгiленген тәртiппен жүргiзу шұғылданатын кәсiпорындар мен ұйымдардың қызметiн үйлестiру;<*>
мемлекет мұқтажы үшiн мемлекетаралық келiсiмдер бойынша газ бен конденсат берiлiп тұруын және белгiленген тәртiппен бөлiнген квоталар мен лицензияларды сату жолымен экспортқа шығарылуын бақылау;
ұзақ мерзiмдi болжамдар, мақсатты ғылыми-техникалық, экономикалық бағдарламалар әзiрлеу, озық технологияларды енгiзу, газ саласын, соның iшiнде шетелдiк әрiптестердi қатыстыра отырып, тиiмдi де кешендi дамыту;
мұнай мен газ жөнiндегi ұлттық ғылыми мектептi дамыту, мұнай мен газ өндiру, өңдеу саласында халықаралық деңгейдегi мамандар даярлау жүктелсiн.
Ескерту. 3-тармақтың екiншi абзацында сөздер ауыстырылған -
ҚРМК-нiң 1994 ж. 8 желтоқсандағы N 1395 қаулысымен.
4. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi Қазақстан Республикасының Энергетика және отын ресурстары министрлiгiмен, "Қазақгаз" ұлттық газ компаниясымен бiрлесiп, бiр ай мерзiмде құрамында осы қаулыға қоса берiлiп отырған тiзбеге сәйкес бiрлестiктер, кәсiпорындар және ұйымдар болатын "Қазақгаз" компаниясын құру жөнiндегi құжаттар пакетiн қабылдасын, онда заңда белгiленген тәртiппен "Қазақгаз" компаниясының құрамына кiретiн кәсiпорындар мен ұйымдардың мемлекеттiк мүлкiн иелену, пайдалану мен басқару құқығын "Қазақгаз" компаниясына табыстау көзделсiн. Мемлекеттiк кәсiпорындардың акционерленуiне қарай, Қазақстан Республикасында мемлекет иелiгiнен алу мен жекешелендiрудiң 1993-1995 жылдарға (II-кезең) арналған Ұлттық бағдарламасында көзделген тәртiппен Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi сататын акциялар пакеттерiнен басқа акциялардың мемлекеттiк пакетi "Қазақгаз" компаниясының иеленуiне, пайдалануына және басқаруына берiлсiн.

5. Назначение и утверждение руководителей компании "Казакгаз" осуществляется в порядке, установленном постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 14 июля 1993 г. N 606 P930606_  "Вопросы государственного регулирования деятельности хозяйствующих субъектов в процессе разгосударствления и приватизации".
6. Определить месторасположение компании "Казакгаз" в городе Уральске Западно-Казахстанской области.
7. Признать утратившим силу постановление Кабинета Министров Казахской ССР от 11 октября 1991 г. N 601 "О Казахском государственном концерне "Казахгазпром" по разведке, добыче и переработке природного газа и газового конденсата".
Премьер-министр
Республики Казахстан
Приложение
к постановлению Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 9 сентября 1993 г. N 851
ПЕРЕЧЕНЬ
предприятий, входящих в состав Государственной
холдинговой компании "Казакгаз"
Государственное предприятие "Карачаганакгазпром"
Государственное предприятие "Казахкурылысгаз" <*>
Государственное предприятие "Казахбургаз" <*>
Государственное предприятие "Заказстройгаз"
Государственное предприятие  "Казахгазсвязь" <*>
Государственное предприятие "Сарыаркагаз"
Государственное предприятие "Казахгазкамту" <*>
Государственное предприятие "Актаутрансгаз"
Государственное предприятие "Актобетрансгаз"
Государственное предприятие "Жаиктрансгаз"
Государственное предприятие "Жетысугаз"
Государственное предприятие "Кустанайтрансгаз"
Государственное предприятие "Уральсктрансгаз"
Проектный институт "Казахгазжобалау" <*>
Государственное производственное торговое управление
компании "Казахгаз" <*>
Государственное предприятие (совхоз) "Оян"
Сноска. При преобразовании этих предприятий из их
юридического наименования будет изъято
название "Казах".

5. "Қазақгаз" басшыларын тағайындау мен бекiту Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң "Мемлекет иелiгiнен алу мен жекешелендiру барысында шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң қызметiн мемлекеттiк реттеу мәселелерi" деген 1993 жылғы 14 шiлдедегi N 606 қаулысында белгiленген тәртiппен жүзеге асырылады.
6. "Қазақгаз" компаниясының орналасатын жерi Батыс Қазақстан облысының Орал қаласы болып белгiленсiн.
7. Қазақ ССР Министрлер Кабинетiнiң "Табиғи газ бен газ конденсатын барлау, шығару, тасымалдау және өңдеу жөнiндегi Қазақ мемлекеттiк "Қазақгаз" концернi туралы" 1991 жылғы 11 қазандағы N 601 қаулысының күшi жойылған деп танылсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1993 жылғы 9 қыркүйектегi
N 851 қаулысына
қосымша
"Қазақгаз"мемлекеттiк холдинг компаниясының
құрамына кiретiн кәсiпорындардың
ТIЗБЕСI
"Карачаганакгазпром" мемлекеттiк кәсiпорны
"Қазаққұрылысгаз" мемлекеттiк кәсiпорны*
"Казахбургаз" мемлекеттiк кәсiпорны*
"Заказстройгаз" мемлекеттiк кәсiпорны
"Казахгазсвязь" мемлекеттiк кәсiпорны*
"Сарыарқагаз"мемлекеттiк кәсiпорны
"Қазақгазқамту" мемлекеттiк кәсiпорны"
"Актаутрансгаз" мемлекеттiк кәсiпорны
"Актобетрансгаз" мемлекеттiк кәсiпорны
"Жаиктрансгаз" мемлекеттiк кәсiпорны
"Кустанайтрансгаз" мемлекеттiк кәсiпорны
"Уральсктрансгаз" мемлекеттiк кәсiпорны
"Қазақгазжобалау" жобалау институты*
"Қазақгаз" компаниясының мемлекеттiк өндiрiстiк сауда
басқармасы
"Оян" мемлекеттiк кәсiпорны (кеңшары)
Ақтөбе облыстық газ шаруашылығы өндiрiс бiрлестiгi
(Ақтөбеоблгаз), Ақтөбе қаласы<*>
Атырау облыстық газ шаруашылығы өндiрiс бiрлестiгi
(Атырауоблгаз), Атырау қаласы <*>
Батыс Қазақстан облыстық газ шаруашылығы өндiрiс бiрлестiгi
(Оралоблгаз), Орал қаласы <*>
Маңғыстау облыстық газ шаруашылығы өндiрiс бiрлестiгi
(Маңғыстауоблгаз), Ақтау қаласы <*>
Қостанай облыстық газ шаруашылығы өндiрiс бiрлестiгi
(Қостанайоблгаз), Қостанай қаласы <*>
Ескерту. Қосымшаға өзгерiс пен толықтырулар енгiзiлген - ҚРМК-нiң 1995.03.16. N 275 қаулысымен.
-------------
* Бұл кәсiпорындарды қайта құру кезiнде олардың заңды атауларынан "Қазақ" аты алынып тасталатын болады.