Об утвеpждении Пpавил финансиpования и кpедитования стpоительства
ПОСТАНОВЛЕНИЕ Кабинета Министpов Республики Казахстан от 10 сентябpя 1993 г. N 864. Утратило силу постановлением Правительства РК от 30 сентября 1997 г. N 1389 ~P971389.
Кабинет Министров Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила финансирования и кредитования строительства, подготовленные Министерством экономики и Министерством финансов совместно с Национальным банком Республики Казахстан.
2. Рекомендовать Национальному банку совместно с Министерством экономики, Министерством финансов и Министерством строительства, жилья и застройки территорий Республики Казахстан разработать и утвердить в 2-месячный срок инструкцию по применению Правил финансирования и кредитования строительства, формы документов, служащих основанием для финансирования и кредитования строительства, а также другие необходимые нормативные акты.
3. Поручить руководителям министерств, ведомств, концернов и других хозяйствующих структур Республики Казахстан, выступающих застройщиками, а также главам областных, Алматинской и Ленинской городских администраций принять меры, обеспечивающие строгое соблюдение настоящих Правил при финансировании строек и объектов.
Премьер-министр Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕНЫ
постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 10 сентября 1993 г. N 864
ПРАВИЛА
финансирования и кредитования строительства
1. Финансирование, кредитование и расчеты в строительстве осуществляются в соответствии с законами Республики Казахстан, иными актами Верховного Совета, решениями Президента и Кабинета Министров Республики Казахстан, настоящими Правилами и другими нормативными актами.
Национальный банк Республики Казахстан и другие банки финансируют и кредитуют капитальные вложения, осуществляют кредитование и расчеты в строительстве государственных, кооперативных предприятий, а также всех других видов хозяйственных формирований, по которым открыты счета в соответствующем банке.
В процессе финансирования и кредитования капитальных вложений банки и другие органы, на которые возложены в соответствии с действующим законодательством контрольные функции, осуществляют контроль за целевым использованием ассигнований из бюджета, Фонда преобразования экономики, Дорожного фонда, других аналогичных фондов государственного сектора и банковского кредита , оказывают экономическое воздействие на повышение их эффективности.
Сноска. В дальнейшем - "централизованные источники
финансирования". Капитальные вложения, финансируемые из
централизованных источников и собственных средств
государственных предприятий - "государственные
капитальные вложения".
Квартальный индекс изменения цен, вызванный инфляцией, применяется к объемам кредитных средств и соответствующим возвратным суммам по фактически сложившимся индексам в разрезе регионов.
Сметная стоимость строительства, определенная на стадии разработки и проекта, рабочего проекта, технико-экономических обоснований и расчетов, рассмотренная и подтвержденная Государственной вневедомственной экспертизой и утвержденная в установленном порядке в базовых ценах, как правило, является неизменной на весь период строительства, осуществляемого за счет государственных капитальных вложений.
В случае изменения в процессе строительства базисной стоимости проектно-сметная документация подлежит переутверждению в установленном порядке по заключению государственной вневедомственной экспертизы.
Сноска. В абзаце шестом пункта 1 заменены слова - постановлением от 2 декабря 1993 г. N 1213; из абзаца третьего исключены слова - постановлением КМ РК от 9 июня 1995 г. N 809.

Құрылысты қаржыландыру мен кредиттеудiң Ережелерiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы 1993 жылғы 10 қыркүйек N 864. Күшi жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997.09.30. N 1389 қаулысымен. ~P971389
Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi мен Қаржы министрлiгi Ұлттық банкiмен бiрлесiп әзiрлеген құрылысты қаржыландыру мен кредиттеудiң ұсынылып отырған Ережелерi бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық банкiне Экономика министрлiгiмен, Қаржы министрлiгiмен және Құрылыс, тұрғын үй және аумақтарда құрылыс салу министрлiгi бiрлесiп, құрылысты қаржыландыру мен кредиттеудiң Ережелерiн қолдану жөнiндегi нұсқауды, құрылысты қаржыландыру мен кредиттеу үшiн негiз болатын құжаттардың нысандарын, сондай-ақ басқа да қажеттi нормативтi актiлердi 2 ай мерзiм iшiнде әзiрлеу және бекiту ұсынылсын.
3. Қазақстан Республикасы министрлiктерiнiң, ведомстволарының, концерндерiнiң және құрылыспен айналысатын басқа да шаруашылық жүргiзушi құрылымдарының басшыларына, сондай-ақ облыстардың, Алматы және Ленинск қалаларының әкiмдерiне құрылыстар мен объектiлердi қаржыландыру кезiнде осы Ережелердi қатаң сақтауды қамтамасыз ететiн шаралар қолдану тапсырылсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1993 жылғы 10 қыркүйектегi
N 864 қаулысымен
бекiтiлген
Құрылысты қаржыландыру мен кредиттеудiң
ЕРЕЖЕЛЕРI
1. Құрылысты қаржыландыру, кредиттеу және құрылыста есеп айырысу Қазақстан Республикасының заңдарына, Жоғарғы Кеңестiң басқа да актiлерiне, Қазақстан Республикасы Президентi мен Министрлер Кабинетiнiң шешiмдерiне, осы Ережелерге және өзге де нормативтi актiлерге сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының Ұлттық банкi мен басқа банктер күрделi қаржыны қаржыландырады және кредит бередi, мемлекеттiк, кооперативтiк кәсiпорындарды, сондай-ақ тиiстi банкте есеп шот ашылған шаруашылық құрылымдарының өзге де барлық түрлерiн кредиттеудi және олардың құрылысында есеп айырысуды жүзеге асырады.
Күрделi қаржыны қаржыландыру мен кредит беру барысында қолданылып жүрген заңдарға сәйкес бақылау мiндеттерi жүктелген банктер мен өзге органдар бюджет, экономикалық өзгерiстер қорынан, жол қорынан, мемлекеттiк сектор мен банкi кредитiнiң <*> сол тәрiздi өзге де қорларынан түскен қаржылардың мақсатты пайдаланылуына бақылау жасайды, олардың тиiмдiлiгiнiң артуына экономикалық ықпал етедi.<*>
<*> Бұдан әрi - "орталықтандырылған қаржыландыру көздерi". Орталықтандырылған қаржы көздерi мен мемлекеттiк кәсiпорындардың өз қаражатынан қаржыландырылатын күрделi қаржы - "мемлекеттiк күрделi қаржы".
Инфляция туғызған баға өзгерiсiнiң тоқсандық индексi кредит қаражатының мөлшерiне және аймақтар бойынша iс жүзiнде қалыптасқан индекстерге қарай тиiстi қайтарым сомаға қолданылады.
Жобаны, жұмыс жобасын, техникалық-экономикалық негiздемелер мен есеп айырысуларды әзiрлеу барысында белгiленген, Мемлекеттiк ведомстволық емес сарапта қаралған және дәлелденген және белгiленген тәртiпке орай, негiздеме бағалар бойынша бекiтiлген құрылыстың сметалық құны, әдетте, мемлекеттiк күрделi қаржы есебiнен жүзеге асырылатын құрылыстың бүкiл кезеңiнде өзгерiссiз қала бередi.
Құрылыстың барысында негiздеме құн өзгерген жағдайда жобалық-сметалық құжаттама мемлекеттiк ведомстводан тыс сараптың қорытындысы бойынша белгiленген тәртiппен қайта бекiтуге жатады. <*>
Ескерту. 1-тармақтың 6 абзацында "ведомстволық" деген сөзi
ауыстырылды - ҚРМК-нiң 02.12.1993 ж. N 1213 қаулысымен.
Ескерту. 1-тармақтың үшiншi абзацынан сөздер алынып
тасталды - ҚРМК-нiң 1995.06.09. N 809 қаулысымен.

2. Министерство финансов Республики Казахстан (местные финансовые органы) после принятия Верховным Советом Республики Казахстан (местными Советами) закона о республиканском бюджете (решения о местном бюджете) на соответствующий год сообщает Национальному банку Республики Казахстан и его учреждениям планы финансирования капитальных вложений (в части бюджетных ассигнований) по министерствам, ведомствам, концернам, областным, Алматинской и Ленинской городским администрациям (заказчикам местных Советов), которые представляют Национальному банку Республики Казахстан планы финансирования указанных капитальных вложений по предприятиям, организациям и учреждениям, стройкам и объектам. Национальный банк Республики Казахстан и его областные управления доводят эти планы до финансирующих учреждений банков.
3. Собственные средства государственных предприятий, объединений и организаций для финансирования капитальных вложений перечисляются ими на соответствующие счета финансирования капитальных вложений в учреждения банков в суммах, предусмотренных планом, а по другим предприятиям финансирование осуществляется с их расчетных счетов на договорных условиях.
При временных финансовых затруднениях предприятий, объединений, организаций и учреждений банки могут предоставлять им кредит на финансирование капитальных вложений на взаимоприемлемых условиях.
4. Финансирование и кредитование строек за счет централизованных источников осуществляется банками в соответствии с договорами подряда на основе титульных списков на весь период строительства. Титульные списки не представляются учреждениям банков в случаях, когда строительство предприятий и объектов начинается и заканчивается в течение планируемого года или когда инстанция, утверждающая титульный список и внутрипостроечный титульный список, совпадает.
По пусковым в текущем году стройкам, а также объектам, сооружаемым на базе комплектного импортного оборудования и на компенсационной основе в случае выполнения на них работ опережающими темпами банки могут финансировать и кредитовать их в установленном порядке в пределах годовых ассигнований.
Для обеспечения непрерывного финансирования капитальных вложений государственные предприятия, объединения и организации обязаны своевременно вносить в банк собственные средства, предназначенные на эту цель, а также мобилизовать внутренние ресурсы в капитальном строительстве.
5. Финансирование капитальных вложений за счет централизованных источников осуществляется учреждениями Национального банка Республики Казахстан на основании объемов капитальных вложений, утвержденных в установленном порядке, и перечня строек и объектов, определенных Правительством, Координационным советом Фонда преобразования экономики и другими республиканскими структурами, на которые могут быть возложены эти функции.
Финансирование капитальных вложений ведомств, предприятий, объединений и организаций со смешанной формой собственности, то есть при участии (доле) государственных капитальных вложений, осуществляется в порядке, установленном для централизованных источников финансирования. В этом случае средства из централизованных источников выделяются после первоочередного взноса и использования собственных средств в соответствующих пропорциях.
Задолженность за выполненные работы по переходящим объектам, образовавшаяся на начало года, оплачивается за счет централизованных источников текущего года только в том случае, если строительство этого объекта в прошедшем году велось за счет этих источников.

2. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi (жергiлiктi қаржы органдары) Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесi (жергiлiктi Кеңестер) тиiстi жылға арналған республикалық бюджет туралы Заң (жергiлiктi бюджет туралы шешiм) қабылдағаннан кейiн Қазақстан Республикасының Ұлттық банкi мен оның мекемелерiне министрлiктер, ведомстволар, концерндер, облыстық, Алматы және Ленинск қалалық әкiмшiлiктерi (жергiлiктi Кеңестердiң тапсырыс берушiлерi) бойынша күрделi қаржы беру (бюджет қаражатына қатысты) жоспарларын хабарлайды, олар кәсiпорындар, ұйымдар мен мекемелер, құрылыстар мен объектiлер бойынша аталған күрделi қаржыны бөлу жоспарларын Қазақстан Республикасының Ұлттық банкiне табыс етедi. Қазақстан Республикасының Ұлттық банкi мен оның облыстық басқармалары бұл жоспарларды банкiлердiң қаржыландырушы мекемелерiне жеткiзедi.
3. Мемлекеттiк кәсiпорындар, бiрлестiктер мен ұйымдар күрделi қаржыны қаржыландыруға арналған өз қаражатын жоспарда көзделген сома мөлшерiнде банкi мекемелерiне күрделi қаржыны қаржыландырудың тиiстi есеп шоттарына аударады, ал басқа кәсiпорындар бойынша қаржыландыру шартты келiсiм негiзiнде олардың есеп шоттарынан жүзеге асырылады.
Кәсiпорындар, бiрлестiктер, ұйымдар мен мекемелер уақытша қаржы қиыншылығына ұшыраған жағдайда банктер оларға күрделi қаржыны қаржыландыру үшiн өзара тиiмдi шартпен кредит бере алады.
4. Құрылыстарға орталықтандырылған қаржы көздерi есебiнен қаржы мен кредит берудi банктер құрылыстың бүкiл кезеңiне титулдық тiзiмдер негiзiнде мердiгерлiк шарттарға сәйкес жүзеге асырады. Кәсiпорындар мен объектiлердiң құрылысы жоспарланған жыл iшiнде басталып, аяқталатын, немесе титулдық тiзiм мен құрылыс iшiндегi титулдық тiзiмдер сәйкес келген жағдайда банк мекемелерiне тапсырылмайды.
Үстiмiздегi жылы iске қосылатын, сондай-ақ жинақтаушы импорттық жабдықтармен өтемдiк негiзде салынып жатқан объектiлердегi мерзiмiнен бұрын жедел қарқынмен атқарылған жағдайда банктер оларға белгiленген тәртiп бойынша жылдық қаражат шеңберiнде қаржы мен кредит бере алады.
Күрделi қаржымен үздiксiз қаржыландыруды үздiксiз қамтамасыз ету үшiн мемлекеттiк кәсiпорындар, бiрлестiктер мен ұйымдар осы мақсатқа арналған өз қаражатын дер кезiнде банкке салуға, сол сияқты күрделi құрылыстағы iшкi резервтердi жұмылдыруға мiндеттi.
Орталықтандырылған қаржы көздерi есебiнен күрделi қаржы бөлудi белгiленген тәртiп бойынша бекiтiлген күрделi қаржының және Үкiмет, Экономикалық өзгерiстер қорының Үйлестiру кеңесi және осы мiндеттер жүктелуi мүмкiн басқа да республикалық құрылымдар анықтаған құрылымдар мен объектiлердiң тiзбесi негiзiнде Қазақстан Республикасы Ұлттық банкiнiң мекемелерi жүзеге асырады.
Меншiк нысаны аралас ведомстволарға, кәсiпорындарға, бiрлестiктер мен ұйымдарға, яғни мемлекеттiк күрделi қаржы қатысатын (үлес түрiнде) жағдайда, күрделi қаржы беру қаржыландырудың орталықтандырылған көздерi үшiн белгiленген тәртiп бойынша жүзеге асырылады. Бұл ретте орталықтандырылған қаржы көздерiнен қаржы бiрiншi кезектегi жарнамадан және өз қаражатын тиiсiнше үлестеп пайдаланғаннан кейiн бөлiнедi.
Ауыспалы объектiлер бойынша атқарылған жұмыстар үшiн жыл басында жинақталған қарыз, өткен жылы осы объектiнiң құрылысы аталған қаржы көздерiнiң есебiнен жүргiзiлген жағдайда ғана, биылғы жылғы орталықтандырылған қаржы көздерiнiң есебiнен төленедi.

6. Банки, руководствуясь законодательными актами Республики Казахстан, нормативными документами Национального банка Республики Казахстан, предоставляют долгосрочный и краткосрочный кредит всем видам хозяйственных формирований, независимо от форм собственности, а также отдельным гражданам на условиях, определенных кредитным договором и настоящими Правилами.
7. Для финансирования и кредитования государственных капитальных вложений и осуществления расчетов в строительстве министерства, ведомства и их организации с управленческими функциями представляют банкам годовые планы капитального строительства, планы финансирования капитальных вложений и титульные списки вновь начинаемых строек на весь период строительства.
Кроме того, заказчики для оформления финансирования строительства предъявляют в учреждения банков договоры подряда, внутрипостроечные титульные списки, копии сводных сметных расчетов стоимости строительства, а также сведения о регистрации в геофондах по форме N 3-гр на бурение скважин.
По переходящим стройкам финансирование и кредитование продолжается на основании титульных списков на весь период строительства и договоров подряда при получении учреждениями банков планов капитального строительства, планов финансирования капитальных вложений и внутрипостроечных титульных списков на планируемый год.
Утвержденные в установленном порядке внутрипостроечные титульные списки, как правило, в течение года изменению не подлежат.
По государственным капитальным вложениям представляемые в банки внутрипостроечные титульные списки должны отвечать следующим требованиям:
- объекты и затраты, включаемые в титульные списки, обеспечены утвержденной проектно-сметной документацией;
- задание во вводу в действие мощностей и объектов, объемы капитальных вложений соответствуют показателям титульного списка;
- капитальные вложения для пусковых мощностей и объектов предусмотрены в размерах, необходимых для ввода их в действие в установленные сроки.
8. Учреждения банка финансируют проектные и изыскательские работы за счет централизованных источников на основании плана инвестиционных намерений, договора (дополнительного соглашения, наряда-заказа), а также следующих документов, утвержденных в установленном порядке:
- планы работ по составлению технико-экономических обоснований и расчетов (ТЭО, ТЭР) проектирования и строительства;
- титульного списка проектно-изыскательских работ для строительства будущих лет;
- внутрипостроечного титульного списка для текущего строительства, в котором затраты на проектно-изыскательские работы выделяются отдельной строкой.
Расчеты между заказчиком и проектными организациями осуществляются по этапам выполненных проектных работ или по объекту в целом в пределах 80 процентов их договорной стоимости. Окончательный расчет производится после получения положительного заключения экспертизы по соответствующей документации на строительство объекта (стройки).
Стоимость проектно-сметной документации, неиспользованной в строительстве более двух лет, взыскивается с заказчика в установленном порядке.

6. Банктер Қазақстан Республикасының заң актiлерiн, Қазақстан Республикасы Ұлттық банкiнiң нормативтi құжаттарын басшылыққа ала отырып, меншiк нысандарына қарамастан, шаруашылық құралымдарының барлық түрлерiне, сондай-ақ жекелеген азаматтарға кредит шартпен және осы Ережеде белгiленген шарттармен ұзақ мерзiмдi және қысқа мерзiмдi кредиттер бередi.
7. Министрлiктер, ведомстволар және олардың басқару мiндеттерi жүктелген ұйымдары мемлекеттiк қаржы бөлудi қаржыландыру мен кредиттеу және құрылыста есеп айырысуды жүзеге асыру үшiн күрделi құрылыстың жылдық жоспарларын, күрделi қаржыны қаржыландырудың жоспарларын және жаңадан басталған құрылыстардың құрылыстың бүкiл кезеңiне арналған титулдық тiзiмдерiн банктерге табыс етедi.
Сонымен қатар тапсырыс берушiлер құрылысты қаржыландыруды ресiмдеу үшiн мердiгерлiк шарттарды iшкi құрылыстық титулдық тiзiмдердi, құрылыс құнының жиынтық сметалық есеп айырысуының көшiрмелерiн, сондай-ақ скважина бұрғылауға арналған геоқорда тiркелгендiгi туралы N 3-гр нысан бойынша мағлұматты банк мекемелерiне табыс етедi.
Күрделi құрылыс жоспарлар, күрделi қаржы бөлудi қаржыландырудың жоспарлары мен жоспарланатын жылға арналған iшкi құрылыстық титулдық тiзiмдер банкi мекемелерiне түсiсiмен ауыспалы құрылыстар бойынша қаржыландыру және кредиттеу құрылыстың бүкiл кезеңiне арналған титулдық тiзiмдер мен мердiгерлiк шарттардың негiзiнде жалғаса бередi.
Белгiленген тәртiп бойынша бекiтiлген iшкi құрылыстық титулдық тiзiмдер әдетте, бiр жыл мерзiм iшiнде өзгертiлуге жатпайды.
Мемлекеттiк күрделi қаржы бойынша банкке табыс етiлетiн iшкi құрылыстық титулдық тiзiмдер төмендегi талаптарға жауап беруi керек:
- титулдық тiзiмдерге енгiзiлетiн объектiлер мен шығындардың бекiтiлген жобалық-сметалық құжаттармен қамтамасыз етiлуi;
- қуаттар мен объектiлердi iске қосу жөнiндегi тапсырманың, күрделi қаржы мөлшерiнiң титулдық тiзiмнiң көрсеткiштерiне сәйкес келуi;
- iске қосылатын қуаттар мен объектiлер үшiн оларды белгiленген мерзiмде iске қосуға қажеттi күрделi қаржы мөлшерiнiң алдын ала қарастырылуы.
8. Банк мекемелерi инвестициялық ниеттеме жоспарының, шарттың (қосымша келiсiмнiң, наряд-тапсырыстың), сондай-ақ белгiленген тәртiппен бекiтiлген мынадай құжаттардың:
- жобалаудың және құрылыстың техникалық-экономикалық негiздемелерi мен есеп-қисаптарын (ТЭН, ТЭЕ) жасау жөнiндегi жұмыс жоспарларының;
- келер жылдардағы құрылыстың жобалау-зерттеу жұмыстарына арналған титулдық тiзiмнiң;
- жобалау-іздестiру жұмыстарына арналған шығындар бөлек көрсетiлетiн ағымдағы құрылысқа деген iшкi құрылыстың титулдық тiзiмнiң негiзiнде орталықтандырылған көздердiң есебiнен жобалау және iздестiру жұмыстарын қаржыландырады.
Тапсырыс берушi мен жобалау ұйымдарының арасындағы есеп айырысу орындалған жобалау жұмыстарының кезеңдерi бойынша немесе объектi бойынша олардың шарттық құнын тұтас алғанда 80 процент шегiнде жүзеге асырылады. Түпкiлiктi есеп айырысу объектiнiң (құрылыстың) құрылыс жөнiндегi тиiстi құжаттар бойынша сараптан оң қорытындысын алғаннан кейiн жүргiзiледi.
Құрылыста екi жылдан аса пайдаланылмаған жобалық-сметалық құжаттаманың құны белгiленген тәртiппен тапсырыс берушiден өндiрiлiп алынады.

9. Расчеты между заказчиками и подрядными строительно-монтажными организациями производятся на основании договоров подряда.
По государственным капитальным вложениям расчеты между заказчиками и подрядчиками производятся:
а) за выполненный объем работ - ежемесячно на основании подписанных заказчиком и подрядчиком справок о стоимости выполненных строительно-монтажных работ с учетом прочих расходов и затрат подрядных организаций, включенных в сводный сметный расчет. Оплата работ по объекту в целом производится в пределах 95 процентов их стоимости, окончательный расчет производится после завершения строительства и утверждения акта приемочной комиссии о вводе его в эксплуатацию;
б) за полностью законченные строительством и сданные заказчику объекты "под ключ" - в размере договорной цены (окончательно сложившейся) на основании акта приемочной комиссии, утвержденного в установленном порядке.
При этом в договорах подряда может предусматриваться предоставление заказчиком ежегодного аванса подрядным организациям на заготовку строительных материалов в размере 15 процентов от годового объема выполняемых работ с учетом прочих затрат, включенных в сводный сметный расчет. Выданный аванс погашается пропорционально выполненным работам.
10. Расчеты генподрядчика со специализированными подрядными (субподрядными) организациями за выполненные работы производятся на условиях заключенных договоров.
11. При осуществлении строительства хозяйственным способом оплата за выполненные работы, поставленные материалы и оборудование и другие затраты производится со счетов финансирования.
В необходимых случаях для этих целей могут открываться расчетные счета.
12. Заключения государственной вневедомственной экспертизы по документации на строительство и разрешение органов государственного архитектурно-строительного надзора на производство строительно-монтажных работ представляются для оформления финансирования строительства в финансирующие банки юридическими и физическими лицами, независимо от форм собственности и источников финансирования.
13. По капиталовложениям, финансирующимся из централизованных источников, не допускается производить работы и затраты по стройкам и объектам, не принятым банками к финансированию. По таким стройкам и объектам произведенные затраты не возмещаются, а остаток средств по сводному сметному расчету стоимости строительства уменьшается на эту же величину (фактически произведенных затрат).

9. Тапсырыс берушiлер мен мердiгерлiк құрылыс-монтаж ұйымдарының арасындағы есеп айырысу мердiгерлiк шарттың негiзiнде жүзеге асырылады.
Тапсырыс берушiлер мен мердiгерлiк арасындағы мемлекеттiк күрделi қаржы бойынша есеп айырысу:
а) орындалған құрылыс-монтаж жұмыстарының құны туралы тапсырыс берушi мен мердiгер қол қойған анықтамалар негiзiнде, мердiгерлiк ұйымның жиынтық сметалық есепке енгiзiлген басқа да жұмсалған қаражат пен шығыстары есепке алынып, орындалған жұмыстар үшiн жүргiзiледi. Объект бойынша жұмысқа ақы төлеу тұтас алғанда жұмыс құнының 95 процентi мөлшерiнде, ал түпкiлiктi есеп айырысу құрылыс жұмысы аяқталып, оның пайдалануға берiлуi туралы қабылдау комиссиясының актiсi бекiтiлгеннен кейiн жүргiзiледi.
б) толық аяқталған құрылыс және объектiнiң тапсырыс берушiге "дайын күйiнде" өткiзiлгенi үшiн - белгiленген тәртiппен бекiтiлген қабылдау комиссиясы актiсiнiң негiзiнде шарттық бағаның (түпкiлiктi қалыптасқан) мөлшерiнде жүзеге асырылады.
Бұл орайда мердiгерлiктiң шарттарында жиынтық смета есебiне енгiзiлген басқа да шығыстарды қоса алғанда, бiр жылда орындалатын жұмыс көлемiнiң 15 процент мөлшерiнде тапсырыс берушiнiң мердiгерлiк ұйымдарға құрылыс материалдарын дайындау үшiн жыл сайын аванс беруi көзделуi мүмкiн. Берiлген аванс атқарылған жұмыстарға қарай өтеледi.
10. Бас мердiгердiң мамандандырылған мердiгерлiк (кiшi мердiгерлiк) ұйымдармен атқарылған жұмыстар үшiн есеп айырысуы жасасылған келiсiм шарттары бойынша жүргiзiледi.
11. Құрылыс шаруашылық тәсiлмен жүзеге асырылған жағдайда атқарылған жұмыстар, жеткiзiлген материалдар мен жабдықтар және басқа да шығындар үшiн ақы төлеу қаржыландырудың есеп шоттарынан жүргiзiледi.
Қажет болған жағдайларда осы мақсаттар үшiн есеп айырысу шоттары ашылуы мүмкiн.
12. Меншiк нысандарына және қаржыландыру көздерiне қарамастан, заңды ұйымдар мен жекелеген адамдар құрылысты қаржыландыруды ресiмдеу үшiн құрылыс-монтаж жұмыстарын жүргiзуге арналған құрылыс құжаттамасы бойынша ведомстволық емес мемлекеттiк сараптаудың қорытындысын және мемлекеттiк сәулет-құрылыс қадағалау органдарының рұқсат қағазын қаржыландырушы банктерге табыс етедi.
13. Орталықтандырылған қаржы көздерiнен қаржыландырылатын күрделi қаржы бойынша банктер қаржыландыруға қабылдамаған құрылыстар мен объектiлерде жұмыстар жүргiзуге және қаражат жұмсауға жол берiлмейдi. Мұндай құрылыстар мен объектiлерге жұмсалған шығынның орны толтырылмайды, ал құрылыс жиынтық сметалық есеп-қисабы жөнiндегi қаражаттың қалдығы соншалық шамаға (iс жүзiнде жұмсалған шығын) кемiтiледi.

14. При осуществлении финансирования и кредитования банки обеспечивают дифференцированный подход к хозорганам в зависимости от выполнения ими условий по действующим кредитным договорам. В случае их нарушения банки вправе применять финансово-кредитные санкции в установленном порядке.
Долгосрочные кредиты, выделенные из государственных централизованных источников, в случае их невостребования (не оформлено кредитное соглашение, финансирование), в течение трех месяцев со дня принятия решения о их выдаче, подлежат изъятию.
15. Субъекты инвестиционной деятельности, включая банки, принимают меры по ускорению оборачиваемости оборотных средств и укреплению договорных отношений. В случае необоснованной задержки в продвижении централизованных источников финансирования, замораживания их на счетах на длительное время или скрытия фактов задержки и замораживания этих средств банки и другие участники инвестиционной деятельности несут ответственность, установленную законодательством Республики Казахстан.
16. Финансирующие банки в выборочном порядке организуют и проводят контрольные обмеры объемов выполненных строительно-монтажных и ремонтно-строительных работ на стройках и объектах, финансируемых за счет централизованных источников, а по просьбе застройщика - на стройках и объектах, финансируемых за счет собственных средств.
Банки взыскивают в установленном порядке с предприятий, строек, подрядных строительно-монтажных, буровых, проектно-изыскательских, геологических и других организаций излишне полученные суммы, выявленные в результате контрольных обмеров и проверки документов, служащих основанием для получения средств.
За завышение объемов стоимости выполненных строительно-монтажных работ (в том числе стоимости оборудования, включенного в объем капитальных вложений, но фактически не смонтированного), проектно-изыскательских, буровых, геологоразведочных, ремонтно-строительных и пусконаладочных работ в документах, служащих основанием для получения денежных средств, с организаций, выполняющих указанные работы, а также за нецелевое использование средств, органами банка взыскивается штраф в соответствии с Положением об экономических санкциях, утвержденным постановлением Верховного Совета Республики Казахстан от 30 января 1993 года N 1945-XII B935600_ .
За нецелевое использование выданных кредитов, оговоренных в кредитном договоре, юридические и физические лица уплачивают в пользу банка 25 процентов суммы кредита с досрочным возвратом кредита с уплатой процентов по кредитам.
Указанный штраф при выполнении работ подрядным способом взыскивается поровну с заказчика и подрядчика.
Порядок взыскания штрафов устанавливается Национальным банком, Министерством строительства, жилья и застройки территорий и Министерством финансов Республики Казахстан.

14. Банктер қаржыландыруды және кредиттеудi жүзеге асыру кезiнде шаруашылық органдарына, олардың қолданылып жүрген кредиттiк келiсiм шарттарын орындауына қарай әрқайсысына айрықша тәсiл қолданады. Олар аталған шарттарда бұзған жағдайда банктер белгiленген тәртiппен қаржы-кредит санкцияларын қолдануға құқылы.
Мемлекеттiк орталықтандырылған қаржы көздерiнен бөлiнген ұзақ мерзiмдi кредиттер, оларды қажетсiнiп талап етпеген (кредиттiк келiсiм, қаржыландыру ресiмделмеген) жағдайда кредит беру туралы шешiм қабылданған күннен бастап үш ай iшiнде өндiрiп алуға жатады.
15. Инвестициялық қызметтiң субъектiлерi, банктердi қоса алғанда, айналмалы қаржының айналымдығын жеделдету және шарттық қарым-қатынастарды нығайту жөнiнде шаралар қолданады. Орталықтандырылған қаржы көздерiнiң қозғалысын негiзсiз кiдiрткен, оларды есеп шоттарда ұзақ мерзiм бойы қаңтарып қойған немесе бұл қаражатты кiдiрту мен қаңтарып қою фактiлерiн жасырған жағдайда банктер мен инвестициялық қызметтiң басқа да қатысушылары Қазақстан Республикасының Заңдарында белгiленген деңгейде жауап бередi.
16. Қаржыландырушы банктер орталықтандырылған қаржы көздерi есебiнен қаржыландырылатын құрылыстар мен объектiлерде және құрылыс салушының өтiнiшi бойынша өз қаражаты есебiнен қаржыландырылатын құрылыстар мен объектiлерде атқарылған құрылыс-монтаж және жөндеу-құрылыс жұмыстарының көлемiн iрiктеу тәртiбiмен бақылау түрiнде өлшеудi ұйымдастырады және жүргiзедi.
Банктер кәсiпорындардан, құрылыстардан, мердiгерлiк құрылыс-монтаждау, бұрғылау, жобалау-зерттеу, геологиялық және басқа ұйымдардан бақылау түрiнде өлшеу және қаражат алу үшiн негiз болатын құжаттарды тексеру нәтижесiнде анықталған артық алынған сомаларды белгiленген тәртiппен өндiрiп алады.
Атқарылған құрылыс-монтаж жұмыстарының (оның iшiнде күрделi қаржы көлемiне кiргiзiлген, бiрақ iс жүзiнде монтаждалмаған жабдықтардың құнының), жобалау-зерттеу, бұрғылау, геологиялық-барлау, жөндеу-құрылыс және реттеп-iске қосу жұмыстарының көлемiнiң аталған жұмыстарды атқаратын ұйымдардан ақша қаражатын алуға негiз болған құжаттарда асырып көрсетiлгенi үшiн, сондай-ақ қаржының мақсатсыз пайдаланылмағаны үшiн банк органдары Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң 1993 жылғы 30 қаңтардағы N 1945-XII қаулысымен бекiтiлген Экономикалық санкция туралы ережеге сәйкес айыппұл өндiрiп алады.
Кредиттiк шартта ескерiлгенiндей, берiлген кредиттердi мақсатсыз пайдаланғаны үшiн заңды ұйымдар мен жекелеген адамдар кредит бойынша проценттерiн төлеп, кредиттi мерзiмiнен бұрын қайтаруымен бiрге кредит сомасының 25 процентiн банктiң пайдасына төлейдi.
Жұмыстар мердiгерлiк тәсiлмен атқарылса, аталған айыппұл тапсырыс берушi мен мердiгерден теңдей өндiрiлiп алынады.
Айыппұлды өндiрiп алу тәртiбiн Қазақстан Республикасының Ұлттық банкi, Құрылыс, тұрғын үй және аумақтарда құрылыс салу министрлiгi мен Қаржы министрлiгi белгiлейдi.

17. Финансирующие учреждения банков осуществляют контроль за соблюдением требований экспертных заключений по проектно-сметной документации, принимают к исполнению предписания госэкспертизы по фактам нарушений законодательных актов, норм и правил по проектированию, а также органов государственного архитектурно-строительного надзора и Главного управления по стандартизации и метрологии при Кабинете Министров Республики Казахстан (Казглавстандарт) по вопросам качества строительства, материалов, изделий и конструкций, изготовленных предприятиями стройиндустрии и промстройматериалов, независимо от форм собственности и подчиненности.
18. При несвоевременном возврате кредита (в том числе и процентной ставки за кредит) льготные процентные ставки, установленные при заключении кредитного соглашения, автоматически поднимаются до уровня коммерческих, действующих на дату оформления кредитного соглашения.
19. Контроль за своевременным перечислением средств на финансирование капитальных вложений, выделяемых из централизованных источников, а также за целевым их использованием, осуществляется Национальным банком, Министерством финансов и Комитетом государственного финансового контроля при Кабинете Министров Республики Казахстан.
20. За неисполнение требований настоящих Правил финансирующие учреждения банков несут ответственность в соответствии с действующим законодательством.

17. Қаржыландырушы банк мекемелерi жобалық-сметалық құжаттама бойынша сараптау қорытындысы талаптарының сақталуына бақылау жасайды, заң актiлерiнiң, жобалау жөнiндегi нормалар мен ережелердiң бұрмалану фактiлерi бойынша мемлекеттiк сараптаудың, сондай-ақ құрылыстың, меншiк нысандары мен бағыныстылығына қарамастан, құрылыс индустриясы мен өнеркәсiп-құрылыс материалдары кәсiпорындары жасаған материалдардың, бұйымдар мен конструкциялардың сапа мәселелерi бойынша мемлекеттiк сәулет-құрылыс қадағалау органдары мен Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң жанындағы Стандарттау және метеорология жөнiндегi Бас басқарманың нұсқамаларын атқаруға қабылдайды.
18. Кредит оның iшiнде кредит үшiн төленетiн проценттiк ставка уақтылы қайтарылмаған жағдайда кредиттiк шарт жасасқан кезде белгiленген жеңiлдетiлген проценттiк ставка кредиттiк келiсiмдi жасасқан мерзiмде қолданылып отырған коммерциялық деңгейге автоматты түрде көтерiледi.
19. Орталықтандырылған қаржы көздерiнен бөлiнетiн күрделi қаржыны қаржыландыратын қаражаттың уақытылы аударылуын, сондай-ақ олардың мақсатты түрде пайдаланылуын бақылауды Қазақстан Республикасының Ұлттық банкi, Қаржы министрлiгi және Министрлер Кабинетi жанындағы Мемлекеттiк қаржы бақылау комитетi жүзеге асырады.
20. Осы ережелердiң талаптарын орындамағаны үшiн қаржыландырушы банк мекемелерi қолданылып жүрген заңдарға сәйкес жауап бередi.