Об утверждении Положения о порядке выплаты надбавок за выслугу лет к должностным окладам работников органов государственного управления Республики Казахстан
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 29 марта 1994 года N 305. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 20 августа 1996 г. N 1033 ~P961033
Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить:
прилагаемое Положение о порядке выплаты надбавок за выслугу лет к должностным окладам работников органов государственного управления Республики Казахстан;
список органов государственного управления, работники которых имеют право на получение надбавок за выслугу лет, согласно приложению.
2. Ввести в действие настоящее постановление с 1 апреля 1994 г.
Премьер-министр Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 29 марта 1994 г. N 305
Положение
о порядке выплаты надбавок за выслугу лет
к должностным окладам работников органов
государственного управления Республики Казахстан
Настоящее Положение определяет порядок выплаты ежемесячных надбавок за выслугу лет к должностным окладам работников органов государственного управления Республики Казахстан.
Надбавки к должностным окладам работников органов государственного управления за выслугу лет выплачиваются в зависимости от стажа работы согласно приложениям N 1-2.
Выплата надбавок производится один раз в месяц.
Исчисление стажа работы, дающего право
на получение надбавки за выслугу лет
1. В стаж работы в органах государственного управления, дающий право на получение процентной надбавки за выслугу лет, включается все время непрерывной работы в органах государственного управления, независимо от уровня управления и занимаемой должности.
Стаж работы исчисляется ежегодно по состоянию на 1 января соответствующего года.
2. В стаж работы, дающий право на получение надбавки к должностному окладу за выслугу лет, также включается:
время нахождения на действительной военной службе лиц офицерского состава, прапорщиков, мичманов и военнослужащих сверхсрочной службы в Вооруженных Силах (Армии, Республиканской гвардии, внутренних, пограничных и железнодорожных войсках);
время работы служащих в органах КНБ, МВД, в судах и прокуратуре;
время частично оплачиваемого отпуска по уходу за ребенком до достижения им возраста полутора лет и дополнительного отпуска без сохранения заработной платы по уходу за ребенком до достижения им возраста трех лет женщинам, состоящим в трудовых отношениях с органами государственного управления;
время обучения в высшем или среднем специальном учебном заведении, если по окончании его дано направление и последовала работа в органах государственного управления;
время работы за границей, если перед направлением за границу служащий работал в органах государственного управления и в течение двух месяцев со дня возвращения из-за границы, не считая времени переезда, поступил на работу в органы государственного управления;

ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ МЕМЛЕКЕТТIК БАСҚАРУ ОРГАНДАРЫ ҚЫЗМЕТКЕРЛЕРIНIҢ ЛАУАЗЫМДЫҚ ЖАЛАҚЫЛАРЫНА ҚЫЗМЕТ ӨТКЕРГЕН ЖЫЛДАРЫ ҮШIН ҮСТЕМАҚЫ ТӨЛЕУ ТӘРТIБI ТУРАЛЫ ЕРЕЖЕНI БЕКIТУ ТУРАЛЫ
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ МИНИСТРЛЕР КАБИНЕТIНIҢ ҚАУЛЫСЫ 1994 жылғы 29 наурыз N 305. Күшi жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1996.08.20. N 1033 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Осыған қосылған Қазақстан Республикасының мемлекеттiк басқару органдары қызметкерлерiнiң лауазымдық жалақыларына қызмет өткерген жылдары үшiн үстемақы төлеу тәртiбi туралы Ереже;
қызметкерлерiнiң қызмет өткерген жылдары үшiн үстемақы алуға құқығы бар мемлекеттiк басқару органдарының тiзiмi қосымшаларға сәйкес бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы 1994 жылғы 1 сәуiрден бастап күшiне енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1994 жылғы 29 наурыздағы
N 305 қаулысымен
Бекiтiлген
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк басқару
органдары қызметкерлерiнiң лауазымдық жалақыларына қызмет
өткерген жылдары үшiн үстемақы төлеу тәртiбi туралы
ЕРЕЖЕ
Осы Ереже Қазақстан Республикасы мемлекеттiк басқару органда қызметкерлерiнiң лауазымдық жалақыларына қызмет өткерген жылдары үшiн ай сайынғы үстемақы төлеу тәртiбiн белгiлейдi.
Мемлекеттiк басқару органдары қызметкерлерiнiң лауазымдық жалақыларына қызмет өткерген жылдары үшiн үстемақы N 1-2 қосымшаларға сәйкес жұмыс стажына байланысты төленедi.
Үстемақы айына бiр рет төленедi.
Қызмет өткерген жылдары үшiн үстемақы алу
құқығын беретiн жұмыс стажын есептеу
1. Қызмет өткерген жылдары үшiн проценттiк үстемақы алу құқығын беретiн мемлекеттiк басқару органдарындағы жұмыс стажына, басқару деңгейi мен атқарған лауазымына қарамастан, мемлекеттiк басқару органдарында үзiлiссiз жұмыс iстеген уақытының бәрi қосылады.
Жұмыс стажы жыл сайын тиiстi жылдың 1 қаңтарындағы жағдай бойынша есептелiнедi.
2. Қызмет өткерген жылдары үшiн лауазымдық жалақысына үстемақы алу құқығын беретiн жұмыс стажына сондай-ақ;
офицерлер құрамындағы адамдардың, прапорщиктердiң, мичмандардың және мерзiмнен тыс қызметтегi әскери қызметшiлердiң Қарулы Күштерде (Армияда, Республикалық ұланда, iшкi, шекара және темiр жол әскерлерiнде) мiндеттi әскери қызметте болған уақыты;
қызметшiлердiң ҰҚК, Iшкiiсминi органдарында, соттар мен прокуратурада жұмыс iстеген уақыты;
мемлекеттiк басқару органдарымен еңбек қатынастарында болған әйелдерге - бала бiр жарым жасқа толғанға дейiн оны бағып-күту жөнiнде берiлетiн ақысы iшiнара төленетiн демалыс болу және бала үш жасқа толғанға дейiн оны бағып-күту жөнiнде жалақысы сақталмайтын қосымша демалыс болу уақыты;
егер оны бiтiргеннен кейiн жолдама берiлiп, мемлекеттiк басқару органдарында жұмыс iстеумен жалғасса, жоғары немесе арнаулы оқу орнында оқыған уақыты;
егер шет елге жiберiлер алдында қызметшi мемлекеттiк басқару органдарында жұмыс iстеп, шет елден қайтып оралғаннан кейiн, жолда болу уақытын есептемегенде, екi айдың iшiнде мемлекеттiк басқару органдарында жұмысқа тұрса, шет елде жұмыс iстеген уақыты;

время работы в партийных, профсоюзных и комсомольских органах Республики Казахстан до 1 января 1992 г.;
время работы на государственных предприятиях, в организациях и учреждениях на руководящих должностях, в организациях банка и страхования, должностях по специальности, идентичной специальности в органах государственного управления, при переводе служащего в порядке повышения, назначения или утверждения на должности в органы государственного управления.
Сноска. В абзац восьмой пункта 2 внесены изменения постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 21 декабря 1994 г. N 1427.
3. Стаж работы, дающий право на получение надбавки за выслугу лет, не прерывается, но время перерывов в этот стаж не включается в случаях:
прохождения действительной срочной военной службы, когда работник до призыва на военную службу работал в органах государственного управления и после увольнения в запас возвратился в органы государственного управления в течение 3 месяцев, не считая времени переезда;
обучения на курсах по подготовке, переподготовке и повышения квалификации кадров с отрывом от работы, если работник до поступления на курсы работал в органах государственного управления и после окончания их вернулся в органы государственного управления;
работы в организациях не системы органов государственного управления, если служащий до работы в этих организациях был занят в органах государственного управления и в течение месяца поступил на работу в органы государственного управления;
работы служащих на предприятиях, в организациях и учреждениях отраслей народного хозяйства, если служащий до работы в народном хозяйстве был занят в органах государственного управления, в партийных, профсоюзных, советских и комсомольских органах и в течение месяца поступил на работу в органы государственного управления.
Порядок начисления и выплаты процентной
надбавки к должностному окладу за выслугу лет
1. Процентная надбавка за выслугу лет начисляется на должностной оклад работника без учета всех видов надбавок и доплат.
2. Работникам, у которых в течение календарного месяца возникло право на повышение размера надбавки за выслугу лет, общая сумма надбавки за месяц определяется путем суммирования надбавок, исчисленных в соответствующих размерах по периодам месяца. В таком же порядке определяется сумма надбавок за выслугу лет при изменении в течение календарного месяца должностного оклада.
3. Процентная надбавка за выслугу лет учитывается при исчислении среднего заработка, сохраняемого за работником в соответствии с действующим законодательством (за время отпуска, выполнения государственных или общественных обязанностей, за периоды временной нетрудоспособности, при назначении государственной пенсии и др.).

1992 жылдың 1 қаңтарына дейiн Қазақстан Республикасының партия, кәсiподақ және комсомол органдарында жұмыс iстеген уақыты;
қызметшiнi мемлекеттiк басқару органдарына қызметке жоғарылату, тағайындау немесе бекiту тәртiбiмен ауыстырғанда мемлекеттiк кәсiпорындарда, ұйымдар мен мекемелерде мемлекеттiк басқару органдарындағы басшы қызметтерде банк ұйымдарына және мемлекеттiк сақтандыруда, мамандығымен тектес мамандық бойынша қызметтерде жұмыс iстеген уақыты қосылады.
Ескерту. 2-тармақтың 8 абзацына өзгерiстер енгiзiлген - ҚРМК-нiң
1994 ж. 21 желтоқсандағы N 1427 қаулысымен.
3. Мынадай жағдайларда қызмет өткерген жылдары үшiн үстемақы алу құқығын беретiн жұмыс стажы үзiлмейдi, бiрақ үзiлiс уақыты:
қызметкер әскери қызметке шақырылғанға дейiн мемлекеттiк басқару органдарында жұмыс iстеп, запасқа шығарылғаннан кейiн мемлекеттiк басқару органдарына, жолда болу уақытын есептемегенде, 3 ай iшiнде қайтып оралса, мерзiмдi шұғыл әскери қызметте болуы;
егер қызметкер курсқа оқуға түскенге дейiн мемлекеттiк басқару органдарында жұмыс iстеп оны бiтiрген соң мемлекеттiк басқару органына қайта оралса, жұмыстан қол үзiп, кадрлар даярлау, қайта даярлау және бiлiктiлiгiн арттыру жөнiндегi курста оқығаны;
егер қызметшi ол ұйымдарға дейiн мемлекеттiк басқару органдарында болып, бiр ай iшiнде мемлекеттiк басқару органдарына жұмысқа орналасса, мемлекеттiк басқару органдарының жүйесiне жатпайтын ұйымдардағы жұмысы;
егер қызметшi халық шаруашылығына жұмысқа тұрғанға дейiн мемлекеттiк басқару органдарында, партия, кәсiподақ, совет және комсомол органдарында жұмыс iстеп, бiр ай iшiнде мемлекеттiк басқару органдарына жұмысқа тұрса, қызметшiлердiң халық шаруашылығы кәсiпорындарындағы, ұйымдары мен мекемелерiндегi жұмысы бұл стажға қосылмайды.
Қызмет өткерген жылдары үшiн лауазымдық
жалақыға проценттiк үстемақыны есептеу және
төлеу тәртiбi
1. Қызметкердiң лауазымдық жалақысына қызмет өткерген жылдары үшiн проценттiк үстемақыны есептегенде үстемақы мен қосымша ақының барлық түрлерi ескерiлмейдi.
2. Күнтiзбелiк ай iшiнде қызмет өткерген жылдары үшiн алатын үстемақының мөлшерiн арттыру құқығы пайда болған қызметкерлерге бiр айдағы үстемақының жалпы сомасы ай кезеңдерi бойынша тиiстi мөлшерде есептелген үстемақыларды қосу жолымен белгiленедi. Күнтiзбелiк ай iшiнде лауазымдық жалақы өзгерген жағдайда қызмет өткерген жылдары үшiн берiлетiн үстемақының сомасы осы тәртiппен белгiленедi.
3. Қызмет өткерген жылдары үшiн берiлетiн проценттiк үстемақы қолданылып жүрген заңдарға сәйкес қызметкерге сақталатын орташа жалақыны есептеген кезде (демалыста болу, мемлекеттiк немесе қоғамдық мiндеттердi орындау уақыты үшiн, уақытша еңбекке жарамсыз болған кезеңдер үшiн, мемлекеттiк зейнетақы тағайындағанда және басқа жағдайларда) ескерiледi.

4. Стаж работы для выплаты процентных надбавок за выслугу лет определяется комиссией по установлению трудового стажа.
Состав комиссии утверждается руководителем органа государственного управления Республики Казахстан в установленном порядке.
5. Основным документом для определения стажа работы является трудовая книжка. При отсутствии трудовой книжки, а также в случае, когда в трудовой книжке нет необходимой записи либо содержатся неправильные или неточные записи о периодах работы, в подтверждение трудового стажа принимаются справки, выписки из приказов, лицевые счета и ведомости на выдачу заработной платы и иные документы, содержащие сведения о периодах работы. Подтверждение стажа работы, дающего право на получение процентной надбавки за выслугу лет, свидетельскими показаниями осуществляется в установленном законодательством порядке.
6. Решение комиссии об установлении стажа работы оформляется протоколом.
Выписки из решения делаются в двух экземплярах и выдаются: один экземпляр - бухгалтерии, второй - отделу кадров.
Приложение N 1
к Положению, утвержденному постановлением
Кабинета Министров Республики Казахстан
от 29 марта 1994 года N 305
Р А З М Е Р
надбавок к должностным окладам за выслугу лет работникам
Министерства внешнеэкономических связей, Министерства
финансов, Министерства труда, Министерства экономики
Республики Казахстан, Государственного комитета Республики
Казахстан по антимонопольной политике, Государственного
комитета Республики Казахстан по государственному имуществу,
Государственного комитета Республики Казахстан по статистике
и анализу и Комитета государственного финансового контроля при
Кабинете Министров Республики Казахстан, Комитета цен при
Министерстве экономики Республики Казахстан, Государственного
комитета Республики Казахстан по сотрудничеству со странами
Содружества Независимых Государств, аппаратов глав областных,
городских и районных администраций
Сноска. В название внесено изменение - постановлениями Кабинета
Министров Республики Казахстан от 14 июня 1994 г. N 627,
от 8 сентября 1995 г. N 1244.
_______________________________________________________________________
При стаже работы, дающем право на   !  Размер надбавки в процентах к
получение надбавки за выслугу лет   !  месячному должностному окладу
_______________________________________________________________________
от 3 до 5 лет                        10
от 5 до 10 лет                       20
от 10 до 15 лет                      30
свыше 15                             40
_______________________________________________________________________
Приложение N 2
к Положению, утвержденному постановлением
Кабинета Министров Республики Казахстан
от 29 марта 1994 г. N 305
Р А З М Е Р
надбавок к должностным окладам за выслугу лет
работникам органов государственного управления
Республики Казахстан
_______________________________________________________________________
При стаже работы, дающем право на   !Размер надбавок в процентах к
получение надбавки за выслугу лет   !месячному должностному окладу
_______________________________________________________________________

4. Қызмет өткерген жылдарына проценттiк үстемақы төлеу үшiн жұмыс стажын еңбек стажын анықтау жөнiндегi комиссия белгiлейдi.
Комиссияның құрамын белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасының мемлекеттiк басқару органының басшысы бекiтедi.
5. Жұмыс стажын анықтау үшiн қажеттi негiзгi құжат еңбек кiтапшасы болып табылады. Еңбек кiтапшасы болмағанда, сондай-ақ еңбек кiтапшасында жұмыс iстеген кезеңдерi туралы қажеттi жазулар болмағанда, қате немесе анық емес жазулар жазылған жағдайда еңбек стажын растау ретiнде анықтамалар, бұйрықтардың көшiрмелерi, жалақы беру жөнiндегi жеке шоттар мен ведомостар және жұмыс кезеңдерi туралы мәлiметтер бар өтпе де құжаттар қабылданады. Қызмет өткерген жылдары үшiн проценттiк үстемақы алу құқығын беретiн жұмыс стажын куәгерлер айғақтарымен растау заңдарда белгiленген тәртiппен жүзеге асырылады.
6. Жұмыс стажын анықтау туралы комиссияның шешiмi хаттамамен ресiмделедi.
Шешiмнiң көшiрмесi екi дана өтiп жасалып, бiр данасы - бухгалтерияға, екiншiсi - кадр бөлiмiне берiледi.
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1994 жылғы 29 наурыздағы
N 305 қаулысымен бекiтiлген
Ережеге
N 1 қосымша
Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi жанындағы
Баға комитетi, облыстардың, қалалар мен аудандардың
әкiмдерiнiң аппараттары, Қазақстан Республикасының Сыртқы
экономикалық байланыстар министрлiгi, Қаржы министрлiгi,
Еңбек министрлiгi, Экономика министрлiгi, Қазақстан
Республикасының Монополияға қарсы саясат жөнiндегi
мемлекеттiк комитетi, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк
мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi, Қазақстан Республикасының
Статистика және талдау жөнiндегi мемлекеттiк комитетi, ТМД
елдерiмен ынтымақтастық жөнiндегi мемлекеттiк комитетi және
Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi жанындағы
Мемлекеттiк қаржы бақылау комитетi қызметкерлерiне қызмет өткерген
жылдары үшiн лауазымдық жалақыларына қосылатын үстемақының
МӨЛШЕРI
Ескерту. 1-шi қосымшаның тақырыбы толықтырылды - ҚРМК-нiң
1995.09. N 1244 қаулысымен.
----------------------------------------------------------------------
Қызмет өткерген жылдары үшiн үстемақы  ! Айлық лауазымдық жалақысына
алу құқығын беретiн жұмыс стажы        ! қосылатын үстемақының мөлшерi,
мынадай болғанда                       ! процентпен
----------------------------------------------------------------------
3 жылдан 5 жылға дейiн                           10
5 жылдан 10 жылға дейiн                          20
10 жылдан 15 жылға дейiн                         30
15 жылдан жоғары                                 40
----------------------------------------------------------------------
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1994 жылғы 29 наурыздағы
N 305 қаулысымен бекiтiлген
Ережеге
N 2 қосымша
Қазақстан Республикасы мемлекеттiк басқару
органдарының қызметкерлерiне қызмет өткерген
жылдары үшiн лауазымдық жалақыларына қосылатын
үстемақының
МӨЛШЕРI
----------------------------------------------------------------------
Қызмет өткерген жылдары үшiн үстемақы  ! Айлық лауазымдық жалақысына
алу құқығын беретiн жұмыс стажы        ! қосылатын үстемақының мөлшерi,
мынадай болғанда                       ! процентпен
----------------------------------------------------------------------

от 3 до 5 лет                        10
от 5 до 10 лет                       15
от 10 до 15 лет                      20
от 15 до 20 лет                      25
свыше 20 лет                         30
______________________________________________________________________
Приложение
к постановлению Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 29 марта 1994 г. N 305
С П И С О К
органов государственного управления Республики
Казахстан, работники которых имеют право на
получение надбавок за выслугу лет
Сноска. Список дополнен - постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 14 июня 1994 г. N 627.
Министерства и государственные комитеты Комитеты при Кабинете Министров Республики Казахстан Главные управления при Кабинете Министров Республики Казахстан Посольства Агентства Республики Казахстан Национальное патентное ведомство Государственная телерадиовещательная компания "Казахстан" Высшая аттестационная комиссия Республики Казахстан при Кабинете Министров Республики Казахстан Государственный приватизационный фонд Республики Казахстан Главные управления, комитеты, департаменты при министерствах и ведомствах
Самостоятельные отделы, управления и комитеты министерств и
ведомств на местах
Главы местных администраций
Отделы, управления и комитеты глав местных администраций
Торговые представительства
Государственная кинокомпания "Казахкино"
Лечебно-оздоровительное объединение при Кабинете Министров
Республики Казахстан (центральный аппарат)
Государственная техническая комиссия по защите информации
при Кабинете Министров Республики Казахстан.

3 жылдан 5 жылға дейiн                           10
5 жылдан 10 жылға дейiн                          15
10 жылдан 15 жылға дейiн                         20
15 жылдан 20 жылға дейiн                         25
20 жылдан жоғары                                 30
----------------------------------------------------------------------
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1994 жылғы 29 наурыздағы
N 305 қаулысына
қосымша
Қызметкерлерiнiң қызмет өткерген жылдары үшiн
үстемақы алуға құқығы бар Қазақстан Республикасы
мемлекеттiк басқару органдарының
ТIЗIМI
Министрлiктер мен мемлекеттiк комитеттер
Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi
жанындағы комитеттер
Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi
жанындағы Бас басқармалар
Елшiлiктер
Қазақстан Республикасының агенттiктерi
Ұлттық патент ведомствосы
Мемлекеттiк "Қазақстан" теле-радио хабарларын тарату
компаниясы
Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi
жанындағы Қазақстан Республикасының Жоғары
аттестациялық комиссиясы
Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк
жекешелендiру қоры
Министрлiктер мен ведомстволар жанындағы бас
басқармалар, комитеттер, департаменттер
Министрлiктер мен ведомстволардың жергiлiктi
жерлердегi дербес бөлiмдерi, басқармалары мен
комитеттерi
Жергiлiктi әкiмшiлiктер
Жергiлiктi әкiмшiлiктердiң бөлiмдерi, басқармалары
мен комитеттерi
"Сауда өкiлдiктерi
"Қазақкино" мемлекеттiк кинокомпаниясы
Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi жанындағы
Емдеу-сауықтыру бiрлестiгi /орталық аппараты/
Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi жанындағы Ақпараттық қорғау жөнiндегi мемлекеттiк техникалық комиссия";