О реализации Указа Президента Республики Казахстан от 20 января 1994 г. N 1515 "О Народном банке Республики Казахстан и защите интересов его вкладчиков"
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 4 апреля 1994 года N 318. Утратило силу - постановлением Кабинета Министров РК от 4 июля 1995 г. N 916 ~P950916
Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Принять к сведению, что в соответствии с постановлением Президента Республики Казахстан от 22 июня 1993 г. N 1274 "О преобразовании акционерных банков Республики Казахстан" Народный банк Республики Казахстан является акционерным.
Государственному комитету Республики Казахстан по государственному имуществу совместно с Министерством финансов Республики Казахстан в недельный срок завершить выполнение мероприятий по акционированию указанного Банка.
2. В целях социальной защиты населения и повышения его заинтересованности в хранении своих сбережений в Народном банке Республики Казахстан произвести разовую компенсацию потерь вкладчиков от обесценивания их сбережений по всем видам вкладов, кроме сумм, находящихся на компенсационных счетах, открытых в соответствии с Указом Президента СССР от 22 марта 1991 г. N 1708 "О компенсации населению потерь от обесценения сбережений в связи с единовременным повышением розничных цен".
Указанную компенсацию произвести по действующим на 20 января 1994 г. вкладам путем увеличения в 50 раз их остатков в пределах 1000 рублей, имевшихся по состоянию на 1 августа 1992 г.
Народному банку Республики Казахстан до 1 мая 1994 г. завершить начисление сумм компенсации и приступить к их выплате.
3. Министерству финансов Республики Казахстан:
возместить Народному банку Республики Казахстан до 1 июня 1994 г. 25,9 млн. тенге, выданных на ссуды населению на жилищные мероприятия, и 3,4 млн. тенге потерь, образовавшихся за счет выдачи населению кредитов на льготных условиях в Ш и IV кварталах 1993 г.;
во П квартале 1994 г. перечислить на корреспондентский счет Народного банка 850 млн. тенге для выплаты разовой компенсации потерь от обесценивания вкладов населения, их них 425 млн. тенге - до 1 мая 1994 г., а оставшуюся часть - до 25 июня 1994 г.
4. В целях создания условий для периодического повышения процентных ставок по вкладам установить, что:
привлекаемые Народным банком Республики Казахстан денежные средства реализуются, как правило, через аукцион, проводимый Национальным банком Республики Казахстан, по ставкам, складывающимся на рынке кредитных ресурсов. Получаемые от их реализации доходы (за минусом расходов Банка согласно приложению) резервируются на специальном счете и используются для периодического повышения процентных ставок по вкладам и депозитам физических лиц;
при определении размера отчислений в Инвестиционный и Дорожный фонды республики из доходов и расходов Народного банка Республики Казахстан исключаются суммы процентов, выплачиваемые населению по вкладам и депозитам.
Учитывая специфику Народного банка Республики Казахстан, на счетах которого временно находятся суммы принятых налоговых, коммунальных и других платежей, рекомендовать Национальному банку Республики Казахстан рассмотреть вопрос об исчислении для Народного банка республики обязательных резервов только со средств, привлеченных во вклады и депозиты, с выплатой по резервируемым суммам дохода из расчета действующей учетной ставки Национального банка Республики Казахстан.

"ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ХАЛЫҚТЫҚ БАНКI ЖӘНЕ ОНЫҢ САЛЫМШЫЛАРЫНЫҢ МҮДДЕЛЕРIН ҚОРҒАУ ТУРАЛЫ" ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ПРЕЗИДЕНТIНIҢ 1994 ЖЫЛҒЫ 20 ҚАҢТАРДАҒЫ N 1515 ЖАРЛЫҒЫН ЖҮЗЕГЕ АСЫРУ ТУРАЛЫ
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ МИНИСТРЛЕР КАБИНЕТIНIҢ ҚАУЛЫСЫ 1994 жылғы 4 сәуiр N 318. Күшi жойылды - Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1995.07.04. N 916 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. "Қазақстан Республикасының акционерлiк банктерiн қайта құру туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1993 жылғы 22 маусымдағы N 1274 қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының халықтың банкi акционерлiк болып табылатыны iске алынсын.
Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi Қаржы министрлiгiмен бiрлесiп бiр апта мерзiмде аталған Банктi акционерлендiру шараларының орындалуын аяқтайтын болсын.
2. Халықты әлеуметтiк қорғау және оның өз жинақтарын Қазақстан Республикасының Халықтық банкiнде сақтауға ынталылығын арттыру мақсатында салымның барлық түрiндегi жинақтары құнсыздануынан салымшылардың шеккен залалына "Бөлшек сауда бағаларын бiр мезгiлде өсiруге байланысты жинақтардың құнсыздануынан халықтың шеккен залалына өтем жасау туралы" КСРО Президентiнiң 1991 жылғы 22 наурыздағы N 1708 Жарлығына сәйкес ашылған өтем жасау шоттарындағы сомадан басқасына, бiржолғы өтем жасалсын.
Аталған өтем 1994 жылғы 20 қаңтардағы қолданылып жүрген салымдардың 1992 жылғы 1 тамыздағы жағдайы бойынша 1000 рубль шегiнде болған салымдардың қалдығын 50 есе ұлғайту жолымен жасалсын.
Қазақстан Республикасының Халықтық банкi 1994 жылғы 1 мамырға дейiн өтем жасау сомасын есептеудi аяқтап, оны төлеуге кiрiсетiн болсын.
3. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi:
Қазақстан Республикасының Халықтық банкiне 1994 жылғы 1 маусымға дейiн оның халыққа тұрғын үй шараларына арнап берген 25,9 млн. теңге несиесiн және Халықтық банктiң 1993 жылғы III және IV тоқсандарда халыққа жеңiлдiк шарттар негiзiнде берген кредиттерi есебiнен құралған 3,4 млн. теңге залалын төлесiн;
1994 жылғы II тоқсанда халықтың салымдары құнсыздануынан шеккен залалына бiржолғы өтем жасау үшiн Халықтық банктiң корреспонденттiк шотына 850 млн. теңге, бұдан 425 млн. теңгенi 1994 жылғы 1 мамырға дейiн, ал қалған бөлiгiн - 1994 жылғы 25 маусымға дейiн аударатын болсын.
4. Салымдар жөнiндегi проценттiк ставкаларды оқтын-оқтын арттыруға жағдай жасау мақсатында былай деп белгiленсiн:
Қазақстан Республикасының Халықтық банкi тартқан ақшалай қаражат, әдетте, кредит ресурстары нарығында қалыптасқан ставкалар бойынша Ұлттық банк өткiзетiн аукцион арқылы сатылады. Оны сатудан алынған кiрiс (банктiң қосымшаға сәйкес шығының шығарып тастап) арнаулы шотта резервке алынады және жеке адамдардың салымдары мен депозиттерi бойынша проценттiк ставкаларды оқтын-оқтын арттыру үшiн пайдаланылады;
инвестициялық және жол қорларына аударым мөлшерiн анықтау кезiнде Қазақстан Республикасы Халықтық банкiнiң кiрiсi мен шығысынан халыққа салымдар мен депозиттер бойынша төлейтiн проценттер сомасы шығарып тасталады.
Қабылданған салық, коммуналдық және басқа төлемдер сомасы уақытша шоттарында жататын Қазақстан Республикасы Халықтық банкiнiң ерекшелiгi ескерiлiп, Қазақстан Республикасының Ұлттық банкiне оған мiндеттi түрдегi резервтердi тек салымдар мен депозиттерге тартылған қаражаттан, резервке алынатын кiрiс сомасын Ұлттық банктiң қолданылып жүрген есептi ставкасының алыс-берiсiнен есептеу туралы мәселенi қарастыру ұсынылсын.

5. Министерству финансов Республики Казахстан совместно с Национальным банком Республики Казахстан представить в установленном порядке в Кабинет Министров Республики Казахстан предложения о внесении изменений в Закон Республики Казахстан "О банках Республики Казахстан" для внесения их на рассмотрение Верховного Совета Республики Казахстан.
Премьер-министр Республики Казахстан
Приложение
к постановлению Кабинета Министров Республики Казахстан от 4 апреля 1994 г. N 318 Перечень
расходов, производимых учреждениями Народного
банка Республики Казахстан за счет доходов,
полученных от размещения кредитных ресурсов
1. Начисленные за отчетный календарный период проценты по вкладам и депозитам по утвержденным процентным ставкам.
2. Административно-хозяйственные и операционные расходы Банка, в том числе арендная плата в полной сумме.
3. Расходы на оплату труда работников Банка штатного и нештатного составов. Выплаты работникам Банка районных коэффициентов и коэффициентов за работу в пустынных, безводных и высокогорных местностях, производимые в соответствии с действующим законодательством.
4. Амортизационные отчисления по основным фондам.
5. Налоги, сборы и другие обязательные отчисления в фонды целевого финансирования.
6. Представительские расходы.
7. Страховые платежи по страхованию риска непогашения кредитов, депозитов, разных ценностей и документов.
8. Расходы по содержанию объектов непроизводственного назначения и возмещению убытков жилищно-коммунального хозяйства, профилакториев, санаториев, домов отдыха, состоящих на балансе Банка.
9. Затраты на финансирование строительства и приобретение объектов производственного и непроизводственного назначения, жилья и других основных средств и нематериальных активов.
10. Расходы по приобретению компьютерного, электронного и другого банковского оборудования, телекоммуникационных средств, затраты по созданию и совершенствованию систем и средств управления, включая затраты по разработке и внедрению пакета программ.
11. Затраты по сооружению охранной и пожарной сигнализации.
12. Расходы на подготовку кадров.

5. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Ұлттық банкiмен бiрлесiп Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң қарауына ұсыну үшiн "Қазақстан Республикасының банкiлерi туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерiстер енгiзу туралы ұсыныстарды белгiленген тәртiп бойынша Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiне табыс етсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1994 жылғы 4 сәуiрдегi
N 318 қаулысына
Қосымша
Қазақстан Республикасы Халықтық банкi мекемелерiнiң
кредит ресурстарын орналастырудан алынған кiрiс есебiнен
жасайтын шығындарының
Тiзбесi
1.Бекiтiлген проценттiк ставкалар бойынша салымдар мен депозиттер жөнiнде есептi күнтiзбелiк кезеңде есептелген проценттер.
2. Банктiң әкiмшiлiк-шаруашылық және операциялық шығындары, оның iшiнде толық сомадағы жалдау ақысы.
3. Банктiң штаттағы және штаттан тыс құрамдағы қызметкерлерiнiң еңбегiне ақы төлеуге арналған шығындар. Қолданылып жүрген заңдарға сәйкес Банк қызметкерлерiне төленетiн аудандық коэффициенттер мен шөлейт, сусыз және биiк таулы жерлердегi жұмысы үшiн төленетiн коэффициенттер.
4. Негiзгi қорлар бойынша амортизациялық аударымдар.
5. Мақсатты қаржыландыру қорларына салықтар, алымдар және басқа мiндеттi түрдегi аударымдар.
6. Өкiлдiк шығындары.
7. Кредиттердi, депозиттердi, әртүрлi құнды дүниелiктер мен құжаттарды өтемеу тәуекелiн сақтандыру жөнiндегi сақтық төлемдерi.
8. Банктiң балансында тұрған өндiрiстiк емес мақсаттағы объектiлердi ұстау және тұрғын-коммуналдық шаруашылықтың, профилакторийлердiң, демалыс үйлерiнiң шығынын төлеуге жұмсалатын шығындар.
9. Құрылысты қаржыландыруға, өндiрiстiк және өндiрiстiк емес мақсаттағы объектiлердi, тұрғын жайларды, басқа да негiзгi құрал-жабдықтар мен материалдық емес активтердi сатып алуға жұмсалатын шығындар.
10. Компьютерлiк, электронды және басқа банкi жабдықтарын, телекоммуникация құралдарын сатып алу жөнiндегi шығындар, басқару жүйесi мен құралдарын жасау және оларды жетiлдiру жөнiндегi шығындар, оның iшiнде бағдарламалар пакетiн әзiрлеу мен енгiзу жөнiндегi шығындар.
11. Күзет және өрт дабылын көтеру құрылысын салу жөнiндегi шығындар.
12. Кадрлар даярлау жөнiндегi шығындар.