Об утверждении Положения о Департаменте (Управлении) по товарам народного потребления Министерства промышленности Республики Казахстан
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 11 апреля 1994 года N 367. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 9 февраля 2005 г. N 124 (P050124)
Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемое Положение о Департаменте (Управлении) по товарам народного потребления Министерства промышленности Республики Казахстан.
2. Утратил силу - постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 22 июня 1994 г. N 703.
3. Министерству промышленности Республики Казахстан в месячный срок разработать и утвердить структуру и штатное расписание указанного Департамента.
Премьер-министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 11 апреля 1994 г. N 367
Положение
о Департаменте (Управлении) по товарам народного
потребления Министерства промышленности
Республики Казахстан
1. Департамент (Управление) по товарам народного потребления (в дальнейшем - Департамент) создан постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 20 октября 1993 г. N 1039 и является органом исполнительной власти в составе Министерства промышленности Республики Казахстан по проведению государственной политики в области развития производства товаров народного потребления.
2. Департамент в своей деятельности руководствуется Конституцией Республики Казахстан, законодательными актами, указами, постановлениями и распоряжениями Президента Республики Казахстан, постановлениями Кабинета Министров Республики, распоряжениями Премьер-министра Республики Казахстан, а также ведомственными нормативными актами, Положением о Министерстве промышленности Республики Казахстан и настоящим Положением.
3. Основными задачами Департамента являются:
координация деятельности государственных холдинговых, акционерных компаний, объединений, предприятий, прочих республиканских товаропроизводителей, независимо от форм собственности и ведомственной подчиненности, по увеличению производства, улучшению качества и ассортимента непродовольственных товаров народного потребления;
выработка мер экономического регулирования процессов развития производства и реализации товаров на внутреннем и внешнем рынках;
определение приоритетов в инвестиционной политике по развитию производства непродовольственных товаров, исходя из конъюнктуры внешнего и внутреннего рынков, и эффективного использования ресурсного потенциала республики;
определение научно-технической политики в производстве товаров народного потребления, разработка и осуществление целевых научно-технических программ;
анализ производства и реализации товаров народного потребления, финансового состояния предприятий и их технического уровня.

ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ӨНЕРКӘСIП МИНИСТРЛIГIНIҢ ХАЛЫҚ ТҰТЫНАТЫН ТАУАРЛАР ЖӨНIНДЕГI ДЕПАРТАМЕНТI (БАСҚАРМАСЫ) ТУРАЛЫ ЕРЕЖЕНI БЕКIТУ ТУРАЛЫ
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ МИНИСТРЛЕР КАБИНЕТIНIҢ ҚАУЛЫСЫ 11 сәуiр 1994 ж. N 367. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2005 жылғы 9 ақпандағы N 124 қаулысымен
Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасы Өнеркәсiп министрлiгiнiң Халық тұтынатын тауарлар жөнiндегi департаментi (басқармасы) туралы қоса берiлiп отырған Ереже бекiтiлсiн.
(2-тармақ)<*>
Ескерту. 2-тармақ күшiн жойды - ҚРМК-нің 1994.06.22.   N 703 қаулысымен.
3. Қазақстан Республикасының Өнеркәсiп министрлiгi бiр ай мерзiмде аталған Департаменттiң құрылымы мен штат кестесiн әзiрлеп, бекiтсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1994 жылғы 11 сәуiрдегi
N 367 қаулысымен
Бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Өнеркәсiп министрлiгiнiң Халық тұтынатын тауарлар жөнiндегi департаментi (басқармасы) туралы
ЕРЕЖЕ
1. Халық тұтынатын тауарлар жөнiндегi департамент (басқарма) Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1993 жылғы 20 қазандағы N 1039 қаулысымен құрылған және халық тұтынатын тауарлар өндiрiсiн дамыту саласында мемлекеттiк саясатты жүргiзу жөнiнде Қазақстан Республикасының Өнеркәсiп министрлiгi құрамындағы атқарушы өкiмет органы болып табылады.
2. Департамент өз қызметiнде Қазақстан Республикасының Конституциясын, заң актiлерiн, Қазақстан Республикасы Президентiнiң жарлықтарын, қаулылары мен өкiмдерiн, республика Министрлер Кабинетiнiң қаулыларын, Қазақстан Республикасы Премьер-министрiнiң өкiмдерiн, сондай-ақ ведомстволық нормативтiк актiлердi, Қазақстан Республикасының Өнеркәсiп министрлiгi туралы Ереженi және осы Ереженi басшылыққа алады.
3. Департаменттiң негiзгi мiндеттерi:
меншiк нысандары мен ведомстволық бағынысына қарамастан мемлекеттiк холдинг, акционерлiк компаниялардың, бiрлестiктердiң, кәсiпорындардың, басқа да республикалық тауар өндiрушiлердiң халық тұтынатын өндiрiстiк емес тауарлар өндiрiсiн ұлғайтып, олардың сапасы мен ассортиментiн жақсарту жөнiндегi iс-әрекетiн үйлестiру;
өндiрiстi дамыту, тауарларды iшкi және сыртқы нарықтарда сату процесiн экономикалық реттеу шараларын талдап жасау;
инвестиция саясатында сыртқы және iшкi нарықтардың конъюктурасын, республиканың ресурстық әлеуетi тиiмдi пайдаланылуын басшылыққа ала отырып, өндiрiстiк емес тауарлар өндiрiсiн дамыту жөнiндегi басым бағытты анықтау;
халық тұтынатын тауарлар өндiрiсiнде ғылыми-техникалық саясатты белгiлеу, мақсатты ғылыми-техникалық бағдарламаларды әзiрлеу мен жүзеге асыру;
халық тұтынатын тауарлар өндiрiсiне және олардың өткiзiлуiне, кәсiпорындардың қаржы жағдайына, олардың техникалық деңгейiне талдау жасау.

4. Департамент в соответствии с возложенными на него задачами:
осуществляет разработку срочных и долгосрочных прогнозов развития производства товаров народного потребления в промышленном комплексе республики;
участвует в формировании и обеспечении выполнения государственных нужд, выработке экономических регуляторов развития производства товаров народного потребления;
анализирует и обеспечивает контроль за соблюдением государственных интересов в государственных холдинговых, акционерных компаниях, предприятиях и объединениях в части производства товаров народного потребления;
участвует в разработке и согласовании квот, лицензий, экспортных и импортных пошлин на непродовольственные товары народного потребления и основные виды сырья для их производства.
5. Департамент имеет право:
издавать в пределах своей компетенции инструкции, рекомендации и другие документы, обеспечивающие повышение роли экономических методов управления.
Решения Департамента являются обязательными для всех подведомственных предприятий, выпускающих товары народного потребления, независимо от форм собственности;
разрабатывать предложения по совершенствованию производства товаров народного потребления и обеспечению высокого их качества.
вносить для рассмотрения на заседания коллегии Министерства промышленности Республики Казахстан предложения по вопросам совершенствования методов управления, проведения научно-технической и инвестиционной политики, повышения эффективности производства и укрепления производственного потенциала предприятий.
6. Руководство Департаментом возлагается на заместителя Министра, который обеспечивает и направляет работу всех отделов Департамента на выполнение стоящих перед ними задач, формирует состав отделов, представляет Министру промышленности кандидатуры на должности начальников отделов и сотрудников аппарата Департамента.

4. Департамент өзiне жүктелген мiндеттерге сәйкес:
республиканың өнеркәсiп кешенiнде халық тұтынатын тауарлар өндiрiсiн дамытудың жедел және ұзақ мерзiмдi болжамдарын әзiрлейдi;
мемлекет мұқтажын қалыптастыруға және оның орындалуын қамтамасыз етуге, халық тұтынатын тауарлар өндiрiсiн дамытудың экономикалық реттегiштерiн талдап жасауға қатысады;
мемлекеттiк холдинг, акционерлiк компанияларда, кәсiпорындар мен бiрлестiктерде мемлекет мүдделерiнiң халық тұтынатын тауарлар өндiрiсiне қатысты бөлiгiнiң сақталуына талдау жасайды және оның бақылануын жүзеге асырады;
халық тұтынатын өндiрiстiк емес тауарларға және оларды өндiруге арналған негiзгi шикiзат түрлерiне квоталарды, лицензияларды, экспорт пен импорт баждарын әзiрлеу мен оларды келiсiп алуға қатысады.
5. Департаменттiң:
басқарудың экономикалық әдiстерiнiң ролiн арттыруды қамтамасыз ететiн нұсқамаларды, нұсқауларды және басқа құжаттарды өз құзыры шегiнде шығаруға құқы бар;
Департамент шешiмдерi меншiк нысандарына қарамастан халық тұтынатын тауарларды шығаратын қарамағындағы барлық кәсiпорындарға мiндеттi болып табылады;
халық тұтынатын тауарлар өндiрiсiн жетiлдiру және олардың сапасы жоғары болуын қамтамасыз ету жөнiндегi ұсыныстарды әзiрлеуге;
Қазақстан Республикасы Өнеркәсiп министрлiгiнiң алқасы мәжiлiстерiнде қарау үшiн басқару әдiстерiн жетiлдiру, ғылыми-техникалық және инвестициялық саясат жүргiзу, өндiрiс тиiмдiлiгiн арттыру, кәсiпорындардың өндiрiстiк әлеуетiн нығайту мәселелерi бойынша ұсыныстар енгiзуге құқы бар.
6. Департаментке басшылық ету Министрдiң орынбасарына жүктеледi, ол Департаменттiң барлық бөлiмдерiнiң алдында тұрған мiндеттердi орындауын қамтамасыз етедi және жұмысына бағыт берiп отырады, бөлiмдердiң құрамын қалыптастырады, Өнеркәсiп министрiне Департамент аппаратының бөлiм бастықтары мен қызметкерлерiне кандидатура ұсынады.