Об отмене объемов закупок на отдельные виды сельскохозяйственной продукции для государственных нужд на 1994 год
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 8 августа 1994 г. N 883
В целях расширения действия рыночных отношений в агропромышленном комплексе, защиты сельского товаропроизводителя, с учетом сложившейся финансово-кредитной ситуации Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Принять предложение Министерства экономики Республики Казахстан, согласованное с Министерством сельского хозяйства, Министерством финансов Республики Казахстан, государственными акционерными компаниями "Астык", "Тагам" об отмене на 1994 год объемов закупок сельскохозяйственной продукции для государственных нужд, за исключением закупаемых за счет бюджетных средств и кредитов банка зерновых культур в количестве 5 млн.тонн, предусмотренных приложением N 2 к постановлению Кабинета Министров Республики Казахстан от 10 января 1994 г. N 48 "О закупках и поставках сельскохозяйственной продукции для государственных нужд в 1994 г."
2. Установить объемы закупки зерновых культур для государственных нужд на 1994 год государственному заказчику - Государственной акционерной компании "Астык" - и размещение их по областям согласно приложениям N 1 и 2.
3. Государственной акционерной компании "Астык" совместно с главами областных администраций обеспечить перезаключение контрактов на закупку и поставку зерна в 1994 году между товаропроизводителями и заготовительными организациями. При этом ранее заключенные сделки по фьючерсным контрактам на закупку и поставку зерна для государственных нужд и расчеты, произведенные по ним в текущем году, сохраняют юридическую силу.
Доставку зерна на указанные цели производить максимально на линейные предприятия.
4. Разрешить Государственной акционерной компании "Тагам" осуществлять закупки зерна для спиртовой и пивоваренной промышленности, а также масличных культур и сахарной свеклы по прямым договорам с товаропроизводителями по договорным ценам.
5. Установить базовые закупочные цены, применяемые при закупке зерновых культур для государственных нужд от товаропроизводителей заготовительными организациями Государственной акционерной компанией "Астык", согласно приложению N 3.
Указанные базовые цены являются ориентиром для хозяйств и заготовительных организаций, определяющих свободные договорные цены на закупаемое для государственных нужд зерно с учетом корректировок по ценам, складывающимся на внутреннем биржевом рынке в период его реализации.

Мемлекет мұқтажы үшiн 1994 жылға ауыл шаруашылық өнiмдерiнiң жекелеген түрлерiн сатып алу көлемiн көрсетпеу туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы 8 тамыз 1994 ж. N 883. Ескерту. ҚРМК-нiң 1994.10.04. N 1105 қаулысын қараңыз.
Қалыптасқан қаржы-кредит жағдайын ескере отырып, агроөнеркәсiп кешенiнде нарықтық қатынастардың ауқымын кеңейту, селолық тауар өндiрушiлердi қорғау мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң "Мемлекет мұқтажы үшiн 1994 жылы ауыл шаруашылық өнiмдерiн сатып алу және беру туралы" 1994 жылғы 10 қаңтардағы N 48 P940048_ қаулысының N 2 қосымшасында көзделген, бюджеттiң қаражат және банк кредитi есебiнен сатып алынатын 5 миллион тонна мөлшерiндегi дәндi дақылдардан басқа, Қазақстан Республикасы Экономика министрлiгiнiң мемлекет мұқтажы үшiн 1994 жылға ауыл шаруашылық өнiмдерiн сатып алу көлемiн көрсетпеу жөнiндегi Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгiмен, Қаржы министрлiгiмен, "Астық", "Тағам" мемлекеттiк акционерлiк компанияларымен келiсiлген ұсынысы қабылдансын.
2. Мемлекеттiк тапсырыс берушi "Астық" мемлекеттiк акционерлiк компаниясы мемлекет мұқтажы үшiн 1994 жылға дәндi дақылдар сатып алу көлемi және оның облыстар бойынша бөлiнуi N 1 және 2 қосымшаларға сәйкес белгiленсiн.
3. "Астық" мемлекеттiк акционерлiк компаниясы облыстардың әкiмдерiмен бiрлесе отырып тауар өндiрушiлер мен дайындаушы ұйымдар арасында 1994 жылы астық сатып алу мен беруге қайтадан контракттар жасауды қамтамасыз етсiн. Бұл ретте мемлекет мұқтажы үшiн астық сатып алу мен беруге фьючерлiк контракттар мен бұрын жасалған мәмiлелер және олар бойынша жүргiзiлген есеп айырысулар үстiмiздегi жылы күшiн сақтайтын болады.
Аталған мақсатқа астық желiлiк кәсiпорындарына барынша жеткiзiлетiн болсын.
4. "Тағам" мемлекеттiк акционерлiк компаниясына тауар өндiрушiлермен уағдаласқан бағада тiкелей шарттар бойынша спирт және сыра қайнату өнеркәсiбi үшiн астық, сондай-ақ майлы дақылдар мен қант қызылшасын сатып алуға рұқсат етiлсiн.
5. "Астық" мемлекеттiк акционерлiк компаниясының дайындау ұйымдары тауар өндiрушiлерден мемлекет мұқтажы үшiн дақылдар сатып аларда қолданылатын негiзгi сатып алу бағасы N 3 қосымшаға сәйкес белгiленсiн.
Аталған негiзгi бағалар астық сату кезiнде iшкi биржалық рынокта қалыптасатын баға бойынша түзету енгiзудi ескергенде мемлекет мұқтажына сатып алынатын астықтың еркiн шарттық бағасын белгiлейтiн шаруашылықтар мен дайындау ұйымдары үшiн бағдар болып табылады.

6. Государственной акционерной компании "Астык" обеспечить выплату товаропроизводителям по ценам, установленным настоящим постановлением, стоимости неоплаченных объемов зерновых культур, фьючерсные контракты на которые заключались по базовым ценам, действовавшим в феврале-апреле 1994 г.
7. Аннулировать ранее заключенные договоры между заготовителями и товаропроизводителями на закупку для государственных нужд картофеля, овощей, сахарной свеклы и семян масличных культур на условиях форвардных (фьючерсных) сделок.
Выделенные на эти цели из бюджета средства оформить авансом под закупку указанной продукции из урожая 1994 года с последующим возвратом их в республиканский бюджет заготовительными организациями по сахарной свекле и масличным культурам до 31 декабря 1994 г., а по картофелю и овощам - до 1 мая 1995 г.
8. Республиканскому объединению плодоовощных формирований "Жемис" заложить для спецпотребителей картофеля - 34 тыс.тонн, овощей - 16,8 тыс. тонн.
9. Установить, что формирование ресурсов и поставка предприятиями Государственной акционерной компании "Береке" и Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан мяса, молока и яиц для потребителей, предусмотренных постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 21 февраля 1994 г. N 203 "О поставках продуктов животноводства, закупаемых для государственных нужд в 1994 году" и распоряжением Премьер-министра Республики Казахстан от 7 января 1994 г. N 18-2рс, включая закладку в резерв Кабинета Министров Республики Казахстан по договорным ценам 15 тыс.тонн мяса и 6 тыс.тонн масла животного, производятся за счет кредитных ресурсов и своевременной оплаты потребителями отгружаемой продукции.
10. Возложить ответственность за освоение ресурсов выращенной продукции и снабжение населения городов и промышленных центров всеми видами продуктов питания на глав местных администраций и руководителей министерств и ведомств, имеющих в этих городах и центрах подведомственные предприятия и организации.
11. Министерству финансов Республики Казахстан ускорить выделение предусмотренных бюджетом финансовых средств Государственной акционерной компании "Астык" для закупки зерна в государственные ресурсы.
12. Министерству экономики совместно с Национальным Банком, Министерством финансов, Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан и государственными акционерными и холдинговыми компаниями проработать и внести в Правительство предложение об открытии кредитных линий государственным акционерным и холдинговым компаниям "Астык", "Береке", "Тагам", "Легпром" и Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан для закупки в государственные ресурсы сельскохозяйственной продукции, не обеспеченной бюджетными средствами.

6. "Астық" мемлекеттiк акционерлiк компаниясы осы қаулымен белгiленген баға бойынша тауар өндiрушiлерге оларға 1994 жылғы ақпан-сәуiр айларында қолданылған негiзгi баға бойынша фьючерлiк контракт жасалған дақылдардың төленбеген көлемiнiң құнына төлем жасауды қамтамасыз етсiн.
7. Форвардтық (фьючерлiк) мәмiле шартымен мемлекет мұқтажы үшiн картоп, көкөнiс, қант қызылшасы мен майлы дақылдар тұқымын сатып алуға дайындаушылар мен тауар өндiрушiлер арасында бұрын жасалған шарттар жойылатын болсын.
Осы мақсатқа бюджеттен бөлiнген қаражатты аталған өнiмдердi 1994 жылдың өнiмiмен сатып алу аванспен ресiмделiп, кейiннен қант қызылшасы мен майлы дақылар бойынша - 1994 жылғы 31 желтоқсанға дейiн, ал картоп пен көкөнiс бойынша - 1995 жылғы I мамырға дейiн дайындау ұйымдары тарапынан республикалық бюджетке қайтарылатын болсын.
8. "Жемiс" Республикалық жемiс-көкөнiс құрамалары бiрлестiгi арнаулы тұтынушылар үшiн 34 мың тонна картоп, 16,7 мың тонна көкөнiс сақтайтын болсын.
9. "Береке" мемлекеттiк акционерлiк компаниясы мен Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң кәсiпорындары шарттығы бойынша 15 мың тонна ет және 6 мың тонна мал майын Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң резервiне жинауды қоса отырып, Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң "Мемлекет мұқтажы үшiн 1994 жылы сатып алынатын мал шаруашылығы өнiмдерiн беру туралы" 1994 жылғы 21 ақпандағы N 203 қаулысында және Қазақстан Республикасы Премьер-министрiнiң 1994 жылғы 7 қаңтардағы N 18-2 өкiмiнде тұтынушылар үшiн көзделген ет, сүт және жұмыртқа ресурстары мен берiлiмдерiн қалыптастыру кредит ресурстары және өнiмдер жөнелтiлетiн тұтынушылардың дер кезiнде төлем жасауы есебiнен жүзеге асырылатын болып белгiленсiн.
10. Өндiрiлген өнiм ресурстарын игеру және қалалар мен өнеркәсiп орталықтарының халқын тағам өнiмдерiнiң барлық түрлерiмен жабдықтау үшiн жауапкершiлiк жергiлiктi әкiмдерге және осы қалалар мен орталықтарда бағынысты кәсiпорындары мен ұйымдары бар министрлiктер мен ведомстволардың басшыларына жүктелсiн.
11. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi мемлекеттiк ресурсқа астық сатып алу үшiн "Астық" мемлекеттiк акционерлiк компаниясына бюджетте көзделген қаражатты бөлудi жеделдетсiн.
12. Экономика министрлiгi Қазақстан Республикасының Ұлттық банкiмен, Қаржы министрлiгiмен, Ауыл шаруашылығы министрлiгiмен және мемлекеттiк акционерлiк және холдингтiк компаниялармен бiрлесе отырып бюджеттiк қаражатпен қамтамасыз етiлмеген ауыл шаруашылық өнiмдерiн мемлекеттiк ресурсқа сатып алу үшiн "Астық", "Береке", "Тағам", "Жеңiлөнеркәсiп" мемлекеттiк акционерлiк және холдингтiк компанияларына және Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгiне кредит желiлерiн ашу туралы ұсынысты пысықтап, Үкiметтiң қарауына енгiзетiн болсын.

13. Признать утратившим силу:
абзацы четвертый-шестой пункта 7, пункт 8, приложение N 1, за исключением раздела "Государственная холдинговая компания "Легпром", и приложение N 2 к постановлению Кабинета Министров Республики Казахстан от 10 января 1994 г. N 48 "О закупках и поставках сельскохозяйственной продукции для государственных нужд в 1994 году";
абзац 9 постановления Кабинета Министров Республики Казахстан от 9 февраля 1994 г. N 160 "О внесении изменений и дополнений в постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 10 января 1994 г. N 48 "О закупках и поставках сельскохозяйственной продукции для государственных нужд в 1994 году".
Премьер-министр Республики Казахстан
Приложение N 1
к постановлению Кабинета Министров Республики Казахстан от 8 августа 1994 г. N 883
Объемы
закупки зерновых культур для государственных нужд
на 1994 год, закупаемых за счет бюджетных средств
и кредитов банка
<*>
Сноска. Объемы закупок в части ржи, проса, гречихи,
ячменя и риса изменены постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан от 4 октября 1994 г. N 1105.
Государственная акционерная компания "Астык"
(тыс.тонн)
Зерновые - всего                                  5000
в том числе семена                             300
По культурам:
пшеница - всего (не ниже IIIкласса)           4000
из нее:
мягкая                                        3780
твердая                                        220
рожь                                            65
просо                                          150
гречиха                                         60
кукуруза - всего                               300
в том числе семенная                        100
ячмень (не ниже II класса)                     215
бобовые                                         10
рис                                            200
Приложение N 2
к постановлению Кабинета Министров Республики Казахстан от 8 августа 1994 г. N 883
Объемы
закупки зерновых культур для государственных нужд
на 1994 год, закупаемых за счет бюджетных средств
и кредитов банков по областям
<*>
Сноска. Объемы закупок изменены постановлением Кабинета
Министров Республики Казахстан от 4 октября 1994 г. N 1105.
(тыс.тонн)
---------------------------------------------------------------------
Области          !Зерновые! Из общего объема закупаемого зерна по
!культуры!           культурам
!- всего !----------------------------------------
!        ! пшеница !рожь!просо!греч!кук!ячм!боб!рис
!        !вс.!мяг!т!    !     !иха !вс.!   !   !
----------------------------------------------------------------------

13. Мыналардың күшi жойылған деп танылсын:
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң "Мемлекет мұқтажы үшiн 1994 жылы ауыл шаруашылық өнiмдерiн сатып алу және беру туралы" 1994 жылғы 10 қаңтардағы N 48 қаулысының 7-тармағындағы төртiншi-алтыншы абзацтары, 8-тармағы, "Легпром" мемлекеттiк холдинг компаниясы" бөлiмiн қоспағанда, 1-қосымшасы және N 2 қосымшасы;
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң "Мемлекет
мұқтажы үшiн 1994 жылы ауыл шаруашылық өнiмдерiн сатып алу және
беру туралы" 1994 жылғы 10 қаңтардағы N 48 қаулысына өзгертулер
мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң 1994 жылғы 9 ақпандағы N 160 қаулысының
9-абзацы.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1994 жылғы 8 тамыздағы
N 883 қаулысына
N 1 қосымша
Мемлекет мұқтажы үшiн 1994 жылға бюджет
қаражаты мен банк кредитi есебiнен сатып алынатын
дәндi дақылдар сатып алудың
Көлемi
"Астық" мемлекеттiк акционерлiк компаниясы
-------------------------------------------
(мың тонна)
Дәндi дақылдар - барлығы                                     5000
оның iшiнде тұқымдық                                          300
Дақылдар бойынша:
бидай - барлығы (III кластан төмен емес)                    4000
оның:
жұмсағы                                                     3780
қаттысы                                                      220
қара бидай                                                    65
тары                                                         150
қарақұмық                                                     60
жүгерi - барлығы                                             300
оның iшiнде тұқымдық                                         100
арпа (II кластан төмен емес)                                 215
бұршақтылар                                                   10
күрiш                                                        200
--------------------------------------------------------------------
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң 1994 жылғы 8 тамыздағы N 883 қаулысына N 2 қосымша
Мемлекет мұқтажы үшiн 1994 жылға облыстар бойынша
бюджет қаражаты мен банк кредитi есебiнен сатып
алынатын дәндi дақылдар сатып алудың
көлемi                      (мың тонна)
--------------------------------------------------------------------
Облыстар         ! Дән! Дақылдар бойынша сатып алынатын
! дi !    астықтың жалпы көлемiнен
! дақ!--------------------------------------------
! ылд! бидай          ! қа! та! қа! жү! ар! бұ! кү
! ар !----------------! ра! ры! ра! ге! па! рш! рi
! бар!бар!    оның    ! би!   ! құ! рi!   ! ақ! ш
! лы !лығ!------------! да!   !мық!бар!   !тұқ!
! ғы !ы  !жұмсағ!қатты! й !   !   !лығ!   !ымд!
!    !   ! ы    ! сы  !   !   !   !ы  !   !ас !
--------------------------------------------------------------------

Акмолинская         600     590 550 40   -    -     -   -   10  -   -
Актюбинская         310     220 210 10  10   40     -   -   40  -   -
Алматинская         120      20  20  -   -    -     -   90   -  -   10
Восточно-Казахстан. 140     100 100  -  10    -    20   -    -  10   -
Жамбылская          200     130 130  -   -    -     -   70   -   -   -
Жезказганская        50      50  50  -   -    -     -   -    -   -   -
Западно-Казахстан.  290     200 200  -  30   40     -   -   20   -   -
Карагандинская      160     160 160  -   -    -     -   -    -   -   -
Кзыл-Ординская      140      -   -   -   -    -     -   -    -   -  140
Кокшетауская        530     520 470  50  -    -     -   -   10   -   -
Кустанайская        850     825 780  45  -    15    5   -    5   -   -
Павлодарская        230     150 150   -  -    50   20   -   10   -   -
Северо-Казахстан.   450     385 355  30  -    -     -   -   65   -   -
Семипалатинская     120      70  70   -  15    5   15   -   15   -   -
Талдыкорганская     170      85  85   -   -    -    -   70   5   -   10
Тургайская          480     445 400   45  -    -    -   -   35   -   -
Южно-Казахстанская  160      50  50    -  -    -    -   70   -   -   40
------------------------------------------------------
ИТОГО:     5000    4000 3780  220 65  150   60  300 215  10  200
Приложение N 3
к постановлению Кабинета Министров Республики Казахстан от 8 августа 1994 г. N 883
Базовые закупочные цены, применяемые при закупке
зерновых культур (без НДС)
---------------------------------------------------------------------
Наименование культур                !         Тенге за тонну
---------------------------------------------------------------------
1                      !               2
---------------------------------------------------------------------
Пшеница твердая
1 класса                                   3600
II класса                                   3100
III класса                                   2900
IV класса (крупяная)                        1900
V класса                                   1400
Пшеница мягкая
высшего класса                             4000
I класса                                   3600
II класса                                   3100
III класса                                   2900
IV класса                                   1900
V класса                                   1400
Рис зерно
высшего класса                              4400
I класса                                    4000
II класса                                    3500
III класса                                    2900
Просо
I класса                                    3000
II класса                                    2400
III класса                                    2200
Ячмень
I класса                                    2700
II класса                                    1900
ячмень пивоваренный                          2900
Овес
I класса                                    2700
II класса                                    1900
III класса                                    1700
IV класса                                    1400
Рожь
группа А (I,II,III класса)                  2700
группа Б (IV класса)                        1600
Гречиха
I класса                                    4300
II класса                                    4000
III класса                                    3400
Кукуруза
I класса                                    5600
II класса                                    5200
III класса                                    4800
Горох
I класса                                    3600
II класса                                    3100
III класса                                    2700

Ақмола             600  590  550     40   -   -   -   -  10   -   -
Ақтөбе             310  220  210     10  10  40   -   -  40   -   -
Алматы             120   20   20     -    -   -   -   90  -   -  10
Шығыс Қазақстан    140  100  100     -   10   -  20   -   -   10  -
Жамбыл             200  130  130     -    -   -   -   70  -   -   -
Жезқазған           50   50   50     -    -   -   -   -   -   -   -
Батыс Қазақстан    290  200  200     -   30  40   -   -  20   -   -
Қарағанды          160  160  160     -    -   -   -   -   -   -   -
Қызылорда          140   -    -      -    -   -   -   -   -   -  140
Көкшетау           530  520  470     50   -   -   -   -  10   -   -
Қостанай           850  825  780     45   -  15   5   -   5   -   -
Павлодар           230  150  150     -    -  50  20   -  10   -   -
Солтүстiк Қазақстан450  385  355     30   -   -   -   -  65   -   -
Семей              120   70   70     -   15   5   15  -  15   -   -
Талдықорған        170   85   85     -    -   -   -   70  5   -   10
Торғай             480  445  400     45   -   -   -   -  35   -   -
Оңтүстiк Қазақстан 160   50   50     -    -   -   -   70  -   -   40
Жиыны        5000 4000 3780   220   65  150  60 300 215  10 200
--------------------------------------------------------------------
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң 1994 жылғы 8 тамыздағы N 883 қаулысына N 3 қосымша
Дәндi дақылдарды сатып алу кезiнде қолданылатын
негiзгi сатып алу бағасы (қосылған құнға салықсыз)
--------------------------------------------------------------------
Дақылдардың атауы                          ! Тоннаға теңгемен
--------------------------------------------------------------------
1                             !         2
--------------------------------------------------------------------
Қатты бидай
I класты                                      3600
II класты                                     3100
III класты                                    2900
IV класты (жармалық-)                         1900
V класты                                      1400
Жұмсақ бидай
жоғарғы класты                                4000
I класты                                      3600
II класты                                     3100
III класты                                    2900
IV класты                                     1900
V класты                                      1400
Дәндiк күрiш
Жоғары класты                                 4400
I класты                                      4000
II класты                                     3500
III класты                                    2900
Тары
I класты                                      3000
II класты                                     2400
III класты                                    2200
Арпа
I класты                                      2700
II класты                                     1900
сыра қайнататын арпа                          2900
Сұлы
I класты                                      2700
II класты                                     1900
III класты                                    1700
IV класты                                     1400
Қара бидай
А тобы (I, II, III класты)                    2700
Б тобы (IV класты)                            1600
Қарақұмық
I класты                                      4300
II класты                                     4000
III класты                                    3400
Жүгерi
I класты                                      5600
II класты                                     5200
III класты                                    4800
Бұршақ
I класты                                      3600
II класты                                     3100
III класты                                    2700