О реализации постановления Верховного Совета Республики Казахстан от 7 сентября 1994 г. N 143-XIII "Об отчете Правительства Республики Казахстан об исполнении законов Республики Казахстан "О приоритетности развития аула, села и агропромышленного комплекса в Казахской ССР" и "О кредитовании агропромышленного комплекса и финансировании государственных мероприятий"
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 6 октября 1994 г. N 1118. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 марта 2009 года № 301
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 13.03.2009 № 301.
Во исполнение постановления Верховного Совета Республики Казахстан от 7 сентября 1994 г. N 143-XIII Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Министерству экономики, Министерству сельского хозяйства, Министерству финансов, Министерству промышленности и торговли, Министерству нефтяной и газовой промышленности, Министерству транспорта и коммуникаций, Министерству энергетики и угольной промышленности, Министерству социальной защиты населения, Министерству труда Республики Казахстан, Государственному комитету Республики Казахстан по государственному имуществу и главам областных администраций совместно с другими министерствами, комитетами, банками, компаниями и ведомствами республики принять дополнительные меры, направленные на преодоление кризисной ситуации в сельском хозяйстве, формирование многоукладной сельской экономики и рыночной инфраструктуры, создание необходимых условий для устойчивого развития агропромышленного комплекса и улучшения продовольственного снабжения населения.
2. Поручить разработать и до 15 ноября 1994 г. внести на утверждение в Правительство:
Министерству экономики Республики Казахстан совместно с Министерством сельского хозяйства, Министерством финансов Республики Казахстан, Государственным комитетом Республики Казахстан по статистике и анализу, Государственным комитетом Республики Казахстан по государственному имуществу, Государственным комитетом Республики Казахстан по ценовой и антимонопольной политике, Комитетом по водным ресурсам при Кабинете Министров Республики Казахстан, Казахской академией сельскохозяйственных наук, государственными акционерными компаниями "Астык", "Тагам", "Асыл" и "Тоган":
систему заготовок сельскохозяйственной продукции в государственные ресурсы, способствующую стимулированию ее производства и закупок;
меры по улучшению водоснабжения сельского населения питьевой водой;
мероприятия по:
- формированию в республике рынка сельскохозяйственной продукции;
- поддержке сельскохозяйственных товаропроизводителей отдаленных районов пустынной и полупустынной зон республики;
- стимулированию развития племенного дела, семеноводства, сохранения и приумножения накопленного генофонда животных и растений;
- оказанию практической помощи ассоциации фермеров Казахстана "Агро" в реализации Программы развития крестьянских хозяйств;
Министерству экономики, Министерству сельского хозяйства, Министерству нефтяной и газовой промышленности, Министерству энергетики и угольной промышленности, Министерству промышленности и торговли, Министерству финансов Республики Казахстан, Казахской академии сельскохозяйственных наук, государственным акционерным компаниям "Кен дала", "Мунай онимдери", другим заинтересованным государственным акционерным и холдинговым компаниям и Казпотребсоюзу (по согласованию) механизм первоочередного обеспечения сельскохозяйственных товаропроизводителей нефтепродуктами и запасными частями, а также обеспечения сельского населения углем, газом и товарами народного потребления первой необходимости через систему закупа сельскохозяйственной продукции и на основе фъючерсных контрактов и поставки в залог.

"Қазақ КСР-iнде Ауылды, селоны және аграрлық-өнеркәсiптiк кешендi басым дамыту туралы" және "Аграрлық-өнеркәсiптiк кешендi несиелеу және мемлекеттiк шараларды қаржыландыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңдарының орындалуы жөнiндегi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң есебi туралы" Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң 1994 жылғы 7 қыркүйектегi N 143-XIII қаулысын iс жүзiне асыру туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы 6 қазан 1994 ж. N 1118. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2009 жылғы 13 наурыздағы N 301 Қаулысымен.
Ескерту. Қаулының күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2009 жылғы 13 наурыздағы N 301 Қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң 1994 жылғы 7 қыркүйектегi N 143-XIII қаулысын орындау мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi, Ауыл шаруашылығы министрлiгi, Қаржы министрлiгi, Өнеркәсiп және сауда министрлiгi, Мұнай және газ өнеркәсiбi министрлiгi, Көлiк және коммуникациялар министрлiгi, Энергетика және көмiр өнеркәсiбi министрлiгi, Халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгi, Еңбек министрлiгi, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi мен облыс әкiмдерi республиканың басқа да министрлiктерiмен, комитеттерiмен, банктерiмен, компанияларымен және ведомстволарымен бiрлесiп ауыл шаруашылығындағы дағдарыс жағдайынан шығуға, көп укладты село экономикасын және нарықтық инфрақұрылымды қалыптастыруға, аграрлық өнеркәсiптiк кешендi тұрақты түрде дамыту мен халықты азық-түлiкпен жабдықтауды жақсарту үшiн қажеттi жағдайлар жасауға бағытталған қосымша шаралар қабылдайтын болсын.
2. Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгiне Ауыл шаруашылығы министрлiгiмен, Қаржы министрлiгiмен, Қазақстан Республикасының Статистика және талдау жөнiндегi мемлекеттiк комитетiмен, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетiмен, Қазақстан Республикасының Баға және монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетiмен, Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi жанындағы Су ресурстарды комитетiмен, Қазақ ауыл шаруашылығы ғылымдары академиясымен, "Астық", "Тағам", "Асыл" және "Тоған" мемлекеттiк акционерлiк компанияларымен бiрлесiп:
мемлекеттiк ресурстар үшiн ауыл шаруашылығы өнiмдерiн өндiру мен сатып алуды ынталандыратын дайындау жүйесiн;
село халқын ауызсумен жабдықтауды жақсарту жөнiндегi шараларды;
- республикада ауыл шаруашылығы өнiмдерiнiң нарқын қалыптастыру;
- республиканың шөл және шөлейт шалғай аудандарындағы ауыл шаруашылығының тауар өндiрушiлерiн қолдау;
- мал тұқымын асылдандыру iсiн, тұқым шаруашылығын дамытуды ынталандыру, жануарлар мен өсiмдiктердiң жинақталған ендiк қорын сақтау мен көбейту;
- шаруа қожалықтарын дамыту бағдарламаларын iс жүзiне асыруда "Агро" Қазақстан фермерлерiнiң ассоциациясына практикалық көмек көрсету жөнiндегi шараларды;
Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгiне, Ауыл шаруашылығы министрлiгiне, Мұнай және газ өнеркәсiбi министрлiгiне, Энергетика және көмiр өнеркәсiбi министрлiгiне, Өнеркәсiп және сауда министрлiгiне, Қаржы министрлiгiне, Қазақ ауыл шаруашылығы ғылымдары академиясына, "Кең дала", "Мұнай өнiмдерi" мемлекеттiк акционерлiк компанияларына, басқа да мүдделi мемлекеттiк акционерлiк және холдинг компаниялары мен Қазтұтодағына (келiсiм бойынша) ауыл шаруашылығының тауар өндiрушiлерiн мұнай өнiмдерiмен және босалқы бөлшектермен бiрiншi кезекте қамтамасыз ету, сондай-ақ ауыл шаруашылығы өнiмдерiн сатып алу жүйесi арқылы және фьючерлiк контрактiлер мен кепiлдiкке тапсыру негiзiнде село халқын көмiрмен, газбен және аса қажет халық тұтыну тауарларымен қамтамасыз ету тетiгiн әзiрлеп, 1994 жылдың 15 қарашасына дейiн Үкiметтiң бекiтуiне ұсыну тапсырылсын.

3. Министерству финансов, Министерству экономики, Министерству сельского хозяйства, Министерству промышленности и торговли Республики Казахстан, Государственному экспортно-импортному банку Республики Казахстан:
направлять в первоочередном порядке иностранные кредиты на внедрение в сельскохозяйственное производство новых прогрессивных технологий, машин, сортов растений и пород животных, в порядке, установленном постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 29 декабря 1993 г. N 1312 P931312_ "Об упорядочении закупок зарубежных технологий, техники и другой продукции для отраслей агропромышленного комплекса" (САПП Республики Казахстан, 1993 г., N 50, ст. 606);
вносить при необходимости в установленном порядке в Кабинет Министров Республики Казахстан предложения по пересмотру размеров таможенных пошлин на импортируемую и экспортируемую сельскохозяйственную продукцию и пищевые продукты, а также по порядку квотирования и лицензирования сельскохозяйственной продукции с целью либерализации внешнеэкономических связей, защиты производителя и сельскохозяйственного рынка республики.
4. Министерству сельского хозяйства, Министерству транспорта и коммуникаций Республики Казахстан и Государственной акционерной компании "Казакстан жолдары" обеспечить исполнение статьи 16 Закона "О приоритетности развития аула, села и агропромышленного комплекса в Казахской ССР" в части передачи всех сельских дорог на баланс компании "Казакстан жолдары" в порядке, утвержденном постановлением Кабинета Министров Казахской ССР от 20 июня 1991 г. N 386 "Об обеспечении строительства и содержания сельских автомобильных дорог во исполнение Закона Казахской ССР "О приоритетности развития аула, села и агропромышленного комплекса в Казахской ССР" (СП Казахской ССР, 1991 г., N 15, ст. 98), и внести соответствующие предложения в комиссию, образованную распоряжением Премьер-министра Республики Казахстан от 22 августа 1994 г. N 334 по разработке проекта новой редакции этого Закона.
5. В целях усиления роли государственного управления в системе агропромышленного комплекса в вопросах осуществления рыночных реформ возложить на Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан и местные органы управления сельского хозяйства решение задач по координации деятельности агропромышленного комплекса в проведении единой политики по развитию новых производственных отношений на основе частной и других форм собственности, внедрения научно-технического прогресса, поддержки предпринимательства, бизнеса, крестьянских хозяйств и других негосударственных форм хозяйствования, реализации программ маркетинговой и внешнеэкономической деятельности, осуществления функций государственного контроля, относящихся к их компетенции.

3. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi, Экономика министрлiгi, Ауыл шаруашылығы министрлiгi, Өнеркәсiп және сауда министрлiгi, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк экспорт-импорт банкi:
шетел кредиттерiн бiрiншi кезекте "Агроөнеркәсiп кешенiнiң салалары үшiн шетелдiк технологияларды, техника мен басқа да өнiмдердi сатып алуды ретке келтiру туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1993 жылғы 29 желтоқсандағы N 1312 қаулысында (Қазақстан Республикасы ПҮАЖ-ы, 1993 ж., N 50, 606-бап) белгiленген тәртiппен ауыл шаруашылығы өндiрiсiне жаңа прогресшiл технологияларды, машиналарды, өсiмдiктердiң сорттары мен жануарлардың тұқымдарын енгiзуге бағыттайтын болсын;
қажет болған жағдайда Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiне белгiленген тәртiппен импортқа және экспортқа шығарылған ауыл шаруашылығы өнiмдерi мен тамақ өнiмдерiне кеден баж салықтарының мөлшерлерiн қайта қарау жөнiнде, сондай-ақ сыртқы экономикалық байланыстарды ырықтандыру, республиканың тауар өндiрушiсi мен ауыл шаруашылығы нарқын қорғау мақсатында ауыл шаруашылығы өнiмдерiн квоталау мен лицензиялау тәртiбi жөнiнде ұсыныстар енгiзетiн болсын.
4. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi, Көлiк және коммуникациялар министрлiгi мен "Қазақстан жолдары" мемлекеттiк акционерлiк компаниясы "Қазақ КСР-iнде ауылды, селоны және аграрлық-өнеркәсiптiк кешендi басым дамыту туралы" Қазақ КСР-i Заңын орындау мақсатында село, автомобиль жолдары құрылысы мен оны ұстауды қамтамасыз ету туралы" Қазақ КСР Министрлер Кабинетiнiң 1991 жылғы 20 маусымдағы N 386 қаулысында (Қазақ КСР ҚЖ, 1991 ж., N 15, 98-бап) бекiтiлген тәртiппен барлық село жолдарын, "Қазақстан жолдары" компаниясының балансына беру жөнiндегi "Қазақ КСР-iнде ауылды, селоны және аграрлық-өнеркәсiптiк басым дамыту туралы" Заңның 16-бабының орындалуын қамтамасыз етiп, Қазақстан Республикасы Премьер-министрiнiң 1994 жылғы 22 тамыздағы N 334 өкiмiмен құрылған осы Заңның жаңа редакциясының жобасын әзiрлеу жөнiндегi комиссияға тиiстi ұсыныстар енгiзетiн болсын.
5. Нарықтық реформаларды жүзеге асыру мәселелерiнде аграрлық-өнеркәсiптiк кешен жүйесiнде мемлекеттiк басқару ролiн күшейту мақсатында Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi мен жергiлiктi ауыл басқару органдарына жеке меншiк және басқа да меншiк нысандарының негiзiнде жаңа өндiрiстiк қатынастарды дамыту, ғылыми-техникалық прогрестi ендiру, кәсiпкерлiктi, бизнестi, шаруа қожалықтарын және басқа да мемлекеттiк емес шаруашылық жүргiзу түрлерiн қолдау, маркетингтiк және сыртқы экономикалық қызмет бағдарламаларын жүзеге асыру, бұларға қатысты мемлекеттiк бақылау қызметiн жүзеге асыру жөнiнде бiрыңғай саясат жүргiзуде аграрлық-өнеркәсiптiк кешен қызметiн үйлестiру жөнiндегi мiндеттердi шешу жүктелсiн.

6. Министерству финансов Республики Казахстан в целях повышения эффективности научных исследований и быстрейшего внедрения их в производство ежегодно предусматривать в проектах бюджетов финансирование Казахской академии сельскохозяйственных наук в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Главам областных администраций совместно с Министерством сельского хозяйства, Министерством финансов, Министерством социальной защиты населения, Министерством здравоохранения, Министерством образования, Министерством культуры Республики Казахстан:
принять срочные меры к подготовке объектов здравоохранения, образования и культуры на селе к работе в зимних условиях;
обратить особое внимание на обеспечение сельского населения и объектов социальной сферы топливом, улучшение системы питания учащихся и доставку их в школы и интернаты;
принять неотложные меры по своевременной выдаче социальных выплат пенсионерам, проживающим в сельской местности.
8. Министерству финансов Республики Казахстан ускорить выделение предусмотренных в бюджете средств на закупку зерна.
9. Министерству экономики Республики Казахстан совместно с Министерством финансов, Министерством сельского хозяйства и Национальным Банком Республики Казахстан внести предложения об источниках дополнительных финансовых средств для завершения расчетов по закупке зерна для государственных нужд.
Считать необходимым кредитные ресурсы, выделяемые для завершения сельскохозяйственных уборочных работ, направлять в первую очередь на погашение задолженности по заработной плате работникам сельского хозяйства.
10. Министерству экономики, Министерству финансов, Министерству сельского хозяйства по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан при разработке предложений о создании института финансовой поддержки сельского хозяйства учесть необходимость сочетания прямых бюджетных дотаций, форвардных сделок под будущий урожай и кредитования сельскохозяйственных товаропроизводителей по дифференцированным ставкам в связи со спецификой сельскохозяйственного производства.
11. Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан, Государственной акционерной компании "Астык" по согласованию с Государственным комитетом Республики Казахстан по ценовой и антимонопольной политике и Министерством финансов Республики Казахстан разработать порядок применения цен при расчетах за закупаемую для государственных нужд сельскохозяйственную продукцию, исходя из изменения курса тенге по отношению к доллару США.
12. Министерству юстиции Республики Казахстан совместно с Министерством сельского хозяйства, Министерством экономики, Министерством финансов Республики Казахстан, Казахской академией сельскохозяйственных наук, другими заинтересованными министерствами, комитетами и ведомствами подготовить и до 1 ноября 1994 г. внести в Кабинет Министров Республики Казахстан согласованный проект новой редакции Закона "О приоритетности развития аула, села и агропромышленного комплекса в Казахской ССР".

6. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi ғылыми зерттеулердiң тиiмдiлiгiн арттыру және оларды өндiрiске жылдам енгiзу мақсатында бюджеттердiң жобаларында жыл сайын Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес Қазақ ауыл шаруашылығы ғылымдары академиясын қаржыландыруды қарастыратын болсын.
7. Облыс әкiмдерi Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгiмен, Қаржы министрлiгiмен, Халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiмен, Денсаулық сақтау министрлiгiмен, Халыққа бiлiм беру министрлiгiмен, Мәдениет министрлiгiмен бiрлесiп:
селода денсаулық сақтау, бiлiм беру және мәдениет объектiлерiн қысқы маусымда жұмыс iстеуге әзiрлеу үшiн шұғыл шаралар қабылдасын;
село халқын және әлеуметтiк сала объектiлерiн отынмен қамтамасыз етуге, оқушыларды тамақтандыру және оларды мектептер мен интернаттарға жеткiзу жүйесiн жақсартуға ерекше назар аударсын;
селолық жерлерде тұратын зейнеткерлерге әлеуметтiк төлемдердi дер уақытында беру жөнiнде кезек күттiрмес шаралар қабылдасын.
8. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi бюджетте көзделген астық сатып алуға арналған қаржының бөлiнуiн жеделдетсiн.
9. Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi Қаржы министрлiгiмен, Ауыл шаруашылығы министрлiгiмен және Ұлттық Банкпен бiрлесiп мемлекет мұқтажы үшiн астық сатып алу жөнiндегi есеп айырысуларды аяқтау үшiн қосымша қаржы қаражаттарының көздерi туралы ұсыныстар енгiзсiн.
Ауыл шаруашылығының жиын-терiн жұмыстарын аяқтау үшiн бөлiнген кредит ресурстарын бiрiншi кезекте ауыл шаруашылығы қызметкерлерiнiң еңбек ақы жөнiндегi берешегiн өтеуге бағыттау қажет деп саналсын.
10. Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi, Қаржы министрлiгi, Ауыл шаруашылығы министрлiгi Ұлттық Банктiң келiсiмiмен ауыл шаруашылығын қаржылай қолдау институтын құру туралы ұсынысты әзiрлеу кезiнде ауыл шаруашылығы өндiрiсiнiң ерекшелiгiне байланысты сараланған ставкалар бойынша болашақтағы астық және ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерiн несиелеу тұрғысында тiкелей бюджеттiк дотацияларды, форвардтық мәмiлелердi үйлестiру қажеттiгiн ескеретiн болсын.
11. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi, "Астық" мемлекеттiк акционерлiк компаниясы Қазақстан Республикасының Баға және монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң және Қаржы министрлiгiнiң келiсiмiмен теңге курсының АҚШ долларына қатысты өзгеруiн негiзге ала отырып, мемлекет мұқтажы үшiн ауыл шаруашылығы өнiмiн сатып алуда есеп айырысу кезiнде баға қолдану тәртiбiн әзiрлейтiн болсын.
12. Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгi Ауыл шаруашылығы министрлiгiмен, Экономика министрлiгiмен, Қаржы министрлiгiмен, Қазақ ауыл шаруашылығы ғылымдары академиясымен, басқа да мүдделi министрлiктермен, комитеттермен және ведомстволармен бiрлесiп "Қазақ КСР-iнде ауылды, селоны және аграрлық-өнеркәсiптiк кешендi басым дамыту туралы" Заңның келiсiлген жаңа редакциясының жобасын әзiрлеп, оны Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiне 1994 жылдың 25 қазанына дейiн ұсынатын болсын.

13. Министерству экономики, Министерству сельского хозяйства, Министерству финансов, Министерству промышленности и торговли, Казахскому акционерному коммерческому агропромышленному банку, другим министерствам, комитетам и ведомствам Республики Казахстан, главам областных администраций доложить о ходе выполнения настоящего постановления Кабинету Министров Республики Казахстан к 1 февраля 1995 г. и рекомендовать Национальному Банку Республики Казахстан информировать Правительство к этому сроку.
Премьер-министр Республики Казахстан

13. Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi, Ауыл шаруашылығы министрлiгi, Қаржы министрлiгi, Өнеркәсiп және сауда министрлiгi, Қазақ акционерлiк коммерциялық аграрлық-өнеркәсiптiк банкi, Қазақстан Республикасының басқа да министрлiктерi, комитеттерi мен ведомстволары, облыс әкiмдерi осы қаулының орындалу барысы туралы Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiне 1995 жылдың 1 ақпанында мәлiмдесiн және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiсiне Үкiметке осы мерзiмде хабарлама жасау ұсынылсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi