О погашении срочных обращаемых векселей Министерства финансов Республики Казахстан, оформленных по результатам проведения внутриреспубликанского зачета взаимной задолженности предприятий и организаций
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 24 февраля 1995 г. N 205. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 3 декабря 1998 г. N 1226 ~P981226.
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 5 апреля 1994 г. N 1641 U941641_ "О порядке завершения расчетов по внутриреспубликанскому зачету взаимной задолженности предприятий и организаций" Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Установить, что срочные обращаемые векселя Министерства финансов Республики Казахстан, оформленные по результатам внутриреспубликанского зачета взаимной задолженности предприятий и организаций, погашаются за счет средств республиканского бюджета 1995 года.
2. Утвердить разработанное Министерством финансов и согласованное с Национальным Банком Республики Казахстан Положение о порядке выкупа срочных обращаемых векселей Министерства финансов Республики Казахстан, выданных хозяйствующим субъектам взамен средств, поступивших по внутриреспубликанскому зачету взаимной задолженности предприятий и организаций (прилагается).
3. Министерству финансов Республики Казахстан:
принять необходимые меры к обеспечению погашения срочных обращаемых векселей в сроки, установленные вышеупомянутым Указом Президента Республики Казахстан;
заключить с Национальным Банком Республики Казахстан соглашение по урегулированию обязательств в части директивных кредитов, возникших по результатам погашения вышеуказанных векселей.
Премьер-министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 24 февраля 1995 г. N 205
Положение
о порядке выкупа срочных обращаемых векселей
Министерства финансов Республики Казахстан,
выданных хозяйствующим субъектам взамен средств,
поступивших по внутриреспубликанскому зачету
взаимной задолженности предприятий и организаций
Министерство финансов Республики Казахстан начиная с 1 февраля 1995 года производит выкуп срочных обращаемых векселей, оформленных хозяйствующим субъектам в 1994 году взамен кредитовых остатков средств у них по внутриреспубликанскому зачету взаимной задолженности. Очередность выкупа срочных обращаемых векселей хозяйствующих субъектов устанавливается Министерством финансов Республики Казахстан.
Выкуп срочных обращаемых векселей производится исходя из долларового эквивалента номинала векселя, рассчитанного по курсу Национального Банка Республики Казахстан на момент выпуска (приобретения) с начислением 3-х процентов годовых. Долларовый эквивалент срочного обращаемого векселя, подлежащий выплате с учетом начисленных процентов, пересчитывается на тенге по курсу Национального Банка Республики Казахстан на 1 февраля 1995 года.
Хозяйствующие субъекты, заключившие соглашения на покупку и хранение срочных обращаемых векселей Министерства финансов Республики Казахстан, представляют в районные (городские) финансовые отделы свой экземпляр соглашения на покупку и хранение срочных обращаемых векселей и расчет установленной формы, заверенный обслуживающими банками, расчетно-кассовыми центрами Национального Банка Республики Казахстан и налоговыми инспекциями. В расчеты включаются сведения о задолженности по платежам в бюджет по общереспубликанским регулирующим налогам по состоянию на 1 февраля 1995 года в разрезе республиканского и местных бюджетов и их статей с начисленной суммой пени, по бюджетным ссудам, по директивным кредитам Национального Банка Республики Казахстан, по кредитам на заработную плату в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 24 февраля 1994 г. N 1578 U941578_ "Об оказании помощи сельскохозяйственным предприятиям в 1994 году" (САПП Республики Казахстан, 1994 г., N 10, ст.98) и на пополнение собственных оборотных средств в соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 7 января 1993 г. N 19 P930019_ "Об организации работы по предоставлению предприятиям и организациям кредитов, выделенных на пополнение собственных оборотных средств" (САПП Республики Казахстан, 1993 г., N 1, ст.17), а также по иностранным кредитам, полученным хозяйствующими субъектами под правительственную гарантию, включая начисленные проценты. Расчет составляется в 10 экземплярах и является основанием для проведения бухгалтерских операций после его утверждения Министерством финансов Республики Казахстан.
При проверке расчета рай(гор)финотделы исключают суммы кредитовых поступлений по бестоварным перечислениям, предварительной оплате за товары и услуги, выявленных проверками контролирующих органов.
При дополнительном выявлении фактов поступлений средств по бестоварным перечислениям или предварительной оплате за товары или услуги составляется акт, который высылается вместе с расчетом Министерству финансов Республики Казахстан для аннулирования срочных обращаемых векселей в установленном порядке.
На основе расчета выкупа векселей рай(гор)финотделом составляются списки хозяйствующих субъектов, у которых подлежат выкупу срочные обращаемые векселя, в разрезе обслуживающих банков с указанием их расчетных счетов и представляются облфинуправлениям с периодичностью каждые 5 дней. Облфинуправления каждые 10 дней представляют Министерству финансов Республики Казахстан сводный перечень вместе с расчетами выплат для централизованного выкупа векселей.
Порядок возврата хозяйствующим субъектам остатков кредитовых поступлений, не оформленных соглашениями на покупку и хранение срочных обращаемых векселей, будет определен после завершения полного выкупа срочных обращаемых векселей по оформленным с хозяйствующими субъектами соглашениям.

Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң кәсiпорындар мен ұйымдардың өзара берешегiнiң iшкi республикалық есебiн өткiзу нәтижелерi бойынша ресiмделген мерзiмдi айналым вексельдерiн өтеу туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы 1995 жылғы 24 ақпандағы N 205. Күшi жойылды - Қаулының күшi 1995 жылғы 5 сәуiрден бастап жойылған деп есептелдi - ҚРҮ-нiң 1998.12.03. N 1226 қаулысымен. ~P981226
"Кәсiпорындар мен ұйымдардың өзара берешегiнiң iшкi республикалық есебi бойынша есеп айырысуды аяқтаудың тәртiбi туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1994 жылғы 5 сәуiрдегi N 1641 U941641_ Жарлығына сәйкес Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң кәсiпорындар мен ұйымдардың өзара берешегiнiң iшкi республикалық есебiн өткiзу нәтижелерi бойынша ресiмделген мерзiмдi айналым вексельдерi 1995 жылға арналған республикалық бюджет есебiнен өтеледi деп белгiленсiн.
2. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi әзiрлеген және Ұлттық Банкiмен келiсiлген кәсiпорындар мен ұйымдардың өзара берешегiнiң iшкi республикалық есебi арқылы түскен қаражаттың орнына берiлген Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң мерзiмдi айналым вексельдерiн сатып алу тәртiбi туралы ереже бекiтiлсiн.
3. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi:
мерзiмдi айналым вексельдерiн Қазақстан Республикасы
Президентiнiң жоғарыда аталған Жарлығында белгiленген мерзiмде өтеудi
қамтамасыз етуге қажеттi шаралар қабылдасын;
жоғарыда аталған вексельдердi өтеу нәтижелерi бойынша пайда
болған директивтiк кредиттерге қатысты мiндеттемелердi реттеу
жөнiнде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiмен келiсiм жасасын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1995 жылғы 24 ақпандағы
N 205 қаулысымен
бекiтiлген
Кәсiпорындар мен ұйымдардың өзара берешегiнiң
iшкi республикалық есебi арқылы түскен қаражаттың
орнына берiлген Қазақстан Республикасы Қаржы
министрлiгiнiң мерзiмдi айналым вексельдерiн
сатып алу тәртiбi туралы
ЕРЕЖЕ
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi 1995 жылдың 1 ақпаннан бастап шаруашылық жүргiзушi субъектiлерге олардың өзара берешегiнiң iшкi республикалық есебi бойынша өздерiнiң кредиттiк қаражаттары қалдықтарының орнына 1994 жылы ресiмделген мерзiмдi айналым вексельдерiн сатып алады. Шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң мерзiмдi айналым вексельдерiн сатып алудың ретiн Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi белгiлейдi.
Мерзiмдi айналым вексельдерi вексельдiң шығарылған (сатып алған) кездегi нақты бағасының Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiнiң бағамы бойынша есептелген доллар баламасында жылына 3 процент өсiм қоса отырып, сатып алынады. Қосылған проценттерiн қоса алғанда, төлеуге жататын мерзiмдi айналым векселiнiң долларлық баламасы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң 1995 жылдың 1 ақпанындағы бағамы бойынша теңгеге аударылады.
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң мерзiмдi айналым вексельдерiн сатып алуға және сақтауға келiсiм жасасқан шаруашылық жүргiзушi субъектiлер аудандық (қалалық) қаржы бөлiмдерiне мерзiмдi айналым вексельдерiн сатып алуға және сақтауға жасасқан келiсiмдерiнiң өздерiндегi данасын және қызмет көрсететiн банктер, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiсiнiң есеп айырысу-касса орталықтары және салық инспекциялары растаған белгiленген нысандағы есептесу қағазын ұсынады. Есептесу қағазына республикалық және жергiлiктi бюджеттер мен олардың баптары тұрғысынан алғанда 1995 жылдың 1 ақпанындағы жағдай бойынша жалпы республикалық реттеушi салықтар жөнiнде бюджетке төлем жасау берешегi және олардың Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң бюджеттiк несиелерi, директивтiк кредиттерi бойынша, "1994 жылы ауыл шаруашылық кәсiпорындарына көмек көрсету туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1994 жылғы 24 ақпандағы N 1578 Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1994 ж., 96-бап) сәйкес еңбекақы төлеуге және "Кәсiпорындар мен ұйымдарға өз меншiгiндегi айналым қаржыларын толықтыруға бөлiнген кредиттердi бөлу жөнiндегi жұмысты ұйымдастыру туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1993 жылғы 7 қаңтардағы N 19 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1993 ж., N 1, 17-бап) сәйкес өз меншiгiндегi айналым қаражатын толықтыруға арналған кредиттер бойынша, сондай-ақ шаруашылық жүргiзушi субъектiлер Үкiмет кепiлдiгi бойынша алған, қосылған проценттерiмен бiрге есептегендегi шетелдiк кредиттер бойынша есептелген өсiмдерiмен алынған мәлiметтер кiредi. Есептесу қағазы 10 дана етiлiп жасалады және оны Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi бекiткеннен кейiн, бухгалтерлiк операциялар жасауға негiз болады.
Есептесу қағазын тексеруде аудандық (қалалық) қаржы бөлiмдерi тауарсыз аударымдардан, тауарлар мен қызмет көрсетуге алдын ала ақы төлеуден түскен бақылаушы органдардың тексерiсi кезiнде белгiлi болған кредиттiк сомаларды алып тастайды.
Тауарсыз аударымдар немесе тауарлар мен қызмет көрсетулерге алдын ала ақы төлеу бойынша қаражат түскен фактiлер қосымша анықталған кезде акт жасалады, ол есептесу қағазымен бiрге Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiне белгiленген тәртiппен мерзiмдi айналым вексельдерiнiң күшiн жою үшiн жiберiледi.
Вексельдердi сатып алу жөнiндегi есептесу қағазының негiзiнде аудандық (қалалық) қаржы бөлiмi мерзiмдi айналым вексельдерi сатып алуға жататын шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң тiзiмiн қызмет етушi банктер тұрғысынан олардың есеп-шоттарын көрсете отырып жасайды және оны әр күн сайын облыстық қаржы басқармаларына берiп отырады. Облыстық қаржы басқармалары 10 күн сайын Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiне вексельдердi бiр орталықтан сатып алу үшiн төлем жасау есебiмен бiрге жиынтық тiзбе берiп отырады.
Мерзiмдi айналым вексельдерiн сатып алу және сақтау келiсiмдерiмен ресiмделмеген кредиттiк түсiмдердiң қалдықтарын шаруашылық жүргiзушi субъектiлерге қайтару тәртiбi шаруашылық жүргiзушi субъектiлермен ресiмделген келiсiмдер бойынша мерзiмдi айналым вексельдерiн толық сатып алу аяқталғаннан кейiн белгiленедi.