Вопросы реорганизации Государственной акционерной холдинговой компании "Фармация" и развития рынка лекарственных средств
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 10 апреля 1995 г. N 449
В соответствии с Программой действий Правительства по углублению реформ и выходу из экономического кризиса, в целях улучшения обеспечения населения республики лекарственными средствами, развития конкуренции и ускорения процессов разгосударствления и приватизации Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Государственному комитету Республики Казахстан по государственному имуществу:
отозвать у Государственной акционерной холдинговой компании "Фармация" (далее - холдинг "Фармация") права владения, пользования и управления государственными пакетами акций акционерных обществ, а также права владения, пользования и управления имуществом государственных производственных и промышленных предприятий, входящих в холдинг "Фармация";
передать в уставный фонд вновь создаваемого акционерного общества оставшееся после реорганизации имущество, находящееся на балансе головного предприятия холдинга "Фармация";
совместно с Министерством здравоохранения, Государственным комитетом Республики Казахстан по ценовой и антимонопольной политике, главами областных и Алматинской городской администраций:
в целях социальной защиты населения с учетом местных условий создать сеть государственных аптек, передав в ведение органов здравоохранения необходимое количество (внутрибольничных, межбольничных и центральных районных) аптечных учреждений, с содержанием их на бюджете в пределах ассигнований, выделяемых на здравоохранение;
разработать и приступить к реализации механизма и плана поэтапной приватизации аптечной сети, оптовых баз, других предприятий и организаций, находящихся в составе территориальных акционерных обществ и холдинга "Фармация", учитывающей необходимость сохранения аптечных учреждений в сельских и отдаленных населенных пунктах, региональные особенности и отраслевую спецификацию объектов.
2. Установить правопреемниками холдинга "Фармация" вновь создаваемое на его базе акционерное общество, областные акционерные общества "Фармация", Алматинское городское акционерное общество "Астана дэрi" и Шымкентское акционерное общество "Химфарм" по внесению ими задолженности за лекарственные препараты, полученные через холдинг "Фармация" за счет республиканского бюджета и межгосударственных кредитных линий, в суммах и сроки согласно приложению.
3. Министерству здравоохранения, Министерству финансов, Министерству социальной защиты населения Республики Казахстан, Государственному комитету Республики Казахстан по ценовой и антимонопольной политике разработать и ввести механизм льготного обеспечения лекарственными средствами и изделиями медицинского назначения отдельных категорий больных.

"Фармация" мемлекеттiк акционерлiк холдинг компаниясын қайта құру мен дәрi-дәрмек нарығын дамыту мәселелерi
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң қаулысы 1995 жылғы 10 сәуiр N 449
Реформаларды тереңдету және экономикалық дағдарыстан шығу жөнiндегi Үкiметтiң iс-қимыл Бағдарламасына сәйкес, республика халқын дәрi-дәрмекпен қамтамасыз етудi жақсарту, бәсекелестiктi дамыту және мемлекет иелiгiнен алу мен жекешелендiру процессiн жеделдету мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi:
"Фармация" мемлекеттiк акционерлiк холдинг компаниясынан /әрi қарай - "Фармация" холдингi/ "Фармация" холдингiне кiретiн акционерлiк қоғамдардың мемлекеттiк акциялар пакетiн иелену, пайдалану және басқару құқығы, сондай-ақ өндiрiстiк және өнеркәсiптiк кәсiпорындардың мүлкiн иелену, пайдалану және басқару құқығы қайтарып алынсын;
қайта құрылғаннан кейiн қалған "Фармация"холдингiнiң бас кәсiпорынының есебiндегi мүлiктер жаңадан құрылатын акционерлiк қоғамының жарғы қорына берiлсiн;
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлiгiмен, Баға мен монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетiмен, облыстардың және Алматы қаласының әкiмдерiмен бiрлесiп:
халықты әлеуметтiк қорғау мақсатында жергiлiктi жағдайларды ескере отырып, мемлекеттiк дәрiханалар жүйесi құрылсын, денсаулық сақтау органдарына (ауруханалардың iшiндегi, ауруханалараралық және орталық аудандық) дәрiхана мекемелерiн қажеттi мөлшерде бере отырып, олар денсаулық сақтау саласына бөлiнетiн бюджеттiк қаражат шегiнде ұсталсын;
ауылда және шалғай орналасқан елдi мекендерде дәрiхана мекемелерiн сақтау керектiгiн және аумақтық ерекшелiктер мен объектiлердiң салалық ерекшелiктерiн ескере отырып, аумақтық акционерлiк қоғамдар мен "Фармация" холдингiнiң құрамындағы дәрiханалар жүйесiн, көтерме сауда базаларын, басқа да кәсiпорындары мен ұжымдарын кезеңдеп жекешелендiрудiң тетiгi мен жоспарын әзiрлеп, iске асыруға кiрiссiн.
2. Республикалық бюджет пен мемлекетаралық кредит желiсi есебiнен "Фармация" холдингi арқылы алынған дәрi-дәрмек препараттары үшiн берешектi қосымшаға сәйкес сома мен мерзiмде енгiзу жөнiндегi "Фармация" холдингiнiң құқықтық мұрагерлерi болып оның негiзiнде жаңадан құрылатын акционерлiк қоғам, облыстардағы "Фармация" акционерлiк қоғамдары, Алматының "Астана дәрi" акционерлiк қоғамы және Шымкент "Химфарм" акционерлiк қоғамы белгiленсiн.
3. Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлiгi, Халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгi, Баға және монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитет аурулардың жекелеген санаттарын дәрi-дәрмекпен және медициналық мақсаттағы бұйымдармен жеңiлдiктi түрде қамтамасыз етудiң тетiгiн әзiрлеп, енгiзетiн болсын.

4. (Пункт 4 утратил силу - постановлением Правительства РК от 13 мая 1998 г. N 431 P980431_ .
5. Министерству здравоохранения Республики Казахстан:
совместно с главами областных и Алматинской городской администрации проводить государственную политику по лекарственному обеспечению населения и лечебно-профилактических учреждений, а также по производству фармацевтической и медицинской продукции;
распределять на тендерной основе бюджетные средства и льготные кредиты, выделяемые для приобретения лекарственных препаратов по критическому импорту;
совместно с Министерством финансов Республики Казахстан внести в Кабинет Министров Республики Казахстан согласованное предложение по созданию в составе Министерства здравоохранения Республики Казахстан Главного управления лекарственного обеспечения;
главам областных, Алматинской и Ленинской городских администраций создать соответствующие структуры при местных органах здравоохранения;
по согласованию с Министерством экономики, Министерством науки и новых технологий Республики Казахстан в установленном порядке внести в Кабинет Министров Республики Казахстан проект решения о создании Научного центра фармации Министерства здравоохранения
Республики Казахстан с содержанием в пределах ассигнований,
выделяемых из бюджета Министерству здравоохранения Республики
Казахстан на науку.
6. Признать утратившим силу постановление Кабинета Министров
Республики Казахстан от 4 августа 1993 г. N 672 "О государственной
холдинговой компании "Фармация" (САПП Республики Казахстан, 1993 г., N
31, ст. 365).
Первый заместитель
Премьер-министра
Республики Казахстан
Приложение
к постановлению Кабинета Министров Республики Казахстан от 10 апреля 1995 г. N 449
Перечень
правопреемников холдинга "Фармация"
по внесению задолженности за лекарственные препараты,
размер долгов (на 1 января 1995 года) и сроки их погашения
I. По централизованным кредитным средствам:
----------------------------------------------------------------------
Наименование акционерного общества          ! Размер задолженности
"Фармация"                        !    (в тенге)
----------------------------------------------------------------------
1                         !          2
----------------------------------------------------------------------
Вновь создаваемое (на базе холдинга "Фармация")   37 360 620-80
Актюбинское областное                              7 535 724-41
Алматинское областное                             10 409 288-43
Акмолинское областное                              8 892 963-15
Атырауское областное                               6 363 436-88

4. <*>
ЕСКЕРТУ. 4-тармақ күшiн жойды - ҚРҮ-нiң 1998.05.13. N 431
қаулысымен. P980431_
5. Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлiгi:
облыстар мен Алматы қаласының әкiмдерiмен бiрлесiп, халықты және емдеу-профилактикалық мекемелерiн дәрi-дәрмекпен қамтамасыз ету, сондай-ақ фармацевтикалық әрi медициналық өнiмдердi шығару жөнiндегi мемлекеттiк саясат жүргiзетiн болсын;
тапшылықты импортқа дәрi-дәрмек алуға бөлiнетiн бюджеттiк қаражат пен жеңiлдiктi кредиттi тендерлiк негiзде бөлсiн.
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiмен бiрлесiп, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлiгiнiң құрамында дәрi-дәрмекпен қамтамасыз ету жөнiндегi Бас басқарма құру туралы Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiне келiсiлген ұсыныс енгiзсiн;
облыстардың, Алматы мен Ленинск қалаларының әкiмдерi жергiлiктi денсаулық сақтау органдарының жанынан тиiстi құрылымдар құрсын;
Қазақстан Республикасы Экономика министрлiгiмен, Ғылым және жаңа технологиялар министрлiгiмен келiсе отырып, белгiленген тәртiп бойынша Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiне Денсаулық сақтау министрлiгiне ғылым үшiн бюджеттен бөлiнетiн қаржы шегiнде ұсталатын Денсаулық сақтау министрлiгiнiң Фармация ғылыми орталығын құру туралы шешiмнiң жобасын енгiзсiн.
Қазақстан Республикасы
Премьер-министрiнiң
бiрiншi орынбасары
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң 1995 жылғы 10 сәуiрдегi N 449 қаулысына қосымша
Дәрi-дәрмек препараттары үшiн берешектi енгiзу,
қарыздың мөлшерi (1995 жылғы 1 қаңтарға) мен
оларды өтеудiң мерзiмi жөнiндегi "Фармация"
холдингi құқықтық мұрагерлерiнiң
Тiзбесi
1. Орталықтандырылған кредиттiк қаражаттар бойынша:
___________________________________________________________________
"Фармация" акционерлiк қоғамының     |   берешектiң мөлшерi
атауы                     |      (теңгемен)
_______________________________________|____________________________
________________1______________________|___________2________________
Қайта құрылатын "Фармация" холдингi       37 360 620-80
негiзiнде
Ақтөбе облыстық                            7 535 724-41
Алматы облыстық                           10 409 288-43
Ақмола облыстық                            8 892 963-15
Атырау облыстық                            6 363 436-88

Восточно-Казахстанское областное                  10 016 561-61
Жамбылское областное                              11 628 842-70
Жезказганское областное                            3 659 378-69
Западно-Казахстанское областное                   10 277 819-40
Карагандинское областное                          24 310 487-90
Кзыл-Ординское областное                          13 710 019-00
Кокшетауское областное                             8 296 030-72
Кустанайское областное                            18 543 888-40
Мангыстауское областное                            6 997 348-80
Павлодарское областное                            16 312 939-83
Северо-Казахстанское областное                     8 610 961-55
Семипалатинское областное                         13 870 184-87
Талдыкорганское областное                         14 237 712-50
Тургайское областное                               3 116 036-61
Южно-Казахстанское областное                      42 290 427-38
Алматинское городское "Астана дэрi"               15 932 646-94
Ленинское городское                                  666 455-06
Итого                                       293 039 775-63
(двести девяносто три миллиона тридцать девять
тысяч семьсот семьдесят пять тенге 63 тиына)
II. По кредиту Российской Федерации
Вновь создаваемое (на базе холдинга       8 620 400 000 росс. руб.
"Фармация")                               (2 852 986-91 долл. США)
"Химфарм" г. Шымкент                          1 879 600 000
(627 369,83 долл. США)
III. По консигнационному кредиту фирмы "Тега Контетрейд"
Вновь создаваемое (на базе холдинга
"Фармация")                                13 386 000,0 долл. США
IV. Сроки погашения долгов устанавливаются Министерством финансов
Республики Казахстан.

Шығыс-Қазақстан облыстық                  10 016 561-61
Жамбыл облыстық                           11 628 842-70
Жезқазған облыстық                         3 659 378-69
Батыс-Қазақстан облыстық                  10 277 819-40
Қарағанды облыстық                        24 310 487-90
Қызылорда облыстық                        13 710 019-00
Көкшетау облыстық                          8 296 030-72
Қостанай облыстық                         18 543 888-40
Маңғыстау облыстық                         6 997 348-80
Павлодар облыстық                         16 312 939-83
Солтүстiк-Қазақстан облыстық               8 610 961-55
Семей облыстық                            13 870 184-87
Талдықорған облыстық                      14 237 712-50
Торғай облыстық                            3 116 036-61
Оңтүстiк-Қазақстан облыстық               42 290 427-38
Алматы қалалық "Астана дәрi"              15 932 646-94
Ленинск қалалық                              666 455-06
Барлығы                             293 039 775-63
(екi жүз тоқсан үш миллион отыз тоғыз
мың жетi жүз жетпiс бес теңге 63 тиын)
II. Ресей Федерациясының кредитi бойынша
Қайта құрылатын ("Фармация"          8 620 400 000 ресей сомы
холдингi негiзiнде)                  (2 852 986-91 АҚШ долл.)
"Химфарм" Шымкент қаласы             1 879 600 000 ресей сомы
(627 369,83 АҚШ долл.)
III. "Тега Контетрейд" фирмасының консигнациялық кредитi
бойынша
Қайта құрылатын ("Фармация"          13 386 000,0 АҚШ долл.
холдингi негiзiнде)
IV.Қарызды өтеу мерзiмiн Қазақстан Республикасының Қаржы
министрлiгi белгiлейдi.