О подготовке объектов электpоэнеpгетики и электpопотpебителей pеспублики к устойчивой pаботе в осенне-зимний пеpиод 1995/96 года
Постановление Кабинета Министpов Республики Казахстан от 6 июня 1995 г. N 783
Кабинет Министров Республики Казахстан отмечает, что энергообеспечение страны в прошедший осенне-зимний период проходило крайне неустойчиво и сопровождалось глубокими ограничениями потребителей.
По причине резкого снижения уровня эксплуатации из-за несвоевременного выполнения намеченных предзимних мероприятий имело место значительное недоиспользование установленных энергетических мощностей, особенно на Экибастузской ГРЭС-1, и потребность республики покрывалась за счет перетоков дорогостоящей электроэнергии из-за пределов республики.
В целях своевременной и качественной подготовки объектов электроэнергетики к устойчивой работе в предстоящий осенне-зимний период 1995/96 года Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Принять к сведению, что Министерством энергетики и угольной промышленности Республики Казахстан разработаны и осуществляются мероприятия по подготовке энергоисточников и сетей к работе в осенне-зимних условиях 1995/96 года.
Утвердить задания по величине нагрузки для блочных электростанций на период осенне-зимнего максимума нагрузок 1995/96 года, ремонту энергоблоков этих электростанций и капитальному ремонту основных электрических сетей напряжения 500 и 1150 кВ согласно приложениям 1,2,3.
2. Министерствам, ведомствам, главам областных и Алматинской городской администраций с целью устойчивого и бесперебойного электроснабжения, эффективного использования электрической и тепловой энергии и своевременной подготовки к работе в осенне-зимних условиях 1995/96 года:
разработать и утвердить организационно-технические мероприятия по подготовке до 15 ноября т.г. промышленных и непроизводственных объектов к работе в зимних условиях с выдачей паспортов их готовности;
организовать работы по своевременному финансированию, материально-техническому обеспечению и качественному выполнению предзимних работ в установленные сроки;
предусмотреть плановый вывод в ремонт энергоемкого оборудования промышленных предприятий по согласованию с энергоснабжающими организациями на осенне-зимний период 1995/96 года;
принять меры и установить контроль по погашению задолженности потребителей энергоснабжающим организациям за использованную ими электрическую и тепловую энергию.
3. Создать при Министерстве энергетики и угольной промышленности Республики Казахстан республиканский штаб по оперативному управлению потреблением электрической мощности и энергии в зимний период 1995/96 года во главе с Министром энергетики и угольной промышленности Республики Казахстан Храпуновым В.В.
Решения республиканского штаба обязательны к исполнению всеми потребителями энергии, независимо от их ведомственной подчиненности и форм собственности.

Республиканың электр-энергетика және энергия тұтыну объектiлерiн 1995/96 жылдың күзгi-қысқы кезеңiнде тұрақты жұмыс iстеуге әзiрлеу туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы 1995 жылғы 6 маусымдағы N 783
Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi өткен жылдың күзгi-қысқы кезеңiнде елдi энергиямен қамтамасыз етудiң өте-мөте тұрақсыз жүргiзiлгенiн әрi оның тұтынушылары терең шектеуге ұласқанын атап көрсетедi.
Қыс қарсаңында көзделген шаралардың уақтылы орындалуы себептi пайдалану деңгейiнiң күрт төмендеп кетуi салдарынан әсiресе Екiбастұздағы 1-ГРЭС-тегi белгiленген энергия қуаттарын едәуiр кем пайдалану орын алды, сөйтiп республиканың қажетi одан тысқары жерлердегi қымбат тұратын электр энергиясын алу есебiнен өтелдi.
Электр энергетика объектiлерiн 1995/96 жылдың алдағы күзгi-қысқы кезеңiнде тұрақты жұмыс iстеуге уақытылы әрi сапалы дайындау мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасы Энергетика және көмiр өнеркәсiбi министрлiгiнiң 1995/96 жылдың күзгi-қысқы жағдайында энергия кездерiн әрi желiлерiн жұмысқа даярлау жөнiндегi шараларды әзiрлегенi және жүзеге асырып жатқаны еске алынсын.
1995/96 жылдың жүктемесi мейлiнше жоғары болатын күзгi-қысқы кезеңде блокты электр стансаларына арналған жүктеме көлемi, осы электр стансаларының энергия блоктарын жөндеу мен кернеуi 500 кВ және 1150 кВ негiзгi электр желiлерiн күрделi жөндеу жөнiндегi тапсырмалар 1,2,3 қосымшаларға сәйкес бекiтiлсiн.
2. Министрлiктер, ведомстволар, облыстардың Алматы қаласының әкiмдерi энергиямен жабдықтауды тұрақты әрi үздiксiз жүргiзу, электрмен жылу энергиясын тиiмдi пайдалану және оларды 1995/96 жылдың күзгi-қысқы жағдайындағы жұмысқа уақытылы даярлау мақсатында:
олардың даярлық паспорттарын бере отырып, үстiмiздегi жылғы 15 қарашаға дейiн өнеркәсiптiк және өндiрiстiк емес объектiлердi қысқы жағдайдағы жұмысқа дайындау жөнiндегi ұйымдық-техникалық шараларды әзiрлеп, бекiтсiн;
қыс қарсаңындағы жұмыстарды уақтылы қаржыландыру, материалдық-техникалық қамтамасыз ету және белгiленген мерзiмде сапалы орындау жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастырсын;
1995/96 жылғы күзгi-қысқы кезеңде өнеркәсiп орындарының энергияны көп жұмсайтын жабдықтарын жоспарлы жөндеуден өткiзудi энергиямен жабдықтаушы ұйымдармен келiсе отырып қарастырсын;
тұтынушылардың электр және жылу энергиясын пайдаланғаны үшiн энергиямен жабдықтау ұйымдарына берешектi өтеуiне шаралар қолдансын әрi оны бақылауға алсын.
3. Қазақстан Республикасы Энергетика және көмiр өнеркәсiбi министрлiгiнiң жанынан Қазақстан Республикасының Энергетика және көмiр өнеркәсiбi министрi В.В.Храпунов басқаратын 1995/96 жылдың қыс кезiнде электр қуаты мен энергияны тұтынуды жедел басқару жөнiнде республикалық штаб құрылсын.
Республикалық штабтың шешiмiн ведомстволық бағыныстылығы мен меншiк нысанына қарамастан барлық тұтынушылар орындауға мiндеттi.

4. Министерству энергетики и угольной промышленности Республики Казахстан:
до начала отопительного сезона организовать работу по созданию нормативных запасов топлива на энергоисточниках и поставку топлива в объемах, необходимых для выполнения утвержденных диспетчерских графиков нагрузок;
обеспечить ввод в эксплуатацию запланированного объема энергетических мощностей, линий электропередачи и сетей;
в целях стимулирования увеличения рабочей мощности электростанций, своевременного и качественного выполнения ремонтных работ ввести за счет прибыли, остающейся в распоряжении предприятий, дополнительное премирование промышленно-производственного персонала энергообъединений, предприятий по ремонту и наладке энергетического оборудования, энергокомпании, объединенного диспетчерского управления энергосистемами Казахстана, Казэнерготехинспекции за выполнение заданий по рабочей мощности в IV квартале 1995 года и в I квартале 1996 года.
5. Министерству энергетики и угольной промышленности совместно с Министерством экономики и Министерством промышленности и торговли Республики Казахстан на основе баланса интересов между энергоснабжающими организациями и потребителями энергии разработать и ввести в действие с III квартала т.г. инструкцию о порядке ограничения электрической и тепловой энергии потребителей в соответствии с имеющейся задолженностью за использованную ими энергию.
6. Главам областных и Алматинской городской администраций:
оказывать всемерную помощь энергосистемам в проведении ремонта обрудования энергоисточников, сетей, зданий, коммуникаций и сооружений для подготовки к работе в осенне-зимний период 1995/96 года, заключении ими договоров с промышленными предприятиями региона по изготовлению запасных частей к оборудованию и механизмам;
не привлекать к выполнению сельскохозяйственных и других сезонных работ персонал и автотранспорт предприятий Министерства энергетики и угольной промышленности Республики Казахстан, занятых на работах по ремонту и подготовке к зиме;
до начала отопительного сезона обеспечить заготовку нормативного количества топлива для коммунальных, отопительных котельных и населения.
7. Министерству промышленности и торговли Республики Казахстан по заказам энергетических предприятий организовать изготовление на подведомственных заводах запасных частей для энергооборудования.
8. Комитету по водным ресурсам при Кабинете Министров Республики Казахстан совместно с Министерством энергетики и угольной промышленности Республики Казахстан и другими заинтересованными министерствами и ведомствами обеспечить в осенне-зимний период с 1995/96 года работу Капчагайской ГЭС и каскада Иртышских ГЭС в оптимальном энергетическом режиме при условии соблюдения экологической безопасности.

4. Қазақстан Республикасының Энергетика және көмiр өнеркәсiбi министрлiгi:
жылыту маусымы басталғанға дейiн энергия кездерiнде отынның нормативтi қорларын жасау және бекiтiлген диспетчерлiк жүктеме кестелерiнiң орындалуы үшiн қажеттi көлемде отын берiп тұру жөнiндегi жұмысты ұйымдастырсын;
энергетика қуаттарының, электр тарату желiлерiнiң жоспарланған көлемiнiң пайдалануға берiлуiн қамтамасыз етсiн;
электр стансаларының жұмыс қуаты арттырылуын, жөндеу жұмыстарының уақтылы әрi сапалы орындалуын ынталандыру мақсатында кәсiпорындардың қарауында қалған пайда есебiнен энергия бiрлестiктерiнiң, энергетика жабдықтарын жөндеу және реттеу жөнiндегi кәсiпорындардың, энергия компанияларының, Қазақстанның энергия жүйелерiн бiрiккен диспетчерлiк басқарудың, Қазэнерготехинспекцияның өнеркәсiптiк-өндiрiстiк қызметкерлерiне 1995 жылдың IV тоқсанында және 1996 жылдың 1 тоқсанында жұмыс қуаты жөнiндегi тапсырмаларды орындағаны үшiн қосымша сыйлық берудi енгiзсiн.
5. Қазақстан Республикасының Энергетика және көмiр өнеркәсiбi министрлiгi Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгiмен әрi Өнеркәсiп және сауда министрлiгiмен бiрлесiп энергиямен жабдықтайтын ұйымдар мен энергияны тұтынушылар мүддесiнiң балансы негiзiнде осы жылдың III тоқсанынан бастап пайдаланылған энергия үшiн берешекке сәйкес электр мен жылу шектеудiң тәртiбi туралы нұсқауды әзiрлеп, күшiне енгiзетiн болсын.
6. Облыстардың және Алматы қаласының әкiмдерi:
Энергия жүйелерiне 1995/96 жылдың күзгi-қысқы кезеңiндегi жұмысқа әзiрлену үшiн энергия көздерiнiң, желiлердiң, үйлердiң, коммуникациялар мен ғимараттардың жабдықтарын жөндеуден өткiзуге, олардың жабдықтар мен механизмдердiң қосалқы бөлшектерiн дайындау жөнiндегi аймақтың өнеркәсiптiк кәсiпорындарымен шарттар жасасуына барынша көмек көрсетсiн;
Қазақстан Республикасы Энергетика және көмiр өнеркәсiбi министрлiгi кәсiпорындарының жөндеу мен қысқа дайындық жұмыстарындағы қызметкерлерi мен автокөлiктерiн ауыл шаруашылық және басқа науқандық жұмыстарға тартпайтын болсын;
жылыту маусымы басталғанға дейiн коммуналдық, жылыту қазандықтары мен халық үшiн отынның нормативтiк мөлшерiн дайындауды қамтамасыз етсiн.
7. Қазақстан Республикасының Өнеркәсiп және сауда министрлiгi энергетикалық кәсiпорындардың тапсырысы бойынша ведомстволық бағыныстағы зауыттарда энергетикалық жабдықтар үшiн қосалқы бөлшектер шығаруды ұйымдастырсын.
8. Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi жанындағы Су ресурстары жөнiндегi комитет Қазақстан Республикасының Энергетика және көмiр өнеркәсiбi министрлiгiмен және басқа мүдделi министрлiктермен әрi ведомстволармен бiрлесiп, 1995/96 жылғы күзгi-қысқы кезеңде Қапшағай ГЭС-i мен Ертiс ГЭС-i каскадында экологиялық қауiпсiздiк шартын сақтай отырып оңтайлы энергетикалық режим жұмысын қамтамасыз етсiн.

Обеспечить накопление водных ресурсов Большого Алматинского озера к началу осенне-зимнего периода 1995/96 года до отметки нормального подпорного уровня 2507 метров.
9. Министерству энергетики и угольной промышленности по согласованию с Министерством экологии и биоресурсов Республики Казахстан и главами областных администраций при невозможности обеспечения энергоисточников топливом проектного качества предусматривать в соответствии с действующим законодательством компенсационные меры по возмещению ущерба для регионов с высоким уровнем загрязнения окружающей среды и соответствующую корректировку проектов предельно допустимых выбросов в атмосферу.
Министерству экологии и биоресурсов Республики Казахстан обеспечить оперативную экологическую экспертизу проектов предельно допустимых выбросов и своевременную выдачу разрешений на природопользование.
10. Главам Алматинской, Восточно-Казахстанской, Кзыл-Ординской,
Павлодарской, Семипалатинской, Шымкентской областных администраций
обеспечить вывоз запасов кормов из возможных зон затопления рек
Иртыш, Или и Сырдарья до 1 октября 1995 года.
11. Министерству энергетики и угольной промышленности
Республики Казахстан ежемесячно, начиная с 1 августа т.г.,
представлять информацию в Кабинет Министров и Министерство экономики
Республики Казахстан о ходе выполнения заданий, установленных
настоящим постановлением.
Первый заместитель
Премьер-министра
Республики Казахстан
Приложение 1
к постановлению Кабинета Министров
Республики Казахстан
от "6" июня 1995 г. N 783
З А Д А Н И Е
по величине рабочей мощности для блочных
электростанций (ГРЭС) на осенне-зимний период 1995/96 года
(МВт)
----------------------------------------------------------------------
Наименование     !__________1995 год______!_________1996 год________
ГРЭС          !октябрь! ноябрь! декабрь!январь! февраль !март
----------------------------------------------------------------------
Экибастузская N 1    2000    2100     2100    2100    2000      2000
Экибастузская N 2     700     800      800     800     800       800
Ермаковская          1700    1700     1850    1700    1700      1600
Жамбылская            900     940      990     990     990       950
Приложение 2
к постановлению Кабинета Министров Республики Казахстан от "6" июня 1995 г. N 783
З А Д А Н И Е
на ремонт энергоблоков электростанций в 1995 году
----------------------------------------------------------------------
!Мощность!Номер!
Электростанция      !  блока !блока!         Срок ремонта
!   МВт  !     !
----------------------------------------------------------------------

1995/96 жылдың күзгi-қысқы кезеңiне қарай Үлкен Алматы көлiнде су ресурстарының 2507 метрлiк қалыпты деңгейдегi белгiге дейiн жинақталуын қамтамасыз етсiн.
9. Қазақстан Республикасының Энергетика және көмiр өнеркәсiбi министрлiгi Қазақстан Республикасының Экология және биоресурстар министрлiгiмен және облыстардың әкiмдерiмен келiсе отырып, энергия көздерiн жобалық сападағы отынмен қамтамасыз етудiң мүмкiндiгi болмаған жағдайда қолданылып жүрген заңдарға сәйкес айналадағы ортаның ластану деңгейi жоғары аймақтарына келтiрiлген залалды өтеу және атмосфераға зиянды заттарды шығарудың шектi жобаларына тиiстi өзгерiстер енгiзу жөнiндегi өтемақы шараларын қарастыратын болсын.
Қазақстан Республикасының Экология және биоресурстар министрлiгi зиянды заттар шығарудың шектi жобаларына жедел экологиялық сараптама жасалуын және табиғатты пайдалануға дер кезiнде рұқсат берiлуiн қамтамасыз етсiн.
10. Алматы, Шығыс Қазақстан, Қызылорда, Павлодар, Семей, Шымкент облыстарының әкiмдерi 1995 жылғы 1 қазанға дейiн Ертiс, Iле, Сырдария өзендерiнiң суы жайылуы ықтимал аймақтарынан жемшөп қорының әкетiлуiне қамтамасыз етсiн.
11. Қазақстан Республикасының Энергетика және көмiр
өнеркәсiбi министрлiгi үстiмiздегi жылғы 1 тамыздан бастап
ай сайын осы қаулыда белгiленген тапсырмалардың орындалу барысы
туралы Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiне және
Экономика министрлiгiне ақпарат табыс етiп тұратын болсын.
Қазақстан Республикасы
Премьер-министрiнiң
бiрiншi орынбасары
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1995 жылғы 6 маусымдағы
N 783 қаулысына
1 қосымша
Блокты электр стансалары (ГРЭС) үшiн жұмыс
қуатының көлемi жөнiнде 1995/96 жылдың күзгi-қысқы
кезеңiне арналған
Тапсырма
-------------------------------------------------------------------
ГРЭС атауы           |    1995 жыл            1996 жыл
|--------------------------------------------
|қазан|қараша|желтоқсан|қаңтар|ақпан |наурыз
---------------------------------------------------------------------
Екiбастұз N 1           2000    2100    2100   2100    2000   2000
Екiбастұз N 2            700     800     800    800     800    800
Ермак                   1700    1700    1850   1700    1700   1600
Жамбыл                   900     940     990    990     990    950
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң 1995 жылғы 6 маусымдағы N 783 қаулысына 2 қосымша
1995 жылы электр стансаларының энергия
блоктарын жөндеу жөнiндегi
Тапсырма
--------------------------------------------------------------------
Электр стансасы  | Блок қуаты| Блок |   Жөндеу мерзiмi
|    МВт    |нөмiрi|
---------------------------------------------------------------------

Экибастузская            500     1       с 15 июня по 1 сентября
ГРЭС                  500     2       с 26 марта по 20 июля
500     8       с 15 мая по 2 июля
----------------------------------------------------------------------
Экибастузская            500     1       с 15 мая по 15 июня
ГРЭС-2
----------------------------------------------------------------------
Ермаковская              300     4       с 12 сентября по 30 января
1996 г.
ГРЭС           300     5       с 1 марта по 29 марта
300     7       с 3 апреля по 7 сентября
----------------------------------------------------------------------
Жамбылская               200     3       с 28 августа по 6 декабря
ГРЭС                  210     4       с 26 июня по 30 июля
210     5       с 24 апреля по 31 мая
----------------------------------------------------------------------
Приложение 3
к постановлению Кабинета Министров Республики Казахстан от "6" июня 1995 г. N 783
З А Д А Н И Е
на капитальный ремонт основных электрических
сетей напряжением 500 и 1150 кВ в 1995 году
----------------------------------------------------------------------
Класс напряжения,         !  Объем    !         Срок
наименование линий         ! ремонта   !        ремонта
электропередачи           !  (км)     !
----------------------------------------------------------------------
1150кВ
-----------
Экибастуз-Кокшетау               297             май, июнь
Кокшетау-Кустанай                100             июнь, август
Кустанай-Челябинск                 9             июль
Экибастуз-Барнаул                120             июль
500 кВ
----------
Агадырь-Жезгазган                 40             июнь, июль
Экибастуз-Нура                    35             июль
Нура-Агадырь                      20             август
Экибастуз-Акмола                  35             май
Акмола-Есиль                      37             май, октябрь
Агадырь-ЮКГРЭС                    50             август
Алматы-Бишкек                     75             июль, август
---------------------------------------------------------------------

Екiбастұздағы        500         1    15 маусымнан 1 қыркүйекке дейiн
1-ГРЭС               500         2    26 наурыздан 20 шiлдеге дейiн
500         8    15 мамырдан 2 шiлдеге дейiн
Екiбастұздағы
2-ГРЭС               500         1    15 мамырдан 15 маусымға дейiн
Ермак ГРЭС-i         300         4    12 қыркүйектен 1996 жылғы
30 қаңтарға дейiн
300         5    1 наурыздан 29 наурызға дейiн
300         7    3 сәуiрден 7 қыркүйекке дейiн
Жамбыл ГРЭС-i        200         3    28 тамыздан 6 желтоқсанға дейiн
210         4    26 маусымнан 30 шiлдеге дейiн
210         5    24 сәуiрден 31 мамырға дейiн
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң 1995 жылғы 6 маусымдағы N 783 қаулысына 3 қосымша
1995 жылы кернеуi 500 кВ және 1150 кВ негiзгi
электр желiлерiн күрделi жөндеуге арналған
Тапсырма
-------------------------------------------------------------------
Кернеу сыныбы, электр    | Жөндеу    |     Жөндеу мерзiмi
тарату желiсiнiң атауы    | көлемi(км)|
-------------------------------------------------------------------
1150 кВ
Екiбастұз - Көкшетау          297       мамыр, маусым
Көкшетау - Қостанай           100       маусым, тамыз
Қостанай - Челябi              9        шiлде
Екiбастұз - Барнаул          120       шiлде
500 кВ
Ағадыр - Жезқазған             40       маусым, шiлде
Екiбастұз - Нұра               35       шiлде
Нұра - Ағадыр                  20       тамыз
Екiбастұз - Ақмола             35       мамыр
Ақмола - Есiл                  37       мамыр, қазан
Ағадыр - ОҚ ГРЭС               50       тамыз
Алматы - Бiшкек                75       шiлде, тамыз