О порядке использования радиочастотного ресурса Республики Казахстан
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 23 июня 1995 г. N 870. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 15 октября 1996 г. N 1266 ~P961266.
В целях упорядочения вопросов использования радиочастотного ресурса республики Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Делегировать Государственной комиссии по радиочастотам при Министерстве транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (далее - Государственная комиссия по радиочастотам) права управления радиочастотным ресурсом.
2. Поручить Государственной комиссии по радиочастотам практиковать регулярное заслушивание основных пользователей радиочастотного спектра по вопросу его рационального использования и в трехмесячный срок:
проанализировать использование участков спектра, отведенных Международным регламентом радиосвязи для подвижной сухопутной и стационарной радиосвязи в диапазонах 800-1000 мегагерц, 1,5 - 3,0 гегагерц и подготовить предложения по их применению для внедрения новых услуг связи. С этой целью произвести полную ревизию радиочастотного спектра республики, внести коррективы в распределения частот (участков спектра) между министерствами, ведомствами и организациями;
разработать и утвердить порядок назначения частот (участков спектра) конкретным станциям. Внести предложения по привлечению к ответственности за незаконное использование частот;
совместно с Национальной акционерной авиакомпанией "Казахстан ауе жолы" разработать мероприятия по максимальному высвобождению диапазонов, предусмотренных Международным регламентом радиосвязей для мобильной радиосвязи в интересах внедрения новых высокорентабельных телекоммуникационных услуг;
совместно с Министерством юстиции Республики Казахстан внести предложения по совершенствованию правовой основы регламентирующей деятельность Государственной инспекции электросвязи Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
3. Установить, что передача любыми пользователями во временное или постоянное пользование закрепленных за ними в установленном порядке радиочастот (участков спектра) другим потребителям не допускается.
4. Определить, что при создании совместных с зарубежными партнерами предприятий правом пользования частотным спектром считается вкладом казахстанской стороны и подлежит индивидуальной оценке в каждом конкретном случае.
5. Предоставить Министерству обороны Республики Казахстан право введения временных запретов на использование радиоизлучающих средств в отдельных районах или на всей территории Республики Казахстан при проведении особо важных работ.

Қазақстан Республикасының радиожиiлiк ресурсын пайдалану тәртiбi туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы 1995 жылғы 23 маусым N 870. Күшi жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1996.10.15. N 1266 қаулысымен.
Республиканың радиожиiлiк ресурсын пайдалану мәселелерiн тәртiпке келтiру мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi жанындағы Радиожиiлiк жөнiндегi мемлекеттiк комиссияға (бұдан былай - Радиожиiлiк жөнiндегi мемлекеттiк комиссия) радиожиiлiк ресурсын басқару құқы берiлсiн.
2. Радиожиiлiк жөнiндегi мемлекеттiк комиссияға радиожиiлiк спектрiн негiзгi пайдаланушылардың оны тиiмдi пайдалану мәселесi бойынша тұрақты түрде отыруды практикаға айналдыру және үш ай мерзiмде:
Радиобайланыстың халықаралық регламентi бойынша құрғақтығы жылжымалы және орнықты радиобайланысы үшiн бөлiнген 800-1000 мегагерц, 1,5-3,0 гигагерц диапазондарында спектрлер учаскелерiнiң пайдаланылуына талдау жасап, олардың жаңа байланыс қызметтерiн енгiзу үшiн пайдаланылуы жөнiнде ұсыныс әзiрлесiн. Осы мақсатпен республикадағы радиожиiлiк спектрiне толық тексеру жүргiзiп, министрлiктердiң, ведомстволар мен ұйымдардың арасында жиiлiктердi (спектр учаскелерiн) бөлуге түзетулер енгiзу;
нақты станцияларға жиiлiк (спектр учаскесiн) тағайындау тәртiбi әзiрленiп, бекiтiлсiн. Жиiлiктердi заңсыз пайдаланғандығы үшiн жауапкершiлiкке тарту жөнiнде ұсыныстар енгiзу;
"Қазақстан әуе жолы" ұлттық акционерлiк авиакомпаниясымен бiрлесе отырып, рентабельдiгi жоғары жаңа телекоммуникациялық қызметтер енгiзу мақсатымен Радиобайланыстың халықаралық регламентiне жедел радиобайланысы үшiн бөлiнген диапазондарды барынша босату шараларын әзiрлеп, жүзеге асыру;
Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiмен бiрлесе отырып, Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнiң мемлекеттiк электр байланысы инспекциясының қызметiн ретке келтiретiн құқықтық негiздердi жетiлдiру жөнiнде ұсыныстар енгiзу тапсырылсын.
3. Белгiленген тәртiппен уақытша немесе тұрақты пайдалануға өздерiне радиожиiлiк (спектр учаскелерi) бекiтiлiп берiлген кез-келген пайдаланушы оны басқа тұтынушыларға беруiне жол берiлмейдi деп белгiленсiн.
4. Шетелдiк әрiптестермен бiрлескен кәсiпорындар құру кезiнде жиiлiк спектрiн пайдалану құқығы Қазақстан жағының үлесi болып есептеледi және әрбiр жағдайда дербес бағалауға жатады деп айқындалсын.
5. Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгiне аса маңызды жұмыстар жүргiзу кезiнде Қазақстан Республикасының жекелеген аудандарда немесе бүкiл аумағында радио сәулелендiрушi құралдардың пайдаланылуына уақытша тыйым салуды енгiзу құқығы берiлсiн.

6. Государственной комиссии по радиочастотам совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в течение 1995-1996 годов завершить создание Государственного реестра частот Республики Казахстан.
7. Министерству транспорта и коммуникаций, Министерству обороны совместно с Государственным комитетом Республики Казахстан по ценовой и антимонопольной политики и Министерством финансов Республики Казахстан в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, от 17 апреля 1995 г. N 2200 Z952200_ "О лицензировании" разработать порядок оплаты и тарифы за пользование радиочастотным спектром и проведение работ по согласованию и выдачи лицензий на радиочастоты.
8. Государственной комиссии по радиочастотам совместно с Министерством юстиции Республики Казахстан внести предложения по изменениям и дополнениям нормативно-правовых актов, регулирующих вопросы контроля за использованием радиочастотного спектра.
Первый заместитель
премьер-министра
Республики Казахстан

6. Радиожиiлiк жөнiндегi мемлекеттiк комиссия мүдделi министрлiктермен және ведомстволармен бiрлесе отырып, 1995-1996 жылдары Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк жиiлiктер тiзiлiмiн жасауды аяқтайтын болсын.
7. Көлiк және коммуникациялар министрлiгiне, Қорғаныс министрлiгiне Қазақстан Республикасының Баға және монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетiмен және Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiмен бiрлесе отырып, "Лицензиялау туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 17 сәуiрдегi N 2200 Заң күшi бар Жарлығына сәйкес радиожиiлiк спектрiн пайдаланғаны үшiн төлемдер тәртiбiмен радиожиiлiктердi пайдалануға лицензия берудiң және оны үйлестiру жұмыстарын жүргiзу тарифтерiн әзiрлесiн.
8. Радиожиiлiк жөнiндегi мемлекеттiк комиссия Қазақстан
Республикасының Әдiлет министрлiгiмен бiрлесе отырып, радиожиiлiк
спектрiн пайдалануды бақылау мәселелерiн реттейтiн
нормативтiк-құқықтық актiлерге өзгертулер мен толықтырулар
енгiзу жөнiнде ұсыныстар енгiзсiн.
Қазақстан Республикасы
Премьер-министрiнiң
бiрiншi орынбасары