О сборе за право реализации товаров на рынках Республики Казахстан
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 12 июля 1995 г. N 955. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 4 сентября 1998 г. N 840 ~P980840.
Во исполнение Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, от 24 апреля 1995 г. N 2235 Z952235_ "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые:
Положение о сборе за право реализации товаров на рынках Республики Казахстан;
предельные размеры сбора за право реализации товаров на рынках Республики Казахстан. <*>
Сноска. Абзац третий - в редакции постановления Правительства РК от 23 февраля 1996 г. N 234.
2. Главам областных и Алматинской городской администраций:
обеспечить доступность приобретения талонов, удостоверяющих право на реализацию товаров на рынках, а также отвести в удобных для населения местах торговые площадки и помещения;
обеспечить изготовление талонов типографским способом;
установить категории рынков в зависимости от их назначения, места расположения, объема торговых площадей и технической оснащенности.
3. Предоставить акимам областей и г. Алматы право регулировать размеры сбора за право реализации товаров на рынках. <*>
Сноска. Дополнено новым пунктом 3, пункт 3 считать пунктом 4 - постановлением Правительства РК от 23 февраля 1996 г. N 234.
3. Органам налоговой службы на местах установить контроль за исполнением настоящего постановления.
Премьер-министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 12 июля 1995 г. N 955
Положение
о сборе за право реализации товаров
на рынках Республики Казахстан
1. Плательщиками сбора за право реализации товаров на рынках Республики Казахстан в соответствии с настоящим Положением являются юридические лица, осуществляющие реализацию товаров, и граждане Республики Казахстан, иностранные граждане и лица без гражданства, осуществляющие реализацию товаров, а также принадлежащего им имущества в специально отведенных для этого местах.
2. Сбор за право реализации товаров на рынках Республики Казахстан взимается в форме ежедневной платы за приобретение талонов, удостоверяющих право на разовую продажу товаров и имущества на определенный срок.
Сбор взимается работниками рынка, вносится юридическими и физическими лицами до начала торговли. Уплаченные суммы сбора не возвращаются. <*>
Средства, поступившие в кассу рынка в виде сборов, ежедневно инкассируются в установленном законодательством порядке и зачисляются в соответствующие местные бюджеты.
Сноска. Абзац второй дополнен словами - постановлением Правительства РК от 23 февраля 1996 г. N 234.
3. Плательщики сбора обязаны предъявлять приобретенные ими разовые талоны по требованию работников налоговых служб.
Контроль за поступлением сбора осуществляется налоговыми органами.
4. Передача приобретенных талонов другим лицам запрещается.

Қазақстан Республикасының рыноктарында тауарлар сату құқығы үшiн алым туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер кабинетiнiң ҚАУЛЫСЫ 1995 жылғы 12 шiлде N 955. Күшi жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1998.09.04. N 840 қаулысымен. ~P980840
"Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң Заң күшi бар 1995 жылғы 24 сәуiрдегi N 2235 Z952235_ Жарлығын орындау үшiн Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
I. Қоса берiлiп отырған:
Қазақстан Республикасының рыноктарында тауарларды сату құқығы үшiн алым туралы Ереже;
Қазақстан Республикасының рыноктарында тауарларды сату құқығы үшiн алымның шектi мөлшерi. <*>
Ескерту. 1-тармаққа өзгерiс енгiзiлген - ҚРМК-нiң 1996.02.23.
N 234 қаулысымен. P960234_
2. Облыстардың және Алматы қаласының әкiмдерi:
рыноктарда тауарларды сату құқығын куәландыратын талондарды сатып алуды оңайлатуды қамтамасыз етсiн, сондай-ақ халыққа қолайлы жерлерден сауда алаңы мен үй-жайларын бөлсiн;
типографиялық тәсiлмен талондар әзiрлеудi қамтамасыз етсiн;
олардың мақсатына, орналасқан жерiне, сауда алаңдарының
көлемiне және техникалық жарақтануына байланысты рыноктардың
санаттарын белгiлесiн.
3. Облыстардың және Алматы қаласының әкiмдерiне рыноктарда
тауарларды сату құқығы үшiн алымның мөлшерiн реттеу құқығы
берiлсiн.
<*>
Ескерту. 3-тармақ жаңа - ҚРМК-нiң 1996.02.23. N 234
қаулысымен.
P960234_
4. Жергiлiктi жерлердегi салық қызметiнiң органдары осы
қаулының орындалуына бақылау жасайтын болсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1995 жылғы 12 шiлдедегi
N 955 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасының рыноктарында
тауарларды сату құқығы үшiн алым туралы
Е Р Е Ж Е
I. Осы Ережеге сәйкес тауарларды сатуды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының заңды тұлғалары мен тауарларды, сондай-ақ олар үшiн арнайы бөлiнген орындарда өздерiне тиесiлi мүлiктерiн сатуды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының азаматтары, шетел азаматтары не азаматтығы жоқ адамдар Қазақстан Республикасының рынокторында тауарларды сату құқығы үшiн алым төлеушiлер болып табылады.
2. Қазақстан Республикасының рыноктарында тауарларды сату құқығы үшiн алым белгiлi бiр мерзiмге тауарлар мен мүлiктi бiр жолғы сату құқығын куәландыратын талондар сатып алу үшiн күн сайынғы ақы нысанында алынады.
Алымды рынок қызметкерлерi алады, оны сауда басталғанға дейiн жеке және заңды тұлғалар төлейдi. Төленген алым сомалары қайтарылмайды. <*>
Алым түрiнде рынок кассасына түскен қаражат белгiленген заң тәртiбiмен күн сайын инкасацияланады және тиiстi жергiлiктi бюджеттер есебiне жазылады.
Ескерту. 2-тармақтың 2-шi абзацына өзгерiс енгiзiлдi - ҚР
Үкiметiнiң 1996.02.23. N 234 қаулысымен.
3. Алым төлеушiлер салық қызметi қызметкерлерiнiң талабы бойынша өздерi сатып алған бiр жолғы талонын көрсетуге мiндеттi.
Салық органдары алымның түсуiне бақылау жасайды.
4. Сатып алған талондарды басқа адамдарға беруге тыйым салынады.

5. Талоны разрешается выдавать сроком от одного до тридцати дней. При этом сумма сбора увеличивается пропорционально количеству дней.
6. Инвалиды всех категорий, участники Великой Отечественной войны и приравненные к ним лица, Герои Советского Союза и Герои Социалистического труда, лица, имеющие звания "Халык-Кахарманы", награжденные орденом Славы трех степеней и орденом "Отан", пенсионеры, многодетные матери удостоенные звания "Алтын-Алка" и "Мать-героиня", уплачивают сбор в размере 50 процентов от установленного. 06_02_06 льгота
7. Физические лица, зарегистрированные в качестве субъектов предпринимательской деятельности в органах налоговой службы, освобождаются от уплаты сбора за право реализации товаров на рынках Республики Казахстан. <*>
Сноска. Дополнен новым пунктом 7 - постановлением Правительства РК от 23 февраля 1996 г. N 234.
8. Юридические и физические лица, торгующие без приобретения разовых талонов, считаются уклоняющимися от уплаты сбора. <*>
Сноска. Пункт 7 считается пунктом 8, дополнен словами - постановлением Правительства РК от 23 февраля 1996 г. N 234.
9. Установить, что на рынках негосударственной формы собственности сбор за право реализации товаров на рынках Республики Казахстан осуществляется на условиях договора администрации рынка с местным исполнительным органом власти. <*>
Сноска. Дополнен новым пунктом 9 - постановлением Правительства РК от 23 февраля 1996 г. N 234.
10. Работники рынка, не выдавшие талоны, привлекаются к ответственности в соответствии с действующим законодательством. <*>
Сноска. Пункт 8 считается пунктом 10 - постановлением Правительства РК от 23 февраля 1996 г. N 234.
Утверждены
постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 12 июля 1995 г. N 955
Размеры сбора за право реализации
товаров на рынках Республики Казахстан
<*>
Сноска. В Размерах сбора заменены слова - постановлением
Правительства РК от 9 августа 1996 г. N 987
P960987_
.
в процентах к месячному
расчетному показателю
за один день торговли
----------------------------------------------------------------------
Специализация рынка                  !     Категория рынка
!----------------------------
!   I     !    II   !  III
----------------------------------------------------------------------
1                          !   2    !    3    !   4
----------------------------------------------------------------------
1. Продовольственный (оптовый):
торговля с машин                      300       200       100
торговля с прилавка                   100        60        30
В том числе:
Продовольствие (овощи, фрукты,
кисломолочные продукты, сухофрукты,
мед):
торговля с машин                      300       200       100
торговля с прилавка                   100        60        30

5. Талондарды бiр күннен отыз күнге дейiнгi мерзiмге беруге рұқсат етiледi, бұл орайда алым сомасы күн санына сайма-сай арттырылады.
6. Барлық санаттағы мүгедектер, Ұлы Отан соғысына қатысушылар және оған теңестiрiлген адамдар, Кеңес Одағының Батырлары мен Социалистiк Еңбек Ерлерi, "Халық Қаhарманы" атағы бар, үш дәрежелi Даңқ орденiмен және "Отан" орденiмен наградталған адамдар, зейнеткерлер, "Алтын Алқа" және "Ардақты ана" атағына ие болған көп балалы аналар белгiленген алым мөлшерiнiң 50 проценттiң төлейдi.
7. Кәсiпкерлiк қызметтiң субъектiсi ретiнде салық қызметi органдарында тiркелген жеке адамдар Қазақстан Республикасының рыноктарында тауарларды сату құқығы үшiн алым төлеуден босатылады. <*>
Ескерту. Ереже жаңа 7-шi тармақпен толықтырылды - ҚР Үкiметiнiң
1996.02.23. N 234 қаулысымен.
8. Бiр жолғы талондарды сатып алмай сауда жасаушы жеке
және заңды тұлғалар алым төлеуден жалтарушылар болып есептеледi.
<*>
Ескерту. 7-тармаққа өзгерiс енгiзiлдi, 7-тармақ 8-шi тармақ
болып саналды - ҚР Үкiметiнiң 1996.02.23. N 234
қаулысымен.
9. Қазақстан Республикасының рыноктарында тауарларды сату құқығы
үшiн алым мемлекеттiк емес меншiк нысандарындағы рыноктарда рынок
әкiмшiлiгiнiң жергiлiктi атқарушы өкiмет органымен шарттың
қағидаларымен жүзеге асырылады деп белгiленсiн.
<*>
Ескерту. Қаулы 9-шы тармақпен толықтырылды, 8 тармақ 10 болып
саналды - ҚР Үкiметiнiң 1996.02.23. N 234 қаулысымен.
10. Талон бермеген рынок қызметкерлерi қолданып жүрген
заңдарға сәйкес жауапкершiлiкке тартылады.
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1995 жылғы 12 шiлдедегi
N 955 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасының рыноктарында
тауарларды сату құқығы үшiн алым мөлшерi
есептiк көрсеткiшке процентпен
бiр күнгi сауда-саттық үшiн
<*>
________________________________________________________________
Рыноктың  мамандануы       |      Рынок  санаты
|__________________________
_____________________________________|___I__|___II___|___III____
________________I____________________|___2__|____3___|____4_____
1. Азық-түлiк (көтерме сауда):
машинадан сату                    300    200      100
жаймадан сату                     100     60       30
Оның iшiнде:
Азық-түлiк (көкөнiс, жемiс-жидек,
ашыған сүт өнiмдерi,
кептiрiлген жемiстер
бал):
машинада сату                     300    200      100
жаймадан сату                     100     60       30

торговля с рук                         30        20        10
Продовольствие (мясопродукты)            50        30        20
Цветы                                   100        60        20
2. Вещевой:
торговля с контейнера                 300       200       100
торговля с машин                      200       100        50
торговля с прилавка                   100        60        30
торговля с рук                         30        20        10
3. Автомобильный:
продажа 1 единицы авто-
мототранспорта                        200       100        50
продажа запчастей                     200       100        50
4. Ското-фуражный:
продажа крупного рогатого
скота и лошадей                        80        40        20
продажа других животных                50        30        20
продажа птиц                           30        20        10
продажа других домашних
животных, птиц, зверей                 50        30        20

қолдан сату                        30     20       10
Азық-түлiк (ет өнiмдерi)            50     30       20
Гүлдер                             100     60       20
2. Заттай:
контейнерден сату                 300    200      100
машинадан сату                    200    100       50
жаймадан сату                     100     60       30
қолдан сату                        30     20       10
3. Автомобиль:
автомотокөлiгiнiң I өлшемiн сату  200    100       50
босалқы бөлшектер сату       200    100       50
4. Бағымдағы мал:
iрi қара мен жылқы сату            80     40       20
басқа малдарды сату                50     30       20
құс сату                           30     20       10
Басқа да үй малдарын, құстарын,
аңдарын сату                        50     30       20
ЕСКЕРТУ. Қосымшаға өзгерiс енгiзiлдi - ҚРҮ-нiң 1996.08.09.
N 987 қаулысымен.
P960987_