Об утверждении Положения о порядке передачи объектов соцкультбыта, находящихся на балансе предприятий, местным исполнительным органам и дальнейшем их использовании
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 14 июля 1995 г. N 975
В соответствии с Планом действий Правительства Республики Казахстан по углублению реформ и стабилизации экономики в 1994-1995 годах, утвержденным постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 29 июля 1994 г. N 849 (САПП Республики Казахстан, 1994 г., N 32, ст. 355), Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемое Положение о порядке передачи объектов соцкультбыта, находящихся на балансе предприятий, местным исполнительным органам и дальнейшем их использовании.
2. Главам областных, Алматинской городской администраций по
согласованию с соответствующими министерствами разработать и
осуществить необходимые мероприятия по поэтапной передаче объектов с
баланса предприятий в ведение местных исполнительных органов.
Премьер-министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 14 июля 1995 г. N 975
ПОЛОЖЕНИЕ
о порядке передачи объектов
соцкультбыта, находящихся на балансе
предприятий, местным исполнительным
органам и дальнейшем их использовании
I. Общие положения
1. Настоящее Положение определяет порядок передачи учреждений и организаций здравоохранения, образования, культуры, жилого фонда и других объектов социальной сферы (далее - объекты соцкультбыта), находящихся на балансе предприятий, а также объектов социальной инфраструктуры при научных учреждениях-агрогородках (далее предприятия) в ведение глав местных администраций и дальнейшего использования этих объектов.
Передаче местным исполнительным органам подлежат объекты соцкультбыта социально значимые для данного региона и республики в целом.
Объекты соцкультбыта, находящиеся на балансе предприятий и необходимые для формирования его социальной инфраструктуры, могут оставаться на балансе предприятий. Дальнейшее содержание таких объектов осуществляется за счет средств данного предприятия.
2. При передаче объектов соцкультбыта, находящихся на балансе предприятий, в ведение глав местных администраций их имущество передается безвозмездно по балансовой стоимости.
3. Объекты, переданные на баланс местных администраций, не подлежат продаже (кроме жилого фонда), а также изменению профиля деятельности и используются в дальнейшем по своему прямому назначению. В отдельных случаях при необходимости объекты соцкультбыта могут быть перепрофилированы местными исполнительными органами по согласованию с территориальными комитетами по управлению государственным имуществом и отраслевыми министерствами.
II. Организация работы по приему-передаче
объектов соцкультбыта и жилого фонда

Кәсiпорындардың балансындағы тұрған әлеуметтiк мәдени-тұрмыстық объектiлердi жергiлiктi атқару органдарына берудiң және оларды одан әрi пайдаланудың тәртiбi туралы Ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң ҚАУЛЫСЫ 1995 жылғы 14 шiлде N 975
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1994 жылғы 29 шiлдедегi N 849 P940849_ (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1994 ж., N 32, 355-бап) қаулысымен бекiтiлген 1994-1995 жылдары реформаларды тереңдету және экономиканы тұрақтандыру жөнiндегi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң iс-әрекетi Жоспарына сәйкес Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Кәсiпорындардың балансында тұрған әлеуметтiк мәдени-тұрмыстық объектiлердi жергiлiктi атқару органдарына берудiң және оларды одан әрi пайдаланудың тәртiбi туралы қоса берiлiп отырған Ереже бекiтiлсiн.
2. Облыстардың, Алматы қаласының әкiмдерi тиiстi министрлiктермен келiсе отырып, объектiлердi кәсiпорындардың балансынан жергiлiктi атқару органдарының қарамағына кезеңмен беру жөнiндегi қажеттi шараларды әзiрлесiн және жүзеге асырсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1995 жылғы 14 шiлдедегi
N 975 қаулысымен
БЕКIТIЛГЕН
Кәсiпорындардың балансында тұрған әлеуметтiк
мәдени-тұрмыстық объектiлер жергiлiктi атқару
органдарына берудiң және оларды одан әрi
пайдаланудың тәртiбi туралы
Е Р Е Ж Е
I. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже кәсiпорындардың балансында тұрған денсаулық сақтау, бiлiм беру, мәдениет, тұрғын үй қоры және басқа әлеуметтiк саланың (бұдан әрi - әлеуметтiк мәдени-тұрмыстық объектiлер) мекемелерi мен ұйымдарын, сондай-ақ ғылыми мекемелер-агроқалашықтар жанындағы (бұдан әрi - кәсiпорындар) әлеуметтiк инфрақұрылымының объектiлерiн жергiлiктi әкiмдердiң қарамағына берудiң және бұл объектiлердi одан әрi пайдаланудың тәртiбiн белгiлейдi.
Жергiлiктi атқару органдарына берiлуге сол аймақ және тұтас алғанда республика үшiн әлеуметтiк маңызы бар әлеуметтiк мәдени-тұрмыстық объектiлер жатады.
Кәсiпорындардың балансында тұрған және оның әлеуметтiк инфрақұрылымын қалыптастыру үшiн қажеттi әлеуметтiк мәдени-тұрмыстық объектiлер кәсiпорындардың балансында қалуы мүмкiн. Мұндай объектiлердi одан әрi ұстау осы кәсiпорынның қаржы есебiнен жүзеге асырылады.
2. Кәсiпорындардың балансында тұрған әлеуметтiк мәдени-тұрмыстық объектiлерiн жергiлiктi әкiмдердiң иелiгiне берген кезде олардың мүлкi баланстық құны бойынша өтеусiз берiледi.
3. Жергiлiктi әкiмшiлiктiң балансына берiлген объектiлер сатуға (тұрғын үй қорынан басқасы), сондай-ақ қызмет бейiмiн өзгертуге жатпайды және одан әрi тiкелей өз мақсатында пайдаланылады. Қажет болған кезде жекелеген жағдайларда мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi аумақтық комитеттердiң және салалық министрлiктердiң келiсiмiмен жергiлiктi атқару органдары әлеуметтiк мәдени-тұрмыстық объектiлердi қайта бейiмдеуi мүмкiн.
II. Әлеуметтiк мәдени-тұрмыстық объектiлер мен тұрғын үй
қорын қабылдау-беру жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру

4. Для организации работы на местах по приему-передаче указанных объектов в ведение местных исполнительных органов создаются территориальные комиссии в составе руководителей территориальных комитетов по управлению государственным имуществом, управлений при главах местных администраций по оценке и регистрации недвижимости, предприятий, передающих объекты, представителей местных исполнительных органов.
5. Территориальные комиссии обеспечивают подготовку следующих данных по передаваемым объектам:
общий перечень объектов соцкультбыта, имеющих социальную значимость для данного региона и республики в целом, находящихся на балансе предприятий и подлежащих передаче местным исполнительным органам;
общие сведения об объектах - структура, вид деятельности, сеть, штат и контингент объекта, объем финансирования;
график (очередность) передачи указанных объектов.
6. Очередность передачи объектов, как правило, определяется в следующем порядке:
а) объекты соцкультбыта (детские дошкольные учреждения, медико-санитарные части, жилой фонд), состоящие на балансе конверсируемых предприятий и подлежащие передаче на баланс глав местных администраций в 1995 году согласно перечню, утвержденному решением Правительства республики в пределах средств, предусмотренных на указанные цели в республиканском бюджете на 1995 год;
б) объекты соцкультбыта, находящиеся на балансе градообразующих предприятий, научных учреждений-агрогородков. Эти объекты передаются на баланс глав местных администраций, исходя из финансовых возможностей местных бюджетов, в 1995 - 1996 годах;
в) объекты соцкультбыта, не учтенные в подпунктах а) и б), передаются на баланс глав местных администраций в период до 2000 года с их содержанием за счет средств местных бюджетов и дополнительно привлеченных источников.
7. Перечень объектов соцкультбыта, состоящих на балансе предприятий и подлежащих передаче местным исполнительным органам, ежегодно представляется главами местных администраций Министерству финансов Республики Казахстан и соответствующим отраслевым министерствам (ведомствам) в сроки, определенные для разработки проекта Государственного бюджета на предстоящий год.
III. Порядок передачи
8. Вопросы приемки-передачи объектов, находящихся в ведении предприятий, рассматриваются главами местных администраций и по согласованию с передающей стороной принимается решение о передаче с указанием источника финансирования.
9. Принимаемые объекты должны находиться в технически исправном состоянии. Служебные помещения объектов принимаются с технической документацией и инвентарным делом. При отсутствии указанной документации она должна быть восстановлена передающей стороной.

4. Аталған объектiлердi жергiлiктi атқару органдарының қарамағына қабылдау-беру жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру үшiн құрамында мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi аумақтық комитеттердiң, жергiлiктi әкiмдер жанындағы қозғалмайтын мүлiкке баға беру және тiркеу басқармаларының, объектiлердi беретiн кәсiпорындардың басшылары, жергiлiктi атқару органдарының өкiлдерi бар аумақтық комиссиялар құрылады.
5. Аумақтық комиссиялар берiлетiн объектiлер бойынша мынадай деректердiң даярлануын қамтамасыз етедi:
кәсiпорындардың балансында тұратын және жергiлiктi атқару органдарына беруге жататын сол аймақ және тұтас алғанда республика үшiн әлеуметтiк маңызы бар әлеуметтiк-тұрмыстық объектiлердiң жалпы тiзбесi;
объектiлер туралы жалпы мәлiметтер - құрылымы, қызметiнiң түрi, жүйесi, объектiнiң штаты және құрамы, қаржыландыру көлемi;
аталған объектiлердi беру кестесi (кезегi).
6. Объектiлердi беру кезегi, әдеттегiдей, мынадай тәртiппен айқындалады:
а) конверсияланатын кәсiпорындардың балансында тұрған және 1995 жылға арналған республикалық бюджетте аталған мақсаттар үшiн көзделiнген қаржылар шеңберiнде республика Үкiметiнiң шешiмiмен бекiтiлген тiзiлiмге сәйкес жергiлiктi әкiмдердiң балансына беруге жататын әлеуметтiк мәдени-тұрмыстық объектiлер (мектеп жасына дейiнгi балалар мекемелерi, медициналық-санитарлық бөлiмдер, тұрғын үй қоры);
б) қала түзетiн кәсiпорындардың, ғылыми-мекемелер-агроқалашықтардың балансында тұрған әлеуметтiк мәдени-тұрмыстық объектiлер. Бұл объектiлер 1995-1996 жылдарда жергiлiктi әкiмдердiң балансына жергiлiктi бюджеттiң қаржылық мүмкiндiгiне қарай берiледi;
в) а) және б) тармақшаларында ескерiлмеген әлеуметтiк мәдени-тұрмыстық объектiлер жергiлiктi бюджет қаражаты мен қосымша тартылған көздердiң есебiнен ұсталынып келiп 2000 жылға дейiн жергiлiктi әкiмдердiң балансына берiледi.
7. Кәсiпорындардың балансында тұрған және жергiлiктi атқару органдарына беруге жататын әлеуметтiк мәдени-тұрмыстық объектiлердiң тiзбесiн жергiлiктi әкiмдер алдағы жылдың мемлекеттiк бюджеттiң жобасын жасау үшiн белгiленген мерзiмде Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiне және тиiстi салалық министрлiктерге (ведомстволарға) жыл сайын берiп отырады.
III. Беру тәртiбi
8. Кәсiпорындардың қарамағында тұрған объектiлердi қабылдау-беру мәселелерiн жергiлiктi әкiмдер қарайды және беретiн жақтың келiсiмi бойынша қаржыландыру көздерiн көрсете отырып, оның берiлгенi туралы шешiм қабылданады.
9. Қабылданатын объектiлер техникалық түзу күйiнде болуы керек. Объектiлердiң қызмет бөлмелерi, техникалық құжаттамаларымен және құрал-саймандарымен бiрге қабылданады. Аталған құжаттамалар болмаған кезде берушi жақ оларды қалпына келтiруге тиiс.

10. Передача осуществляется на основе акта приема-передачи, подписанного передающей и принимающей сторонами и утвержденного территориальным комитетом по управлению государственным имуществом.
В отдельных случаях в акте приема-передачи объекта соцкультбыта могут оговариваться дополнительные условия, определяющие источники его финансирования.
11. В акте приема-передачи объектов подлежат отражению:
сеть, штат, контингент передаваемых объектов;
перечень служебных помещений с указанием необходимых технических характеристик, их балансовая стоимость.
Финансовые и другие показатели, предусмотренные в финансовом плане предприятий, организаций, передаются согласно утвержденной смете расходов учреждений социально-культурной сферы. При этом прилагается разделительный баланс.
12. Акт приема-передачи объектов со всеми приложениями составляется в 4 экземплярах, из которых один направляется главе местной администрации, один - финансовому органу по месту нахождения передаваемого объекта.

10. Объектiлердi беру қабылдаушы мен берушi жақтар қол қойған және мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi аумақтық комитет бекiткен қабылдау-беру актiсiнiң негiзiнде жүзеге асырылады.
Жекелеген жағдайларда әлеуметтiк мәдени-тұрмыстық объектiнi қабылдау-беру актiсiнде оны қаржыландырудың көздерiн анықтайтын қосымша шарттар берiлуi мүмкiн.
11. Объектiлердi қабылдау-беру актiлерiнде:
берiлетiн объектiлердiң жүйесi, штаты, құрамы;
қажеттi техникалық сипаттамасы, олардың баланстық құны көрсетiлген қызмет бөлмелерiнiң тiзбесi нақты көрсетiлуге жатады.
Кәсiпорындардың, ұйымдардың қаржылық жоспарында қарастырылған қаржылық және басқа көрсеткiштер әлеуметтiк-мәдени сала мекемелерiнiң бекiтiлген шығындар сметасына сәйкес берiледi. Бұл орайда ажыратылған баланс қоса берiледi.
12. Объектiлердi қабылдау-беру актiсi барлық қосымшалармен бiрге 4 дана етiп жасалады, олардың бiреуi - жергiлiктi әкiмге, тағы бiрi - берiлетiн объектi тұрған жердегi қаржы органына жiберiледi.