Вопросы Министерства экономики Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 19 декабря 1995 г. N 1807. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 20 мая 1997 г. N 851 ~P970851.
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 19 октября 1995 г. N 2541 U952541_ "О совершенствовании структуры центральных исполнительных органов Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемое Положение о Министерстве экономики Республики Казахстан.
2. (Пункты 2-4 утратили силу - постановлением Правительства РК от 18 декабря 1996 г. N 1547 P961547_ )
5. Принять к сведению, что в ведении Министерства экономики Республики Казахстан остаются организации согласно прилагаемому перечню (приложение 2).
6. Министерству юстиции и Министерству экономики Республики Казахстан совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами Республики Казахстан в двухмесячный срок внести проект решения Правительства Республики Казахстан о приведении в соответствие с настоящим постановлением ранее принятых правительственных решений.
7. Министерствам и ведомствам Республики Казахстан привести свои ведомственные акты в соответствие с настоящим постановлением.
8. Признать утратившими силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан согласно прилагаемому перечню (приложение 3).
Премьер-Министр
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕНО
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 19 декабря 1995 г. N 1807
П О Л О Ж Е Н И Е
О Министерстве экономики Республики Казахстан
I. Общие положения
1. Министерство экономики (Минэкономики) Республики Казахстан является координирующим межотраслевым органом в системе органов исполнительной власти, осуществляющим проведение единой государственной экономической политики.
2. Главной задачей Министерства экономики Республики Казахстан является разработка программ, планов и прогнозов экономического и социального развития Республики Казахстан на перспективу.
3. Министерство экономики Республики Казахстан в своей деятельности руководствуется Конституцией и другими законами Республики Казахстан, постановлениями Парламента Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан, решениями Правительства Республики Казахстан, а также настоящим Положением.
II. Функции Министерства
экономики Республики Казахстан
4. Основными функциями Министерства экономики Республики Казахстан являются:
анализ экономической ситуации в республике, состояния отечественных рынков труда, капитала и товаров, оценка хода реформ;
подготовка докладов о состоянии экономики за соответствующий период, выявление диспропорций в структуре экономики, определение путей их устранения;
организационно-методическое руководство разработкой комплексных программ и индикативных планов развития экономики и их реализация совместно с министерствами и ведомствами;
организация и координация разработки макроэкономического прогноза развития республики, используемого при формировании государственного бюджета, и участие в формировании государственного бюджета;
совместно с Министерством финансов Республики Казахстан разработка сводного финансового баланса государства, экономическое обоснование налогово-бюджетной политики Правительства, включая разработку предложений по совершенствованию системы налогообложения, направлениям расходования бюджетных средств, механизму, взаимодействия республиканского и местных бюджетов;
подготовка совместно с Министерством финансов, Национальным Банком и другими министерствами и ведомствами Республики Казахстан предложений по направлениям финансовой, денежно-кредитной, валютно-кредитной и внешнеторговой политики;
участие в разработке механизмов регулирования и создания развитой инфраструктуры финансового рынка;
участие в разработке и проведении государственной ценовой политики;
координация разработки и прогнозирования платежного баланса республики, подготовка предложений по улучшению ее структуры;
участие в формировании и реализации позиции Правительства Республики Казахстан по вопросам, связанным с участием Казахстана в деятельности международных экономических и финансовых организаций, в разработке предложений по взаимовыгодному экономическому сотрудничеству с зарубежными странами, в том числе по вопросам участия Казахстана в деятельности международных экономических союзов и объединений;
определение структурных приоритетов в экономической политике государства, источников финансирования и механизмов реализации структурных реформ;
организация и координация разработки государственной инвестиционной и инновационной политики и мер по стимулированию инвестиционной активности;
оценка и отбор наиболее важных инвестиционных проектов, имеющих общенациональное и социальное значение, подготовка предложений по схемам их финансирования;
разработка политики и определение приоритетных направлений привлечения и использования иностранных инвестиций, внешней технической и финансовой помощи, анализ и определение совместно с Министерством финансов и Национальным Банком Республики Казахстан лимита объема внешней задолженности;
координация работ по подготовке и контролю реализации соглашений, меморандумов и других программных документов с международными экономическими и финансовыми организациями;
проведение анализа потребности министерств и ведомств, организаций во внешней технической и финансовой помощи и определение направлений их использования;
формирование объемов, определение структуры и обеспечение контроля за выполнением государственного оборонного заказа и мобилизационного плана экономики;
координация разработки и реализации государственной конверсионной политики;
участие в разработке и реализации мероприятий военно-экономического сотрудничества с зарубежными странами и военными блоками;
координация работ по формированию государственных нужд, включая оборонный заказ и государственные мобилизационные резервы;
регулярный анализ финансового состояния предприятий, разработка предложений по направлениям их реорганизации;
участие в определении государственной политики в области конституциональных реформ, разработке программ разгосударствления, приватизации и ограничения монополистической деятельности;
участие совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в разработке политики по финансовому оздоровлению, санации и банкротству предприятий;
анализ экономической ситуации в регионах, организация разработки и осуществление региональной экономической политики, формирование стратегии размещения производительных сил, разработка предложений по совершенствованию экономического взаимодействия регионов и Правительства Республики Казахстан;
участие в разработке и экспертизе проектов создания и функционирования специальных экономических зон;
координация работ по формированию государственной социальной политики, развитию и эффективному использованию трудовых ресурсов, созданию дополнительных рабочих мест, социальному партнерству, регулированию оплаты труда, усилению мотивации труда;
разработка предложений по государственной политике поддержки предпринимательства, развитию малого и среднего бизнеса;
организация и координация разработки национальных программ поддержки предпринимательства и контроль их выполнения;
координация работ по изучению спроса и предложения на товарных рынках, разработке экономического механизма рационального использования природных ресурсов и ресурсосбережения;
подготовка предложений по совершенствованию структуры и взаимодействию органов исполнительной власти, разработка совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами документов, определяющих финансово-экономические функции, полномочия органов исполнительной власти.
III. Права Министерства
экономики Республики Казахстан

Қазақстан Республикасы Экономика министрлiгiнiң мәселелерi
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысы 1996 жылғы 19 желтосқандағы N 1807. Күшi жойылды - ҚР Үкіметінiң 1997.05.20. N 851 қаулысымен.
"Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органдарының құрылымын жетiлдiру туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 19 қазандағы N 2541 жарлығына сәйкес Қазақстан  Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi туралы берiлiп отырған Ереже бекiтiлсiн.
2.<*>
3.<*>
4.<*>
ЕСКЕРТУ. 2-4-тармақтарының күшi жойылған - ҚРҮ-нiң 1996.12.18.
N 1547 қаулысымен .
5. Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгiнiң қарауында берiлiп отырған тiзбеге сәйкес (2 қосымша) ұйымдар қалатыны ескерiлсiн.
6. Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгi мен Экономика министрлiгi Қазақстан Республикасының мүдделi министрлiктерiмен және ведомстволарымен бiрлесiп, екi ай мерзiм iшiнде Қазақстан Республикасының Үкiметiне бұрын қабылданған Үкiмет шешiмдерiн осы қаулыға сәйкес келтiру жөнiндегi шешiмнiң жобасын енгiзсiн.
7. Қазақстан Республикасының министрлiктерi мен ведомстволары өздерiнiң ведомстволық актiлерiн осы қаулыға сәйкес келтiретiн болсын.
8. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiнiң күшi берiлiп отырған тiзбеге сәйкес (3 қосымша) жойылған деп танылсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1995 жылғы 19 желтоқсандағы
N 1807 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасының Экономика
министрлiгi туралы
ЕРЕЖЕ
I. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi (Экономминi)
бiрыңғай мемлекеттiк экономикалық саясатты жүзеге асыратын атқарушы
өкiмет жүйесiндегi үйлестiрушi салааралық орган болып табылады.
2. Қазақстан Республикасы Экономика министрлiгiнiң басты мiндетi Қазақстан Республикасының болашаққа арналған экономикалық және әлеуметтiк дамуының бағдарламаларын, жоспарлары мен болжамдарын жасау болып табылады.
3. Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi өзiнiң қызметiнде Қазақстан Республикасының Конституциясын және басқа да заңдарын, Қазақстан Республикасы Парламентiнiң қаулыларын, Қазақстан Республикасы Президентiнiң актiлерiн, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмдерiн, сондай-ақ осы Ереженi  басшылыққа алады.
II. Қазақстан Республикасы Экономика
министрлiгiнiң мiндетi
4. Қазақстан Республикасы Экономика министрлiгiнiң негiзгi мiндеттерi:
республикадағы экономикалық жағдайға, отандық еңбек нарықтарының, капитал мен тауарлардың жай-күйiне талдау жасайды, реформаның барысына баға бередi;
тиiстi кезең iшiндегi экономиканың жағдайы туралы баяндамалар дайындайды, экономика құрылымындағы сәйкессiздiктi анықтайды, оларды жою жолдарын белгiлейдi;
экономиканы дамытудағы кешендi бағдарламаларды әзiрлеуде және индикативтi жоспарларды дамытуда ұйымдық-әдiстемелiк басшылық жасайды және министрлiктер мен ведомстволармен бiрлесiп, оларды iске асырады;
мемлекеттiк бюджеттi қалыптастыру кезiнде қолданылатын республиканың макроэкономикалық болжамының дамуын әзiрлеудi ұйымдастырады және үйлестiредi, республикалық бюджеттi қалыптастыруға қатысады;
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiмен бiрге мемлекеттiң жиынтықты қаржылық балансын, үкiметтiң салық-бюджет саясатының экономикалық негiзiн әзiрлейдi, салық салу жүйесiн жетiлдiру, бюджеттiк қаржылардың шығындалуы бағыттары, республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң өзара әрекеттерiнiң тетiктерi жөнiндегiлердi қоса алғанда ұсыныстар әзiрлейдi;
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiмен, Ұлттық Банкiмен және басқа да министрлiктер мен ведомстволармен бiрге қаржы, ақша-несие, валюта-несие және iшкi сауда саясатының  бағыттары бойынша ұсыныстар дайындайды;
реттеу тетiктерiн әзiрлеуге және қаржы нарығының дамыған инфрақұрылымын жасауға қатысады;
мемлекеттiк баға саясатын әзiрлеуге және жүргiзуге қатысады;
республиканың төлем балансын әзiрлеудi және болжамдауды үйлестiредi, оның құрылымын жақсарту жөнiнде ұсыныстар дайындайды;
Қазақстанның халықаралық экономикалық және қаржылық ұйымдарының қызметiне, Қазақстанның халықаралық одақтар мен бiрлестiктердiң қызметiне қатысуы жөнiндегi мәселелердi қоса алғанда, шетелдермен өзара тиiмдi экономикалық ынтымақтастық жөнiндегi ұсыныстарды әзiрлеуге қатысуына байланысты Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң ұстанар бағытын қалыптастырады және iске асырады;
мемлекеттiң экономикалық саясаттағы құрылымдық басымдықтарын, қаржыландыру көздерiн және құрылымдық реформалардың тетiктерiн анықтайды;
мемлекеттiң инвестициялық және инновациялық саясатты және инвестициялық белсендiлiктi ынталандыру жөнiндегi шаралар әзiрлеудi ұйымдастырады және үйлестiредi;
жалпы ұлттық және әлеуметтiк мәнi бар неғұрлым маңызды инвестициялық жобаларға баға бередi және iрiктейдi, оларды қаржыландыру нобайы бойынша ұсыныстар дайындайды;
шетелдiк инвестицияларды, сыртқы техникалық және қаржылай көмегiн тарту мен пайдалану саясатын әзiрлейдi және басым бағыттарын анықтайды, Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiмен және Ұлттық Банкiсiмен бiрге сыртқы қарыздар
көлемiнiң лимитiне талдау жасайды және анықтайды;
халықаралық экономикалық және қаржылық ұйымдармен жасалған келiсiмдердi, меморандумдарды және басқа бағдарламалық құжаттарды iске асыруды дайындау және бақылау жөнiндегi жұмыстарды үйлестiредi;
министрлiктер мен ведомстволардың, ұйымдардың сыртқы техникалық және қаржылық көмегiне сұранымына талдау жүргiзiледi және оларды пайдалану бағыттарын анықтайды;
мемлекеттiк қорғаныс тапсырысы мен экономиканың жұмылдырушы жоспарының орындалу көлемiн қалыптастырады, құрылымын анықтайды және бақылауды қамтамасыз етедi;
мемлекеттiк конверсиялық саясатты әзiрлеудi және жүзеге асыруды
үйлестiредi;
шет елдермен және әскери блоктармен әскери-экономикалық ынтымақтастық шараларын әзiрлеуге және жүзеге асыруға қатысады;
қорғаныс тапсырысы мен мемлекеттiк жұмылдырушы резервтердi қоса алғанда, мемлекеттiк мұқтаждарда қалыптастыру жөнiндегi жұмыстарды үйлестiредi;
кәсiпорындардың қаржылық жай-күйiне тұрақты түрде талдау жасайды, оларды қайта құру бағыттары бойынша ұсыныстар әзiрлейдi;
институционалдық реформалар саласында мемлекеттiк саясатты белгiлеуге, мемлекет иелiгiнен алу, жекешелендiру және монополиялық қызметтi шектеу бағдарламаларын әзiрлеуге қатысады;
мүдделi министрлiктермен және ведомстволармен бiрлесiп, кәсiпорындарды қаржылық сауықтыру, санациялау және банкрот деп жариялау жөнiндегi саясатты әзiрлеуге қатысады;
аймақтардағы экономикалық жағдайларға талдау жасайды, аймақтық экономикалық саясатты әзiрлеудi және жүзеге асыруды ұйымдастырады. өндiргiш күштердi орналастыру стратегиясын қалыптастырады, аймақтар мен Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң экономикалық өзара iс-қимылын жетiлдiру жөнiндегi ұсыныстарды әзiрлейдi;
арнайы экономикалық аймақтарды құру мен олардың жұмыс iстеуiнiң жобаларын әзiрлеуге және сараптауға қатысады;
мемлекеттiк әлеуметтiк саясатты қалыптастыру, еңбек ресурстарын тиiмдi дамыту және пайдалану, қосымша жұмыс орындарын жасау, әлеуметтiк бәсекелестiк, еңбек ақы төлеудi реттеу, еңбектiң қажеттiлiгiн күшейту жұмыстарын үйлестiредi;
кәсiпкерлiктi қолдаудың кiшi және орта бизнестi дамытудың  мемлекеттiк саясаты бойынша ұсыныстар әзiрлейдi;
кәсiпкерлiктi қолдаудың ұлттық бағдарламаларын әзiрлеудi және олардың орындалуын бақылауды ұйымдастырады және үйлестiредi;
тауарлы нарықтағы сұранымдар мен ұсыныстарды зерттеу, табиғи ресурстарды және ресурстарды сақтау жөнiндегi экономикалық тетiктердi жасау жұмыстарын үйлестiредi;
атқарушы өкiмет органдарының құрымылын және өзара iс-қимылдарын жетiлдiру жөнiндегi ұсыныстарды дайындайды, қаржы-экономикалық мiндеттердi, атқарушы өкiмет органдарының өкiлдiгiн айқындайтын мүдделi министрлiктермен және ведомстволармен бiрге құжаттарды әзiрлейдi;
III. Қазақстан Республикасы Экономика
министрлiгiнiң құқықтары

5. Для выполнения возложенных на Министерство экономики Республики Казахстан функций Министерству предоставляется право:
издавать в пределах своей компетенции в соответствии с законодательством Республики Казахстан нормативные акты, подлежащие обязательному исполнению органами исполнительной власти, предприятиями, учреждениями и организациями. При необходимости решения принимаются Минэкономики совместно или по согласованию с другими органами исполнительной власти;
запрашивать и получать в установленном порядке от органов исполнительной власти, предприятий, организаций и учреждений материалы, необходимые для решения вопросов, входящих в компетенцию Министерства;
осуществлять методическое руководство и координировать работу органов исполнительной власти по вопросам, входящим в компетенцию Министерства;
представлять по поручению Правительства Республики Казахстан интересы Казахстана на международном уровне в части вопросов, входящих в его компетенцию; участвовать в подготовке и заключении торгово-экономических соглашений с иностранными государствами, международными экономическими союзами и объединениями, в деятельности международных экономических и финансовых организаций, казахстанской части межправительственных комиссий по экономическому сотрудничеству с иностранными государствами;
определять в пределах средств, выделенных Министерству на научные исследования, перечень важнейших научных финансово-экономических работ, привлекать в установленном порядке для разработки вопросов, входящих в компетенцию Министерства, научные учреждения системы Национальной академии наук Республики Казахстан, другие научно-исследовательские учреждения, предприятия, а также отдельных ученых и специалистов и участвовать в распределении финансовых ресурсов, направляемых на эти цели;
созывать в установленном порядке совещания по вопросам, входящим в его компетенцию с привлечением руководителей и специалистов других органов исполнительной власти, предприятий, учреждений и организаций.
6. Министерство экономики Республики Казахстан осуществляет непосредственное руководство деятельностью областных, городских и районных управлений экономики. Начальники областных и г. Алматы управлений экономики назначаются Министром экономики Республики Казахстан по согласованию с соответствующими акимами.
7. Министерство экономики Республики Казахстан издает приказы и инструкции, обязательные для исполнения подразделениями Министерства и подведомственными ему организациями.
IV. Основные вопросы организации деятельности
Министерства экономики Республики Казахстан

5. Қазақстан Республикасы Экономика министрлiгiне жүктелген мiндеттердi орындау үшiн министрлiкке мынадай құқықтар берiледi:
Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өз құзыры аясында атқарушы өкiмет органдарының, кәсiпорындарының, мекемелер мен ұйымдардың мiндеттi түрде орындауына жататын нормативтiк актiлердi шығарады, қажет болған жағдайда шешiмдер Экономминiмен бiрлесiп немесе басқа атқарушы өкiмет органдарының келiсiмi бойынша қабылданады;
атқарушы өкiмет органдарынан, кәсiпорындардан, ұйымдар мен мекемелерден белгiленген тәртiп бойынша министрлiктiң құзырына жататын мәселелердi шешу үшiн қажеттi материалдарды талап етедi және алады;
әдiстемелiк басшылықты жүзеге асырады және министрлiктiң құзырына жататын мәселелер бойынша атқарушы өкiмет органдарының жұмысын үйлестiредi;
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң тапсыруы бойынша өзiнiң құзырына жататын мәселелер бойынша халықаралық деңгейде Қазақстанның мүддесiн бiлдiредi, шетелдiк мемлекеттермен халықаралық экономикалық одақтармен және бiрлестiктермен сауда-экономикалық келiсiмдердi дайындауға және жасауға, халықаралық экономикалық және қаржылық ұйымдардың, шетелдiк мемлекеттермен экономикалық ынтымақ жөнiндегi үкiметаралық комиссияның қазақстандық бөлiгiнiң қызметiне қатысады;
Ғылыми-зерттеу жұмыстарына арналып, министрлiкке бөлiнген қаржылар шеңберiнде маңызды ғылыми-қаржы экономикалық жұмыстардың тiзбесiн анықтайды, министрлiктiң құзырына жататын мәселелердi әзiрлеу үшiн белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясы жүйесiнiң ғылыми мекемелерiн, басқа да ғылыми зерттеу мекемелерiн, кәсiпорындарды, сондай-ақ жекелеген ғалымдар мен мамандарды осы мақсаттарға бағытталған қаржы ресурстарын бөлуге қатысуға тартады.
Өзiнiң құзырына жататын мәселелер бойынша белгiленген тәртiппен басқа да атқарушы өкiмет органдарының, кәсiпорындардың, мекемелер мен ұйымдардың басшылары мен мамандарын тарта отырып, кеңестер шақырады.
6. Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi облыстық, қалалық және аудандық экономика басқармаларының қызметiне тiкелей басшылықты жүзеге асырады. Облыстық және Алматы қаласының экономика басқармаларының бастықтарын тиiстi әкiмдердiң келiсiмi бойынша Қазақстан Республикасының Экономика министрi тағайындайды.
7. Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi министрлiктiң бөлiмшелерi мен оған бағынышты ұйымдардың орындауына мiндеттi болатын бұйрықтар мен нұсқаулар шығарады.
IV. Қазақстан Республикасы Экономика министрлiгiнiң
қызметiн ұйымдастырудың негiзгi мәселелерi

8. Министерство экономики Республики Казахстан возглавляет Министр, назначаемый и освобождаемый Президентом Республики Казахстан по представлению Премьер-Министра Республики Казахстан.
Министр экономики Республики Казахстан имеет заместителей, назначаемых по его представлению Правительством Республики Казахстан. Распределение обязанностей между заместителями Министра производится Министром.
9. Министр экономики Республики Казахстан несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Министерство экономики Республики Казахстан задач и функций, устанавливает степень ответственности заместителей Министра и руководителей структурных подразделений центрального аппарата Министерства за руководство отдельными направлениями деятельности Министерства.
Министр экономики Республики Казахстан:
в пределах своей компетенции издает приказы, инструкции и дает указания, обязательные для исполнения всеми подразделениями Министерства;
утверждает штатное расписание центрального аппарата, положения о подразделениях Министерства, а также смету расходов на содержание центрального аппарата Министерства в пределах ассигнований, утвержденных на соответствующий период;
назначает на должность и освобождает от должности работников центрального аппарата и подразделений Министерства;
имеет другие права в соответствии с действующим законодательством.
10. Структура и численность работников центрального аппарата Минэкономики и размер ассигнований на его содержание, включая фонд оплаты труда, утверждаются Правительством Республики Казахстан.
11. Для обсуждения и решения важных государственных, региональных и отраслевых экономических проблем в Минэкономики Республики Казахстан создается коллегия, в состав которой входят Министр (председатель коллегии) и его заместители по должности, руководящие работники Министерства.
В состав коллегии могут входить представители других министерств и ведомств, ученые и специалисты.
Члены коллегии Министерства утверждаются Правительством Республики Казахстан.
Решения коллегии проводятся в жизнь приказами Министра или официальными протоколами коллегии.
В заседаниях коллегии в необходимых случаях участвуют руководители органов государственного управления, предприятий, организаций и учреждений, ученые и специалисты, имеющие непосредственное отношение к обсуждаемым вопросам.
12. Для решения экономических проблем Министр экономики Республики Казахстан может создавать советы, комиссии, постоянно действующие и временные рабочие группы с включением в их состав по согласованию представителей министерств, ведомств, других органов государственного управления, предприятий, организаций и учреждений.

8. Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгiн Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Президентi тағайындайтын және босататын Министр басқарады.
Қазақстан Республикасының Экономика министрiнiң оның ұсынысы  бойынша Қазақстан Республикасының Үкiметi тағайындайтын  орынбасарлары болады. Министрдiң орынбасарлары арасында мiндеттердi бөлудi Министр жүргiзедi.
9. Қазақстан Республикасының Экономика министрi Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгiне жүктелген мiндеттер мен қызметтердiң орындалуына жеке өзi жауап бередi, Министрдiң орынбасарларының және министрлiктiң орталық аппаратының құрылымдық бөлiмдерi басшыларының министрлiк қызметiнiң жекелеген бағыттарына басшылық жасау жауапкершiлiгiнiң деңгейiн белгiлейдi.
Қазақстан Республикасының Экономика министрi:
өзiнiң құзыры аясында министрлiктiң барлық бөлiмдерiнiң орындауына мiндеттi болатын бұйрықтар, нұсқамалар шығарады және нұсқаулар бередi;
орталық аппараттың штаттық кестесiн, министрлiктiң бөлiмдерi туралы ережелердi, сондай-ақ министрлiктiң орталық аппаратын ұстау үшiн тиiстi кезеңге сәйкес бекiтiлген қаржы шеңберiнде шығындар сметасын бекiтедi;
министрлiктiң орталық аппаратының және бөлiмдерiнiң  қызметкерлерiн қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
қолданыстағы заңдарға сәйкес басқа да құқықтарға ие болады.
10. Экономминiнiң орталық аппаратының құрылымы мен қызметкерлерiнiң санын және еңбекақы қорын қоса алғанда, оны ұстауға арналған қаржы көлемiн Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтедi.
11. Мемлекеттiк, аймақтық және салалық экономикалық мәселелердi талқылау және шешу үшiн Қазақстан Республикасының
Экономминiнде төралқа құрылады, оның құрамына Министр (төралқа төрағасы) және лауазымы бойынша оның орынбасарлары, министрлiктiң басшы қызметкерлерi кiредi.
Төралқа құрамына басқа министрлiктер мен ведомстволардың өкiлдерi, ғалымдар және мамандар енуi мүмкiн.
Министрлiктiң төралқа мүшелерiн Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтедi.
Төралқаның шешiмi Министрдiң бұйрығымен немесе төралқасының ресми хаттамасымен жүзеге асырылады.
Төралқа мәжiлiсiне қажеттi жағдайларда талқыланатын мәселелерге тiкелей қатысы бар мемлекеттiк басқару органдарының, кәсiпорындардың, ұйымдар мен мекемелердiң басшылары, ғалымдар мен мамандар қатысады.
12. Экономикалық проблемаларды шешу үшiн Экономика министрi келiсiм бойынша министрлiктердiң, ведомстволардың, басқа да мемлекеттiк басқару органдарының, кәсiпорындардың, ұйымдар мен мекемелердiң өкiлдерiн тарта отырып, тұрақты жұмыс iстейтiн кеңестер, комиссиялар және уақытша жұмыс топтарын құра алады.

13. Министерство имеет расчетный и бюджетный счета в банке, печать с изображением Государственного герба Республики Казахстан и со своим наименованием на казахском и русском языках.
ПРИЛОЖЕНИЕ 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 19 декабря 1995 г. N 1807
С Т Р У К Т У Р А
центрального аппарата Министерства экономики
Республики Казахстан
Руководство
Главное управление анализа и макроэкономических прогнозов
Главное управление внешнеэкономической политики и платежного
баланса
Главное управление структурной и инвестиционной политики
Главное управление микроэкономической политики
Главное управление региональной политики и организационно-
исполнительского обеспечения реформ
Управление финансового программирования
Управление развития малого и среднего бизнеса, инфраструктуры
рынка
Управление экономики оборонного комплекса
Управление развития товарных рынков
Управление социальной политики и кадрового потенциала
Управление развития информационных систем и экономики
технологического развития
Управление экономической безопасности и мобилизационных
программ
Юридический отдел
Управление делами
Первый отдел
Отдел кадровой работы
Отдел бухгалтерского учета и отчетности
ПРИЛОЖЕНИЕ 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 19 декабря 1995 г. N 1807
П Е Р Е Ч Е Н Ь
организаций, остающихся
в ведении Министерства
экономики Республики Казахстан
Институт экономических исследований
Детский оздоровительный центр "Алмабек"
Дом отдыха "Айнабулак"
Ремонтно-строительное управление
Детские сады N 252, 291, 351
ПРИЛОЖЕНИЕ 3
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 19 декабря 1995 г. N 1807
П Е Р Е Ч Е Н Ь
утративших силу некоторых решений
Правительства Республики Казахстан
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 16 марта 1993 г. N 200 "Вопросы Министерства экономики Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1993 г., N 14, ст. 169).
Пункт 4 постановления Кабинета Министров Республики Казахстан от 9 декабря 1993 г. N 1236 P931236_ "Вопросы Республиканского межотраслевого института повышения квалификации руководящих работников и специалистов при Кабинете Министров Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1993 г., N 48, ст. 586).
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 8 декабря 1994 г. N 1396 "О структуре центрального аппарата Министерства экономики Республики Казахстан".
Пункт 16 Изменений и дополнений, которые вносятся в решения Правительства Республики Казахстан, утвержденные постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 6 февраля 1995 г., N 115 "О внесении изменений и дополнений в решения Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1995 г., N 5, ст. 62).

13. Министрлiктiң банкте есеп айырысу және бюджеттiк есеп шоты, Қазақстан Республикасының мемлекеттiк Елтаңбасы бейнеленген, қазақ және орыс тiлдерiндегi өзiнiң атауы жазылған мөрi болады.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1995 жылғы 19 желтоқсандағы
N 1807 қаулысына
1 қосымша
Қазақстан Республикасы Экономика министрлiгi
орталық аппаратының құрылымы
Басшылық
Талдау және макроэкономикалық болжамдар жөнiндегi бас басқарма
Сыртқы экономикалық саясат және төлем балансы жөнiндегi бас
басқарма
Құрылым және инвестиция саясаты жөнiндегi бас басқарма
Микроэкономикалық саясаты жөнiндегi бас басқарма
Аймақтық саясат және реформаларды қамтамасыз етудiң
ұйымдық-орындаушы бас басқармасы
Қаржыны бағдарлау басқармасы
Шағын және орта бизнестi дамыту, инфрақұрылым нарығы басқармасы
Қорғаныс кешенi экономикасының басқармасы
Тауар нарықтарын дамыту басқармасы
Әлеуметтiк саясат және кадр әлеуетi басқармасы
Ақпарат жүйелерiн және технологиялық даму экономикасын дамыту
басқармасы
Экономикалық қауiпсiздiк және жұмылдыру бағдарламалары басқармасы
Заң бөлiмi
Iс басқармасы
Бiрiншi бөлiм
Кадр жұмысы бөлiмi
Бухгалтерлiк есеп және есеп беру бөлiмi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1995 жылғы 19 желтоқсандағы
N 1807 қаулысына
2 қосымша
Қазақстан Республикасы Экономика министрлiгiнiң
қарауында қалатын ұйымдардың
ТIЗБЕСI
Экономикалық зерттеулер институты
"Алмабек" балалар сауықтыру орталығы
"Айнабұлақ" демалыс үйi
Жөндеу-құрылыс басқармасы
N 252, 291, 351 балалар бақшасы
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1995 жылғы 19 желтоқсандағы
N 1807 қаулысына
3 қосымша
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң күшi жойылған
кейбiр шешiмдерiнiң
ТIЗБЕСI
"Қазақстан Республикасы Экономика министрлiгiнiң мәселелерi туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1995 жылғы 16 наурыздағы N 200 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1993 ж., N 14, 169-бап).
"Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетi жанындағы басшы қызметкерлер мен мамандардың мамандығын арттырудың республикалық салааралық институтының мәселелерi туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1993 жылғы 9 желтоқсандағы N 1236 қаулысының 4-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1993 ж., N 48, 586-бап).
"Қазақстан Республикасы Экономика министрлiгi орталық аппаратының құрылымы туралы" Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiнiң 1994 жылғы 8 желтоқсандағы N 1396 қаулысы.
"Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмiне өзгертулер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1995 жылғы 6 ақпандағы N 115 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмiне енгiзiлетiн өзгертулер мен толықтырулардың 16-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1995 ж., N 5, 62-бап).