О государственных закупках зерна из урожая 1996 года
Постановление Правительства Республики Казахстан от 7 февраля 1996 г. N 173
В целях обеспечения государственных закупок зерна из урожая 1996 года Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Одобрить Программу государственных закупок зерна из урожая 1996 года (приложение 1).
2. Разрешить Государственной продовольственной контрактной корпорации выступить в качестве эмитента векселей на общую сумму, эквивалентную 165 млн. долларов США, для закупки зерна в государственные ресурсы из урожая 1996 года и использовать в качестве обеспечения векселей 1 млн. тонн продовольственного зерна государственных ресурсов урожая прошлых лет.
3. Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан, Министерству финансов Республики Казахстан совместно с Национальным Банком Республики Казахстан (по согласованию) в феврале текущего года провести тендер среди банков второго уровня на право участия в вексельной программе по государственным закупкам зерна из урожая 1996 года в качестве финансового оператора и определить его победителя (победителей).
Утвердить состав Республиканской комиссии (приложение 2) по проведению указанного тендера.
4. Установить, что источниками погашения векселей являются фонд финансового резерва Государственной продовольственной контрактной корпорации, создаваемый за счет чистого дохода Корпорации от реализации зерна государственных ресурсов и суммы проведенной ею дооценки остатков зерна в соответствии в распоряжением Премьер-Министра Республики Казахстан от 14 декабря 1995 г. N 509, а также ассигнования республиканского бюджета на 1996 год, предусмотренные на закупку зерна в государственные ресурсы.
5. Установить, что выдача вексельных кредитов Государственной продовольственной контрактной корпорацией осуществляется в два срока равными долями (по 50 процентов) в феврале и июне 1996 года. Векселя используются для расчетов между потребителями и поставщиками за получаемые нефтепродукты, технику, оборудование, запасные части, семена, удобрения, средства химической защиты растений, для оплаты электроэнергии, транспортных и других услуг сельскому хозяйству. За полученные векселя сельскохозяйственные товаропроизводители в первоочередном порядке обеспечивают поставку зерна в государственные ресурсы в номенклатуре и объемах, оговоренных контрактом.
6. Государственной продовольственной контрактной корпорации обеспечить размещение на конкурсной основе через биржи среди заготовительных организаций (зерновых компаний, акционерных обществ, хлебоприемных предприятий) намечаемых объемов закупок зерна из урожая 1996 года.
Акимам областей оказать содействие заготовительным организациям по заключению и регистрации на биржах договоров с сельскохозяйственными товаропроизводителями на поставку зерна в государственные ресурсы.

1996 жылдың егiнiнен мемлекетке астық сатып алу туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1996 жылғы 7 ақпан N 173
1996 жылдың егiнiнен мемлекетке астық сатып алуды қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. 1996 жылдың егiнiнен мемлекетке астық сатып алу Бағдарламасы мақұлдансын (1 қосымша).
2. Мемлекеттiң азық-түлiк контракт корпорациясына 1996 жылғы егiннен мемлекеттiк ресурсқа астық сатып алу үшiн жалпы сомасы 165 миллион АҚШ долларына пара-пар вексель эмитентi ретiнде iс-әрекет етуге және вексельдердi қамтамасыз ету ретiнде өткен жылғы егiннiң мемлекеттiк ресурстағы 1 миллион тонна тағамдық астығын пайдалануға рұқсат етiлсiн.
3. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi мен Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiмен бiрлесе отырып (келiсiмi бойынша) қаржы операторы ретiнде 1996 жылдың егiнiнен мемлекетке астық сатып алу жөнiндегi вексельдiк бағдарламаға қатысу құқығына ие болу үшiн үстiмiздегi жылдың ақпан айында екiншi дәрежелi банктер арасында тендер өткiзсiн және оның жеңiмпазын (жеңiмпаздарын) белгiлесiн.
Аталған тендердi өткiзу жөнiндегi Республикалық комиссияның құрамы бекiтiлсiн (2 қосымша).
4. Мемлекеттiк азық-түлiк контракт корпорациясының мемлекеттiк ресурстар астықтарын өткiзуден түскен таза пайдасы есебiнен құралатын қаржылық резерв қоры және Корпорацияның Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң 1995 жылғы 14 желтоқсандағы N 509 өкiмiне сәйкес жүргiзген астық қалдықтарын қайта бағалау сомалары, сондай-ақ республикалық бюджеттiң 1996 жылға мемлекеттiк ресурстарға астық сатып алу үшiн көзделген қаржылары вексельдiк кредиттi өтеу көздерi болып табылады деп белгiленсiн.
5. Мемлекеттiк азық-түлiк контракт корпорациясы вексельдiк кредиттер берудi тең үлестермен (50 процент бойынша), екi мерзiмде, 1996 жылдың ақпан және маусым айларында жүзеге асырады деп белгiленсiн. Вексельдер-алынған мұнай өнiмдерiне, техникаларға, жабдықтарға, босалқы бөлшектерге, тұқымдарға, тыңайтқыштар мен химиялық өсiмдiк қорғау құралдарына тұтынушылар мен өнiм берушiлер арасында есеп айырысу үшiн, электр энергиясына, ауыл шаруашылығына көлiктiк және басқа қызметке төлем жасау үшiн пайдаланады. Ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерi алынған вексельдерге бiрiншi кезекте шартта белгiленген номенклатура мен көлемдерде мемлекеттiк ресурстарға астық берудi қамтамасыз етедi.
6. Мемлекеттiк азық-түлiк контракт корпорациясы дайындау мекемелерi (астық компаниялары, акционерлiк қоғамдар, астық қабылдау кәсiпорындары) арасында конкурстық негiзде биржа арқылы 1996 жылдың егiнiнiң сатып алу көзделген астық көлемдерiн орналастыруды қамтамасыз етсiн.
Облыс әкiмдерi мемлекеттiк ресурстарға астық беруге биржаларда ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерiмен шарт жасап, оларды биржаларда тiркеу жөнiнде дайындау мекемелерiне жәрдем көрсетсiн.

7. Рекомендовать Национальному Банку Республики Казахстан принять соответствующие решения, способствующие успешному осуществлению Программы по закупке зерна в государственные ресурсы.
8. Министерству финансов Республики Казахстан разработать и утвердить порядок бухгалтерского учета вышеуказанных векселей на предприятиях.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Приложение 1
к постановлению Правительства Республики Казахстан от 7 февраля 1996 г. N 173
П Р О Г Р А М М А
государственных закупок зерна из урожая
1996 года
1. Государственная продовольственная контрактная корпорация (далее - Корпорация) использует из государственных ресурсов 1 млн. тонн продовольственного зерна из урожая прошлых лет для осуществления вексельной программы по закупке зерна в государственные ресурсы из урожая 1996 года на сумму, эквивалентную 165 млн. долларов США.
2. Минимальный уровень закупочных цен для мягкой пшеницы 3 класса устанавливается в размере, эквивалентном не менее 120 долларов США с учетом налога на добавленную стоимость у сельскохозяйственных товаропроизводителей и не более 135 долларов США - у заготовителей в момент закладки на хранение.
Закупочные цены на зерно других культур, сортов и другого
качества определяются Министерством сельского хозяйства Республики
Казахстан по согласованию с Государственным комитетом Республики
Казахстан по ценовой и антимонопольной политике.
3. Намерения Правительства Республики Казахстан по закупке
через Корпорацию продовольственного зерна в государственные ресурсы
из урожая 1996 года по областям Республики Казахстан:
Акмолинская          - 200 тыс. тонн
Актюбинская          -  50 тыс. тонн
Западно-
Казахстанская        -  50 тыс. тонн
Кокшетауская         - 150 тыс. тонн
Кустанайская         - 290 тыс. тонн
Северо-
Казахстанская        - 150 тыс. тонн
Тургайская           - 180 тыс. тонн
Алматинская          -  10 тыс. тонн (рис-шала)
Кзыл-Ординская       -  20 тыс. тонн (рис-шала)
Итого                - 1100 тыс. тонн
4. Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан совместно с Министерством финансов Республики Казахстан и Национальным Банком Республики Казахстан (по согласованию) проводит тендер среди банков на право участия в вексельной программе по государственным закупкам зерна в качестве финансового оператора. Состав комиссии по проведению тендера утверждает Правительство Республики Казахстан.
Комиссия в недельный срок разрабатывает и утверждает правила проведения тендера среди банков второго уровня и распространяет среди них информационное сообщение о тендере.
Банки - победители тендера заключают с Корпорацией договор на проведение учета векселей.

7. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiне мемлекеттiк ресурстарға астық сатып алу жөнiндегi Бағдарламаны жүзеге асыруға мүмкiндiк жасайтын тиiстi шешiмдердi қабылдау ұсынылсын.
8. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi кәсiпорындарда жоғарыда аталған вексельдердiң бухгалтерлiк есепке алу тәртiбiн әзiрлеп, бекiтетiн болсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1995 жылғы 7 ақпандағы
N 173 қаулысына
1 қосымша
1996 жылдың егiнiнен мемлекетке астық сатып алу
Бағдарламасы
1. Мемлекеттiк азық-түлiк контракт корпорациясы (бұдан әрi - Корпорация) 1996 жылғы егiннен мемлекеттiк ресурсқа астық сатып алу жөнiндегi вексельдiк бағдарламаны жүзеге асыру үшiн 165 миллион АҚШ долларына пара-пар сомаға мемлекеттiк ресурстан өткен жылдарғы егiннiң 1 миллион тонна тағамдық астығын пайдаланады.
2. 3 сыныпты жұмсақ бидайдың сатып алу бағасының ең төмен деңгейi ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерiнен, үстеме құнға салықты есептей отырып, АҚШ-тың 120 долларынан кем болмайтындай мөлшерге және дайындаушылардан бидайды сақтауға қойған кездегi АҚШ-тың 135 долларынан жоғары емес мөлшерге пара-пар сомада белгiленедi.
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi Қазақстан Республикасының Баға және монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетiмен келiсiм бойынша басқа да дақылдардың, соттар мен өзге де сапалы астықтардың сатып алу бағаларын белгiлейдi.
3. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қазақстан Республикасының облыстары бойынша 1996 жылдың егiнiнен мемлекеттiк ресурстарға Корпорация арқылы тағамдық астық сатып алу жөнiндегi ниетi:
Ақмола                   - 200 мың тонна
Ақтөбе                   - 50 мың тонна
Батыс Қазақстан          - 50 мың тонна
Көкшетау                 - 150 мың тонна
Қостанай                 - 290 мың тонна
Солтүстiк Қазақстан      - 150 мың тонна
Торғай                   - 180 мың тонна
Алматы                   - 10 мың тонна (ақталмаған күрiш)
Қызылорда                - 20 мың тонна (ақталмаған күрiш)
Барлығы:                   1100 мың тонна
4. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiмен және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiмен (келiсiмi бойынша) бiрлесе отырып қаржы операторы ретiнде мемлекетке астық сатып алу жөнiндегi вексельдiк бағдарламаға қатысу құқығына ие болу үшiн банктер арасында тендер өткiзедi. Қазақстан Республикасының Үкiметi тендер өткiзу жөнiндегi комиссияның құрамын бекiтедi.
Комиссия бiр апта мерзiм iшiнде екiншi дәрежелi банктер арасында тендер өткiзу ережесiн жасап, бекiтедi және олардың арасында тендер туралы ақпарат хабар таратады.
Корпорация тендер жеңiмпазы болған банкпен вексельдердi есепке алуды жүргiзуге шарт жасайды.

5. Корпорация получает у Национального банка Республики Казахстан лицензию на право выпуска векселей и заключает договор с фабрикой ценных бумаг на их изготовление.
Векселя выпускаются двумя траншами: первый - в феврале 1996 года на 50 процентов от общей суммы вексельного кредита и второй транш 50 процентов - в июне текущего года.
6. Корпорация при содействии местных органов исполнительной власти в феврале 1996 года организует на конкурсной основе с регистрацией на биржах заключение контрактов с заготовительными организациями (зерновыми компаниями, акционерными обществами, хлебоприемными предприятиями) на поставку зерна в государственные ресурсы.
Заготовительные организации заключают договора с сельскохозяйственными товаропроизводителями на поставку зерна в государственные ресурсы на условиях, оговоренных в пункте 2 настоящей Программы, в соответствии с Положением о государственных ресурсах зерна Республики Казахстан, утвержденным постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 13 июня 1995 г. N 815 P950815_ . При этом объемы поставок зерна в государственные ресурсы не должны превышать 25 процентов от общего объема его производства в конкретном хозяйстве. Этот объем может быть увеличен при заинтересованной просьбе самого товаропроизводителя и наличии возможности оплаты у заготовителя.
Выполнение обязательств по заключенным контрактам заготовительные организации и сельскохозяйственные товаропроизводители гарантируют залогом имущества, правом пользования землей и другими активами.
7. Корпорация осуществляет:
передачу векселей заготовительным организациям с последующей передачей их сельскохозяйственным товаропроизводителям в соответствии с заключенными контрактами;
контроль за движением и целевым использованием выданных векселей;
ежедневный сбор информации о ходе заключения договоров и в дальнейшем закупок зерна в государственные ресурсы от каждой заготовительной организации, заключившей контракт на поставку зерна;
подведение окончательных итогов выполнения вексельной программы по закупке зерна в государственные ресурсы.
8. Сельскохозяйственные товаропроизводители рассчитываются векселями с поставщиками за необходимые для производства зерна материально-технические ресурсы и за оказанные услуги.
Поставщики производят поставки материально-технических ресурсов за векселя и предъявляют их к учету в банк, а также могут рассчитываться ими со смежными поставщиками за оказываемые им услуги и с другими кредиторами.
Банки имеют право принимать векселя к учету только по истечении не менее трех месяцев после выпуска векселей.
Банки могут использовать векселя в качестве залога при выдаче кредитов.

5. Корпорация Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiнен вексельдер шығару құқына лицензия алады және оларды дайындауға Бағалы қағаздар фабрикасымен шарт жасайды.
Вексельдер екi аралықпен: бiрiншiсi - 1996 жылдың ақпанында вексельдiк кредиттiң жалпы сомасының 50 процентiне және үстiмiздегi жылдың маусымында - 50 процентiне шығарылады.
6. Корпорация жергiлiктi атқарушы өкiметтiң жәрдемiмен 1996 жылдың ақпан айында мемлекеттiк ресурстарға астық жеткiзiп беруге биржаларда тiркеуден өткiзе отырып, конкурстық негiзде дайындау ұйымдарымен (астық компанияларымен, акционерлiк қоғамдармен, астық қабылдау кәсiпорындарымен) контракт жасауды ұйымдастырады.
Дайындау мекемелерi осы Бағдарламаның 2 тармағында көрсетiлген жағдайларда, Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1995 жылғы 13 маусымдағы N 815 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының мемлекеттiк астық ресурстары туралы Ережесiне сәйкес, мемлекеттiк ресурстарға астық жеткiзiп беру үшiн ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерiмен шарт жасайды. Бұл орайда мемлекеттiк ресурстарға астық жеткiзiп беру көлемдерi нақты шаруашылықта оны өндiрудiң жалпы көлемiнiң 25 процентiнен аспауы тиiс. Бұл көлем тауар өндiрушiнiң өзiнiң мүдделi өтiнiшi барысында және дайындаушының төлем мүмкiндiгi болғанда ұлғайтылуы мүмкiн.
Дайындау ұйымдары мен ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерi жасалған контрактқа сай мiндеттемелердiң орындалуына мүлiк кепiлiмен, жер және басқа активтердi пайдалану құқығы бойынша кепiлдiк бередi.
7. Корпорация:
вексельдердi дайындау мекемелерiне бере отырып, кейiннен оларды жасалған контракттарға сәйкес ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерiне берудi;
берiлген вексельдердiң айналымына және олардың мақсатты пайдаланылуына бақылау жасауды;
шарттардың жасалу барысы туралы күн сайын ақпараттар жинауды және келешекте астық жеткiзiп беруге контракт жасаған әрбiр дайындау ұйымдарынан мемлекеттiк ресурстарға астық сатып алуды;
мемлекеттiк ресурстарға астық сатып алу жөнiндегi вексельдiк бағдарламаларды орындаудың түпкiлiктi қорытындыларын шығаруды қамтамасыз етедi.
8. Ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерi астық өндiруге қажеттi материалдық-техникалық ресурстар мен көрсетiлген қызметтер үшiн вексельдер арқылы өнiм берушiлермен есеп айырысады.
Өнiм берушiлер вексель үшiн материалдық-техникалық ресурстарды берудi жүзеге асырады, оларды банкке есеп беруге көрсетедi, сондай-ақ олар арқылы аралас өнiм берушiлермен олардың көрсеткен қызметтерi үшiн және басқа кредиторлармен есеп айырысады.
Банктер вексельдердi шығарылғаннан үш айдан кем емес уақыт өткен соң ғана қабылдауға құқылы.
Банктер вексельдердi кредит беру кезiнде кепiл ретiнде пайдалана алады.

9. Сельскохозяйственные товаропроизводители, заключившие контракты и получившие векселя, в первоочередном порядке рассчитываются с заготовительными организациями произведенными зерном в номенклатуре и объемах, оговоренных контрактом.
10. Заготовительные организации после завершения закупки зерна передают его в установленном порядке на баланс Корпорации по цене, оговоренной в контракте, в порядке погашения полученных им векселей.
11. Погашение вексельного кредита осуществляется до 1 июня 1997 года за счет фонда финансового резерва Корпорации, ассигнований, предусмотренных в республиканском бюджете 1996 года на закупку зерна в государственные ресурсы, и других источников.
Фонд финансового резерва формируется за счет чистого дохода Корпорации от реализации 1 млн.тонн зерна, предусмотренного в качестве обеспечения векселей, другого зерна государственных ресурсов и суммы проведенной Корпорацией дооценки остатков зерна урожая прошлых лет в соответствии с распоряжением Премьер-Министра Республики Казахстан от 14 декабря 1995 г. N 509. <*>
Сноска. В пункт 11 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 17 марта 1997 г. N 327.
Приложение 2
к постановлению Правительства Республики Казахстан от 7 февраля 1996 г. N 173
С О С Т А В
Республиканской комиссии по проведению тендера
среди банков для определения эмитента и финансового
оператора вексельной программы по государственной
закупке урожая 1996 года
Романов А.Ф.           - первый заместитель Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан,
председатель комиссии
Члены комиссии:
Крещик В.А.            - начальник Главного управления
прогнозирования и совершенствования
рыночных структур Министерства
сельского хозяйства Республики
Казахстан
Менжулин Б.И.          - заместитель Министра финансов
Республики Казахстан
Садыков Б.С.           - президент Государственной
продовольственной контрактной
корпорации
Марченко Г.А.          - заместитель Председателя Национального
Банка Республики Казахстан
(по согласованию)

9. Контракт жасаған және вексель алған ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерi, бiрiншi кезекте, контрактта көрсетiлген номенклатура мен көлемдерде астық өндiрген дайындау ұйымдарымен есеп айырысады.
10. Дайындау мекемелерi астықты сатып алу аяқталғаннан кейiн оны белгiленген ретпен, алынған вексельдердi өтеу тәртiбiмен, контрактта көрсетiлген баға бойынша Корпорация балансына бередi.
11. Вексельдiк кредиттердi өтеу 1997 жылғы 1 маусымға дейiн Корпорацияның қаржылық резерв қоры мен мемлекеттiк ресурстарға және басқа да көздерге астық сатып алу үшiн 1996 жылдың республикалық бюджетiнде көзделген қаржылар есебiнен жүзеге асырылады.<*>
Қаржылық резерв қоры-вексельдердi қамтамасыз ету ретiнде көзделген 1 миллион тонна астықты, мемлекеттiк ресурстың басқа да астығын сатудан түскен Корпорацияның таза пайдасы және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң 1995 жылғы 14 желтоқсандағы N 509 өкiмiне сәйкес, өткен жылдар егiнi астығының қалдықтарын Корпорация жүргiзген қайта бағалау сомалары есебiнен қалыптасады.
ЕСКЕРТУ. 11-тармақ өзгердi - ҚРҮ-нiң 1997.03.17. N 327  қаулысымен .
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1995 жылғы 7 ақпандағы
N 173 қаулысына
2 қосымша
1996 жылдың егiнiнен мемлекетке астық сатып алу
жөнiндегi вексельдiк  бағдарламаның эмитентi мен
қаржы операторын белгiлеу үшiн банктер арасында
тендер өткiзетiн республикалық комиссияның
Құрамы
Романов А.Ф.         - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы
министрiнiң бiрiншi орынбасары, комиссия
төрағасы
Комиссия мүшелерi:
Крещик В.А.          - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы
министрлiгiнiң Нарықтық құрылымдарды
болжау және жетiлдiру бас басқармасының
бастығы
Менжулин Б.И.        - Қазақстан Республикасы Қаржы министрiнiң
орынбасары
Садықов Б.С.         - Мемлекеттiк азық-түлiк контракт
корпорациясының президентi
Марченко Г.А.        - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi
төрағасының орынбасары (келiсiмi
бойынша)