О выпуске казначейских облигаций
Постановление Правительства Республики Казахстан от 8 февраля 1996 г. N 185. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 декабря 2011 года № 1439
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 02.12.2011 № 1439 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
В целях оптимизации процесса исполнения обязательств Правительства Республики Казахстан по погашению бюджетной задолженности перед хозяйствующими субъектами и повышения их платежеспособности Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемое Положение о порядке выпуска, обращения и погашения казначейских облигаций.
2. Министерству финансов Республики Казахстан:
обеспечить выпуск казначейских облигаций в целях погашения бюджетной задолженности;
разработать инструкции по бухгалтерскому учету казначейских облигаций и операций с ними.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 февраля 1996 г. N 185
ПОЛОЖЕНИЕ О ПОРЯДКЕ ВЫПУСКА, ОБРАЩЕНИЯ
И ПОГАШЕНИЯ КАЗНАЧЕЙСКИХ ОБЛИГАЦИЙ
I. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
1. Казначейские облигации являются государственными ценными бумагами и выпускаются в целях погашения бюджетной задолженности Правительства Республики Казахстан перед хозяйствующими субъектами и субъектами бюджетного финансирования.
2. Выпуск казначейских облигаций осуществляется Министерством финансов Республики Казахстан сериями, каждая из которых представляет собой самостоятельный выпуск, имеющий свой уникальный номер, и оформляется глобальным сертификатом (приложение) на всю сумму выпуска. Выпуск казначейских облигаций производится на сумму бюджетной задолженности или сумму бюджетного финансирования, определяемую Министерством финансов Республики Казахстан и утвержденную Правительством Республики Казахстан. Контроль за порядком размещения и обращения казначейских облигаций осуществляется Министерством финансов Республики Казахстан.
3. Глобальный сертификат на весь выпуск оформляется в двух одинаковых экземплярах, один из которых хранится в уполномоченном депозитарии, а второй - в Министерстве финансов Республики Казахстан. После окончания срока обращения каждой серии казначейских облигаций и исполнения Министерством финансов Республики Казахстан своих обязательств перед держателями казначейских облигаций глобальный сертификат на выпуск погашается.
4. Уполномоченный депозитарий выступает в качестве финансового агента, осуществляющего учет и контроль за движением казначейских облигаций, а также денежные расчеты с конечными держателями казначейских облигаций на момент их погашения на основании выписок со счетов - депо, подтверждающих права владения казначейскими облигациями. Уполномоченный депозитарий назначается Министерством финансов Республики Казахстан при осуществлении каждого выпуска казначейских облигаций путем проведения тендера среди юридических лиц. Перечень документов, представляемых депозитариями на тендер, определяется Министерством финансов Республики Казахстан. Депозитарий может быть назначен уполномоченным депозитарием без проведения тендера, если он полностью выполнил свои обязательства по ранее размещенным выпускам казначейских облигаций согласно договору о депозитарном обслуживании, заключенному с Министерством финансов Республики Казахстан.

Қазынашылық облигацияларын шығару туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 8 ақпандағы N 185 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 2 желтоқсандағы № 1439 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2011.12.02 № 1439 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң алдындағы бюджеттiк берешектердi өтеу және олардың төлем жасау қабiлетiн арттыру жөнiндегi мiндеттемелерiн орындау процесiн оңтайландыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қазынашылық облигацияларын шығару, айналысқа қосу және өтеу тәртiбi туралы қоса берiлiп отырған Ереже бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi:
бюджеттiк берешектердi өтеу мақсатында қазынашылық облигацияларын шығаруды қамтамасыз етсiн;
қазынашылық облигацияларын және олармен операцияларды бухгалтерлiк есепке алу жөнiндегi нұсқаулықты әзiрлесiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң 1996 жылғы
8 ақпандағы N 185
қаулысымен бекiтiлген
Қазынашылық облигацияларын шығару,
айналысқа қосу және өтеу тәртiбi туралы
ЕРЕЖЕ
1. ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР
1. Қазынашылық облигациялары мемлекеттiк бағалы қағаздар болып табылады және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шаруашылық жүргiзушi субъектiлер алдындағы берешегiн өтеу және бюджеттiк қаржыландыру мақсатында шығарылады.
2. Қазынашылық облигацияларын шығаруды Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi сериялап жүзеге асырады, олардың әрқайсысы өзiнiң бiрегей нөмiрi бар дербес шығарым болып табылады және шығарылымның барлық сомасы ауқымды сертификатпен (қосымша) ресiмделедi. Қазынашылық облигациялары бюджеттiк берешек сомасында немесе Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiткен бюджеттiк қаржыландыру сомасында шығарылады. Қазынашылық облигацияларын орналастыру және айналысқа қосу тәртiбiн бақылауды Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi жүзеге асырады.
3. Бүкiл шығарылымға арналған ауқымды сертификат бiрдей екi данада ресiмделiп, олардың бiрi өкiлеттi депозитарийде, ал екiншiсi - Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiнде сақталады. Қазынашылық облигацияларының әр сериясының айналыста болу мерзiмi аяқталғаннан кейiн және Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi қазынашылық облигацияларын ұстаушылар алдындағы өз мiндеттемелерiн атқарған соң шығарылымға арналған ауқымды сертификат өтеледi.
4. Уәкiлдi депозитарий қазынашылық облигацияларының есебiн жүргiзудi және олардың қозғалысын бақылауды, сондай-ақ қазынашылық облигацияларын иелену құқығын растайтын депо-шоттардан алынған көшiрмелер негiзiнде қазынашылық облигацияларының өтелу сәтiнде олардың ақырғы ұстаушыларымен ақшалай есеп айырысуды жүзеге асыратын қаржы агентi ретiнде көрiнедi. Уәкiлдi депозитарийдi қазынашылық облигацияларының әрбiр шығарылымын жүзеге асыру кезiнде заңды тұлғалар арасында тендер өткiзу арқылы Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi тағайындайды. Депозитарийлер тендерге ұсынатын құжаттардың тiзбесiн Қазақстан Республикасының қаржы министрлiгi айқындайды. Егер ол Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiмен жасалған депозитарлық қызмет көрсету туралы шартқа сәйкес қазынашылық облигацияларының бұдан бұрын орналастырылған шығарылымдары бойынша өзiнiң мiндеттемелерiн толық орындаған болса, депозитарийдi тендер өткiзiлмей-ақ уәкiлдi депозитарий тағайындауы мүмкiн.

5. Реквизиты и порядок документооборота по счетам - депо
(регламент уполномоченного депозитария) согласовываются с
Министерством финансов Республики Казахстан.
6. Уполномоченный депозитарий может принимать казначейские
облигации в соответствии с утвержденным регламентом уполномоченного
депозитария, согласованным с Министерством финансов Республики
Казахстан.
II. ВЫПУСК КАЗНАЧЕЙСКИХ ОБЛИГАЦИЙ
7. Казначейские облигации выпускаются в дематериализованной
форме и размещаются в виде записей на счетах - депо в уполномоченном
депозитарии.
8. Параметры каждого выпуска определяются Министерством
финансов Республики Казахстан в условиях выпуска и обращения
казначейских облигаций, которые фиксируются в глобальном сертификате
и включают в себя следующую информацию:
дату выпуска;
порядковый и регистрационный номера выпуска;
номинальную стоимость казначейских облигаций;
общий объем выпуска;
начисляемый процент доходности и порядок выплаты процентов;
срок обращения;
максимальное число операций, которые могут быть осуществлены с
казначейскими облигациями.
9. Параметры выпуска и условия обращения казначейских облигаций фиксируются в договоре о депозитарном обслуживании, заключаемом между Министерством финансов Республики Казахстан и уполномоченным депозитарием. Уполномоченный депозитарий несет ответственность за контроль по целевому использованию казначейских облигаций и учет количества операций, осуществляемых с каждой казначейской облигацией, согласно параметрам и условиям их выпуска, отраженным в договоре о депозитарном обслуживании.
10. Уполномоченный депозитарий открывает счета - депо первичным держателям казначейских облигаций на весь выпуск, представленный глобальным сертификатом, на основании договора о депозитарном обслуживании, заключенного с Министерством финансов Республики Казахстан, и согласно списку, представляемому Министерством финансов Республики Казахстан. Первичные держатели казначейских облигаций в течение двух месяцев должны подтвердить открытие счета - депо в уполномоченном депозитарии путем передачи в Министерство финансов Республики Казахстан выписки со счетов - депо. По истечении данного срока, если первичный держатель казначейских облигаций не подтвердил открытие счета - депо, начисленные казначейские облигации аннулируются.
Сноска. В пункт 10 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 18 апреля 1996 г. N 470 P960470_ .
11. Держатели казначейских облигаций, приобретающие право собственности на казначейские облигации (в соответствии с пунктом 14 настоящего Положения) на вторичном рынке, открывают счета - депо в уполномоченном депозитарии на основании собственных заявлений.

5. Депо - шоттар жөнiндегi реквизиттер мен құжат айналысының тәртiбi (уәкiлдi депозитарийдiң регламентi) Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiмен келiсiледi.
6. Уәкiлдi депозитарий қазынашылық облигацияларын Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiмен келiсiлген уәкiлдi депозитарийдiң бекiтiлген регламентiне сәйкес қабылдай алады.
II. Қазынашылық облигацияларын шығару
7. Қазынашылық облигациялары заттық емес күйде шығарылады және уәкiлдi депозитарийдiң депо шоттарындағы жазбалар түрiнде орналастырылады.
8. Әрбiр шығарылымның өлшемдерiн қазынашылық облигацияларын шығару мен айналысқа қосудың шарттарында Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi айқындайды, олар ауқымды сертификатта тiркеледi және мынадай ақпараттарды қамтиды:
шығарылған күнi;
шығарылымның рет нөмiрi мен тiркелiм нөмiрi;
қазынашылық облигацияларының бастапқы құны;
шығарылымның жалпы көлемi;
табыстың есептелетiн процентi және проценттер төлеудiң тәртiбi;
айналыста болу мерзiмi;
қазынашылық облигацияларымен жүзеге асырылуы мүмкiн операциялардың ең көп шектi саны.
9. Қазынашылық облигацияларын шығару өлшемдерi мен айналыста болу шарттары Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi мен уәкiлдi депозитарий арасында жасалатын депозитарлық қызмет көрсету туралы шартта көрсетiледi. Уәкiлдi депозитарий депозитарлық қызмет көрсету туралы шартта көрсетiлген оларды шығару өлшемдерi мен шарттарына сәйкес қазынашылық облигацияларының мақсаты пайдалануына бақылау жасауға және әрбiр қазынашылық облигациясымен жүзеге асырылатын операциялар санының есебiн жүргiзуге жауап бередi.
10. Уәкiлдi депозитарий Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiмен жасалған депозитарлық қызмет көрсету туралы шарттың негiзiнде және Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi беретiн тiзiмге сәйкес ауқымды сертификатта көрсетiлген бүкiл шығарылымға арналған қазынашылық облигацияларының бастапқы ұстаушыларына депо шоттар ашады. Бастапқы ұстаушылар екi ай iшiнде Қазақстан Республикасын Қаржы министрлiгiне депо-шоттан көшiрме беру арқылы уәкiлдi депозитарийде депо-шот ашқанын растауы тиiс. Егер бастапқы ұстаушы депо-шот ашқанын растамаса, аталған мерзiм өткеннен кейiн оған есептелген қазынашылық облигациялары жойылады.
Ескерту. 10-тармаққа өзгерiс енгiзiлдi - ҚРҮ-нiң 1996.04.18.
N 470 қаулысымен.
11. Қайталама рынокта қазынашылық облигацияларын меншiктену құқығын сатып алатын қазынашылық облигацияларын ұстаушылар (осы Ереженiң 14-тармағына сәйкес) өз өтiнiштерiнiң негiзiнде уәкiлдi депозитарийде депо-шоттар ашады.

12. Казначейские облигации могут переходить от одного их держателя к другому и свободно обращаются на вторичном рынке. Любое перемещение прав собственности на казначейские облигации согласно пункту 14 настоящего Положения осуществляется через уполномоченный депозитарий.
13. Движение казначейских обязательств по счетам - депо происходит на основании распорядительных документов в соответствии с регламентом уполномоченного депозитария. На основании перевода казначейских облигаций со счета на счет держателям казначейских облигаций по их требованию выдаются выписки со счетов - депо, подтверждающие право собственности на казначейские облигации.
III. ОПЕРАЦИИ С КАЗНАЧЕЙСКИМИ ОБЛИГАЦИЯМИ
14. Держатель счета - депо в уполномоченном депозитарии может осуществлять с казначейскими облигациями в течение всего срока их обращения следующие операции:
продать любому юридическому лицу - резиденту Республики Казахстан согласно условиям их обращения;
заложить с целью получения кредитов на срок, не превышающий срок их обращения.
Виды операций с казначейскими облигациями, указанные в пункте 14 настоящего Положения, могут быть дополнены отдельными решениями Правительства Республики Казахстан.
15. Уполномоченный депозитарий не вправе отказывать владельцу казначейских облигаций в переводе обговоренного им в распорядительных документах количества казначейских облигаций со счета - депо покупателям.
16. Уполномоченный депозитарий еженедельно представляет в Министерство финансов Республики Казахстан отчет о перемещении прав собственности на казначейские облигации по форме отчетности, утвержденной Министерством финансов Республики Казахстан.
17. Информация о счетах - депо в уполномоченном депозитарии и количестве облигаций, находящихся на счете каждого владельца, является строго конфиденциальной.
IV. ПОГАШЕНИЕ КАЗНАЧЕЙСКИХ ОБЛИГАЦИЙ
18. Погашение казначейских облигаций и выплата начисленных по ним процентов осуществляется финансовым агентом, в качестве которого выступает уполномоченный депозитарий на основании заключенного с Министерством финансов Республики Казахстан договора за счет средств республиканского бюджета путем перевода на расчетные счета последних их держателей денежных средств.
19. Уполномоченный депозитарий не позднее трех рабочих дней после окончания срока обращения казначейских облигаций составляет сводную ведомость на погашение, в которой указываются реквизиты получателей (владельцы казначейских облигаций и областные расчетно-кассовые центры государственного Бюджетного банка Республики Казахстан) и суммы к погашению, и передает ее в Министерство финансов Республики Казахстан.

12. Қазынашылық облигациялары оларды ұстаушының бiрiнен екiншiсiне ауысуы мүмкiн және қайталама рынокта еркiн айналыста болады. Қазынашылық облигацияларын меншiктену құқықтарының кез-келген ауысуы, осы Ереженiң 14-тармағына сәйкес уәкiлдi депозитарий арқылы жүзеге асырылады.
13. Қазынашылық облигацияларының депо-шоттар бойынша қозғалысы уәкiлдi депозитарийдiң регламентiне сәйкес иелiк ету құжаттары негiзiнде жүредi. Қазынашылық облигацияларын бiр шоттан екiншi шотқа ауыстыру негiзiнде қазынашылық облигацияларын ұстаушыларға олардың талап етуi бойынша облигацияларын меншiктену құқығын растайтын депо-шоттардың көшiрмелерi берiледi.
III. Қазынашылық операцияларымен жүргiзiлетiн операциялар
14. Уәкiлдi депозитарийде депо-шот ұстаушы қазынашылық облигацияларының айналыста болуының бүкiл кезеңi iшiнде олармен мынадай операцияларды жүзеге асыра алады:
олардың айналыста болу шарттарына сәйкес кез-келген заңды тұлғаға - Қазақстан Республикасының резидентiне сату;
несиелер алу мақсатында олардың айналыста болу мерзiмiнен аспайтын мерзiмге аманатқа салу.
Қазынашылық облигацияларымен жүргiзiлетiн операциялардың 14-тармақта көрсетiлген түрлерi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң жекелеген шешiмдерiмен толықтырылуы мүмкiн.
15. Уәкiлдi депозитарийдiң қазынашылық облигацияларының иесiне өздерi иелiк ету құжаттарында келiскен қазынашылық облигацияларының санын депо-шоттан сатып алушыларға аударудан бас тартуға құқы жоқ.
16. Уәкiлдi депозитарий Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi бекiткен есеп беру нысаны бойынша қазынашылық облигацияларын меншiктену құқықтарының орын ауыстыруы туралы апта сайын Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiне есеп берiп отырады.
17. Уәкiлдi депозитарийдегi депо-шоттар және әрбiр иесiнiң шотындағы облигациялардың саны туралы ақпарат қатаң құпия болып табылады.
IV. Қазынашылық облигацияларын өтеу
18. Қазынашылық облигацияларын өтеудi және олар бойынша есептелген проценттер төлеудi Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiмен жасалған шарт негiзiнде қаржы агентi ретiнде көрiнетiн Уәкiлдi депозитарий оларды соңғы ұстаушылардың есеп айырысу шоттарына ақшалай қаражатты аудару арқылы республикалық бюджет қаржысы есебiнен жүзеге асырады.
19. Уәкiлдi депозитарий қазынашылық облигацияларының айналыста болу мерзiмi аяқталғаннан кейiн үш жұмыс күнiнен кешiктiрмей өтеуге арналған жиынтық ведомость жасайды, онда алушылардың деректерiн (қазынашылық облигацияларының иелерi және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң облыстық есептеу-касса орталықтары) және өтелетiн соманы көрсетiп, оны Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiне бередi.

20. Министерство финансов Республики Казахстан в течение трех
рабочих дней с момента получения сводной ведомости на погашение
перечисляет на корреспондентский счет депозитария денежные средства
в объеме, указанном в сводной ведомости.
21. Уполномоченный депозитарий не позднее 7 рабочих дней с
момента поступления вышеуказанных денежных средств на свой счет
переводит их на счета получателей.
Приложение
ГЛОБАЛЬНЫЙ СЕРТИФИКАТ
ВЫПУСКА N 001
КАЗНАЧЕЙСКИХ ОБЛИГАЦИЙ
Настоящий глобальный сертификат оформлен на весь объем выпуска
казначейских облигаций.
Казначейские облигации выпускаются Министерством финансов Республики Казахстан согласно Положению о порядке выпуска, обращения и погашения казначейских облигаций, утвержденному постановлением Правительства Республики Казахстан от 8 февраля 1996 г. N 185 "О выпуске казначейских облигаций" и в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 8 февраля 1996 г. N 178 "О конвертации срочных обращаемых векселей и вексельных обязательств Министерства финансов Республики Казахстан на казначейские облигации".
Основные параметры выпуска утверждены приказом Министра финансов Республики Казахстан от "____"__________1996 г. N____
Государственный регистрационный номер:__________
Объем выпуска:________________________________________тенге
Номинальная стоимость одной облигации: 1000 (одна тысяча) тенге
Дата начала размещения обязательств "____"__________1996 г.
Форма выпуска - бездокументарная. Выпуск оформлен данным глобальным сертификатом. Право собственности на казначейские облигации фиксируется в форме записи на счетах - депо в уполномоченном депозитарии. Первичным владельцам казначейских облигаций счета - депо открываются согласно приложению к настоящему глобальному сертификату.
Условия обращения:
1. Обращение казначейских облигаций осуществляется в соответствии с договором о депозитарном сотрудничестве, заключенным между Министерством финансов Республики Казахстан и уполномоченным депозитарием от "____"___________1996 г. согласно Положению о порядке выпуска, обращения и погашения казначейских облигаций.
2. Максимальное количество операций предусмотренное по каждой облигации:_____________.
Настоящий глобальный сертификат составлен в двух подлинных экземплярах - по одному для Министерства финансов Республики Казахстан и уполномоченного депозитария.

20. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiне өтеуге арналған жиынтық ведомосын алған сәттен бастап үш жұмыс күнi iшiнде депозитарийдiң корреспонденттiк шотына ақша қаражатын жиынтық ведомоста көрсетiлген көлемде аударады.
21. Уәкiлдi депозитарий жоғарыда аталған ақша қаражаты өз шотына келiп түскен сәттен бастап жетi жұмыс күнiнен кешiктiрмей оларды алушылардың шоттарына аударады.
қосымша
Қазынашылық облигацияларының N 001
шығарылымының ауқымды сертификаты
Осы ауқымды сертификат қазынашылық облигациялары шығарылымының бүкiл көлемiне арналып ресiмделген.
Қазынашылық облигацияларын "Қазынашылық облигацияларын шығару туралы" 1996 жылғы "8" ақпандағы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң N 185 қаулысымен бекiтiлген қазынашылық облигацияларын шығару, айналысқа қосу және өтеу тәртiбi туралы Ережеге және "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң 1994 жылғы жедел айналыстағы вексельдiк мiндеттемелерiн қазынашылық облигацияларына айналдыру туралы" 1996 жылғы 8 ақпандағы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң N 178 қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi шығарады.
Шығарылымның негiзгi өлшемдерi Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң 1996 жылғы " "______________ N____бұйрығымен бекiтiлген.
Мемлекеттiк тiркелiм нөмiрi:________
Шығарылымның көлемi___ _____________________теңге
Бiр облигацияның бастапқы құны 1000 (бiр мың) теңге.
Қазынашылық облигацияларын орналастырудың басталған күнi:
1996 жылғы " " ___________
Шығарылым нысаны - құжаттамасыз. Шығарылым осы ауқымды сертификатпен ресiмделген. Қазынашылық облигацияларын меншiктену құқығы уәкiлдi депозитарийдегi депо-шоттарға жазып қою нысанында тiркеледi. Қазынашылық облигацияларының бастапқы иелерiне депо-шоттар осы ауқымды сертификаттың қосымшасына сәйкес ашылады.
Айналыста болу шарттары:
1. Қазынашылық облигацияларының айналыста болуы қазынашылық облигацияларын шығару, айналысқа қосу және өтеу тәртiбi туралы Ережеге сәйкес Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi мен уәкiлдi депозитарий арасында депозитарлық ынтымақтастық туралы 1996 жылғы " "_____________жасалған шартқа сәйкес жүзеге асырылады.
2. Әрбiр облигация бойынша көзделiп отырған операциялардың ең көп шектi саны:_______
Осы Ауқымды сертификат Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi мен уәкiлдi депозитарий үшiн бiр-бiрден - екi түпнұсқа данада жасалды.