О Комитете по стандартизации, метрологии и сертификации Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 февраля 1996 г. N 225. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 20 мая 1997 г. N 851 ~P970851.
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 19 октября 1995 г. N 2541  U952541_ "О совершенствовании структуры центральных исполнительных органов Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1995 г., N 33, ст. 409) Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить Положение о Комитете по стандартизации, метрологии и сертификации Республики Казахстан (прилагается).
2. Установить, что решения Комитета по стандартизации, метрологии и сертификации Республики Казахстан по вопросам, отнесенным к его компетенции, обязательны для исполнения министерствами, государственными комитетами, иными центральными и местными исполнительными органами Республики Казахстан, юридическими лицами, независимо от форм собственности, и физическими лицами.
3. Уполномочить Комитет по стандартизации, метрологии и сертификации Республики Казахстан представлять по поручению Правительства интересы Республики Казахстан в международных, зарубежных региональных и национальных организациях по стандартизации, метрологии и сертификации.
4. Предоставить Председателю право утверждать штатное расписание в пределах утвержденных структуры, численности и фонда оплаты труда.
5. Утвердить перечень территориальных органов, предприятий и организаций Комитета по стандартизации, метрологии и сертификации Республики Казахстан согласно приложению.
6. Установить, что финансирование деятельности Комитета по стандартизации, метрологии и сертификации Республики Казахстан и его подведомственных органов в части государственного надзора за соблюдением стандартов, технических условий, метрологических правил, состоянием и применением средств измерений, а также создания и содержания эталонной базы единиц физических величин, разработки основополагающих стандартов Республики Казахстан и межгосударственных стандартов осуществляется за счет республиканского бюджета.<*>
Сноска. Абзац второй пункта 6 - исключен согласно постановлению Правительства Республики Казахстан от 8 апреля 1997 года N 505  P970505_
7. Признать утратившими силу:
постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 22 апреля 1994 г. N 424 "О Комитете по стандартизации, метрологии и сертификации при Кабинете Министров Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1994 г., N 19, ст. 190);
пункт 30 изменений и дополнений, которые вносятся в решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 6 февраля 1995 г. N 115 "О внесении изменений и дополнений в решения Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1995 г., N 5, ст. 62);
пункт 3 изменений, которые вносятся в решения Правительства Республики Казахстан по вопросам стандартизации и сертификации, утвержденных постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 13 сентября 1995 г. N 1259  P951259_ "О внесении изменений и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан по вопросам стандартизации и сертификации" (САПП Республики Казахстан, 1995 г., N 30, ст. 377).
Премьер-Министр
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕНО
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 21 февраля 1996 г. N 225
П О Л О Ж Е Н И Е
о Комитете по стандартизации, метрологии
и сертификации Республики Казахстан
I. Общие положения

Қазақстан Республикасының Стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi комитетi туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1996 жылғы 21 ақпан N 225. Күшi жойылды - ҚРҮ-нiң 1997.05.20. N 851 қаулысымен. ~P970851
"Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органдарының құрылымын жетiлдiру туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 19 қазандағы N 2541 U952541_ Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1995 ж., N 33, 409-бап) сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының Стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi комитетi туралы Ереже бекiтiлсiн (қоса берiлiп отыр).
2. Қазақстан Республикасы Стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi комитеттiң оның құзырына жатқызылған мәселелер бойынша шешiмдерi Қазақстан Республикасының министрлiктерi, мемлекеттiк комитеттерi, өзге де атқарушы органдары мен меншiк нысанына қарамастан заңды тұлғалардың және жеке тұлғалардың орындауы үшiн мiндеттi деп белгiленсiн.
3. Қазақстан Республикасының Стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi комитетiне Үкiметтiң тапсырмасымен стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi халықаралық, шетелдiк, аймақтық және ұлттық ұйымдарда Қазақстан Республикасының мүддесiн бiлдiруге өкiлеттiк берiлсiн.
4. Төрағаға бекiтiлген құрылым, саны және еңбекақы қоры шегiнде штаттық кестенi бекiту құқығы берiлсiн.
5. Қазақстан Республикасының Стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi комитеттiң аумақтық органдарының, кәсiпорындарының және ұйымдарының тiзбесi бекiтiлсiн (қоса берiлiп отыр).
6. Қазақстан Республикасының Стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi комитетiнiң және оның ведомстволық бағыныстағы органдардың стандарттаудың, техникалық шарттардың, метрологиялық ережелердiң сақталуына, өлшем құралдарының жай-күйi мен қолданылуына, сондай-ақ физикалық көлемдер бiрлiгiнiң эталондық базасын құру және ұстау, Қазақстан Республикасының негiзгi стандарттарын және мемлекетаралық стандарттарды жасауға мемлекеттiк қадағалау бөлiгiндегi қызметiн қаржыландыру республикалық бюджет есебiнен жүзеге асырылады деп белгiленсiн.
ЕСКЕРТУ. 6-тармақтың 2-абзацы алынып тасталды - ҚРҮ-нiң
1997.04.08. N 505 қаулысымен. P970505_
7. "Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi жанындағы Стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi комитетi туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1995 жылғы 22 сәуiрдегi N 424 қаулысының (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1994 ж., N 19, 190-бап);
"Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмдерiне өзгертулер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1995 жылғы 6 ақпандағы N 115 қаулысымен (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1995 ж., N 5, 62-бап) бекiтiлген Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмдерiне енгiзiлетiн өзгертулер мен толықтырулардың 30-тармағы;
"Стандарттау және сертификаттау мәселелерi жөнiндегi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне өзгертулер енгiзу және күшi жойылған деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1995 жылғы 13 қыркүйектегi N 1259 P951259_ қаулысымен
(Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1995 ж., N 30, 377-бап) бекiтiлген
стандарттау және сертификаттау мәселелерi жөнiнде Қазақстан
Республикасы Үкiметiнiң шешiмдерiне енгiзiлетiн өзгертулердiң
3-тармағының күшi жойылған деп танылсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1996 жылғы 21 ақпандағы
N 225 қаулысымен
БЕКIТIЛГЕН
Қазақстан Республикасының Стандарттау, метрология
және сертификаттау жөнiндегi комитетi туралы
ЕРЕЖЕ
I. Жалпы ережелер

1. Комитет по стандартизации, метрологии и сертификации Республики Казахстан (Госстандарт Республики Казахстан) является центральным исполнительным органом, осуществляющим государственное управление в сфере стандартизации, метрологии, сертификации и государственного надзора за соблюдением требований стандартов, технических условий и состоянием средств измерений в Республике Казахстан.
2. Госстандарт Республики Казахстан осуществляет свою деятельность, руководствуясь Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан, международными договорами и соглашениями, а также настоящим Положением.
3. Госстандарт Республики Казахстан является юридическим лицом, имеет печать с изображением Государственного герба Республики Казахстан, своим наименованием на казахском и русском языках, фирменные бланки, специальный знак и штампы для регистрации и удостоверения поверочных, сертификационных работ, серийного выпуска средств измерений и других целей.
II. Задачи и функции
4. Основными задачами Госстандарта Республики Казахстан являются:
проведение единой научно-технической политики в области стандартизации, метрологии, сертификации в целях обеспечения качества продукции и защиты интересов Республики Казахстан, прав потребителей, устранения технических барьеров в товарообмене при выходе на международный рынок;
создание нормативной базы, способствующей развитию рыночных отношений;
разработка, обеспечение функционирования и совершенствование государственных систем стандартизации, сертификации и единства измерений;
создание и поддержание эталонной базы единиц физических величин;
приведение в соответствие государственных стандартов Республики Казахстан с требованиями международных, региональных и межгосударственных стандартов;
участие в разработке законодательных и нормативных актов, разработка методических документов по стандартизации, метрологии, сертификации, государственному надзору;
координация работы и осуществление организационно-методического руководства министерствами, государственными комитетами, иными центральными и местными исполнительными органами и юридическими лицами для обеспечения функционирования международных, межгосударственных и государственных систем стандартизации, сертификации и единства измерений;
осуществление государственного надзора за качеством продукции, соблюдением требований стандартов и технических условий, метрологических правил и состоянием средств измерений.
5. Госстандарт Республики Казахстан в соответствии с возложенными на него задачами:
определяет основные направления развития стандартизации, метрологии и сертификации в Республике Казахстан;
участвует совместно с министерствами, государственными комитетами и иными центральными и местными исполнительными органами Республики Казахстан в разработке текущих и долгосрочных программ по повышению технического уровня и качества продукции, повышения ее конкурентоспособности на внешнем рынке;
участвует в разработке межгосударственных и региональных систем стандартизации, метрологии и сертификации, организует их функционирование;
участвует в составлении и реализации межгосударственных программ по объектам стандартизации, метрологии и сертификации;
оценивает достигнутый уровень развития стандартизации, метрологии и сертификации, определяет пути наиболее эффективного использования научных и технических достижений в этих областях;
разрабатывает совместно с министерствами, государственными комитетами и иными центральными и местными исполнительными органами Республики Казахстан и техническими комитетами по стандартизации ежегодные планы государственной стандартизации и утверждает их, а также готовит предложения к планам межгосударственной стандартизации;
организует разработку, пересмотр, экспертизу, утверждение и регистрацию государственных стандартов Республики Казахстан и других нормативных документов по стандартизации, метрологии и сертификации;
формирует и ведет фонд государственных, межгосударственных, региональных, международных и национальных стандартов других стран;
осуществляет издание, переиздание и распространение государственных, межгосударственных стандартов, а также правил и рекомендаций международных организаций по стандартизации, метрологии и сертификации;
осуществляет извещение министерств, государственных комитетов, иных центральных и местных исполнительных органов и хозяйствующих субъектов о зарегистрированной нормативной документации на продукцию и выпускаемые средства измерений, а также об изменениях требований нормативной документации в области стандартизации, метрологии и сертификации;
организует и проводит государственный надзор за соблюдением требований стандартов и технических условий, метрологических правил, состоянием и применением средств измерений, работой ведомственных служб стандартизации и метрологических служб в центральных исполнительных органах и у юридических лиц, независимо от форм собственности, а также инспекционный контроль за сертифицированной и лицензируемой продукцией;
обобщает результаты государственного надзора, анализирует технический уровень и конкурентоспособность отечественной продукции (товаров, услуг), формирует банки данных о качестве отечественной и импортируемой продукции, о нарушениях требований стандартов и технических условий и информирует Правительство Республики Казахстан;
организует и проводит работы по сертификации продукции (работ, услуг) и систем качества, аккредитации и регистрации органов по сертификации, испытательных лабораторий (центров) и предприятий. Информирует заинтересованные органы управления и юридические лица, независимо от форм собственности, заинтересованные международные, региональные и национальные организации об аккредитованных органах по сертификации, испытательных лабораториях (центрах и предприятиях, о сертифицируемой продукции и сертифицированных системах качества);
организует работы по классификации и кодированию технико-экономической и социальной информации, каталогизации продукции, внедрению системы штрихового кодирования продукции;
организует ведение государственного оружейного кадастра;
проводит лицензирование деятельности юридических и физических лиц по производству, поверке, ремонту, реализации и прокату средств измерений, производство алкогольной продукции, а также производство конституционно определенных материально-изобразительных предметов, олицетворяющих государственные символы Республики Казахстан;
обеспечивает хранение, поддержание на необходимом уровне и развитие государственной эталонной базы единиц физических величин;
ведет государственный реестр допущенных к применению средств измерений, стандартных образцов, аккредитованных поверочных лабораторий и метрологических служб;
организует функционирование государственной и ведомственных метрологических служб, службы стандартных образцов веществ и материалов;
проводит государственные испытания выпускаемых в Республике Казахстан и импортируемых средств измерений, государственную поверку и метрологическую аттестацию средств измерений и измерительных систем, а также ведет учет юридических лиц, осуществляющих изготовление, ремонт, прокат и продажу средств измерений;
организует и проводит подготовку и повышение квалификации специалистов, аудиторов в области стандартизации, сертификации и метрологии, ведет государственный реестр аудиторов;
осуществляет международное и межгосударственное сотрудничество в области стандартизации, метрологии и сертификации;
представляет по поручению Правительства Республику Казахстан в международных, зарубежных, региональных и национальных организациях по стандартизации, метрологии и сертификации;
определяет основные направления деятельности территориальных органов, предприятий и организаций Комитета по стандартизации, метрологии и сертификации Республики Казахстан, контролирует их деятельность;<*>
Сноска. Абзац двадцать шестой пункта 5 - исключен согласно постановлению Правительства Республики Казахстан от 8 апреля 1997 года N 505  P970505_
III. Права и обязанности

1. Қазақстан Республикасының Стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi комитетi (Қазақстан Республикасының Мемстандарты) Қазақстан Республикасындағы стандарттау, метрология, сертификаттау және стандарттардың талаптарының, техникалық жағдайлардың және өлшеу құралдарының жай-күйiне сақталуына мемлекеттiк қадағалау саласындағы мемлекеттiк басқаруды жүзеге асырушы орталық атқарушы орган болып табылады.
2. Қазақстан Республикасының Мемстандарты өзiнiң қызметiн Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентi мен Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң актiлерiн, халықаралық шарттары мен келiсiмдерiн, сондай-ақ осы Ереженi басшылыққа алып жүзеге асырады.
3. Қазақстан Республикасының Мемстандартты заңды тұлға болып табылады, орыс және қазақ тiлдерiнде өзiнiң атауы жазылған Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк гербi бейнеленген мөрi, фирмалық бланкiлерi, арнаулы белгiсi мен тексеру, сертификаттау жұмыстарын, өлшеу құралдарының сериялық шығарылымын тiркеуге және куәландыруға және басқа да мақсаттарға арналған мөртаңбалары бар.
II. Мiндеттерi мен функциялары
4. Мемстандарттың негiзгi мiндеттерi мыналар болып табылады:
өнiмнiң сапасын қамтамасыз ету және Қазақстан Республикасының мүдделерiн, тұтынушылардың құқықтарын қорғау, халықаралық рынокқа шығу кезiнде тауар айырбасында техникалық кедергiлердi жою мақсатында стандарттау, метрология, сертификаттау саласында бiрыңғай ғылыми-техникалық саясат жүргiзу;
нарықтық қатынастардың дамуына жағдай жасайтын нормативтiк база құру;
стандарттау, сертификаттау және өлшемдер бiрлiгiнiң мемлекеттiк жүйесiн әзiрлеу, жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету мен жетiлдiру;
физикалық шамалар бiрлiктерiнiң эталондық базасын құру мен қолдау;
Қазақстан Республикасының стандарттарын халықаралық, аймақтық және мемлекетаралық стандарттарға сәйкестiкке келтiру;
заңдар мен нормативтiк актiлердi әзiрлеуге қатысу, стандарттау, метрология, сертификаттау, мемлекеттiк қадағалау бойынша әдiстемелiк құжаттар әзiрлеу;
стандарттау, метрология және өлшемдер бiрлiгiнiң халықаралық, мемлекетаралық және мемлекеттiк жүйелерiнiң жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету үшiн министрлiктердiң, мемлекеттiк комитеттердiң, өзге де орталық және жергiлiктi атқарушы органдар мен заңды тұлғалардың жұмысын үйлестiру және ұйымдастыру-әдiстемелiк басшылықты жүзеге асыру;
өнiмнiң сапасына, стандарттардың талаптары мен техникалық шарттардың сақталуына, метрологиялық қағидалар мен өлшеу құралдарының жай-күйiне мемлекеттiк қадағалауды жүзеге асыру.
5. Мемстандарт өзiне жүктелген мiндеттерге сәйкес:
Қазақстан Республикасында стандарттауды, метрология мен сертификаттауды дамытудың негiзгi бағыттарын айқындайды;
Қазақстан Республикасының министрлiктерiмен, мемлекеттiк комитеттерiмен және басқа орталық және жергiлiктi атқарушы органдарымен бiрлесiп өнiмнiң техникалық деңгейiн және сапасын көтеру, оның сыртқы рынокта бәсекелестiк қабілетiн арттыру жөнiндегi ағымдағы және ұзақ мерзiмдi бағдарламаларды әзiрлеуге қатысады;
стандарттаудың, метрология және сертификаттаудың мемлекетаралық және аймақтық жүйелерiн әзiрлеуге қатысады, оның жұмыс iстеуiн ұйымдастырады;
стандарттау, метрология және сертификаттау объектiлерi бойынша мемлекетаралық бағдарламаларды жасауға және жүзеге асыруға қатысады;
стандарттау, метрология және сертификаттауды дамытудың қол жеткен деңгейiне баға бередi, бұл салаларда ғылым мен техника жетiстiктерiн мейлiнше тиiмдi пайдалану жолдарын айқындайды;
Қазақстан Республикасының министрлiктерiмен, мемлекеттiк комитеттерiмен, өзге де орталық және жергiлiктi атқарушы органдарымен және стандарттау жөнiндегi техникалық комитеттермен бiрлесiп мемлекеттiк стандарттаудың жыл сайынғы жоспарларын әзiрлейдi және оларды бекiтедi, сондай-ақ мемлекетаралық стандарттау жоспарларына ұсыныстар дайындайды;
Қазақстан Республикасының стандарттарын және стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi басқа да нормативтiк құжаттарды әзiрлеудi, қайта қарауды, сараптауды, бекiту мен тiркеудi ұйымдастырады;
басқа елдердiң мемлекеттiк, мемлекетаралық, аймақтық, халықаралық және ұлттық стандарттарының қорын құрады және жүргiзедi;
мемлекеттiк, мемлекетаралық стандарттарды, сондай-ақ стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi халықаралық ұйымдардың ережелерi мен ұсыныстамаларын басып шығарады, қайта басуды және тартуды жүзеге асырады;
министрлiктерге, мемлекеттiк комитеттерге, өзге де орталық және жергiлiктi атқарушы органдарға және шаруашылық жүргiзушi субъектiлерге өнiмге және шығарылған өлшеу құралдарына арналған тiркелген нормативтiк құжаттама туралы, сондай-ақ стандарттау, метрология және сертификаттау саласындағы нормативтiк құжаттама талаптарының өзгерiсi туралы хабарлайды;
стандарттардың талаптары мен техникалық шарттардың, метрологиялық қағидалардың сақталуына, өлшеу құралдарының жай-күйi мен қолданылуына ведомстволық қызметтердiң, орталық атқарушы органдардың және меншiктiң барлық нысанындағы заңды тұлғалардың стандарттау және метрология қызметтерiнiң жұмысына мемлекеттiк қадағалауды, сондай-ақ сертификатталған және лицензияланған өнiмге инспекциялық бақылауды ұйымдастырады және жүргiзедi;
мемлекеттiк қадағалаудың нәтижелерiн қорытындылайды, отандық өнiмнiң техникалық деңгейi мен бәсекелестiк қабiлетiне (тауарлар, қызмет көрсету) талдау жасайды, отандық және импортталған өнiмнiң сапасы туралы, стандарттардың талаптары мен техникалық шарттардың бұзылуы туралы деректер банкiн қалыптастырады және Қазақстан Республикасының Үкiметiне ақпарат бередi;
өнiмдi сертификаттау және сапа жүйелерi жөнiндегi жұмыстарды (қызмет, қызмет көрсету), сертификаттау жөнiндегi органдарды, сынақ зертханаларын (орталықтарын) мен кәсiпорындарды бекiту мен тiркеудi ұйымдастырады және жүргiзедi;
сертификаттау жөнiндегi тiркелген органдар, сынақ зертханалары (орталықтары мен кәсiпорындары, сертификатталған өнiм мен сертификатталған сапа жүйелерi туралы) туралы басқарушы органдар мен меншiктiң барлық нысанындағы заңды тұлғаларға, мүдделi халықаралық, аймақтық және ұлттық ұйымдарға хабарлайды;
техникалық-экономикалық және әлеуметтiк ақпаратты жiктеу мен кодтау, өнiмдi каталогтау, өнiмдi штрихтi кодтау жүйесiн енгiзу жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастырады;
мемлекеттiк қару-жарақ кадастрын жүргiзудi ұйымдастырады;
өлшеу құралдарын жасау, тексеру, жөндеу, сату және жалға беру, алкогольды өнiм өндiру, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк нышанын бiлдiретiн заң жүзiнде бекiтiлген материалдық бейнелi заттар жөнiндегi заңды және жеке тұлғалардың қызметiне лицензиялау жүргiзедi;
физикалық шамалар бiрлiктерiнiң мемлекеттiк эталондық базасын қажеттi деңгейде сақтауды, қолдауды және дамытуды қамтамасыз етедi;
қолдануға рұқсат етiлген өлшеу құралдарының, стандартты үлгiлердiң, тiркелген тексеру зертханалары мен метрологиялық қызметтердiң мемлекеттiк реестрiн жүргiзедi;
мемлекеттiк және ведомстволық метрологиялық қызметтердiң, заттар мен материалдардың стандарттық үлгiлерi қызметтерiнiң жұмыс iстеуiн ұйымдастырады;
Қазақстан Республикасында шығарылған және импортталған өлшеу құралдарына мемлекеттiк сынақтар, өлшеу құралдары мен өлшем жүйелерiне мемлекеттiк тексерiс пен метрологиялық аттестация жүргiзедi, сондай-ақ өлшеу құралдарын жасайтын, жөндейтiн, жалға беретiн және сататын заңды тұлғалардың есебiн алады;
стандарттау, сертификаттау және метрология саласында мамандар мен аудиторлар даярлау мен олардың бiлiктiлiгiн көтерудi ұйымдастырады және жүргiзедi, аудиторлардың мемлекеттiк реестрiн жүргiзедi;
стандарттау, метрология және сертификаттау саласында халықаралық және мемлекетаралық ынтымақтастықты жүзеге асырады;
Үкiметтiң тапсыруы бойынша стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi халықаралық, шетелдiк, аймақтық және ұлттық ұйымдарда Қазақстан Республикасын бiлдiредi;
Қазақстан Республикасының Стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi комитетi аймақтық органдарының, кәсiпорындары мен ұйымдарының қызметiнiң негiзгi бағыттарын айқындайды, олардың қызметiне бақылау жасайды;
ЕСКЕРТУ. 5-тармақтан 27-абзац алынып тасталды - ҚРҮ-нiң
1997.04.08. N 505 қаулысымен. P970505_
III. Құқықтары мен мiндеттерi

6. Для выполнения поставленных задач и возложенных функций Госстандарт Республики Казахстан имеет право:
принимать решения, обязательные для исполнения министерствами, государственными комитетами, иными центральными и местными исполнительными органами и юридическими лицами, независимо от форм собственности, в пределах своей компетенции;
посещать в установленном порядке предприятия, организации и другие юридические лица, независимо от форм собственности, для выполнения возложенных на Госстандарт Республики Казахстан задач;
применять определенные законодательством меры при установлении фактов нарушения требований стандартов и технических условий, метрологических правил и правил по сертификации;
принимать решения об уничтожении или о дальнейшей переработке продукции и товаров в случаях признания их непригодными к реализации и употреблению в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан;
заслушивать министерства, государственные комитеты и иные центральные и местные исполнительные органы и юридические лица о состоянии проводимой ими работы по стандартизации, метрологии, сертификации и качеству продукции, принимать соответствующие меры в пределах своей компетенции, запрашивать и получать в установленном порядке необходимую информацию для выполнения возложенных на него задач;
привлекать в установленном порядке высококвалифицированных специалистов для совместной работы в области стандартизации, метрологии, испытаний и сертификации;
выдавать сертификаты на продукцию, системы качества, производства и утверждения типа средств измерений;
устанавливать правила признания зарубежных сертификатов, знаков соответствия, проводить аккредитацию зарубежных испытательных центров, поверочных лабораторий и органов по сертификации в государственной системе сертификации Республики Казахстан;
выдавать лицензии установленной формы юридическим и физическим лицам на право производства алкогольной продукции, конституционно определенных материально-изобразительных предметов, олицетворяющих государственные символы Республики Казахстан, а также производства, поверки, ремонта, реализации и проката средств измерений;
образовывать совместно с министерствами, государственными комитетами, иными центральными и местными исполнительными органами и юридическими лицами технические комитеты по разработке стандартов;
принимать решения по применению или отмене административных и экономических санкций, а также других определенных законодательством мер воздействия к предприятиям, организациям и другим юридическим лицам по результатам проверок, проведенных территориальными органами Госстандарта Республики Казахстан.

6. Қойылған мiндеттер мен жүктелген функцияларын орындау үшiн Қазақстан Республикасы Мемстандартының мыналарға құқы бар:
өз құзыретi шегiнде министрлiктердiң, мемлекеттiк комитеттердiң өзге де орталық және жергiлiктi атқарушы органдар мен меншiктiң барлық нысанындағы заңды тұлғалардың орындауы мiндеттi шешiмдер қабылдайды;
Қазақстан Республикасының Мемстандартына жүктелген мiндеттердi орындау үшiн белгiленген тәртiппен кәсiпорындарда, ұйымдар мен меншiктiң барлық нысанындағы басқа да заңды тұлғаларда болады;
стандарттардың талаптары мен техникалық шарттардың, метрологиялық қағидалар мен сертификаттау ережелерiнiң бұзылуы фактiлерiн анықтаған кезде белгiлi бiр заң шараларын қабылдайды;
өнiм мен тауарлар сатуға және тұтынуға жарамсыз деп танылған жағдайларда Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген тәртiппен оларды жою немесе одан әрi өңдеуге шешiм қабылдайды;
стандарттау, метрология, сертификаттау және өнiмнiң сапасы бойынша министрлiктердiң, мемлекеттiк комитеттердiң, өзге де орталық және жергiлiктi атқарушы органдар мен заңды тұлғалардың жүргiзген жұмысының жай-күйi туралы оларды тыңдайды, өз құзыретiнiң шегiнде тиiстi шаралар қабылдайды, өзiне жүктелген мiндеттердi орындау үшiн белгiленген тәртiппен қажеттi ақпаратты сұрайды және алады;
стандарттау, метрология, сынақтар мен сертификаттау саласындағы бiрлескен жұмыс үшiн белгiленген тәртiппен жоғары бiлiктi мамандарды тартады;
өнiмге, сапа жүйесiне, өлшеу құралдарының үлгiлерiн жасау мен бекiтуге сертификаттар бередi;
шетел сертификаттарын, белгiлерiнiң сәйкестiлiгiн тану ережелерiн белгiлейдi, шетел сынақ орталықтарын, тексеру зертханаларын және Қазақстан Республикасының мемлекеттiк сертификаттау жүйесiндегi сертификаттау жөнiндегi органдарды тiркеудi жүргiзедi;
алкогольды өнiм өндiру, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк нышанын бiлдiретiн заң жүзiнде бекiтiлген материалдық-бейнелi заттар жасау, сондай-ақ өлшеу құралдарын жасау, тексеру, жөндеу, сату және жалға беру құқына заңды және жеке тұлғаларға белгiленген нысанда лицензиялар бередi;
министрлiктермен, мемлекеттiк комитеттермен, өзге де орталық және жергiлiктi атқарушы органдармен және заңды тұлғалармен бiрлесiп стандарттарды әзiрлеу жөнiндегi техникалық комитеттер құрады;
әкiмшiлiк және экономикалық санкцияларын қолдану немесе олардың күшiн жою жөнiнде шешiмдер, сондай-ақ аумақтық органдар жүргiзген тексерiстердiң нәтижесi бойынша кәсiпорындарға, ұйымдар мен басқа да заңды тұлғаларға заңмен белгiленген ықпал ету шараларын қабылдайды.

7. Госстандарт Республики Казахстан обязан:
проводить единую научно-техническую политику в области
стандартизации, метрологии и сертификации;
защищать права потребителей в вопросах качества продукции,
товаров и услуг;
содействовать устранению технических барьеров в товарообмене
при выходе на международный рынок;
создавать нормативную базу, способствующую развитию рыночных
отношений;
обеспечивать функционирование и совершенствование
государственных систем стандартизации, сертификации и единства
измерений.
IV. Руководящие органы
8. Госстандарт Республики Казахстан возглавляет Председатель, назначаемый Правительством Республики Казахстан. Председатель Госстандарта по должности является Главным государственным инспектором Республики Казахстан по надзору за стандартами и средствами измерений;
Председатель Госстандарта Республики Казахстан:
представляет интересы Госстандарта Республики Казахстан в центральных и местных исполнительных органах, организациях и на предприятиях, заключает договоры, открывает в банках расчетные и другие счета, несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Госстандарт Республики Казахстан задач;
организует деятельность структурных подразделений Госстандарта Республики Казахстан и подведомственных ему предприятий и организаций;
назначает и освобождает руководителей территориальных органов (главных инспекторов области по надзору за стандартами и средствами измерений), предприятий и организаций, входящих в систему Госстандарта Республики Казахстан;
представляет по поручению Правительства Республики Казахстан Госстандарт Республики Казахстан в международных, зарубежных, региональных и национальных организациях по стандартизации и метрологии.
9. Заместитель Председателя Госстандарта Республики Казахстан утверждается Правительством Республики Казахстан по представлению Председателя Госстандарта Республики Казахстан;
заместитель Председателя Госстандарта Республики Казахстан является по должности заместителем Главного государственного инспектора по надзору за стандартами и средствами измерений.
10. В Гостандарте Республики Казахстан образуется коллегия, численный состав которой утверждается Правительством Республики Казахстан, персональный состав утверждается Председателем Госстандарта Республики Казахстан. Решения коллегии проводятся в жизнь постановлениями и приказами Председателя Госстандарта Республики Казахстан.
V. Организация работы территориальных органов,
предприятий и организаций
11. Госстандарт Республики Казахстан непосредственно руководит работой подведомственных ему территориальных органов, предприятий и организаций. Взаимоотношения между Госстандартом Республики Казахстан и подведомственными ему территориальными органами, предприятиями и организациями регулируются в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, "О государственном предприятии" и настоящим Положением.

7. Қазақстан Республикасының Мемстандарты:
стандарттау, метрология және сертификаттау саласында бiрыңғай ғылыми-техникалық саясат жүргiзуге;
өнiмнiң, тауарлар мен қызмет көрсетулердiң сапасы мәселелерiнде тұтынушылар құқықтарын қорғауға;
халықаралық рынокқа шығу кезiнде тауар айырбасындағы кедергiлердi жоюға жәрдем беруге;
нарықтық қатынастарды дамытуға жағдай жасайтын нормативтiк база құруға;
стандарттау, сертификаттау және өлшемдер бiрлiгi мемлекеттiк жүйесiнiң жұмыс iстеуiн және жетiлдiрiлуiн қамтамасыз етуге мiндеттi.
IV. Басшы органдары
8. Қазақстан Республикасының Мемстандартын Қазақстан Республикасының Үкiметi тағайындайтын Төраға басқарады. Мемстандарт Төрағасы өзiнiң лауазымы бойынша стандарттар мен өлшеу құралдарын қадағалау жөнiндегi Қазақстан Республикасының бас мемлекеттiк инспекторы болып табылады.
Қазақстан Республикасы Мемстандартының Төрағасы:
орталық және жергiлiктi атқарушы органдарда, ұйымдар мен кәсiпорындарда Қазақстан Республикасы Мемстандартының мүдделерiн бiлдiредi, шарттар жасайды, банктерде есеп айырысу және басқа да шоттар ашады, Қазақстан Республикасының Мемстандартына жүктелген мiндеттердiң орындалуына жеке жауапкершiлiкте болады;
Қазақстан Республикасы Мемстандартының құрылымдық бөлiмшелерi мен оған ведомстволық бағыныстағы кәсiпорындар мен ұйымдардың қызметiн ұйымдастырады;
Қазақстан Республикасы Мемстандартының жүйесiне кiретiн аумақтық органдардың (стандарттар мен өлшеу құралдарын қадағалау жөнiндегi облыстардың бас инспекторларын), кәсiпорындар мен ұйымдардың басшыларын тағайындайды және босатады;
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң тапсыруы бойынша стандарттау және метрология жөнiндегi халықаралық, шетелдiк, аймақтық және ұлттық ұйымдарда Қазақстан Республикасының Мемстандартын бiлдiредi.
9. Қазақстан Республикасы Мемстандарты Төрағасының орынбасарын Қазақстан Мемстандарты Төрағасының ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Үкiметi тағайындайды.
Қазақстан Республикасы Мемстандарты Төрағасының орынбасары лауазымы бойынша стандарттар мен өлшеу құралдарын қадағалау жөнiндегi бас мемлекеттiк инспектордың орынбасары болып табылады.
10. Қазақстан Республикасының Мемстандартында алқа құрылады, оның сандық құрамын Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтедi, жеке құрамын Қазақстан Республикасы Мемстандартының Төрағасы бекiтедi. Алқаның шешiмдерi Қазақстан Республикасы Мемстандарты Төрағасының қаулылары және бұйрықтарымен жүзеге асырылады.
V. Аумақтық органдардың, кәсiпорындар мен ұйымдардың
жұмысын ұйымдастыру
11. Қазақстан Республикасының Мемстандарты оған ведомстволық бағыныстағы аумақтық органдардың, кәсiпорындар мен ұйымдардың жұмысына тiкелей басшылық жасайды. Қазақстан Республикасының Мемстандарты мен оған ведомстволық бағыныстағы аумақтық органдарының,
кәсiпорындар мен ұйымдардың арасындағы өзара қарым-қатынасы
"Мемлекеттік кәсiпорындар туралы" Қазақстан Республикасы
Президентiнiң Заң күшi бар Жарлығына сәйкес және осы Ережемен
реттеледi.

12. Госстандарт Республики Казахстан представляет в соответствующие государственные органы Республики Казахстан в установленном порядке периодическую и годовую сводную отчетность.
ПРИЛОЖЕНИЕ
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 21 февраля 1996 г. N 225
П Е Р Е Ч Е Н Ь
территориальных органов, предприятий и организаций
Комитета по стандартизации, метрологии и сертификации
Республики Казахстан
Алматинский центр стандартизации,
метрологии и сертификации Госстандарта
Республики Казахстан                            г. Алматы
Акмолинский центр стандартизации,
метрологии и сертификации Госстандарта
Республики Казахстан                            г. Акмола
Актюбинский центр стандартизации,
метрологии и сертификации Госстандарта
Республики Казахстан                            г. Актюбинск
Атырауский центр стандартизации,
метрологии и сертификации Госстандарта
Республики Казахстан                            г. Атырау
Восточно-Казахстанский центр стандартизации,
метрологии и сертификации Госстандарта
Республики Казахстан                       г. Усть-Каменогорск
Жамбылский центр стандартизации,
метрологии и сертификации Госстандарта
Республики Казахстан                            г. Жамбыл
Жезказганский центр стандартизации,
метрологии и сертификации Госстандарта
Республики Казахстан                         г. Жезказган
Западно-Казахстанский центр
стандартизации, метрологии и
сертификации Госстандарта Республики
Казахстан                                     г. Уральск
Карагандинский центр стандартизации,
метрологии и сертификации Госстандарта
Республики Казахстан                        г. Караганда
Кзыл-Ординский центр стандартизации,
метрологии и сертификации Госстандарта
Республики Казахстан                        г. Кзыл-Орда
Кокшетауский центр стандартизации,
метрологии и сертификации Госстандарта
Республики Казахстан                        г. Кокшетау
Кустанайский центр стандартизации,
метрологии и сертификации Госстандарта
Республики Казахстан                        г. Кустанай
Мангистауский центр стандартизации,
метрологии и сертификации Госстандарта
Республики Казахстан                        г. Актау
Павлодарский центр стандартизации,
метрологии и сертификации Госстандарта
Республики Казахстан                        г. Павлодар
Северо-Казахстанский центр стандартизации,
метрологии и сертификации Госстандарта
Республики Казахстан                        г. Петропавловск
Семипалатинский центр стандартизации,
метрологии и сертификации Госстандарта
Республики Казахстан                        г. Семипалатинск
Талдыкорганский центр стандартизации,
метрологии и сертификации Госстандарта
Республики Казахстан                        г. Талдыкорган
Тургайский центр стандартизации,
метрологии и сертификации Госстандарта
Республики Казахстан                        г. Аркалык
Южно-Казахстанский центр стандартизации,
метрологии и сертификации Госстандарта
Республики Казахстан                        г. Шымкент
Центр по обследованию предприятий на
право производства алкогольной продукции
Госстандарта Республики Казахстан           г. Алматы
Научно-практический центр "КАЗСЕРТИКО"
Госстандарта Республики Казахстан           г. Алматы
Издательско-полиграфическое предприятие
"СТАНДАРТЫ" Госстандарта Республики
Казахстан                                   г. Алматы

12. Қазақстан Республикасының Мемстандарты Қазақстан
Республикасының тиiстi мемлекеттiк органдарына белгiленген тәртiппен
мерзiмдi және жиынтық жылдық есептi тапсырады.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1996 жылғы 21 ақпандағы
N 225 қаулысына
ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасының Стандарттау, метрология және
сертификаттау жөнiндегi комитетi аумақтық органдарының,
кәсiпорындары мен ұйымдарының
Т I З Б Е С I
Қазақстан Республикасы Мемстандартының
Алматы стандарттау және метрология
орталығы                                    Алматы қаласы
Қазақстан Республикасы Мемстандартының
Ақмола стандарттау және метрология
орталығы                                    Ақмола қаласы
Қазақстан Республикасы Мемстандартының
Ақтөбе стандарттау және метрология
орталығы                                    Ақтөбе қаласы
Қазақстан Республикасы Мемстандартының
Атырау стандарттау және метрология
орталығы                                    Атырау қаласы
Қазақстан Республикасы Мемстандартының
Шығыс Қазақстан стандарттау және
метрология орталығы                         Өскемен қаласы
Қазақстан Республикасы Мемстандартының
Жамбыл стандарттау және метрология
орталығы                                    Жамбыл қаласы
Қазақстан Республикасы Мемстандартының
Жезқазған стандарттау және метрология
орталығы                                    Жезқазған қаласы
Қазақстан Республикасы Мемстандартының
Батыс Қазақстан стандарттау және
метрология орталығы                         Орал қаласы
Қазақстан Республикасы Мемстандартының
Қарағанды стандарттау және метрология
орталығы                                    Қарағанды қаласы
Қазақстан Республикасы Мемстандартының
Қызылорда стандарттау және метрология
орталығы                                    Қызылорда қаласы
Қазақстан Республикасы Мемстандартының
Көкшетау стандарттау және метрология
орталығы                                    Көкшетау қаласы
Қазақстан Республикасы Мемстандартының
Қостанай стандарттау және метрология
орталығы                                    Қостанай қаласы
Қазақстан Республикасы Мемстандартының
Маңғыстау стандарттау және метрология
орталығы                                    Ақтау қаласы
Қазақстан Республикасы Мемстандартының
Павлодар стандарттау және метрология
орталығы                                    Павлодар қаласы
Қазақстан Республикасы Мемстандартының
Солтүстiк Қазақстан стандарттау және
метрология орталығы                         Петропавл қаласы
Қазақстан Республикасы Мемстандартының
Семей стандарттау және метрология
орталығы                                    Семей қаласы
Қазақстан Республикасы Мемстандартының
Талдықорған стандарттау және метрология
орталығы                                    Талдықорған қаласы
Қазақстан Республикасы Мемстандартының
Торғай стандарттау және метрология
орталығы                                    Арқалық қаласы
Қазақстан Республикасы Мемстандартының
Оңтүстiк Қазақстан стандарттау және
метрология орталығы                         Шымкент қаласы
Қазақстан Республикасы Мемстандартының
кәсiпорындардың арақ өнiмдерiн өндiру
құқығын тексеру орталығы                    Алматы қаласы
Қазақстан Республикасы Мемстандартының
"ҚАЗСЕРТИКО" өнiмдердi сертификаттау
және сынау орталығы                         Алматы қаласы
Қазақстан Республикасы Мемстандартының
"СТАНДАРТЫ" баспа-полиграфиялық
кәсiпорны                                   Алматы қаласы