Об утверждении Положения о Национальном юридическом агентстве Министерства юстиции Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 2 апреля 1996 г. N 379. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 21 января 1998 г. N 26 ~P980026
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Утвердить прилагаемое Положение о Национальном юридическом агентстве Министерства юстиции Республики Казахстан.
Министерству юстиции Республики Казахстан выделить Национальному юридическому агентству необходимые служебные помещения и оргтехнику.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕНО
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 2 апреля 1996 г. N 379
П О Л О Ж Е Н И Е
О Национальном юридическом агентстве
Министерства юстиции Республики Казахстан
I. Общие положения
1. Национальное юридическое агентство Министерства юстиции Республики Казахстан (далее - Агентство) является специализированной организацией, предназначенной для выполнения работ и оказания услуг юридического (адвокатского) характера казахстанским и иностранным юридическим и физическим лицам при осуществлении ими деятельности на территории Республики Казахстан и иностранных государств.
Цель деятельности Агентства - содействие созданию в Республике Казахстан демократического правового государства, правовая защита интересов государства, юридических и физических лиц.
2. Агентство осуществляет свою деятельность на основе Конституции и законов Республики Казахстан, указов и распоряжений Президента Республики Казахстан, постановлений Правительства Республики Казахстан и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан, а также настоящего Положения.
Общее руководство деятельностью Агентства осуществляется Министерством юстиции Республики Казахстан.
II. Задачи Агентства
3. Основными задачами Агентства являются:
1) содействие развитию и укреплению правовых основ экономической и социальной жизни Республики Казахстан;
2) практическое обеспечение эффективности работ и услуг юридического характера, оказываемых казахстанским и иностранным юридическим и физическим лицам на территории Республики Казахстан и иностранных государств;
3) правовая защита экономических интересов государства и казахстанских юридических и физических лиц;
4) оказание правовой помощи казахской диаспоре в странах ближнего и дальнего зарубежья;
5) содействие министерствам, государственным комитетам, иным центральным исполнительным органам, не входящим в состав Правительства Республики Казахстан, местным представительным и исполнительным органам, государственным предприятиям, учреждениям и организациям в обеспечении законности осуществляемой ими деятельности;

Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгi жанындағы Ұлттық заң агенттiгi туралы ереженi бекiту жөнiнде
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 2 сәуiр 1996 ж. N 379. Күшi жойылды - ҚРҮ-нiң 1998.01.21. N 26 қаулысымен. ~P980026
Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң Ұлттық заң
агенттiгi туралы қоса берiлiп отырған Ереже бекiтiлсiн.
Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгi Ұлттық заң
агенттiгiне қажеттi қызмет үй-жайы мен ұйымдастыру iсiнiң техникасын
бөлетiн болсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1996 жылғы 2 сәуiрдегi
N 379 қаулысымен
БЕКIТIЛГЕН
Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң
Ұлттық заң агенттiгi туралы
Е Р Е Ж Е
I. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң Ұлттық заң агенттiгi (бұдан әрi - Агенттiк) Қазақстанның және шетелдердiң заңды тұлғалары мен жеке адамдары Қазақстан Республикасының және шетелдердiң аумақтарында қызметiн жүзеге асырған кезде оларға заңдық (адвокаттық) сипаттағы жұмыстарды орындау мен қызмет көрсетуге арналған мамандандырылған ұйым болып табылады.
Агенттiк қызметiнiң мақсаты - Қазақстан Республикасында демократиялық құқықтық мемлекет құруға жәрдемдесу, мемлекеттiң, заңды тұлғалар мен жеке адамдардың мүдделерiн құқықтық жағынан қорғау.
2. Агенттiк өз қызметiн Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдары, Қазақстан Республикасы Президентiнiң жарлықтары мен өкiмдерi, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулылары және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтiк құқықтық актiлерi, сондай-ақ осы Ереже негiзiнде жүзеге асырады.
Агенттiктiң қызметiне жалпы басшылықты Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгi жүзеге асырады.
II. Агенттiктiң мiндеттерi
3. Агенттiктiң негiзгi мiндеттерi:
1) Қазақстан Республикасының экономикалық және әлеуметтiк өмiрiнiң құқықтық негiздерiн дамыту мен нығайтуға жәрдемдесу;
2) Қазақстанның және шетелдердiң заңды тұлғалары мен жеке адамдары Қазақстан Республикасының және шет мемлекеттердiң аумақтарында iске асыратын заңдық сипаттағы жұмыстары мен қызметтерiнiң тиiмдiлiгiн нақты қамтамасыз ету;
3) мемлекеттiң және Қазақстанның заңды тұлғалары мен жеке адамдарының экономикалық мүдделерiн құқықтық жағынан қорғау;
4) таяу және алыс шетелдердегi қазақ диаспорасына құқықтық көмек көрсету;
5) министрлiктерге, мемлекеттiк комитеттерге, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң құрамына кiрмейтiн өзге де орталық және атқарушы органдарға, жергiлiктi өкiлдi және атқарушы органдарға, мемлекеттiк кәсiпорындарға, мекемелер мен ұйымдарға жүзеге асыратын қызметiнiң заңдылығын қамтамасыз етуге жәрдемдесу;

6) участие в пропаганде правовых знаний, организации правового всеобуча и разъяснения законодательства.
III. Функции Агентства
4. В соответствии с возложенными на него задачами Агентство реализует следующие функции:
1) осуществляет подготовку материалов для осуществления Министерством юстиции Республики Казахстан правовой экспертизы по проектам, связанным с привлечением иностранного капитала под гарантии Республики Казахстан в банковской области, в области использования минеральных ресурсов, по вопросам приватизации государственного имущества, в области страхования;
2) может представлять интересы Правительства Республики Казахстан, а также правительственных учреждений и государственных предприятий в судах Республики Казахстан и иностранных государств (без выплаты гонорара);
3) осуществляет для Министерства юстиции Республики Казахстан подготовку материалов по юридической оценке заемщика (Legal opinion) по кредитам и займам, получаемым под гарантии Республики Казахстан;
4) оказывает услуги по наследственным и семейно-брачным вопросам на территории Республики Казахстан гражданам иностранных государств, с которыми не заключены договоры и соглашения о правовом сотрудничестве, а также гражданам Республики Казахстан на территории иностранных государств;
5) оказывает правовую помощь по вопросам натурализации (получения гражданства);
6) выступает в качестве агента казахстанской стороны по спорам, возникшим из морских или воздушных перевозок;
7) выступает в качестве правового консультанта по делам о банкротстве государственных предприятий, включая вопросы проведения реорганизационных процедур (внешнее управление имуществом должника, санация) и осуществления ликвидационного производства;
8) оказывает услуги адвокатского характера казахстанским и иностранным юридическим и физическим лицам при осуществлении ими деятельности на территории Республики Казахстан и иностранных государств;
9) по поручению клиента осуществляет доверительное управление недвижимостью и денежными средствами;
10) выполняет работы и оказывает услуги в области юридического консультирования по вопросам применения законодательства Республики Казахстан и законодательства иностранных государств;
11) оказывает услуги по разработке проектов создания (реорганизации) предприятий всех видов собственности и организационных форм, их реализации "под ключ" (включая подготовку учредительных документов и юридическую помощь по их государственной регистрации в установленном порядке);
12) оказывает услуги казахстанским юридическим и физическим лицам по созданию и регистрации предприятий на территории иностранных государств;

6) құқықтық бiлiмдi насихаттауға, құқықтық жаппай бiлiм берудi ұйымдастыруға және заңдарды түсiндiруге қатысу.
III. Агенттiктiң функциялары
4. Агенттiк өзiне жүктелген мiндеттерге сәйкес мынадай функцияларды iске асырады:
1) Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгi банк саласында, минералдық ресурстарды пайдалану саласында Қазақстан Республикасының кепiлдiгiмен шетел капиталын тартуға байланысты жобалар жөнiнде, мемлекеттiк мүлiктi жекешелендiру мәселелерi жөнiнде,сақтандыру саласында құқықтық сараптауды жүзеге асыруы үшiн материалдар әзiрлейдi;
2) Қазақстан Республикасының және шет мемлекеттердiң соттарында Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң, сондай-ақ Үкiмет мекемелерi мен мемлекеттiк кәсiпорындардың мүддесiн (қаламақы төлемей-ақ) бiлдiре алады;
3) Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгi үшiн заемшының (Legal opinion) Қазақстан Республикасының кепiлдiгiмен алынатын кредиттер мен заемдарды заң жүзiнде бағалауы жөнiнде материалдар әзiрлейдi;
4) Қазақстан Республикасының аумағында құқықтық ынтымақтастық туралы шарттар мен келiсiмдер жасалмаған шет мемлекеттердiң азаматтарына, сондай-ақ шет мемлекеттердiң аумағында Қазақстан Республикасының азаматтарына мұрагерлiк және отбасылық-некелiк мәселелер жөнiнде қызмет көрсетедi;
5) нақты iс атқару (азаматтық алу) мәселелерi жөнiнде құқықтық көмек көрсетедi;
6) теңiз немесе әуе тасымалдарынан туындайтын даулар бойынша Қазақстан жағының агентi ретiнде әрекет жасайды;
7) мемлекеттiк кәсiпорындардың банкрот болуы туралы, оның iшiнде қайта құру үрдiстерiн жүргiзу (борышкердiң мүлкiн сырттай басқару, санация) және тарату жұмысын жүзеге асыру мәселелерiн қоса алғанда банкроттық туралы iс жөнiнде құқықтық консультант ретiнде әрекет жасайды;
8) Қазақстанның және шет елдердiң заңды тұлғалары мен жеке адамдары Қазақстан Республикасының және шет мемлекеттердiң қызметiн жүзеге асырған кезде оларға адвокаттық сипаттағы қызмет көрсетедi;
9) клиенттiң тапсырмасы бойынша жылжымайтын мүлiкке және ақшалай қаражатқа сенiм көрсету арқылы басқаруды жүзеге асырады;
10) Қазақстан Республикасының заңдарын және шет мемлекеттердiң заңдарын қолдану мәселелерi жөнiнде заң кеңесiн беру саласында жұмыстар атқарады және қызмет көрсетедi;
11) меншiктiң және ұйымдық нысандардың барлық түрлерiндегi кәсiпорындар құру (қайта құру) жобаларын әзiрлеу, оларды дайын күйiнде iске асыру (оның iшiнде оларды белгiленген тәртiппен мемлекеттiк тiркеу жөнiнде құрылтай құжаттары мен заң көмегiн әзiрлеу) жөнiнде қызмет көрсетедi;
12) Қазақстанның заңды тұлғалары мен жеке адамдарына шет мемлекеттердiң аумағында кәсiпорындар құру мен тiркеу жөнiнде қызмет көрсетедi;

13) оказывает услуги при совершении и регистрации сделок с движимым и недвижимым имуществом на территории Республики Казахстан, а также выступает в качестве агента казахстанской стороны по вопросам приобретения и страхования недвижимости за рубежом;
14) представляет по их поручению интересы казахстанских и иностранных юридических и физических лиц в государственных и иных органах, учреждениях и организациях, а также в судах, функционирующих на территории Республики Казахстан и иностранных государств;
15) проводит сбор, анализ, обработку и продажу информативных материалов общего и юридического характера, выполняет исследовательские программы;
16) на основе договоров комиссии, поручений, агентских соглашений выполняет работы доверительного характера, направленные на общее и юридическое обеспечение деятельности доверителей;
17) организует учебные процессы по правовой тематике;
18) устанавливает связи и развивает сотрудничество с соответствующими ведомствами и организациями зарубежных стран по вопросам деятельности Агентства;
19) в пределах собственных средств организует в установленном
порядке проведение международных конференций, симпозиумов, семинаров,
учебных курсов по проблемам права;
20) оказывает иные услуги, не запрещенные законодательством
Республики Казахстана
IV. Права Агентства
5. Для реализации поставленных целей, задач и функций Агентству
предоставляется право:
1) совершать сделки и иные юридические акты с движимым и
недвижимым имуществом, денежными средствами;
2) привлекать к своей деятельности на контрактной основе специализированные юридические, адвокатские, аудиторские и иные фирмы (в том числе иностранные), квалифицированных адвокатов, аудиторов и иных специалистов на возмездной основе за счет собственных средств. Условия контракта определяются Агентством самостоятельно, исходя из объемов и характера работ и оказываемых услуг, в соответствии с законодательством Республики Казахстан и с учетом международной практики;
3) учреждать, реорганизовывать, ликвидировать в установленном порядке филиалы и представительства, в том числе на территории иностранных государств;
4) самостоятельно определять стоимость выполняемых работ и оказываемых услуг (в том числе предоставлять юридические услуги бесплатно), а также гонорарную практику, страховать свою деятельность, имущество и риски;
5) самостоятельно устанавливать структуру, утверждать штатную численность аппарата Агентства и смету расходов на его содержание в пределах собственных средств Агентства.
V. Организация работы Агентства

13) Қазақстан Республикасының аумағында жылжымалы және жылжымайтын мүлiкпен мәмiле жасау және тiркеу кезiнде қызмет көрсетедi, сондай-ақ шет елдерде жылжымайтын мүлiкке ие болу және сақтандыру мәселелерi жөнiнде Қазақстан жағының агентi ретiнде әрекет жасайды;
14) олардың тапсыруымен Қазақстан Республикасының және шет мемлекеттердiң аумағында жұмыс iстейтiн мемлекеттiк және өзге органдарда, мекемелер мен ұйымдарда, сондай-ақ соттарда Қазақстанның және шет елдердiң заңды тұлғалары мен жеке адамдарының мүддесiн бiлдiредi;
15) жалпы және заңдыұқ сипаттағы ақпарат материалдарын жинайды, талдау жасайды, өңдейдi және сатады, зерттеу бағдармаларын орындайды;
16) комиссияның шарттары, тапсырмалар, агенттiк келiсiмдер негiзiнде сенiм көрсетушiлердiң қызметiн жалпы және заңдық қамтамасыз етуге бағытталған сенiм бiлдiру сипатындағы жұмыстарды орындайды;
17) құқықтық тақырып жөнiнде оқу үрдiстерiн ұйымдастырады;
18) шетелдердiң тиiстi ведомстволарымен және ұйымдарымен агенттiктiң қызметi мәселелерi жөнiнде байланыс орнатады және ынтымақтастықты дамытады;
19) өз қаражаты шегiнде белгiленген тәртiппен құқық
проблемалары жөнiнде халықаралық конференциялар, симпозиумдар,
семинарлар, оқу курстарын өткiзудi ұйымдастырады;
20) Қазақстан Республикасының заңдарында тыйым салынбаған өзге
де қызметтер көрсетедi.
IҮ. Агенттiктiң құқықтары
5. Алға қойған мақсаттарын, мiндеттерi мен функцияларын iске
асыру үшiн Агенттiкке:
1) жылжымалы және жылжымайтын мүлiкпен, ақша қаражатымен
мәмiлелер және басқа заң актiлерiн жасау;
2) өзiнiң қызметiне келiсiм-шарт негiзiнде мамандандырылған заңдық, адвокаттық, аудиторлық және басқа (оның iшiнде шетелдiк) фирмаларды, бiлiктi адвокаттарды, аудиторларды және басқа мамандарды өз қаражаты есебiнен риясыз негiзде тарту құқы берiледi. Контракт шарттарын Агенттiк Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес және халықаралық практиканы ескере отырып, жұмыстар мен көрсетiлетiн қызметтiң көлемi мен сипатына қарай белгiлейдi;
3) белгiленген тәртiппен филиалдарды және өкiлдiктердi, оның iшiнде шет мемлекеттердiң аумақтарында құру, қайта құру, жою;
4) орындалатын жұмыстар мен көрсетiлетiн жұмыстың құнын (оның iшiнде заң қызметiн тегiн жасау), сондай-ақ қаламақы саясатын дербес айқындау, өз қызметiн, мүлкi мен тәуекелiн сақтандыру;
5) Агенттiк аппаратының құрылымын белгiлеу, штат санын және оны ұстауға кететiн шығын сметасын Агенттiктiң өз қаражаты шегiнде дербес бекiту құқы берiледi.
Ү. Агенттiктiң жұмысын ұйымдастыру

6. Агентство действует на принципах самофинансирования и самоокупаемости, в том числе за иностранную валюту.
7. Агентство возглавляет Председатель, назначаемый и освобождаемый от должности Министром юстиции Республики Казахстан.
Председатель Агентства имеет заместителей, назначение и освобождение от должности которых производится Председателем по согласованию с Министром юстиции Республики Казахстан.
В случае отсутствия Председателя его обязанности исполняет один из уполномоченных им заместителей Председателя.
8. Председатель Национального юридического агентства:
1) руководит деятельностью Агентства на основе единоначалия, несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Агентство задач;
2) распределяет обязанности между заместителями Председателя Агентства;
3) в пределах своей компетенции издает приказы, распоряжения, дает указания и проверяет их исполнение;
4) назначает на должность и освобождает от должности работников аппарата Агентства, руководителей филиалов и представительств Агентства;
5) официально представляет Агентство во взаимоотношениях с казахстанскими и иностранными органами, учреждениями и организациями, юридическими и физическими лицами;
6) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Национальное юридическое агентство Министерства юстиции Республики Казахстан является юридическим лицом, имеет печать с изображением Государственного герба Республики Казахстан и со своим наименованием на казахском и русском языках, а также расчетные и иные счета в банках Республики Казахстан.

6. Агенттiк өзiн-өзi қаржыландыру және өзiн-өзi ақтау, оның iшiнде шетелдiк валютамен ақтау принципiнде жұмыс iстейдi.
7. Агенттiктi төраға басқарады, оны Қазақстан Республикасының Әдiлет министрi қызметке тағайындайды және босатады.
Агенттiк төрағасының орынбасарлары болады, оларды Қазақстан Республикасының Әдiлет министрiмен келiсе отырып, қызметке төраға тағайындайды және босатады.
Төраға жоқ кезде оның мiндеттерiн төрағаның өзi уәкiлдiк берген орынбасарларының бiрi атқарады.
8. Ұлттық заң агенттiгiнiң төрағасы:
1) Агенттiктiң қызметiн дара басшылық негiзiнде басқарады, Агенттiкке жүктелген мiндеттердi орындау үшiн дербес жауап бередi;
2) Агенттiк төрағасының орынбасарлары арасындағы мiндеттердi бөлiп бередi;
3) өз құзыретi шегiнде бұйрықтар, өкiмдер шығарады, нұсқаулар бередi және олардың орындалуын тексерiп отырады;
4) Агенттiк аппаратының қызметкерлерiн, Агенттiк филиалдары мен өкiлдiктерiнiң басшыларын қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
5) Қазақстанның және шетелдердiң органдарымен, мекемелерiмен және ұйымдарымен, заңды тұлғаларымен және жеке адамдарымен қарым-қатынаста Агенттiктiң атынан ресми түрде жұмыс жүргiзедi;
6) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес басқа да өкiлеттiктердi жүзеге асырады.
9. Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң Ұлттық заң агенттiгi заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының мемлекеттiк гербi бейнеленген және қазақ және орыс тiлдерiнде атауы жазылған мөрi, сондай-ақ Қазақстан Республикасының банктерiнде есеп шоты және басқа шоттары болады.