Азаматтарға және заңды ұйымдарға жер учаскелерiн беру нормаларын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1996 жылғы 8 сәуiр N 401. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2005 жылғы 9 ақпандағы N 124 қаулысымен
"Жер туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң Заң күшi бар Жарлығын жүзеге асыру жөнiндегi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 22 желтоқсандағы N 2718
өкiмiне сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
Азаматтарға және заңды ұйымдарға жер учаскелерiн берудiң қоса берiлiп отырған нормалары бекiтiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1996 жылғы 8 сәуiрдегi
N 401 қаулысымен
Бекiтiлген
Азаматтарға және заңды ұйымдарға жер
учаскелерiн беру нормалары
1. Жер учаскелерi мынадай мөлшерде:
1) Қазақстан Республикасының азаматтарына:
а) шаруа (фермер) қожалығын жүргiзу үшiн жердi тұрақты
пайдалануға:
шаруашылық ұйымдастырғысы келетiн отбасылардың еңбекке жарамды әрбiр мүшесiне орташа аудандық жер үлесi мөлшерiнде - арнаулы жер қорының жерлерiнен;
жер үлесiне құқы бар отбасыларының әрбiр мүшесiне шаруашылық бойынша орташа жер үлесi мөлшерiнде - ауыл шаруашылығы ұйымдарының (кәсiпорындарының) жерлерiнен;
б) отбасылардың меншiгiне:
0,25 гектар суарылмайтын және 0,15 гектар суармалы жерлерде - селолық жерлерде жеке қосалқы шаруашылық (iргедегi және алқаптық үлестi қоса) жүргiзу үшiн;
тұрғын үй құрылысын салу және оған қызмет көрсету үшiн - 0,1 гектар;
бау-бақша, сондай-ақ саяжай құрылысы үшiн - 0,12 гектар;
2) құрылатын ұйым мүшелерiнiң санына көбейтiлген реформаланатын шаруашылық бойынша орташа жер үлесi мөлшерiнде - ауыл шаруашылығы өндiрiсi жалпы үлестi немесе жердi бiрлесiп тұрақты пайдалану үшiн ауыл шаруашылығы ұйымдарын реформалау нәтижесiнде құрылған мемлекеттiк емес заңды ұйымдарға тегiн берiледi.
2. Жердi тұрақты пайдалануға және жер учаскелерiн меншiкке қайтадан тегiн беруге осы қаулының 1-тармағында көрсетiлген жағдайда рұқсат етiлмейдi.
3. Шаруа (фермерлiк) қожалығын жүргiзу үшiн тұрақты жер пайдалануда және жеке қосалқы шаруашылық, бау-бақша, жеке тұрғын үй және саяжай салуды жүргiзу үшiн жеке меншiкте болатын жер учаскелерiнiң шектi (барынша көп) мөлшерiн жергiлiктi жердiң жағдайы мен ерекшелiктерiне қарай облыстық атқарушы орган белгiлейдi.
Азаматтарға шектi мөлшерге дейiн тұрақты жер пайдалануға және жеке меншiкке тегiн берiлгеннен өзге қосымша жер учаскелерiн олар ақы төлеп сатып ала алады.

Об утверждении норм предоставления земельных участков гражданам и юридическим лицам
Постановление Правительства Республики Казахстан от 8 апреля 1996 г. N 401. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 9 февраля 2005 г. N 124 (P050124)
В соответствии с распоряжением Президента Республики Казахстан от 22 декабря 1995 г. N 2718  N952718_   "О мерах по реализации Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, "О земле" Правительство Республики Казахстан постановляет:
Утвердить прилагаемые нормы предоставления земельных участков гражданам и юридическим лицам.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 апреля 1996 г. N 401
Н О Р М Ы
предоставления земельных участков
гражданам и юридическим лицам
1. Земельные участки бесплатно предоставляются в следующих
размерах:
1) гражданам Республики Казахстан:
а) в постоянное землепользование для ведения крестьянского
(фермерского) хозяйства:
из земель специального земельного фонда - в размере среднерайонной земельной доли на каждого из трудоспособных членов семьи, пожелавших организовать хозяйство;
из земель сельскохозяйственных организаций (предприятий) - в размере средней земельной доли по хозяйству на каждого члена семьи, имеющего право на земельную долю;
б) в собственность на семью:
для ведения личного подсобного хозяйства (включая приусадебный и полевой наделы) в сельской местности - 0,25 га на неорошаемых и 0,15 га на орошаемых землях;
для строительства и обслуживания жилого дома - 0,1 га;
для садоводства, а также дачного строительства - 0,12 га;
2) негосударственным юридическим лицам, образуемым в результате реформирования сельскохозяйственных организаций, для ведения сельскохозяйственного производства в общее долевое или совместное постоянное землепользование - в размере средней земельной доли по реформируемому хозяйству, умноженной на число членов создаваемой организации.
2. Повторное бесплатное предоставление в постоянное землепользование и в собственность земельных участков в случаях, указанных в пункте 1 настоящего постановления, не допускается.
3. Предельные (максимальные) размеры земельных участков, которые могут находиться в постоянном землепользовании для ведения крестьянского (фермерского) хозяйства и в собственности для ведения личного подсобного хозяйства, садоводства, индивидуального жилищного и дачного строительства устанавливаются областным исполнительным органом в зависимости от местных условий и особенностей.
Дополнительные земельные участки сверх бесплатно предоставляемых гражданам в постоянное землепользование и в собственность до предельных размеров этих участков могут приобретаться ими за плату.

4. Заң тыйым салмаған өзге де мақсаттарға арналған жер учаскелерiнiң мөлшерi қызметтiң осы түрлерi үшiн жер бөлiп берудiң белгiленген тәртiппен бекiтiлген нормалары бойынша немесе қала құрылысы және жобалық-техникалық құжаттамаларға сәйкес анықталады.
5. Мемлекеттiк ауыл шаруашылығы ұйымдарына берiлетiн жер учаскелерiнiң мөлшерi өндiрiстiк қызмет жоспарларына және ғылыми-зерттеу және оқу-тәжiрибе жұмыстарының бағдарламаларына сәйкес анықталады.

4. Для иных не запрещенных законом целей размеры земельных участков определяются по утвержденным в установленном порядке нормам отвода земель для этих видов деятельности либо в соответствии с градостроительной и проектно-технической документацией.
5. Размеры земельных участков, предоставляемых государственным сельскохозяйственным организациям, определяются в порядке землеустройства в соответствии с планами производственной деятельности и программами научно-исследовательских и учебно-опытных работ.