Об утверждении Положения о Министерстве образования Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 июня 1996 г. N 759. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 20 мая 1997 г. N 851 ~P970851.
Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемое Положение о Министерстве образования Республики Казахстан.
2. Министерствам, государственным комитетам, иным центральным исполнительным органам, акимам областей и г. Алматы совместно с Министерством юстиции, Министерством образования Республики Казахстан обеспечить пересмотр нормативных актов, противоречащих Положению о Министерстве образования Республики Казахстан.
3. Признать утратившими силу:
постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 22 июня 1993 г. N 524 "Об утверждении Положения о Министерстве образования Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1993 г., N 24, ст. 295);
пункт 22 изменений и дополнений, которые вносятся в решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 февраля 1995 г. N 115 "О внесении изменений и дополнений в решения Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1995 г., N 5, ст. 62).
Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕНО
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 20 июня 1996 г. N 759
П О Л О Ж Е Н И Е
о Министерстве образования Республики Казахстан
I. Общие положения
1. Министерство образования Республики Казахстан является центральным исполнительным органом республики, осуществляющим руководство сферой образования. Министерство образования Республики Казахстан осуществляет свою деятельность во взаимодействии с другими центральными и местными исполнительными органами.
2. Министерство образования Республики Казахстан в своей деятельности руководствуется Конституцией, законами, иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, а также настоящим Положением.
3. Министерство образования Республики Казахстан является юридическим лицом, имеет в рамках действующего законодательства соответствующие (в том числе валютные) счета в банковских учреждениях, печать с изображением Государственного герба Республики Казахстан и своим наименованием на казахском и русском языках.
II. Основные задачи Министерства
образования Республики Казахстан
4. Основными задачами Министерства образования Республики Казахстан являются:
формирование и реализация стратегии развития образования на основе долгосрочных приоритетов социально-экономического развития общества;
обеспечение обязательного среднего образования граждан республики, подготовка квалифицированных рабочих и специалистов;
определение содержания дошкольного, внешкольного, общего среднего, профессионального-технического, среднего специального, высшего, послевузовского и соответствующего дополнительного образования, повышение квалификации и переподготовки кадров, обеспечение личностной и социальной направленности образования, расширение доступа граждан к образованию различного уровня;
осуществление государственного контроля за исполнением законодательства Республики Казахстан в области образования, создания единой системы оценки деятельности образовательных учреждений всех уровней, независимо от их ведомственной подчиненности и форм собственности;
разработка и реализация механизма управления научной деятельностью в высшей школе, координация научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ в учреждениях высшего и соответствующего дополнительного образования;
совершенствование экономического механизма функционирования системы образования, участие совместно с заинтересованными министерствами, государственными комитетами, иными центральными исполнительными органами в формировании финансовой политики в этой
области, создание необходимых условий для развития учебных заведений
различных форм собственности;
развитие материально-технической и
экспериментально-производственной базы учебного процесса и научных
исследований;
организация и развитие международного сотрудничества в области
образования.
III. Функции Министерства образования
Республики Казахстан

Қазақстан Республикасының Бiлiм министрлiгi туралы Ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 20 маусым 1996 ж. N 759. Күшi жойылды - ҚРҮ-нiң 1997.05.20. N 851 қаулысымен
Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының Бiлiм министрлiгi туралы қоса берiлiп отырған Ереже бекiтiлсiн.
2. Министрлiктер, мемлекеттiк комитеттер, өзге де орталық атқарушы органдар, облыстар мен Алматы қаласының әкiмдерi Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiмен, Бiлiм министрлiгiмен бiрлесiп Қазақстан Республикасының Бiлiм министрлiгi туралы Ережеге қайшы келетiн нормативтiк актiлердiң қайта қаралуын қамтамасыз етсiн.
3. "Қазақстан Республикасының Бiлiм министрлiгi туралы Ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1993 жылғы 22 маусымдағы N 524 P930524_ қаулысының (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1993 ж., N 24, 295-бап);
"Қазақстан Республикасының Үкiметiнiң шешiмдерiне өзгертулер
мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң
1995 жылғы 6 ақпандағы N 115 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан
Республикасы Үкiметiнiң шешiмдерiне енгiзiлетiн өзгертулер мен
толықтырулардың 22-тармағының (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы,
1995 ж, N 5, 62-бап) күшi жойылған деп танылсын.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрiнiң
орынбасары
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1996 жылғы 20 маусымдағы
N 759 қаулысымен
БЕКIТIЛГЕН
Қазақстан Республикасының Бiлiм министрлiгi туралы
ЕРЕЖЕ
I. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының Бiлiм министрлiгi республиканың бiлiм саласына басшылық ететiн орталық атқарушы органы болып табылады. Қазақстан Республикасының Бiлiм министрлiгi өз қызметiн басқа да орталық және жергiлiктi атқарушы органдармен қарым-қатынас жасай отырып жүзеге асырады.
2. Қазақстан Республикасының Бiлiм министрлiгi өз қызметiнде Қазақстан Республикасының Конституциясын, заңдарын, басқа да нормативтi құқықтық актiлерiн, сондай-ақ осы Ереженi басшылыққа алады.
3. Қазақстан Республикасының Бiлiм министрлiгi заңды тұлға болып табылады, қолданылып жүрген заңдарға сәйкес банк мекемелерiнде тиiстi (оның iшiнде валюта) есебi, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк елтаңбасы бейнеленген қазақ және орыс тiлдерiнде атауы жазылған мөрi болады.
II. Қазақстан Республикасы Бiлiм министрлiгiнiң
негiзгi мiндеттерi
4. Қазақстан Республикасы бiлiм министрлiгiнiң негiзгi мiндеттерi:
қоғамның әлеуметтiк-экономикалық дамуының ұзақ мерзiмдi басымдықтары негiзiнде бiлiм берудi дамыту стратегиясын қалыптастыру және жүзеге асыру;
республика азаматтарының мiндеттi орта бiлiм алуын қамтамасыз ету, бiлiктi жұмысшылар мен мамандар даярлау;
мектепке дейiнгi, мектептен тыс, жалпы орта бiлiм, кәсiптiк-техникалық, орта арнаулы, жоғары, жоғары оқу орнынан кейiнгi және тиiстi қосымша бiлiм мазмұнын анықтау, кадрлардың бiлiмiн көтеру және қайта даярлау, бiлiмiнiң дербестiк және әлеуметтiк бағыт-бағдарын қамтамасыз ету, азаматтардың бiлiм алу мүмкiндiгiнiң түрлi деңгейiн кеңейту;
бiлiм саласы бойынша Қазақстан Республикасы заңдарына орындалуына мемлекеттiк бақылау жүргiзудi жүзеге асыру, ведомстволық бағыныстылығы мен меншiк түрлерiне қарамастан барлық деңгейдегi бiлiм мекемелерiнiң қызметiн бағалаудың бiрыңғай жүйесiн құру;
жоғары мектептердiң ғылыми қызметiн басқару тетiгiн жасау және жүзеге асыру, жоғары және тиiстi қосымша бiлiм мекемелерiнде ғылыми-зерттеу және тәжiрибе-конструкторлық жұмыстарды ұйымдастыру;
бiлiм жүйесiн қалыптастырудың экономикалық тетiгiн жетiлдiру, мүдделi министрлiкпен, мемлекеттiк комитеттермен, басқа да орталық атқарушы органдармен бiрлесе отырып, осы саланың қаржы саясатын қалыптастыруға қатысу, меншiктiң түрлi нысандарындағы оқу орындарын дамыту үшiн қажеттi жағдайлар жасау;
ғылыми-зерттеулер мен оқу процесiнiң материалдық-техникалық және тәжiрибе-өндiрiстiк базасын дамыту;
бiлiм саласында халықаралық ынтымақтастықты ұйымдастыру және дамыту.
III. Қазақстан Республикасы Бiлiм министрлiгiнiң
атқаратын қызметтерi

5. Министерство образования Республики Казахстан в соответствии с возложенными на него задачами выполняет следующие функции:
разрабатывает и утверждает в пределах своей компетенции нормативные акты, регламентирующие деятельность учреждений образования всех уровней и являющиеся обязательными для всех государственных и примерными для негосударственных учреждений образования;
участвует в разработке и реализации государственных (национальных), целевых и международных программ в области образования и вузовской науки;
разрабатывает и утверждает соответствующие общеобязательные стандарты образования, определяющие необходимый минимальный уровень требований к выпускникам учреждений образования различных типов, независимо от их ведомственной подчиненности и форм собственности;
совместно с заинтересованными министерствами, государственными комитетами, иными центральными исполнительными органами республики определяет классификаторы (перечни) специальностей (профессий), по которым ведется подготовка кадров в профессионально-технических школах, средних специальных и высших учебных заведениях, порядок их действия в учебных заведениях;
проводит инновационную политику в области технологий обучения, направленную на повышение эффективности всех уровней образования, развитие творческой активности педагогических работников, учащихся и студентов;
организует в установленном порядке аттестацию, повышение квалификации и переподготовку педагогических, руководящих и других работников учреждений образования;
организует работу по научно-методическому обеспечению всех уровней образования, изданию учебной литературы и производству учебных пособий и оборудования, формирует программы фундаментальных и поисковых научно-исследовательских работ, проводимых в учебных и научных учреждениях Министерства образования Республики Казахстан, и обеспечивает их реализацию;
разрабатывает и утверждает в порядке, установленном законодательством, нормативы и типовые положения (инструкции, регламенты) для проведения лицензирования, аттестации и аккредитации учебных заведений и учреждений образования, осуществляющих подготовку, переподготовку и повышение квалификации кадров, независимо от их ведомственной подчиненности и форм собственности;
проводит в порядке, установленном законодательством, лицензирование, аттестацию и аккредитацию высших и средних специальных учебных заведений и учреждений образования, осуществляющих подготовку, переподготовку и повышение квалификации кадров, независимо от их ведомственной подчиненности и форм собственности.
Учреждения общего среднего и профессионально-технического образования лицензируются управлениями (департаментами) образования областей, городов республиканского значения и столицы;
принимает участие в изучении потребности рынка труда в специалистах, разработке прогнозов их подготовки;
участвует в работе по определению объема бюджетных ассигнований, направляемых на образование, подготовку (переподготовку) специалистов и научно-педагогических кадров, осуществление научной деятельности в высшей школе, а также по установлению республиканских нормативов и порядка финансирования соответствующих образовательных и научных учреждений;
устанавливает по согласованию с Министерством экономики Республики Казахстан, заинтересованными министерствами, государственными комитетами, иными центральными исполнительными органами общий план приема всех категорий обучающихся в образовательных учреждениях республиканского подчинения (кроме военных), финансируемых за счет средств республиканского бюджета;
открывает магистратуру, аспирантуру и докторантуру и прекращает в установленном законодательством порядке их деятельность в государственных подведомственных учреждениях высшего и соответствующего дополнительного образования, подведомственных научных организациях;
устанавливает общий порядок приема граждан в государственные учреждения образования Республики Казахстан, магистратуру, аспирантуру и докторантуру, независимо от их ведомственной подчиненности;
прогнозирует развитие сети образовательных учреждений; по согласованию с соответствующими центральными исполнительными органами республики вносит в Правительство Республики Казахстан предложения о создании, реорганизации и ликвидации государственных учреждений среднего специального и высшего образования; рассматривает предложения министерств, государственных комитетов, иных центральных исполнительных органов Республики Казахстан, акимов областей, городов республиканского значения и столицы о создании, реорганизации и ликвидации государственных учреждений дошкольного, внешкольного, общего среднего, профессионально-технического образования, а также учреждений повышения квалификации и переподготовки кадров;
вносит предложения в Правительство Республики Казахстан по переименованию государственных вузов и ссузов и оптимизации их сети;
осуществляет практические меры по развитию фундаментальных научных исследований, включая исследования на основе грантов, поисковых и опытно-конструкторских работ и содействует развитию организационно-экономической и инновационной деятельности, направленных на внедрение в учебный процесс и эффективную реализацию на практике результатов научных исследований и разработок;
разрабатывает и утверждает для государственных учебных заведений образцы документов об общем среднем, профессионально-техническом, среднем специальном, высшем, послевузовском образовании, определяет их эквивалентность, на основании международных договоров решает вопросы признания (нострификации) на территории Республики Казахстан иностранных документов о соответствующих уровнях образования;
обеспечивает сотрудничество высшей школы с Министерством науки - Академией наук Республики Казахстан, отраслевыми академиями, отраслями экономики в области интеграции фундаментальной и прикладной науки и образования, создания и внедрения наукоемких систем с кадровым обеспечением;
разрабатывает предложения, касающиеся заключения международных договоров (соглашений) Республики Казахстан, обеспечивает выполнение программ международного сотрудничества в области образования, командирует за границу учащихся, студентов, аспирантов, докторантов, научно-педагогических и других работников государственных учреждений образования, обеспечивает прием иностранных граждан на обучение, стажировку и повышение квалификации в государственные учебные заведения в соответствии с международными договорами (соглашениями) Республики Казахстан;
проводит переговоры с иностранными партнерами и подписывает в пределах своей компетенции международные договоры (соглашения) и программы в области образования, а также научной деятельности;
осуществляет визовую поддержку иностранных учащихся, студентов и специалистов, в установленном законодательством порядке оформляет соответствующие документы для выезда за границу и открывает свои представительства в зарубежных странах и представительства иностранных организаций-партнеров в Республике Казахстан;
организует проведение конференций, симпозиумов, совещаний, выставок по проблемам образования и науки, предметных олимпиад и конкурсов, в том числе международных;
участвует в разработке проектов законодательных и иных нормативных актов, определяющих функционирование системы образования и вузовской науки;
осуществляет финансирование подведомственных образовательных учреждений и научных организаций республиканского подчинения за счет средств республиканского бюджета и других источников;
разрабатывает предложения о государственных нормативах оплаты труда в соответствующих образовательных учреждениях;
совместно с общественными объединениями, заинтересованными министерствами, государственными комитетами, иными центральными исполнительными органами республики разрабатывает и реализует меры по социальной защите детей дошкольного возраста, учащихся, студентов, аспирантов, докторантов, слушателей и работников отрасли по улучшению условий их труда, быта, отдыха и медицинского обслуживания, по охране прав детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, детей и подростков, имеющих отклонения в психофизическом развитии;
осуществляет организационное и методическое руководство физкультурно-спортивным процессом в учреждениях образования, совместно с заинтересованными министерствами, государственными комитетами и иными центральными исполнительными органами республики, координирует работу по подготовке спортивного резерва во внешкольных учреждениях, учебно-тренировочных центрах системы образования, обеспечивает участие школьных и студенческих команд в международных соревнованиях;
совместно с Министерством обороны Республики Казахстан разрабатывает и утверждает положения о военной подготовке учащейся молодежи, организует военную подготовку студентов на военных кафедрах вузов, начальную военную подготовку учащейся молодежи допризывного и призывного возраста в учебных заведениях, независимо от их ведомственной подчиненности и форм собственности;
в установленном законодательством порядке назначает на должность и освобождает от должности руководителей высших и средних специальных учебных заведений республиканского подчинения (кроме военных, автономных и международных), а также руководителей подведомственных учреждений и организаций республиканского подчинения;
согласовывает предложения местных органов исполнительной власти о назначении на должность и освобождении от должности руководителей управлений (департаментов) образования областей, городов республиканского значения и столицы;
осуществляет в установленном порядке награждение почетными знаками и грамотами Министерства образования Республики Казахстан, а также представление к государственным наградам работников, внесших значительный вклад в развитие образования (при необходимости по согласованию с соответствующими министерствами, государственными комитетами, иными центральными исполнительными органами);
в соответствии с законодательством Республики Казахстан выступает в качестве учредителя подведомственных учреждений образования, других учреждений и организаций республиканского подчинения;
осуществляет согласование нормативных актов министерств, государственных комитетов, иных центральных исполнительных органов республики в области образования;
содействует созданию и организации деятельности региональных советов руководителей государственных высших и средних специальных учебных заведений;
разрабатывает государственные нормативы материально-технической обеспеченности образовательного процесса;
осуществляет в установленном порядке сбор, обработку, анализ и представление государственной статистической отчетности в области образования, обеспечивает ее достоверность;
определяет начало и завершение учебного года в общеобразовательных учреждениях, а также сроки каникул для учащихся;
определяет в соответствии с действующим законодательством порядок оказания платных образовательных услуг государственными учреждениями образования.

5. Қазақстан Республикасының Бiлiм министрлiгi өзiне жүктелген мiндеттерге сәйкес мынадай қызметтер атқарады:
өз құзыры шегiнде барлық деңгейдегi бiлiм мекемелерiнiң қызметiн ретке келтiретiн және барлық мемлекеттiк бiлiм мекемелерiне үлгi болып табылатын нормативтi актiлердi әзiрлейдi және бекiтедi;
бiлiм мен жоғары оқу орны ғылымы саласында мемлекеттiк (ұлттық), мақсатты және халықаралық бағдарлама жасауға және оны жүзеге асыруға қатысады;
ведомстволық бағыныстылығы мен меншiк түрлерiне қарамастан, түрлi бiлiм мекемелерiнiң түлектерiне қойылатын қажеттi ең төменгi талап деңгейiн анықтайтын тиiстi жалпы мiндеттi бiлiм үлгiлерiн жасайды және бекiтедi;
мүдделi министрлiктермен, мемлекеттiк комитеттермен, республиканың басқа да орталық атқарушы органдарымен бiрлесе отырып, мамандар даярлайтын кәсiптiк-техникалық мектептер мен орта арнаулы және жоғары оқу орындарындағы мамандықтар (кәсiптер) тобын (тiзiмiн) және оқу орындары қызметтерiнiң тәртiбiн анықтайды;
оқыту технологиясы саласында оқушылар мен студенттердiң, педагог қызметкерлердiң шығармашылық белсендiлiгiн дамытуға, бiлiм берудiң барлық деңгейiнiң тиiмдiлiгiн көтеруге, бағытталған жаңа саясат жүргiзедi;
белгiленген тәртiппен бiлiм мекемелерiнiң педагог, басшы және басқа да қызметкерлерiнiң бiлiктiлiгiн арттыруды және қайта даярлауды, аттестациядан өткiзудi ұйымдастырады;
бiлiм саласының барлық түрiнде ғылыми-әдiстемелiк жұмыстарды, оқу әдебиеттерi мен оқу құралдарын және жабдықтарын шығаруды ұйымдастырады, Қазақстан Республикасы Бiлiм министрлiгiнiң оқу және ғылыми мекемелерiнде жүргiзiлетiн iргелi және iздеу ғылыми-зерттеу жұмыстарының бағдарламаларын жасйды және оның жүзеге асырылуын қамтамасыз етедi;
ведомстволық бағыныстылығы мен меншiк түрлерiне қарамастан кадрлардың бiлiктiлiгiн арттыру және даярлауды және қайта даярлауды жүзеге асыруда оқу орындары мен бiлiм мекемелерiн лицензиялау, аттестациялау және тiркеу үшiн заңда белгiленген тәртiппен нормативтi құжаттар мен үлгi ережелер (нұсқаулар, регламенттер) шығарады және бекiтедi;
ведомстволық бағыныстылығымен меншiк түрлерiне қарамастан кадрлардың бiлiктiлiгiн арттыру мен даярлауды және қайта даярлауды және жүзеге асыратын жоғары және арнаулы орта оқу орындары мен бiлiм мекемелерiн лицензиялайды, аттестациядан өткiзедi және тiркейдi;
жалпы орта және кәсiптiк-техникалық бiлiм мекемелерiн облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың бiлiм басқармалары (департаменттерi) лицензиялайды;
еңбек рыногының мамандарға деген қажетсiнуiн зерттеуге, оларды даярлау болжамын жасауға қатысады;
бiлiмге мамандар мен ғылыми-педагог кадрларды даярлау (қайта даярлауға), жоғары мектептерде ғылыми қызметтi жүзеге асыруға бөлiнетiн бюджет қаржысының көлемiн анықтау, сонымен бiрге республикалық нормативтердi белгiлеу мен тиiстi бiлiм және ғылыми мекемелердi қаржыландыру жұмысына қатысады;
Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгiмен, мүдделi министрлiктермен, мемлекеттiк комитеттермен, басқа да орталық атқарушы органдармен келiсе отырып, республикалық бюджет қоры есебiнен қаржыландырылатын республикалық деңгейдегi бағынысты (әскери оқу орындарынан басқа) бiлiм мекемелерiне оқушылардың барлық санаттарын қабылдаудың жалпы жоспарын белгiлейдi;
магистратура, аспирантура, докторантура ашады және заңда белгiленген тәртiппен мемлекеттiк ведомстволық жоғары және тиiстi қосымша бiлiм мекемелерiнде, ведомстволық ғылыми ұйымдарда олардың қызметiн тоқтатады;
ведомстволық бағыныстылығына қарамастан Қазақстан Республикасының мемлекеттiк бiлiм мекемелерiне, магистратураға, аспирантураға, докторантураға азаматтар қабылдаудың жалпы тәртiбiн белгiлейдi;
бiлiм мекемелерi желiсiнiң дамуына болжау жасайды; республиканың тиiстi орталық атқарушы органдарының келiсiмiмен Қазақстан Республикасының Үкiметiне мемлекеттiк орта арнаулы және жоғары бiлiм мекемелерiн құру, қайта құру және тарату туралы ұсыныс енгiзедi; Қазақстан Республикасы министрлiктерiнiң, мемлекеттiк комитеттерiнiң басқа да орталық атқарушы органдарының, облыстардың, республика деңгейiндегi қалалардың және астана әкiмдерiнiң мектепке дейiнгi, мектептен тыс, жалпы, орта кәсiптiк-техникалық бiлiм беретiн мемлекеттiк мекемелерiн сонымен бiрге кадрлардың бiлiктiлiгiн арттыру және қайта даярлау мекемелерiн құру, қайта құру, тарату туралы ұсыныстарын қарайды;
Қазақстан Республикасының Үкiметiне мемлекеттiк жоғары оқу орындарының және арнаулы орта оқу орындарының атауларын өзгерту мен олардың желiсiн ұйымдастыру туралы ұсыныс енгiзедi;
iргелi ғылыми зерттеулердi, оның iшiнде гарант iздестiру және тәжiрибе-конструкторлық жұмыстар негiзiндегi зерттеулердi дамытудың практикалық шараларын жүзеге асырады және ғылыми-зерттеулер мен талдамалар нәтижелерiн практикада тиiмдi жүзеге асыруға және оқу процесiне енгiзуге бағытталған ұйымдық-экономикалық және инновациялық қызметтердiң дамуына жәрдемдеседi;
мемлекеттiк оқу орындары үшiн жалпы орта бiлiм, кәсiптiк-техникалық, арнаулы орта бiлiм, жоғары, жоғары оқу орнынан кейiнгi бiлiм туралы құжаттар үлгiлерiн жасайды және бекiтедi, олардың баламалылығын анықтайды, халықаралық шарттар негiзiнде бiлiм деңгейiне сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында шетелдiк құжаттарды мойындау (нострификация) мәселелерiн шешедi;
жоғары мектептiң Қазақстан Республикасының Ғылыми министрлiгi - Ғылым академиясымен, академия салаларымен, экономиканың iргелi және қолданбалы ғылым жүйесiн жасау мен өндiру салаларымен ынтымақтастығын қамтамасыз етедi;
Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарға (келiсiмдерге) қатысты ұсыныстарын әзiрлейдi, бiлiм саласында халықаралық ынтымақтастық бағдарламаларының орындалуын қамтамасыз етедi, оқушыларды, студенттердi, аспиранттарды, докторанттарды, мемлекеттiк бiлiм мекемелерiнiң ғылыми педагогикалық және басқа қызметкерлерiн шетелге iссапарға жiбередi, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына (келiсiмдерiне) сәйкес шет ел азаматтарын мемлекеттiк оқу орындарында оқуға қабылдауды, сынау мерзiмiнен өткiзудi және бiлiктiлiгiн арттыруды қамтамасыз етедi;
шетелдiк серiктестермен келiссөз жүргiзедi және өз құзыры шегiнде халықаралық шарттарға (келiсiмдерге) және бiлiм саласындағы, сондай-ақ ғылыми қызмет саласындағы бағдарламаларға қол қояды;
шет ел оқушыларына, студенттерi мен мамандарына визалық қолдауды жүзеге асырады, заңда белгiленген тәртiппен шет елге шығу үшiн тиiстi құжаттарды дайындайды, шет елдерде өз өкiлдiгiн және Қазақстан Республикасында шет ел ұйымдарының - әрiптестерiнiң өкiлдiгiн ашады;
бiлiм мен ғылым проблемалары бойынша конференциялар, симпозиумдар, кеңестер, көрмелер, пән олимпиадалары мен конкурстар, оның iшiнде халықаралық көлемде өткiзудi ұйымдастырады;
бiлiм және жоғары оқу орны ғылымы жүйесiн қалыптастыруды айқындайтын заң актiлерiнiң және басқа да нормативтi актiлер жобасын жасауға қатысады;
республикалық бағыныстағы ведомстволық бiлiм мекемелерi мен ғылыми ұйымдары республикалық бюджет қаражаты және басқа да көздер есебiнен қаржыландыруды жүзеге асырады;
тиiстi бiлiм мекемелерiнде еңбекақы төлеудiң мемлекеттiк нормативi туралы ұсыныс әзiрлейдi;
қоғамдық бiрлестiктермен, мүдделi министрлiктермен, мемлекеттiк комитеттермен, республиканың басқа да орталық атқарушы органдарымен бiрлесе отырып, мектеп жасына дейiнгi балалардың, оқушылардың, студенттердiң, аспиранттардың, докторанттардың, тыңдаушылардың және сала қызметкерлерiнiң еңбек, тұрмыс, демалыс және медициналық қызмет көрсету жағдайын жетiм балалар мен ата-анасыз қалған панасыз, мiнез-құлық-дене дамуында ауытқушылығы бар балалар мен жасөспiрiмдердi әлеуметтiк қорғау шараларын әзiрлейдi және жүзеге асырады;
бiлiм мекемелерiнде денешынықтыру - спорт процестерiн ұйымдастыру мен әдiстемелiк жетекшiлiктi жүзеге асырады, мүдделi министрлiктермен, мемлекеттiк комитеттермен және республиканың басқа да орталық атқарушы органдарымен бiрлесе отырып, бiлiм жүйесiнiң мектептен тыс мекемелерiнде, оқу жаттығу орталықтарында спорт резервтерiн даярлау жұмысын үйлестiредi, оқушылар және студенттер командаларының халықаралық жарыстарға қатысуын қамтамасыз етедi;
Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгiмен бiрлесе отырып, оқушы жастардың әскери дайындығы туралы ереженi жасайды және бекiтедi, ведомстволық бағыныстылығы мен меншiк түрлерiне қарамастан жоғары оқу орындарының әскери кафедраларында студенттердiң әскери дайындық жұмыстарын, оқу орындарында студенттердiң әскери дайындық жұмыстарын, оқу орындарында оқушы жастардың әскерге дейiнгi, әскер жасындағы алғашқы әскери дайындық жұмыстарын ұйымдастырады;
заңда белгiленген тәртiппен республикалық бағыныстағы (әскери, дербес және халықтан басқа) жоғары және арнаулы оқу орындарының, сондай-ақ ведомстволық оқу орындарының және республикалық бағыныстағы ұйымдардың басшыларын қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
атқарушы үкiметтiң жергiлiктi органдарының облыстардан республикалық мәнi бар қалалардың және астананың бiлiм басқармалары (департаменттерi) басшыларын қызметке тағайындау мен қызметтен босату туралы ұсыныстарын келiседi;
белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасының Бiлiм министрлiгiнiң грамоталарымен және құрмет белгiлерiмен марапаттайды, сондай-ақ бiлiмнiң дамуына ерекше үлес қосқан қызметкерлердi (қажет болған жағдайда тиiстi министрлiктермен, мемлекеттiк комитеттермен басқа да орталық атқарушы органдармен келiсе отырып) мемлекеттiк наградаға ұсынады;
Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес ведомстволық бiлiм мекемелерiне, республикалық бағыныстағы басқа да мекемелер мен ұйымдарға құрылтайшы болады;
министрлiктердiң, мемлекеттiк комитеттердiң, республиканың басқа да орталық атқарушы органдарының бiлiм саласындағы нормативтi актiлерiн келiсiп отырады;
мемлекеттiк жоғары және орта арнаулы оқу орындары басшыларының аймақтық кеңестерiнiң қызметiн ұйымдастыру мен құруға көмектеседi;
бiлiм процесiн материалдық-техникалық жағынан қамтамасыз етудiң мемлекеттiк нормативiн жасайды;
белгiленген тәртiппен жинақтауды, өңдеудi, талдау жасауды және бiлiм саласына мемлекеттiк статистикалық есеп жүргiзудi жүзеге асырады, оның дұрыстығын қамтамасыз етедi;
бiлiм мекемелерiнде оқу жылының басталуы мен аяқталуын, сондай-ақ оқушылар үшiн каникул мерзiмiн анықтайды;
қолданылып жүрген заңдарға сәйкес мемлекеттiк бiлiм мекемелерiнде ақылы қызмет көрсету тәртiбiн анықтайды;

6. Министерство образования Республики Казахстан участвует в межотраслевом и межрегиональном регулировании системы общего среднего, профессионально-технического, среднего специального, высшего, послевузовского и соответствующего дополнительного образования.
IV. Права Министерства образования
Республики Казахстан
7. Министерство образования Республики Казахстан имеет право:
принимать решения по вопросам, входящим в его компетенцию, давать разъяснения (консультации) по указанным вопросам;
создавать, реорганизовывать и ликвидировать в порядке, установленном законодательством, образовательные учреждения, иные организации, непосредственно подчиненные ему;
организовывать временные творческие коллективы для решения задач в области образования и вузовской науки;
издавать в установленном законом порядке журналы, газеты и другие печатные издания;
инспектировать образовательные учреждения и органы управления образованием по вопросам своей компетенции, а также делегировать это право соответствующим государственным органам управления образованием;
проводить в подведомственных организациях проверки эффективности использования средств республиканского бюджета, выделенных на осуществление образовательной деятельности, научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ.
V. Организация деятельности Министерства
образования Республики Казахстан
8. Министерство образования Республики Казахстан возглавляет Министр, назначаемый на должность и освобождаемый от должности Президентом Республики Казахстан по представлению Премьер-Министра Республики Казахстан.
Министр несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Министерство задач и осуществление им своих функций.
Назначение на должность и освобождение от должности заместителей Министра производится Правительством Республики Казахстан по представлению Министра образования Республики Казахстан.
9. Министр образования Республики Казахстан:
осуществляет на принципах единоначалия оперативное руководство деятельностью Министерства, в пределах своей компетенции принимает решения и издает приказы;
вносит в установленном порядке на рассмотрение Правительства Республики Казахстан проекты нормативных правовых актов по вопросам, входящим в компетенцию Министерства образования Республики Казахстан;
распределяет обязанности между заместителями Министра образования Республики Казахстан;
в соответствии с утвержденной Правительством структурой и предельной численностью центрального аппарата Министерства образования Республики Казахстан утверждает штатное расписание центрального аппарата, положения о его структурных подразделениях, а также смету расходов на содержание центрального аппарата Министерства в пределах утвержденных ассигнований;
в установленном порядке назначает на должность и освобождает от должности работников центрального аппарата Министерства образования Республики Казахстан, руководителей учреждений, созданных при Министерстве;
организует аттестацию государственных служащих центрального аппарата Министерства образования Республики Казахстан не реже одного раза в три года и конкурс на замещение вакантных должностей государственной службы;
утверждает председателей региональных советов руководителей государственных высших и средних специальных учебных заведений;
представляет в установленном порядке особо отличившихся работников к присвоению почетных званий и награждению государственными наградами Республики Казахстан;
осуществляет в соответствии с законодательством Республики Казахстан иные полномочия;
в необходимых случаях вправе делегировать отдельные предоставленные ему полномочия подчиненным должностным лицам.

6. Қазақстан Республикасының Бiлiм министрлiгi жалпы орта бiлiм, кәсiптiк-техникалық, орта арнаулы, жоғары, жоғары оқу орнынан кейiнгi және тиiстi қосымша бiлiм жүйесiн салааралық және аймақаралық реттеуге қатысады.
IV. Қазақстан Республикасы
Бiлiм министрлiгiнiң құқықтары
7. Қазақстан Республикасының Бiлiм министрлiгi:
өзiнiң құзырына кiретiн мәселелер бойынша шешiм қабылдауға, осы мәселелер бойынша түсiнiк (консультация) беруге;
заңда белгiленген тәртiппен бiлiм мекемелерiн, тiкелей өзiне бағынатын басқа да ұйымдарды құруға және таратуға;
жоғары оқу орны ғылымы мен бiлiм саласындағы мiндеттердi шешу үшiн уақытша шығармашылық ұйымдар құруға;
заңда белгiленген тәртiппен журнал, газет және басқа да басылымдар шығаруға;
бiлiм мекемелерiн және бiлiм басқармасының ұйымдарын өз құзырындағы мәселелер бойынша тексеруге, сондай-ақ бұл құқықты тиiстi мемлекеттiк бiлiм басқармасының органдарына беруге;
ведомстволық ұйымдарда бiлiм қызметiне, ғылыми-зерттеу және тәжiрибе-конструкторлық жұмыстарға бөлiнген республикалық бюджет қаражатының тиiмдi пайдаланылуын тексеру жүргiзуге құқы бар.
V. Қазақстан Республикасы Бiлiм министрлiгiнiң
қызметiн ұйымдастыру
8. Қазақстан Республикасының Бiлiм министрлiгiн министр басқарады, оны Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Президентi қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
Министр министрлiкке жүктелген мiндеттердiң орындалуына және оның өз қызметтерiн жүзеге асыруына жеке жауап бередi.
Министрдiң орынбасарларын Қазақстан Республикасы Бiлiм министрiнiң ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Үкiметi қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
9. Қазақстан Республикасының Бiлiм министрi:
Дара басшылық принципiнде министрлiктiң қызметiне жедел басшылық жасайды, өз құзыры шегiнде шешiмдер қабылдайды және бұйрықтар шығарады;
белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қарауына Қазақстан Республикасы Бiлiм министрлiгiнiң құзырына кiретiн мәселелер бойынша нормативтi құқықтық актiлер жобасын ұсынады;
Қазақстан Республикасы Бiлiм министрiнiң орынбасарлары арасындағы мiндеттердi бөледi;
Үкiмет бекiткен Қазақстан Республикасы Бiлiм министрлiгi орталық аппаратының құрылымы шектi санына сәйкес орталық аппараттың штат кестесiн, оның құрылымдық бөлiмшелерi туралы ереженi, сондай-ақ бекiтiлген қаржы шегiнде Министрлiктiң орталық аппаратын ұстауға шығын сметасын бекiтедi;
белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасы Бiлiм министрлiгiнiң орталық аппаратының қызметкерлерiн, министрлiк жағынан құрылған мекеме басшыларын қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
Қазақстан Республикасы Бiлiм министрлiгiнiң орталық аппаратының мемлекеттiк қызметшiлерiн кем дегенде үш жылда бiр рет аттестациядан өткiзудi және мемлекеттiк қызметтiң бос орнына конкурс жариялауды ұйымдастырады;
мемлекеттiк жоғары және орта арнаулы оқу орындары басшыларының аймақтық кеңестерiнiң төрағаларын бекiтедi;
белгiленген тәртiппен ерекше көзге түскен қызметкерлерге атақтар мен Қазақстан Республикасының мемлекеттiк наградаларын беруге ұсынады;
Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес басқа да өкiлеттiктердi жүзеге асырады;
қажет болған жағдайда өзiне берiлген жекелеген өкiлеттiктердi бағынысты лауазым иелерiне беруге құқы бар.

10. В Министерстве образования Республики Казахстан образуется коллегия, являющаяся консультативно-совещательным органом при Министре. Состав коллегии согласно установленной Правительством Республики Казахстан численности утверждается Министром образования Республики Казахстан из числа заместителей Министра (по должности) и руководителей структурных подразделений Министерства образования Республики Казахстан.
11. Решения, принимаемые Министерством образования Республики Казахстан, оформляются приказами Министра образования Республики Казахстан.

10. Қазақстан Республикасының Бiлiм министрлiгiнде Министр жанындағы консультациялық-кеңесшi орган болып табылатын алқа құрылады. Алқа құрамын Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген санға сәйкес Министрдiң орынбасарларының (қызметi бойынша) және Қазақстан Республикасы Бiлiм министрлiгiнiң құрылымдық бөлiмшелерiнiң басшыларының қатарынан Қазақстан Республикасының Бiлiм министрi бекiтедi.
11. Қазақстан Республикасының Бiлiм министрлiгi қабылдаған шешiмдер Қазақстан Республикасы Бiлiм министрiнiң бұйрығымен ресiмделедi.