О демонополизации городского пассажирского транспорта общего пользования
П о с т а н о в л е н и е Правительства Республики Казахстан от 24 июня 1996 г. N 773
В целях совершенствования управления городским пассажирским транспортом, ликвидации лишних управленческих звеньев, создания конкурентных условий оказания транспортных услуг населению Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Акимам областей и г. Алматы при участии Государственного комитета Республики Казахстан по управлению государственным имуществом, Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан произвести реорганизацию пассажирского автомобильного и электрического транспорта:
до 1 ноября 1996 года реорганизовать в городах, поселках, населенных пунктах объединения, транспортные холдинги и прочие организационно-управленческие образования (за исключением трамвайно-троллейбусного управления г. Алматы), включающие в свой состав парки и другие транспортные предприятия. Изъять у этих организационно-управленческих образований функции по распределению маршрутов, государственных субсидий и дотаций, централизации материально-технических и финансовых средств парков;
предоставить автобусным, трамвайно-троллейбусным паркам и другим предприятиям пассажирского городского транспорта общего пользования право самостоятельно закупать технику, запасные части, участвовать в тендерах на право осуществления пассажирских перевозок по городским и междугородним маршрутам.
2. Установить, что с 1 ноября 1996 года распределение пакетов маршрутов городских и пригородных пассажирских перевозок между перевозчиками осуществляется только на тендерной основе.
Государственному комитету Республики Казахстан по ценовой и антимонопольной политике в срок до 1 августа 1996 года разработать и утвердить в установленном порядке Типовое положение о проведении тендеров по размещению пакетов маршрутов городского автомобильного и электрического транспорта общего пользования.
Если из местных бюджетов выделяются дотации, субсидии на развитие пассажирского транспорта, то они распределяются по пакетам маршрутов и предоставляются перевозчику, выигравшему тендер по данному маршруту. Участие в тендере могут принимать хозяйствующие субъекты, независимо от их организационно-правовой формы.
Юридические и физические лица, победившие в тендере, получают свидетельство, подтверждающее заключение контракта на право осуществления пассажирских перевозок на определенном маршруте (маршрутах). <*>
Сноска. В пункт 2 внесены изменения - постановлениями Правительства РК от 3 октября 1996 г. N 1219 P961219_ ; от 23 марта 1998 г. N 251 P980251_ .

Жалпы пайдаланудағы қалалық жолаушылар көлiгiн монополиясыздандыру туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1996 жылғы 24 маусым N 773
Қалалық жолаушылар көлiгiн басқаруды жетiлдiру, басы артық басқару буындарын жою, халыққа көлiктiк қызмет көрсетудiң бәсекелестiк жағдайын жасау мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Облыстардың және Алматы қаласының әкiмдерi Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң, Қазақстан Республикасының көлiк және коммуникациялар министрлiгiнiң қатысуымен жолаушылар таситын автомобиль және электр көлiгiне қайта ұйымдастыру жүргiзсiн:
1996 жылдың 1 қарашасына дейiн қалаларда, поселкелерде, елдi мекендерде өз құрамдарына парктер мен басқа да көлiк кәсiпорындарын бiрiктiретiн бiрлестiктерiн, көлiк холдингiлерi және басқа ұйымдық-басқару құрылымдарын (Алматы қаласындағы трамвай-троллейбус басқармасын қоспағанда) қайта ұйымдастырсын. Осы ұйымдық-басқару құрылымдарын маршруттарды, мемлекеттiк субсидиялар мен дотацияларды бөлу, парктердiң материалдық-техникалық және қаржы қаражаттарын орталықтандыру жөнiндегi функцияларын алсын;
автобус, трамвай-троллейбус парктерiне және басқа жалпы пайдаланудағы қалалық жолаушылар көлiгi кәсiпорындарына техниканы, босалқы бөлшектердi өздiгiнен сатып алуға, қалалық және қалааралық маршруттары бойынша жолаушылар тасымалын жүзеге асыру құқығына арналған тендерлерге қатысуға құқық берсiн.
2. 1996 жылғы 1 қарашадан бастап тасымалдаушылар арасында қалалық және қала маңындағы тасымалдау маршруттарының пакеттерiн бөлу тендерлiк негiзде ғана жүзеге асырылады, деп белгiленсiн.
Қазақстан Республикасының Баға және монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетi 1996 жылдың 1 тамызына дейiн белгiленген тәртiппен Жалпы пайдаланудағы қалалық автомобиль және электр көлiктерi маршруттарының пакеттерiн орналастыру жөнiнде тендерлер өткiзу туралы үлгi ереженi әзiрлеп, бекiтсiн.
Егер жергiлiктi бюджеттен жолаушылар көлiгiн дамытуға дотация, субсидия бөлiнсе, онда олар маршруттар пакетi бойынша бөлiнедi және осы маршрут бойынша тендерде жеңiп шыққан тасымалшыға берiледi. Тендерге шаруашылық жүргiзушi субъектiлер ұйымдық-құқықтық нысанына
қарамастан қатыса алады.
<*>
<*>
<*>
Тендерде жеңiп шыққан заңды және жеке тұлғалар белгiлi бiр
бағытта (бағыттарда) жолаушылар тасымалдауды жүзеге асыру құқығына
келiсiм-шарт жасалғандығын растайтын куәлiк алады.
<*>
ЕСКЕРТУ. 2-тармақтың 3-шi абзацына өзгерiс енгiзiлдi,
4,5-абзацтар алынып тасталды - ҚРҮ-нiң 1996.10.03.
N 1219 қаулысымен.
P961219_
ЕСКЕРТУ. 2-тармақ жаңа абзацпен толықтырылды - ҚРҮ-нiң 1998.03.23.
N 251 қаулысымен.
P980251_

3. Министерству транспорта и коммуникаций Республики Казахстан совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами до 1 ноября 1996 года утвердить порядок, при котором основанием для льготного проезда на общественном транспорте является специальный проездной билет.
4. Акимам областей и г. Алматы:
до 1 августа 1996 года создать службы управления пассажирским транспортом общего пользования в аппаратах акимов в пределах имеющейся численности либо иные подразделения для обеспечения координации работ пассажирского транспорта общего пользования и возложить на них следующие функции: утверждение маршрутных схем пассажирских перевозок транспортом общего пользования; формирование пакетов маршрутов и организацию их размещения между перевозчиками (независимо от их организационно-правовой формы) на тендерной основе; контроль за качеством обслуживания пассажиров; организацию работ по реализации проездных билетов;
совместно с Министерством транспорта и коммуникаций Республики Казахстан разработать и ввести в действие с 1 августа 1996 года гибкую систему проездных билетов разного срока действия с прогрессивной системой скидок;
до 1 августа 1996 года определить виды, формы субсидирования городского пассажирского транспорта, в том числе: участие местного бюджета в капитальных и текущих расходах предприятий городского транспорта общего пользования; <*>
совместно с Государственным комитетом Республики Казахстан по управлению государственным имуществом рассмотреть возможность акционирования и последующей приватизации предприятий пассажирского транспорта с учетом их особой социальной значимости.
Сноска. В абзаце четвертом исключены слова - постановлением Правительства РК от 3 октября 1996 г. N 1219 P961219_ .
Премьер-Министр
Республики Казахстан

3. Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi мүдделi министрлiктермен және ведомстволармен бiрлесiп 1996 жылдың 1 қарашасына дейiн қоғамдық көлiкте жеңiлдiкпен жүру үшiн негiз болып табылатын арнаулы жол жүру билетiнiң тәртiбiн бекiтсiн.
4. Облыстар мен Алматы қаласының әкiмдерi:
1996 жылдың 1 тамызына дейiн әкiмдер аппараттарында жалпы пайдаланудағы жолаушылар көлiгiнiң жұмысын үйлестiрудi қамтамасыз ету үшiн қазiргi бар саны немесе өзге бөлiмшелер шегiнде жалпы пайдаланудағы жолаушылар көлiгiн басқару қызметiн құрсын және оларға: жалпы пайдаланудағы көлiкпен жолаушылар тасымалдаудың маршруттық кестесiн бекiту; тасымалдаушылар арасында (олардың ұйымдық-құқықтық нысанына қарамастан) тендерлiк негiзде маршруттар пакеттерiн құру және оларды орналастыруды ұйымдастыру; жолаушыларға қызмет көрсетудiң сапасына бақылау жасау; жол жүру билеттерiн сату жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру;
Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгiмен бiрлесiп жеңiлдiктiң iлгерiлемелi жүйесiмен қолданылу күшi әртүрлi мерзiмдi жол жүру билеттерiнiң икемдi жүйесiн әзiрлеп, 1996 жылдың 1 тамызынан бастап күшiне енгiзу;
1996 жылдың 1 тамызына дейiн қалалық жолаушылар көлiгiнiң түрлерiн, субсидиялау түрлерiн, оның iшiнде: жалпы пайдаланудағы қалалық көлiк кәсiпорындарының күрделi және ағымдағы шығыстарындағы жергiлiктi бюджетке қатысу; <*>
Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi
мемлекеттiк комитетiмен бiрлесiп жолаушылар көлiгi кәсiпорындарын
олардың айрықша әлеуметтiк маңыздылығын ескере отырып
акционерлендiру және кейiннен жекешелендiру мүмкiндiктерiн қарау
функцияларын жүктесiн.
ЕСКЕРТУ. 4-тармақтың 4-абзацына өзгерiс енгiзiлдi - ҚРҮ-нiң
1996.10.03. N 1219 қаулысымен.
P961219_
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi