Об акционерном обществе "Балхашмыс"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 июля 1996 г. N 937
В 1996 году финансовое положение акционерного общества "Балхашмыс" резко ухудшилось, комбинат находится на грани остановки.
По состоянию на 20 июля 1996 года кредиторская задолженность достигла суммы 5,3 млрд. тенге, дебиторская задолженность составила 1,1 млрд тенге. Заработная плата, долг по которой превысил 381 млн. тенге, не выплачивается более трех месяцев. Положение усугубилось в результате строительства цеха эмальпровода, аффинажного производства, которые вывели из оборота финансовые средства на сумму, превышающую 100 млн. долларов США.
Правительство отмечает, что Государственным комитетом Республики Казахстан по управлению государственным имуществом не осуществляется должный контроль за использованием финансовых средств акционерного общества "Балхашмыс" и, в первую очередь, прибыли. Так, имея в 1994-1995 годах прибыль 1,4 млрд. и 4,2 млрд. тенге соответственно, данным акционерным обществом не были начислены дивиденды на государственный пакет акций.
Министерством промышленности и торговли Республики Казахстан не обеспечен контроль за работой акционерного общества "Балхашмыс". Анализ финансово-хозяйственной деятельности его был проведен только после вмешательства Правительства Республики Казахстан и организации проверки специальной комиссией.
В целях восстановления платежеспособности акционерного общества "Балхашмыс" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Агентству по реорганизации предприятий при Государственном комитете Республики Казахстан по управлению государственным имуществом в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона от 7 апреля 1995 г. N 2173 U952173_ "О банкротстве" принять необходимые меры по проведению реорганизационных процедур в акционерном обществе "Балхашмыс" и в установленном порядке:
разработать мероприятия по осуществлению в акционерном обществе "Балхашмыс" реорганизационных процедур путем установления внешнего управления;
назначить доверенного управляющего и заключить с ним договор о передаче функций по управлению имуществом акционерного общества "Балхашмыс";
заключить с открытым акционерным обществом "Казкоммерцбанк" агентское соглашение на банковское обслуживание в части финансового контроля за использованием средств, направляемых для финансирования акционерного общества "Балхашмыс";
совместно с Министерством финансов, Министерством промышленности и торговли Республики Казахстан в месячный срок организовать проведение аудиторской проверки финансового и экономического состояния акционерного общества "Балхашмыс" и по ее результатам внести в Правительство Республики Казахстан предложения по реструктуризации кредиторской и дебиторской задолженности, оптимизации производственной структуры и восстановлению платежеспособности акционерного общества "Балхашмыс", при наличии финансовых нарушений материалы передать в следственные органы;
в двухмесячный срок после установления внешнего управления внести в Правительство Республики Казахстан предложения о реорганизации либо ликвидации акционерного общества "Балхашмыс".

"Балқашмыс" акционерлiк қоғамы туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысы 1996 жылғы 26 шiлде N 937
1996 жылы "Балқашмыс" акционерлiк қоғамының қаржы жағдайы күрт нашарлады, комбинат тоқтаудың сәл-ақ алдында.
1996 жылғы 20 шiлдедегi жағдай бойынша кредиторлық берешек сомасы 5,3 млрд. теңгеге жеттi, дебиторлық берешек 1,1 млрд теңге болды. Жалақы үш айдан астам уақыт бойы төленбеген, ол бойынша қарыз 381 млн. теңгеден асты. Эмаль сым цехын, тазарту өндiрiсiн салуға байланысты жағдай қиындай түстi, бұлар 100 млн. АҚШ долларынан асатын сомадағы қаржы қаражатын айналыстан шығарды.
Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң "Балқашмыс" акционерлiк қоғамының қаржы қаражатының, бiрiншi кезекте табысының пайдаланылуына тиiстi бақылау жасамағанын Үкiмет атап айтады. Мәселен, 1994-1995 жылдары тиiсiнше 1,4 млрд және 4,2 млрд теңге табысы бола тұрып, бұл акционерлiк қоғам акцияларының мемлекеттiк пакеттерiне дивидендтер есептемеген.
Қазақстан Республикасының Өнеркәсiп және сауда министрлiгi "Балқашмыс" акционерлiк қоғамының жұмысына бақылау жасамаған. Тек Үкiмет араласқаннан кейiн және арнайы комиссияның тексеруi ұйымдастырылған соң ғана оның қаржы-шаруашылық қызметiне талдау жасалды.
"Балқашмыс" акционерлiк қоғамының төлем қабiлетiн қалпына келтiру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң жанындағы кәсiпорындарды қайта ұйымдастыру жөнiндегi агенттiк "Банкроттық туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 2 сәуiрдегi N 2173 Заң күшi бар Жарлығына сәйкес "Балқашмыс" акционерлiк қоғамында қайта ұйымдастыру процедураларын жүргiзу жөнiнде қажеттi шаралар қабылдасын және белгiленген тәртiппен:
"Балқашмыс" акционерлiк қоғамында қайта ұйымдастыру процедураларын сырттан басқару орнату жолымен жүзеге асыру жөнiндегi шараларды әзiрлесiн;
сенiмдi басқарушы белгiлеп, онымен "Балқашмыс" акционерлiк қоғамының мүлкiн басқару жөнiндегi функцияларды беру жөнiнде шарт жасассын;
"Казкоммерцбанк" ашық акционерлiк қоғамымен "Балқашмыс" акционерлiк қоғамын қаржыландыруға жiберiлетiн қаражаттың жұмсалуына қаржылық, бақылау жасау жағынан банктiк қызмет көрсетуiне агенттiк келiсiм жасассын;
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiмен, өнеркәсiп және сауда министрлiгiмен бiр ай мерзiм iшiнде "Балқашмыс" акционерлiк қоғамының қаржы және экономикалық жағдайына аудиторлық тексеру жүргiзудi ұйымдастырсын және оның нәтижелерi бойынша Қазақстан Республикасының Үкiметiне кредиторлық және дебиторлық берешегiнiң құрылымын өзгерту, өнеркәсiп құрылымын оңтайландыру және "Балқашмыс" акционерлiк қоғамының төлем қабiлетiн қалпына келтiру жөнiнде ұсыныстар енгiзсiн, қаржылық тәртiп бұзушылық болған жағдайда материалдарды тергеу органдарына берсiн;
сырттан бақылау орнатылған соң, екi ай мерзiм iшiнде Қазақстан Республикасының Үкiметiне "Балқашмыс" акционерлiк қоғамын қайта ұйымдастыру немесе тарату туралы ұсыныстар енгiзсiн.

2. Принять к сведению предложение поставщиков сырья и потребителей продукции акционерного общества "Балхашмыс" (фирмы "Гленкор", "Новоресурс", "Далекс-Трейдинг" и "Риддер-Инвест") о создании ими инвестиционного пула при введении внешнего управления и финансовом менеджменте открытого акционерного общества "Казкоммерцбанк" в целях стабилизации финансово-хозяйственной деятельности акционерного общества "Балхашмыс".
3. Утвердить состав правительственной комиссии по стабилизации и восстановлению платежеспособности акционерного общества "Балхашмыс" согласно приложению.
Комиссии совместно с доверенным управляющим акционерного общества "Балхашмыс" проанализировать действующие контракты на покупку сырья и поставку продукции и в двухмесячный срок представить предложения по изменению и расторжению договоров, заключенных в нарушение установленного порядка.
4. Министерству финансов Республики Казахстан рассмотреть предложение открытого акционерного общества "Казкоммерцбанк" как финансового менеджера акционерного общества "Балхашмыс" по схемам финансирования указанного акционерного общества на период проведения по нему реорганизационных процедур и внести предложения в Правительство Республики Казахстан.
5. Главной налоговой инспекции Министерства финансов Республики Казахстан к 15 августа 1996 года разработать порядок, способствующий скорейшему восстановлению в оборот акционерному обществу "Балхашмыс" сумм уплаченного налога на добавленную стоимость по экспорту продукции и представить соответствующие предложения в Правительство Республики Казахстан.
6. Министерству экономики Республики Казахстан изучить инвестиционные программы по развитию сырьевой базы акционерного общества "Балхашмыс" и внести предложения в Правительство Республики Казахстан.
7. Государственному комитету Республики Казахстан по управлению государственным имуществом совместно с акимами Жезказганской и Актюбинской областей в 10-дневный срок передать объекты социальной сферы, находящиеся на балансе акционерного общества "Балхашмыс", в том числе: жилье, включая ветхое и аварийное, детские дошкольные, медицинские учреждения, инженерные сети тепло, -водоснабжения и канализации, электрические сети и подстанции, дороги и защитные сооружения, котельные, включая тепловые пункты и сети теплофикации, культурно-спортивные сооружения, на баланс местных акимов. Акимам Жезказганской и Актюбинской областей разработать конкретные программы по обеспечению безубыточной деятельности данных объектов и подготовке их к работе в осенне-зимний период 1996/1997 годов.

2. "Балқашмыс" акционерлiк қоғамының шикiзат берушiлерi мемтұтынушыларының ("Гленкор", "Новоресурс", "Далекс-Трейтинг" және "Риддер-Инвест" фирмалары) сырттан бақылау орнатылғанда өздерiнiң инвестициялық пұл құратыны және "Балқашмыс" акционерлiк қоғамының қаржы-шаруашылық қызметiн тұрақтандыру мақсатында "Казкоммерцбанк" ашық акционерлiк қоғамының қаржы менеджментi туралы ұсынысы назарға алынсын.
3. "Балқашмыс" акционерлiк қоғамының төлем қабiлетiн тұрақтандыру мен қалпына келтiру жөнiндегi үкiмет комиссиясының құрамы қосымшаға сәйкес бекiтiлсiн.
Комиссия "Балқашмыс" акционерлiк қоғамының сенiмдi басқарушысымен бiрлесiп шикiзат сатып алу және өнiм беру бойынша күшiндегi контрактiлердi талдап, екi ай мерзiм iшiнде белгiленген тәртiптi бұза отырып жасалған шарттарды өзгерту және күшiн жою туралы ұсыныстар берсiн.
4. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi "Балқашмыс" акционерлiк қоғамының қаржы менеджерi ретiндегi "Казкоммерцбанк" ашық акционерлiк қоғамының аталған акционерлiк қоғамды онда қайта ұйымдастыру процедуралары жүргiзiлген кезеңде қаржыландыру схемалары бойынша ұсынысын қарап, Қазақстан Республикасының Үкiметiне ұсыныстар енгiзсiн.
5. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң жанындағы Бас салық инспекциясы 1996 жылдың 15 тамызына қарай өнiмдi экспорттау бойынша қосылған құнға салынатын салықтың төленген сомасын "Балқашмыс" акционерлiк қоғамының айналысына жедел қалпына келтiруге жәрдемдесетiн тәртiп әзiрлеп, Қазақстан Республикасының Үкiметiне тиiстi ұсыныстар енгiзетiн болсын.
6. Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi "Балқашмыс" акционерлiк қоғамының шикiзат базасын дамыту жөнiнде инвестициялық бағдарламаларды зерделесiн және Қазақстан Республикасының Үкiметiне ұсыныстар енгiзсiн.
7. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетi Жезқазған және Ақтөбе облыстарының әкiмдерiмен бiрлесiп 10 күн мерзiм iшiнде "Балқашмыс" акционерлiк қоғамының балансындағы әлеуметтiк сала объектiлерiн, оның iшiнде: тұрғын үйдi, тозғандары мен бұзылғандарын қоса алғанда, мектепке дейiнгi балалар, медицина мекемелерiн, жылумен, сумен қамтамасыз ету және канализация инженерлiк жүйелерiн, электр жүйелерi мен қосалқы станцияларды, жолдар мен қорғаныс құрылғыларын, қазандықтарды, жылу пункттерi мен жылу беру жүйелерiн қоса алғанда, мәдениет-спорт ғимараттарын жергiлiктi әкiмдердiң балансына өткiзетiн болсын. Жезқазған және Ақтөбе облыстарының әкiмдерi осы объектiлердiң зиян шекпей жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету жөнiнде және оларды 1996-1997 жылдардың күз-қыс кезеңiнде жұмыс iстеуге әзiрлеу жөнiнде нақты бағдарламалар әзiрлесiн.

8. Государственному комитету Республики Казахстан по управлению государственным имуществом и Государственному комитету Республики Казахстан по приватизации совместно с доверенным управляющим акционерного общества "Балхашмыс" в месячный срок решить вопрос о продаже объектов неосновной деятельности, приватизация которых не нарушает замкнутого технологического цикла.
9. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 13 декабря 1995 г. N 1717 "Об утверждении решения конкурсной комиссии по разработке и проведению комплекса мер по продаже части государственного пакета акций акционерного общества "Балхашмыс" и привлечению иностранных инвестиций".
10. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Штойка Г.Г.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Приложение
к постановлению Правительства Республики Казахстан от 26 июля 1996 г. N 937
С О С Т А В
правительственной комиссии по стабилизации
и восстановлению платежеспособности
акционерного общества "Балхашмыс"
Имашев Б.М.        - заместитель Председателя
Государственного комитета
Республики Казахстан по управлению
государственным имуществом, директор
Агентства по реорганизации
предприятий при Государственном
комитете Республики Казахстан
по управлению государственным
имуществом, председатель
Муртазаев М.А.     - первый заместитель Министра
промышленности и торговли
Республики Казахстан
Фельд Е.Д.         - заместитель Председателя Правления
открытого акционерного общества
"Казкоммерцбанк"

8. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетi мен Жекешелендiру жөнiндегi мемлекеттiк комитетi "Балқашмыс" акционерлiк қоғамының сенiмдi басқарушысымен бiрлесiп бiр ай мерзiмде жекешелендiрiлуi бүтiн технологиялық циклды бұзбайтын, қосымша қызмет объектiлерiн сату туралы мәселенi шешсiн.
9. "Балқашмыс" акционерлiк қоғамы акцияларының мемлекеттiк
пакетiнiң бiр бөлiгiн сату және шетел инвестицияларын тарту бойынша
шаралар кешенiн әзiрлеу мен өткiзу жөнiнде конкурстық комиссияның
шешiмдерiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1995
жылғы 13 желтоқсандағы N 1717 қаулысының күшi жойылған деп танылсын.
10. Осы қаулының орындалуына бақылау жасау Қазақстан
Республикасы Премьер-Министрiнiң орынбасары Г.Г.Штойкке жүктелсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1996 жылғы 26 шiлдедегi
N 937 қаулысына
қосымша
"Балқашмыс" акционерлiк қоғамының төлем қабiлетiн
тұрақтандыру мен қалпына келтiру жөнiндегi
үкiмет комиссиясының
ҚҰРАМЫ
Имашев Б.М.          - Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк
мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк
комитетi төрағасының орынбасары,
Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк
мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк
комитетi жанындағы Кәсiпорындарды
қайта ұйымдастыру жөнiндегi агенттiктiң
директоры (төраға)
Мұртазаев М.А.       - Қазақстан Республикасы Өнеркәсiп және
сауда министрiнiң бiрiншi орынбасары
Фельд Е.Д.           - "Казкоммерцбанк" ашық акционерлiк
қоғамының басқармасы төрағасының
орынбасары