Об утверждении Положения о Министерстве науки - Академии наук Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 июля 1996 г. N 941. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 23 мая 1997 г. N 873 ~P970873.
Во исполнение Указа Президента Республики Казахстан от 11 марта 1996 г. N 2895 U962895_ "О мерах по совершенствованию системы государственного управления наукой в Республике Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1996 г., N 12, ст. 86) Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемое Положение о Министерстве науки - Академии наук Республики Казахстан.
2. Признать утратившими силу:
постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 19 марта 1993 г. N 217 "Об утверждении Положения о Министерстве науки и новых технологий Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1993 г., N 8, ст. 99);
пункт 17 изменений и дополнений, которые вносятся в решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 6 февраля 1995 г. N 115 "О внесении изменений и дополнений в решения Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1995 г., N 5, ст. 62).
Премьер-Министр
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕНО
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 29 июля 1996 г. N 941
П О Л О Ж Е Н И Е
о Министерстве науки - Академии наук
Республики Казахстан
I. Общие положения
1. Министерство науки - Академия наук Республики Казахстан (далее Миннауки - Академия наук) является центральным исполнительным органом в составе Правительства Республики Казахстан, обеспечивающим управление в сфере науки и техники, а также в области аэрокосмической деятельности, использования атомной энергии и обеспечения режима нераспространения ядерного оружия в Республике Казахстан.
2. Миннауки - Академия наук - высший научно-координационный и методический орган по фундаментальным и прикладным исследованиям, подготовке научных кадров высшей квалификации, созданию инфраструктуры научно-технической сферы страны. Являясь государственным заказчиком, на основе конкурсов и программно-целевого метода, с обязательным проведением государственной экспертизы осуществляет государственное финансирование программ фундаментальных исследований республиканских целевых, региональных, межотраслевых, отраслевых поисковых и других научно-технических программ и проектов в соответствии с приоритетами социально-экономического развития Республики Казахстан.
3. Миннауки - Академия наук руководствуется в своей деятельности Конституцией, законодательными актами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан, а также настоящим Положением.

Қазақстан Республикасының Ғылым министрлiгi - Ғылым академиясы туралы ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысы 1996 жылғы 29 шiлде N 941. Күшi жойылды - ҚРҮ-нiң 1997.05.23. N 873 қаулысымен. ~P970873
"Қазақстан Республикасында ғылымды мемлекеттiк басқару жүйесiн жетiлдiру жөнiндегi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1996 жылғы 11 наурыздағы N 2895 U962895_ Жарлығын (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1996 ж., N 12, 86-бап) орындау үшiн Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасының Ғылым министрлiгi - Ғылым академиясы туралы Ереже бекiтiлсiн.
2. "Қазақстан Республикасының Ғылым және жаңа технологиялар министрлiгi туралы Ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1993 жылғы 19 наурыздағы N 217 қаулысының (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1993 ж., N 8, 99-бап);
"Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмдерiне өзгертулер мен
толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер
Кабинетiнiң 1995 жылғы 6 ақпандағы N 115 қаулысының (Қазақстан
Республикасының ПҮАЖ-ы, 1995 ж., N 5, 62-бап) күшi жойылған деп
танылсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер- Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1996 жылғы 29 шiлдедегi
N 941 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасының Ғылым министрлiгi -
Ғылым академиясы туралы
ЕРЕЖЕ
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының Ғылым министрлiгi - Ғылым академиясы (бұдан әрi - Ғылымминi - Ғылым академиясы) Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң құрамындағы ғылым және техника саласында, сондай-ақ аэроғарыш қызметi, атом энергиясын пайдалану мен Қазақстан Республикасының ядролық қаруды таратпау режимiн қамтамасыз ету саласын басқаратын орталық атқарушы орган болып табылады.
2. Ғылымминi - Ғылым академиясы iргелi және қолданбалы зерттеулер, жоғары бiлiктi ғылыми кадрлар даярлау, елiмiздiң ғылыми-технологиялық саласының инфрақұрылымын жасау жөнiндегi жоғары ғылыми үйлестiру және әдiстемелiк орган. Ол мемлекеттiк тапсырыс берушi ретiнде конкурстар мен мақсаттық бағдарламалық әдiс негiзiнде, мiндеттi мемлекеттiк сараптама жүргiзе отырып, iргелi зерттеулер бағдарламаларын, республикалық нысаналы, аймақтық, салааралық, салалық iзденiстер және басқа да ғылыми-техникалық бағдарламалар мен жобаларды Қазақстан Республикасының әлеуметтiк экономикалық даму басымдықтарына сәйкес мемлекеттiк қаржыландыруды жүзеге асырады.
3. Ғылымминi - Ғылым академиясы өз қызметiнде Қазақстан Республикасының Конституциясын, заң актiлерiн Қазақстан Республикасы Президентiнiң және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң актiлерiн, сондай-ақ осы Ереженi басшылыққа алады.

4. Миннауки - Академия наук является юридическим лицом, имеет печать с изображением Государственного герба Республики Казахстан и своим наименованием на казахском и русском языках.
II. Основные задачи и функции Миннауки -
Академии наук
5. Основными задачами Миннауки - Академии наук являются:
участие в разработке и реализация государственной научно-технической политики, в том числе руководство деятельностью всех субъектов управления научно-технологической сферой как составной частью социально-экономического развития государства;
прогнозирование и обеспечение развития науки и техники в республике, подготовка предложений по определению приоритетных направлений научно-технического прогресса, решению крупных научно-технических и региональных проблем республики;
формирование и реализация республиканских, международных и других научно-технических программ и проектов по приоритетным направлениям науки и техники;
реализация единой государственной политики в области информатики, создания информационной инфраструктуры науки и органов государственного управления на основе современных вычислительных средств и информационных технологий;
разработка проектов законодательных актов и других нормативных актов, определяющих порядок научно-технической и инновационной деятельности;
формирование в установленном порядке оптимальной сети учреждений науки, финансируемых за счет бюджетных средств, разработка предложений по приватизации объектов научно-технической сферы;
организация работ в области аэрокосмической деятельности и использования атомной энергии, ракетно-космической техники и освоения космического пространства;
участие в совершенствовании системы охраны научной интеллектуальной собственности, социальной защиты научных работников, интеграции науки с производством;
содействие развитию различных форм инновационной деятельности, совершенствование экономического механизма в научно-технологической сфере, формирование рынка научно-технической продукции;
проведение своевременной оценки процессов общественного, научно-технического и культурного развития, экологического состояния регионов, разработка рекомендаций по этим вопросам;
повышение престижа науки, статуса научных работников, создание благоприятных условий для творческого продуктивного труда ученых.
6. Министерство науки - Академия наук в соответствии с возложенными задачами:
проводит анализ состояния и динамики развития научно-технического потенциала страны, результативности исследований и разработок, включая их практическое использование;
обосновывает совместно с Министерством финансов и Министерством экономики Республики Казахстан затраты на научно-техническое развитие страны и обеспечивает рациональное использование выделяемых бюджетных средств;
осуществляет финансирование целевых программ фундаментальных и прикладных научно-технических исследований на конкурсной основе с проведением государственной экспертизы;
координирует научные, конструкторские и технологические работы, проводимые национальными научными центрами, научно-исследовательскими институтами Миннауки - Академии наук, высшими учебными заведениями, отраслевыми, в том числе оборонного и агропромышленного комплексов, научно-исследовательскими, проектно-конструкторскими и другими организациями - исполнителями программ и проектов;
оказывает научно-методическую помощь министерствам, государственным комитетам, иным центральным исполнительным органам и организациям в вопросах развития науки и техники;
обеспечивает сопровождение научно-технических программ и проектов, контролирует правильность использования научными организациями бюджетных и внебюджетных средств;
активно участвует в разработке и научном обосновании стратегии социально-экономического, политического и духовного развития Республики Казахстан;
осуществляет международное сотрудничество в области науки и новых технологий;
согласовывает программы и проекты информатизации органов государственного управления;
совершенствует государственную систему научно-технической информации, формирует национальный информационный ресурс в научно-технической сфере, в том числе Республиканский патентный фонд;
организует и проводит подготовку и переподготовку научных и научно-педагогических кадров высшей квалификации для научно-технической сферы;
координирует разработку и реализацию мероприятий по эффективному использованию объектов космодрома "Байконур", бывшего Семипалатинского испытательного ядерного полигона и других научно-технических комплексов в целях решения научно-технических проблем республики;
пропагандирует достижения науки и техники, поддерживает издание научных трудов, проводит международные и республиканские съезды, сессии, конференции, симпозиумы, семинары, совещания, выставки;
организует и совершенствует изобретательскую и патентно-лицензионную работу в подведомственных организациях;
подготавливает предложения по государственной поддержке ученых и специалистов, внесших выдающийся вклад в развитие науки и техники, а также талантливых молодых ученых;
руководит деятельностью национальных научных центров, научных и других подведомственных организаций;
осуществляет право владения и пользования государственным имуществом подведомственных ему организаций в пределах, установленных законодательными актами, в соответствии с целями своей деятельности, заданиями Правительства Республики Казахстан и назначением имущества.

4. Ғылымминi - Ғылым академиясы заңды тұлға болып табылады, оның Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк елтаңбасы бейнеленген әрi қазақ және орыс тiлдерiнде өз атауы жазылған мөрi болады.
II. Ғылымминi - Ғылым академиясының негiзгi
мiндеттерi мен функциялары
5. Ғылымминi - Ғылым академиясының негiзгi мiндеттерi:
мемлекеттiк ғылыми-техникалық саясатты әзiрлеу мен жүзеге асыруға қатысу, оның iшiнде мемлекеттiң әлеуметтiк-экономикалық дамуының құрамдас бөлiгi ретiнде ғылыми-технологиялық саланы басқарудың барлық субъектiлерiнiң қызметiне басшылық жасау;
республикада ғылым мен техниканың дамуын болжау және қамтамасыз ету, ғылыми-техникалық прогрестiң басым бағыттарын айқындау, республиканың күрделi ғылыми-техникалық және аймақтық проблемаларын шешу жөнiнде ұсыныстар әзiрлеу;
ғылым мен техниканың басым бағыттары бойынша республикалық, халықаралық және басқа да ғылыми-техникалық бағдарламалар мен жобалар жасап, оны жүзеге асыру;
қазiргi есептеу құралдары мен ақпараттық технологиялар негiзiнде информатика, ғылым мен мемлекеттiк басқару органдары инфрақұрылымын құру саласында бiрыңғай мемлекеттiк саясат жүргiзу;
ғылыми-техникалық және инновациялық қызметтiң тәртiбiн белгiлейтiн заң актiлерi мен басқа да нормативтiк актiлердiң жобаларын дайындау;
бюджеттен қаржыландырылатын ғылыми мекемелердiң оңтайлы жүйесiн белгiленген тәртiппен қалыптастыру, ғылыми-техникалық саланың объектiлерiн жекешелендiру жөнiнде ұсыныстар дайындау;
аэроғарыш қызметi және атом энергиясын, ракета-ғарыштық техниканы пайдаланумен ғарыш кеңiстiгiн игеру саласындағы жұмыстарды ұйымдастыру;
ғылыми интеллектiлiк меншiктi сақтау, ғылыми қызметкерлердi әлеуметтiк қорғау, ғылымның өндiрiспен интеграциясы жүйесiн жетiлдiруге қатысу;
инновациялық қызметтiң түрлi нысаналарын дамытуға жәрдемдесу, ғылыми-технологиялық саланың экономикалық тетiгiн жетiлдiру, ғылыми-техникалық өнiмдер нарығын қалыптастыру;
аймақтардың қоғамдық, ғылыми-техникалық және мәдени даму процестерiне, экологиялық жағдайына дер кезiнде баға берiп, бұл мәселелер бойынша ұсынымдар әзiрлеу;
ғылымның, ғылыми қызметкерлердiң мәртебесiн көтеру, ғалымдардың өнiмдi шығармашылық еңбек етуi үшiн қолайлы жағдай жасау болып табылады.
6. Ғылым министрлiгi - Ғылым академиясы өзiне жүктелген мiндеттерге сәйкес:
елiмiздiң ғылыми-техникалық әлеуетiнiң ахуалы мен даму динамикасына, iс жүзiнде қолданылынуын қоса алғанда, зерттеулер мен әзiрлемелердiң нәтижелiлiгiне талдау жасайды;
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiмен және экономика министрлiгiмен бiрлесе отырып, елiмiздiң ғылыми-техникалық дамуына кететiн шығындарды негiздейдi және бюджеттен бөлiнетiн қаражаттың ұтымды жұмсалуын қамтамасыз етедi;
iргелi және қолданбалы ғылыми-техникалық зерттеулердiң нысаналы бағдарламаларын мемлекеттiк ғылыми сараптама жүргiзе отырып, конкурстық негiзде қаржыландыруды жүзеге асырады;
ұлттық ғылыми орталықтары, Ғылымминi - Ғылым академиясы ғылыми- зерттеу институттары, жоғары оқу орындары, салалық, соның iшiнде қорғаныс және агроөнеркәсiптiк кешендер, ғылыми зерттеу, жобалау-конструкторлық және басқа да бағдарламалар мен жобалар орындаушы ұйымдар жүргiзетiн ғылыми, конструкторлық және технологиялық жұмыстарды үйлестiредi;
ғылым мен техниканың дамуы мәселелерi жөнiнде министрлiктер, мемлекеттiк комитеттер, өзге атқару органдары мен ұйымдарға ғылыми-әдiстемелiк көмек көрсетедi;
ғылыми-техникалық бағдарламалар мен жобаларды бiрлесiп жүргiзудi қамтамасыз етедi, ғылыми ұйымдардың бюджеттен бөлiнген және бюджеттен тыс қаражатты дұрыс пайдалануына бақылау жасайды;
Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық, саяси және рухани даму стратегиясын әзiрлеу мен оны ғылыми негiздеуге белсене араласады;
ғылым мен жаңа технологиялар саласында халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асырады;
мемлекеттiк басқару органдарын ақпараттандыру бағдарламалары мен жобаларын келiседi;
ғылыми-техникалық ақпараттың мемлекеттiк жүйесiн жетiлдiредi, ғылыми-техникалық салада ұлттық ақпарат ресурсын, оның iшiнде Республикалық патент қорын қалыптастырады;
ғылыми-техникалық сала үшiн жоғары бiлiктi ғылыми және ғылыми-педагогикалық кадрлар даярлауды және қайта даярлауды ұйымдастырады және жүргiзедi;
республиканың ғылыми-техникалық проблемаларын шешу мақсатында "Байқоңыр" ғарыш айлағының, Семей ядролық сынақ полигонының объектiлерiн және басқа ғылыми-техникалық кешендердi тиiмдi пайдалану жөнiнде тиiстi шаралар әзiрлеудi, оны жүзеге асыруды үйлестiредi;
ғылым мен техниканың жетiстiктерiн насихаттайды, ғылыми еңбектердi басын шығаруды қолдайды, халықаралық және республикалық съездер, сессиялар, конференциялар, симпозиумдар, семинарлар, мәжiлiстер, көрмелер өткізедi;
ведомстволық бағыныстағы ұйымдарды өнертапқыштық және патенттiк-лицензиялық жұмыстарды ұйымдастырады және жетiлдiредi;
ғылым мен техниканы дамытуға аса зор үлес қосқан ғалымдар мен мамандарға, сондай-ақ дарынды жас ғалымдарға мемлекеттiк қолдау көрсету жөнiнде ұсыныстар дайындайды;
ұлттық ғылыми орталықтардың, ғылыми және басқа да ведомстволық бағыныстағы ұйымдардың қызметiн басқарады;
заң актiлерiнде белгiленген шамада, өз қызметiнiң мақсатында Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң тапсырмаларына және мүлiктiң мақсатына сәйкес ведомстволық бағыныстағы ұйымдардың мемлекеттiк мүлкiн иелену және пайдалану құқығын жүзеге асырады.

7. Национальное аэрокосмическое агентство, Агентство по атомной энергии при Министерстве науки - Академии наук Республики Казахстан выполняют свои функции в пределах своей компетенции, руководствуясь настоящим Положением и положениями об агентствах, согласованными с Миннауки - Академией наук.
8. Миннауки - Академии наук подведомственны национальные научные центры, научно-исследовательские институты, центры, обсерватории, ботанические сады, исследовательские экспедиции и станции, конструкторско-технологические организации, опытные станции и производства, издательства, библиотеки, архивы, музеи, научно-вспомогательные предприятия и другие организации, а также учреждения социальной сферы, обеспечивающие необходимые условия труда, быта и отдыха сотрудников. Перечень подведомственных организаций утверждается Правительством Республики Казахстан в установленном порядке.
9. Миннауки - Академия наук в установленном порядке образует отделения наук по отраслям знаний, научные и научно-технические центры и другие научные и научно-вспомогательные подразделения.
10. Отделение науки Миннауки - Академии наук (далее - Отделение) является научно-организационным органом, координирующим деятельность институтов и других научных организаций и объединяющим действительных членов (академиков), членов-корреспондентов и ведущих ученых Миннауки - Академии наук по своему профилю.
11. Региональные отделения наук, национальные научные центры, научные центры и научно-исследовательские институты и другие организации Миннауки - Академии наук, образованные в установленном порядке, обладают правами юридического лица.
III. Права Миннауки - Академии наук
12. Для выполнения поставленных задач и возложенных функций Миннауки - Академии наук предоставляется право:
вносить в Правительство Республики Казахстан предложения по реализации научно-технической политики, объемам финансирования в научно-технологической сфере и направлениям их использования;
в соответствии с законодательством Республики Казахстан издавать в пределах своей компетенции руководящие и нормативные акты, подлежащие обязательному исполнению всеми организациями научно-технической сферы;
запрашивать и получать в установленном порядке информацию, необходимую для решения вопросов, входящих в компетенцию Миннауки - Академии наук, от соответствующих министерств, государственных комитетов и иных центральных исполнительных органов, научных организаций, независимо от их ведомственной подчиненности и форм собственности;
вносить в Правительство Республики Казахстан предложения по созданию, ликвидации и реорганизации учреждений науки, финансируемых из республиканского бюджета;
заслушивать отчеты о выполнении научно-технических программ, проводимых национальными научными центрами, отделениями, научными организациями Миннауки - Академии наук, здравоохранения, высшей школы и отраслевыми институтами, а также задания и показатели по формируемым научно-техническим программам на планируемый год и перспективу, утверждать по ним головные организации и научных руководителей;
осуществлять комплексные проверки хода реализации научно-технических программ, контроль за целевым использованием бюджетных и внебюджетных средств коллективами ученых и разработчиков, участвующих в реализации научно-технических программ и проектов, независимо от их ведомственной подчиненности и форм собственности;
вносить предложения по приватизации в научно-технологической сфере;
организовывать проведение государственной научно-технической экспертизы проектов, национальных программ в их научно-технической части, а также проектов и предложений в сфере научно-технологической деятельности по заказам министерств, государственных комитетов, иных центральных исполнительных органов и организаций;
представлять по поручению Правительства Республики Казахстан интересы государства на международном уровне по вопросам, входящим в компетенцию Миннауки - Академии наук;
участвовать в подготовке и заключении соглашений и договоров в научно-технической сфере с иностранными государствами и организациями;
осуществлять финансирование на возвратной основе прошедших конкурсный отбор прикладных научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ за счет части бюджетных средств, выделяемых на науку;
координировать научно-исследовательские и опытно-конструкторские работы в области информатизации социально-экономических структур страны;
координировать комплектование фондов библиотек и органов научно-технической информации страны отечественными и зарубежными источниками информации;
привлекать в установленном порядке представителей организаций, независимо от их ведомственной подчиненности и форм собственности, к работе в экспертных комиссиях, рабочих группах и временных творческих коллективах, образуемых Миннауки - Академией наук;
созывать в установленном порядке совещания по вопросам, входящим в его компетенцию, с привлечением руководителей и специалистов органов исполнительной власти и организаций республики;
присуждать ученым за выдающиеся научные достижения премии и стипендии Миннауки - Академии наук в установленном законодательством порядке.
IV. Организация деятельности Миннауки -
Академии наук

7. Қазақстан Республикасының Ғылым министрлiгi - Ғылым академиясы жанындағы Ұлттық аэроғарыш агенттiгi, Атом энергиясы жөнiндегi агенттiк өз функцияларын өз құзыретi шегiнде, осы Ереженi және агенттiктер туралы ережелердi басшылыққа ала отырып, Ғылымминi - Ғылым академиясымен келiсе отырып орындайды.
8. Ғылымминi - Ғылым академиясына ұлттық ғылыми орталықтар, ғылыми-зерттеу институттары, орталықтары, обсерваториялар, ботаникалық бақтар зерттеу экспедициялары мен станциялары, конструкторлық-технологиялық ұйымдар, тәжiрибе станциялары мен өндiрiстерi, баспаханалар, кiтапханалар, архивтер, мұражайлар, ғылыми-көмекшi кәсiпорындар мен басқа да ұйымдар, сондай-ақ қызметкерлердiң еңбек етуiне, тұрмысы мен демалуына қажеттi жағдайлар жасайтын әлеуметтiк сала мекемелерi ведомстволық бағыныста болады.
9. Ғылымминi - Ғылым академиясы белгiленген тәртiппен бiлiм салалары бойынша ғылыми бөлiмдер, ғылыми және ғылыми-техникалық орталықтар мен басқа да ғылыми және ғылыми-көмекшi бөлiмшелер құрады.
10. Қазақстан Республикасы Ғылымминi - Ғылым академиясының бөлiмшесi (бұдан әрi - Бөлiмше) институттар мен басқа да ғылыми ұйымдардың қызметiн үйлестiретiн Ғылымминi - Ғылым академиясының толық мүшелерiн (академиктер), корреспондент мүшелерiн және жетекшi ғалымдарын бейiнiне қарай бiрiктiретiн ғылыми ұйымдастырушы орган болып табылады.
11. Аймақтық ғылыми бөлiмшелер, ұлттық ғылыми орталықтар, ғылыми орталықтар мен ғылыми-зерттеу институттары және Ғылымминi - Ғылым академиясының белгiленген тәртiппен құрылған басқа да ұйымдарының заңды тұлғаға тән құқықтары бар.
III. Ғылымминi - Ғылым академиясының құқықтары
12. Алдына қойылған мiндеттер мен жүктелген функцияларды орындау үшiн Ғылымминi - Ғылым академиясына мынадай құқықтар берiледi:
Қазақстан Республикасының Үкiметiне ғылыми-техникалық саясатты iске асыру, ғылыми-технологиялық саладағы қаржыландыру көлемi және оны пайдалану бағыттар жөнiнде ұсыныстар енгiзу;
Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өз құзыретi шегiнде ғылыми-техникалық саланың барлық ұйымдары мiндеттi түрде орындауға жататын жетекшi және нормативтiк актiлер шығару;
Ғылымминi - Ғылым академиясының құзыретiне кiретiн мәселелердi шешу үшiн қажеттi ақпаратты тиiстi министрлiктерден, мемлекеттiк комитеттер мен ведомстволық бағыныстылығына және меншiк нысандарына қарамастан, өзге де орталық атқарушы органдардан, ғылыми ұйымдардан белгiленген тәртiппен сұрату және алу;
Қазақстан Республикасының Үкiметiне республикалық бюджеттен қаржыландырылатын ғылыми мекемелердi құру, тарату, қайта құру жөнiнде ұсыныстар енгiзу;
ұлттық ғылыми орталықтардың, Ғылымминi - Ғылым академиясының денсаулық сақтау, жоғары мектептiң бөлiмшелерi, ғылыми ұйымдары және салалық институттар жүргiзетiн ғылыми-техникалық бағдарламалардың орындалуы туралы, сондай-ақ жоспарланып отырған жылға және болашаққа жасалған ғылыми-техникалық бағдарламалар бойынша тапсырмалар мен көрсеткiштер туралы есептерiн тыңдау, соларға орай бас ұйымдар мен ғылыми-жетекшiлер бекiту;
ғылыми-техникалық бағдарламалардың орындалу барысын кешендi түрде тексеру, ведомстволық бағыныстылығына және меншiк нысанына қарамастан ғылыми-техникалық бағдарламалармен жобаларды iске асыруға қатысушы ғалымдар мен әзiрлеушiлер ұжымдарының бюджеттiк және бюджеттен тыс қаражатты мақсатты пайдалануына бақылау жасау;
ғылыми-технологиялық саладағы жекешелендiру жөнiнде ұсыныстар енгiзу;
жобаларды, ұлттық бағдарламаларды ғылыми-техникалық жағынан, сондай-ақ министрлiктер, мемлекеттiк комитеттер мен өзге де орталық атқарушы органдар мен ұйымдардың тапсырысы бойынша жүргiзiлiп жатқан ғылыми-технологиялық қызмет саласындағы жобалар мен ұсыныстарды мемлекеттiк ғылыми-техникалық сараптамадан өткiзудi ұйымдастыру;
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң тапсыруымен Ғылымминi - Ғылым академиясының құзыретiне кiретiн мәселелер бойынша халықаралық деңгейде мемлекет мүддесiн бiлдiру;
ғылыми-техникалық салада шет мемлекеттермен және ұйымдармен келiсiмдер, шарттар жасауға және әзiрлеуге қатысу;
конкурстық таңдаудан өткен қолданбалы ғылыми-зерттеу және тәжiрибе-конструкторлық жұмыстарды ғылымға бөлiнетiн қаражаттың бiр бөлiгiнiң есебiнен қайтарымды негiзде қаржыландыру;
елiмiздiң әлеуметтiк-экономикалық құрылымдарын ақпараттандыру саласындағы ғылыми-зерттеу және тәжiрибе-конструкторлық жұмыстарды үйлестiру;
елiмiздiң кiтапхана қорлары мен ғылыми-техникалық ақпарат органдарын отандық және шетелдiк ақпарат көздерiмен жасақтауды үйлестiру;
ведомстволық бағыныстылығы мен меншiк нысанына қарамастан белгiленген тәртiппен ұйымдардың өкiлдерiн Ғылымминi - Ғылым академиясы құрған сараптама комиссияларының, жұмыс топтары мен уақытша шығармашылық ұжымдардың жұмысына тарту;
республиканың атқарушы органдары мен ұйымдарының басшылары мен мамандарын тарта отырып, белгiленген тәртiппен өз құзыретiне кiретiн мәселелер бойынша мәжiлiстер өткiзу;
аса зор ғылыми жетiстiктер үшiн ғалымдарға заңдарда белгiленген тәртiппен Ғылымминi - Ғылым академиясының сыйлықтары мен стипендияларын тағайындау.
IҮ. Ғылымминi - Ғылым академиясының қызметiн
ұйымдастыру

13. Миннауки - Академию наук возглавляет Министр науки - президент Академии наук, назначенный с согласия большинства действительных на момент издания Указа Президента Республики Казахстан от 11 марта 1996 г. N 2895 U962895_ "О мерах по совершенствованию системы государственного управления наукой в Республике Казахстан" членов Национальной академии наук и Казахской академии сельскохозяйственных наук Республики Казахстан Президентом Республики по представлению Премьер-Министра Республики Казахстан.
Заместители Министра науки - президента Академии наук назначаются на должность Правительством Республики Казахстан по представлению Министра науки - президента Академии наук.
Первый заместитель - вице-президент Министра науки - президента Академии наук представляется на должность с учетом мнения действительных членов (академиков).
14. При Министре науки - президенте Академии наук образуется коллегия, количественный состав которой определяется Правительством Республики Казахстан. Персональный состав коллегии утверждается Министром науки - президентом Академии наук из числа руководителей структурных подразделений Миннауки - Академии наук, академиков-секретарей отделений наук, первых руководителей Национального аэрокосмического агентства и Агентства по атомной энергии при Министерстве науки - Академии наук Республики Казахстан. Одна треть коллегии формируется Министром науки - президентом Академии наук из числа действительных по состоянию на 11 марта 1996 года членов Национальной академии наук Республики Казахстан и Казахской академии сельскохозяйственных наук. Министр науки - президент Академии наук и его заместители являются членами коллегии в соответствии с занимаемой должностью.
15. Коллегия является консультативно-совещательным органом, который рассматривает основные вопросы текущей деятельности, проекты важнейших локальных актов, перспективы развития и меры по обеспечению эффективности научно-технической деятельности в республике, контролирует выполнение принятых решений. Положение о коллегии утверждается Министром науки - президентом Академии наук.
16. При Миннауки - Академии наук создается Высший научно-технический совет, возглавляемый Министром науки - президентом Академии наук. Состав Совета формируется из числа ведущих ученых и специалистов различных отраслей знаний с учетом мнения научной общественности, а также ответственных работников Миннауки - Академии наук.
Положение о Высшем научно-техническом совете и его состав утверждаются Правительством Республики Казахстан.

13. Ғылымминi - Ғылым академиясын Ғылым министрi - Ғылым академиясының президентi басқарады, оны "Қазақстан Республикасында ғылымды мемлекеттiк басқару жүйесiн жетiлдiру жөнiндегi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1996 жылғы 11 наурыздағы N 2895 Жарлығы шыққанға дейiнгi Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясы мен Қазақ ауыл шаруашылығы ғылымдары академиясы толық мүшелерiнiң келiсiмiмен Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Президентi тағайындайды.
Ғылым министрi - Ғылым академиясы президентiнiң орынбасарларын Ғылым министрi - Ғылым академиясы президентiнiң ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Үкiметi лауазымға тағайындайды.
Ғылым министрiнiң бiрiншi орынбасары - Ғылым академиясының вице-президентi лауазымға академияның толық мүшелерiнiң (академиктердiң) пікiрiн ескере отырып ұсынылады.
14. Ғылым министрi - Ғылым академиясы президентiнiң жанынан алқа құрылады, оның сандық құрамын Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейдi. Алқаның жеке құрамын Ғылым министрi - Ғылым академиясының президентi Ғылымминi - Ғылым академиясының құрылымдық бөлiмше басшыларының ғылыми бөлiмшелердiң хатшы-академиктерiнiң, Қазақстан Республикасы Ғылым министрлiгi - Ғылым академиясының жанындағы Ұлттық аэроғарыш агенттiгi мен Атом энергиясы жөнiндегi агенттiгi басшыларының есебiнен бекiтедi. Алқа мүшелерiнiң үштен бiрiн Ғылым министрi - Ғылым академиясының президентi 1996 жылғы 11 наурызға дейiнгi Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясы мен қазақ ауыл шаруашылығы ғылымдары академиясының толық мүшелерiнен iрiктейдi. Ғылым министрi - Ғылым академиясының президентi мен оның орынбасарлары лауазымдары бойынша алқа мүшелерi болады.
15. Алқа консультативтiк кеңесшi орган болып табылады, ол күнделiктi қызметтiң негiзгi мәселелерiн, маңызды жергiлiктi актiлердiң жобаларын, республикадағы ғылыми-техникалық қызметтiң даму болашағы мен оның тиiмдiлiгiн қамтамасыз ету шараларын қарайды, қабылданған шешiмдердiң орындалуын бақылайды. Алқа туралы ереженi Ғылым министрi - Ғылым академиясының президентi бекiтедi.
16. Ғылымминi - Ғылым академиясының жанынан Ғылым министрi - Ғылым академиясының президентi басқаратын Жоғары ғылыми-техникалық кеңес құрылады. Кеңестiң құрамы ғылыми көпшiлiктiң пiкiрлерiн ескере отырып, ғылымның әртүрлi саласының жетекшi ғалымдары мен мамандарынан, сондай-ақ Ғылымминi - Ғылым академиясының жауапты қызметкерлерiнен қалыптастырылады.
Жоғары ғылыми-техникалық кеңес туралы ереже мен оның құрамын Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтедi.

17. При Миннауки - Академии наук действует Главная государственная научно-техническая экспертиза (ГГНТЭ). Положение о ГГНТЭ утверждается Министром науки - президентом Академии наук.
18. Миннауки - Академия наук как правопреемник Национальной академии наук Республики Казахстан и Казахской академии сельскохозяйственных наук объединяет действительных членов (академиков), членов-корреспондентов, иностранных и почетных членов этих академий.
Дальнейшее избрание действительных, иностранных и почетных членов (академиков) осуществляется на основе соответствующего Положения, утверждаемого Миннауки - Академией наук Республики Казахстан.
19. Общее собрание действительных членов (академиков), членов-корреспондентов и ведущих ученых:
обсуждает важнейшие вопросы развития науки в Республике Казахстан, определяет основные направления и приоритеты фундаментальных исследований в области естественных, технических, аграрных и гуманитарных наук, принимает по ним рекомендательные решения;
проводит выборы академиков в соответствии с Положением о выборах академиков;
рассматривает другие вопросы согласно Положению об общем собрании, утвержденному Министром науки - президентом Академии наук.
20. Главная обязанность действительного члена (академика) состоит в том, чтобы обогащать науку новыми достижениями и открытиями, осуществлять исследования первостепенного научного значения, нести ответственность за ускорение, масштабы развития и высокий уровень научных исследований, принимать непосредственное участие в подготовке научных кадров и формировании научных школ по направлению, по которому избран.
21. Действительные члены (академики):
избирают действительных членов (академиков), иностранных и почетных членов;
дают согласие на назначение Министра науки - президента Академии наук в соответствии с пунктом 2 Указа Президента Республики Казахстан от 11 марта 1996 г. N 2895 "О мерах о совершенствованию системы государственного управления наукой в Республике Казахстан";
предлагают кандидатуры действительных членов (академиков) в состав коллегии Миннауки - Академии наук и Высшего научно-технического совета при Миннауки - Академии наук;
осуществляют другие функции в соответствии с Положением о действительных членах (академиках).
22. Министр науки - президент Академии наук:
обеспечивает реализацию задач, возложенных на Миннауки - Академию наук;
вносит предложения Правительству Республики Казахстан по структуре центрального аппарата, утверждает штатное расписание в пределах численности и фонда оплаты труда, утвержденных Правительством Республики Казахстан;
распределяет обязанности между своими заместителями;
в установленном порядке подписывает международные соглашения в научно-технической сфере;
принимает на работу и освобождает от занимаемой должности работников Миннауки - Академии наук, а также руководителей подведомственных организаций;
обеспечивает целевое использование бюджетных средств,
выделяемых на содержание Миннауки - Академии наук, а также
соответствующих внебюджетных средств;
утверждает регламент работы Миннауки - Академии наук,
квалификационные должностные требования, а также положения о
структурных подразделениях Миннауки - Академии наук и учредительные
документы подведомственных организаций.
Сноска. Абзац седьмой пункта 22 - исключен согласно
постановлению Правительства РК от 28 декабря 1996 г. N 1668
P961668_
.

17. Ғылымминi - Ғылым академиясының жанында Мемлекеттiк бас ғылыми-техникалық сараптама (МБҒТС) жұмыс iстейдi. МБҒТС туралы ереженi Ғылым министрi - Ғылым академиясының президентi бекiтедi.
18. Ғылымминi - Ғылым академиясы Қазақстан Республикасының Ұлттық ғылым академиясы мен қазақ ауыл шаруашылығы ғылымдары академиясының құқықтық мұрагерi ретiнде осы академиялардың толық мүшелерiн (академиктердi), корреспондент-мүшелерiн, шетелдiк және құрметтi мүшелерiн бiрiктiредi.
Қазақстан Республикасы Ғылым академиясының толық мүшелерiн шетелдiк және құрметтi мүшелерiн бұдан былайғы сайлау Қазақстан Республикасының Ғылымминi - Ғылым академиясы бекiтетiн тиiстi Ереже негiзiнде жүзеге асырылады.
19. Академияның толық мүшелерi (академиктер), корреспондент-мүшелерi мен жетекшi ғалымдардың жалпы жиналысы:
Қазақстан Республикасында ғылымды дамытудың маңызды мәселелерiн талқылайды, жаратылыстану, техника, аграрлық және гуманитарлық ғылымдар, саласындағы iргелi зерттеулердiң негiзгi бағыттары мен басымдықтарын белгiлеп, олар жөнiнде ұсыныс шешiмдер қабылдайды;
Академиктердi сайлау жөнiндегi Ережеге сәйкес академиктердi сайлайды;
Қазақстан Республикасы Ғылым министрi - Ғылым академиясының президентi бекiткен Жалпы жиналыс туралы Ережеге сәйкес басқа да мәселелердi қарайды.
20. Ғылым академиясы толық мүшесiнiң (академиктiң) басты мiндетi ғылымды жаңа жетiстiктермен жаңалық ашулармен байыта түсу, бiрiншi дәрежелi ғылыми маңызы бар зерттеулердi iске асыру, ғылыми зерттеулердiң дамуын жеделдету, оның ауқымдылығы мен жоғары деңгейде болуына жауапкершiлiкте болу, өзi сайланған бағытта ғылыми кадрлар әзiрлеу мен ғылыми мектептердi қалыптастыруға тiкелей қатысу болып табылады.
21. Ғылым академиясының толық мүшелерi (академиктер):
академияның толық мүшелерiн (академиктердi), шетелдiк және құрметтi мүшелерiн сайлайды;
"Қазақстан Республикасында ғылымды мемлекеттiк басқару жүйесiн жетiлдiру жөнiндегi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1996 жылғы 11 наурыздағы N 2895 Жарлығының 2-тармағына сәйкес Ғылым министрi - Ғылым академиясының президентiн тағайындауға өздерiнiң келiсiмдерiн бередi;
Ғылымминi - Ғылым академиясының және Ғылымминi - Ғылым академиясы жанындағы Жоғары ғылыми-техникалық кеңестiң алқа мүшелерiнiң құрамына академия толық мүшелерiнiң кандидатураларын ұсынады;
Ғылым академиясының толық мүшелерi туралы ережеге сәйкес басқа да функцияларды атқарады.
22. Ғылым министрi - Ғылым академиясының президентi:
Ғылымминi - Ғылым академиясына жүктелген мiндеттердi iске асыруды қамтамасыз етедi;
Қазақстан Республикасының Үкiметiне орталық аппаратының құрылымы жөнiнде ұсыныстар енгiзедi. Қазақстан Республикасы Үкiметi бекiткен адам саны мен еңбекақы қоры шегiнде орталық аппараттың штаттық кестесiн бекiтедi;
өз орынбасарларының арасында мiндеттер бөледi;
ғылыми-техникалық саладағы халықаралық келiсiмдерге белгiленген тәртiппен қол қояды;
Ғылымминi - Ғылым академиясының қызметкерлерiн, сондай-ақ ведомстволық бағынысындағы ұйымдардың басшыларын қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
Ғылымминi - Ғылым академиясын ұстауға бюджеттен бөлiнген қаражаттың, сондай-ақ бюджеттен тыс тиiстi қаражаттың мақсатты пайдаланылуын қамтамасыз етедi;
Ғылымминi - Ғылым академиясының жұмыс регламентiн, бiлiктiлiк лауазымдық талаптарды, сондай-ақ Ғылымминi - Ғылым академиясының құрылымдық бөлiмшелерi туралы ережелер мен ведомстволық бағынысындағы ұйымдардың құрылтайшы құжаттарын бекiтедi.
ЕСКЕРТУ. 22-тармақтан абзац алынып тасталды - ҚРҮ-нiң 1996.12.28.
N 1668 қаулысымен. P961668_

23. Министр науки - президент Академии наук несет
персональную
ответственность за выполнение возложенных на Миннауки - Академии
наук задач.
24. Содержание Миннауки - Академии наук осуществляется за счет
средств республиканского бюджета.

23. Ғылым министрi - Ғылым академиясының президентi Ғылымминi - Ғылым академиясына жүктелген мiндеттердiң орындалуына жеке жауап бередi.
24. Ғылымминi - Ғылым академиясын ұстау республикалық бюджет есебiнен жүзеге асырылады.