Об обязательном страховании гражданской ответственности перевозчика перед пассажирами
Постановление Правительства Республики Казахстан от 14 октября 1996 г. N 1257. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 31 июля 2003 г. N 765
Во исполнение Указов Президента Республики Казахстан, имеющих силу Закона, от 3 октября 1995 г. N 2475 U952475_ "О страховании" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 19, ст. 115) и от 27 января 1996 г. N 2832 U962832_ "О внесении изменения в Закон Республики Казахстан "О транспорте в Республике Казахстан" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить Положение об обязательном страховании гражданской ответственности перевозчика перед пассажирами (прилагается).
2. Перевозка пассажиров без заключения договора обязательного страхования гражданской ответственности перевозчика перед пассажирами не допускается.
3. Обязательное страхование гражданской ответственности перевозчика перед пассажирами осуществляется страховыми организациями, имеющими лицензии на осуществление данного вида страхования. Дополнительные требования для допуска страховых организаций на проведение обязательного страхования гражданской ответственности перевозчика перед пассажирами устанавливаются Государственным страховым надзором Республики Казахстан.
4. Перевозчик (страхователь) имеет право заключить договор обязательного страхования гражданской ответственности перед пассажирами с любым страховщиком, имеющим соответствующую лицензию.
5. Страховой тариф по обязательному страхованию гражданской ответственности перевозчика перед пассажирами установить в размере 0,5 процента от суммы выручки, полученной перевозчиком за перевозку пассажиров, перед которыми застрахована его гражданская ответственность.
6. Установить, что за вред, нанесенный жизни, здоровью и имуществу пассажира в результате страхового случая, происшедшего во время поездки (полета), выплате подлежит страховое возмещение в следующих размерах (в минимальных месячных расчетных показателях):
при инвалидности: 1 группы - 500
2 группы - 400
3 группы - 300;
при временной утрате общей трудоспособности - 1,5 за каждый день лечения, но не более 200;
при гибели пассажира - 600;
за поврежденное (уничтоженное) или похищенное имущество - в размере фактического ущерба, но не более 250.
7. Изменения размера ставок страховых платежей и размеров страхового возмещения за причиненный вред (ущерб) по договору обязательного страхования гражданской ответственности перевозчика перед пассажирами утверждаются Правительством Республики Казахстан по предложению Государственного страхового надзора Республики Казахстан.

Тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1996 жылғы 14 қазан N 1257. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2003.07.31. N 765 қаулысымен.
"Қазақстан Республикасындағы көлiк туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1996 жылғы 27 қаңтардағы N 2832 Заң күшi бар Жарлығын және "Сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылдың 3 қазанындағы N 2475 Заң күшi бар Жарлығын (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Советiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 19, 115-бап) орындау үшiн Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру туралы Ереже бекiтiлсiн (қоса берiлiп отыр).
2. Тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру шарты жасалуынсыз жолаушылар тасымалдауға жол берiлмейдi.
3. Тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыруды сақтандырудың аталмыш түрiн жүзеге асыруға лицензиясы бар сақтандыру ұйымдары жүзеге асырады. Сақтандыру ұйымдарын тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық жауапкершiлiгiне мiндеттi сақтандыру жүргiзуге жiберiлуiне босату үшiн арналған қосымша талаптарды Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк сақтандыруды қадағалауы белгiлейдi.
4. Тасымалдаушының (сақтанушының) тиiстi лицензиясы бар кез-келген сақтандырушымен жолаушылар алдындағы азаматтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру шартын жасасуға құқығы бар.
5. Тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру жөнiндегi сақтандыру тарифы олардың алдында оның азаматтық жауапкершiлiгi сақтандырылған тасымалдаушының жолаушыларды тасымалдағаны үшiн алынған түсiмi сомасының 0,5 процентi мөлшерiнде белгiленсiн.
6. Жол жүру (ұшу) кезiнде болған сақтандыру оқиғасының нәтижесiнде жолаушының өмiрiне, денсаулығына және мүлкiне келтiрiлген залал үшiн мынадай мөлшерлерде (ең төменгi айлық есептiк көрсеткiштермен):
мүгедектiк кезiнде 1-топқа - 500
2-топқа - 400
3-топқа - 300;
жалпы еңбекке жарамдылығын уақытша жоғалтқан кезде әр емделген күнi үшiн - 1,5 бiрақ 200-ден артық емес;
жолаушы қайтыс болған кезде - 600;
бүлiнген (жойылған) немесе ұрланған мүлiк үшiн - iс жүзiндегi залалдың мөлшерiнде, бiрақ 250-ден артық емес сақтандыру өтемi төленуге жататындығы белгiленсiн.
7. Тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру шарты бойынша келтiрiлген зиян (залал) үшiн сақтандыру төлемдерi ставкаларының мөлшерi мен сақтандыру өтемiнiң мөлшерiн өзгертудi Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк сақтандыруды қадағалауының ұсынысы бойынша Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтедi.

8. Страховые организации, проводящие операции по обязательному страхованию гражданской ответственности перевозчика перед пассажирами, образуют страховые резервы, направляя на эти цели не менее 75 процентов страховых платежей по данному виду страхования.
9. Средства страховых резервов, предназначенные на выплату страховых возмещений по обязательному страхованию гражданской ответственности перевозчика перед пассажирами, не могут быть использованы для выплат по другим видам страхования.
10. Страховщики могут формировать резерв финансирования мероприятий по предупреждению аварийных ситуаций на транспорте за счет отчислений от поступивших страховых платежей по обязательному страхованию гражданской ответственности перевозчика перед пассажирами.
11. Министерствам, государственным комитетам и иным центральным исполнительным органам обеспечить пересмотр и отмену нормативных актов, инструкций и приказов, противоречащих настоящему постановлению.
12. Признать утратившими силу:
постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 2 декабря 1992 г. N 1014 "Об обязательном страховании пассажиров в Республике Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1992 г., N 47, ст. 699);
пункт 1 постановления Кабинета Министров Республики Казахстан от 11 июня 1993 г. N 501 "О внесении изменений в постановления Кабинета Министров Республики Казахстан от 2 декабря 1992 г. N 1014 и от 7 декабря 1992 г. N 1030 (САПП Республики Казахстан, 1993 г., N 23, ст. 289).
13. Настоящее постановление вступает в силу со дня опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕНО
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 14 октября 1996 г. N 1257
П О Л О ЖЕ Н И Е
об обязательном страховании гражданской
ответственности перевозчика перед пассажирами
1. Общие положения
1. Настоящее Положение определяет порядок и условия проведения обязательного страхования гражданской ответственности перевозчика перед пассажирами и обеспечивает гарантии предоставления страховой защиты и возмещение ущерба, нанесенного интересам граждан, перевозимых средствами воздушного, железнодорожного, морского, внутреннего водного, автомобильного (на маршрутах межгосударственного и межобластного сообщения) транспорта (далее - перевозчик).
Настоящее Положение регулирует отношения, возникающие при обязательном страховании ответственности перевозчика перед пассажирами.
2. В Положении употребляются следующие понятия:
перевозчик - это юридическое или физическое лицо, владеющее транспортным средством на праве собственности или на иных законных основаниях, предоставляющее услуги по перевозке пассажиров и багажа за плату или по найму и имеющее на это соответствующее разрешение или лицензию, выданную в установленном порядке;
пассажир - физическое лицо, заключившее с перевозчиком договор перевозки путем приобретения проездных документов, а также лицо, совершающее поездку, пользуясь в соответствии с законодательством Республики Казахстан правом бесплатного проезда;
багаж - имущество, находящееся при пассажире или сданное перевозчику, которое перевозчик обязан доставить в пункт назначения и на основании багажной квитанции выдать его уполномоченному на получение багажа лицу;
страховой случай - причинение вреда жизни и здоровью пассажиров, а также повреждение (уничтожение) их багажа вследствие событий, предусмотренных настоящим Положением;
пострадавший - пассажир, жизни, здоровью или имуществу которого причинен вред в результате эксплуатации транспортного средства при осуществлении перевозок пассажиров и их багажа.

8. Тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру жөнiнде операция жүргiзетiн сақтандыру ұйымдары бұл мақсатқа сақтандырудың осы түрi бойынша сақтандыру төлемдерiнiң 75 процентiн бағыттау арқылы сақтандыру резервiн құрады.
9. Сақтандыру резервтерiнiң тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру бойынша сақтандыру өтемiн төлеуге арналған қаржыларын сақтандырудың басқа түрлерi бойынша төлеу үшiн пайдалануға болмайды.
10. Сақтандырушылар тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру бойынша түскен сақтандыру төлемдерiн аударудың есебiнен көлiкте авариялық жағдайлардың алдын алу жөнiндегi шараларды қаржыландыру резервiн құра алады.
11. Министрлiктер, мемлекеттiк комитеттер мен басқа да орталық атқарушы органдар осы қаулыға қайшы келетiн нормативтiк актiлердi, нұсқаулықтар мен бұйрықтарды қайта қарауды қамтамасыз етсiн.
12. Мыналар күшi жойылған деп танылсын:
"Қазақстан Республикасында жолаушыларды мiндеттi түрде сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1992 жылғы 2 желтоқсандағы N 1014 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1992 ж., N 47, 699-құжат);
"Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1992 жылдың 2 желтоқсандағы N 1014 және 1992 жылдағы 7 желтоқсандағы N 1030 қаулыларына өзгерiстер енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1993 жылғы 11 маусымдағы N 501 қаулысының (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1993 ж., N 23, 289-құжат) 1-тармағы.
13. Осы қаулы жарияланған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
|1996 жылғы 14 қазандағы
N 1257 қаулысымен
Бекiтiлген
Тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық
жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру туралы
ЕРЕЖЕ
I. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыруды жүргiзудiң тәртiбi мен шартын айқындайды және сақтандыру қорғанысын ұсыну мен әуе, темiржол, теңiз, iшкi су, автомобиль (мемлекетаралық және облысаралық қатынастар бағыттарындағы) көлiгi құралдарымен (бұдан әрi - тасымалдаушы) тасымалданған азаматтардың мүдделерiне тигiзiлген зиянды өтеу кепiлдiгiн қамтамасыз етедi.
Осы Ереже тасымалдаушының жолаушылар алдындағы жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру кезiнде туындайтын қатынастарды реттейдi.
2. Ережеде мынадай анықтаулар пайдаланылады:
тасымалдаушы - бұл меншiктiк құқымен немесе өзге де заңды негiзде көлiк құралына иелiк етушi, жолаушылар мен жүктердi тасымалдау жөнiнде ақы алып немесе жалданып қызмет көрсететiн және оған белгiленген тәртiппен берiлген тиiстi рұқсаты немесе лицензиясы бар заңды немесе жеке тұлға;
жолаушы - жол жүру құжаттарын сатып алу жолымен тасымалдаушымен тасымалдау шартын жасасқан жеке адам, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес тегiн жүру құқын пайдаланып жол жүрушi адам;
жүк - жолаушының қолындағы немесе тасымалдаушыға өткiзген мүлкi, тасымалдаушы, белгiленген жерiне жеткiзуге және жүк түбiртегiнiң негiзiнде оны жүктi алуды өкiлеттi адамға беруге мiндеттi тасымалдаушыға өткiзiлген мүлiк;
сақтандыру жағдайы - жолаушылардың өмiрi мен денсаулығына зиян келтiру, сондай-ақ осы Ережеде көзделген оқиғалардың салдарынан олардың жүгiнiң бүлiнуi (жойылуы);
зардап шегушi - жолаушыларды және олардың жүктерiн тасымалдауды жүзеге асыру кезiнде көлiк құралдарын пайдаланудың нәтижесiнде өмiрiне, денсаулығына немесе мүлкiне залал келтiрiлген жолаушы.

3. Перевозчик (страхователь) должен заключать договоры обязательного страхования своей гражданской ответственности перед пассажирами.
Перевозка пассажиров без заключения договора обязательного страхования гражданской ответственности перевозчика не допускается.
4. Перевозчики, осуществляющие международные перевозки, обязаны заключить договор обязательного страхования своей ответственности в соответствии с международными договорами, заключенными Республикой Казахстан.
5. Объектом обязательного страхования гражданской ответственности перевозчика являются имущественные интересы страхователя, связанные с обязанностью возмещения в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, ущерба, нанесенного третьим лицам (пострадавшим или их наследникам).
II. Условия страхования
6. Договор обязательного страхования гражданской ответственности перевозчика является договором, заключенным в пользу третьего лица (пассажира), интересам которого нанесен ущерб неумышленным нарушением страхователем обязанностей, предусмотренных действующим законодательством, при эксплуатации транспортного средства, осуществляющего перевозку пассажиров и их багажа.
В силу договора страхования страховщик обязан произвести выплату страхового возмещения пострадавшему пассажиру или его наследникам в случаях, установленных настоящим Положением, а страхователь обязан уплачивать страховые взносы в порядке, предусмотренном настоящим Положением.
7. Договор обязательного страхования ответственности перевозчика перед пассажирами может быть заключен только со страховщиком, имеющим лицензию на осуществление данного вида страхования. Заключение такого договора для упомянутого страховщика является обязательным.
Страхователь имеет право выбора страховщика.
8. Для заключения договора страхования страхователь обращается к страховщику с заявлением по установленной страховщиком форме.
9. Срок действия договора устанавливается соглашением сторон.
10. Договор обязательного страхования гражданской ответственности перевозчика прекращается в случаях:
а) истечения срока его действия;
б) ликвидации страхователя;
в) лишения перевозчика права на осуществление перевозок пассажиров;
г) ликвидации страховщика в порядке, установленном действующим законодательством;
д) принятия решения судом о признании договора недействительным;
е) по требованию страхователя, если страховщик не выполняет условия договора страхования.
11. Размер страхового тарифа по обязательному страхованию гражданской ответственности перевозчика перед пассажирами устанавливается Правительством Республики Казахстан.

3. Тасымалдаушы (сақтанушы) жолаушылар алдындағы өзiнiң азаматтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру шартын жасасуы тиiс.
Тасымалдаушының азаматтық жауапкершiлiгiн сақтандыру шарты жасалмаса жолаушылар тасымалдауға жол берiлмейдi.
4. Халықаралық тасымалды жүзеге асыратын тасымалдаушылар Қазақстан Республикасымен жасалған халықаралық шарттарға сәйкес өздерiнiң жауапкершiлiктерiн мiндеттi сақтандыру шартын жасасуға мiндеттi.
5. Қазақстан Республикасының заңында белгiленген тәртiппен үшiншi адамға (жәбiрленушiге немесе оның мұрагерiне) келтiрiлген зиян үшiн өтем жасау мiндетiмен байланысты сақтанушының мүлiктiк мүддесi тасымалдаушының объектiсi болып саналады.
II. Сақтандыру шарттары
6. Тасымалдаушының азаматтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру шарты үшiншi тұлғаның (жолаушының) пайдасына жасалған шарт болып табылады, яғни көлiк құралдарын пайдалану кезiнде, жолаушылар мен олардың жүгiн (багажын) тасуды жүзеге асырғанда, қолданылып жүрген заңдарда көзделген өз мiндетiн сақтанушының байқамай әдейiлеп емес бұзуы салдарынан үшiншi тұлға мүддесiне залал әкеледi.
Сақтандыру шартының күшiне қарай сақтандырушы осы Ережеде белгiленген жағдайларда зардап шеккен жолаушыға немесе оның мұрагерлерiне сақтандыру өтемiн төлеуге мiндеттi, ал сақтанушы осы Ережеде көзделген тәртiпте сақтандыру жарнасын төлеуге мiндеттi.
7. Тасымалдаушының жолаушылар алдындағы жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру шарты сақтандырудың осы түрлерiмен айналысуға лицензиясы бар сақтандырушымен ғана жасалуға тиiс. Мұндай шартты жасау айтылған сақтандырушы үшiн мiндеттi болып табылады.
Сақтанушының сақтандырушыны таңдауға құқығы бар.
8. Сақтандыру шартын жасау үшiн сақтанушы сақтандырушы белгiлеген нысанда өтiнiш жазып, оны сақтандырушыға табыс етедi.
9. Шарттың қолданылу мерзiмi тараптардың келiсiмiмен белгiленедi.
10. Тасымалдаушының азаматтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру мынадай жағдайларда:
а) оның қолданылу мерзiмi өткен соң;
б) сақтанушы таратылғанда;
в) тасымалдаушыны жолаушы тасу құқығынан айырғанда;
г) қолданылып жүрген заңдарда белгiленген тәртiппен сақтандырушы таратылғанда;
д) сот шартты жарамсыз деп тану туралы шешiм қабылдағанда;
е) егер сақтандырушы сақтандыру шартының талабын орындамайтын болса, онда сақтанушының талабы бойынша тоқтатылады.
11. Тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру бойынша сақтандыру тарифiнiң мөлшерiн Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейдi.

12. Страховой платеж уплачивается страховщику транспортной организацией в виде ежемесячных взносов в зависимости от сумм полученных за истекший месяц доходов от перевозки пассажиров.
Перевозчик не освобождается от уплаты страховых платежей за пассажиров, пользующихся, в соответствии с действующим законодательством, правом бесплатного проезда.
Срок уплаты страховых взносов устанавливается соглашением сторон.
За просрочку уплаты страховых платежей со страхователя взимается пеня за каждый день просрочки в размере, предусмотренном статьей 353 Гражданского кодекса Республики Казахстан (общая часть), но не более общей суммы установленного страхового платежа.
13. Договор страхования вступает в силу со дня, следующего за днем уплаты первого страхового взноса.
При заключении договора страхования первый страховой взнос уплачивается из расчета суммы дохода, полученной в предшествующем месяце за перевозку пассажиров, с последующим перерасчетом в зависимости от фактически полученного дохода.
Для вновь созданных перевозчиков размер суммы первого страхового взноса определяется в соответствии с планируемым объемом перевозок.
14. Контроль за полнотой и своевременностью перечисления страховых платежей осуществляется страховщиком.
15. Договор страхования оформляется на бланке страхового полиса единого образца, утверждаемого Госстрахнадзором Республики Казахстан.
III. Страховое возмещение
16. Страховым случаем по обязательному страхованию гражданской ответственности перевозчика признается факт предъявления страхователю потерпевшим или его наследником имущественной претензии в установленном законодательством порядке о возмещении ущерба, нанесенного его имущественным интересам.
В соответствии с настоящим Положением страховщик обязан произвести выплату потерпевшему по каждому факту имущественной претензии, предъявленной страхователю, независимо от сумм, причитающихся ему по социальному страхованию, социальному обеспечению и по договорам страхования с ответственностью за жизнь и здоровье.
17. Ответственность перевозчика возникает:
в отношении жизни и здоровья - с момента объявления посадки (регистрации) пассажира в воздушное, морское или речное судно, в поезд, автобус или иное транспортное средство до момента выхода с территории вокзала, порта, станции, пристани назначения;
в отношении багажа - с момента его сдачи в багажное отделение (внесения в транспортное средство) до момента получения багажа пассажиром (выноса его из средства транспорта).
18. Ответственность страховщика не наступает в случае причинения вреда жизни, здоровью пассажиров, а также повреждения (уничтожения) их багажа в результате воздействия непреодолимой силы, умышленных действий перевозчика или пассажира, направленных на наступление страхового случая, исключая действия, совершенные в состоянии крайней необходимости или необходимой обороны, а также иного события, не связанного непосредственно с поездкой (полетом), обслуживанием пассажиров на транспортном средстве или при оставлении его в пункте назначения.

12. Көлiк ұйымы сақтандырушыға сақтандыру төлемiн жолаушылар тасымалдаудан өткен айда түскен табыс сомасынан ай сайынғы жарна түрiнде төлейдi.
Тасымалдаушы қолданылып жүрген заңдарға сәйкес тегiн жүру құқығы бар жолаушыларға сақтандыру төлемiн төлеуден босатылмайды.
Сақтандыру жарнамаларын төлеу мерзiмi тараптардың келiсiмiмен белгiленедi.
Сақтандыру төлемiн төлеудi кешiктiрген кезде сақтанушы әр кешiктірiлген күн үшiн сақтандырушыға Қазақстан Республикасының азаматтық Кодексiнде көзделген мөлшерде (жалпы бөлiм, 353-бап), өндiрiп алынады, бiрақ бұл сақтандыру төлемiнiң белгiленген жалпы сомасынан аспауға тиiс.
13. Сақтандыру шарты бiрiншi сақтандыру жарнасын төлеген күннен кейiнгi келесi күннен бастап күшiне енедi.
Сақтандыру шартын жасау кезiнде алғашқы сақтандыру жарнасы осының алдындағы айда жолаушы тасудан түскен табыс сомасы есебiнен төленедi, кейiн нақты алынған табысқа байланысты қайта есептеулер жасалады.
Жаңадан құрылған тасымалдаушылар үшiн алғашқы жарна сомасының мөлшерi тасымалдаудың жоспарланған көлемiне сәйкес айқындалады.
14. Сақтандыру төлемiнiң толық әрi дер уақытында аударылып тұруына бақылау жасауды сақтандырушы жүзеге асырады.
15. Сақтандыру шарты Қазақстан Республикасының Мемсаққадағалаукомы бекiткен бiрыңғай үлгiдегi сақтандыру полисiнiң бланкiсiне ресiмделедi.
III. Сақтандыру өтемi
16. Зәбiр шегушiнiң немесе оның мұрагерiнiң сақтандырушыға өзiнiң мүлiктiк мүддесiне келген залалды өтеу туралы заңда белгiленген тәртiпте талап қою фактiсi тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыруы бойынша сақтандыру оқиғасы деп танылады.
Осы Ережеге сәйкес зәбiр шегушiге қойылған әрбiр мүлiктiк талап фактiсi бойынша әлеуметтiк сақтандыру жөнiнде әлеуметтiк қамсыздандыру және өмiрi мен денсаулығы үшiн жауапкершiлiктiң сақтандыру шарты бойынша өзiне тиесiлi сомаға қарамастан сақтандырушы төлем жасауға мiндеттi.
17. Тасымалдаушы:
өмiрi мен денсаулыққа қатысты - жолаушының әуе, теңiз немесе өзен кемесiне отыру (тiркелу) жарияланған сәттен, ал поезд, автобус немесе өзге де көлiк құралының тиiстi вокзалдан, порттан, станциядан, айлақтан шыққанға дейiнгi сәтiнен;
ал багажға қатысты - оны багаж бөлiмшесiне өткiзген (көлiк құралына кiргiзген) сәттен жолаушы багажын алған (көлiк құралынан шығарып алған) сәтке дейiн жауапкершiлiкте болады.
18. Сақтандырушының жауапкершiлiгi жолаушылардың өмiрiне, денсаулығына, сондай-ақ олардың мүлiктерi дүлей күштердiң әрекетi салдарынан бүлiнсе (жойылса), тасымалдаушының немесе жолаушының әдейi iстеуiнен сақтандыру оқиғасы басталса, бұған сапарға (ұшу) шығумен, көлiк құралдарында жолаушыларға қызмет көрсету немесе оны көрсетiлген пунктте (елдi мекенде) қалдыруға тiкелей байланысы жоқ айрықша қажеттiк пен қорғану қажеттiгiне орай жүргiзiлген әрекеттер, өзге де оқиғалар қосылмайды.

19. При наступлении страхового случая перевозчик совместно с компетентными органами обязан составить акт установленной формы в 2 экземплярах, первый из которых вручается пассажиру или его наследникам (приложения 2-5).
20. За вред, причиненный жизни или здоровью пассажира, страховое возмещение выплачивается в зависимости от степени причиненного ущерба, независимо от выплат по государственному социальному страхованию, социальному обеспечению, обязательному медицинскому страхованию или по другим договорам страхования.
21. За гибель или утерю багажа, принятого к перевозке:
без объявленной стоимости, а также находящихся при пассажире вещей страховщик несет ответственность в размере фактической стоимости утраченного багажа, находящихся при пассажире вещей или их недостающей части;
с объявленной стоимостью - в размере объявленной стоимости, если перевозчик не докажет, что объявленная стоимость выше фактической.
За повреждение багажа или находящихся при пассажире вещей - в размере суммы, на которую они обесценились.
22. Размеры страховых возмещений по обязательному страхованию гражданской ответственности перевозчика перед пассажирами устанавливаются Правительством Республики Казахстан.
23. В случаях, когда сумма ущерба превышает пределы ответственности по договору обязательного страхования гражданской ответственности перевозчика перед пассажирами, пострадавший или наследник вправе предъявить иск о дополнительном возмещении ущерба непосредственно к перевозчику, причинившему его.
24. При предъявлении пассажиром (его наследником) или другим уполномоченным лицом перевозчику заявления о выплате страхового возмещения в связи с причинением вреда здоровью перевозчик в 3-дневный срок должен представить страховщику:
заявление о выплате страхового возмещения;
подлинник акта о страховом случае, составленный транспортной организацией по установленной форме;
копии документов, подтверждающих наличие инвалидности, или копии листов временной нетрудоспособности.
25. Если в течение трех лет после наступления страхового случая от полученных травм у пострадавшего наступает инвалидность или смерть, страховщиком производится перерасчет размера страховой суммы, подлежащей выплате, с учетом ранее произведенных выплат.
26. При предъявлении требования о выплате страхового возмещения наследник погибшего пассажира должен представить перевозчику следующие документы:
заявление о выплате страховой суммы;
подлинник акта о страховом случае, составленный транспортной организацией по установленной форме;
нотариально заверенную копию свидетельства органов загса о смерти пассажира;
свидетельство нотариальной конторы о праве на наследство.
Полученные документы перевозчик в 3-дневный срок представляет страховщику.

19. Сақтандыру оқиғасы басталған кезде тасымалдаушы құзыреттi органдармен бiрлесiп белгiленген нысанда 2 дана етiп актi жасауға мiндеттi, бiрiншiсi жолаушыға немесе оның мұрагерiне тапсырылады (2-5-қосымшалар).
20. Жолаушының өмiрi мен денсаулығына келген зардап үшiн келген залалдың дәрежесiне қарай, мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру, әлеуметтiк қамсыздандыру, мiндеттi медициналық сақтандыру немесе өзге де сақтандыру шарттары бойынша берiлетiн төлемдерге қарамастан сақтандыру өтемi төленедi.
21. Тасымалдауға қабылдаған багаждың құрығаны немесе жоғалғаны үшiн:
құны хабарланбаған, сондай-ақ жолаушының өзiмен бiрге алып жүрген зат үшiн сақтандырушы сол жоғалған багаж бен жолаушының өзi алып жүрген заттың немесе оның жетпей қалған бөлiгiнiң нақты мөлшерiнде;
құны хабарланғаны үшiн - егер де тасушы хабарланған құнның нақты құннан жоғары екенiн дәлелдей алмаса, хабарланған құнның мөлшерiнде жауапкершiлiкте болады.
Багаж бен жолаушының өзi алып жүрген заттары бүлiнгенi үшiн - олардың қаншалықты құнсызданғандығы жөнiндегi соманың мөлшерiнде жауапкершiлiкте болады.
22. Тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру бойынша сақтандыру өтiмiнiң мөлшерiн Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейдi.
23. Мынадай жағдайда, яғни келтiрiлген зиян сомасы тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру жөнiндегi шарт бойынша жауапкершiлiк шегiнен асып кетсе, жәбiрленушiнiң немесе оның мұрагерiнiң зиян келтiрген тасымалдаушыға қосымша өтем туралы талап қоюға құқығы бар.
24. Денсаулығына келтiрiлген зардапқа байланысты жолаушы (оның мұрагерi) немесе басқа бiр өкiлеттi адам тасымалдаушыдан сақтандыру өтемiн төлеу туралы арыз берген кезде, тасымалдаушы 3 күн мерзiм iшiнде сақтандырушыға мынадай құжаттарды:
сақтандыру өтемiн төлеу туралы өтiнiштi;
белгiленген нысан бойынша көлiк ұйымы жасаған сақтандыру оқиғасы туралы актiнiң түпнұсқасын;
мүгедектiгiн растайтын немесе уақытша еңбекке жарамсыздығы жөнiндегi парақтың көшiрмесiн беруге тиiс.
25. Егер сақтандыру оқиғасы болғаннан кейiнгi үш жыл iшiнде алынған жарақат салдарынан зардап шегушi мүгедек болып қалса немесе қайтыс болса, сақтандырушы бұрынғы төленгендi ескере отырып, сақтандыру сомасының мөлшерiн қайта есептеу жүргiзедi.
26. Қайтыс болған жолаушының мұрагерi сақтандыру өтемiн төлеу туралы талап қойған кезде тасымалдаушыға мынадай құжаттарды:
сақтандыру сомасын төлеу туралы өтiнiштi;
белгiленген нысан бойынша көлiк ұйымдары жасаған сақтандыру оқиғасы туралы актiнiң түпнұсқасын;
жолаушының қайтыс болғаны туралы загс органдары берген куәлiктiң нотариат куәландырған көшiрмесiн;
мұрагерлiк құқығы туралы нотариалдық кеңсенiң куәлiгiн беруге тиiс.
Алынған құжаттарды тасымалдаушы 3 күн мерзiмде сақтандырушыға беруге тиiс.

27. Для получения свидетельства нотариальной конторы о праве на наследство перевозчик должен выдать обратившемуся наследнику погибшего справку установленного образца (приложение 1).
Указанная справка не выдается и страховая сумма не выплачивается (даже при наличии акта, составленного транспортной организацией), если смерть пассажира наступила в результате событий, предусмотренных пунктом 18 настоящего Положения, а также вследствие заболевания, самоубийства, отравления алкоголем или иным веществом, принятым с целью опьянения.
28. Выплата возмещений за ущерб, причиненный пассажирам за повреждение или утрату багажа, производится по предъявлении заявления пострадавшего, акта о страховом случае и документов компетентных органов, подтверждающих причины и размер ущерба.
29. Выплата страхового возмещения производится пострадавшему пассажиру или его наследникам.
В случае отсутствия у погибшего пассажира наследников, лицам, понесшим затраты на погребение, выплачивается компенсация в размере фактически понесенных затрат, но не более 40 минимальных расчетных показателей.
38. Выплата возмещений производится в течение 7 банковских дней с момента получения необходимых документов.
Днем выплаты считается день списания суммы страховой выплаты со счета страховщика. В случае задержки в выплате страхового возмещения выплачивается пеня в размере, предусмотренном Гражданским кодексом Республики Казахстан (общая часть).
31. Если пострадавшему пассажиру причиталась выплата страхового возмещения, но при жизни он его не получил, выплата производится его наследникам.
32. В случае отказа в выплате страховой суммы страховщик сообщает об этом заявителю с изложением причин отказа.
III. Права и обязанности сторон
33. Страховщик обязан:
при наступлении страхового случая произвести выплату пострадавшему или его наследникам либо отказать в выплате в течение 7 банковских дней после составления акта о страховом случае.
34. Страховщик имеет право:
проверять сообщенную страхователем информацию, а также соблюдение страхователем требований и условий договора;
направлять запросы в компетентные органы по факту страхового случая.
35. Страхователь обязан:
уплатить страховой взнос в размере и срок, установленные договором страхования;
письменно сообщить страховщику о факте наступления страхового случая в течение 3 дней с момента наступления такого случая;
составить по установленной форме акт о несчастном случае на транспорте;
предоставить страховщику возможность участия в урегулировании вопросов, связанных с фактами имущественных претензий (исков) третьих лиц, в том числе в судебном порядке;
представить страховщику документы, необходимые для принятия решения о выплате страхового возмещения;
если у страхователя имеются основания и возможность для отказа от удовлетворения исковых требований или уменьшения размера иска, поставить страховщика в известность об этом и принять все доступные меры по прекращению или уменьшению размеров иска.

27. Мұрагерлiк құқық туралы нотариалдық кеңсенiң куәлiгiн алу үшiн тасымалдаушы өзiне жолыққан қайтыс болған адамның мұрагерiне белгiленген үлгiдегi анықтаманы (1-қосымша) беруге тиiс.
Егер жолаушының ажалы осы Ереженiң 18-тармағында көрсетiлген оқиға нәтижесiнен болса, сондай-ақ ауыру, өзiн өзi өлтiру, масаю үшiн қабылданған алкоголь iшiмдiгiнен немесе өзге затпен уланса (қолында көлiк ұйымдарының жасалған актiсi болса да), аталған анықтама берiлмейдi және сақтандыру сомасы төленбейдi.
28. Жолаушылар багажының бүлiнуiне немесе жоғалуына байланысты зиян үшiн өтем төлеу, жәбiрленушiнiң арыз беруi бойынша, сақтандыру оқиғасы туралы актiнi және құзыреттi органдардың оқиға мен зиян мөлшерiн растайтын құжаттарын бергенге жасалады.
29. Сақтандыру өтемiн төлеу жәбiрленушi жолаушыға немесе оның мұрагерiне беру арқылы жүргiзiледi.
Егер қайтыс болған жолаушының мұрагерлерi болмаған жағдайда, оны жерлеудi мойнына алған адамға осыған нақты жұмсаған шығыны мөлшерiнде өтемақы төленедi, бiрақ бұл ең аз 40 есептеу көрсеткiшiнен аспауға тиiс.
30. Өтемдi төлеу қажеттi құжаттарды алған сәттен бастап 7 банктiк күн iшiнде жүргiзiледi.
Төлем күнi деп сақтандырушының есеп шотынан сақтандыру төлемiнiң сомасы шығынға жазылған күн есептеледi. Егер сақтандыру өтемi кешiктiрiлген жағдайда Қазақстан Республикасының азаматтық Кодексiне (жалпы бөлiм) көзделген мөлшерде өсiм төленедi.
31. Егер зардап шеккен жолаушыға сақтандыру өтемi тиесiлi болса, бiрақ ол тiрi кезiнде ала алмай кетсе, төлем оның мұрагерiне берiледi.
32. Сақтандыру сомасын төлеуден бас тартқан жағдайда сақтандырушы арызданушыға бұл туралы бас тарту себебiн баяндай отырып хабарлайды.
III. Тараптардың құқықтары мен мiндеттерi
33. Сақтандырушы:
сақтандыру оқиғасы болған кезде жәбiрленушiге немесе оның мұрагерiне төлем жасауды жүргiзуге немесе сақтандыру оқиғасы туралы актi жасалғаннан кейiн 7 банктiк күн iшiнде төлем жасаудан бас тартуға мiндеттi.
34. Сақтандырушының:
сақтанушы хабарлаған ақпаратты, сондай-ақ сақтанушының шартты талаптары мен жағдайларын сақтануын тексеруге;
сақтандыру оқиғасының фактiлерi жөнiнде құзыреттi органдарға сұрау салуға құқықтары бар.
35. Сақтанушы:
сақтандыру жарнасын сақтандыру шартында белгiленген мөлшерде және мерзiмде төлеуге;
оқиға болған сәттен бастап 3 күн iшiнде сақтандырушыға сақтандыру оқиғасының фактiсi туралы жазбаша хабарлауға;
көлiк құралында болған жазатайым жағдай туралы белгiленген нысан бойынша акт жасауға;
үшiншi адамның мүлiктiк талаптар фактiлерiне (талап ету), оның iшiнде сот тәртiбiмен талап етуiне байланысты сақтандырушыға осы мәселелердi реттеуге қатысуға мүмкiндiк беруге;
сақтандыру өтемiн төлеу туралы шешiм қабылдау үшiн қажеттi құжаттарды сақтандырушыға беруге;
егер сақтандырушыда өз талабын қанағаттандырудан бас тарту үшiн немесе талаптың мөлшерiн азайтуға негiз, мүмкiндiк бар болса, бұл жөнiнде сақтандырушыны хабардар етуге немесе талапты тоқтату мен оның мөлшерiн азайту жөнiнде барлық қолдан келетiн шараларды қабылдауға мiндеттi.

36. Страхователь имеет право:
проверять выполнение страховщиком требований и условий страхования;
досрочно расторгнуть договор страхования в случае нарушения страховщиком условий страхования, с обязательным письменным уведомлением страховщика в срок не менее чем за 30 дней до даты предполагаемого расторжения.
IV. Разрешение споров
37. Все споры по договору страхования рассматриваются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
ПРИЛОЖЕНИЕ 1
угловой штамп
перевозчика
Справка выдана гр._____________________________________________
в том, что в отношении погибшего"____"______________________199___г.
____________________________________________________________________
был заключен договор обязательного страхования гражданской
ответственности перевозчика перед пассажирами.
Страховая сумма по договору подлежит выплате наследникам
погибшего по представлении ими свидетельства нотариальной конторы о
праве на наследство.
Выдана для представления в нотариальную контору.
Руководитель транспортной
организации  ________________(подпись)
М.П.     Главный бухгалтер ________________________(подпись)
ПРИЛОЖЕНИЕ 2
угловой штамп                      Только для страховых организаций
перевозчика                        (выдается на руки пострадавшему
пассажиру или его наследникам)
АКТ N____
о страховом случае на воздушном транспорте
1. Гр._________________________________________________________,
(ф. и. о. пассажира)
являвшемуся пассажиром воздушного судна, принадлежащего_____________ ____________________________________________________________________,
(полное наименование предприятия)
перевозившемуся по авиабилету серии_____________N___________________
рейсом N_________ из_____________________ в ________________________
и после объявления посадки (время отправления по расписанию
___________час.____________ мин.) причинен ущерб:
здоровью, жизни________________________________________________
(характеристика повреждений)
имуществу _____________________________________________________
(наименование имущества, степень повреждения)
____________________________________________________________________
2. Место, дата и время страхового случая ______________________
(число, месяц, год
____________________________________________________________________
населенный пункт, город, область)
3. Краткое описание обстоятельств страхового случая____________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
4. Расследование обстоятельств страхового случая проводилось
____________________________________________________________________
(наименование органа)

36. Сақтанушының:
сақтандырушының сақтандыру талаптары мен шарттарын қалай орындайтынын тексеруге;
сақтандырушы сақтандыру шартын бұзған жағдайда осы шартты бұзу күнi белгiленген датаға дейiн 30 күннен кем емес мерзiмде сақтандырушыға мiндеттi түрде жазбаша хабарлап, сақтандыру шартын мерзiмiнен бұрын тоқтатуға құқығы бар.
Y. Дауларды шешу
37. Сақтандыру шарты жөнiндегi барлық даулар Қазақстан Республикасы заңымен белгiленген тәртiппен қаралады.
1-Қосымша
Тасымалдаушының
бұрыштама
штампы
Анықтама азамат ______________________________________берiлдi,
өйткенi 199__ жылғы " "____________________қайтыс болған адамға
қатысты тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық
жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру жөнiнде шарт жасаған болатын.
Шарт бойынша сақтандыру сомасы қайтыс болған адамның
мұрагерлерiне мұрагерлiк құқық туралы нотариалдық кеңсенiң куәлiгiн
көрсеткенде төлеуге жатады.
Нотариалдық кеңсеге тапсыру үшiн берiледi.
Көлiк ұйымының
М.О.                 жетекшiсi ___________________(қолы)
Бас бухгалтер________________(қолы)
2-қосымша
Тасымалдаушының                 Тек сақтандыру ұйымдары үшiн
бұрыштама                       (зардап шеккен жолаушының
штампы                          өзiне немесе оның мұрагерiнiң
қолына берiледi)
Әуе көлiгiнде болған сақтандыру оқиғасы туралы
АКТ N ______
1. Азамат ____________________________________________________                            (жолаушының т.а.ә.)
___________________________________________________________________
(кәсiпорынның толық атауы)
әуе кемесiнiң жолаушысы болып табылады.
сериясы ______________ N _____________авиабилетi бойынша
N_________________рейспен _________________дан________________
бара жатқан жолаушы және қону хабарланғаннан кейiн (кесте бойынша
ұшу уақыты _________________сағ. _______________мин.) зардап шектi:
денсаулығына, өмiрiне _________________________________________
(зақымның сипаты)
___________________________________________________________________
2. Сақтандыру оқиғасының болған орны, күнi және уақыты
___________________________________________________________________
(күнi, айы, жылы
___________________________________________________________________
елдi мекен, қала, облыс)
3. Сақтандыру оқиғасының жағдайларын қысқаша
баяндау_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
4. Сақтандыру оқиғасын тексеру _______________________________
(органның атауы)
______________________________жүргiздi.

5. Какая оказана первая медицинская помощь и куда отправлен
пострадавший _______________________________________________________
____________________________________________________________________
(наименование медицинского учреждения и его местонахождение)
Акт составлен в____ час. ____ числа______месяца_________года.
Командир (начальник) авиапредприятия___________________________
ф. и. о.    подпись
Представитель компетентного органа (милиция, ГАИ, пожарная
служба и т. п.)
____________________________
ф. и. о.      подпись
М.П.
перевозчика
ПРИЛОЖЕНИЕ 3
угловой штамп                       Только для страховых организаций
перевозчика                         (выдается на руки пострадавшему
пассажиру или его наследникам)
АКТ N_____
о страховом случае с пассажиром
на железнодорожном транспорте
1. Гр.________________________________________________________,
(ф. и. о. пассажира)
являвшемуся пассажиром поезда N______________ сообщения____________,
следовавшему по ж.д. билету серии____________N______________________
"____"_______________19___г. в______________ час._________мин.
причинен ущерб:
здоровью, жизни________________________________________________
(характеристика повреждений)
____________________________________________________________________
имуществу______________________________________________________
(наименование имущества, степень повреждения)
при следующих обстоятельствах:______________________________________
____________________________________________________________________
(во время следования поезда, после объявления посадки, при посадке
____________________________________________________________________
в поезд, выходе из вагона, падения под поезд и др.)
2. Расследование обстоятельств страхового случая проводилось
____________________________________________________________________
(наименование следственного органа)
3. Кем оказана первая медицинская помощь и куда направлен
пострадавший пассажир_______________________________________________
(наименование медицинского учреждения и его адрес)
____________________________________________________________________
Акт составлен в__________час._________числа________месяца_____года.
Начальник поезда,
станции
_____________________________________
ф. и. о.        подпись
Представитель компетентного органа (милиция, ГАИ, пожарная служба и
т. п.)
_____________________________________
ф. и. о.        подпись
М.П.
перевозчика
ПРИЛОЖЕНИЕ 4
угловой штамп
перевозчика                     Только для страховых организаций
(выдается на руки пострадавшему
пассажиру или его наследникам)
АКТ N____
о страховом случае с пассажиром морского
и внутреннего водного транспорта

5. Алғашқы медициналық жәрдемдi кiм көрсеттi және зардап шегушi
қайда жiберiлдi ___________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(медициналық мекеме атауы және оның орналасқан жерi)
Акт 199__жылғы ___________айының____________күнi жасалды.
Аэрокәсiпорын командирi (бастығы)_____________________________
___________________________________________________________________
т.а.ә.                             қолы
Құзыреттi органның өкiлi (милиция, МАИ, өрт сөндiрушiлер
қызметi және т.б.)
Тасымалдаушының            ___________________________________
т.а.ә.            қолы
М.О.
3-Қосымша
Тасымалдаушының                 Тек сақтандыру ұйымдары үшiн
бұрыштама                       (зардап шеккен жолаушының
штампы                          өзiне немесе оның мұрагерiнiң
қолына берiледi)
Темiржол көлiгiнде жолаушымен болған сақтандыру
оқиғасы туралы
АКТ N_______
1. Азамат ____________________________________________________
(жолаушының т.а.ә.)
N____________бағытындағы поездың жолаушысы болып табылады.
маршруты
Оның жол жүру кезiндегi билетiнiң сериясы ____________________
N___________ "__" _________________199__ж., __________сағ.__________
минутта осы жолаушы зардап шектi:
денсаулығына, өмiрiне_________________________________________
(зақымның сипаты)
___________________________________________________________________
мүлкiне ______________________________________________________
(мүлiктiң атауы, зақымның дәрежесi)
мынадай жағдай кезiнде:____________________________________________
(поезд жүрiп келе жатқанда, отырғызу
___________________________________________________________________
хабарланған соң, поезға отырып жатқан кезде, вагоннан шыққанда,
___________________________________________________________________
поездың астына құлағанда және т.б.)
___________________________________________________________________
2. Сақтандыру оқиғасы жағдайын тексерудi _____________________
________________________________________жүргiздi.
3. Алғашқы медициналық жәрдемдi кiм көрсеттi және зардап
шегушi қайда жiберiлдi
____________________________________________________
(медицина мекемесiнiң атауы мен оның
___________________________________________________________________
мекен-жайы)
Акт 199__жылдың ______________айының __________күнi жасалды.
Поездың, станцияның бастығы
__________________________________
Құзыреттi органның өкiлi (милиция, МАИ, өрт сөндiрушiлер
қызметi және т.б.).
Тасымалдаушының                   ____________________________
т.а.ә.          қолы
М.О.
4-Қосымша
Тасымалдаушының                 Тек сақтандыру ұйымдары үшiн
бұрыштама                       (зардап шеккен жолаушының
штампы                          өзiне немесе оның мұрагерiнiң
қолына берiледi)
Теңiз және су iшкi су көлiгiнде жолаушымен
болған сақтандыру оқиғасы туралы
АКТ N _______

1. Настоящим подтверждается, что гр. __________________________
(фамилия, имя и отчество
________________________, имевшему билет серии_________N____________
пострадавшего пассажира)
"____"_____________19___г. в______час.______мин., во время
пребывания на судне ____________________, следовавшем из порта _____
(название судна)
_________________в порт ________________, причинен ущерб:
здоровью, жизни _______________________________________________
(характеристика повреждений)
____________________________________________________________________
имуществу______________________________________________________
(наименование имущества, степень повреждения)
при следующих обстоятельствах:______________________________________
(краткое описание обстоятельств
____________________________________________________________________                       страхового события)
2. С места несчастного случая пострадавший был отправлен
____________________________________________________________________
(указать в какое лечебно-профилактическое учреждение был
____________________________________________________________________
отправлен пострадавший пассажир)
3. Расследование обстоятельств данного несчастного случая
проводилось_________________________________________________________
(наименование следственного органа)
____________________________________________________________________
"____"_____________19___г.
Капитан судна, начальник
порта, вокзала, пристани,
причала
_______________________________________
ф.и.о.        подпись
Представитель компетентного органа (милиция, ГАИ, пожарная служба и
т.п.)
_______________________________________
ф.и.о.        подпись
М.П.
перевозчика
ПРИЛОЖЕНИЕ 5
угловой штамп
перевозчика                      Только для страховых организаций
(выдается на руки пострадавшему
пассажиру или его наследникам)
АКТ N_____
о несчастном случае с пассажиром на автотранспорте
1. Настоящим подтверждается, что гр. __________________________
(фамилия, имя и отчество
_______________________, имевший билет серии___________N____________,
пострадавшего пассажира)
"___"___________19___г. в _____час._______мин. во время поездки
автотранспортом (госзнак N__________), следовавшим по маршруту
__________________________________________________, причинен ущерб
здоровью, жизни________________________________________________
(характеристика повреждений)
имуществу______________________________________________________
(наименование имущества, степень повреждения)
при следующих обстоятельствах: _____________________________________
(краткое описание обстоятельств
____________________________________________________________________
страхового случая)

1. Осы актi мынаны растайды: қолында сериясы__________________
N__________ билетi бар азамат _____________________________________
(зардап шеккен жолаушының тегi,
______________________________ 199___ж. "__"___________________сағ.
аты, әкесiнiң аты)
____________минутта ________________порттан_____________портына бара
жатқан __________________________кемеде болған кезiнде зардапқа
душар болды:
денсаулығына, өмiрiне_________________________________________
(зақымның сипаты)
___________________________________________________________________
мүлiгiне __________________________________________________________
(мүлiктiң атауы, бүлiнуiнiң дәрежесi)
мынадай жағдай кезiнде: ___________________________________________
(сақтандыру оқиғасының қысқаша
___________________________________________________________________
баяндалуы)
___________________________________________________________________
2. Жазатайым оқиға болған жерден зардап шегушi _______________
(зардап
___________________________________________________________________
шеккен жолаушының қай жерге, қандай емдеу-профилактикалық мекемеге
_______________________________________________________жiберiлдi.
жiберiлгенiн көрсету)
3. Бұл жазатайым оқиғаның анық-қанығына ______________________
(тергеу
___________________________________________________________________
органының атауы)
"___" _____________________199__ж.    Кеме капитаны, порттың,
вокзалдың, пристанның,
айлақтың бастығы
_____________________________
т.а.ә.         қолы
Құзыреттi органның өкiлi (милиция, МАИ, өрт сөндiрушiлер
қызметi және т.б.).                                      _____________________________
т.а.ә.         қолы
Тасымалдаушының
М.О.
5-Қосымша
Тасымалдаушының                 Тек сақтандыру ұйымдары үшiн
бұрыштама                       (зардап шеккен жолаушының
штампы                          өзiне немесе оның мұрагерiнiң
қолына берiледi)
Жолаушымен автокөлiкте болған жазатайым
оқиға туралы
АКТ N_______
1. Осы актi мынаны растайды: қолында сериясы______________,N
_____________билетi бар азамат_____________________________________
(зардап шеккен жолаушының тегi,
____________________________________199__ж. "__"_______________сағ.
аты, әкесiнiң аты)
________________минутта______________________(N_________мембелгiсi)
(елдi мекеннен)
бар автокөлiкпен өтiп бара жатқанда зардапқа душар болды:
денсаулығына, өмiрiне ________________________________________
(зақымның сипаты)
мүлкiне ______________________________________________________
(мүлiктiң атауы, бүлiнуiнiң дәрежесi)
мынадай жағдай кезiнде: ___________________________________________
(сақтандыру оқиғасының қысқаша
___________________________________________________________________
баяндалуы)

2. С места несчастного случая пострадавший был отправлен
____________________________________________________________________
(указать в какое лечебно-профилактическое учреждение был
____________________________________________________________________
отправлен пострадавший пассажир)
3. Расследование обстоятельств данного страхового случая
проводилось_________________________________________________________
(наименование следственного органа)
"___"________19___г.                Начальник автотранспортного
предприятия, автовокзала,
автостанции
________________________________
ф.и.о.     подпись
Представитель компетентного органа (милиция, ГАИ, пожарная служба и
т.п.)
_________________________________
ф.и.о.      подпись
М.П.
перевозчика

2. Жазатайым оқиға болған жерден зардап шегушi _______________
(зардап
___________________________________________________________________
шеккен жолаушының қай жерге, қандай емдеу-профилактикалық мекемеге
_____________________________________жiберiлдi.
жiберiлгенiн көрсету)
3. Осы сақтандыру оқиғасының анық-қанығына ___________________
(тергеу
___________________________________________________________________
орнының атауы)
"__" ___________________199__ж.    Автокөлiк кәсiпорнының,
автовокзалдың,
автостанцияның бастығы
________________________________
т.а.ә.            қолы
Құзыреттi органның өкiлi (милиция, МАИ, өрт сөндiрушiлер
қызметi және т.б.).                                   ________________________________
т.а.ә.            қолы
Тасымалдаушының
М.О.