О порядке перемещения товаров физическими лицами через таможенную границу Республики Казахстан, в том числе и транспортных средств
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 1996 г. N 1712. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 31 мая 2001 г. N 741 ~P010741.
В целях упорядочения вопросов, связанных с перемещением физическими лицами через таможенную границу Республики Казахстан товаров, в связи с необходимостью защиты интересов отечественных производителей и на основании Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, от 20 июля 1995 г. N 2368 Z952368_ "О таможенном деле в Республике Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 13) Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые:
Положение о порядке перемещения товаров физическими лицами через таможенную границу Республики Казахстан;
Сноска. Абзац третий утратил силу с 1 августа 1998 года - постановлением Правительства РК от 26 июня 1998 г. N 608 P980608_ .
2. Признать утратившими силу:
постановление Правительства Республики Казахстан от 2 ноября 1995 г. N 1440 "О порядке перемещения физическими лицами через таможенную границу Республики Казахстан товаров, в том числе и транспортных средств" (САПП Республики Казахстан, 1995 г., N 34, ст. 434);
пункт 2 постановления Правительства Республики Казахстан от 13 марта 1996 г. N 305 P960305_ "О внесении дополнений и изменений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1996 г., N 12, ст. 91).
Премьер-Министр
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕНО
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 1996 г. N 1712
ПОЛОЖЕНИЕ
о порядке перемещения товаров физическими лицами
через таможенную границу Республики Казахстан
Общие положения
1. Физические лица могут перемещать через таможенную границу Республики Казахстан любые товары, за исключением товаров, запрещенных к ввозу и вывозу из Республики Казахстан в соответствии с действующим законодательством.
2. Ввоз товаров физическими лицами на таможенную территорию Республики Казахстан и вывоз товаров ими с этой территории осуществляются в соответствии с таможенными режимами при условии уплаты таможенных пошлин, сборов и налогов, соблюдения мер экономической политики, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
3. Подакцизные товары, ввозимые физическими лицами на таможенную территорию Республики Казахстан, оформляются (маркируются) в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.

Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы жеке тұлғалардың тауарларды, соның iшiнде көлiк құралдарын да өткiзудiң тәртiбi туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1996 жылғы 31 жетоқсан N 1712. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2001.05.31. N 741 қаулысымен. ~P010741
Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы жеке тұлғалардың тауарлар өткiзуiне байланысты мәселелердi ретке келтiру мақсатында, отандық өндiрушiлердiң мүдделерiн қорғау қажеттiлiгiне байланысты және "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 20 шiлдедегi N 2368 Z952368_ Заң күшi бар Жарлығының (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 13) негiзiнде Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қоса берiлiп отырған мыналар бекiтiлсiн:
Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы жеке тұлғалардың тауарларды өткiзу тәртiбi туралы ереже;
Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы жеке тұлғалардың көлiк құралдарын өткiзу тәртiбi туралы ереже.
ЕСКЕРТУ. 1-тармақтың 3-абзацы 1998 жылғы 1 тамыздан бастап күшiн
жойды - ҚРҮ-нiң 1998.06.26. N 608 қаулысымен. P980608_
2. Мыналардың күшi жойылған деп танылсын: "Қазақстан Республикасының Кеден шекарасы арқылы жеке тұлғалардың тауарлар, соның iшiнде әрi көлiк құралдарын өткiзудiң тәртiбi туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1995 жылғы 2 қарашадағы N 1440 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1995 ж., N 34, 434-құжат);
"Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне
толықтырулар мен өзгертулер енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң 1996 жылғы 13 наурыздағы N 305 қаулысы (Қазақстан
Республикасының ПҮАЖ-ы, 1996 ж., N 12, 91-құжат).
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1996 жылғы 31 желтоқсандағы
N 1712 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы
жеке тұлғалардың тауарлар өткiзудiң тәртiбi туралы
ЕРЕЖЕ
Жалпы ережелер
1. Жеке тұлғалар Қазақстан Республикасы кеден шекарасы арқылы қолданылып жүрген заңдарға сәйкес, Қазақстан Республикасына әкелуге және әкетуге тыйым салынған тауарларды қоспағанда, кез келген тауарларды өткiзе алады.
2. Жеке тұлғалардың Қазақстан Республикасының кеден аумағына тауарларды әкелуi мен олардың тауарларды осы аумақтан әкетуi кеден режимдерiне сәйкес кеден баждарын, алымдары мен салықтарын төлеу, Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген экономикалық саясат шараларын сақтау шарттарымен жүзеге асырылады.
3. Қазақстан Республикасының кеден аумағына жеке тұлғалар әкелетiн акцизделетiн тауарлар Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына сәйкес ресiмделедi (таңбаланады).

4. Льготный порядок перемещения физическими лицами товаров означает полное или частичное освобождение от таможенных пошлин, полное освобождение от налогов, установление единых ставок таможенных пошлин в соответствии со статьей 108 Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, "О таможенном деле в Республике Казахстан".
5. Помимо таможенных пошлин таможенные органы взимают таможенные сборы за хранение товаров, а также за оформление товаров, в том числе и вне определенных для этого мест и вне времени работы таможенных органов.
Сноска. Пункт 5 - с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 21 сентября 1998 г. N 927. P980927_
6. Пункт 6 исключен постановлением Правительства РК от 21
сентября 1998 г. N 927
P980927_
.
7. В настоящем Положении понимаются:
под "несопровождаемым багажом" - товары, перемещаемые
перевозчиком по договору о перевозке (багажной квитанции, накладной,
коносаменту и т. п.).
Сноска. Пункт 7 - с изменениями, внесенными постановлением
Правительства РК от 21 сентября 1998 г. N 927.
P980927_
Ввоз товаров физическими лицами на таможенную территорию
Республики Казахстан
8. Товары (за исключением подакцизных товаров, а также товаров, классифицируемых в разделе XVII ТН ВЭД СНГ), ввозимые физическими лицами на таможенную территорию Республики Казахстан, освобождаются от обложения таможенными пошлинами и таможенными сборами за таможенное оформление в следующих случаях:
а) при следовании через таможенную территорию Республики Казахстан физические лица могут ввозить товары общей стоимостью до 2000 долларов США включительно при условии, что общий вес товаров не превышает 70 килограммов;
б) при ввозе физическими лицами, переселяющимися на постоянное место жительства в Республику Казахстан, товаров для личного пользования.
При этом налоги, взимаемые таможенными органами, применяются в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.
Сноска. В пункт 8 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 28 мая 1997 г. N 898 P970898_ и от 21 сентября 1998 г. N 927. P980927_
9. (Пункт 9 исключен, пункты 10-18 считать соответственно пунктами 9-17 - постановлением Правительства РК от 26 июня 1998 г. N 608 P980608_ )
9. В части превышения ограничений, установленных в пункте 8 настоящего Положения, взимание таможенных платежей и налогов, применение мер экономической политики, таможенное оформление, включая представление грузовой таможенной декларации, производится в общеустановленном порядке в соответствии с законодательными актами и актами Президента и Правительства Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 9 - в редакции постановления Правительства РК от 30 сентября 1998 г. N 979. P980979_

4. Жеке тұлғалардың тауарларды өткiзуiнiң жеңiлдiктi тәртiбi "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң Заң күшi бар Жарлығының 108-бабына сәйкес кеден баждарынан толық немесе iшiнара босатуды, салықтардан босатуды, кеден баждарының бiрыңғай ставкаларын белгiлеудi бiлдiредi.
5. Кеден баждарынан басқа кеден органдары тауарларды сақтағаны
үшiн, сондай-ақ тауарларды ресiмдегенi үшiн, оның iшiнде ол үшiн
белгiленбеген жерлерден тыс және кеден органдарының жұмыс уақытынан
тыс, кеден алымдарын алады.
ЕСКЕРТУ. 5-тармақ өзгердi - ҚРҮ-нiң 1998.09.21. N 927 қаулысымен.
P980927_
6.
ЕСКЕРТУ. 6-тармақ толықтырылды - ҚРҮ-нiң 1997.05.28. N 898
қаулысымен.
P970898_
ЕСКЕРТУ. 6-тармақ алып тасталды - ҚРҮ-нiң 1998.09.21. N 927
қаулысымен.
P980927_
7. Осы Ережеде:
"алып жүрiлмейтiн қол жүгiмен" - тасымалдаушының тасымалдау
туралы шарт (қол жүгi түбiртегi, жүк құжаты, коносамент және с.с.)
бойынша өткiзетiн тауарлары;
ЕСКЕРТУ. 7-тармақтың 3 абзацы алып тасталды - ҚРҮ-нiң 1998.09.21.
N 927 қаулысымен.
P980927_
Жеке тұлғалардың Қазақстан Республикасының кеден
аумағына тауарлар әкелуi
8. Жеке адамдардың Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы әкелетiн тауарлары (акцизделетiн тауарлардан, сондай-ақ ТМД СЭҚ ТН XVII тарауында жiктелген тауарлардан басқа) мына жағдайларда кеден бажынан және кедендiк ресiмдеу үшiн кеден алымдарынан босатылады:
а) жеке тұлғалар Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өткен кезде тауарлардың жалпы салмағы 70 килограмнан аспауы шартымен жалпы құны 2000 АҚШ долларына дейiн тауарларды әкеле алатындығы;
б) Қазақстан Республикасына тұрақты тұруға қоныс аударушы жеке
тұлғалардың жеке пайдалануға арналған тауарларды өткiзуi кезiнде
көзделедi.
Бұл ретте кеден органдары алатын салықтар Қазақстан
Республикасының салық заңдарына сәйкес қолданылады.
ЕСКЕРТУ. 8-тармақ толықтырылды - ҚРҮ-нiң 1997.05.28. N 898
қаулысымен.
ЕСКЕРТУ. 8-тармақ өзгертiлдi және толықтырылды - ҚРҮ-нiң
1998.09.21. N 927 қаулысымен.
P980927_
9.
ЕСКЕРТУ. 9-тармақ өзгертiлдi - ҚРҮ-нiң 1997.08.01. N 1204
қаулысымен.
P971204_
ЕСКЕРТУ. 9-тармақ алып тасталды, 10-18-тармақтар 9-17-тармақтар
болып саналсын - ҚРҮ-нiң 1998.06.26. N 608 қаулысымен.
P980608_
9. Осы Ереженiң 8-тармағында белгiленген шектеулерден асқан бөлiгiнде кеден төлемдерi мен салықтарын алу, экономикалық саясат шараларын қолдану, жүк жөнiндегi кеден декларациясын ұсынуды қоса алғанда, кедендiк ресiмдеу жалпы қабылданған тәртiппен заң актiлерiне және Қазақстан Республикасының Президентi мен Үкiметiнiң актiлерiне сәйкес жүргiзiледi.
ЕСКЕРТУ. 9-тармақ өзгертiлдi - ҚРҮ-нiң 1998.09.21. N 927
қаулысымен. P980927_
ЕСКЕРТУ. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚРҮ-нiң 1998.09.30. N 979
қаулысымен. P980979_

10. Таможенная стоимость товаров, ввозимых физическими лицами на таможенную территорию Республики Казахстан, определяется в упрощенном порядке в следующих случаях:
а) на основе представленных физическим лицом справок, чеков, счетов, квитанций иностранных торговых организаций, а также багажных чеков или квитанций - с учетом стоимости транспортировки, при этом транспортные расходы распределяются по разным наименованиям товаров пропорционально их весу;
б) при отсутствии документов, подтверждающих стоимость, заявленную физическим лицом, либо в случаях, когда заявленная стоимость товаров на 20% ниже стоимости идентичного или однородного товара по каталогу (справочнику), таможенный орган самостоятельно определяет стоимость ввозимого товара на основании ценовой информации, имеющейся в распоряжении таможенного органа, в отношении идентичных или однородных товаров согласно каталогам (рекомендуемые каталоги "ОТТО", "QUЕLLЕ", "NЕКЕRМАNN", "NURZFАНКRЕUGЕ", "ZWЕIRАD", "LАNDМАSСНINЕN", "AUTORADIO" и т.д.), с учетом транспортных расходов по их доставке до авиапорта, порта или иного места ввоза на таможенную территорию Республики Казахстан.
11. В случаях непредставления одновременно с таможенной декларацией документов и дополнительных сведений, необходимых для таможенных целей, или в случае неуплаты таможенных платежей и налогов товары, ввозимые физическими лицами, помещаются на склады временного хранения.
Предельный срок хранения товаров на складах временного хранения составляет два месяца, по истечении которого таможенные органы вправе применить меры, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
Вывоз товаров физическими лицами
с таможенной территории
Республики Казахстан
12. Вывоз товаров физическими лицами осуществляется с уплатой
таможенных пошлин и сборов, предусмотренных действующим
законодательством за исключением товаров для личного пользования.
13. Для целей исчисления и уплаты таможенных платежей в
соответствии с настоящим Положением таможенная стоимость товаров,
вывозимых (в том числе пересылаемых) с таможенной территории
Республики Казахстан, определяется в соответствии с Указом
Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, "О таможенном
деле в Республике Казахстан".
Временный ввоз (вывоз) товаров
физическими лицами
14. Временный ввоз (вывоз) товаров физическими лицами
осуществляется в соответствии с действующим законодательством
Республики Казахстан.
Перемещение товаров через таможенную
границу Республики Казахстан
в международных почтовых отправлениях
15.Товары, пересылаемые в международном почтовом отправлении в адрес физического лица на таможенную территорию Республики Казахстан, общая стоимость которых составляет до 200 долларов США включительно, но не более 10 килограммов, освобождаются от таможенных пошлин и таможенных сборов за таможенное оформление.
При этом налоги, взимаемые таможенными органами, применяются в соответствии с налоговым законодательством.
Сноска. Пункт 15 в редакции постановления Правительства РК от 21 сентября 1998 г. N 927 P980927_ .

10. Жеке тұлғалардың Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелетiн тауарлардың кедендiк құны мынадай жағдайларда оңайлатылған тәртiппен айқындалады:
а) жеке тұлға ұсынған шетелдiк сауда ұйымдарының анықтамаларының, чектерiнiң, шоттарының, түбiртектерiнiң, сондай-ақ қол жүгi чектерiнiң немесе түбiртектерiнiң негiзiнде - тасымалдаудың құнын ескере отырып, бұл жағдайда тасымалдау шығыстары тауарлардың әртүрлi атаулары бойынша олардың салмағына сайма-сай бөлiнедi;
б) жеке тұлға мәлiмдеген, құнын растайтын құжаттар болмаған кезде немесе тауарлардың мәлiмделiнген құны каталог (анықтама) бойынша ұқсас немесе бiртектес тауардың құнынан 20% төмен болған жағдайларда кеден органы әкелiнетiн тауардың құнын оларды әуежайға, портқа немесе Қазақстан Республикасы кеден аумағының өзге де әкелу орнына дейiн жеткiзу жөнiндегi көлiк шығыстарын ескере отырып, каталогтарға (ұсынылатын каталогтар "ОТТО", "QUЕLLЕ", "NЕКЕRМАNN", "NURZFАНКRЕUGЕ", "ZWЕIRАD", "LАNDМАSСНINЕN", "AUTORADIO" және с.с.) сәйкес ұқсас немесе бiртектес тауарларға қатысты кеден органында бар бағалық ақпараттың негiзiнде өз бетiнше айқындайды.
11. Кеден декларациясымен бiр мезгiлде кеден мақсаттары үшiн
қажеттi құжаттар мен қосымша мәлiметтер ұсынылмаған немесе кеден
төлемдерi мен салықтары төленбеген жағдайларда жеке тұлғалардың
әкеле жатқан тауарлары уақытша сақтау қоймаларына орналастырылады.
Тауарларды уақытша сақтау қоймаларында сақтаудың шектi мерзiмi
екi айды құрайды, ол аяқталған соң, кеден органдары Қазақстан
Республикасының заңдарында көзделген шараларды қолдануға құқылы.
Жеке тұлғалардың Қазақстан Республикасының кеден
аумағынан тауарларды әкетуi
12. Жеке тұлғалардың тауарларды әкетуi, жеке пайдалануына
арналған тауарларды қоспағанда, қолданылып жүрген заңдарда көзделген
кеден баждары мен алымдарын төлеу арқылы жүзеге асырылады.
13. Осы Ережеге сәйкес кеден баждары мен алымдарын есептеу және
төлеу мақсаты үшiн Қазақстан Республикасының кеден аумағынан
әкетiлетiн (оның iшiнде салынып жiберетiн) тауарлардың кедендiк құны
"Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Қазақстан
Республикасы Президентiнiң Заң күшi бар Жарлығына сәйкес айқындалады.
Жеке тұлғалардың тауарларды уақытша әкелуi
(әкетуi)
14. Жеке тұлғалардың тауарларды уақытша әкелуi (әкетуi)
Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына сәйкес жүзеге
асырылады.
Тауарларды халықаралық почта жөнелтiлiмiмен
Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өткiзу
15. Жеке адамның атына Қазақстан Республикасының кеден аумағына
халықаралық почта жiберiлiмiмен жiберiлетiн, жалпы құны қоса алғанда 200 АҚШ долларына дейiн болатын, бiрақ 10 килограмнан аспайтын тауарлар кеден баждарынан және ресiмдеу үшiн кеден алымдарынан босатылады.
Бұл ретте, кеден органдары алатын салықтар салық заңдарына сәйкес қолданылады.
ЕСКЕРТУ. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚРҮ-нiң 1998.09.21. N 927
қаулысымен. P980927_