Об Экспертном совете по бухгалтерскому учету
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 1996 г. N 1758. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 18 декабря 1997 г. N 1777 ~P971777.
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 9 августа 1996 г. N 985 P960985_ "О Национальной комиссии Республики Казахстан по бухгалтерскому учету" (САПП Республики Казахстан, 1996 г., N 33, ст. 312) Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемое Положение об Экспертном совете по бухгалтерскому учету.
2. Утвердить состав Экспертного совета по бухгалтерскому учету согласно приложению.
Первый заместитель
Премьер-Министра
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 1996 г. N 1758
Положение
Об Экспертном совете по бухгалтерскому учету
1. Общие положения
Экспертный совет по бухгалтерскому учету (далее - Экспертный совет) является консультативно - совещательным органом, основными направлениями деятельности которого являются:
выработка рекомендаций по вопросам развития и совершенствования бухгалтерского учета, а также подготовки и переподготовки бухгалтеров.
В состав Экспертного совета входят представители от центральных исполнительных органов, общественных объединений и иных организаций, а также другие специалисты, имеющие возможность своим участием содействовать совершенствованию бухгалтерского учета и аудита в республике. Экспертный совет состоит из 28 членов, при этом число представителей от государственных органов не должно превышать 1/3 от общего числа членов совета.
Состав Экспертного совета утверждается Правительством Республики Казахстан по представлению Председателя Национальной комиссии Республики Казахстан по бухгалтерскому учету.
Председатель Экспертного совета и его два заместителя избираются из числа его членов на общем собрании совета.
Все члены Экспертного совета выполняют свои обязанности на общественных началах.
В случае неучастия в работе члена Экспертного совета в течение полугода, а также невыполнения им поручений председателя или его заместителей ставится вопрос о его выведении из состава Экспертного совета.
2. Основные задачи Экспертного совета
Основными задачами Экспертного совета являются:
обсуждение проектов стандартов бухгалтерского учета и аудита;
обсуждение вопросов организации, развития бухгалтерского учета и финансовой отчетности, аудита;
подготовка предложений по вопросам гармонизации бухгалтерского учета;
организация разработки проектов: стандартов бухгалтерского учета, аудита, методики анализа и других вопросов в сфере бухгалтерских услуг;
выработка рекомендаций по внедрению в практику стандартов бухгалтерского учета и финансовой отчетности, стандартов аудита и методики их контроля;
выработка рекомендаций по методике анализа деятельности организаций;
выработка рекомендаций по вопросам совершенствования системы первичного учета и автоматизации бухгалтерского учета;
рассмотрение и обобщение положительного опыта постановки бухгалтерского учета в отдельных организациях;
участие в разработке программ обучения профессиональных бухгалтеров.

Бухгалтерлiк есеп жөнiндегi сарапшылық кеңес туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1996 жылғы 31 желтоқсан N 1758. Күшi жойылды - ҚРҮ-нiң 1997.12.18. N 1777 қаулысымен. ~P971777
"Қазақстан Республикасының Бухгалтерлiк есеп жөнiндегi ұлттық
комиссиясы туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы
9 тамыздағы N 985
P960985_
қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы,
1996 ж., N 33, 312-құжат) сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi
қаулы етедi:
1. Бухгалтерлiк есеп жөнiндегi сарапшылық кеңес туралы қоса
берiлiп отырған Ереже бекiтiлсiн.
2. Бухгалтерлiк есеп жөнiндегi сарапшылық кеңес құрамы
қосымшаға сәйкес бекiтiлсiн.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрiнiң
бiрiншi орынбасары
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1996 жылғы 31 желтоқсандағы
N 1758 қаулысымен
бекiтiлген
Бухгалтерлiк есеп жөнiндегi сарапшылық кеңес туралы
ЕРЕЖЕ
1. Жалпы ережелер
Бухгалтерлiк есеп жөнiндегi сарапшылық кеңес (бұдан әрi - Сарапшылық кеңес) консультациялық-кеңесшi орган болып табылады, оның қызметiнiң негiзгi бағыттары:
бухгалтерлiк есептi дамыту мен жетiлдiру, сондай-ақ бухгалтерлiк даярлау мен қайта даярлау мәселелерi жөнiнде ұсынымдарды әзiрлеу болып табылады.
Сарапшылық кеңестiң құрамына орталық атқарушы органдардың, қоғамдық бiрлестiктердiң өкiлдерi, сондай-ақ өздерiнiң қатысуымен республикадағы бухгалтерлiк есеп пен аудиттi жетiлдiруге жәрдемiн тигiзуге мүмкiндiгi бар басқа да мамандар кiредi. Сарапшылық кеңес 28 мүшеден құрылады, бұл ретте мемлекеттiк органдар өкiлдерiнiң саны кеңес мүшелерi жалпы санының 1/3-iнен аспауы керек.
Сарапшылық кеңес құрамы Қазақстан Республикасы Бухгалтерлiк
есеп жөнiндегi ұлттық комиссиясы төрағасының ұсынысы бойынша
Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтедi.
Сарапшылық кеңес төрағасы мен оның екi орынбасары кеңес
мүшелерiнiң iшiнен жалпы жиналысында сайланады.
Сарапшылық кеңестiң барлық мүшелерi өз мiндеттерiн қоғамдық
негiзде атқарады.
Сарапшылық кеңес мүшесi оның жұмысына жарты жыл бойы
қатыспаған, сондай-ақ төрағаның немесе оның орынбасарларының
тапсырмаларын орындамаған жағдайда, оны Сарапшылық кеңестiң
құрамынан шығару туралы мәселе қойылады.
2. Сарапшылық кеңестiң негiзгi мiндеттерi
Сарапшылық кеңестiң негiзгi мiндеттерi:
бухгалтерлiк есеп және аудит стандарттарының жобасын талқылау;
бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есеп берудi, аудиттi
ұйымдастыру, дамыту  мәселелерiн талқылау;
бухгалтерлiк есептi үйлестiру мәселелерi бойынша ұсыныстар
әзiрлеу;
бухгалтерлiк есеп стандарттарының, аудиттiң, талдау әдiстемелерiнiң жобаларын әзiрлеудi және бухгалтерлiк қызмет көрсету саласындағы басқа да мәселелердi ұйымдастыру;
бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есеп беру стандарттарын, аудит
стандарттары мен оларды бақылау әдiстемесiн практикаға енгiзу
жөнiнде ұсынымдар жасау;
ұйым қызметiн талдау әдiстемесi жөнiнде ұсынымдар жасау;
алғашқы есеп жүйесiн жетiлдiру және бухгалтерлiк есептi
автоматтандыру мәселелерi жөнiнде ұсынымдар жасау;
жекелеген ұйымдардың бухгалтерлiк есептi ұйымдастырудағы оң
тәжiрибелерiн қарап, жинақтау;
кәсiби бухгалтерлiк оқыту бағдарламаларын әзiрлеуге қатысу
болып табылады.

3. Полномочия Экспертного совета
Экспертный совет по бухгалтерскому учету имеет право:
представлять замечания и предложения по проектам нормативных
правовых актов в области бухгалтерского учета и аудита;
участвовать в осуществлении исследования в области
бухгалтерского учета и финансовых вопросов;
рассматривать мнения пользователей бухгалтерской информацией
при обсуждении стандартов бухгалтерского учета и экономических
понятий, вытекающих из них и вносить соответствующие предложения;
способствовать распространению стандартов бухгалтерского
учета и аудита;
рассматривать другие вопросы, входящие в сферу деятельности
Экспертного совета.
4. Организация и регламент работы Экспертного совета
Экспертный совет ведет работу по утвержденному на его
заседании годовому плану.
Заседания Экспертного совета проводятся в соответствии с
регламентом, утвержденным советом.
Члены Экспертного совета участвуют в его заседаниях без права
замены.
Решение Экспертного совета принимаются большинством голосов от общего числа его членов и оформляются протокольно.
Члены Экспертного совета имеют право на особое мнение, которое прилагается к протоколу.
Решения Экспертного совета носят рекомендательный характер.
Руководство деятельностью Экспертного совета возлагается на председателя Экспертного совета.
Принятые Экспертным советом решения подписываются председателем Экспертного совета, а в его отсутствие - заместителем председателя.
Предложения Экспертного совета представляются в Национальную комиссию Республики Казахстан по бухгалтерскому учету в форме выписок из протоколов его заседаний, с приложением необходимых справочных и иных материалов.
Предварительная повестка дня и все материалы очередного заседания совета не позднее чем за 10 дней до начала заседания направляются всем членам совета одновременно с извещением о предстоящем заседании.
Вопросы, предлагаемые членами Экспертного совета для включения в повестку дня менее чем за 20 календарных дней до очередного заседания совета, включаются в дополнительный перечень вопросов предварительной повестки дня.
В период заседания Экспертный совет вправе в любое время внести изменения в окончательную повестку дня, утвержденную им при открытии заседания.
Заседание считается правомочным, если в нем принимают участие не менее 2/3 от общего числа членов Экспертного совета.
Организационно-техническое обеспечение деятельности Экспертного совета осуществляется Национальной комиссией Республики Казахстан по бухгалтерскому учету.
Приложение
к постановлению Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 1996 г. N 1758
Состав
Экспертного совета по бухгалтерскому учету
Абдиманапов А.А.             - председатель Объединения
бухгалтеров и аудиторов
Абдулина Н.К.                - директор Департамента по
бухгалтерскому учету
Национального Банка Республики
Казахстан (по согласованию)
Айрих М.К.                   - главный бухгалтер АООТ "Трест
Средазэнергомонтаж"
Абдукамалов О.А.             - заместитель Председателя
Государственного комитета
Республики Казахстан по
управлению государственным
имуществом
Быков В.А.                   - член Национальной комиссии
Республики Казахстан по ценным
бумагам
Вильямсон Д.                 - профессор, директор Европейского
союза Казахстанского института
менеджмента, экономики и
прогнозирования при Президенте
Республики Казахстан
Галин А.Г.                   - вице-президент концерна "Сеймар"
Горячковский В.И.            - Председатель Национального
статистического агентства
Республики Казахстан
Даутов А.Л.                  - финансовый директор ООО "Бутя"
Иванова Е.А.                 - главный бухгалтер АО "Азия
Полис", г. Алматы
Кетебаев М.К.                - заместитель Министра экономики
Республики Казахстан
Кошкимбаов С.Х.              - президент Палаты аудиторов
Республики Казахстан
Курмангалиев С.Ш.            - первый заместитель Председателя
Государственного комитета
Республики Казахстан по ценовой
и антимонопольной политике
Лопина Л.А.                  - заместитель начальника
Управления бухгалтерского учета
и отчетности Казначейства при
Министерстве финансов Республики
Казахстан
Тайгашинова К.Т.             - к.э.н. доцент, заведующая
кафедрой бухгалтерского учета
и аудита Казахской академии
транспорта и коммуникаций
Кеулимжаев К.                - профессор Казахской
государственной академии
управления
Макажанова Ж.С.              - управляющий инвестиционным
фондом "Металлинвест"
Мукашев Ж.Д.                 - первый заместитель Министра
финансов Республики Казахстан
Мухамеджанов Б.Г.            - президент Конгресса
предпринимателей Казахстана
Ногайбеков Ш.                - главный бухгалтер НАК
"Казахтелеком"
Нурмаханова К.Г.             - главный бухгалтер АО
"Казахстанкаспийшельф"
Радостовец В.К.              - профессор Казахской
государственной академии
управления
Рахимбекова Р.М.             - Председатель Национальной
комиссии Республики Казахстан по
бухгалтерскому учету
Трифонова Л.Ф.               - главный бухгалтер АО "Алаугаз",
г. Алматы
Темплин Д.                   - директор бухгалтерской фирмы
"Прайс Уотерхаус"
Том Крадок-Ватсон            - директор по аудиту бухгалтерской
фирмы "Артур Андерсен"
Томаля Н.В.                  - главный бухгалтер
Государственного следственного
комитета Республики Казахстан
(по согласованию)
Чалгимбаева Г.Ж.             - главный бухгалтер АО "Химпром",
г. Павлодар

3. Сарапшылық кеңестiң өкiлеттiгi
Бухгалтерлiк есеп жөнiндегi сарапшылық кеңес:
бухгалтерлiк есеп пен аудит саласындағы нормативтiк құқықтық
актiлер жөнiнде ескертулер мен ұсыныстар беруге;
бухгалтерлiк есеп пен қаржы мәселелерi саласындағы зерттеулердi
жүзеге асыруға қатысуға;
бухгалтерлiк есеп пен стандарттарын және олардан туындайтын
экономикалық ұғымдарды талқылау кезiнде бухгалтерлiк ақпаратты
пайдаланушылардың пiкiрлерiн қарауға және тиiстi ұсыныстар енгiзуге;
бухгалтерлiк есеп және аудит стандарттарының таралуына жағдай
жасауға;
Сарапшылық кеңестiң қызмет аясына кiретiн өзге де мәселелердi
қарауға құқылы.
4. Сарапшылық кеңестiң жұмысын ұйымдастыру
және оның регламентi
Сарапшылық кеңес өз мәжiлiсiнде бекiтiлген жылдық жоспар
бойынша жұмыс жүргiзiледi.
Сарапшылық кеңестiң мәжiлiстерi кеңес бекiткен регламентке
сәйкес өткiзiледi.
Сарапшылық кеңестiң мүшелерi оның мәжiлiстерiне ауыстыру
құқығынсыз қатысады.
Сарапшылық кеңестiң шешiмдерi оның мүшелерi жалпы санының көпшiлiк даусымен қабылданады және хаттамамен рәсiмделедi.
Сарапшылық кеңес мүшелерi пiкiр айтуға құқылы, ол хаттамаға қоса тiркеледi.
Сарапшылық кеңестiң шешiмдерi ұсынымдық сипатта болады.
Сарапшылық кеңестiң қызметiне басшылық ету Сарапшылық кеңестiң төрағасына жүктеледi.
Сарапшылық кеңес қабылдаған шешiмге Сарапшылық кеңестiң төрағасы, ол болмаған жағдайда төрағаның орынбасары қол қояды.
Сарапшылық кеңестiң ұсынысы Қазақстан Республикасының Бухгалтерлiк есеп жөнiндегi ұлттық комиссиясына оның мәжiлiсiнiң хаттамасынан көшiрме нысанында қажеттi анықтамалық және өзге де материалдар қоса берiледi.
Кезектi мәжiлiстiң алдын ала күн тәртiбi мен барлық материалдары мәжiлiстiң басталуына 10 күннен кешiктiрiлмей кеңестiң барлық мүшелерiне мәжiлiстiң болатындығы туралы хабарлана отырып, бiр мезгiлде жiберiледi.
Сарапшылық кеңес мүшелерi күн тәртiбiне енгiзу үшiн ұсынған мәселелер, кезектi мәжiлiстен 20 күнтiзбелiк күннен кешiлiктiрiлмей алдын ала күн тәртiбiнiң қосымша тiзбесiне енгiзiледi.
Сарапшылық кеңесi мәжiлiс кезеңiнде, мәжiлiс ашылған кезде
өздерi бекiткен түпкiлiктi күн тәртiбiне өзгертулер енгiзуге құқылы.
Сарапшылар кеңесi мүшелерiнiң жалпы санының кемiнде 2/3
қатысса, мәжiлiс заңды деп саналады.
Сарапшылық кеңестiң қызметiн ұйымдастыру-техникалық қамтамасыз
етудi Қазақстан Республикасының Бухгалтерлiк есеп жөнiндегi ұлттық
комиссиясы жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1996 жылғы 31 желтоқсандағы
N 1758 қаулысына
қосымша
Бухгалтерлiк есеп жөнiндегi сарапшылық кеңестiң құрамы
Әбдiманапов А.А.           - Бухгалтерлер мен аудиторлар
бiрлестiгiнiң төрағасы
Абдулина Н.К.              - Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкiнiң бухгалтерлiк есеп
жөнiндегi департаментiнiң
директоры (келiсiм бойынша)
Айрих М.К.                 - "Средазэнергомонтаж тресi"
АҮАҚ бас бухгалтерi
Әбдiкамалов О.А.           - Қазақстан Республикасының
Мемлекеттiк мүлiктi басқару
жөнiндегi мемлекеттiк комитетi
төрағасының орынбасары
Быков В.А.                 - Қазақстан Республикасының
Бағалы қағаздар жөнiндегi
ұлттық комиссиясының мүшесi
Вильямсон Д.               - Қазақстан Республикасының
Президентi жанындағы Қазақстан
менеджмент, экономика және
болжау институтының Еуропалық
одағы директоры, профессор
Галин А.Г.                 - "Сеймар" концернiнiң
вице-президентi
Горячковский В.И.          - Қазақстан Республикасының Ұлттық
статистика агенттiгiнiң төрағасы
Дәуiтова А.Л.              - "Бутя" ЖШҚ қаржылық директоры
Иванова Е.А.               - "Азия-Полис" АҚ бас бухгалтерi,
Алматы қаласы
Кетебаев М.К.              - Қазақстан Республикасы Экономика
министрiнiң орынбасары
Көшкiмбаев С.Х.            - Қазақстан Республикасы Аудиторлар
палатасының президентi
Құрманғалиев С.Ш.          - Қазақстан Республикасының Баға
және монополияға қарсы саясат
жөнiндегi мемлекеттiк комитетi
төрағасының бiрiншi орынбасары
Тайғашынова К.Т.           - экономика ғылымдарының кандидаты,
доцент, Қазақ көлiк және
коммуникациялар академиясының
бухгалтерлiк есеп және аудит
кафедрасының меңгерушiсi
Кеулiмжаев К.              - Қазақ мемлекеттiк басқару
академиясының профессоры
Лопина Л.А.                - Қазақстан Республикасының Қаржы
министрлiгi жанындағы Бухгалтерлiк
есеп және Қазынашылықтың есеп беру
басқармасы бастығының орынбасары
Макажанова Ж.С.            - "Металлинвест" инвестициялық
қорының басқарушысы
Мұқашев Ж.Д.               - Қазақстан Республикасы Қаржы
министрiнiң бiрiншi орынбасары
Мұхамеджанов Б.Ғ.          - Қазақстан Кәсiпкерлерi
Конгресiнiң президентi
Ноғайбеков Ш.              - "Қазақтелеком" ҰАҚ бас бухгалтерi
Нұрмаханова К.Г.           - "Қазақстанкаспийшельф" Ақ бас
бухгалтерi
Радостовец В.К.            - Қазақ мемлекеттiк басқару
академиясының профессоры
Рахымбекова Р.М.           - Қазақстан Республикасының
Бухгалтерлiк есеп жөнiндегi
ұлттық комиссиясының төрағасы
Трифонова Л.Ф.             - "Алаугаз" Ақ бас бухгалтерi,
Алматы қаласы
Темплин Д.                 - "Прайс Уотерхаус" бухгалтерлiк
фирмасының директоры
Том Крадок-Ватсон          - "Артур Андерсен" фирмасының
аудит жөнiндегi директоры
Томаля Н.В.                - Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк
тергеу комитетiнiң бас бухгалтерi
(келiсiм бойынша)
Шалғымбаева Г.Ж.           - "Химпром" АҚ-ның бас бухгалтерi,
Павлодар қаласы