О мерах по обеспечении роста объемов выпуска продукции предприятиями сырьевой базы черной металлургии и алюминиевой подотрасли Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 января 1997 г. N 100. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 2 февраля 2001 г. N 177 ~P010177.
Небольшой спрос внутриреспубликанского рынка на производимую железорудную продукцию и отсутствие необходимых мощностей по производству первичного алюминия ориентировали экспорт в зарубежные страны практически всего железорудного и глиноземного сырья. Обострившаяся конкуренция на рынке сбыта сырья заставила страны-производители принять неотложные меры по поддержке своих товаропроизводителей, что привело к снижению себестоимости производимого ими железорудного и глиноземного сырья против себестоимости продукции казахстанских производителей и, как следствие, к снижению конкурентоспособности казахстанской продукции на рынке, сокращению экспорта железорудного сырья на 40 процентов и реальной угрозе потери традиционного рынка сбыта глинозема, ухудшению финансово-экономического положения предприятий.
В целях обеспечения роста объемов выпуска продукции предприятий сырьевой базы черной металлургии и алюминиевой подотрасли, повышения конкурентоспособности ее на внешнем рынке Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Министерству экономики, Министерству промышленности и торговли Республики Казахстан в месячный срок представить в Правительство Республики Казахстан анализ конъюнктуры мирового рынка железорудного и алюминиевого сырья, прогноз спроса и предложений на него и, с учетом развития этих тенденций, разработать меры по стимулированию отечественных товаропроизводителей на внутреннем и внешнем рынках.
2. Установить, что сырьевые товары горно-обогатительных комбинатов черной металлургии и предприятий алюминиевой подотрасли Республики Казахстан в случае их вывоза для переработки в страны СНГ с последующим вывозом в составе иных товаров за их внешние границы подпадают под таможенный режим Республики Казахстан, предусмотренный для экспорта товаров за пределы СНГ.
Необходимыми и достаточными условиями подтверждения факта экспорта товара из Республики Казахстан для нужд налогообложения казахстанских предприятий являются:
предоставление налоговым органам по месту нахождения предприятия в полном объеме экспортного контракта казахстанского предприятия с иностранной фирмой или иным лицом, не являющимся резидентом Республики Казахстан, или стран СНГ, в котором должно быть указано, что приобретаемые последним казахстанские товары предназначены к вывозу за пределы СНГ, в том числе и после их переработки на предприятиях СНГ;
письменное подтверждение предприятия СНГ о том, что поставленное ему казахстанским предприятием или приобретенное у казахстанского предприятия инопокупателем и поставленное на предприятие СНГ сырье им переработано и вывезено за пределы СНГ в составе готовой продукции, с приложением копии таможенной декларации о вывозимой продукции на экспорт.

Қазақстан Республикасының қара металлургия және алюминий салаларының шикiзат базасы кәсiпорындарының өнiм шығару көлемiн ұлғайтуды қамтамасыз ету жөнiндегi шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1997 жылғы 24 қаңтар N 100. Күшi жойылды - ҚР Үкіметінің 2001.02.02. N 177 қаулысымен. ~P010177
Өндiрiлетiн темiр рудасы өнiмдерiне деген республика iшiндегi рыноктың шағын сұраныс және алғашқы алюминий өндiрiсi жөнiндегi қажеттi қуаттың болмауы темiр рудасы және сазбалшық шикiзатының iс жүзiнде шет елдерге экспортына бағдар бердi. Рынокта шиеленiсiп отырған шикiзат өткiзуге деген бәсекелестiк өндiрушi-елдердi өздерiнiң тауар өндiрушiлерiн қолдау жөнiнде кезек күттiрмейтiн шараларды қабылдауға мәжбүр еттi, мұның өзi олардың өндiрген темiр рудасы мен сазбалшық шикiзаты өзiндiк құнының қазақстандық өндiрушiлер өнiмiнiң өзiндiк құнына керiсiнше кемiне, соның салдарынан қазақстандық өнiмнiң рыноктағы бәсекелестiк қабiлетiнiң төмендеуiне, темiр рудасы шикiзаты экспортының 40 процентке қысқаруына және сазбалшық шикiзатын өндiрудiң дәстүрлi рыногының шын мәнiнде жойылу қаупiне, кәсiпорынның қаржы-экономикалық жағдайының нашарлауына алып келдi.
Қара металлургия мен алюминий салаларының шикiзат базасы кәсiпорындарының өнiм өндiру көлемiн ұлғайтуды, оның iшкi рыноктағы бәсекелестiк қабiлетiн арттыруды қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi, Өнеркәсiп және сауда министрлiгi:
бiр ай мерзiмде темiр рудасы мен алюминий шикiзатының әлемдiк рынок конъюнктурасына жасалған талдауды және оған сұраныс пен ұсыныстарға болжауды Қазақстан Республикасының Үкiметiне тапсырсын және осы тенденциялардың дамуын ескере отырып отандық тауар өндiрушiлердi iшкi және сыртқы рыноктарда ынталандыру жөнiндегi шараларды әзiрлесiн.
2. Қазақстан Республикасының қара металлургия кен-байыту комбинаттары мен алюминий салалары кәсiпорындарының шикiзат тауарларын өңдеу үшiн, оларды кейiннен өзге тауарлардың құрамында олардың сыртқы шекараларынан шығаратын болып ТМД елдерiне шығарған кезде Қазақстан Республикасының тауарлардың ТМД-дан тысқары жерлерге экспорты үшiн көзделген кеден режимiне жатқызылады деп белгiленсiн.
Қазақстандық кәсiпорындардың салық салу мұқтаждықтары үшiн Қазақстан Республикасынан шығарылатын тауар экспорты фактiлерiн растайтын қажеттi әрi жеткiлiктi шарттар болып мыналар табылады:
кәсiпорын орналасқан жер бойынша салық органдарына қазақстандық кәсiпорынның Қазақстан Республикасының немесе ТМД елдерiнiң резидентi болып табылмайтын шет елдiк фирмамен немесе өзге тұлғамен жасасқан, соңғылары сатып алған қазақстандық тауарлардың, соның iшiнде оларды ТМД кәсiпорындарында өңделгеннен кейiн де ТМД-дан тысқары шығаруға арналғандығы көрсетiлуi тиiс экспорттық контрактiнi толық көлемде ұсыну;
ТМД кәсiпорнының оларға қазақстандық кәсiпорын берген немесе қазақстандық кәсiпорыннан шет елдiк сатып алушы сатып алған және ТМД кәсiпорнына берiлген шикiзатты олардың өңдегенi және дайын өнiм құрамында ТМД-дан тысқары шығарғаны туралы экспортқа шығарылатын өнiм туралы кеден декларациясының көшiрмесiн қоса жазбаша растауы.

3. Согласиться с предложением акима Кустанайской области о принятии на баланс местных исполнительных органов объектов социальной сферы горно-обогатительных комбинатов черной металлургии и алюминиевой подотрасли с учетом оптимизации и реорганизации этой сети.
4. Государственному налоговому комитету Республики Казахстан в соответствии с настоящим постановлением произвести перерасчет по налогу на добавленную стоимость с III квартала 1996 года.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Дуйсенова Д.Т.
Премьер-Министр
Республики Казахстан

3. Қостанай облысы әкiмiнiң қара металлургия кен-байыту комбинаттары мен алюминий саласының әлеуметтiк салалар объектiлерiн осы желiнi оңтайландыру мен қайта ұйымдастыруды ескере отырып, жергiлiктi атқарушы органдардың балансына қабылдау туралы ұсынысына келiсiм берiлсiн.
4. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк салық комитетi осы қаулыға сәйкес 1996 жылдың III тоқсанынан бастап ҚҚС бойынша қайта есептеулер жүргiзсiн.
5. Осы қаулының орындалуына бақылау жасау Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң орынбасары Д.Т.Дүйсеновке жүктелсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi