Об утверждении Положения о передаче права недропользования в залог
Постановление Правительства Республики Казахстан от 10 апреля 1997 г. N 526. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 27 мая 1998 г. N 484 ~P980484
В целях реализации Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, от 27 января 1996 г. N 2828 U962828_ "О недрах и недропользовании" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Утвердить прилагаемое Положение о передаче права недропользования в залог.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 10 апреля 1997 г. N 526
ПОЛОЖЕНИЕ
О ПЕРЕДАЧЕ ПРАВА НЕДРОПОЛЬЗОВАНИЯ В ЗАЛОГ
I. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
1. Настоящее Положение разработано в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, от 27 января 1996 г. N 2828 "О недрах и недропользовании" (далее - Указ "О недрах") и регламентирует общие условия и порядок передачи права недропользования в залог.
2. Определения и термины, употребляемые в настоящем Положении, имеют то же значение, какое им дано и в Указе "О недрах".
3. Для целей настоящего Положения применяются следующие определения и термины, которые означают:
залогодатель - физическое или юридическое лицо, государство и/или международная организация, передавшие в залог принадлежащие им права недропользования в Республике Казахстан;
залогодержатель - юридическое или физическое лицо, выдавшее кредит, обеспеченный правом недропользования;
передача права недропользования в залог - такой способ обеспечения обязательств залогодателя, в силу которого кредитор (залогодержатель) имеет право, в случае неисполнения должником обязательства, обеспеченного залогом права недропользования, получить удовлетворение из стоимости заложенного права недропользования преимущественно перед другими кредиторами залогодателя, за изъятиями, установленными законодательными актами Республики Казахстан;
договор залога - соглашение между залогодателем и залогодержателем о предоставлении права недропользования в залог;
доверенное лицо - физическое или юридическое лицо, имеющее доверенность от залогодержателя на реализацию заложенного права недропользования в случае нарушения обязательства, обеспеченного залогом;
уполномоченный орган - уполномоченный Правительством Республики Казахстан орган по использованию и охране недр.
4. Предметом залога является право недропользования.
5. Заложенное право недропользования остается во владении и пользовании залогодателя на весь период выполнения обязательств, обеспеченных залогом права недропользования, и далее, после выполнения обязательств залогодателя, обеспеченных залогом.

Жер қойнауын пайдалану құқығын кепiлге беру туралы ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1997 жылғы 10 сәуiр N 526. Күшi жойылды - ҚРҮ-нiң 1998.05.27. N 484 қаулысымен
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан
Республикасы Президентiнiң 1996 жылғы 27 қаңтардағы N 2828
U962828_
Заң күшi бар Жарлығын жүзеге асыру мақсатында Қазақстан
Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
Қоса берiлiп отырған Жер қойнауын пайдалану құқығын кепiлге
беру туралы ереже бекiтiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 10 сәуiрдегi
N 526 қаулысымен
бекiтiлген
Жер қойнауын пайдалану құқығын кепiлге беру туралы
ЕРЕЖЕ
I. ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР
1. Осы Ереже "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1996 жылғы 27 қаңтардағы N 2828 Заң күшi бар Жарлығына (бұдан әрi - "Жер қойнауы туралы" Жарлық) сәйкес жасалды және жер қойнауын пайдалану құқығын кепiлге берудiң жалпы шарттары мен тәртiбiн регламенттейдi.
2. Осы Ережеде қолданылатын анықтамалар мен терминдердiң "Жер қойнауы туралы" Жарлықта оларға берiлгендегiдей мәнi бар.
3. Осы Ереженiң мақсаты үшiн мыналарды бiлдiретiн мынадай анықтамалар мен терминдер қолданылады:
кепiл берушi - Қазақстан Республикасында өздерiне тиесiлi жер қойнауын пайдалану құқығын кепiлге беретiн жеке немесе заңды тұлға, мемлекет және/немесе халықаралық ұйым;
кепiл ұстаушы - жер қойнауын пайдалану құқығымен қамтамасыз етiлген несие берушi жеке немесе заңды тұлға;
жер қойнауын пайдалану құқығын кепiлге беру - борышкер жер қойнауын пайдалану құқығы кепiлiмен қамтамасыз етiлген мiндеттеменi орындамаған жағдайда оған байланысты несие берушiнiң (кепiл ұстаушының) Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде белгiленген алуға, кепiл берушiнiң басқа да несие берушiлердiң алдында басымдықпен жер қойнауын пайдаланудың кепiлге берiлген құнынан қанағаттану алуға құқы болатын кепiл берушiнiң мiндеттемелерiн қамтамасыз етудiң тәсiлi:
кепiл шарты - кепiл берушi мен кепiл ұстаушының арасындағы жер қойнауын пайдалану құқығын кепiлге беру туралы келiсiм;
сенiм бiлдiрiлген тұлға - кепiлмен қамтамасыз етiлген мiндеттемелер бұзылған жағдайда жер қойнауын пайдаланудың кепiлге берiлген құқығын жүзеге асыруға кепiл ұстаушыдан сенiмхаты бар жеке немесе заңды тұлға;
Уәкiлеттi орган - Қазақстан Республикасының Үкiметi жер қойнауын пайдалану және қорғау жөнiнде уәкiлеттiк берген орган.
4. Жер қойнауын пайдалану құқығы кепiлдiң мәнi болып табылады.
5. Жер қойнауын пайдаланушының кепiлге берiлген құқығы кепiлмен қамтамасыз етiлген жер қойнауын пайдалану құқығының мiндеттемесiн орындаудың бүкiл кезеңiнде, одан әрi кепiл берушiнiң кепiлмен қамтамасыз етiлген мiндеттемелерiн орындағаннан кейiн кепiл берушiнiң иелiгiнде және пайдалануында қалады.

6. Полученный под залог права недропользования кредит должен
быть использован залогодателем только на цели недропользования,
предусмотренные лицензией.
II. ОФОРМЛЕНИЕ ЗАЛОГА ПРАВА НЕДРОПОЛЬЗОВАНИЯ
7. Для оформления залога права недропользования залогодатель
представляет потенциальному залогодержателю:
разрешение Лицензионного органа на передачу права
недропользования в залог;
документы, удостоверяющие право залогодателя на
недропользование:
или лицензия и контракт на разведку;
или лицензия и контракт на добычу;
или лицензия и контракт на строительство и эксплуатацию
подземных сооружений, не связанных с добычей;
или совмещенные лицензия и контракт на разведку и добычу;
документы, удостоверяющие право залогодателя на землю в
пределах контрактной территории;
акт оценочной стоимости права недропользования, закладываемого в качестве залога права недропользования, выдаваемый Уполномоченным органом.
8. Передача права недропользования в залог производится на основании договора залога, заключенного между залогодержателем и залогодателем.
9. Договор залога подлежит обязательной регистрации в Уполномоченном органе. Право залога возникает с момента регистрации договора залога в Уполномоченном органе, с выдачей свидетельства о регистрации залога права недропользования (приложение).
10. При изменении основных условий договора залога (сумм залога, сторон договора, срока исполнения обязательства, обеспечиваемого залогом) производится перерегистрация указанного договора залога Уполномоченным органом в порядке, аналогичном регистрации, с выдачей нового свидетельства о регистрации залога права недропользования.
11. Залогодатель, исполнивший обязательства, обеспеченные залогом права недропользования, вправе потребовать аннулирования записи о залоге в реестре регистрации договоров залога. По требованию залогодателя залогодержатель обязан предоставить Уполномоченному органу необходимые для аннулирования записи документы и письменные заявления. При неисполнении или ненадлежащем исполнении залогодержателем этих обязанностей залогодатель вправе требовать возмещения причиненных ему убытков.
12. Перезалог права недропользования допускается, если он не запрещен предшествующими договорами залога.
III. ОБРАЩЕНИЕ ВЗЫСКАНИЯ НА ПРЕДМЕТ ЗАЛОГА
13. В случае неисполнения залогодателем своего обязательства, обеспеченного залогом права недропользования, залогодержатель вправе удовлетворить свои требования путем:
реализации права недропользования в судебном порядке;
реализации права недропользования во внесудебном порядке.

6. Жер қойнауын пайдалану құқығы кепiлмен алынған несиенi кепiл берушi лицензияда көзделген жер қойнауын пайдалану мақсаттарына ғана пайдалануы тиiс.
II. ЖЕР ҚОЙНАУЫН ПАЙДАЛАНУ ҚҰҚЫҒЫ КЕПIЛМЕН РЕСIМДЕУ
7. Жер қойнауын пайдалану құқығы кепiлiн ресiмдеу үшiн кепiл берушi әлеуметтi мүмкiн болатын кепiл ұстаушыға:
Лицензиялық органның жер қойнауын пайдалану құқығын кепiлге беруге арналған рұқсатты;
кепiл берушiнiң жер қойнауын пайдалануға құқығын куәландыратын құжаттарды:
немесе барлауға арналған лицензия мен келiсiм-шартты;
немесе өндiруге арналған лицензия мен келiсiм-шартты;
немесе өндiрумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуға және оларды пайдалануға арналған лицензия мен келiсiм-шартты;
немесе барлауға және өндiруге арналған бiрлескен лицензия мен келiсiм-шартты;
келiсiм-шарттық аумақтардың шегiнде кепiл берушiнiң жерге құқығын куәландыратын құжаттарды;
Уәкiлеттi орган беретiн, жер қойнауын пайдалану кепiлi ретiнде салынған жер қойнауын пайдалану құқығының бағалық құнының актiсiн ұсынады.
8. Жер қойнауын пайдалану құқығын кепiлге беру кепiл ұстаушы мен кепiл берушiнiң арасында жасалған кепiл шартының негiзiнде жүргiзiледi.
9. Кепiл шарты Уәкiлеттi органда мiндеттi тiркелуге жатады. Кепiл құқығы - кепiл шарты жер қойнауын пайдалану құқығы кепiлiнiң тiркелгендiгi туралы куәлiк беру арқылы Уәкiлеттi органда тiркелген сәттен бастап пайда болады (қосымша).
10. Кепiл шартының негiзгi талаптары (кепiлдiң сомасы, шарттың тараптары, кепiлмен қамтамасыз етiлетiн мiндеттемелердi орындау мерзiмдерi) өзгерген кезде көрсетiлген кепiл шартын қайта тiркеудi тiркеуге сәйкес тәртiпте, жер қойнауын пайдалану құқығы кепiлiн тiркеу туралы жаңа куәлiк беру арқылы Уәкiлеттi орган жүргiзедi.
11. Жер қойнауын пайдалану құқығы кепiлiмен қамтамасыз етiлген мiндеттемелердi орындаған кепiл берушi кепiл шарттарын тiркеу тiзiлiмiндегi кепiл туралы жазбаны жоюды талап етуге құқылы. Кепiл берушiнiң талап етуi бойынша кепiл ұстаушы Уәкiлеттi органға жазбаны жою үшiн қажеттi құжаттар мен жазбаша өтiнiштi беруге мiндеттi. Кепiл ұстаушы бұл мiндеттердi орындамаған немесе дұрыс орындамаған жағдайда кепiл берушi оған келтiрiлген шығындарды өтеудi талап етуге құқылы.
12. Егер оған оның алдындағы кепiл шартында тыйым салынбаса, жер қойнауын пайдалану құқығын қайтадан кепiлге беруге жол берiледi.
III. КЕПIЛ МӘНIНЕ ӨНДIРIП АЛУ ЖҮРГIЗУ
13. Кепiл берушi жер қойнауын пайдалану құқығы кепiлiмен қамтамасыз етiлген өзiнiң мiндеттемелерiн орындамаған жағдайда кепiл ұстаушы өзiнiң талаптарын:
жер қойнауын пайдалану құқығын сот тәртiбiмен жүзеге асыру;
жер қойнауын пайдалану құқығын соттан тыс тәртiпте жүзеге асыру жолымен қанағаттандыруға құқылы.

14. Реализация права недропользования в судебном порядке производится в соответствии с решением суда по иску залогодержателя. При этом продажа права недропользования, являющегося предметом залога, производится путем продажи с публичных торгов в порядке, установленном процессуальным законодательством.
15. Реализация права недропользования во внесудебном порядке в случаях, предусмотренных законодательными актами или договором залога, производится доверенным лицом путем проведения торгов.
16. Доверенное лицо организует торги в следующем порядке:
направляет уведомление залогодателю о невыполнении обязательств, с предварительной регистрацией данного уведомления в Уполномоченном органе;
при неудовлетворении требований, вытекающих из уведомления, но не ранее чем через 2 месяца с момента его отправки залогодателю, составляет уведомление о торгах на заложенное право недропользования, направляет его в Уполномоченный орган и вручает залогодателю;
официально публикует объявление о торгах в местной печати.
17. Условия торгов должны предусматривать начальную цену права недропользования и условия недропользования, предусмотренные в лицензии и контракте.
18. Намерение участвовать в торгах должно быть подтверждено заявкой, направленной в адрес доверенного лица не позднее даты, указанной в объявлении.
19. Заявка должна содержать:
анкетные данные о заявителе: наименование (имя) заявителя, его адрес, государственная принадлежность (юридических лиц), гражданство (для физических лиц);
данные о финансовых, юридических, управленческих и организационных возможностях заявителя.
Заявки принимаются к рассмотрению после уплаты заявителем установленного доверенным лицом взноса за участие в торгах.
20. Вопрос о допуске заявителя к участию в торгах решается доверенным лицом на основе изучения заявки. О принятии заявки к участию в торгах заявитель официально уведомляется.
21. Отказ в праве на участие в торгах может иметь место в случаях:
подачи заявок позже установленного условиями торгов срока;
непредоставления заявителем документально подтвержденных анкетных данных.
22. В торгах по реализации заложенного права недропользования имеют право принимать участие юридические и физические лица, в том числе иностранные, а также иностранные государства, международные организации, которые в соответствии с Указом "О недрах" могут быть недропользователями.

14. Жер қойнауын пайдалану құқығын сот тәртiбiмен жүзеге асыру кепiл ұстаушының талап-арызы бойынша соттың шешiмiне сәйкес жүргiзiледi. Бұл ретте кепiлдiң мәнi болып табылатын жер қойнауын пайдалану құқығын сату iс жүргiзу заңдарында белгiленген тәртiппен көпшiлiк саудада сату жолымен жүргiзiледi.
15. Заң актiлерiнде немесе кепiл шартында көзделген жағдайларда жер қойнауын пайдалану құқығын соттан тыс тәртiпте жүзеге асыруды сауда өткiзу жолымен сенiм бiлдiрiлген тұлға жүргiзедi.
16. Сенiм бiлдiрiлген тұлға мынадай тәртiпте саудаластық ұйымдастырады:
кепiл берушiге бұл хабарламаны Уәкiлеттi органда алдын ала тiркеуден өткiзу арқылы мiндеттемелердiң орындалмағандығы туралы хабарлама жолдайды;
хабарламадан туындайтын талаптар қанағаттандырылмаған жағдайда, бiрақ оны кепiл берушiге жiберген сәттен бастап 2 айдан ерте емес, кепiлге қойылған жер қойнауын пайдалану құқығына саудаластық өткiзу туралы құлақтандыру жасайды, оны Уәкiлеттi органға жолдайды және кепiл берушiге тапсырады;
саудаластық туралы хабарландыруды жергiлiктi баспасөзде ресми жариялайды.
17. Саудаластықтардың шарты жер қойнауын пайдалану құқығының бастапқы бағасын және лицензия мен келiсiм-шартта көзделген жер қойнауын пайдалану шарттарын көздеуi тиiс.
18. Саудаластыққа қатысу ниетi хабарландыруда көрсетiлген күннен кешiктiрiлмей, сенiм бiлдiрiлген тұлғаның атына жолданған өтiнiммен расталуы тиiс.
19. Өтiнiм:
өтiнiм берушi туралы сауалнамалық деректердi: өтiнiм берушiнiң атауы (аты), оның мекен-жайы, мемлекеттiк тиесiлiлiгi (заңды тұлғалардың), азаматтығы (жеке тұлғалар үшiн);
өтiнiм берушiнiң қаржылық, заңдылықтық, басқарушылық және ұйымдастырушылық мүмкiндiктерi туралы деректердi қамтуы тиiс.
Өтiнiмдер өтiнiм берушi сенiм бiлдiрiлген тұлға белгiлеген саудаластыққа қатысуға арналған жарнаны төлегеннен кейiн қарауға қабылданады.
20. Өтiнiм берушiнi саудаластыққа қатыстыруға жiберу туралы мәселенi өтiнiмдi зерделеудiң негiзiнде сенiм бiлдiрiлген тұлға шешедi.Саудаластыққа қатысуға өтiнiмнiң қабылданғандығы туралы өтiнiм берушi ресми құлақтандырылады.
21. Мынадай жағдайларда:
өтiнiм саудаластық шарттарымен белгiленген мерзiмнен кеш берiлсе;
өтiнiм берушi құжаттамамен расталған сауалнамалық деректердi ұсынбаса саудаластыққа қатыстыру құқығынан бас тарту орын алуы мүмкiн.
22. Кепiлге берiлген жер қойнауын пайдалану құқығын жүзеге асыру жөнiндегi саудаластыққа заңды және жеке тұлғалардың, оның iшiнде шетелдiк, сондай-ақ "Жер қойнауы туралы" Жарлыққа сәйкес жер қойнауын пайдаланушы бола алатын шетел мемлекеттерiнiң, халықаралық ұйымдардың құқы бар.

23. Залогодержатель обязан сообщить в письменной форме
Уполномоченному органу результаты состоявшихся торгов и передать ему
все документы заявителя.
24. Победитель торгов в течение 1 (одного) месяца после
проведения торгов обязан предоставить в Уполномоченный орган
необходимые материалы для переоформления лицензии. Уполномоченный
орган после рассмотрения материалов вносит в Лицензионный орган
предложение о проведении переговоров о выдаче лицензии победителю
торгов.
IV. ПРЕКРАЩЕНИЕ ЗАЛОГА
32. Залог прекращается в следующих случаях:
вследствие исполнения залогодателем обязательств, обеспеченных
залогом права недропользования;
при других обстоятельствах, предусмотренных законодательными
актами Республики Казахстан.
Приложение
ГОСУДАРСТВЕННЫЙ ГЕРБ
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
СВИДЕТЕЛЬСТВО
О РЕГИСТРАЦИИ ЗАЛОГА ПРАВА НЕДРОПОЛЬЗОВАНИЯ
от "____" ____________                                      N ______
Город (поселок, село) ______________________________________________
1. Залогодатель (вещный поручитель)_________________________________
(Ф.И.О. или полное наименование юридического лица, адрес)
2. Должник _________________________________________________________
(Ф.И.О. или полное наименование юридического лица, адрес)
3. Залогодержатель__________________________________________________
(Ф.И.О. или полное наименование юридического лица, адрес)
4. Договор залога права недропользования N ____ "___"_______19____г.
5. Описание права недропользования _________________________________
____________________________________________________________________
6. Лицензия N_______от______________________________________________
7. Контракт N_______от______________________________________________
8. Сумма основного обязательства и процентов________________________
9. Отметка и реквизиты других свидетельств на предмет залога права
недропользования  __________________________________________________
10. Дата выдачи свидетельства о регистрации залога "___"_____19___г.
____________________                             ___________________
(Ф.И.О. должность)                                    (подпись)
АЛМАТЫ 19___г.

23. Кепiл ұстаушы өткiзiлген саудаластықтың нәтижесiн жазбаша
нысанда Уәкiлеттi органға хабарлауға және оған өтiнiм берушiнiң
барлық құжаттарын беруге мiндеттi.
24. Саудаластықтың жеңiмпазы саудаластық өткеннен кейiнгi 1
(бiр) айдың iшiнде Уәкiлеттi органға лицензияларды қайта ресiмдеу
үшiн қажеттi материалдарды ұсынуға мiндеттi. Уәкiлеттi орган
материалдарды қарағаннан кейiн Лицензиялық органға саудаластық
жеңiмпазына лицензиялар беру туралы келiссөз жүргiзу туралы ұсыныс
енгiзедi.
КЕПIЛДIҢ ТОҚТАТЫЛУЫ
25. Кепiл мынадай жағдайларда:
кепiл берушiнiң жер қойнауын пайдалану құқығы кепiлiмен
қамтамасыз етiлген мiндеттемелерiн орындауының салдарынан;
Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде көзделген басқа да
жағдаяттар кезiнде тоқтатылады.
Қосымша
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ МЕМЛЕКЕТТIК ЕЛТАҢБАСЫ
ЖЕР ҚОЙНАУЫН ПАЙДАЛАНУ ҚҰҚЫҒЫ КЕПIЛIН ТIРКЕУ ТУРАЛЫ
К У Ә Л I К
"__" ____________                                N ___________
Қала (поселке, село) ______________________________________________
1. Кепiлге берушi (заттай тапсырушы)________________________________
(аты-жөнi немесе заңды
___________________________________________________________________
тұлғаның толық атауы, мекен-жайы)
2. Борышкер _______________________________________________________
(аты-жөнi немесе заңды тұлғаның толық атауы,
___________________________________________________________________
мекен-жайы)
3. Кепiл ұстаушы __________________________________________________
(аты-жөнi немесе заңды тұлғаның толық атауы,
___________________________________________________________________
мекен-жайы)
4. Жер қойнауын пайдалану құқығы кепiлiнiң шарты N ___________
"___" ______________19__ж.
5. Жер қойнауын пайдалану құқығының сипаттамасы ___________________
6. N ______________________________________________________лицензия
7. N _________________________________________________келiсiм-шарт
8. Негiзгi мiндеттемелер мен проценттердiң сомасы _________________
9. Жер қойнауын пайдалану құқығы кепiлiнiң мәнiне басқа да
куәлiктерге белгiлер мен деректемелер _____________________________
10. Кепiлдi тiркеу туралы куәлiктiң берiлген күнi ___________________
"___"________ 19__ж.
___________________                             ___________________
(аты-жөнi, лауазымы)                                  (қолы)
АЛМАТЫ 199__ж.