О подготовке экономики Республики Казахстан к работе в осенне-зимний период 1997/98 года
Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 мая 1997 г. N 892
Правительство Республики Казахстан отмечает, что энергоснабжение страны в прошедший осенне-зимний период проходило крайне неустойчиво и сопровождалось глубокими ограничениями и систематическими отключениями потребителей по причине резкого снижения уровня эксплуатации энергообъектов и запасов топлива на энергоисточниках. Несвоевременное и неудовлетворительное выполнение местными исполнительными органами намеченных предзимних мероприятий привело к нарушению теплоснабжения гг. Караганды, Кокшетау, Темиртау и др. В значительной мере ситуация, сложившаяся в осенне-зимний период, была обусловлена постоянными срывами платежей за использованные энергию и топливо, нерешительным внедрением на уровне непосредственного энергоснабжения потребителей принципа отпуска энергии только при условии своевременной оплаты.
В целях своевременной и качественной подготовки объектов электроэнергетики и энергопотребителей к устойчивой и бесперебойной работе в предстоящий осенне-зимний период 1997/98 года Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Министерствам, государственным комитетам и иным центральным исполнительным органам, акимам областей и г. Алматы, руководителям организаций, независимо от форм собственности, с целью бесперебойного электроснабжения, эффективного использования энергии и топлива и своевременной подготовки экономики республики к работе в осенне-зимний период 1997/98 года:
разработать и утвердить организационно-технические мероприятия, подкрепленные финансовыми и материальными ресурсами, по подготовке до 1 ноября т.г. электрических станций, тепловых и электрических сетей, отопительных котельных и систем отопления, а также промышленных и непромышленных, сельскохозяйственных и коммунально-бытовых объектов к работе в зимних условиях, обеспечить их реализацию и получение паспортов готовности;
предусмотреть на осенне-зимний период по соглашению с энергоснабжающей организацией плановый вывод в ремонт энергоемкого оборудования промышленных предприятий;
обеспечить электрокотельные и другие электронагревательные установки, используемые для целей отопления и горячего водоснабжения, аккумуляторами тепла и автоматикой отключения их на часы прохождения максимальных нагрузок в энергообъединении;
обеспечить и установить контроль за погашением в 1 полугодии т.г. потребителями энергии задолженности энергоснабжающим организациям за использованную электрическую и тепловую энергию по согласованному графику. При неоплате потребителями задолженности в указанный по согласованному графику срок прекратить им отпуск энергии в установленном порядке;
в недельный срок разработать и утвердить месячные графики накопления запасов топлива по каждому энергоисточнику, предприятию и организовать контроль за их выполнением;
организовать территориальные и ведомственные штабы по координации и контролю за своевременной подготовкой объектов к работе в зимних условиях.

Қазақстан Республикасының экономикасын 1997/1998 жылдың күзгi-қысқы кезеңiнде жұмыс iстеуге дайындау туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысы 1997 жылғы 27 мамырдағы N 892
Қазақстан Республикасының Үкiметi өткен күзгi-қысқы кезеңде елдi энергиямен жабдықтау мейлiнше тұрақсыз болғанын және энергия объектiлерiн пайдалану мен энергия көздерiндегi отын қорларының деңгейi күрт төмендеуiнiң себебi бойынша тұтынушыларды терең шектеулермен және жүйелi түрде ажыратып тастаулармен қоса жүргiзiлгендiгiн атап өтедi. Жергiлiктi атқарушы органдардың қыс алдындағы белгiленген шараларды кешiктiрiп және қанағаттанғысыз орындауы Қарағанды, Көкшетау, Темiртау және басқа да қалаларда жылумен жабдықтаудың бұзылуына әкеп соқтырды. Күзгi-қысқы кезеңде қалыптасқан ахуал айтарлықтай шамада пайдаланылған энергия мен отын үшiн төлемдердiң әрдайым уақытында төленбеуiне тұтынушыларды тiкелей электрмен жабдықтау деңгейiнде энергияны уақытында ақы төлеу шартымен ғана босату принципiнiң батылсыз енгiзiлуiне орай болды.
Электр энергетикасы объектiлерi мен энергия тұтынушыларды алда тұрған 1997/98 жылдың күзгi-қысқы кезеңiнде тұрақты және тоқтаусыз жұмыс iстеуге уақытында және сапалы дайындау мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Министрлiктер, мемлекеттiк комитеттер және өзге де орталық атқарушы органдар, облыстар мен Алматы қаласының әкiмдерi, меншiк нысандарына қарамастан ұйымдардың басшылары электрмен үздiксiз жабдықтау, энергия мен отынды тиiмдi пайдалану және республиканың экономикасын 1997/98 жылдың күзгi-қысқы кезеңiнде жұмыс iстеуге уақытында дайындау мақсатында:
үстiмiздегi жылдың 1 қарашасына дейiн электр станцияларын жылу және электр желiлерiн, жылыту қазандықтары мен жылыту жүйелерiн, сондай-ақ өндiрiстiк және өндiрiстiк емес, ауыл шаруашылығы және коммуналдық-тұрмыстық объектiлердi қысқы жағдайда жұмыс iстеуге дайындау жөнiнде қаржы және материалдық ресурстармен нығайтылған ұйымдастыру-техникалық шаралар әзiрлесiн және бекiтсiн;
энергиямен жабдықтаушы ұйымдардың келiсiмi бойынша өнеркәсiптiк кәсiпорындардың энергия сыйымдылығы жабдықтарын күзгi-қысқы кезеңге арнап жөндеуге жоспарлы енгiзудi көздесiн;
жылыту және ыстық сумен жабдықтау мақсаты үшiн пайдаланылатын электр қазандығын және басқа да электрмен жылыту қондырғыларын жылу аккумуляторымен және оларды энергия бiрлестiктерiндегi ең жоғары жүктеме ететiн сағаттарда айырып тастау автоматымен қамтамасыз етсiн;
энергияны тұтынушылардың келiсiлген кесте бойынша үстiмiздегi жылдың 1 жарты жылдығында энергиямен жабдықтаушы ұйымдарға пайдаланылған электр және жылу энергиясы үшiн берешектерiн өтеуiн қамтамасыз етсiн және оған бақылау орнатсын. Тұтынушылар мерзiмнiң келiсiлген кестесi бойынша берешектерiн төлемеген жағдайда белгiлеген тәртiппен оларға энергия босатуды тоқтатсын;
бiр апта мерзiм iшiнде әрбiр энергия көзi, кәсiпорын бойынша отын қорларының жинақталуының айлық кестелерiн әзiрлесiн және бекiтсiн және олардың орындалуына бақылау ұйымдастырсын;
объектiлердi қысқы жағдайлардағы жұмысқа уақытында дайындауды үйлестiру және оны бақылау жөнiнде аумақтық және ведомстволық штабтар ұйымдастырсын.

2. Возложить на акимов областей и г. Алматы персональную ответственность за своевременную подготовку теплоисточников, систем транспортировки и потребления тепловой энергии, а также обеспечения устойчивого теплоснабжения потребителей в предстоящий отопительный сезон.
3. Создать Республиканский штаб по оперативной организации и контролю за подготовкой экономики Республики Казахстан к работе в осенне-зимний период.
Руководство Республиканским штабом возложить на Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Дуйсенова Д.Т.
4. Министерству энергетики и природных ресурсов Республики Казахстан:
утвердить режим электрообеспечения каждой области в осенне-зимний период 1997/98 года с учетом максимальной генерации энергоисточников, входящих в региональные энергорынки;
совместно с энергоснабжающими организациями разработать и утвердить в установленном порядке графики ограничения и отключения потребителей электрической энергии и мощности, применяемые в случаях образования в энергообъединении или отдельном регионе дефицита электрической энергии и мощности.
Установить, что выполнение указанных режимов является обязательным для акимов областей и г. Алматы и организаций всех форм собственности.
5. Акимам областей и г. Алматы:
оказывать действенную помощь энергопредприятиям в проведении ремонта оборудования энергоисточников, сетей, зданий, коммуникаций и сооружений для подготовки к работе в осенне-зимний период 1997/98 года, заключении ими договоров с промышленными предприятиями региона по изготовлению запасных частей к энергооборудованию и механизмам;
с целью бесперебойного теплоснабжения в предстоящий осенне-зимний период до начала отопительного сезона обеспечить под личную ответственность ремонт коммунальных и сельскохозяйственных отопительных котельных и систем теплообеспечения, а также заготовку топлива для указанных котельных и населения;
организовать работы по своевременному финансированию, материально-техническому обеспечению и качественному выполнению предзимних работ в установленные сроки;
завершить до начала отопительного сезона 1997\98 года в соответствии с утвержденными графиками работы по установке приборов учета расходов тепловой энергии, горячей и холодной воды, а также газа;
на недостающее количество электроэнергии для электроснабжения потребителей области организовать через электросетевые компании в течение III квартала т.г. заключение договоров, обеспеченных финансовыми ресурсами, с энергопроизводящими организациями Казахстана и зарубежными энергопроизводителями, а также с национальной электрической сетью на поставку электроэнергии в области;
обеспечить финансирование бюджетных организаций для погашения задолженности за использованные топливо и энергию и своевременной оплаты ими получаемых топливно-энергетических ресурсов;

2. Облыстар мен Алматы қаласының әкiмдерiне жылу көздерiн, жылу энергияларын тасымалдау, тұтыну жүйелерiн уақытында дайындау, сондай-ақ алдағы жылыту маусымында тұтынушыларды тұрақты жылумен жабдықтауды қамтамасыз ету жауапкершiлiгi жүктелсiн.
3. Қазақстан Республикасының экономикасын күзгi-қысқы кезеңде жұмыс iстеуге дайындау үшiн жедел ұйымдастыру және бақылау жөнiнде Республикалық штаб құрылсын.
Республикалық штабқа басшылық жасау Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң орынбасары Д.Т.Дүйсеновке жүктелсiн.
4. Қазақстан Республикасының Энергетика және табиғи ресурстар министрлiгi:
аймақтық энергия рыноктарына кiретiн энергия көздерiнiң ең жоғары генерациясын ескере отырып, әр облысты 1997/98 жылдың күзгi-қысқы кезеңiнде электрмен қамтамасыз етудiң режимiн бекiтсiн;
электрмен жабдықтаушы ұйымдармен бiрлесiп, белгiленген тәртiппен электр энергиясын тұтынушыларды шектеу мен ажыратып тастаудың және электр бiрлестiктерiнде немесе жекелеген аймақта электр энергиясы мен қуаттарының жетiспеушiлiгi пайда болған жағдайларда қолданылатын қуаттардың кестесiн әзiрлесiн және бекiтсiн.
Көрсетiлген режимдердi орындау облыстардың және Алматы қаласының әкiмдерi мен меншiктiң барлық нысандарындағы ұйымдар үшiн мiндеттi болып табылады деп белгiленсiн.
5. Облыстар мен Алматы қаласының әкiмдерi:
энергия кәсiпорындарына 1997/98 жылдың күзгi-қысқы кезеңiнде жұмыс iстеуге дайындау үшiн энергия көздерi жабдықтарына, желiлерiне, үйлерiне, коммуникациялары және ғимараттарына жөндеу жүргiзуде, олардың аймақтың энергия жабдықтары мен тетiктерiне қосалқы бөлшектер дайындау жөнiндегi өнеркәсiп кәсiпорындарымен шарттар жасасуына пәрмендi көмек көрсетсiн;
алдағы күзгi-қысқы кезеңде жылумен үздiксiз жабдықтау мақсатында жеке жауапкершiлiгiмен коммуналдық және ауыл шаруашылығы жылыту қазандықтары мен жылумен қамтамасыз ету жүйелерiнiң жөнделуiн, сондай-ақ көрсетiлген қазандықтар мен халық үшiн отын дайындауды қамтамасыз етсiн;
жерасты жұмыстарын уақтылы белгiленген мерзiмдерде қаржыландыру, материалдық-техникалық қамтамасыз ету және сапалы орындау жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастырсын.
1997/98 жылдың жылыту маусымы басталғанға дейiн бекiтiлген кестелерге сәйкес жылу энергиясы, ыстық және суық су, сондай-ақ газ шығыстарын есептеу приборларын орнату жөнiндегi жұмыстарды аяқтасын;
электр энергиясының жетпейтiн санына облыстардың тұтынушыларын электрмен жабдықтау үшiн электр желiлерi компаниялар арқылы үстiмiздегi жылдың III тоқсаны iшiнде Қазақстанның энергия өндiрушi ұйымдарымен және шетелдiк энергия өндiрушiлерiмен, сондай-ақ ұлттық электр желiсiмен облыстарға электр энергиясын жеткiзуге арналған қаржы ресурстармен қамтамасыз етiлген шарттар жасасуды ұйымдастырсын;
отын мен энергияны пайдаланғаны үшiн берешектерiн өтеуi және олардың алынған отын-энергетикалық ресурстарға уақытында ақы төлеуi үшiн бюджеттiк ұйымдарды қаржыландыруды қамтамасыз етсiн;

в срок до 1 июля 1997 года завершить приватизацию региональных электростанций и объектов теплоснабжения;
совместно с Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан обеспечить до сентября т.г. погашение задолженности сельскохозяйственных товаропроизводителей, образовавшейся за использованную в 1996-1997 годах электрическую энергию.
6. Обратить внимание местных представительных и исполнительных органов на недопустимость вмешательства в производственно-технологическую деятельность организаций, связанную с производством, передачей, распределением энергии и с технологическим управлением этими процессами, в соответствии со статьей 11 Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, от 23 декабря 1995 г. N 2724 U952724_ "Об электроэнергетике".
7. Министерству экономики и торговли Республики Казахстан организовать по заказам энергетических предприятий изготовление на подведомственных заводах запасных частей для энергооборудования.
8. Министерству сельского хозяйства совместно с Министерством энергетики и природных ресурсов Республики Казахстан и другими заинтересованными министерствами обеспечить в осенне-зимний период 1997/98 года работу Капчагайской ГЭС и Каскада Иртышских ГЭС в соответствии с правилами эксплуатации, отвечающими требованиям всех отраслей экономики и экологической безопасности.
Обеспечить накопление водных ресурсов Большого Алматинского озера к началу осенне-зимнего периода 1997/98 года до отметки нормального уровня 2507 метров.
9. Акимам Алматинской, Восточно-Казахстанской, Кзыл-Ординской, Павлодарской и Южно-Казахстанской областей до 1 октября 1997 года обеспечить вывоз запасов кормов из возможных зон затопления рек Иртыша, Или и Сырдарьи.
10. Акимам областей и г. Алматы, Министерству энергетики и природных ресурсов Республики Казахстан ежемесячно, начиная с 1 августа т.г. представлять информацию в Правительство Республики Казахстан о ходе выполнения настоящего постановления.
Премьер-Министр
Республики Казахстан

1997 жылдың 1 шiлдесiне дейiн мерзiмде аймақтық электр станциялары мен жылумен қамтамасыз ету объектiлерiн жекешелендiрудi аяқтасын;
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгiмен бiрлесiп үстiмiздегi жылдың қыркүйегiне дейiн ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерiнiң 1996-1997 жылдары пайдаланылған электр энергиясы үшiн пайда болған берешектерiн өтеуiн қамтамасыз етсiн.
6. Жергiлiктi өкiлдi және атқарушы органдардың назары ұйымдардың "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 23 желтоқсандағы N 2724 Заң күшi бар Жарлығының 11-бабына сәйкес энергияны өндiруге, беруге, таратуға және бұл процестердi технологиялық басқаруға байланысты өндiрiстiк-технологиялық қызметiне араласуға жол берiлмейтiндiгiне аударылсын.
7. Қазақстан Республикасының Экономика және сауда министрлiгi энергетика кәсiпорындарының тапсырыстары бойынша ведомстволық бағынысындағы заводтарда энергия жабдықтарына арналған қосалқы бөлшектер дайындауды ұйымдастырсын.
8. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi Энергетика және табиғи ресурстар министрлiгiмен және басқа да мүдделi министрлiктермен бiрлесiп 1997/98 жылдың күзгi-қысқы кезеңiнде Қапшағай СЭС мен Ертiс СЭС каскадының экономиканың барлық салалары мен экологиялық қауiпсiздiгiнiң талаптарына жауап беретiн пайдалану ережелерiне сәйкес жұмыс iстеуiн қамтамасыз етсiн.
1997/98 жылдың күзгi-қысқы кезеңiнiң басында Үлкен Алматы көлi су ресурстарының жиналуының 2507 метр қалыпты деңгейге дейiн жетуiн қамтамасыз етсiн.
9. Алматы, Шығыс Қазақстан, Қызылорда, Павлодар және Оңтүстiк Қазақстан облыстарының әкiмдерi 1997 жылдың 1 қазанына дейiн Ертiс, Iле және Сырдария өзендерiнiң су жайылуы мүмкiн аймақтарынан мал азығының запастарын әкетудi қамтамасыз етсiн.
10. Облыстар мен Алматы қаласының әкiмдерi, Қазақстан Республикасының Энергетика және табиғи ресурстар министрлiгi үстiмiздегi жылдың 1 тамызынан бастап ай сайын Қазақстан Республикасының Үкiметiне осы қаулының орындалу барысы туралы ақпарат ұсынатын болсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi