Об утверждении Положения об аккредитации корреспондентов и открытии корреспондентских пунктов средств массовой информации иностранных государств на территории Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 мая 1997 г. № 903. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 февраля 2014 года № 128
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 24.02.2014 № 128.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Утвердить прилагаемое Положение об аккредитации корреспондентов и открытии корреспондентских пунктов средств массовой информации иностранных государств на территории Республики Казахстан.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 29 мая 1997 г. N 903
ПОЛОЖЕНИЕ
об аккредитации корреспондентов и открытии
корреспондентских пунктов средств массовой
информации иностранных государств
на территории Республики Казахстан
I. Общие положения
1. В соответствии с системой международного сотрудничества в области распространения информации и в целях широкого информирования мировой общественности о внутренней и международной жизни Республики Казахстан на территории республики осуществляется деятельность корреспондентов (журналистов) средств массовой информации иностранных государств, постоянно или временно аккредитованных при Министерстве иностранных дел Республики Казахстан, в том числе прибывающих по линии других органов и организаций республики.
2. Правовое положение и профессиональная деятельность аккредитованных в Республике Казахстан корреспондентов средств массовой информации иностранных государств (в том числе из стран Содружества Независимых Государств) регулируются Конституциейзаконодательными и нормативными актами Республики Казахстан,  международными  договорамиратифицированными Республикой Казахстан, а также настоящим Положением.
3. Аккредитация корреспондентов и других представителей средств массовой информации иностранных государств в Республике Казахстан осуществляется Министерством иностранных дел Республики Казахстан.
II. Открытие корреспондентского пункта
4. Обращение по поводу открытия корреспондентского пункта средства массовой информации иностранного государства и аккредитования корреспондента при Министерстве иностранных дел Республики Казахстан, а также временного пребывания корреспондента на территории Республики Казахстан направляется в письменной форме руководством заинтересованного средства массовой информации иностранного государства в Министерство иностранных дел Республики Казахстан.
Обращение должно включать в себя следующие документы:
письмо на официальном бланке средства массовой информации за подписью его руководителя или дипломатическая нота посольства соответствующей страны Республике Казахстана, с указанием срока аккредитации;
сведения о средстве массовой информации;
справка о журналистской деятельности корреспондента;
иные документы, необходимые для решения вопроса об аккредитации.

Қазақстан Республикасының аумағында шетел мемлекеттерi бұқаралық ақпарат құралдарының тiлшiлерiн тiркеу және тiлшiлер пункттерiн ашу туралы ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1997 жылғы 29 мамырдағы N 903 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 24 ақпандағы № 128 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 24.02.2014 № 128 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасының аумағында шетелмемлекеттерi бұқаралық ақпарат құралдарының тiлшiлерiн тiркеу жәнетiлшiлер пункттерiн ашу туралы ереже бекiтiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 29 мамырдағы
N 903 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасының аумағында
шетел мемлекеттерi бұқаралық ақпарат
құралдарының тiлшiлерiн тiркеу және
тiлшiлер пункттерiн ашу туралы
ЕРЕЖЕ
I. Жалпы ережелер
1. Ақпарат тарату саласындағы халықаралық ынтымақтастық жүйесiне сәйкес Қазақстан Республикасының iшкi және халықаралық өмiрi туралы дүниежүзiлiк қауымдастықты кеңiрек хабардар ету мақсатында республика аумағында Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiнiң жанынан тұрақты немесе уақытша тiркелген, сондай-ақ республиканың басқа да органдары мен ұйымдарының желiсi бойынша келiп жатқан шетел мемлекеттерiнiң бұқаралық ақпарат құралдары тiлшiлерiнiң (журналистерiнiң) қызметi жүзеге асырылады.
2. Қазақстан Республикасында шетел мемлекеттерi бұқаралық ақпарат құралдарының (соның iшiнде Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығы елдерiнен) тiркелген тiлшiлерi мен басқа да өкiлдерiнiң құқықтық жағдайы мен кәсiптiк қызметi, Қазақстан Республикасының Конституциясымензаңдарымен және нормативтiк актiлерiмен, Қазақстан Республикасы бекiткен Халықаралық шарттармен, сондай-ақ осы Ережемен реттеледi.
3. Қазақстан Республикасында шетел мемлекеттерi бұқаралық ақпарат құралдарының тiлшiлерi мен басқа да өкiлдерiн тiркеудi Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi жүзеге асырады.
II. Тiлшiлер пунктiн ашу
4. Шетел мемлекетiнiң бұқаралық ақпарат құралдары тiлшiлер пунктiнiң ашылуы және Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгiнiң жанынан тiлшiнi тiркеу, сондай-ақ тiлшiнiң Қазақстан Республикасының аумағында уақытша болуы туралы шетелдiк мемлекеттiң мүдделi бұқаралық ақпарат құралдарының басшысы Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгiне жазбаша түрде өтiнiш бередi.
Өтiнiште мынадай құжаттар болуға тиiс:
бұқаралық ақпарат құралының ресми бланкiсiнде оның басшысының қолы қойылған хат немесе тиiстi елдiң Қазақстан Республикасындағы Елшiлiгiнiң тiркеу мерзiмi көрсетiлген дипломатиялық нотасы;
бұқаралық ақпарат құралы туралы мәлiметтер;
тiлшiнiң журналистiк қызметi туралы анықтама;
тiркеу туралы мәселенi шешу үшiн қажеттi өзге де құжаттар.

5. Решение об открытии (расширении) корреспондентского пункта средства массовой информации иностранного государства на территории Республики Казахстан принимается Министерством иностранных дел Республики Казахстан в течение 1 месяца со дня получения всех документов.
Постоянная аккредитация осуществляется на 1 год с последующей пролонгацией на этот же срок.
Временная аккредитация осуществляется на срок до шести месяцев.
6. В качестве корреспондентов средств массовой информации иностранных государств в Республике Казахстан могут быть аккредитованы журналисты независимо от их постоянного места жительства и гражданства.
7. Аккредитованный корреспондент средства массовой информации иностранного государства по прибытии в Республику Казахстан получает в Министерстве иностранных дел Республики Казахстан удостоверение установленного образца о постоянной или временной аккредитации, членам его семьи выдается карточка члена семьи корреспондента.
Техническим сотрудникам корреспондентского пункта выдается карточка установленного образца.
Образцы удостоверений и карточек утверждаются Министерством иностранных дел Республики Казахстан.
В случае утраты удостоверения об аккредитации, карточки члена семьи или карточки технического сотрудника корреспондентского пункта лицо, утратившее документ, обязано сообщить об этом в Министерство иностранных дел Республики Казахстан.
Выдача дубликата документа производится в течение двух недель.
8. Временная аккредитация корреспондента средства массовой информации иностранного государства производится Министерством иностранных дел Республики Казахстан. Временно аккредитованными могут быть корреспонденты средств массовой информации иностранных государств, прибывшие в Республику Казахстан с целевым заданием, а также журналисты, прибывшие на замену основного корреспондента в случае отпуска, болезни и т.д.
9. При проведении в Казахстане различных международных и внутренних мероприятий (конгрессы, съезды, форумы, семинары и т.п.) корреспонденты средств массовой информации иностранных государств оформляют краткосрочную поездку через дипломатическое или консульское учреждение Республики Казахстан в соответствующей стране, а в случае отсутствия указанных учреждений - через Министерство иностранных дел Республики Казахстан и временно аккредитуются при проводящих указанные мероприятия организациях, которые доводят до их сведения содержание настоящего Положения в части их прав и обязанностей.
III. Права и обязанности иностранных
корреспондентов
10. Корреспонденты средств массовой информации иностранных государств, аккредитованные в Республике Казахстан, пользуются правами и свободами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан и международными договорами, участником которых является Республика Казахстан.

5. Қазақстан Республикасының аумағында шетел мемлекетiнiң бұқаралық ақпарат құралының тiлшi пунктiн ашу (кеңейту) туралы шешiмдi Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi барлық құжатты алған күннен бастап 1 айдың iшiнде қабылдайды.
Тұрақты тiркелу келесi кезекте осындай мерзiмге ұзартылуымен 1 жылға жүзеге асырылады.
Уақытша тiркелу - алты ай мерзiмге дейiн ұзартылады.
6. Журналистер, олардың тұрақты мекен-жайына және азаматтығына қарамастан, шетел мемлекеттерi бұқаралық ақпарат құралдарының Қазақстан Республикасындағы тiлшiлерi ретiнде тiркеле алады.
7. Шетел мемлекетi бұқаралық ақпарат құралының тiркелген тiлшiсi Қазақстан Республикасына келген бойда Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгiнде тұрақты немесе уақытша тiркелгенi туралы белгiленген үлгiдегi куәлiктi алады, оның отбасы мүшелерiне тiлшi отбасының мүшесi деген карточка берiледi.
Тiлшi пунктiнiң техникалық қызметкерлерiне белгiленген үлгiде карточка берiледi.
Куәлiктер мен карточкалардың үлгiлерiн Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi бекiтедi.
Тiркелу туралы куәлiктi, отбасы мүшесiнiң карточкасын немесе тiлшi пунктiнiң техникалық қызметкерi деген карточкасын жоғалтқан жағдайда, құжатты жоғалтқан адам бұл туралы Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгiне хабарлауға мiндеттi.
Құжаттың дубликаты екi апта iшiнде берiледi.
8. Шетел мемлекеттiң бұқаралық ақпарат құралының тiлшiсiн уақытша тiркеудi Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi жүргiзедi. Мақсатты тапсырмамен Қазақстан Республикасына келген шетелдiк мемлекеттердiң бұқаралық ақпарат құралдарының тiлшiлерi, сондай-ақ демалыста болған, науқастанған жағдайда және т.б. негiзгi тiлшiнi ауыстыруға келген журналистер уақытша тiркеле алады.
9. Қазақстанда әр түрлi халықаралық және iшкi iс-шараларды (конгрестер, съездер, форумдар, семинарлар және т.б.) өткiзген кезде шет елдiк мемлекеттердiң бұқаралық ақпарат құралдарының тiлшiлерi тиiстi елдегi Қазақстан Республикасының дипломатиялық өкiлдiгi немесе консулдық мекемесi арқылы, ал аталған мекемелер жоқ болған жағдайда Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi арқылы қысқа мерзiмдi сапарды ресiмдейдi және осы Ереженiң солардың құқықтары мен мiндеттемелерi туралы бөлiгiндегi мазмұнын оларға баяндайтын, аталған iс-шараларды өткiзiп жатқан ұйымдардың жанында уақытша тiркеледi.
III. Шетел тiлшiлерiнiң құқықтары мен мiндеттерi
10. Қазақстан Республикасында тiркеген шетел мемлекеттерi бұқаралық ақпарат құралдарының тiлшiлерi Қазақстан Республикасының заңдарымен және Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын халықаралық шарттармен көзделген құқықтар мен еркiндiктердi пайдаланады.

11. Корреспонденты и другие представители средств массовой информации иностранных государств, аккредитованные в Республике Казахстан, обязаны соблюдать Конституцию, законы и другие нормативные акты Республики Казахстан.
12. В случае нарушения корреспондентами средств массовой информации иностранных государств законодательства Республики Казахстан они подлежат предусмотренной законодательством Республики Казахстан юридической ответственности.
Привлечение к юридической ответственности корреспондента средства массовой информации иностранного государства влечет за собой лишение аккредитации.
13. В случае нарушения корреспондентами средств массовой информации иностранных государств правил в области распространения информации, установленных законодательством Республики Казахстан и настоящим Положением, пропаганды или агитации насильственного изменения конституционного строя, нарушения территориальной целостности республики, подрыва безопасности государства, войны, социального, расового, национального, религиозного, сословного и родового превосходства, культа жестокости и насилия они могут быть лишены аккредитации соответствующим решением Министерства иностранных дел Республики Казахстана.
Решение Министерства иностранных дел Республики Казахстан о лишении аккредитации корреспондента средства массовой информации иностранного государства означает невозможность его дальнейшего пребывания в Республике Казахстан в качестве корреспондента.
Министерство иностранных дел Республики Казахстан уведомляет о своем решении соответствующие государственные органы Республики Казахстан, дипломатическое представительство соответствующей страны, руководство средства массовой информации иностранного государства и корреспондента, лишенного аккредитации.
IV. Доступ к источникам информации
14. Доступ аккредитованных в Республике Казахстан корреспондентов и других представителей иностранных средств массовой информации иностранных государств к источникам информации регулируется соответствующими законодательными и нормативными актами Республики Казахстан, а также международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.
15. Министерство иностранных дел Республики Казахстан способствует получению доступа на официальные пресс-конференции и другие официальные мероприятия аккредитованным корреспондентам.
V. Передвижение корреспондентов и
других представителей средств массовой
информации иностранных государств по
территории Республики Казахстан
16. Корреспонденты и другие представители средств массовой информации иностранных государств, аккредитованные в Республике Казахстан, имеют право на передвижение по территории Республики Казахстан в соответствии с установленным законодательством Республики Казахстан порядком.

11. Қазақстан Республикасында тiркелген шетел мемлекеттерi бұқаралық ақпарат құралдарының тiлшiлерi мен басқа да өкiлдерi Қазақстан Республикасының Конституциясын, заңдарын және басқа да нормативтiк актiлерiн сақтауға мiндеттi.
12. Шетел мемлекеттерi бұқаралық ақпарат құралдарының тiлшiлерi Қазақстан Республикасының заңдарын бұзған жағдайда, олар Қазақстан Республикасының заңдарымен көзделгендей заң жауапкершiлiгiне тартылады.
Шет мемлекеттiң бұқаралық ақпарат құралының тiлшiсiн заң жауапкершiлiгiне тарту тiркеуден айыруға әкеп соғады.
13. Шетел мемлекеттерi бұқаралық ақпарат құралдарының тiлшiлерi Қазақстан Республикасының заңдарымен және осы Ережемен белгiленген, ақпарат тарату саласындағы ережелердi бұзған, конституциялық құрылысты күштеп өзгерту, республиканың аумақтық тұтастығын бұзу, мемлекеттiң қауiпсiздiгiне нұқсан келтiру, соғыс, әлеуметтiк, нәсiлдiк, ұлттық, дiни, сословиелiк және рулық артықшылық, қатыгездiк пен зорлық-зомбылық туралы үгiт-насихат жүргiзген жағдайда, олар Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiнiң тиiстi шешiмiмен тiркеуден айырылады.
Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiнiң шетелмемлекетi бұқаралық ақпарат құралының тiлшiсiн тiркеуден айыру туралышешiмi оның тiлшi ретiнде Қазақстан Республикасында одан әрi болуыныңмүмкiн еместiгiн бiлдiредi.
Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi өз шешiмiтуралы Қазақстан Республикасының тиiстi мемлекеттiк органдарына,тиiстi елдiң дипломатиялық өкiлдiгiне, шетел мемлекетi бұқаралықақпарат құралының басшылығына және тiркеуден айырылған тiлшiге хабарбередi.
IV. Ақпарат көздерiне қол жеткiзу
14. Қазақстан Республикасында тiркелген шетел мемлекетi бұқаралық ақпарат құралдарының тiлшiлерi мен басқа да өкiлдерiнiңақпарат көздерiне қол жеткiзуi Қазақстан Республикасының тиiстiзаңдарымен және нормативтiк актiлерiмен, сондай-ақ ҚазақстанРеспубликасы бекiткен халықаралық шарттармен реттеледi.
15. Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi тiркелген тiлшiлерге ресми баспасөз конференцияларына және басқа да ресми iс-шараларға рұқсат алуға көмектеседi.
V. Қазақстан Республикасының аумағы бойынша
шетел мемлекеттерi бұқаралық ақпарат құралдарының
тiлшiлерi мен басқа да өкiлдерiнiң жүрiп-тұруы
16. Қазақстан Республикасында тiркелген шетел мемлекеттерi бұқаралық ақпарат құралдарының тiлшiлерi мен басқа да өкiлдерi Қазақстан Республикасының заңдарымен белгiленген тәртiпке сәйкес Қазақстан Республикасының аумағы бойынша жүрiп-тұруға құқылы.