О мерах по стабилизации финансового состояния и созданию условий для дальнейшего развития фосфорной отрасли республики
Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 июля 1997 г. N 1149
Правительство Республики Казахстан, рассмотрев выводы Министерства экономики и торговли Республики Казахстан о выполнении контрактов от 19 июня 1996 года N 60/96-1 и от 8 сентября 1995 года N 23/95 управляющими фирмами "IBE Trade Соrр." и "Donnex Enterprises LТD", совместное решение Министерства экономики и торговли и Департамента управления государственным имуществом и активами Министерства финансов Республики Казахстан от 23 июня 1997 года о расторжении вышеназванных контрактов, отмечает, что финансовое состояние предприятий, переданных в управление, не улучшилось, задолженность перед кредиторами всех уровней продолжает расти.
За последние семь лет на предприятиях практически не проводилась реконструкция и модернизация основных производственных фондов, износ которых в настоящее время составляет в среднем по отрасли 60 процентов. Кредиторская задолженность только по четырем акционерным обществам ("Суперфосфатный завод", "Нодфос", "Каратау", "Фосфор") составляет 196,4 млн.долларов США, что соответствует критическому уровню финансовой устойчивости.
В целях финансово-экономического оздоровления, дальнейшего развития фосфорной подотрасли Казахстана и решения социальных проблем регионов Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Департаменту управления государственным имуществом и активами Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке:
изменить контракты на доверительное управление фирмами "IВЕ Trade Соrр.", "Donnex Enterprises LTD" от 19 июня 1996 года N 60/96-1 и от 8 сентября 1995 года N 23/95 в части прекращения их правомочий по доверительному управлению государственными пакетами акций акционерных обществ "Каратау", "Нодфос", "Суперфосфатный завод", "Промтранс", "Казремэнерго", "Казахстанец", "КазНИИхимпроект, "Фосфор", а также отозвать государственный пакет акций акционерного общества "Химпром" у Государственного Реабилитационного банка Республики Казахстан;
совместно с акционерными обществами "Каратау", "Нодфос", "Суперфосфатный завод", "Химпром", "Фосфор", "Промтранс" принять решение об учреждении открытого акционерного общества "Казфосфор", в недельный срок определить перечень имущества в виде основных и оборотных средств в качестве учредительных вкладов в уставный фонд создаваемого акционерного общества, а также провести другие необходимые организационные мероприятия по его созданию;
рассмотреть на общих собраниях акционеров акционерных обществ "Каратау", "Нодфос", "Химпром", "Суперфосфатный завод", "Фосфор", "Промтранс" вопрос о внесении части их имущественных комплексов в уставный фонд акционерного общества "Казфосфор" в виде учредительных вкладов в обмен на акции вновь создаваемого акционерного общества;
совместно с Комитетом по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан внести в уставный фонд акционерного общества "Казфосфор" в качестве учредительного вклада государства стоимость земельных участков, закрепленных за вышеназванными акционерными обществами;
совместно с Комитетом геологии, охраны и использования недр Министерства энергетики и природных ресурсов Республики Казахстан внести в уставный фонд акционерного общества "Казфосфор" в качестве учредительного вклада государства право недропользования на месторождения Чулактау, Аксай, Чилибулак, Кок-Джон, Жанатас, Кок-Су, а также геологическую информацию по данным месторождениям;
рекомендовать общему собранию акционеров акционерного общества "Казфосфор" определить местонахождение акционерного общества в городе Таразе и осуществить государственную регистрацию в месте его нахождения;
рассмотреть вопрос об изменении контрактов на управление от 19 июня 1996 года N 60/96-1 и от 8 сентября 1995 года N 23/95 в части продолжения доверительного управления имуществом вышеуказанных акционерных обществ.

Республика фосфор саласының қаржылық жай-күйiн тұрақтандыру және оны одан әрi дамыту үшiн жағдай жасау жөнiндегi шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысы 1997 жылғы 22 шiлдедегi N 1149
Қазақстан Республикасының Үкiметi Қазақстан Республикасы Экономика және сауда министрлiгiнiң 1996 жылғы 19 маусымдағы N 60/96-1 және 1995 жылғы 8 қыркүйектегi N 23/95 келiсiм-шарттарын "IBE Trade Соrр." және "Donnex Enterprises LTD" басқарушы фирмаларының орындауы туралы қорытындысын, Қазақстан Республикасы Экономика және сауда министрлiгi мен Қазақстан Республикасының қаржы министрлiгi Мемлекеттiк мүлiк пен активтердi басқару департаментiнiң 1997 жылғы 23 маусымдағы жоғарыда аталған келiсiм-шарттарды бұзу туралы бiрлескен шешiмiн қарай келiп, басқаруға берiлген кәсiпорындардың қаржылық жай-күйiнiң жақсармағанын, барлық деңгейдегi несие берушiлер алдындағы берешектерiнiң өсу үстiнде екенiн атап көрсетедi.
Соңғы жетi жыл iшiнде кәсiпорындарды негiзгi өндiрiс қорларын қайта жаңарту мен жетiлдiру жүргiзiлмеген, олардың тозуы қазiргi кезде сала бойынша орта есеппен 60 проценттi құрайды. Тек төрт акционерлiк қоғам ("Суперфорфат зауыты", "Нодфос", "Қаратау", "Фосфор") бойынша несиелiк берешек 196,4 млн. АҚШ долларын құрайды, бұл қаржылық орнықтылықтың шиеленiстi деңгейiне бара-бар.
Қазақстаның фосфорлық iшкi саласын қаржы-экономикалық сауықтыру, одан әрi дамыту мақсатында және аймақтардың әлеуметтiк мәселелерiн шешу мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Мемлекеттiк мүлiк пен активтердi басқару департаментi заңдарда белгiленген тәртiппен:
"IBE Trade Соrр.", "Donnex Enterprises LTD" фирмаларының сенiмдi басқаруы жөнiндегi 1996 жылғы 19 маусымдағы N 60/96-1 және 1995 жылғы 8 қыркүйектегi N 23/95 келiсiм-шарттарын олардың "Қаратау", "Нодфос", "Суперфосфат зауыты", "Промтранс", "Казремэнерго", "Казахстанец", "Казхимжоба ҒЗИ", "Фосфор" акционерлiк қоғамдарының акциялардың мемлекеттiк пакетiн сенiмдi басқару жөнiндегi құқықтық өкiлеттiктерiн тоқтату бөлiгiнде өзгертсiн, сондай-ақ "Химпром" акционерлiк қоғамы акцияларының мемлекеттiк пакетiн мемлекеттiк Медетшi банкiнен қайтарып алсын;
"Қаратау", "Нодфос", "Суперфосфат зауыты", "Химпром", "Фосфор", "Промтранс" акционерлiк қоғамдарымен бiрлесiп "Қазфосфор" ашық акционерлiк қоғамын құру туралы шешiм қабылдасын, бiр апта мерзiм iшiнде құрылтай салымдары ретiнде негiзгi және айналым қаражаты түрiндегi мүлiктiң тiзбесiн айқындасын, сондай-ақ оны құру жөнiнде басқа да қажеттi ұйымдастырушылық шаралар жүргiзсiн;
"Қаратау", "Нодфос", "Химпром", "Суперфосфат зауыты", "Фосфор", "Промтранс" акционерлiк қоғамдары акционерлерiнiң жалпы жиналыстарында олардың мүлiктiк кешендерiн "Қазфосфор" акционерлiк қоғамының жарғылық қорына құрылтай салымдары түрiнде жаңадан құрылып жатқан акционерлiк қоғамның акцияларына айырбасқа енгiзуi туралы мәселенi қарасын;
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiмен Жер ресурстарын басқару жөнiндегi комитетiмен бiрлесiп, "Қазфосфор" акционерлiк қоғамының жарғылық қорына мемлекеттiң құрылтай салымы ретiнде жоғарыда аталған акционерлiк қоғамға бекiтiлген жер учаскелерiнiң құнын енгiзсiн;
Қазақстан Республикасы Энергетика және табиғи ресурстар министрлiгiнiң Геология, жер қойнауын қорғау және пайдалану комитетiмен бiрлесiп, "Қазфосфор" акционерлiк қоғамының жарғылық қорына мемлекеттiң құрылтай салымы ретiнде Шолақтау, Ақсай, Шилiбұлақ, Көкжон, Жаңатас, Көксу кен орындарына жер қойнауын пайдалану құқығын, сондай-ақ аталған кен орындары жөнiндегi геологиялық ақпаратты енгiзсiн;
"Қазфосфор" акционерлiк қоғамы акционерлерiнiң жалпы жиналысына акционерлiк қоғамының Тараз қаласындағы орналасатын орнын айқындауды және оны орналасқан жерiнде мемлекеттiк тiркеудi ұсынсын;
басқару жөнiндегi 1996 жылғы 19 маусымдағы N 60/96-1 және 1995 жылғы 8 қйркүйектегi N 23/95 келiсiм-шарттарын акционерлiк қоғамдарының мүлiктерiн сенiмдi басқаруды жалғастыру бөлiгiнде өзгерту туралы мәселенi қарасын.

2. Комитету геологии, охраны и использования недр Министерства энергетики и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном порядке выдать акционерному обществу "Казфосфор" соответствующие лицензии на право проведения операций по недропользованию на месторождения Чулактау, Аксай, Чилибулак, Кок-Джон, Жанатас, Кок-Су.
3. Комитету по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном порядке оформить акционерному обществу "Казфосфор" соответствующие права землепользования.
4. Департаменту по приватизации Министерства финансов Республики Казахстан провести продажу государственного пакета акций акционерного общества "Казфосфор" на закрытом тендере в 10-дневный срок после регистрации акционерного общества, а разработку условий тендера возложить на Министерство экономики и торговли Республики Казахстан.
5. Директору Департамента промышленности Министерства экономики и торговли Республики Казахстан (Оспанов Х. А.) обеспечить жесткий и полный контроль за движением финансовых средств от реализации готовой продукции.
6. Департаменту управления государственным имуществом и активами Министерства финансов Республики Казахстан рекомендовать общему собранию акционеров Оспанова Х. А. - Директора Департамента промышленности Министерства экономики и торговли Республики Казахстан в качестве исполняющего обязанности президента акционерного общества "Казфосфор" (временно) с сохранением прежней занимаемой должности и оклада, возложением на акционерное общество
оплаты командировочных расходов.
7. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить
на Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра
экономики и торговли Республики Казахстан Шукеева У.Е.
Первый заместитель
Премьер-Министра
Республики Казахстан

2. Қазақстан Республикасы Энергетика және табиғи ресурстар министрлiгiнiң Геология, жер қойнауын қорғау және пайдалану комитетi белгiленген тәртiппен "Қазфосфор" акционерлiк қоғамына Шолақтау, Ақсай, Шилiбұлақ, Көкжон, Жаңатас, Көксу кен орындарында жер қойнауын пайдалану жөнiндегi операцияларды жүргiзу құқығына тиiстi лицензиялар берсiн.
3. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң Жер ресурстарын басқару жөнiндегi комитетi белгiлеген тәртiппен "Қазфосфор" акционерлiк қоғамына тиiстi жер пайдалану құқықтарын ресiмдесiн.
4. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Жекешелендiру жөнiндегi департаментi "Қазфосфор" акционерлiк қоғамы акцияларының мемлекеттiк пакетiн акционерлiк қоғамды тiркегеннен кейiн 10 күн мерзiм iшiнде жабық тендерге сатуды жүргiзсiн, ал тендер шарттарын әзiрлеу Қазақстан Республикасы Экономика және сауда министрлiгiне жүктелсiн.
5. Қазақстан Республикасы Экономика және сауда министрлiгiнiң Өнеркәсiп департаментiнiң директоры (Х.А.Оспанов) дайын өнiмдi сатудан түскен қаржы қаражатының қозғалысына қатаң және толық бақылау жасауды қамтамасыз етсiн.
6. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң мемлекеттiк мүлiк пен активтердi басқару департаментi акционерлердiң жалпы жиналысына Қазақстан Республикасы Экономика және сауда министрлiгiнiң Өнеркәсiп департаментiнiң директоры Х.А.Оспановты бұрынғы ие болып отырған қызметi мен жалақысын сақтай отырып, iссапар шығыстарын төлеудi акционерлiк қоғамға жүктей отырып, "Қазфосфор" акицонерлiк қоғамы
президентiнiң мiндетiн атқарушы (уақытша) ретiнде ұсынсын.
7. Осы қаулының орындалуына бақылау жасау Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрiнiң орынбасары - Қазақстан Республикасының Экономика
және сауда министрi Ә.Е.Шүкеевке жүктелсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрiнiң
бiрiншi орынбасары