Об утверждении Положения об Агентстве по атомной энергии Министерства науки-Академии наук Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 июля 1997 г. N 1182. Утартило силу - постановлением Правительства РК от 18 августа 1999 г. N 1197 ~P991197.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемое Положение об Агентстве по атомной энергии Министерства науки - Академии наук Республики Казахстан.
2. Признать утратившими силу:
постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 18 февраля 1993 г. N 125 P930125_ "Об утверждении Положения об Агентстве по атомной энергии Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1993 г., N 4, ст. 52);
постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 26 января 1994 г. N 92 "О внесении дополнений в Положение об Агентстве по атомной энергии Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1994 г., N 5, ст. 47);
пункт 4 изменений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан по вопросам экспертизы архитектурно-градостроительной документации на строительство, расширение, реконструкцию, техническое перевооружение и капитальный ремонт объектов и комплексов, утвержденных постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 8 декабря 1994 г. N 1395 "О внесении изменений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан по вопросам экспертизы архитектурно-градостроительной документации" (САПП Республики Казахстан, 1994 г., N 46, ст. 517);
пункт 15 изменений и дополнений, которые вносятся в решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 6 февраля 1995 г. N 115 "О внесении изменений и дополнений в решения Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1995 г., N 5, ст.62).
Премьер-Министр
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕНО
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 28 июля 1997 г. N 1182
ПОЛОЖЕНИЕ
об Агентстве по атомной энергии
Министерства науки-Академии наук
Республики Казахстан
(Агентство по атомной энергии Миннауки - Академии наук)
I. Общие положения
1. Агентство по атомной энергии Министерства науки - Академии наук Республики Казахстан (далее - Агентство) является органом государственного управления в области обеспечения режима нераспространения ядерного оружия в Республике Казахстан и выполняет функции центрального государственного органа в области регулирования безопасного использования атомной энергии.

Қазақстан Республикасы Ғылым министрлiгi - Ғылым академиясының Атом энергиясы жөнiндегi агенттiгi туралы ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1997 жылғы 28 шiлде N 1182. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 1999.08.18. N 1197 қаулысымен.
ЕСКЕРТУ. Қаулы күшін жойды - ҚР Үкіметінің 1999.08.18. N 1197
қаулысымен. P991197_
Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасы Ғылым министрлiгi - Ғылым академиясының Атом энергиясы жөнiндегi агенттiгi қоса берiлiп отырған Ереже бекiтiлсiн.
2. Мыналардың күшi жойылған деп танылсын:
"Қазақстан Республикасының атом энергиясы жөнiндегi агенттiгi туралы Ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1993 жылғы 18 ақпандағы N 125 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1993 ж., N 4, 52-құжат);
"Қазақстан Республикасының Атом энергиясы жөнiндегi агенттiгi туралы Ережеге толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1994 жылғы 26 қаңтардағы N 92 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1994 ж. N 5, 47-құжат);
"Сәулет-қала құрылысы құжаттамаларын сараптау мәселелерi жөнiндегi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдеріне өзгертулер енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1994 жылғы 8 желтоқсандағы N 1395 қаулысымен бекiтiлген Объектiлер мен кешендердi салу, кеңейту, қайта жаңарту, техникалық қайта жарақтандыру және күрделi жөндеуге арналған сәулет қала құрылысы құжаттамаларын сараптау мәселелерi жөнiндегi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне енгiзiлетiн өзгертулердiң 4-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1994 ж., N 46, 517-құжат);
"Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмдерiне өзгертулер мен
толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер
Кабинетiнiң 1995 жылғы 6 ақпандағы N 115 қаулысымен бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмдерiне енгiзiлетiн өзгертулер
мен толықтырулардың 15-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы,
1995 ж., N 5, 62-құжат).
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 28 шiлдедегi
N 1182 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Ғылым министрлiгi - Ғылым
академиясының Атом энергиясы жөнiндегi агенттiгi
(Ғылымминi - Ғылым академиясының Атом энергиясы
жөнiндегi агенттiгi) туралы
ЕРЕЖЕ
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Ғылым министрлiгi - Ғылым академиясының Атом энергиясы жөнiндегi агенттiгi (бұдан әрi - Агенттiк) Қазақстан Республикасында ядролық қарудың таралмауы режимiн қамтамасыз ету саласындағы мемлекеттiк басқару органы болып табылады және атом энергиясының қауiпсiз пайдаланылуын реттеу саласындағы орталық мемлекеттiк орган функциясын орындайды.

2. Агентство в пределах своей компетенции реализует государственную политику предотвращения и ослабления возможного вредного воздействия на население и окружающую среду ионизирующих излучений техногенного и естественного происхождения путем регулирования безопасного использования атомной энергии, а также осуществляет государственный контроль и учет ядерных и специальных неядерных материалов, материалов двойного использования и ядерных технологий, находящихся под юрисдикцией Республики Казахстан.
3. Агентство осуществляет государственный надзор и регулирование деятельности, связанной с использованием атомной энергии, на территории республики непосредственно и через назначаемых им инспекторов-резидентов на поднадзорных объектах, через территориальные органы или региональные инспекции, объединяющие государственных инспекторов по направлениям надзора.
4. Решения Агентства, принятые в пределах его компетенции в области использования атомной энергии, обязательны для исполнения всеми органами, организациями, должностными лицами и гражданами Республики Казахстан.
5. Агентство в своей деятельности руководствуется Конституцией Республики Казахстан, законами, актами Президента и Правительства Республики Казахстан и другими нормативными правовыми актами, Положением о Министерстве науки - Академии наук Республики Казахстан, международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, и настоящим Положением.
6. Агентство является юридическим лицом, имеет самостоятельный баланс, счета в банковских учреждениях, печать с изображением Государственного герба Республики Казахстан и своим наименованием на казахском и русском языках.
7. Структура Агентства определяется Правительством Республики Казахстан по представлению Директора Агентства, а штатная численность - Министром науки - президентом Академии наук.
8. Финансирование расходов на содержание аппарата Агентства осуществляется за счет ассигнований, предусмотренных в республиканском бюджете на содержание Министерства науки - Академии наук Республики Казахстан.
II. Основные задачи, функции и права Агентства
9. Основными задачами и функциями Агентства являются:
регулирование всех видов деятельности по использованию атомной энергии посредством лицензирования такой деятельности в пределах своей компетенции и надзора за безопасностью при ее осуществлении;
ведение государственного учета и контроля ядерных материалов, контроль экспорта и импорта ядерных материалов и технологий, специальных неядерных материалов и материалов двойного использования в целях предотвращения распространения ядерного оружия;
контроль противоаварийного планирования и организация физической защиты ядерных материалов и установок.

2. Агенттiк өз құзыретiнiң шегiнде атом энергиясын пайдалану кезiнде қауiпсiздiктi реттеу жолымен иондаушы техногендiк және табиғи сәулелердiң халыққа және қоршаған ортаға ықтимал зиянды әсерiн болдырмау немесе төмендету жөнiндегi мемлекеттiк саясатты iске асырады, сондай-ақ Қазақстан Республикасының қарауындағы ядролық және арнайы аядролық емес материалдарға, қос пайдаланыстағы материалдар мен ядролық технологияларды мемлекеттiк бақылауды және оларды есепке алуды қамтамасыз етедi.
3. Агенттiк атом энергиясын пайдалануға байланысты қызметтi республика аумағында мемлекеттiк қадағалау мен реттеудi тiкелей және қадағалауындағы объектiлерде өзi тағайындайтын резидент инспекторлар арқылы, аумақтық органдар және қадағалау бағыттары бойынша мемлекеттiк инспекторларды бiрiктiретiн аймақтық инспекторлар арқылы жүзеге асырады.
4. Агенттiктiң өз құзыретiнiң шегiнде атом энергиясын пайдалану саласында қабылдаған шешiмдерi Қазақстан Республикасының барлық органдарының, ұйымдарының, лауазымды адамдарының және азаматтарының орындауы үшiн мiндеттi болып табылады.
5. Агенттiк өз қызметiнде Қазақстан Республикасының Конституциясын, заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентi мен Үкiметiнiң актiлерiн және басқа да нормативтiк құқықтық актiлердi, Қазақстан Республикасының ғылым министрлiгi - Ғылым академиясы туралы ереженi, Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шарттарды және осы Ереженi басшылыққа алады.
6. Агенттiк заңды тұлға болып табылады, оның дербес балансы, банк мекемелерiнде шоттары, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк елтаңбасы бейнеленген және өз атауы қазақ және орыс тiлдерiнде жазылған мөрi болады.
7. Агенттiктiң құрылымын Агенттiк Директорының ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Үкiметi, ал штат санын Ғылым министрi - Ғылым академиясының Президентi белгiлейдi.
8. Агенттiк аппаратын ұстауға кететiн шығыстарды қаржыландыру республикалық бюджетте Қазақстан Республикасының Ғылым министрлiгi - Ғылым академиясын ұстауға көзделген қаражат шегiнде жүзеге асырылады.
II. Агенттiктiң негiзгi мiндеттерi, функциялары
мен құқықтары
9. Агенттiктiң негiзгi мiндеттерi мен функциялары мыналар болып табылады:
атом энергиясын пайдалану жөнiндегi барлық қызмет түрлерiн осындай қызметтi өз құзыретiнiң шегiнде лицензиялау мен оны жүзеге асыру кезiнде қауiпсiздiктi қадағалау арқылы реттеу;
ядролық қарудың тарауын болдырмау мақсатында ядролық материалдарды мемлекеттiк есепке алу мен бақылауды жүргiзу, ядролық материалдар мен технологиялардың, арнаулы ядролық емес материалдар мен қос пайдаланыстағы материалдардың экспорты мен импортына бақылау жасау;
аварияға қарсы жоспарлауды бақылау және ядролық материалдар мен қондырғылардың физикалық қорғауын ұйымдастыру.

10. Для выполнения указанных задач Агентство:
осуществляет лицензирование видов деятельности, связанной с использованием атомной энергии, и проверяет выполнение условий действия лицензий в соответствии с законодательством;
разрабатывает правила и руководства; утверждает перечни документов, обязательные к применению в деятельности по использованию атомной энергии; согласовывает документы, касающиеся деятельности по использованию атомной энергии, подготовленные другими государственными органами; осуществляет контроль за соблюдением норм, правил и положений документов физическими и юридическими лицами независимо от ведомственной подчиненности и форм собственности;
рассматривает и согласовывает материалы в обоснование безопасности ядерных объектов и установок на всех этапах их жизненного цикла;
устанавливает квалификационные требования и порядок допуска к работе лиц, осуществляющих ядерную деятельность, и контролирует выполнение этих требований;
ведет государственный учет ядерных материалов и контроль за организацией физической защиты при их хранении и использовании, определяет порядок взаимодействия с международными организациями в данной области;
осуществляет деятельность, связанную с обеспечением режима нераспространения ядерного оружия и безопасного использования ядерной энергии, осуществляет и координирует взаимодействия с МАГАТЭ и другими международными организациями в области мирного использования атомной энергии;
осуществляет государственный контроль за экспортом и импортом ядерных и специальных неядерных материалов и ядерных технологий, материалов и технологий двойного использования;
осуществляет организацию аварийной связи, контроль противоаварийного планирования и обмен оперативными сообщениями о ядерных и радиационных авариях и аварийных ситуациях со специализированными международными организациями и надзорными органами других государств;
осуществляет исследовательскую и научную работу, необходимую для регуляторной и надзорной деятельности, и участвует в международном сотрудничестве в данной области;
разрабатывает нормативные документы и предложения по совершенствованию законодательства Республики Казахстан в области безопасного использования атомной энергии и выполнения условий режима нераспространения ядерного оружия.
11. Агентство административно и финансово независимо от иных исполнительных органов, организаций, деятельность которых связана с развитием и использованием атомной энергии.
12. Ежегодно Агентство представляет в Правительство Республики отчет о состоянии безопасности объектов использования атомной энергии и осуществлении своей деятельности.

10. Аталған мiндеттердi орындау үшiн Агенттiк:
атом энергиясын пайдалануға байланысты қызмет түрлерiн лицензиялауды жүзеге асырады және лицензияның қолданылу шарттарының заңдарға сәйкес орындалуын тексередi;
ережелер мен нұсқауларды әзiрлейдi; атом энергиясын пайдалану жөнiндегi қызметте пайдаланылуы мiндеттi құжаттар тiзбесiн бекiтедi; басқа мемлекеттiк органдар әзiрлеген атом энергиясын пайдалану жөнiндегi қызметке қатысты құжаттарды келiседi; ведомстволық бағыныстылығы мен меншiк нысандарына қарамастан жеке және заңды тұлғалардың құжаттар нормаларын, ережелерi мен қағидаларын сақтауына бақылауды жүзеге асырады;
ядролық объектiлер мен қондырғылардың олардың өмiрлiк циклының барлық кезеңдерiндегi қауiпсiздiгiн негiздеу үшiн материалдарды қарайды және келiседi;
ядролық қызметтi жүзеге асыратын адамдарға қойылатын бiлiктiлiк талаптарын және оларды жұмысқа жiберу тәртiбiн белгiлейдi, және осы талаптардың орындалуына бақылау жасайды;
ядролық материалдарға мемлекеттiк есеп жүргiзедi және оларды сақтау мен пайдалану кезiндегi физикалық қорғаныстың ұйымдастырылуына бақылау жасайды, осы саладағы халықаралық ұйымдармен өзара iс-қимыл тәртiбiн белгiлейдi;
ядролық қаруды таратпау режимiн қамтамасыз ету мен ядролық энергияны қауiпсiз пайдаланумен байланысты қызметтi жүзеге асырады, МАГАТЭ-мен және атом энергиясын бейбiтшiлiк мақсатта пайдалану саласындағы басқа да халықаралық ұйымдармен өзара iс-қимылды жүзеге асырады және үйлестiредi;
ядролық және арнаулы ядролық емес материалдар мен технологиялардың, қос пайдаланыстағы материалдар мен технологиялардың экспорты мен импортына мемлекеттiк бақылауды жүзеге асырады;
авариялық байланысты ұйымдастырады, аварияға қарсы жоспарлауға бақылау жасайды, ядролық және радиациялық авариялар мен авариялық жағдайлар туралы мамандандырылған халықаралық ұйымдармен және басқа мемлекеттердiң қадағалау ұйымдарымен жедел ақпарат алмасады;
реттеу және қадағалау қызметiне қажеттi зерттеу және ғылыми жұмысты жүзеге асырады, осы саладағы халықаралық ынтымақтастыққа қатысады;
атом энергиясын қауiпсiз пайдалану және ядролық қаруды таратпау режимiнiң шарттарын орындау саласындағы Қазақстан Республикасының заңдарын жетiлдiру бойынша нормативтiк құжаттар мен ұсыныстарды әзiрлейдi.
11. Агенттiк әкiмшілiк және қаржылық жағынан қызметi атом энергиясын дамыту мен пайдалануға байланысты өзге атқарушы органдарға, ұйымдарға тәуелсiз.
12. Жыл сайын Агенттiк Қазақстан Республикасының Үкiметiне атом энергиясын пайдалану объектiлерiнiң қауiпсiздiгiнiң жай-күйi мен өз қызметiн жүзеге асыруы туралы есеп бередi.

13. Агентство в соответствии с возложенными на него обязанностями имеет право:
инспектировать и контролировать любую ядерную деятельность и с этой целью иметь доступ в любое место, где такая деятельность ведется, а также производить измерения, необходимые для надзора, брать и получать пробы, устанавливать приборы и оборудование, необходимые для осуществления надзора;
обязать любое юридическое лицо, осуществляющее ядерную деятельность, представлять отчеты по установленной форме, а также другую необходимую информацию и уведомления, вести учетную и оперативную документацию по эксплуатации установки и контролю ядерных материалов;
получать необходимую информацию, включая контракты, планы, их обоснования в части выбора площадки, проектирования, изготовления и модернизации, обеспечения качества ядерной установки и ее сооружений и оборудования или обработки ядерных материалов, радиоактивных отходов;
получать необходимую информацию по экспорту и импорту ядерных и специальных неядерных материалов и ядерных технологий, материалов и технологий двойного использования;
требовать, чтобы ядерное топливо или сооружения и оборудование, планируемые как часть ядерной установки, изготовлялись по согласованию с Агентством, обязать обладателя лицензии предоставлять Агентству возможность достаточного контроля за изготовлением топлива, таких сооружений или оборудования;
обязать лицо, подающее заявку на лицензию, организовать доступ сотрудникам (инспекторам) Агентства в то место, в котором согласно заявке будет осуществляться заявляемая деятельность;
приостанавливать деятельность или ограничивать ее в случае выявления обстоятельств, влекущих за собой непосредственную опасность для персонала, населения или окружающей среды, или, если имеется обоснованная причина подозревать, что деятельность представляет собой такую опасность, до тех пор, пока причина, вызвавшая эти действия, не будет устранена;
применять другие санкции, предусмотренные законодательством, при нарушении нормативных актов, действующих в области использования атомной энергии, или условий лицензий;
вносить предложения по созданию, реорганизации и ликвидации государственных предприятий и иных организаций в области использования атомной энергии.
14. Организации, подконтрольные Агентству, обязаны обеспечивать сотрудников (инспекторов) Агентства временными служебными помещениями, телефонной связью, спецодеждой и защитными средствами на период обследования объектов, а также транспортом для доставки их к месту работы.
III. Организация деятельности Агентства

13. Агенттiктiң өзiне жүктелген мiндеттерге сәйкес мыналарға:
кез келген ядролық қызметтi инспекциялауға және бақылауға және осы мақсатта мұндай қызмет жүргiзiлiп отырған кез келген орынға кiруге, сондай-ақ қадағалау үшiн қажеттi өлшемдердi алуға, сынама жасауға және алуға, қадағалау жүргiзуге қажеттi аспаптар мен жабдықтарды орнатуға;
ядролық қызметтi жүзеге асыратын кез келген заңды тұлғаны белгiленген нысандағы есептердi, сондай-ақ басқа да қажеттi ақпарат пен хабарламаларды беруге, қондырғыны пайдалану мен ядролық материалдарды бақылау жөнiндегi есепке алу және жедел құжаттамаларын жүргiзуге мiндеттеуге;
келiсiм-шарттарды, жоспарларды, алаңды таңдап алу, ядролық қондырғы мен оның ғимараттарын, жабдықтарын жобалауға, жасап шығаруға және жаңартуға, оның сапасын қамтамасыз етуге немесе ядролық материалдарды, радиоактивтердi қалдықтарды қайта өңдеуге қатысты олардың негiздемелерiн қоса алғанда, қажеттi ақпаратты алуға;
ядролық және арнаулы ядролық емес материалдардың, ядролық технологиялардың, қос пайдаланыстағы материалдар мен технологиялардың экспорты мен импорты жөнiндегi қажеттi ақпаратты алуға;
ядролық қондырғының бiр бөлiгi ретiнде жоспарланып отырған ядролық отынның немесе құрылғылар мен жабдықтардың Агенттiкпен келiсе отырып жасалуын талап етуге, лицензиясы бар тұлғаны Агенттiктiң отынның, осындай құрылғылар мен жабдықтардың жасалуына жеткiлiктi бақылау жасауына мүмкiндiк беруге мiндеттеуге;
лицензия алуға өтiнiм берген тұлғаны Агенттiктiң қызметкерлерiне (инспекторларына) өтiнiмге сәйкес өтiнiм берiлген қызмет жүзеге асырылатын орынға кiруiн ұйымдастыруға мiндеттеуге;
персоналға, халыққа немесе қоршаған ортаға тiкелей қауiп төндiретiн жағдайлар анықталғанда немесе егер қызмет осындай қауiп төндiредi деп күмәндануға негiздi себеп бар болса, осы әрекеттердi туғызған себеп жойылғанға дейiн қызметтi уақытша тоқтатуға немесе оны шектеуге;
атом энергиясын пайдалану саласында қолданылатын нормативтiк актiлер немесе лицензия шарттары бұзылған кезде заңдарда көзделген басқа санкцияларды қолдануға;
атом энергиясын пайдалану саласындағы мемлекеттiк кәсiпорындарды құру, қайта ұйымдастыру және тарату жөнiнде ұсыныстар енгiзуге құқығы бар.
14. Агенттiктiң бақылауындағы ұйымдар Агенттiктiң қызметкерлерiн (инспекторларын) объектiлердi тексеру кезеңiне уақытша қызметтiк үй-жайлармен, телефон байланысымен, арнайы киiммен және қорғаныс құралдарымен, сондай-ақ оларды жұмыс орнына апару үшiн көлiкпен қамтамасыз етуге мiндеттi.
III. Агенттiктiң қызметiн ұйымдастыру

15. Агентство возглавляет Директор, назначаемый на должность и освобождаемый от должности Правительством Республики Казахстан по представлению Министра науки - президента Академии наук.
Директор имеет заместителя, который назначается на должность и освобождается от должности Министром науки - президентом Академии наук по представлению Директора Агентства.
16. Директор Агентства организует и руководит работой Агентства
и несет персональную ответственность за выполнение возложенных на
Агентство задач и осуществление им своих функций.
17. В этих целях Директор Агентства:
распределяет обязанности между заместителем и руководителями
структурных подразделений Агентства;
назначает на должность и освобождает от должности работников
Агентства;
принимает решения о поощрении работников Агентства и наложении
на них дисциплинарных взысканий;
в пределах своей компетенции издает приказы;
утверждает положения о структурных подразделениях Агентства и
его территориальных органах;
в пределах своей компетенции представляет Агентство в государственных органах и организациях в соответствии с действующим законодательством.
18. Ликвидация и реорганизация Агентства осуществляется в установленном законодательством порядке.

15. Агенттiктi Ғылым министрi - Ғылым академиясы президентiнiң ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Үкiметi қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын Директор басқарады.
Директордың Агенттiк Директорының ұсынуы бойынша Ғылым министрi - ғылым академиясының президентi қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын орынбасары болады.
16. Агенттiк Директоры Агенттiктiң жұмысын ұйымдастырады және оған басшылық жасайды және агенттiкке жүктелген мiндеттердiң орындалуы мен оның өз функцияларын жүзеге асыруына жеке жауап бередi.
17. Осы мақсаттарда Директор:
орынбасары мен агенттiктiң құрылымдық бөлiмшелерi басшыларының арасында мiндеттердi бөледi;
Агенттiк қызметкерлерiн қызмет тағайындайды және қызметтен босатады;
Агенттiк қызметкерлерiн көтермелеу және оларға тәртiптiк жаза қолдану туралы шешiмдер қабылдайды;
өз құзыретiнiң шегiнде бұйрықтар шығарады;
Агенттiктiң құрылымдық бөлiмшелерi мен оның аумақтық органдары туралы ережелердi бекiтедi;
қолданылып жүрген заңдарға сәйкес өз құзыретiнiң шегiнде мемлекеттiк органдар мен ұйымдарда Агенттiктi бiлдiредi.
18. Агенттiктi тарату мен қайта ұйымдастыру заңдарда белгiленген тәртiппен жүзеге асырылады.