О дополнительных мерах по стабилизации деятельности фосфорных предприятий Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 ноября 1997 г. N 1555
В целях стабилизации деятельности фосфорных предприятий, восстановления производства, обеспечения дальнейшего развития фосфорной отрасли и решения проблем в социальной сфере Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Министерству энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан в трехдневный срок внести предложения в Департамент управления государственным имуществом и активами Министерства финансов Республики Казахстан по кандидатурам президента и членов правления открытого акционерного общества "Казфосфор".
Департаменту управления государственным имуществом и активами Министерства финансов Республики Казахстан в установленном порядке внести на общее собрание акционеров открытого акционерного общества "Казфосфор" предложенные кандидатуры президента и членов правления для их избрания.
2. Согласиться с предложением акционерных обществ "Народный Банк", "Банк "ТуранАлем" и "Казкоммерцбанк":
об образовании консорциума для финансирования открытого акционерного общества "Казфосфор" и осуществления контроля за целевым использованием кредитных средств;
об открытии кредитной линии в размере до 60 (шестидесяти) миллионов долларов США на финансирование акционерного общества "Казфосфор";
о проведении в трехмесячный срок аудита и подготовке технико-экономического обоснования развития открытого акционерного общества "Казфосфор".
3. Департаменту управления государственным имуществом и активами Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательстве порядке в качестве обеспечения исполнения обязательств открытого акционерного общества "Казфосфор" по выделяемым кредитам передать на эквивалентной основе в залог консорциуму указанных банков части государственных пакетов акций акционерных обществ "Казахтелеком", "Мангистаумунайгаз", "Актобемунайгаз".
4. Рекомендовать Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам в недельный срок осуществить регистрацию эмиссии акций открытого акционерного общества "Казфосфор".
5. Налоговому комитету Министерства финансов Республики Казахстан рассмотреть заявление открытого акционерного общества "Казфосфор" о продлении на год уплаты налога на операции с ценными бумагами за эмиссию акций.
6. Государственному республиканскому предприятию "Казакстан темир жолы" обеспечить своевременное оформление и транспортировку грузов предприятий и структурных подразделений открытого акционерного общества "Казфосфор" ("Таразфосфор", "Завод минеральных удобрений", "Фосфор", "Химтранс"), дочерних акционерных обществ "Фосфорит", "Шымкентфосфор" при условии исполнения текущих платежей.

Қазақстан Республикасы фосфор кәсiпорындарының қызметiн тұрақтандыру жөнiндегi қосымша шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысы 1997 жылғы 12 қарашадағы N 1555
Фосфор кәсiпорындарының қызметiн тұрақтандыру, өндiрiстi қалпына келтiру, фосфор саласын одан әрi дамытуды қамтамасыз ету және әлеуметтiк саладағы проблемаларды шешу мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының Энергетика, индустрия және сауда министрлiгi үш күндiк мерзiм iшiнде Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Мемлекеттiк мүлiк пен активтердi басқару департаментiне "Қазфосфор" ашық акционерлiк қоғамы президентi мен басқарма мүшелерiнiң кандидатуралары жөнiнде ұсыныс енгiзсiн.
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Мемлекеттiк мүлiк пен активтердi басқару департаментi белгiленген тәртiппен "Қазфосфор" ашық акционерлiк қоғамы акционерлерiнiң жалпы жиналысына оларды сайлау үшiн президент пен басқарма мүшелерiнiң ұсынылған кандидатураларын енгiзсiн.
2. "Халықтық банк", "ТұранӘлембанк" және "Қазкоммерцбанк" акционерлiк қоғамдарының:
"Қазфосфор" ашық акционерлiк қоғамын қаржыландыру және несиелiк қаражаттың мақсатты пайдаланылуына бақылауды жүзеге асыру үшiн консорциум құру туралы;
"Қазфосфор" ашық акционерлiк қоғамын қаржыландыруға 60 (алпыс) миллион АҚШ доллары мөлшерiнде несиелiк желi ашу туралы;
үш айлық мерзiм iшiнде аудит өткiзу және "Қазфосфор" ашық акционерлiк қоғамын дамытудың техникалық-экономикалық негiзiн дайындау туралы ұсыныстарына келiсiм берiлсiн.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Мемлекеттiк мүлiк пен активтердi басқару департаментi заңдарда белгiленген тәртiппен "Қазфосфор" ашық акционерлiк қоғамының бөлiнген несиелер жөнiндегi мiндеттемелерiн атқаруын қамтамасыз ету ретiнде бара-бар негiзде көрсетiлген банктердiң консорциумына "Қазақтелеком", "Маңғыстаумұнайгаз", "Ақтөбемұнайгаз" акционерлiк қоғамдарының акциялары мемлекеттiк пакеттерiнiң бiр бөлiгiн кепiлге берсiн.
4. Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясына "Қазфосфор" ашық акционерлiк қоғамы акцияларының эмиссиясын тiркеудi жүзеге асыру ұсынылсын.
5. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Салық комитетi "Қазфосфор" ашық акционерлiк қоғамының акциялардың эмиссиясы үшiн бағалы қағаздармен операцияларға салық төлеудi бiр жылға ұзарту туралы өтiнiшiн қарасын.
6. "Қазақстан темiр жолы" мемлекеттiк республикалық кәсiпорны ағымдағы төлемдердi атқаруы шартымен "Қазфосфор" ашық акционерлiк қоғамының кәсiпорындары мен құрылымдық бөлiмшелерiнiң ("Таразфосфор", "Минералдық тыңайтқыштар заводы", "Фосфор", "Химкөлiк"), "Фосфорит", "Шымкентфосфор" еншiлес акционерлiк қоғамдарының жүктерiн уақтылы ресiмдеудi және тасымалдауды қамтамасыз етсiн.

7. Министерству энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан, Государственному комитету Республики Казахстан по инвестициям в установленном законодательством порядке переоформить лицензии и другие правоустанавливающие документы акционерных обществ "Нодфос", "Каратау", "Суперфосфатный завод", Фосфор" на открытое акционерное общество "Казфосфор", дочерние акционерные общества "Фосфорит", "Шымкентфосфор".
8. Государственному комитету Республики Казахстан по инвестициям в установленном законодательством порядке в месячный срок завершить оформление лицензий открытого акционерного общества "Казфосфор" на право пользования техногенными месторождениями и фосфорными отвалами, включая отвалы фосмелочи акционерного общества "Фосфор", а также отозвать ранее выданные лицензии.
9. Министерству внутренних дел Республики Казахстан
организовать усиленную охрану территорий сырьевой базы и
промышленных предприятий открытого акционерного общества
"Казфосфор".
10. Утвердить правительственную комиссию для координации и
контроля по исполнению настоящего постановления в составе согласно
приложению.
11. Акимам Жамбылской и Южно-Казахстанской областей принять
меры по оказанию содействия в обеспечении стабильной работы
открытого акционерного общества "Казфосфор".
12. Министерству юстиции Республики Казахстан в месячный срок
внести предложения в Правительство Республики Казахстан о приведении
ранее принятых правительственных актов в соответствие с настоящим
постановлением.
13. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить
на Министра энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан
Жабагина А.А.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Приложение
к постановлению Правительства Республики Казахстан от 12 ноября 1997 г. N 1555
Состав правительственной комиссии
Жабагин А.А.             - Министр энергетики, индустрии и
торговли Республики Казахстан,
председатель
Савченко А.Г.            - первый заместитель акима Жамбылской
области
Иванов В.М.              - заместитель Председателя Налогового
комитета Министерства финансов
Республики Казахстан
Орумбаев С.Т.            - заместитель начальника департамента
Комитета национальной безопасности
Республики Казахстан (по
согласованию)
Мадиев Б.М.              - начальник Управления индивидуальных
проектов Департамента управления
государственным имуществом и активами
Министерства финансов Республики
Казахстан
Ажиханов С.Д.            - начальник отдела Генеральной
Прокуратуры Республики Казахстан (по
согласованию)
Даулбаев А.К.            - вице-Министр юстиции
Мырзахметов А.           - первый заместитель генерального
директора РГП "Казакстан темiр жолы"
Масимов К.               - председатель правления открытого
акционерного общества "Народный Банк"
Шукеев У.Е.              - председатель правления акционерного
общества "Банк ТуранАлем"
Фельд Е.Д.               - заместитель председателя правления
открытого акционерного общества
"Казкоммерцбанк"

7. Қазақстан Республикасының Энергетика, индустрия және сауда министрлiгi, Қазақстан Республикасының Инвестициялар жөнiндегi мемлекеттiк комитетi заңдарда белгiленген тәртiппен "Нодфос", "Қаратау", "Суперфосфат заводы", "Фосфор" акционерлiк қоғамдарының лицензиялары мен басқа да құқығын белгiлейтiн құжаттарын "Қазфосфор" ашық акционерлiк қоғамына, "Фосфорит", "Шымкентфосфор" еншiлес акционерлiк қоғамдарына қайта ресiмдесiн.
8. Қазақстан Республикасының Инвестициялар жөнiндегi мемлекеттiк комитетi заңдарда белгiленген тәртiппен бiр айлық мерзiм iшiнде "Қазфосфор" ашық акционерлiк қоғамының "Фосфор" акционерлiк қоғамының фосұсақтар үйiндiлерiн қоса алғандағы техногендiк кен орындары мен фосфор жыныстарын пайдалану құқығына арналған лицензияларын ресiмдеудi аяқтасын, сондай-ақ бұрын берiлген лицензияларды керi қайтарып алсын.
9. Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгi "Қазфосфор" ашық акционерлiк қоғамының шикiзат базасы мен өнеркәсiптiк кәсiпорындарының аумақтарын күшейтiлген күзетудi ұйымдастырсын.
10. Осы қаулыны атқару жөнiнде үйлестiру және бақылау үшiн қосымшаға сәйкес құрамда үкiмет комиссиясы бекiтiлсiн.
11. Жамбыл және Оңтүстiк Қазақстан облыстарының әкiмдерi
"Қазфосфор" ашық акционерлiк қоғамының тұрақты жұмысын қамтамасыз
етуге жәрдем көрсету жөнiнде шаралар қабылдасын.
12. Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгi бiр айлық мерзiм
iшiнде Қазақстан Республикасының Үкiметiне бұрын қабылданған Үкiмет
актiлерiн осы қаулыға сәйкес келтiру туралы ұсыныс енгiзсiн.
13. Осы қаулының атқарылуына бақылау жасау Қазақстан
Республикасының Энергетика, индустрия және сауда министрi
А.Ә.Жабагинге жүктелсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 12 қарашадағы
N 1555 қаулысына
қосымша
Үкiмет комиссиясының құрамы
А.Ә.Жабагин                - Қазақстан Республикасының
Энергетика, индустрия және
сауда министрi, төраға
А.Г.Савченко               - Жамбыл облысы әкiмiнiң
бiрiншi орынбасары
В.М.Иванов                 - Қазақстан Республикасы Қаржы
министрлiгiнiң Салық комитетi
төрағасының орынбасары
С.Т.Орымбаев               - Қазақстан Республикасы Ұлттық
қауiпсiздiк комитетiнiң
департаментi бастығының
орынбасары (келiсiм бойынша)
Б.М.Мәдиев                 - Қазақстан Республикасы Қаржы
министрлiгiнiң Мемлекеттiк мүлiк
пен активтердi басқару департаментi
Жеке жобалар басқармасының бастығы
С.Д.Әжiханов               - Қазақстан Республикасы Бас
Прокуратурасының бөлiм бастығы
/келiсiм бойынша/
А.Қ.Дауылбаев              - Әдiлет вице-министрi
А.Мырзахметов              - "Қазақстан темiр жолы" РМК бас
директорының бiрiншi орынбасары
К.Мәсiмов                  - "Халықтық банк" ашық акционерлiк
қоғамы басқармасының төрағасы
Ө.Е.Шүкеев                 - "ТұранӘлембанк" акционерлiк
қоғамы басқармасының төрағасы
Е.Д.Фельд                  - "Қазкоммерцбанк" ашық акционерлiк
қоғамының басқармасы төрағасының
орынбасары