Республики Казахстан от 10 июня 1996 г.           Центральный
N 721)                                            государственный
архив
17. Провести научно-практическую        III квартал   Министерство
конференцию "Шелковый путь и        1998 года     науки-Академия
и Казахстан" с изданием ее          г.Алматы      наук,
материалов (во исполнение пункта                  Министерство
6 Постановления Правительства                     образования,
Республики Казахстан от 7 июля                    культуры и
1997 г. N 1067)                                   здравоохранения,
Национальная
компания
Республики
Казахстан
"Шелковый путь"
18. Организовать научное и научно-      в течение     Министерство
организационное, методическое       года          науки-Академия
обеспечение юбилеев Тараза,                       наук,
Туркестана, 500-летия Мухаммеда                   Министерство
Хайдара Дулати, 270-летия Анрахайской             образования,
битвы, 550-летия Казахского ханства,              культуры и
1300-летие Коркута                                здравоохранения,
Центральный
государственный
архив
19. Создать единую методику             I квартал     Министерство
фронтального этнокультурного        1998 года     науки-Академия
обследования Казахстана                           наук,
Министерство
образования,
культуры и
здравоохранения
20. Провести фронтальное этнокультурное  в течение    Министерство
обследование Казахстана              года         науки-Академия
наук,
Министерство
образования,
культуры и
здравоохранения,
Центральный
государственный
архив,
аппараты
акимов областей
и гг.Акмолы
и Алматы
21. Организовать научные экспедиции в                 Министерство
зарубежные страны МНР, Россию,       //           науки-Академия
Узбекистан, Туркменистан, Иран                    наук, МИД
для сбора материала по казахскому
фольклору, этнографии и истории
22. Организовать научные                II-III        Министерство
историко-этнологические             кварталы      науки-Академия
экспедиции в Кызылординскую,        1998 года     наук, МИД
Шымкентскую области; Бухарскую,
Джизакскую, Ташкентскую области
и Каракалпакстан Республики
Узбекистан
23. Подготовить и сформировать в        в течение     Министерство
4 томах этнолингвистический         года          науки-Академия
словарь "Казахи в мире родного                    наук
языка", "Словарь казахского языка"
24. Организовать археологические        II-III кварталы
экспедиции по исследованию          1998 года        То же
памятников эпохи первых государств
на территории Казахстана-Саков,
Гуннов, Усуней, Канглый, Западного
Тюркского, Тюргешского, Карлукского,
Кимакского, Огузского каганатов
Караханского государства,
Дешт-и-Кыпчака, Золотой Орды,
Джучиева улуса и Казахского ханства
25. Организовать научную экспедицию по    II квартал
проблеме "Средневековые памятники и   1998 года      То же
рукописи Туркестанского региона:
палеографический и текстологический
анализ"
26. Обеспечить выезд за рубеж           в течение     Министерство
специалистов для работы в           года          науки-Академия
архивах с фондами, содержащими                    наук, МИД,
сведения по истории и культуре                    Центральный
Казахстана                                        государственный
архив
27. Создать научный совет по историческим I квартал   Министерство
знаниям как консультативный орган     1998 года   информации и
при Министерстве информации и                     общественного
общественного согласия, призванный                согласия,
формировать Государственную программу             Министерство
издания литературы по истории                     науки-Академия
Казахстана и стран Центральной Азии,              наук
всемирной истории, учебников, учебных
пособий, хрестоматий и учебных программ
28. Создать новый журнал Министерства    I квартал    Министерство
науки-Академии наук Республики       1998 года    науки-Академия
Казахстан "Отечественная история"                 наук,
периодичностью 6 номеров в год                    Министерство
информации и
общественного
согласия,
Центральный
государственный
архив
29. Возобновить НИР по подготовке Свода  II квартал   Министерство
памятников истории и культуры        1998 года    науки-Академия
Казахстана                                        наук,
Министерство
информации и
общественного
согласия
III. Культурно-образовательные мероприятия
30. Реализовать проекты по созданию:   в течение года Министерство
базы данных "Историко-культурное                  образования,
наследие Казахстана";                             культуры и
культурно-информационного центра                  здравоохранения,
"Национальное наследие в Интернет";
культурно-рекреационной среды в зоне              Минэкологии и
экологического бедствия в контексте               природных
сохранения историко-культурного                   ресурсов
пространства, с учетом перспектив
развития региона
31. Организовать:                       IV квартал    Министерство

Үкiметiнiң 1996 жылғы 10 маусымдағы              мемлекеттiк
N 721
P960721_
қаулысының 8-тармағын             архив
орындау үшiн)
17   "Жiбек жолы және Қазақстан" ғылыми-    1998     Ғылым министр.
практикалық конференциясын өткiзу      жылдың   лiгi - Ғылым
және оның материалдарын басып шығару   III      академиясы,
(Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң     тоқсаны  Бiлiм, мәдениет
1997 жылғы 7 шiлдедегi N 1067
P971067_
және денсаулық
қаулысының 6-тармағын орындау үшiн)             сақтау министр.
лiгi, "Жiбек
жолы" ұлттық
компаниясы
18   Тараз, Түркiстан мерейтойларын,        жыл      Ғылым министр.
Мұхамед Хайдар Дулатидiң 500           бойы     лiгi - Ғылым
жылдығын, Аңырақай шайқасының 270               академиясы,
жылдығын, Қазақ хандығының 550                  Бiлiм, мәдениет
жылдығын, Қорқыттың 1300 жылдығын               және денсаулық
ғылыми және ғылыми-ұйымдастырушылық,            сақтау министр.
әдiстемелiк жағынан қамтамасыз етудi            лiгi, Орталық
ұйымдастыру                                     мемлекеттiк
архив
19   Қазақстанның тұрмыс, салт, мәдениет    1998     Ғылым министр.
ерекшелiктерiнiң ауқымды зерттелуiнiң  жылдың   лiгi - Ғылым
бiрыңғай әдiстемесiн жасау             I        академиясы,
тоқсаны  Бiлiм, мәдениет
және денсаулық
сақтау
министрлiгi
20   Қазақстанның тұрмыс, салт, мәдениет    жыл      Ғылым министр.
ерекшелiктерiн кең ауқымды зерттеу     бойы     лiгi - Ғылым
академиясы,
Бiлiм, мәдениет
және денсаулық
сақтау
министрлiгi,
Орталық мемле.
кеттiк архив,
Облыстардың және
Ақмола, Алматы
қалалары әкiм.
дерiнiң аппарат.
тары
21   Қазақ фольклоры, этнографиясы мен       //      Ғылым министр.
тарихы жөнiнде материалдар жинау                лiгi - Ғылым
үшiн Монғолия, Ресей, Өзбекстан,                академиясы,
Түркменстан, Иран елдерiне ғылыми               Сыртқы iстер
экспедициялар ұйымдастыру                       министрлiгi
22   Қызылорда, Оңтүстiк Қазақстан          1998     Ғылым министр.
облыстарына; Өзбекстан Республикасының жылдың   лiгi - Ғылым
Бұхара, Жызақ, Ташкент облыстарына     II-III   академиясы,
және Қарақалпақстанға ғылыми-тарихи    тоқсан.  Сыртқы iстер
экспедициялар ұйымдастыру              дары     министрлiгi
23   "Қазақтар ана тiлiнiң әлемiнде" атты 4   Жыл    Ғылым министр.
томдық этнолингвистiк сөздiк, "Қазақ     бойы   лiгi - Ғылым
тiлiнiң сөздiгiн" әзiрлеу және                  академиясы
қалыптастыру
24   Қазақстан аумағындағы алғашқы          1998     Бұл да сол
мемлекеттер - Сақтар, Ғұндар,          жылдың
Үйсiндер, Қаңлылар, Қарахан мемлеке.   II-III
тiнiң Батыс Түркi, Түркеш, Қарлұқ,     тоқсан.
Қимақ, Оғыз қағанаттары, Дештi-        дары
Қыпшақ, Алтын Орда, Жошы ұлысы және
Қазақ хандығы дәуiрiндегi ескерт.
кiштердi зерттеу жөнiнде археоло.
гиялық экспедициялар ұйымдастыру
25   "Түркiстан аймағының орта ғасырдағы    1998      Бұл да сол
ескерткiштерi мен қолжазбалары:        жылдың
палеографиялық және текстологиялық     II
талдау" проблемасы бойынша ғылыми      тоқсаны
экспедиция ұйымдастыру
26   Қазақстанның тарихы мен мәдениетi      жыл       Ғылым министр.
жөнiндегi мәлiметтер сақталған         бойы      лiгi - Ғылым
қорлары бар архивтерде жұмыс iстеу               академиясы,
үшiн мамандардың шет елдерге                     Сыртқы iстер
шығуын қамтамасыз ету                            министрлiгi,
Орталық мемле.
кеттiк архив
27   Ақпарат және қоғамдық келiсiм          1998      Ақпарат және
министрлiгi жанынан Қазақстан және     жылдың    қоғамдық келiсiм
Орталық Азия елдерiнiң тарихы,         I         министрлiгi,
бүкiләлемдiк тарих, оқулықтар,         тоқсаны   Ғылым министр.
оқу құралдары, хрестоматиялар мен                лiгi - Ғылым
оқу бағдарламалары бойынша әдебиеттер            академиясы
шығарудың мемлекеттiк бағдарламасын
қалыптастыруға бейiмделген консуль.
тативтiк орган сияқты Тарихи
бiлiмдер жөнiндегi ғылыми кеңес құру
28   Қазақстан Республикасы Ғылым           1998      Ғылым министр.
министрлiгi - Ғылым академиясының      жылдың    лiгi - Ғылым
жылына 6 саны шығатын "Отан тарихы"    I         академиясы,
жаңа журналын ашу                      тоқсаны   Ақпарат және
қоғамдық келiсiм
министрлiгi,
Орталық мемле.
кеттiк архив
29   Қазақстанның тарих және мәдениет       1998      Ғылым министр.
ескерткiштерi жиынтығын дайындау       жылдың    лiгi - Ғылым
жөнiндегi ғылыми-зерттеу жұмыстарын    II        академиясы,
қайта жаңғырту                         тоқсаны   Ақпарат және
қоғамдық келiсiм
министрлiгi
III. Мәдениет-бiлiм беру шаралары
30   "Қазақстанның тарихи-мәдени мұрасы"    Жыл       Бiлiм, мәдениет
деректер базасын;                      бойы      және денсаулық
"Интернеттегi ұлттық мұра" мәдени                сақтау министр.
ақпарат орталығын;                               лiгi, Экология
экологиялық апат аймағында аймақ                 және табиғи
дамуының перспективаларын есепке                 ресурстар
ала отырып, тарихи-мәдени кеңiстiктi             министрлiгi
сақтап қалуға орайластырып
мәдени-рекреациялық ортаны құру
жөнiндегi жобаларды iске асыру
31   Мыналарды ұйымдастыру:                 1998      Бiлiм, мәдениет

1) конкурс "Тарихи, мэдени улттык   1998 года     образования,
казына - мурагерлерге" по номинациям:             культуры и
за лучшее драматургическое                        здравоохранения
произведение:
за лучшее сценическое воплощение:
за лучшее музыкальное произведение:
за лучший фильм:
за лучшее произведение живописи и
скульптуры.
2) конкурс на лучшую публикацию
материалов по сохранению и развитию
историко-культурной памяти
32. Провести научно-практическую        первое        Министерство
конференцию и выставки по           полугодие     образования,
национальной истории в экспозициях                культуры и
музеев и архивов Казахстана                       здравоохранения,
Центральный
государственный
архив
Оформить историко-этнографическую   II квартал    Министерство
экспозицию в Акмолинском областном  1998 года     образования,
краеведческом музее                               культуры и
здравоохранения,
акимы
Акмолинской
области и
г.Акмолы
Организовать в Государственном музее III квартал  Министерство
искусств им. Кастеева выставки       1998 года    образования,
"История Казахстана в произведениях               культуры и
художников"                                       здравоохранения
33. Обеспечить реализацию Государственной  в течение  Министерство
программы "Возрождение исторических    года       образования,
центров Шелкового пути, сохранение и              культуры и
преемственное развитие культурного                здравоохранения,
наследия тюркоязычных государств,                 Национальная
создание инфраструктуры туризма"                  компания
"Шелковый путь"
34. Организовать работу по реставрации:               Министерство
мавзолеев Алаша-Хана и Жошы-Хана в       //       образования,
Карагандинской области, скальной                  культуры и
мечети Бекет-Ата в Мангистауской                  здравоохранения,
области;                                          акимы
Карагандинской,
Мангистауской и
Южно-
Казахстанской
областей
- мавзолея Ходжи Ахмеда Ясави, других
исторических объектов в охранной зоне
заповедника-музея "Азрет-Султан" в
г.Туркестане
35. Подготовить Свод памятников истории и             Министерство
культуры Жамбылской области               //      образования,
культуры и
здравоохранения,
аким Жамбылской
области
36. Выпустить художественные и                //      Министерство
документальные фильмы, посвященные                образования,
Году народного единства и национальной            культуры и
истории                                           здравоохранения
37. Провести Международный фестиваль     III квартал  То же
"Голоса истории", посвященный        1998 года
1500-летию г.Туркестана
38. Подготовить и провести мероприятия,  в течение    Министерство
посвященные 175-летию Курмангазы     года         образования,
Сагырбаева                                        культуры и
здравоохранения
совместно с МИД
и акимом
Атырауской
области
39. Подготовить и провести мероприятия,               Министерство
посвященные 125-летию А.Байтурсынова     //       образования,
культуры и
здравоохранения,
Министерство
науки-Академия
наук, аким
Костанайской
области
40. Подготовить и провести Республиканский            То же
музыкальный фестиваль "Наша Родина -     //
Казахстан"
41. Издать календарь памятных дат       I квартал     Министерство
истории и культуры Казахстана       1998 года     науки-Академия
на 1998-2003 годы                                 наук,
Министерство
информации и
общественного
согласия,
Центральный
государственный
архив,
Министерство
образования,
культуры и
здравоохранения
42. Подготовить к изданию и выпустить:    II-III         То же
книжную серию "Школьная библиотека";  кварталы
"Мое Отечество - Казахстан";          1998 года
словарь-справочник "Географические
названия Казахстана",
учебно-методические и наглядные
пособия по истории религии, истории
Казахстана, истории казахской музыки
и казахского театра; Энциклопедию
народов Казахстана;
учебные наглядные плакаты "Человек и
общество", "Портретная галерея - сыны
Отечества"
43. Подготовить к изданию:                                То же
Энциклопедию "Казак мадениети" в      II квартал
3 томах; "Казактар - Казахи"          1998 года
- популярный справочник на казахском
и русском языках в 9 томах;
книгу Х.А.Ясави "Дивани Хикметтер"
на казахском языке;                   III квартал
Атлас народов Казахстана и Атлас      1998 года
истории Казахстана
IV. Правовое обеспечение
44. Правовой анализ исторического         Постоянно   Министерство
процесса и перспектив                             юстиции
развития Казахстана
45. Правовое обеспечение                     //       То же
деятельности Госкомиссии по
проведению Года народного
единства и национальной
истории
46. Регулирование правовых вопросов,                  То же
возникающих при восстановлении          //
исторической действительности.
Оказание помощи в правовой
оценке национальной истории
Казахстана
47. Организация работы по правовой
реабилитации исторических               //        То же
деятелей Казахстана

1) "Тарихи, мәдени ұлттық қазына -     жылдың    және денсаулық
мұрагерлерге" конкурсын мынандай       IV        сақтау министр.
атаулар бойынша:                       тоқсаны   лiгi
үздiк драматургиялық шығарма үшiн;
үздiк сахналық бейне үшiн;
үздiк музыкалық шығарма үшiн;
үздiк фильм үшiн;
үздiк бейнелеу өнерi және мүсiн
шығармалары үшiн.
2) тарихи-мәдени естелiктi сақтау
мен дамыту жөнiндегi үздiк
материалдарды жариялау конкурсы
32   Қазақстан мұражайлары мен
архивтерiнiң экспозицияларында         бiрiншi   Бiлiм, мәдениет
ұлттық тарих жөнiнде ғылыми-           жарты     және денсаулық
практикалық конференциялар мен         жылдық    сақтау министр.
көрмелер өткiзу                                  лiгi, Орталық
мемлекеттiк
архив
Ақмола облыстық өлкетану мұражайында   1998      Бiлiм, мәдениет
тарихи-этнографиялық экспозиция        жылдың    және денсаулық
безендiру                              II        министрлiгi,
тоқсаны   Ақмола облысы.
ның және Ақмола
қаласының
әкiмдерi
Ә.Қастеев атындағы мемлекеттiк өнер    1998      Бiлiм, мәдениет
мұражайында "Суретшiлер шығарма.       жылдың    және денсаулық
ларындағы Қазақстан тарихы" көрмесiн   III       сақтау министр.
ұйымдастыру                            тоқсаны   лiгi
33   "Жiбек жолы тарихи орталықтарының      Жыл       Бiлiм, мәдениет
қайта өрлеуi, түркi тiлдес мемлекет.   бойы      және денсаулық
тердiң мәдени мұрасын сақтау және                сақтау министр.
сабақтастықпен дамыту, туризм                    лiгi, "Жiбек
инфрақұрылымын жасау" мемлекеттiк                жолы" ұлттық
бағдарламасының iске асырылуын                   компаниясы
қамтамасыз ету
34   Қарағанды облысындағы Алаша Хан         //       Бiлiм, мәдениет
мен Жошы Хан кесенелерiн; Маңғыстау              және денсаулық
облысындағы Бекет Ата жартасты                   сақтау министр.
мешітiн; Қожа Ахмет Яссауи                       лiгi, Қарағанды,
кесенесiн, Түркiстан қаласындағы                 Маңғыстау және
"Әзiрет Сұлтан" қорық мұражайының                Оңтүстiк
қорғалатын аймағында басқа да                    Қазақстан
тарихи объектiлердi жаңғырту                     облыстарының
жөнiндегi жұмысты ұйымдастыру                    әкiмдерi
35   Жамбыл облысының тарих және             //       Бiлiм, мәдениет
мәдениет ескерткiштерiнiң жиынтығын              және денсаулық
әзiрлеу                                          сақтау
министрлiгi,
Жамбыл облысы.
ның әкiмi
36   Халық бiрлiгi мен ұлттық тарих          //       Бiлiм, мәдениет
жылына арналған көркем және деректi              және денсаулық
фильмдер шығару                                  сақтау министр.
лiгi
37   Түркiстан қаласының 1500 жылдығына     1998      Бұл да сол
арналған "Тарих даусы" халықаралық     жылдың
фестивалiн өткiзу                      III
тоқсаны
38   Құрманғазы Сағырбаевтың 175-жылдығына    жыл     Бiлiм, мәдениет
арналған шараларды әзiрлеу және өткiзу   бойы    және денсаулық
сақтау министр.
лiгi, Сыртқы
iстер министр.
лiгiмен және
Атырау облы.
сының әкiмiмен
бiрлесе отырып
39   А.Байтұрсыновтың 125 жылдығына           //      Бiлiм, мәдениет
арналған шараларды әзiрлеу                       және денсаулық
сақтау министр.
лiгi, Ғылым
министрлiгi -
Ғылым акаде.
миясы, Қостанай
облысының әкiмi
40   "Отанымыз - Қазақстан" республикалық     //      Бұл да сол
музыкалық-фестивалiн әзiрлеу және
өткiзу
41   1998-2003 жылдарға арналған Қазақстан  1998      Ғылым министр.
тарихы мен мәдениетiнiң атаулы         жылдың    лiгi - Ғылым
күндерiнiң күнтiзбесiн шығару          I         академиясы,
тоқсаны   Ақпарат және
қоғамдық келiсiм
министрлiгi,
Орталық мемле.
кеттiк архив,
Бiлiм, мәдениет
және денсаулық
сақтау министр.
лiгi
42   "Мектеп кiтапханасы", "Менiң Отаным -  1998      Бұл да сол
Қазақстан" кiтап сериясын,             жылдың
"Қазақстанның жағрафиялық атаулары"    II-III
анықтама сөздiгiн; дiн тарихы,         тоқсан.
Қазақстан тарихы, қазақ музыкасы       дары
мен қазақ театрының тарихы бойынша
оқу-әдiстемелiк және көрнекi
құралдарды; Қазақстан халықтарының
энциклопедиясын; "Адам және қоғам",
"Отан ұлдары-портрет галереясы" оқу
көрнекi плакаттарын баспаға әзiрлеу
және шығару
43   3 томдық "Қазақ мәдениетi" энцикло.    1998      Бұл да сол
педиясын; 9 томдық "Қазақтар -         жылдың
Казахи" қазақ және орыс тiлдерiндегi   III
көпшiлiк анықтамалығын; қазақ          тоқсаны
тiлiнде Қ.А.Яссауидiң "Диуани хикмет"
кiтабын; Қазақстан халықтарының
атласын және Қазақстан тарихының
атласын баспаға әзiрлеу
IV. ҚҰҚЫҚТЫҚ ЖАҒЫНАН
ҚАМТАМАСЫЗ ЕТУ
44   Қазақстан дамуының тарихи процесi      Тұрақты   Әдiлет
мен перспективаларын құқықтық талдау   түрде     министрлiгi
45   Халық бiрлiгi мен ұлттық тарих жылын     //      Бұл да сол
өткiзу жөнiндегi мемлекеттiк комис.
сиясының қызметiн құқықтық-жағынан
қамтамасыз ету
46   Тарихи шындықты қалпына келтiру          //      Бұл да сол
барысында пайда болатын құқықтық
мәселелердi реттеу Қазақстанның
ұлттық тарихын құқықтық бағалауға
көмек көрсету
47   Қазақстанның тарихи қайраткерлерiн       //      Бұл да сол
құқықтық ақтау жөнiндегi жұмыстарды
ұйымдастыру