Об утверждении Порядка государственной регистрации начинающихся, продолжающихся и законченных научно-исследовательских, опытно-конструкторских и проектно-технологических работ, содержащих сведения, составляющие государственные секреты, проводимых в Республике Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 11 марта 1998 года N 198
Сноска. Заголовок с изменениями - постановлением Правительства РК от 31 августа 2004 года N 921 .
По тексту слова "закрытые научно-исследовательские, опытно-конструкторские и проектно-технологические работы" заменены словами "научно-исследовательские, опытно-конструкторские и проектно-технологические работы, содержащие сведения, составляющие государственные секреты" в соответствующих падежах - постановлением Правительства РК от 31 августа 2004 года N 921 .
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О защите государственных секретов Республики Казахстан" и в целях организации обмена научно-технической информацией, анализа научно-технического потенциала страны, создания фондов специнформации на основе выполняемых в Республике Казахстан научно-исследовательских, опытно-конструкторских и проектно-технологических работ, исключения дублирования исследований и разработок Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Порядок государственной регистрации начинающихся, продолжающихся и законченных научно-исследовательских, опытно-конструкторских и проектно-технологических работ, содержащих сведения, составляющие государственные секреты, проводимых в Республике Казахстан (далее - Порядок).
2. Министерству науки - Академии наук Республики Казахстан в месячный срок разработать и утвердить необходимые для реализации Порядка инструктивно-методические документы, обеспечить создание Государственного фонда информационных документов о научно-исследовательских, опытно-конструкторских и проектно-технологических работах, содержащих сведения, составляющие государственные секреты и контроль за своевременным представлением организациями-исполнителями сведений о ведущихся и завершенных научно-исследовательских, опытно-конструкторских и проектно-технологических работах, содержащих сведения, составляющие государственные секреты.
3. Министерствам, ведомствам и организациям республики, выполняющим научно-исследовательские, опытно-конструкторские и проектно-технологические работы, содержащие сведения, составляющие государственные секреты, начиная с февраля 1998 года обеспечить представление необходимых документов в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Национальный центр научно-технической информации Республики Казахстан" Министерства образования и науки Республики Казахстан для регистрации научно-исследовательских, опытно-конструкторских и проектно-технологических работ, содержащих сведения, составляющие государственные секреты. <*>
Сноска. В пункт 3 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 20 сентября 2005 г. N 929 .

Қазақстан Республикасында жүргiзiлетiн, басталған, жалғастырылып жатқан және аяқталған мемлекеттiк құпиялардан тұратын мәлiметтерi бар ғылыми-зерттеу, тәжiрибе-конструкторлық және жобалау-технологиялық жұмыстарды мемлекеттiк тiркеудiң тәртiбiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1998 жылғы 11 наурыздағы N 198
Ескерту. Тақырыбы мен мәтінінде "жабық ғылыми-зерттеу, тәжiрибе-конструкторлық және жобалау-технологиялық жұмыстардың, "жабық ғылыми-зерттеу, тәжiрибе-конструкторлық және жобалау-технологиялық жұмыстар", деген сөздер тиiсiнше "мемлекеттiк құпиялардан тұратын мәлiметтерi бар ғылыми-зерттеу, тәжiрибе-конструкторлық және жобалау-технологиялық жұмыстарды", "мемлекеттiк құпиялардан тұратын мәлiметтерi бар ғылыми-зерттеу, тәжiрибе-конструкторлық және жобалау-технологиялық жұмыстар" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Үкіметінің 2004.08.31. N 921 қаулысымен.
"Қазақстан Республикасының мемлекеттiк құпияларын қорғау туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына сәйкес және ғылыми-техникалық ақпарат алмасуды, елдiң ғылыми-техникалық әлеуетiнiң жай-күйiн талдауды ұйымдастыру Қазақстан Республикасында жүргiзiлетiн ғылыми-зерттеу, тәжiрибе-конструкторлық және жобалау-технологиялық жұмыстардың негiзiнде арнаулы ақпарат қорларын құру, зерттеулер мен әзiрленiмдердiң қайталануын болдырмау мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасында жүргiзiлетiн, басталған, жалғастырылып жатқан және аяқталған мемлекеттiк құпиялардан тұратын мәлiметтерi бар ғылыми-зерттеу, тәжiрибе-конструкторлық және жобалау-технологиялық жұмыстарды мемлекеттiк тiркеудiң тәртiбi (бұдан әрi - Тәртiп) бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасының Ғылым министрлiгi - Ғылым академиясы бiр ай мерзiм iшiнде Тәртiптi iске асыру үшiн қажеттi нұсқаулық-әдiстемелiк құжаттарды әзiрлесiн және бекiтсiн, мемлекеттiк құпиялардан тұратын мәлiметтерi бар ғылыми-зерттеу, тәжiрибе-конструкторлық және жобалау-технологиялық жұмыстар туралы ақпараттық құжаттардың мемлекеттiк қорын құруды және орындаушы-ұйымдардың жүргiзiлiп жатқан және аяқталған мемлекеттiк құпиялардан тұратын мәлiметтерi бар ғылыми-зерттеу, тәжiрибе-конструкторлық және жобалау-технологиялық жұмыстар туралы мәлiметтердi уақтылы ұсынуына бақылау жасауды қамтамасыз етсiн.
3. Республиканың мемлекеттiк құпиялардан тұратын мәлiметтерi бар ғылыми-зерттеу, тәжiрибе-конструкторлық және жобалау-технологиялық жұмыстарды орындайтын министрлiктерi, ведомстволары және ұйымдары 1998 жылдың ақпаннан бастап мемлекеттiк құпиялардан тұратын мәлiметтерi бар ғылыми-зерттеу, тәжiрибе-конструкторлық және жобалау-технологиялық жұмыстарды тiркеу үшiн Қазақстан Республикасының Ұлттық ғылыми-техникалық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнында қажеттi құжаттарды ұсынуды қамтамасыз етсiн.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.09.20. N  929   қаулысымен .

4. Научно-техническому центру межотраслевой информации ежегодно, в первом квартале года, следующего за отчетным, представлять в Правительство Республики Казахстан, а также по запросам министерств и ведомств, связанных с исполнением ими своих функциональных обязанностей, справки с анализом пополнения за отчетный год Государственного фонда информационными документами о научно-исследовательских, опытно-конструкторских и проектно-технологических работах, содержащих сведения, составляющие государственные секреты, научно-техническом потенциале страны в этой области и предложениями по совершенствованию организации работ по выполнению исследований и разработок в Республике Казахстан по тематике, содержащей сведения, составляющие государственные секреты. <*>
Сноска. Пункт 4 с изменениями - постановлением Правительства РК от 31 августа 2004 года N 921 .
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 11 марта 1998 г. N 198
ПОРЯДОК
государственной регистрации начинающихся,
продолжающихся и законченных научно-исследовательских,
опытно-конструкторских и проектно-технологических работ,
содержащих сведения, составляющие государственные
секреты, проводимых в Республике Казахстан
Сноска. В заголовке и тексте:
слова "закрытых научно-исследовательских, опытно-конструкторских и проектно-технологических работ", "закрытых НИОКР", "закрытые НИОКР", аббревиатура "НИОКР" заменены словами "научно-исследовательских, опытно-конструкторских и проектно-технологических работ, содержащих сведения, составляющие государственные секреты", "секретных НИОКиПТР"; "секретные НИОКиПТР", аббревиатурой "НИОКиПТР" - постановлением Правительства РК от 31 августа 2004 года N 921 .
По тексту аббревиатура "НТЦМИ" заменена аббревиатурой "НЦНТИ РК" - постановлением Правительства РК от 20 сентября 2005 г. N 929 .
I. Общие положения
1. Настоящий Порядок устанавливает единые требования к организации работ по регистрации научно-исследовательских, опытно-конструкторских и проектно-технологических работ, содержащих сведения, составляющие государственные секреты на всех этапах выполнения (далее - НИОКиПТР), представлению по ним отчетных документов и подготовке информации о проводимых в Республике Казахстан секретных НИОКиПТР.
2. Обязательной регистрации подлежат выполняемые всеми организациями Республики Казахстан секретные НИОКиПТР, финансирование которых осуществляется с использованием бюджетных ассигнований.
3. Государственная регистрация секретных НИОКиПТР возлагается на Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Национальный центр научно-технической информации Республики Казахстан" (далее - НЦНТИ РК). <*>
Сноска. Пункт 3 с изменениями - постановлением Правительства РК от 31 августа 2004 года N 921 ; от 20 сентября 2005 г. N 929 .

4. Салааралық ақпарат ғылыми-техникалық орталығы жыл сайын есептiден кейiнгi жылдың бiрiншi тоқсанында, Қазақстан Республикасының Үкiметiне, сондай-ақ олардың өз функциялық мiндеттерiн атқаруына байланысты министрлiктер мен ведомстволардың сұратуы бойынша мемлекеттiк құпиялардан тұратын мәлiметтерi бар ғылыми-зерттеу, тәжiрибе-конструкторлық және жобалау-технологиялық жұмыстар, елдiң бұл саладағы ғылыми-техникалық әлеуетi туралы есептi жылғы Мемлекеттiк қордың ақпараттық құжаттармен толығуына талдаумен және Қазақстан Республикасында мемлекеттiк құпиялардан тұратын мәлiметтерi бар тақырып бойынша зерттеулер мен әзiрленiмдердi орындау жөнiндегi жұмыстарды жетiлдiру жөнiндегi ұсыныстармен қоса анықтамалар ұсынсын. <*>
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.08.31. N 921  қаулысымен .
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1998 жылғы 11 наурыздағы
N 198 Қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасында басталған, жалғастырылып
жатқан және аяқталған мемлекеттiк құпиялардан
тұратын мәлiметтерi бар ғылыми-зерттеу,
тәжiрибе-конструкторлық және жобалау-технологиялық
жұмыстарды мемлекеттiк тiркеудiң
ТӘРТIБI
Ескерту. Тақырыбы мен мәтінiнде: "жабық ғылыми-зерттеу, тәжiрибе-конструкторлық және жобалау-технологиялық жұмыстарды", "жабық ҒЗТКЖ" деген сөздер тиiсiнше "мемлекеттiк құпиялардан тұратын мәлiметтерi бар ғылыми-зерттеу, тәжiрибе-конструкторлық және жобалау-технологиялық жұмыстарды"; "құпиялы ҒЗТКжЖТЖ" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Үкіметінің 2004.08.31. N 921  қаулысымен ,  мәтін бойынша "САҒТО" деген аббревиатура "ҚР ҰҒТАО" деген аббревиатурамен ауыстырылды - 2005.09.20. N  929   қаулысымен .
I. Жалпы ережелер
1. Осы Тәртiп мемлекеттiк құпиялардан тұратын мәлiметтерi бар ғылыми-зерттеу, тәжiрибе-конструкторлық және жобалау-технологиялық жұмыстарды (бұдан әрi - ҒЗТКжЖТЖ) орындаудың барлық кезеңдерiнде тiркеу жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыруға, олар бойынша есеп құжаттарын ұсынуға және Қазақстан Республикасында жүргiзiлетiн құпиялы ҒЗТКжЖТЖ туралы ақпарат дайындауға бiрыңғай талаптарды белгiлейдi.
2. Қазақстан Республикасының барлық ұйымдары орындайтын қаржыландыру бюджеттiң қаражатын пайдалану арқылы жүзеге асырылатын жабық ҒЗТКЖ мiндеттi тiркеуге жатады.
3. Құпиялы ҒЗТКжЖТЖ мемлекеттiк тiркеу Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлiгінің "Қазақстан Республикасының Ұлттық ғылыми-техникалық ақпарат орталығы" (бұдан әрi - ҚР ҰҒТАО) шаруашылық жүргiзу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жүктеледi.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.08.31. N  921 , 2005.09.20. N  929   қаулыларымен.

4. Все предусмотренные настоящим Порядком регистрационные и отчетные документы представляются в НЦНТИ РК безвозмездно. Затраты, связанные с их подготовкой и пересылкой, несут организации исполнители за счет средств, выделяемых на проведение НИОКиПТР.
5. На основании регистрации НЦНТИ РК ведет автоматизированный банк данных о проводимых в Республике Казахстан секретных НИОКиПТР, обеспечивает в установленном порядке доступ к информации о ведущихся и законченных НИОКиПТР, а также об организациях-исполнителях.
6. Для регистрации секретных НИОКиПТР и представления по ним отчетных документов используются формы регистрационной и информационных карт, а также требования к их заполнению и оформлению отчетных документов, утвержденные Министерством науки - Академией наук Республики Казахстан.
II. Регистрация НИОКиПТР
7. Организация - непосредственный исполнитель для регистрации секретных НИОКиПТР направляет в НЦНТИ РК регистрационную карту установленного образца в двух экземплярах в срок не позднее 30 дней с момента начала финансирования работы.
При проведении НИОКиПТР несколькими организациями (комплексные работы) каждая организация-исполнитель направляет в НЦНТИ РК регистрационную карту на ту часть работы, которая будет выполнена самостоятельно.
НЦНТИ РК по регистрационной карте присваивает работе регистрационный номер и в 20-дневный срок направляет организации-исполнителю один экземпляр регистрационной карты.
Об изменениях в зарегистрированной работе организация-исполнитель обязана сообщить в НЦНТИ РК в 30-дневный срок в случаях:
изменения срока окончания или прекращения работ (высылается письменное извещение);
изменения наименования работы (направляется заново оформленная исполнителем регистрационная карта). НЦНТИ РК присваивает данной работе новый регистрационный номер с одновременным аннулированием прежнего номера.
III. Представление отчетных документов
8. Организация-исполнитель зарегистрированной НИОКиПТР в срок, не превышающий 30 дней с момента окончания работы (или ее этапа), направляет в НЦНТИ РК информационную карту установленного образца.
По окончании комплексной работы все организации-исполнители (головная организация и организации-соисполнители) представляют в НЦНТИ РК информационные карты по самостоятельно выполненным разделам (этапам).
9. Научно-технический отчет о завершенной НИОКиПТР (или ее этапе) утверждается руководителем организации-исполнителя и хранится в первом отделе этой организации.
Научно-технический отчет о НИОКиПТР должен быть оформлен в соответствии с требованиями национального стандарта, регламентирующего структуру и правила оформления отчета о НИР (ГОСТ 7.32-91).

4. Осы Тәртiпте көзделген барлық тiркеу және есеп құжаттары СА ҒТО-ға тегiн ұсынылады. Оларды дайындауға және жөнелтуге байланысты шығындар ҒЗТКжЖТЖ жүргiзуге арналып бөлiнген қаражаттың есебiнен атқарушы ұйымдарға жүктеледi.
5. Тiркеудiң негiзiнде ҚР ҰҒТАО Қазақстан Республикасында жүргiзiлген құпиялы ҒЗТКжЖТЖ туралы автоматтандырылған деректер банкiн жүргiзедi, белгiленген тәртiппен жүргiзiлiп жатқан және аяқталған ҒЗТКжЖТЖ туралы, сондай-ақ атқарушы ұйымдар туралы ақпараттарға рұқсат етiлуiн қамтамасыз етедi.
6. Құпиялы ҒЗТКжЖТЖ тiркеу және олар бойынша есептi құжаттар ұсыну үшiн Қазақстан Республикасының Ғылым министрлiгi - Ғылым академиясы бекiткен тiркеу және ақпараттық карталардың нысандары, сондай-ақ оларды толтыруға және есептiк құжаттарды ресiмдеуге талаптар пайдаланылады.
II. ҒЗТКЖ тiркеу
7. Тiкелей орындаушы ұйым жабық ҒЗТКЖ тiркеу үшiн ҚР ҰҒТАО-ға жұмысты қаржыландыру басталған сәттен бастап 30 күннен кешiктiрiлмейтiн мерзiмде екi данада белгiленген үлгiдегi тiркеу картасын жолдайды.
ҒЗТКжЖТЖ бiрнеше ұйым жүргiзген кезде (кешендi жұмыстар) әрбiр атқарушы ұйым ҚР ҰҒТАО-ға жұмыстың дербес орындалатын бөлiгiне тiркеу картасын жолдайды.
ҚР ҰҒТАО тiркеу картасы бойынша жұмысқа тiркеу нөмiрiн бередi және 20 күндiк мерзiмде тiркеу картасының бiр данасын атқарушы ұйымға жолдайды.
Атқарушы ұйым тiркелген жұмыстағы өзгерiстер туралы мынадай:
жұмыстың аяқталу немесе тоқтатылу мерзiмi өзгерген (жазбаша хабарлама жiберiледi);
жұмыстың атауы өзгерген (атқарушы қайтадан ресiмдеген тiркеу картасы жолданады) жағдайларда 30 күндiк мерзiм iшiнде ҚР ҰҒТАО-ға хабарлауға мiндеттi. ҚР ҰҒТАО аталған жұмысқа бiр мезгiлде бұрынғы нөмiрдi жою арқылы жаңа тiркеу нөмiрiн бередi.
III. Есептiк құжаттарды ұсыну
8. Тiркелген ҒЗТКжЖТЖ атқарушы ұйым жұмыс (немесе оның кезеңi) аяқталған сәттен бастап 30 күннен аспайтын мерзiм iшiнде ҚР ҰҒТАО-ға белгiленген үлгiдегi ақпараттық карта жолдайды.
Кешендi жұмыс аяқталғаннан кейiн барлық атқарушы ұйымдар (бас ұйым және қоса атқарушы ұйымдар) ҚР ҰҒТАО-ға дербес орындалған бөлiктер (кезеңдер) жөнiнде ақпараттық карталар ұсынады.
9. Аяқталған ҒЗТКжЖТЖ (немесе оның кезеңi) туралы ғылыми-техникалық есептi атқарушы ұйымның басшысы бекiтедi және ол осы ұйымның бiрiншi бөлiмiнде сақталады.
ҒЗТКжЖТЖ туралы ғылыми-техникалық есеп ҒЗЖ туралы есептi ресiмдеудiң құрылымы мен ережесiн регламенттейтiн ұлттық стандарттың (МЕМСТ 7.32-91) талаптарына сәйкес ресiмделуi тиiс.

Сноска. Пункт 9 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 23.07.2013 № 735.
10. Неправильно оформленные регистрационные и информационные карты возвращаются НЦНТИ РК организации-исполнителю для исправления с указанием объективных причин возврата. Организация-исполнитель обязана не позднее чем через 20 дней со дня получения возвращенных документов, внести в них исправления и переслать в НЦНТИ РК.
Ответственность за полноту и достоверность сведений, содержащихся в документах, представляемых в НЦНТИ РК, качество оформления материалов несет организация-исполнитель.
11. По защищенным диссертациям тематики, содержащей сведения, составляющие государственные секреты в НЦНТИ РК представляется учетная карточка диссертации (УКД) установленного образца. <*>
Сноска. Пункт 11 с изменениями - постановлением Правительства РК от 31 августа 2004 года N 921 .
12. Сведения о зарегистрированных секретных НИОКиПТР НЦНТИ РК представляет заказчикам в соответствии с законодательством.

Ескерту. 9-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 23.07.2013 № 735 қаулысымен.
10. Дұрыс ресiмделмеген тiркеу және ақпараттық карталарды ҚР ҰҒТАО қайтарудың объективтi себептерiн көрсете отырып, түзету үшiн атқарушы ұйымға қайтарады.
Атқарушы ұйым қайтарылған құжаттарды алған күннен бастап 20 күннен кешiктiрмей оларға түзету енгiзуге және ҚР ҰҒТАО-ға қайта жiберуге мiндеттi.
ҚР ҰҒТАО-ға ұсынылатын құжаттардағы мәлiметтердiң толықтығы мен дұрыстығы, материалдарды ресiмдеудiң сапасы үшiн атқарушы ұйым жауапкершiлiкте болады.
11. ҚР ҰҒТАО-да диссертация қорғалған мемлекеттiк құпиялардан тұратын мәлiметтерi бар тақырыптар бойынша диссертацияның белгiлi үлгiдегi есеп карточкасы (ДЕК) ұсынылады.
Ескерту. 11-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.08.31. N 921  қаулысымен .
12. Тiркелген құпиялы ҒЗТКжЖТЖ туралы мәлiметтердi ҚР ҰҒТАО заңдарға сәйкес тапсырысшыларға ұсынады.