О мерах по реализации Программного займа Азиатского Банка Развития для сельскохозяйственного сектора
Постановление Правительства Республики Казахстан от 17 марта 1998 г. N 227
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить:
Условия и порядок бюджетного кредитования сельскохозяйственных проектов за счет денег второго транша Программного займа Азиатского Банка Развития для сельскохозяйственного сектора (приложение 2);
Положение о размещении временно свободных средств Программного займа Азиатского Банка Развития для сельскохозяйственного сектора (приложение 3). <*>
Сноска. Пункт 1 - с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 24 июня 2000 года N 934 P000934_ .
2. Рекомендовать акционерному обществу "Фонд развития малого предпринимательства" ускорить освоение второго транша Программного займа Азиатского Банка Развития для сельскохозяйственного сектора самостоятельно или через банки второго уровня. <*>
Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления Правительства РК от 15 ноября 2004 г. N 1199 .
3. Утратил силу согласно постановлению Правительства РК от 24 июня 2000 года N 934 P000934_ .
4. Признать утратившими силу пункты 1, 3 постановления Правительства Республики Казахстан от 14 августа 1997 г. N 1258 P971258_ "О некоторых вопросах реализации Программного займа Азиатского Банка Развития для сельскохозяйственного сектора".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 17 марта 1998 г. N 227
Условия и порядок бюджетного кредитования
сельскохозяйственных проектов за счет денег второго транша
Программного займа Азиатского Банка Развития
для сельскохозяйственного сектора
I. Общие условия
1. Бюджетные кредиты за счет денег второго транша Программного займа Азиатского Банка Развития (далее - АБР) для сельскохозяйственного сектора (далее - Займ АБР) предназначены для кредитования закупки оборудования по производству и переработке сельскохозяйственной продукции, сельскохозяйственной техники для машинно-технологических станций, создания системы оптовых продовольственных рынков и других рыночных инфраструктур, предназначенных для реализации сельскохозяйственной продукции, а также финансирования необходимых оборотных средств.
Для реализации данной цели между Министерством финансов Республики Казахстан (далее - Минфин), акционерным обществом "Фонд развития малого предпринимательства" (далее - Фонд) и уполномоченными банками второго уровня (далее - Банки) подписываются соответствующие кредитные соглашения. При осуществлении Фондом самостоятельного кредитования кредитное соглашение подписывается между Минфином и Фондом. <*>
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - постановлениями Правительства РК от 11 августа 1998 г. N 761 P980761_ ; от 15 ноября 2004 г. N 1199 .

Ауыл шаруашылығы секторына арналған Азия Даму Банкiнiң Бағдарламалық займын жүзеге асыру жөнiндегi шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1998 жылғы 17 наурыздағы N 227
Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Мыналар:
Ауыл шаруашылығы секторына арналған Азия Даму Банкi Бағдарламалық займының екiншi траншы ақшаларының есебiнен ауыл шаруашылығы жобаларына бюджеттiк несие берудiң шарттары мен тәртiбi (2-қосымша);
Ауыл шаруашылығы секторына арналған Азия Даму Банкi Бағдарламалық займының уақытша басы бос қаражатын орналастыру туралы Ереже (3-қосымша) бекiтiлсiн.
ЕСКЕРТУ. 1-тармақтың 2-абзацының күші жойылды - ҚР Үкіметінің
2000.06.24. N 934   қаулысымен .
2. "Шағын кәсiпкерлікті дамыту қоры" акционерлiк қоғамына ауыл шаруашылығы секторына арналған Азия Даму Банкi Бағдарламалық заемының екiншi траншын өз бетiнше немесе екiншi деңгейдегі банктер арқылы игерудi жеделдету ұсынылсын. <*>
ЕСКЕРТУ. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.11.15. N 1199  қаулысымен .
3.<*>
ЕСКЕРТУ. 3-тармақтың күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2000.06.24. N 934  қаулысымен .
4. "Ауыл шаруашылығы секторына арналған Азия Даму Банкiнiң Бағдарламалық займын жүзеге асырудың кейбiр мәселелерi туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1997 жылғы 14 тамыздағы N 1258
қаулысының 1,3-тармақтарының күшi жойылған деп танылсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1998 жылғы 17 наурыздағы
N 227 Қаулысына
1-қосымша <*>
ЕСКЕРТУ. 1-қосымшаның күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2000.06.24. N 934  қаулысымен .
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1998 жылғы 17 наурыздағы
N 227 Қаулысына
2-қосымша <*>
ЕСКЕРТУ. 2-қосымшаға өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 2000.06.24. N 934  қаулысымен .
Ауыл шаруашылығы секторына арналған Азия Даму Банкi
Бағдарламалық займының екiншi траншы ақшаларының               есебiнен ауыл шаруашылығы жобаларына бюджеттiк несие                       берудiң шарттары мен тәртiбi
1. Жалпы ережелер
1. Ауыл шаруашылығы секторына арналған Азия Даму Банкi (бұдан әрi - АДБ) Бағдарламалық займының (бұдан әрi - АДБ займы) екiншi траншы ақшаларының есебiнен берiлетiн бюджеттiк несиелер ауыл шаруашылығы өнiмiн өндiру және өңдеу, машина-технологиялық станциялар үшiн ауыл шаруашылығы техникалары, көтерме азық-түлiк рыноктарының және ауыл шаруашылығы өнiмдерiн сатуға арналған басқа да рыноктық инфрақұрылымдардың жүйелерiн құру жөнiндегi жабдықтарды сатып алуға несие беруге, сондай-ақ қажеттi айналым қаражатын қаржыландыруға арналған.<*>
Аталған мақсатты iске асыру үшiн Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi (бұдан әрi - Қаржыминi), "Шағын кәсiпкерлiктi дамыту қорын акционерлiк қоғамы (бұдан әрi - Қор) және екiншi деңгейдегi уәкiлеттi банктер (бұдан әрi - Банктер) арасында тиiстi несиелiк келiсiмдерге қол қойылады. Қор өз бетiнше несие берудi жүзеге асырған кезде несиелiк келiсiмге Қаржыминi мен Қор арасында қол қойылады. <*>
Ескерту. 1-тармақ өзгердi - ҚРҮ-нiң 1998.08.11. N 761  қаулысымен .
ЕСКЕРТУ. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.11.15. N 1199  қаулысымен

2. Банки или Фонд предоставляют конечному заемщику (далее - Заемщик) кредиты в долларах США только под обеспечение сроком до 5 (пять) лет со ставкой вознаграждения (интереса) в размере до 11 (одиннадцать) процентов годовых. При этом 7 (семь) процентов годовых составляет вознаграждение (интерес) Минфина. При кредитовании через Банки ставка вознаграждения Банков (включая услуги лизинговых компаний, на усмотрение самих Банков) составляет до 3,5 (три целых пять десятых) процентов годовых и до 0,5 (ноль целых пять десятых) процентов - Фонда. В случае самостоятельного кредитования Фондом ставка вознаграждения (интерес) Фонда составляет до 4 (четыре) процентов годовых. При самостоятельном кредитовании порядок возврата кредитных средств Фондом определятся кредитным соглашением, заключаемым между Минфином и Фондом как заемщиком.
Устанавливается следующий порядок возврата:
вознаграждения (интереса) за кредит с первого года - 1 апреля и 1 октября ежегодно;
основного долга, с льготным периодом до двух лет в зависимости от срока кредита, равными полугодовыми платежами - 1 апреля и 1 октября ежегодно. <*>
Сноска. В пункт 2 внесены изменения - постановлениями Правительства РК от 15 ноября 2004 г. N 1199 .
3. До 60 процентов от суммы конкретного кредита могут быть использованы Заемщиками на пополнение оборотных средств по данному проекту. <*>
Сноска. Пункт 3 - с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 24 июня 2000 года N 934 P000934_ .
4. Временно свободные, не размещенные в проекты деньги, находящиеся на специальном счете в долларах США Фонда в Национальном Банке Республики Казахстан (далее - Нацбанк), размещаются в Нацбанке и Банках на депозиты, а также в государственные ценные бумаги на срок не более 3 (трех) месяцев. <*>
Сноска. Пункт 4 - с дополнениями, внесенными постановлением Правительства РК от 24 июня 2000 года N 934 P000934_ .
5. Отбор оборудования и фирм поставщиков осуществляется Банками совместно с Заемщиками на конкурсной основе. При необходимости Банк и Заемщик могут обращаться к сторонним организациям за консультациями, услуги которых оплачиваются из собственных денег, предоставляемых ему за счет кредита АВР.
6. Получаемые Заемщиками кредиты должны способствовать прямо или косвенным путем реализации восьми конкретных заданий Президента Республики Казахстан Правительству на 1998 год в части обеспечения выдачи кредитов на развитие малого и среднего бизнеса, фермерских хозяйств, создания рабочих мест с обязательным отражением данного эффекта в бизнес планах.

2. Банктер немесе Қор түпкi заем алушыға (бұдан әрi - Заем алушы) тек 5 (бec) жылға дейiнгi мерзiмге қамтамасыз етуге жылдық 11 (он бiр) процентке дейiнгi мөлшердегi сыйақы (мүдде) ставкасымен АҚШ долларымен несие бередi. Бұл ретте 7 (жетi) процентiн Қаржы министрлігінің сыйақысы (мүддесi) құрайды. Банктер арқылы несие беру кезiнде Банктердің сыйақы ставкасы (лизингтiк компаниялардың қызметтерiн қоса алғанда, Банктердiң өз қалауы бойынша) жылдық 3,5 (үш бүтiн оннан бec) процентке дейiнгi және Қордың 0,5 (нөл бүтiн оннан бec) процентiне дейiнгi ставкасын құрайды. Қор өз бетiнше несие берген жағдайда Қордың сыйақы (мүдде) ставкасы жылдық 4 (төрт) процентiне дейiнгi ставканы құрайды. Өз бетiнше несие берген кезде Қордың несие қаражатын қайтару тәртiбi Қаржыминi мен қарыз алушы ретiндегi Қор арасында жасалатын несиелiк келiсiммен белгiленедi. <*>
Қайтарымның мынадай тәртiбi белгiленедi:
бiрiншi жылдан бастап несие үшiн сыйақылар (мүдделер) - жыл сайын 1 сәуiрде және 1 қазанда;
негiзгi борыш несиенiң мерзiмiне байланысты екi жылға дейiнгi жеңiлдiк кезеңiн қоса, тең жарты жылдық төлемдермен - жыл сайын 1 сәуiрде және 1 қазанда.
ЕСКЕРТУ. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.11.15. N 1199  қаулысымен .
3. Заемшы нақты несие сомасының 60 процентiне дейiн аталған жоба бойынша айналыс қаражатын толықтыру үшiн пайдалануы мүмкiн.<*>
4. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiндегi (бұдан әрi - Ұлттық Банк) Қордың арнаулы шотында АҚШ долларында сақтаулы тұрған, уақытша басы бос, жобаларға енгiзiлмеген ақшалар Ұлттық банк пен банктердегi депозиттерге, сондай-ақ мемлекеттiк бағалы қағаздарға орналастырылады 3 (үш) айдан аспайтын мерзімге. <*>
5. Жабдықтар мен берермендердiң фирмаларын iрiктеудi Банктер Заемшылармен бiрлесiп конкурстық негiзде жүзеге асырады. Қажет болса Банк пен Заемшы кеңес сұрап басқа ұйымдарға өтiнiш жасай алады, олардың қызметiне оған АДБ несиесiнiң есебiнен берiлген өз ақшасынан ақы төленедi.
6. Заемшылар алатын несиелер бизнес-жоспарларда тиiмдiлiк деректерiн мiндеттi түрде көрсете отырып, шағын және орта бизнестi, шаруа қожалықтарын дамытуға, жұмыс орындарын құруға несиелер берiлуiн қамтамасыз ету бөлiгiнде Қазақстан Республикасы Президентiнiң Үкiметке 1998 жылға арналған сегiз нақты тапсырмасын iске асыруға тiкелей немесе жанама түрде көмектесетiндей болуы тиiс.

7. Перечень отраслевых (подотраслевых) направлений использования кредитов определяет и утверждает Министерство сельского хозяйства (далее - Минсельхоз) по согласованию с Министерством экономики Республики Казахстан. <*>
Сноска. Пункт 7 - с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 24 июня 2000 года N 934 P000934_ .
II. Порядок приема, рассмотрения
и одобрения проектов
8. Заемщик должен документально подтвердить Банку или Фонду отсутствие у него задолженностей перед бюджетом. <*>
Сноска. Пункт 8 - с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 24 июня 2000 года N 934 P000934_ ; от 15 ноября 2004 г. N 1199 .
9. Требования к документам, представляемым Заемщиками в Банки или Фонд, устанавливаются самими Банками или Фондом в соответствии с принятой ими кредитной политикой. <*>
Сноска. В пункт 9 внесены изменения - постановлениями Правительства РК от 15 ноября 2004 г. N 1199 .
10. Проекты, одобренные Банками, вносятся на рассмотрение в Фонд, и решения по ним принимаются в течение 7 (семи) дней:
по проектам стоимостью свыше 200 000 (двести тысяч) долларов США, в установленном законодательством порядке - Советом директоров Фонда;
по проектам стоимостью, не превышающей 200 000 (двести тысяч) долларов США, в установленном законодательством порядке - Правлением Фонда. <*>
Сноска. Пункт 10 - с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 24 июня 2000 года N 934 P000934_ .
11. Проекты, в которых не соблюдаются условия целевого использования и возвратности кредита, Фонд возвращает на доработку в Банк, а в случаях невозможности устранения недостатков отклоняются.
12. По проектам, получившим положительное решение Совета директоров Фонда в соответствии с пунктом 10, оформляются необходимые документы по выдаче кредитов между Минфином, Фондом и Банком, в случае самостоятельного кредитования Фондом - между Минфином и Фондом. <*>
Сноска. Пункт 12 - с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 24 июня 2000 года N 934 P000934_ ; от 15 ноября 2004 г. N 1199 .
III. Контроль за целевым использованием
и погашением средств Займа
13. Минфин и Фонд осуществляют контроль за Банками по своевременному и целевому использованию средств Займа АБР, а также по выполнению условий кредитных соглашений.
IV. Заключительное положение
14. Средства считаются освоенными Банком или Фондом, если в течение 1 (одного) месяца им произведена предоплата, открыт аккредитив, выдана гарантия или вексель, осуществлены другие формы расчета с поставщиками в соответствии с условиями контрактов (договоров). <*>
Сноска. В пункт 14 внесены изменения - постановлениями Правительства РК от 15 ноября 2004 г. N 1199 .

7. Несиелердi пайдаланудың салалық (iшкi салалық) бағыттарының тiзбесiн Қазақстан Республикасының Экономика министрлігімен келiсе отырып Ауыл шаруашылығы министрлiгi (бұдан әрi - Ауылшарминi) белгiлейдi және бекiтедi. <*>
II. Жобаларды қабылдаудың, қараудың және
мақұлдаудың тәртiбi
8. Заемшы бюджеттiң алдында өзiнiң қарызы жоқ екенiн немесе Қорға құжатты түрде растауы тиiс. <*>
ЕСКЕРТУ. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.11.15. N 1199  қаулысымен .
9. Заемшылардың немесе Қорларға тапсыратын құжаттарына деген талаптарды немесе Қорлар өздерi қабылдаған несиелiк саясатқа сәйкес белгiлейдi. <*>
ЕСКЕРТУ. 9-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.11.15. N 1199  қаулысымен .
10. Банктер мақұлдаған жобалар Қорлардың қарауына енгiзiледi және олар бойынша шешiм 7 (жетi) күн iшiнде:
заңдарда белгіленген тәртіппен құны 200 000 (екі жүз мың) АҚШ долларынан асатын жобалар бойынша - Қордың Директорлар кеңесінің;<*>
заңдарда белгіленген тәртіппен құны 200 000 (екі жүз мың) АҚШ долларынан аспайтын жобалар бойынша - Қор басқармасының. <*>
11. Несиенiң мақсатты пайдаланылуы және қайтымдылық шарттары сақталмаған жобаларды Қор Банкке тиянақтауға қайтарады.
12. Қордың Директорлар кеңесінің 10-тармаққа сәйкес оң шешiмiн алған жобалар бойынша Қаржыминi, Қор және Банк арасында Қор өз бетiнше несие берген жағдайда Қаржыминi мен Қор арасында несиенi беру жөнiндегi қажеттi құжаттар рәсiмделедi. <*>
ЕСКЕРТУ. 12-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.11.15. N 1199  қаулысымен .
III. Займның қаражатын мақсатты пайдалануды
және өтеудi бақылау
13. Қаржыминi мен Қор АДБ Займдарының қаражаттарын дер уақытында және мақсатты пайдаланылуы жөнiнде Банктерге бақылау жасауды жүзеге асырады.
IV. Қорытынды ережелер
14. Егер немесе Қор 1 (бiр) айдың iшiнде алдын ала ақы төлеу жүргiзсе, аккредитивтер ашылса, кепiлдiктер немесе вексель берiлсе, берермендермен есеп айырысудың басқа да нысандары келiсiм-шарттардың ережелерiне сәйкес жүзеге асырылса, қаражат игерiлдi деп саналады. <*>
ЕСКЕРТУ. 14-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.11.15. N 1199  қаулысымен .

15. Перечень банков - участников утверждается Советом директоров Фонда" по согласованию с Нацбанком. <*>
Сноска. Пункт 15 - с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 24 июня 2000 года N 934 P000934_ .
Приложение 3
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 17 марта 1998 г. N 227
Положение о размещении временно свободных средств
Программного займа Азиатского Банка
Развития для сельскохозяйственного сектора
1. Общие положения
1. Временно свободные средства (далее - Средства) Программного займа Азиатского Банка Развития (далее - АБР) в долларах США для сельскохозяйственного сектора (далее - Займ АБР) размещаются АО "Фонд развития малого предпринимательства" (далее - Фонд) по согласованию с Министерством финансов Республики Казахстан (далее - Минфин) в Национальном Банке Республики Казахстан (далее - Нацбанк) и в уполномоченных банках второго уровня (далее - Банки) на депозиты и в государственные ценные бумаги в соответствии с законодательством Республики Казахстан. <*>
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - постановлениями Правительства РК от 15 ноября 2004 г. N 1199 .
2. Размещение Средств осуществляется на основании заключенных договоров между:
Минфином, Фондом и Нацбанком;
Минфином, Фондом и Банками.
2. Порядок размещения
3. Средства размещаются Фондом по согласованию с Минфином:
на депозиты в Нацбанке в соответствии с заключаемым договором;
на депозиты в Банках под залог государственных ценных бумаг со ставкой вознаграждения (интереса) в размере 9 (девять) процентов годовых;
на срочные депозиты в Банках сроком на 1 (один) месяц со ставкой вознаграждения (интереса) в размере 7 (семи) процентов годовых. На этот вид депозитов средства размещаются по заявке Банков с условием, что они будут освоены путем кредитования портфеля проектов по Займу АБР в течение указанного срока действия депозита.
При этом, если:
по истечении указанного срока средства не будут освоены, то считается, что депозиты были первоначально размещены со ставкой вознаграждения (интереса) в размере 12 (двенадцать) процентов годовых сроком на 1 (один) месяц;
средства будут освоены до истечения указанного срока, то начисление месячных ставок вознаграждения (интереса) по депозиту будет произведено на фактическое количество дней из расчета в размере 7 (семи) процентов годовых.
4. Фонд по согласованию с Минфином открывает специальный счет в долларах США в Нацбанке для аккумулирования доходов, поступающих от размещения временно свободных средств, и их последующего перечисления в бюджет.

15. Қатысушы банктердiң тiзбесiн Қордың Директорлар кеңесі Ұлттық Банкпен келiсе отырып бекiтедi. <*>
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1998 жылғы 17 наурыздағы
N 227 Қаулысына
3-қосымша
Ауыл шаруашылығы секторына арналған Азия Даму Банкi
Бағдарламалық займының уақытша басы бос қаражаттарын
орналастыру туралы ереже
1. Ауыл шаруашылығы секторына арналған Азия Даму Банкiнiң (бұдан әрi - АДБ) АҚШ долларындағы Бағдарламалық займының (бұдан әрi - АДБ займы) уақытша басы бос қаражаттарын (бұдан әрi - Қаражаттар) "Шағын кәсiпкерлiктi дамыту қоры" АҚ (бұдан әрi - Қор) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiмен (бұдан әрi - Қаржыминi) келiсе отырып, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiндегi (бұдан әрi - Ұлттық Банк) және екiншi деңгейдегi уәкiлеттi банктердегi (бұдан әрi - Банктер) депозиттер мен мемлекеттiк бағалы қағаздарға орналастырады. <*>
ЕСКЕРТУ. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.11.15. N 1199  қаулысымен .
2. Қаражаттарды орналастыру:
Қаржыминi, Қор және Ұлттық Банк;
Қаржыминi, Қор және Банктер арасында жасалған шарттардың негiзiнде жүзеге асырылады.
2. Орналастыру тәртiбi
3. Қаражаттарды Қор Қаржыминiнiң келiсiмi бойынша:
жасалатын шартқа сәйкес - Ұлттық Банктегi депозиттерге;
жылдық 9 (тоғыз) проценттiк мөлшердегi сыйақы (мүдде) ставкасымен мемлекеттiк бағалы қағаздар кепiлдiгi бойынша - Банктердегi депозиттерге;
жылдық 7 (жетi) проценттiк мөлшердегi сыйақы (мүдде) ставкасымен 1 (бiр) айлық мерзiмге - Банктердегi мерзiмдiк депозиттерге орналастырылады. Депозиттердiң бұл түрiне қаражаттар Банктердiң өтiнiштерi бойынша, депозиттiң қолданылуы көрсетiлген мерзiмi iшiнде АДБ Займы бойынша жобалардың портфелiн несиелендiру жолымен, олар игерiлетiн жағдайда орналастырылады.
Бұл орайда, егер:
көрсетiлген мерзiм бiткен кезде қаражаттар игерiлмесе, онда депозиттер 1 (бiр) жылдық мерзiмге айлық 12 (он екi) проценттiк мөлшердегi сыйақы (мүдде) ставкасымен алғашында орналастырылған деп есептеледi;
ал қаражаттар көрсетiлген мерзiм бiткенге дейiн игерiлген болса, онда депозит бойынша сыйақының (мүдденiң) айлық ставкасын шығару жылдық 7 (жетi) проценттiк мөлшердегi есеппен iс жүзiндегi күндердiң санына қарай жүргiзiледi.
4. Қор Қаржыминiнiң келiсiмi бойынша уақытша басы бос қаражаттарды орналастырудан түсетiн кiрiстердi жинақтау және кейiн оларды бюджетке аудару үшiн Ұлттық Банктен АҚШ долларында арнаулы шот ашады.