Об утверждении Положения о Комитете по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 апреля 1998 г. N 369 . Утратило силу - постановлением Правительства РК от 29 апреля 1999 г. N 518 ~P990518
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 10 октября 1997 г. № 3655 U973655_ "О мерах по дальнейшему повышению эффективности государственного управления в Республике Казахстан" и постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 ноября 1997 г. № 1551 P971551Bопросы "Вопросы реализации Указа Президента Республики Казахстан от 10 октября 1997 г. № 3655" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые:
Положение о Комитете по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан;
структуру Комитета по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
2. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 18 июля 1997 г. № 1135 "Об утверждении Положения о Комитете по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1997 г., № 33, ст. 301).
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 апреля 1998 г. № 369
Положение
о Комитете по управлению земельными ресурсами
Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан
Миссия
Комитет по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее - Комитет) обеспечивает проведение единой государственной политики в области управления земельными ресурсами и регулирования земельных отношений, управление топографо-геодезическими и картографическими работами, осуществление государственного контроля за рациональным использованием и охраной земельных ресурсов Республики Казахстан.
I. Общие положения
1. Комитет является государственным органом по управлению земельными ресурсами, а также топографо-геодезическими и картографическими работами в Республике Казахстан.
2. Комитет в пределах компетенции Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан и предоставленных ему полномочий автономно осуществляет специальные исполнительные и контрольно-надзорные функции в области управления земельными ресурсами и регулирования земельных отношений.
3. Комитет совместно с входящими в его структуру областными, Акмолинским и Алматинским городскими и районными комитетами по управлению земельными ресурсами, а также предприятиями геодезического и землеустроительного профиля образуют единую государственную систему по управлению земельными ресурсами в Республике Казахстан.
Комитеты по управлению земельными ресурсами в областях, городах Акмоле и Алматы, районах являются территориальными органами Комитета по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.

Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң Жер ресурстарын басқару жөнiндегi комитетi туралы ереженi бекiру туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1998 жылғы 21 сәуiр N 369. Күшi жойылды - ҚРҮ-нiң 1999.04.29. N 518 қаулысымен. ~P990518
"Қазақстан Республикасында мемлекеттiк басқарудың пәрмендiлiгiн одан әрi арттыру жөнiндегi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1997 жылғы 10 қазандағы N 3655 U973655_ Жарлығына және "Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1997 жылғы 10 қазандағы N 3655 Жарлығын жүзеге асыру мәселелерi туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1997 жылғы 12 қарашадағы N 1551 P971551_ қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қоса берiлiп отырған:
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң Жер ресурстарын басқару жөнiндегi комитетi туралы ереже;
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi Жер
ресурстарын басқару жөнiндегi комитетiнiң құрылымы бекiтiлсiн.
2. "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң Жер
ресурстарын басқару жөнiндегi комитетi туралы ереженi бекiту туралы"
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1997 жылғы 18 шiлдедегi N 1135
қаулысының күшi жойылған деп танылсын (Қазақстан Республикасының
ПҮАЖ-ы, 1997 ж., N 33, 301-құжат).
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1998 жылғы 21 сәуiрдегi
N 369 Қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң
Жер ресурстарын басқару жөнiндегi комитетi туралы
ЕРЕЖЕ
Миссиясы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң Жер ресурстарын басқару жөнiндегi комитетi (бұдан әрi - Комитет) жер ресурстарын басқару және жер қатынастарын реттеу саласында бiрыңғай мемлекеттiк саясат жүргiзудi, топографиялық-геодезиялық және картографиялық жұмыстарды басқаруды, Қазақстан Республикасының жер ресурстарын ұтымды пайдалануға және қорғауға мемлекеттiк бақылау жасауды жүзеге асыруды қамтамасыз етедi.
I. Жалпы ережелер
1. Комитет Қазақстан Республикасында жер ресурстарын, сондай-ақ топографиялық-геодезиялық және картографиялық жұмыстарды басқару жөнiндегi мемлекеттiк орган болып табылады.
2. Комитет Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгi құзыретiнiң және өзiне берiлген өкiлеттiктердiң шегiнде жер ресурстарын басқару және жер қатынастарын реттеу саласында арнаулы атқарушылық және бақылау-қадағалау функцияларын жүзеге асырады.
3. Комитет өз құрылымына кiретiн облыстық, Ақмола және Алматы қалалық және аудандық жер ресурстарын басқару жөнiндегi комитеттерiмен, сондай-ақ геодезиялық және жерге орналастыру бейiнiндегi кәсiпорындармен бiрлесiп Қазақстан Республикасында жер ресурстарын басқару жөнiндегi бiрыңғай мемлекеттiк жүйенi құрады.
Облыстардағы, Ақмола және Алматы қалаларындағы, аудандардағы жер ресурстарын басқару жөнiндегi комитеттер Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң Жер ресурстарын басқару жөнiндегi комитетiнiң аумақтық органдары болып табылады.

4. Комитет в своей деятельности руководствуется Конституцией, законами, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
5. Финансирование расходов на содержание аппарата Комитета и его территориальных органов осуществляется за счет ассигнований, предусмотренных в республиканском бюджете на содержание Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
6. Решения Комитета, принятые в пределах его компетенции, обязательны для исполнения всеми органами, организациями, должностными лицами и гражданами.
7. Комитет является юридическим лицом, имеет бюджетный и текущие счета в банках Республики Казахстан, обособленное имущество, печать с изображением Государственного герба Республики Казахстан и со своим наименованием на государственном языке.
II. Приоритеты
8. Основными приоритетными направлениями деятельности Комитета являются:
проведение единой государственной политики в области управления земельными ресурсами и регулирования земельных отношений;
научно-техническое обеспечение в геодезических, астрономо-геодезических, аэрофотокосмических, топографических и картографических работах, стандартизации и инженерном оборудовании;
углубление земельной реформы и организация работ по ее непосредственному выполнению;
осуществление государственного контроля за использованием и охраной земель, проведение землеустройства, ведение мониторинга земель, государственного земельного кадастра;
содействие становлению и развитию рынка земли и прав землепользования;
проведение топографо-геодезических и картографических работ;
развитие государственной геодезической сети и осуществление геодезического надзора в Республике Казахстан;
координация работ по обеспечению потребностей государственных организаций всеми видами съемок, карт, геодезическими и нивелирными данными, картографическими, инженерно-геодезическими и маркшейдерскими работами, контроль и надзор за соблюдением технологии их выполнения;
разработка проектов законодательных и других нормативных правовых актов по вопросам регулирования земельных отношений, управления земельными ресурсами, землеустройства, а также топографо-геодезических, картографических и иных, связанных с ними работ.
III. Основные задачи
9. Комитет обеспечивает:
взаимодействие с центральными и местными исполнительными органами Республики Казахстан по вопросам регулирования земельных отношений, использования и охраны земель, проведения земельной реформы;
организацию и осуществление работ по проведению земельной реформы, ее научное, кадровое и методическое обеспечение, разработку и реализацию мероприятий по землеустройству;
организацию и ведение мониторинга земель государственного земельного кадастра;
создание банка данных о состоянии земельных ресурсов Республики Казахстан;
разработку предложений по установлению платы за землю и мерам экономического стимулирования за охраной и рациональным использованием земель;
определение стоимости конкретных земельных участков (права землепользования) при продаже в частную собственность или предоставлении в землепользование государством и при их залоге;
проведение зонирования земель Республики Казахстан;
определение делимости и неделимости земельных участков;
выявление неиспользуемых и используемых с нарушением законодательства земель;
экспертизу республиканских, областных, районных программ, схем и проектов в части рационального использования и охраны земель;
функции заказчика научно-исследовательских, опытно-конструкторских,
проектно-изыскательских работ республиканского значения в целях проведения
земельной реформы;
силами производственных подразделений работы по землеустройству, а
также топографо-геодезические, инженерно-геодезические, маркшейдерские,
картографические, почвенные, агрохимические, геоботанические и другие
обследовательские и изыскательские работы;
изготовление и выдачу актов на право собственности на земельный
участок, право постоянного землепользования;
государственный контроль за использованием и охраной земель;
техническое оформление границ административно-территориальных единиц.
IV. Функции

4. Комитет өз қызметiнде Қазақстан Республикасының Конституциясын, заңдарын, Қазақстан Республикасының Президентi мен Үкiметiнiң актiлерiн, өзге де нормативтiк құқықтық актiлердi, сондай-ақ осы Ереженi басшылыққа алады.
5. Комитеттiң аппаратын және оның аумақтық органдарын ұстауға арналған шығыстарды қаржыландыру республикалық бюджетте Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгiн ұстауға көзделген қаржының есебiнен жүзеге асырылады.
6. Комитеттiң өз құзыретi шегiнде қабылдаған шешiмдерi барлық органдардың, ұйымдардың, лауазымды тұлғалардың және азаматтардың орындауы үшiн мiндеттi.
7. Комитет заңды тұлға болып табылады, оның Қазақстан Республикасының банктерiнде бюджеттiк және ағымдағы шоттары, оқшауланған мүлкi, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк елтаңбасы бейнеленген, өз атауы мемлекеттiк тiлде жазылған мөрi болады.
II. Басымдықтары
8. Комитет қызметiнiң негiзгi басымдықты бағыттары:
жер ресурстарын басқару және қатынастарын реттеу саласында бiрыңғай мемлекеттiк саясат жүргiзу;
геодезиялық, астрономиялық-геодезиялық, аэрофотоғарыштық, топографиялық және картографиялық жұмыстарды, стандарттау мен инженерлiк жабдықтауды ғылыми-техникалық қамтамасыз ету;
жер реформасын тереңдету және оны тiкелей орындау жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру;
жердi пайдалану мен қорғауға мемлекеттiк бақылау жасау, жерге орналастыруды, мемлекеттiк жер кадастрын және мониторингiн жүргiзу;
жер рыногы мен жердi пайдалану құқықтары нарығының қалыптасуы мен дамуына жәрдемдесу;
топографиялық-геодезиялық және картографиялық жұмыстарды жүргiзу;
мемлекеттiк геодезиялық жүйелердi дамыту және Қазақстан Республикасында геодезиялық қадағалауды жүзеге асыру;
суретке түсiрудiң, карталардың барлық түрлерiн, геодезиялық және нивелирлiк деректермен, инженерлiк-геодезиялық және маркшейдерлiк жұмыстармен мемлекеттiк органдардың қажетiн қамтамасыз ету жөнiндегi жұмыстарды үйлестiру, олардың орындалу технологиясының сақталуын бақылау және қадағалау;
жер ресурстарын реттеу, жер ресурстарын басқару, жерге орналастыру, сондай-ақ топографиялық-геодезиялық, картографиялық және оларға байланысты өзге де жұмыстар мәселелерi бойынша заң және басқа да нормативтiк құқықтық актiлердi әзiрлеу болып табылады.
III. Негiзгi мiндеттерi
9. Комитет:
Қазақстан Республикасының орталық және жергiлiктi атқарушы органдарымен жер қатынастарын реттеу, жердi пайдалану және қорғау, жер реформасын жүргiзу мәселелерi бойынша өзара iс-қимыл жасауды;
жер реформасын жүргiзу жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыруды және жүзеге асыруды, оны ғылыми, кадрлық және әдiстемелiк қамтамасыз етудi, жерге орналастыру жөнiндегi шараларды әзiрлеудi және оларды iске асыруды;
мемлекеттiк жер кадастрының жер мониторингiн ұйымдастыруды және жүргiзудi;
Қазақстан Республикасының жер ресурстарының жай-күйi туралы деректер банкiн құруды;
жерге және жердi қорғау мен ұтымды пайдалануды экономикалық ынталандыру шараларына ақы белгiлеу жөнiнде ұсыныстар әзiрлеудi;
жер учаскелерiн жеке меншiкке сату немесе мемлекетке жердi пайдалануға беру кезiнде және олардың кепiлi кезiнде нақты жер учаскелерiнiң (жердi пайдалану құқығының) құнын айқындауды;
Қазақстан Республикасының жерлерiн аймақтандыруды жүргiзудi;
жер учаскелерiнiң бөлiнуiн және бөлiнбеуiн айқындауды;
пайдаланылмаған және заңдарды бұза отырып пайдаланылған жерлердi анықтауды;
жерлердi тиiмдi пайдалану және қорғау бөлiгiнде республикалық, облыстық, аудандық бағдарламаларды, схемаларды және жобаларды сараптауды;
жер реформасын жүргiзу мақсатында республикалық маңызы бар
ғылыми-зерттеу, тәжiрибе-конструкторлық, жобалау-iздестiру
жұмыстарының тапсырысшысы функцияларын;
өндiрiстiк бөлiмшелердiң күшiмен жерге орналастыру жөнiндегi
жұмыстарды, сондай-ақ топографиялық-геодезиялық,
инженерлiк-геодезиялық, маркшейдерлiк, картографиялық, топырақтану,
агрохимиялық, геоботаникалық және басқа да зерттеу және iздестiру
жұмыстарын;
жер учаскелерiне меншiк құқығына арналған жердi тұрақты
пайдалану құқығына актiлер дайындауды және берудi;
жерлердi пайдалану мен қорғауға мемлекеттiк бақылау жасауды;
әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктердiң шекараларын техникалық
ресiмдеудi қамтамасыз етедi.
IV. Функциялары

10. Для реализации определенных настоящим Положением задач Комитет
осуществляет следующие функции:
обобщает практику применения земельного законодательства, разрабатывает предложения по его совершенствованию в установленном порядке;
принимает меры к устранению нарушений земельного законодательства при размещении, строительстве, реконструкции, расширении, консервации или ликвидации объектов промышленного и иного назначения, в том числе при внутрихозяйственном строительстве, проведении геологоразведочных, изыскательских и других работ;
составляет ежегодные республиканские отчеты о наличии земель и распределении их по категориям, угодьям, собственникам земельных участков и землепользователям, о государственном контроле за использованием и охраной земель, о рекультивации нарушенных земель, снятии и использовании плодородного слоя почвы;
ведет и постоянно пополняет Государственный республиканский картографо-геодезический фонд;
создает геоинформационные системы и Государственный республиканский картографо-геодезический фонд и картографический фонд земельных ресурсов территории республики;
поддерживает в современном состоянии геодезические сети и карты путем их планомерного постоянного обновления;
устанавливает порядок использования топографо-геодезических, картографических и аэрофотосъемочных материалов и организует контроль за учетом, размножением и хранением этих материалов в организациях, независимо от их ведомственной принадлежности и форм собственности;
разрабатывает и вносит на утверждение соответствующих государственных органов размер платы за предоставление в установленном порядке геодезической и топографической информации и других услуг, оказываемых посторонним организациям и гражданам;
представляет в установленном порядке интересы Республики Казахстан в международных организациях по вопросам геодезии и картографии, поддерживает отношения с геодезическими службами других стран.
11. Комитет в установленном порядке организует и осуществляет:
руководство государственными топографо-геодезическими и картографическими работами;
организацию производства геодезических и нивелирных работ в единой системе координат и высот на всей территории Республики Казахстан;
согласование аэрофотосъемочных работ с органами Комитета национальной безопасности, Министерства обороны Республики Казахстан;
внешнеэкономические связи и научно-техническое сотрудничество с государственными органами, научными организациями и фирмами зарубежных стран в сфере организации использования и охраны земель и по другим вопросам, отнесенным к его компетенции;
лицензирование топографо-геодезических и картографических работ, а также реализации топографической и картографической продукции, производимой различными организациями, независимо от форм собственности, на территории Республики Казахстан и ведение государственного учета этих работ, независимо от источника финансирования и ведомственной подчиненности их исполнителей;
государственный контроль за соблюдением организациями технологии и качества выполняемых ими топографо-геодезических и картографических работ;
обеспечение потребности государственных органов, организаций и населения в информации о местности в различных формах: картографической, фотографической, включая материалы дистанционного зондирования из космоса, и цифровой;
обеспечение в установленном порядке правильного графического начертания на издаваемых картах государственной границы Республики Казахстан, границ шельфа, а также границ областей и районов, других политико-административных и географических элементов;
участие в установлении, картографировании и демаркации государственной
границы Республики Казахстан;
участие при заключении двусторонних договоров с государствами,
имеющими с Республикой Казахстан общую государственную границу, в части
координации производства геодезических, топографических и картографических
работ на пограничных территориях.

10. Комитет осы Ережеде белгiленген мiндеттердi жүзеге асыру
үшiн мынадай функцияларды жүзеге асырады:
жер заңдарының қолданылу тәжiрибесiн қорытады, белгiленген тәртiппен оны жетiлдiру жөнiнде ұсыныстар әзiрлейдi;
өнеркәсiптiк және өзге де мақсаттағы объектiлердi орналастыру, салу, қайта жаңарту, кеңейту, консервациялау немесе жою кезiнде, оның iшiнде шаруашылық iшiнде құрылыс салу, геологиялық барлау, iздестiру және басқа да жұмыстарды жүргiзу кезiнде жер заңдарын бұзушылықты жоюға шаралар қабылдайды;
қолда бар жерлер мен олардың санаттары, пайдаланылатындары, жер учаскелерiнiң меншiк иелерi және жердi пайдаланушылар бойынша бөлiнуi туралы, жерлердi пайдалану мен қорғауға мемлекеттiк бақылау жасау туралы, бүлiнген жерлердi қалпына келтiру, топырақтың құнарлы қабатын сылып алу және пайдалану туралы жыл сайынғы республикалық есептi жасайды;
мемлекеттiк республикалық картографиялық-геодезиялық қорды жүргiзедi және оны ұдайы толықтырып отырады;
республика аумақтарындағы жер ресурстарының геоақпараттық жүйелерi мен Мемлекеттiк республикалық картографиялық-геодезиялық қорын және картографиялық қорын жасайды;
оларды жоспарлы түрде тұрақты жаңартып отыру жолымен геодезиялық жүйелер мен карталарды қазiргi заманғы жай-күйiнде ұстап тұрады;
топографиялық-геодезиялық, картографиялық және аэросуретке түсiру материалдарын пайдаланудың тәртiбiн белгiлейдi және ведомстволық тиесiлiлiгi мен меншiк нысандарына қарамастан ұйымдарда бұл материалдардың есепке алынуына, көбейтiлуiне және сақталуына бақылау жасауды ұйымдастырады;
белгiленген тәртiппен басқа ұйымдарға және азаматтарға геодезиялық және топографиялық ақпараттарды беруi мен басқа да көрсеткен қызметтерi үшiн ақы төлеудiң мөлшерiн әзiрлейдi және тиiстi мемлекеттiк органдардың бекiтуiне енгiзедi;
белгiленген тәртiппен халықаралық ұйымдарда геодезия және картография мәселелерi жөнiнде Қазақстан Республикасының мемлекеттiк мүдделерiн бiлдiредi, басқа елдердiң геодезиялық қызметтерiмен қарым-қатынас ұстайды.
11. Комитет белгiленген тәртiппен:
мемлекеттiк топографиялық-геодезиялық және картографиялық жұмыстарға басшылықты;
Қазақстан Республикасының барлық аумағында геодезиялық және нивелирлiк жұмыстарды бiрыңғай координаттар мен биiктiктер жүйесiнде жүргiзудi ұйымдастыруды;
аэрофотосуретке түсiру жұмыстарын Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк комитетiмен, Қорғаныс министрлiгiмен келiсудi;
жерлердi пайдалану мен қорғау саласында және өз құзыретiне жатқызылған басқа да мәселелер бойынша шетелдiк мемлекеттiк органдармен, ғылыми ұйымдармен және фирмалармен сыртқы экономикалық байланыстарды және ғылыми-техникалық ынтымақтастықты;
меншiк нысандарына қарамастан түрлi ұйымдар Қазақстан Республикасының аумағында жасаған топографиялық-геодезиялық және картографиялық жұмыстарды лицензиялауды, сондай-ақ топографиялық және картографиялық өнiмдердi сатуды және оларды атқарушылардың қаржыландыру көзiне және ведомстволық бағыныстылығына қарамастан, ол жұмыстардың мемлекеттiк есебiн жүргiзудi;
ұйымдардың өздерi орындайтын топографиялық-геодезиялық және картографиялық жұмыстардың технологиясы мен сапасын сақтауына мемлекеттiк бақылау жасауды ұйымдастырады және жүзеге асырады;
мемлекеттiк органдардың, ұйымдардың және халықтың түрлi нысандардағы ғарыштан қашықтықты байқау материалдарын қоса алғанда, картографиялық, фотосуреттiк және сандық ақпаратқа деген қажетiн қамтамасыз етедi;
белгiленген тәртiппен шығарылатын карталарда Қазақстан Республикасының мемлекеттiк шекарасының, шельф шекараларының, сондай-ақ облыстар мен аудандардың, басқа да саяси-әкiмшiлiк және географиялық элементтердiң шекараларының графикалық дұрыс сызылуын қамтамасыз етедi;
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк шекарасын белгiлеуге, картаға түсiруге және демаркациялауға қатысады;
Қазақстан Республикасымен ортақ мемлекеттiк шекарасы бар мемлекеттермен екiжақты шарттар жасасу кезiнде шекара аумақтарында геодезиялық, топографиялық және картографиялық жұмыстарды жүргiзудi үйлестiру бөлiгiнде қатысады.

12. Комитет является органом государственного управления
республиканскими государственными предприятиями и осуществляет по отношению
к ним функции субъекта права государственной собственности в соответствии с
законодательством.
V. Права
13. Комитет имеет право:
запрашивать и получать в установленном порядке от государственных органов, организаций, должностных лиц, собственников земельных участков и землепользователей необходимую информацию по вопросам использования и охраны земель;
вносить на рассмотрение исполнительных органов предложения о прекращении права землепользования по основаниям, предусмотренным действующим законодательством, а также о приостановлении строительных работ, проведении мероприятий по созданию особо охраняемых природных территорий, освоению и улучшению земель и других мероприятий, связанных с организацией территории, осуществляемых без соответствующих проектов или с отступлением от них;
представлять в установленном порядке предложения об отмене нормативных правовых актов центрального и местных исполнительных органов по вопросам регулирования земельных отношений, проведения землеустройства, противоречащих действующему законодательству;
выступать истцом и ответчиком в суде;
применять определенные настоящим Положением меры воздействия, вплоть до полной остановки топографо-геодезических и картографических работ.
VI. Организация деятельности Комитета
14. Комитет возглавляет Председатель, назначаемый на должность и освобождаемый от должности Правительством Республики Казахстан по представлению Министра сельского хозяйства Республики Казахстан. Председатель имеет заместителя, который назначается на должность и освобождается от должности Министром сельского хозяйства Республики Казахстан по представлению Председателя Комитета.
15. Председатель организует и осуществляет руководство работой Комитета и несет персональную ответственность за выполнение возложенных задач и осуществление им своих функций.
В этих целях Председатель Комитета:
определяет обязанности и степень ответственности своего заместителя и руководителей структурных подразделений Комитета;
назначает на должность и освобождает от должности работников Комитета, в пределах своей компетенции руководителей организаций, подведомственных Комитету;
налагает дисциплинарные взыскания;
в пределах своей компетенции издает приказы;
утверждает положения о структурных подразделениях и его территориальных органах, уставы организаций, подведомственных Комитету;
в пределах своей компетенции представляет Комитет в государственных органах и организациях в соответствии с действующим законодательством;
принимает решения по другим вопросам, отнесенным к его компетенции.

12. Комитет республикалық мемлекеттiк мекемелердi мемлекеттiк басқару органы болып табылады және заңдарға сәйкес оларға қатысты мемлекеттiк меншiк құқығы субъектiсiнiң функциясын жүзеге асырады.
V. Құқықтары
13. Комитеттiң:
белгiленген тәртiппен мемлекеттiк органдардан, ұйымдардан, лауазымды тұлғалардан, жер учаскелерi иелерiнен және жердi пайдаланушылардан жерлердi пайдалану және қорғау мәселелерi бойынша қажеттi ақпараттар сұратуға және алуға;
қолданылып жүрген заңдарда көзделген негiздер бойынша жердi пайдалану құқығын тоқтату туралы, сондай-ақ құрылыс жұмыстарын тоқтата тұру, айрықша қорғалатын табиғи аумақтар құру, жерлердi игеру мен жақсарту және тиiстi жобаларсыз немесе олардан ауытқу арқылы жүзеге асырылатын аумақтарды ұйымдастыруға байланысты басқа да шаралар туралы атқарушы органдардың қарауына ұсыныстар енгiзуге;
белгiленген тәртiппен орталық және жергiлiктi атқарушы органдардың қолданылып жүрген заңдарға қайшы келетiн жер қатынастарын реттеу, жерге орналастыруды жүргiзу мәселелерi жөнiндегi нормативтiк құқықтық актiлерiн тоқтату туралы ұсыныс жасауға;
сотта талапкер және жауапкер болуға;
топографиялық-геодезиялық және картографиялық жұмыстарды толық тоқтатуға дейiн осы Ережеде белгiленген ықпал ету шараларын қолдануға құқығы бар.
VI. Комитеттiң қызметiн ұйымдастыру
14. Комитеттi Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрiнiң ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Үкiметi қызметке тағайындайтын және қызметтер босататын Төраға басқарады. Төрағаның оның ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрi қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын орынбасары болады.
15. Төраға Комитеттiң жұмысына басшылықты ұйымдастырады және жүзеге асырады және жүктелген мiндеттердiң орындалуы мен оның өз функцияларының орындауы үшiн дербес жауапкершiлiкте болады.
Комитеттiң төрағасы осы мақсатта:
өз орынбасары мен Комитеттiң құрылымдық бөлiмшелерi басшыларының мiндеттерi мен жауапкершiлiк дәрежесiн белгiлейдi;
Комитеттiң қызметкерлерiн, өз құзыретiнiң шегiнде Комитетке ведомстволық бағыныстағы ұйымдардың басшыларын қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
тәртiптiк жаза қолданады;
өз құзыретiнiң шегiнде бұйрықтар шығарады;
құрылымдық бөлiмшелер мен оның аумақтық органдары туралы ережелердi, Комитетке ведомстволық бағыныстағы ұйымдардың жарғыларын бекiтедi;
өз құзыретiнiң шегiнде қолданылып жүрген заңдарға сәйкес мемлекеттiк органдар мен ұйымдарда Комитеттi бiлдiредi;
өзiнiң құзыретiне жатқызылған басқа да мәселелер бойынша шешiм қабылдайды.

16. Для рассмотрения научно-технических вопросов, относящихся к компетенции Комитета, создается Научно-технический совет. Положение о Научно-техническом совете и его состав утверждаются Председателем Комитета.
17. Председатели областных и городов Акмолы и Алматы комитетов по управлению земельными ресурсами назначаются на должность и освобождаются от должности Председателем Комитета по согласованию с акимами областей, акимами городов Акмолы и Алматы.
18. Председатели районных комитетов по управлению земельными ресурсами назначаются на должность и освобождаются от должности Председателем Комитета по представлению председателей областных комитетов по управлению земельными ресурсами и согласованию с акимами районов.
19. Реорганизация и ликвидация Комитета производится в установленном законодательством порядке.
Утверждена
постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 апреля 1998 г. № 369
СТРУКТУРА
Комитета по управлению земельными ресурсами
Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
Руководство
Отдел земельной реформы, землеустройства и экспертизы проектов
Госинспекция по контролю за использованием и охраной земель,
геодезическому надзору и режиму
Отдел земельных ресурсов, земельного кадастра и мониторинга земель
Отдел геодезии и картографии
Отдел финансового и организационно-технического обеспечения

16. Комитеттiң құзыретiне жататын ғылыми-техникалық мәселелердi қарау үшiн Ғылыми-техникалық кеңес құрылады. Ғылыми-техникалық кеңес туралы ереже мен оның құрамын Комитеттiң төрағасы бекiтедi.
17. Облыстардың, Ақмола және Алматы қалаларының жер ресурстарын
басқару комитеттерiнiң төрағаларын облыстардың, Ақмола және Алматы
қалалары әкiмдерiнiң келiсiмi бойынша Комитеттiң төрағасы қызметке
тағайындайды және қызметтен босатады.
18. Жер ресурстарын басқару жөнiндегi аудандық комитеттердiң
төрағаларын облыстық жер ресурстар басқару жөнiндегi комитеттер
төрағаларының ұсынуы және аудан әкiмдерiнiң келiсiмi бойынша
Комитеттiң төрағасы қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
19. Комитеттi қайта ұйымдастыру және тарату заңдарда
белгiленген тәртiппен жүргiзiледi.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1998 жылғы 21 сәуiрдегi
N 369 Қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы
министрлiгi Жер ресурстарын басқару жөнiндегi
комитетiнiң
ҚҰРЫЛЫМЫ
Басшылық
Жер реформасы, жерге орналастыру және жобаларды сараптау бөлiмi
Жерлердi пайдалануға және қорғауға бақылау жасау, геодезиялық
қадағалау және режим жөнiндегi мемлекеттiк инспекция
Жер ресурстарын, жер кадастры және жер мониторингi бөлiмi
Геодезия және картография бөлiмi
Қаржы және ұйымдастыру-техникалық қамтамасыз ету бөлiмi