Об утверждении Положения о Департаменте по государственным закупкам Министерства энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 16 сентября 1998 г. N 903 Утратило силу - постановлением Правительства РК от 19 января 1999 г. N 35 ~P990035
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 21 мая 1998 года N 3958 U983958_ "О дальнейшем совершенствовании государственного управления в Республике Казахстан" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые:
Положение о Департаменте по государственным закупкам Министерства энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан;
структуру Департамента по государственным закупкам Министерства энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан.
2. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 18 декабря 1997 года N 1783 P971783_ "Об утверждении Положения о Департаменте по государственным закупкам Министерства финансов Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1997 г., N 55, ст. 501).
Премьер-Министр
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕНО
постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 сентября 1998 года N 903
ПОЛОЖЕНИЕ
о Департаменте по государственным закупкам
Министерства энергетики, индустрии и торговли
Республики Казахстан
МИССИЯ
Регулирование процесса государственных закупок товаров, работ и услуг, осуществляемых за счет средств республиканского и местных бюджетов Республики Казахстан, а также средств внебюджетных фондов.
1. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
1. Настоящее Положение определяет правовые основы, принципы организации деятельности, систему и полномочия Департамента по государственным закупкам Министерства энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан (далее - Департамент).
2. Департамент является уполномоченным государственным органом по регулированию процесса государственных закупок, осуществляющим свою деятельность в целях межотраслевой координации государственных закупок товаров, работ и услуг за счет средств республиканского и местных бюджетов, а также средств внебюджетных фондов.
3. Департамент в своей деятельности руководствуется Конституцией Республики Казахстан, законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, Положением о Министерстве энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан, а также настоящим Положением.

Қазақстан Республикасы Энергетика, индустрия және сауда министрлiгiнiң Мемлекеттiк сатып алу жөнiндегi департаментi туралы ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1998 жылғы 16 қыркүйектегi N 903. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 1999.01.19. N 35 қаулысымен.
"Қазақстан Республикасында мемлекеттiк басқаруды одан әрi жетiлдiру туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1998 жылғы 21 мамырдағы N 3958 Жарлығына  сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қоса берiлiп отырған:
Қазақстан Республикасы Энергетика, индустрия және сауда министрлiгiнiң Мемлекеттiк сатып алу жөнiндегi департаментi туралы ереже:
Қазақстан Республикасы Энергетика, индустрия және сауда министрлiгiнiң Мемлекеттiк сатып алу жөнiндегi департаментiнiң құрылымы бекiтiлсiн.
2. "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Мемлекеттiк сатып алу жөнiндегi департаментi туралы ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1997 жылғы 18 желтоқсандағы N 1783 қаулысының (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1997 ж., N 55, 501-құжат) күшi жойылған деп танылсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1998 жылғы 16 қыркүйектегi
N 903 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Энергетика, индустрия және сауда
министрлiгiнiң Мемлекеттiк сатып алу жөнiндегi
департаментi туралы
ЕРЕЖЕ
Миссиясы
Қазақстан Республикасының республикалық және жергiлiктi бюджеттерiнiң, сондай-ақ бюджеттен тыс қорлардың қаражаттары есебiнен жүзеге асырылатын тауарларды, жұмыстарды және қызмет көрсетулердi мемлекеттiк сатып алу процесiн реттеу.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже Қазақстан Республикасы Энергетика, индустрия және сауда министрлiгiнiң Мемлекеттiк сатып алу жөнiндегi департаментiнiң (бұдан әрi - Департамент) құқықтық негiздерiн, қызметiн ұйымдастыру принциптерiн, жүйесiн және өкiлеттiктерiн айқындайды.
2. Департамент өз қызметiн республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң қаражаттары, сондай-ақ бюджеттен тыс қорлардың қаражаттары есебiнен тауарларды, жұмыстарды және қызмет көрсетулердi мемлекеттiк сатып алуды салааралық үйлестiру мақсатында жүзеге асыратын, мемлекеттiк сатып алу процесiн реттеу жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк орган болып табылады.
3. Департамент өз қызметiнде Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасының Президентi мен Үкiметiнiң актiлерiн, өзге де нормативтiк құқықтық актiлердi, Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шарттарды, Қазақстан Республикасының Энергетика, индустрия және сауда министрлiгi туралы ереженi, сондай-ақ осы Ереженi басшылыққа алады.

4. Департамент является юридическим лицом, имеет счета в банке, печать и бланки с изображением Государственного герба Республики Казахстан и своим наименованием на государственном и русском языках.
5. Финансирование расходов на содержание Департамента осуществляется за счет ассигнований, предусмотренных в республиканском бюджете на содержание Министерства энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан.
2. ПРИОРИТЕТ
6. Обеспечение рационального расходования средств республиканского и местных бюджетов, а также средств внебюджетных фондов, направляемых на закупку товаров, работ и услуг, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
3. ОСНОВНЫЕ ЗАДАЧИ
7. Основными задачами Департамента являются:
координация и контроль процессов государственных закупок, проводимых министерствами, государственными комитетами, иными государственными органами, организациями, местными исполнительными органами и внебюджетными фондами;
формирование нормативной правовой базы, регулирующей процессы государственных закупок.
4. ФУНКЦИИ
8. Для реализации поставленных задач Департамент осуществляет следующие функции:
участие в формировании номенклатуры и объемов закупаемых товаров, работ и услуг на основе показателей утвержденных республиканского и местных бюджетов и смет внебюджетных фондов;
организация конкурсов по закупкам товаров, работ и услуг, номенклатура которых ежегодно утверждается Правительством Республики Казахстан по представлению Министерства энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан;
организация конкурсов для заказчиков, перечень которых ежегодно утверждается Правительством Республики Казахстан по представлению Министерства энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан;
участие в конкурсах, проводимых министерствами, государственными комитетами, иными государственными органами Республики Казахстан, организациями, внебюджетными фондами на приобретение товаров, выполнение работ, оказание услуг за счет средств республиканского и местных бюджетов, а также средств внебюджетных фондов;
участие в проведении конкурсов (тендеров) по закупкам товаров, работ и услуг на средства внешних государственных займов и грантов;
координация и контроль за осуществлением государственных закупок;
разработка проектов нормативных правовых актов, разработка и утверждение методических материалов, регулирующих процессы государственных закупок;
оказание методической и организационной помощи заказчикам по вопросам проведения государственных закупок;
использование обеспечения конкурсных заявок, оставшихся в ведении Департамента как у организатора конкурсов в соответствии со статьей 14 Закона Республики Казахстан Z970163_ "О государственных закупках".

4. Департамент заңды тұлға болып табылады, оның банкте шоттары, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк елтаңбасы бейнеленген, мемлекеттiк және орыс тiлдерiнде өз атауы жазылған мөрi мен бланкiлерi болады.
5. Департаменттi ұстауға арналған шығыстарды қаржыландыру республикалық бюджетте Қазақстан Республикасының Энергетика, индустрия және сауда министрлiгiн ұстауға көзделген қаржының есебiнен жүзеге асырылады.
2. Басымдығы
6. Мемлекеттiк сатып алу туралы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес тауарларды, жұмыстарды және қызмет көрсетулердi сатып алуға бағытталған республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң, сондай-ақ бюджеттен тыс қорлардың қаражаттарының ұтымды жұмсалуын қамтамасыз ету.
3. Негiзгi мiндеттерi
7. Департаменттiң негiзгi мiндеттерi мыналар болып табылады:
министрлiктер, мемлекеттiк комитеттер, өзге де мемлекеттiк органдар, ұйымдар, жергiлiктi атқарушы органдар және бюджеттен тыс қорлар жүргiзетiн мемлекеттiк сатып алу процестерiн үйлестiру және оларға бақылау жасау;
мемлекеттiк сатып алу процестерiн реттейтiн нормативтiк құқықтық базаны қалыптастыру.
4. Функциялары
8. Алға қойған мiндеттердi жүзеге асыру үшiн Департамент мынадай функцияларды жүзеге асырады:
бекiтiлген республикалық және жергiлiктi бюджеттер және бюджеттен тыс қорлар сметалары көрсеткiштерiнiң негiзiнде сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың және қызмет көрсетулердiң номенклатуралары мен көлемдерiн қалыптастыруға қатысу;
номенклатурасын Қазақстан Республикасы Энергетика, индустрия және сауда министрлiгiнiң ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Үкiметi жыл сайын бекiтiп отыратын тауарларды, жұмыстарды және қызмет көрсетулердi сатып алу жөнiнде конкурстар ұйымдастыру;
тiзбесiн Қазақстан Республикасы Энергетика, индустрия және сауда министрлiгiнiң ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Үкiметi жыл сайын бекiтiп отыратын тапсырыс берушiлерге арналған конкурстарды ұйымдастыру;
министрлiктер, мемлекеттiк комитеттер, Қазақстан Республикасының басқа да мемлекеттiк органдары, ұйымдар, бюджеттен тыс қорлар өткiзетiн республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң, сондай-ақ бюджеттен тыс қорлардың қаражаттары есебiнен тауарларды сатып алуға, жұмыстарды орындауға, қызметтер көрсетуге арналған конкурстарға қатысу;
мемлекеттiк сыртқы заемдар мен гранттардың қаражаттарына тауарларды, жұмыстарды және қызмет көрсетулердi сатып алу бойынша конкурстар (тендерлер) өткiзуге қатысу;
мемлекеттiк сатып алуды үйлестiредi және оған бақылау жасайды;
мемлекеттiк сатып алу процестерiн реттейтiн нормативтiк құқықтық актiлердiң жобаларын әзiрлеу және әдiстемелiк материалдарды әзiрлеу мен бекiту;
тапсырыс берушiлерге мемлекеттiк сатып алуды жүргiзу мәселелерi бойынша әдiстемелiк және ұйымдастырушылық көмек көрсету;
Департаменттiң қарамағанда қалған конкурстық өтiнiмдердi қамтамасыз етудi Қазақстан Республикасының "Мемлекеттiк сатып алу туралы" Заңының 14-бабына сәйкес жұмсайды.

5. ПРАВА
9. Для решения поставленных задач и осуществления функций Департамент имеет следующие права:
запрашивать и получать в установленном законодательством порядке информацию от государственных органов и организаций, осуществляющих государственные закупки, в том числе за счет средств внешних государственных займов и грантов;
принимать решения в пределах своей компетенции, обязательные для исполнения государственными органами и организациями по вопросам организации и проведения государственных закупок в соответствии с действующим законодательством;
участвовать в работе конкурсных комиссий заказчиков по
организации и проведению государственных закупок;
контролировать организацию и проведение государственных
закупок;
привлекать для проведения экспертиз и консультаций, участия в
конкурсных комиссиях специалистов центральных и местных органов
государственного управления на безвозмездной основе, а специалистов,
не являющихся государственными служащими, на платной основе в
установленном законодательством Республики Казахстан порядке;
сотрудничать в пределах своей компетенции с организациями
иностранных государств и международными организациями.
6. ОБЯЗАННОСТИ
10. В своей деятельности Департамент выполняет следующие
обязанности:
обеспечивает соблюдение законодательства Республики Казахстан в
области государственных закупок;
проводит анализ осуществления государственных закупок;
разрабатывает и реализует мероприятия по совершенствованию
планирования, организации и проведения государственных закупок.
7. ОТВЕТСТВЕННОСТЬ
11. При осуществлении своей деятельности Департамент несет
ответственность:
за реализацию стратегического плана Правительства Республики
Казахстан в области государственных закупок;
за достоверность информации о состоянии системы государственных
закупок;
за соблюдение законодательства Республики Казахстан в области
государственных закупок.
8. ОРГАНИЗАЦИЯ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ ДЕПАРТАМЕНТА
12. Департамент возглавляет Директор, назначаемый на должность и освобождаемый от должности Правительством Республики Казахстан по представлению Министра энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан.
Директор имеет заместителя, назначаемого на должность и освобождаемого от должности Министром энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан по представлению Директора.
Заместитель Директора Департамента замещает Директора Департамента в случае его отсутствия.
13. Директор Департамента организует и осуществляет руководство работой Департамента и несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Департамент задач и осуществление им своих функций.
В этих целях Директор Департамента:
определяет обязанности и степень ответственности руководителей структурных подразделений Департамента;
назначает на должность и освобождает от должности работников
Департамента, а также налагает дисциплинарные взыскания на них;
в пределах своей компетенции издает приказы;
представляет Департамент в государственных органах и
организациях в пределах своей компетенции и в соответствии с
действующим законодательством;
принимает решения по другим вопросам, отнесенным к его
компетенции.

5. Құқықтары
9. Алға қойған мiндеттердi шешу және функцияларды жүзеге асыру үшiн департамент:
мемлекеттiк сатып алуды, оның iшiнде мемлекеттiк сыртқы заемдар мен гранттардың қаражаттары есебiнен жүзеге асыратын мемлекеттiк органдар мен ұйымдардан заңдарда белгiленген тәртiппен ақпарат сұратуға және алуға;
өз құзыретiнiң шегiнде мемлекеттiк сатып алуды ұйымдастыру мен жүргiзу мәселелерi бойынша мемлекеттiк органдар мен ұйымдардың орындауы үшiн мiндеттi шешiмдердi қолданылып жүрген заңдарға сәйкес қабылдауға;
тапсырысшылардың мемлекеттiк сатып алуды ұйымдастыру мен жүргiзу жөнiндегi конкурстық комиссияларының жұмысына қатысуға;
мемлекеттiк сатып алудың ұйымдастырылуы мен жүргiзiлуiне бақылау жасауға;
сараптамалар мен консультациялар өткiзу, конкурстық комиссияларға қатысу үшiн мемлекеттiк басқарудың орталық және жергiлiктi органдарының мамандарын ақысыз негiзде, ал мемлекеттiк қызметшiлер болып саналмайтын мамандарды ақылы негiзде Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен тартуға;
өз құзыретiнiң шегiнде шет мемлекеттердiң ұйымдарымен және халықаралық ұйымдармен ынтымақтастықта болуға құқылы.
6. Мiндеттерi
10. Өзiнiң қызметiнде Департамент мынадай мiндеттердi орындайды:
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк сатып алу саласындағы заңдарының орындалуын қамтамасыз етедi;
мемлекеттiк сатып алудың жүзеге асырылуына талдау жасайды;
мемлекеттiк сатып алуды жоспарлауды, ұйымдастыруды және жүргiзудi жетiлдiру жөнiндегi шараларды әзiрлейдi және iске асырады.
7. Жауапкершiлiгi
11. Өзiнiң қызметiн жүзеге асыру кезiнде Департамент:
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң мемлекеттiк сатып алу саласындағы стратегиялық жоспарының iске асырылуына:
мемлекеттiк сатып алу жүйесiнiң жай-күйi туралы ақпараттардың сенiмдiлiгi үшiн;
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк сатып алу саласындағы заңдарының орындалуына жауап бередi.
8. Департаменттiң қызметiн ұйымдастыру
12. Департаменттi Қазақстан Республикасының Энергетика, индустрия және сауда министрiнiң ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Үкiметi қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын Директор басқарады.
Директордың оның ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Энергетика, индустрия және сауда министрi қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын орынбасары болады.
Департамент директорының орынбасары Департамент директоры болмаған жағдайда оның мiндетiн атқарады.
13. Департамент директоры Департамент жұмысын ұйымдастырады және оған басшылық жасайды, Департаментке жүктелген мiндеттердiң орындалуы және оның функцияларының жүзеге асырылуы үшiн жеке жауап бередi.
Осы мақсатта Департамент директоры:
Департаменттiң құрылымдық бөлiмшелерi басшыларының мiндеттерi мен жауапкершiлiк дәрежесiн белгiлейдi;
Департаменттiң қызметкерлерiн қызметке тағайындайды және қызметтен босатады, сондай-ақ оларға тәртiптiк жаза қолданады;
өз құзыретiнiң шегiнде бұйрықтар шығарады;
өз құзыретiнiң шегiнде және қолданылып жүрген заңдарға сәйкес мемлекеттiк органдар мен ұйымдарда Департаменттi бiлдiредi;
өз құзыретiне жататын басқа да мәселелер бойынша шешiмдер қабылдайды.

14. Штатная численность Департамента определяется Министерством
энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан.
15. Деятельность Департамента обеспечивается подразделениями и
службами общего назначения Министерства энергетики, индустрии и
торговли Республики Казахстан.
9. ЛИКВИДАЦИЯ И РЕОРГАНИЗАЦИЯ ДЕПАРТАМЕНТА
16. Ликвидация и реорганизация Департамента производится в
установленном законодательством порядке.
Утверждена
Постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 сентября 1998 г. N 903
Структура
Департамента по государственным закупкам
Министерства энергетики, индустрии и торговли
Республики Казахстан
Управление методологии и мониторинга государственных закупок
Управление организации государственных закупок

14. Департаменттiң штат санын Қазақстан Республикасының Энергетика, индустрия және сауда министрлiгi белгiлейдi.
15. Департаменттiң қызметiн оның бөлiмшелерi және Қазақстан Республикасының Энергетика, индустрия және сауда министрлiгiнiң жалпы мақсаттағы қызметтерi қамтамасыз етедi.
9. Департаменттi тарату және қайта ұйымдастыру
16. Департаменттi тарату және қайта ұйымдастыру заңдарда белгiленген тәртiппен жүргiзiледi.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1998 жылғы 16 қыркүйектегi
N 903 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасының Энергетика, индустрия
және сауда министрлiгi Мемлекеттiк сатып алу
жөнiндегi департаментiнiң
ҚҰРЫЛЫМЫ
Мемлекеттiк сатып алудың әдiстемесi мен мониторингi басқармасы
Мемлекеттiк сатып алуды ұйымдастыру басқармасы