Вопросы Департамента казначейства Министерства финансов Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 9 октября 1998 г. N 1028 Утратило силу - постановлением Правительства РК от 24 мая 1999 г. N 626 ~P990626
В целях реализации Указа Президента Республики Казахстан от 30 июня 1998 года N 3986 U983986_ "О дальнейших мерах по оптимизации органов государственного управления" (САПП Республики Казахстан, 1998 г., N 19, ст. 167) Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые:
Положение о Департаменте казначейства Министерства финансов Республики Казахстан;
структуру Департамента казначейства Министерства финансов Республики Казахстан.
2. Признать утратившими силу:
1) пункт 2 постановления Правительства Республики Казахстан от 30 октября 1997 года N 1466 P971466_ "Некоторые вопросы Министерства финансов Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1997 г., N 47, ст.438);
2) постановление Правительства Республики Казахстан от 18 декабря 1997 года N 1781 P971781_ "Об утверждении Положения о Комитете финансового контроля Министерства финансов Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1997 г., N 55, ст. 500).
3. Настоящее постановление подлежит опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства Республики Казахстан от 9 октября 1998 года N 1028
ПОЛОЖЕНИЕ
о Департаменте казначейства Министерства финансов
Республики Казахстан
Миссия - исполнение республиканского бюджета, расчетно-кассовое обслуживание государственного бюджета и государственных внебюджетных фондов и средств, осуществление финансового контроля за целевым расходованием средств государственного бюджета и государственных внебюджетных фондов и средств.
I. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
1. Департамент казначейства Министерства финансов Республики Казахстан (далее - Казначейство) является государственным органом, осуществляющим специальные функции по исполнению республиканского бюджета и расчетно-кассовому обслуживанию государственного бюджета и государственных внебюджетных фондов и средств, финансовому контролю за целевым использованием средств государственного бюджета и государственных внебюджетных фондов и средств.
2. В своей деятельности Казначейство руководствуется Конституцией Республики Казахстан, законами Республики Казахстан, актами Президента, Правительства Республики Казахстан и иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Казначейство входит в структуру Министерства финансов Республики Казахстан и является государственным органом управления, который в пределах своей компетенции и предоставленных ему полномочий осуществляет специальные исполнительные и контрольные функции.
Казначейство имеет территориальные органы в областях и городе Алматы.

Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Қазынашылық департаментiнiң мәселелерi
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1998 жылғы 9 қазан N 1028. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 1999.05.24. N 626 қаулысымен. ~P990626
"Мемлекеттiк басқару органдарын одан әрi оңтайландыру жөнiндегi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1998 жылғы 30 маусымдағы N 3986 U983986_ (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1998 ж., N 19, 167-құжат) Жарлығын iске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қоса берiлiп отырған:
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Қазынашылық департаментi туралы ереже;
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Қазынашылық департаментiнiң құрылымы бекiтiлсiн.
2. Мыналар:
1) "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң кейбiр мәселелерi туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1997 жылғы 30 қазандағы N 1466 P971466_ қаулысының 2-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы., 1997 ж., N 47, 438-құжат);
2) "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Қаржы бақылау
комитетi туралы ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң 1997 жылғы 18 желтоқсандағы N 1781 қаулысы (Қазақстан
Республикасының ПҮАЖ-ы, 1997 ж., N 55, 500-құжат) күшi жойылған деп
танылсын.
3. Осы қаулы жариялауға жатады.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1998 жылғы 9 қазандағы
N 1028 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң
Қазынашылық департаментi туралы
ЕРЕЖЕ
Миссиясы - республикалық бюджеттi орындау, мемлекеттiк бюджетке және мемлекеттiк бюджеттен тыс қорлар мен қаражаттарға есеп айырысу-кассалық қызмет көрсету, мемлекеттiк бюджеттiң және мемлекеттiк бюджеттен тыс қорлар мен қаражаттар қаржыларының мақсатты пайдаланылуына қаржылық бақылауды жүзеге асыру.
I. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Қазынашылық департаментi (бұдан әрi - Қазынашылық) республикалық бюджеттi орындауда мемлекеттiк бюджетке және мемлекеттiк бюджеттен тыс қорлар мен қаражаттарға есеп айырысу-кассалық қызмет көрсету, мемлекеттiк бюджеттiң және мемлекеттiк бюджеттен тыс қорлар мен қаражаттар қаржыларының мақсатты пайдаланылуына қаржылық бақылау жасау жөнiндегi арнаулы мiндеттердi жүзеге асыратын мемлекеттiк орган болып табылады.
2. Қазынашылық өзiнiң қызметiнде Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентiнiң, Үкiметiнiң актiлерiн, өзге де нормативтiк құқықтық актiлердi, сондай-ақ осы Ереженi басшылыққа алады.
3. Қазынашылық Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң құрылымына кiредi және өз құзыретi және өзiне берiлген өкiлеттiктердiң шегiнде арнаулы атқару және бақылау функцияларын жүзеге асыратын мемлекеттiк басқару органы болып табылады.
Қазынашылықтың облыстарда және Алматы қаласында аумақтық органдары бар.

4. Казначейство является юридическим лицом, имеет свои банковские счета, печать и бланки с изображением Государственного герба Республики Казахстан со своим наименованием на государственном языке. Казначейство имеет органы с вертикальной подчиненностью, состоящие из областных управлений и районных, городских и районных в городах отделов казначейства, которые являются юридическими лицами, обладают имуществом на правах оперативного управления, имеют банковские счета и печать с изображением Государственного герба Республики Казахстан со своим наименованием на государственном языке.
5. Казначейство и его территориальные органы в установленном законодательством порядке осуществляют отдельные виды банковских операций в тенге и иностранной валюте.
6. Структура Казначейства утверждается Правительством Республики Казахстан, а структура управлений в областях, городе Алматы руководителями этих органов в пределах выделенной численности по согласованию с Казначейством. Штатная численность Казначейства утверждается Министром финансов Республики Казахстан, а штатная численность управлений в областях, городе Алматы Департаментом казначейства в пределах установленной численности и фонда оплаты труда.
7. Финансирование расходов на содержание Казначейства и его территориальных органов осуществляется за счет ассигнований, предусмотренных в республиканском бюджете на содержание Министерства финансов Республики Казахстан.
II. ПРИОРИТЕТЫ
8. Основными приоритетами Казначейства являются:
реализация политики в области кассового исполнения республиканского и местных бюджетов, государственных внебюджетных фондов и средств;
обеспечение финансового контроля за целевым использованием средств республиканского и местных бюджетов, выделенных на реализацию общегосударственных и местных программ и мероприятий;
обеспечение полного возмещения нанесенного государству материального ущерба за счет виновных лиц и взыскание (отзыв) в бюджет средств, использованных не по целевому назначению.
III. ЗАДАЧИ КАЗНАЧЕЙСТВА
9. Основными задачами Казначейства являются:
организация, осуществление и контроль кассового исполнения республиканского бюджета;
организация расчетно-кассового обслуживания государственного бюджета и государственных внебюджетных фондов и средств;
оперативное управление взаимоотношениями между республиканским бюджетом и государственными фондами целевого финансирования, исполнение, контроль за движением и использованием средств этих фондов;
осуществление бухгалтерского учета и отчетности об исполнении республиканского бюджета и представление в установленном порядке отчетности;
разработка методологии бухгалтерского учета и внутреннего аудита в бюджетной системе, ведения учетных операций по вопросам, относящимся к компетенции Казначейства и обязательным для выполнения организациями, содержащимися за счет республиканского и местных бюджетов Республики Казахстан;
осуществление финансового контроля:
за исполнением местных бюджетов;
за финансово-хозяйственной деятельностью министерств, государственных комитетов, ведомств, а также иных центральных и местных исполнительных органов, а также организаций, содержащихся за счет бюджетных средств;
за целевым использованием государственных и негосударственных (привлеченных под гарантии государства) займов, государственных внебюджетных фондов и средств;
оперативное управление и учет ценностей правительственного (бюджетного) резерва в порядке, установленном законодательством.
IV. ОСНОВНЫЕ ФУНКЦИИ КАЗНАЧЕЙСТВА

4. Қазынашылық заңды тұлға болып табылады және өзiнiң банктiк шоттары, өз атауы мемлекеттiк тiлде жазылып Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк елтаңбасы бейнеленген мөрi мен бланкiлерi бар. Қазынашылықтың заңды тұлғалар болып табылатын, жедел басқару құқығындағы мүлiктерге ие, банктiк шоттары және өз атауы мемлекеттiк тiлде жазылып Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк елтаңбасы бейнеленген мөрi бар қазынашылықтың облыстық басқармаларынан және аудандық, қалалық және қалалардағы аудандық бөлiмдерден тұратын тiкелей бағыныстағы органдары бар.
5. Қазынашылық пен оның аумақтық органдары заңдарда белгiленген тәртiппен теңгемен және шетелдiк валютамен банктiк операциялардың жекелеген түрлерiн жүзеге асырады.
6. Қазынашылықтың құрылымын Қазақстан Республикасының Үкiметi, ал облыстардағы, Алматы қаласындағы басқармаларының құрылымдарын Қазынашылықпен келiсе отырып, бөлiнген санның шегiнде осы органдардың басшылары, ал облыстардағы, Алматы қаласындағы басқармалардың штат санын - белгiленген сан мен еңбекке ақы қорының төлеу шегiнде Қазынашылық департаментi бекiтедi.
7. Қазынашылықты және оның аумақтық органдарын ұстауға арналған шығыстарды қаржыландыру республикалық бюджетте Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiн ұстауға көзделген қаражаттың есебiнен жүзеге асырылады.
II. Басымдықтары
8. Қазынашылықтың негiзгi басымдықтары мыналар болып табылады:
республикалық және жергiлiктi бюджеттердi, мемлекеттiк бюджеттен тыс қорларды және қаражаттарды кассалық орындау саласындағы саясатты iске асыру;
жалпы мемлекеттiк және жергiлiктi бағдарламалар мен шараларды iске асыру үшiн бөлiнген республикалық және жергiлiктi бюджеттер қаражаттарының мақсатты пайдаланылуын қаржылық бақылауды қамтамасыз ету;
мемлекетке келтiрiлген материалдық зияндарды кiнәлi тұлғалардың есебiнен толық қайтарылуын қамтамасыз ету және арналған мақсаты бойынша пайдаланылмаған қаражаттарды бюджетке өндiрiп (қайтарып) алу.
III. Қазынашылықтың мiндеттерi
9. Қазынашылықтың негiзгi мiндеттерi мыналар болып табылады:
республикалық бюджеттiң кассалық орындалуын ұйымдастыру, жүзеге асыру және бақылау;
мемлекеттiк бюджетке және мемлекеттiк бюджеттен тыс қорлар мен қаражаттарға есеп айырысу-кассалық қызмет көрсетудi ұйымдастыру;
республикалық бюджет пен нысаналы түрде қаржыландырылатын мемлекеттiк қорлардың өзара қатынасын жедел басқару, осы қорлар қаражаттарының қозғалысы мен пайдаланылуын орындау, бақылау;
республикалық бюджеттiң орындалуы туралы бухгалтерлiк есеп пен есептiлiктi жүзеге асыру және есептердi белгiленген тәртiппен тапсыру;
бюджет жүйесiндегi бухгалтерлiк есеп пен iшкi аудиттiң әдiстемесiн әзiрлеу, Қазынашылықтың құзыретiне қатысты және Қазақстан Республикасының республикалық және жергiлiктi бюджеттерi есебiнен ұсталатын ұйымдардың орындауы үшiн мiндеттi мәселелер бойынша есептiк операцияларды жүргiзу;
мыналардың:
жергiлiктi бюджеттердiң орындалуына;
бюджеттiк қаражаттар есебiнен ұсталатын министрлiктердiң, мемлекеттiк комитеттердiң, ведомстволардың, сондай-ақ өзге де орталық және жергiлiктi атқарушы органдардың, сондай-ақ ұйымдардың қаржы-шаруашылық қызметiне;
мемлекеттiк және мемлекеттiк емес (мемлекеттiң кепiлдiгiмен тартылған) заемдардың, мемлекеттiк бюджеттен тыс қорлар мен қаражаттардың мақсатты пайдаланылуына қаржылық бақылауды жүзеге асыру;
заңдарда белгiленген тәртiппен үкiметтiк (бюджеттiк) резервтiң құндылықтарын жедел басқару және есебiн жүргiзу.
IV. Қазынашылықтың негiзгi функциялары

10. В соответствии с возложенными задачами Казначейство выполняет следующие функции:
осуществляет исполнение республиканского бюджета;
осуществляет учет и расчетно-кассовое обслуживание организаций, содержащихся за счет республиканского и местных бюджетов, а также государственных внебюджетных фондов и средств;
регулирует финансовые отношения между республиканским бюджетом и государственными внебюджетными фондами и фондами целевого финансирования, а также финансирует организации, содержащиеся за счет республиканского бюджета;
распределяет общегосударственные налоги между республиканским и местными бюджетами и зачисляет их в бюджеты разных уровней;
осуществляет учет взаимных расчетов и бюджетных кредитов (ссуд) между республиканским бюджетом и местными бюджетами;
осуществляет управление доходами и расходами республиканского бюджета и иными централизованными финансовыми ресурсами, находящимися в ведении Правительства Республики Казахстан, как в национальной так и в иностранной валюте, распоряжается средствами, находящимися на счетах Казначейства, в банках, а также осуществляет операции с этими средствами;
обеспечивает учет кассовых расходов организаций, содержащихся за счет республиканского и местных бюджетов;
производит расчеты и переводы денег по поручениям организаций, содержащихся за счет республиканского и местных бюджетов, и государственных внебюджетных фондов;
осуществляет клиринговые (расчетные) операции;
организует обеспечение наличными деньгами организаций, содержащихся за счет республиканского и местных бюджетов, через банки второго уровня;
устанавливает порядок ведения и осуществляет бухгалтерский учет и отчетность об исполнении республиканского бюджета, контроль платежных документов, предоставляемых организациями, содержащимися за счет республиканского и местных бюджетов;
осуществляет ведение и учет валютных операций организаций, содержащихся за счет республиканского и местных бюджетов, через банковские счета Казначейства в иностранной валюте в Национальном банке Республики Казахстан, организует проверки по соблюдению законодательства при их проведении;
разрабатывает и утверждает методологию ведения бухгалтерского учета и проведения внутреннего аудита в бюджетной системе, а также нормативные правовые акты;
устанавливает порядок составления отчетности по вопросам, относящимся к компетенции Казначейства, обязательный для исполнения организациями, получающими бюджетные средства;
осуществляет контроль за эффективным и целевым использованием государственных и негосударственных (привлеченных под гарантии государства) займов, их погашение и обслуживание в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
в установленном законодательством порядке управляет текущими остатками на счетах Казначейства с целью получения дохода путем размещения их остатков на банковских вкладах и в ценные бумаги;
анализирует состояние рынка драгоценных металлов, проводит операции с драгоценными металлами и камнями на первичных торгах и вторичном рынке;
осуществляет планирование, учет, контроль и анализ формирования и использования правительственного (бюджетного) резерва;
осуществляет проверки целевого использования средств республиканского бюджета, получаемых хозяйствующими субъектами;
участвует в подготовке информации о результатах исполнения республиканского бюджета и состоянии финансовых ресурсов Правительства Республики Казахстан;
осуществляет проверки финансово-хозяйственной деятельности министерств, государственных комитетов, ведомств, а также иных центральных и местных исполнительных органов и организаций, содержащихся за счет бюджетных средств, сохранности денег и товарно-материальных ценностей в них, тематические проверки по другим финансовым вопросам, касающимся интересов государства, и подготовку на их основе предложений, направленных на обеспечение режима экономии, целевое и эффективное использование государственных средств, их сохранности;
организует проверки в пределах своей компетенция и в соответствии с действующим законодательством в организациях, содержащихся за счет бюджетных средств, по поручениям Правительства Республики Казахстан по письмам и заявлениям граждан;
осуществляет контроль за эффективным и целевым использованием организациями, содержащимися за счет бюджетных средств, гуманитарной, финансовой и технической помощи международных финансово-экономических организаций и стран-доноров, расходами на заграничные командировки работников органов государственной власти и управления;
проводит проверки целевого использования бюджетных средств, выделяемых на финансирование посольств и представительств Республики Казахстан за рубежом;
анализирует и обобщает опыт работы территориальных органов Казначейства и разрабатывает предложения по ее совершенствованию, организует проверку их деятельности, принимает меры по устранению выявленных недостатков и нарушений;
направляет в следственные органы и органы прокуратуры материалы ревизий и проверок по выявленным фактам недостач, хищений и злоупотреблений;
осуществляет в установленном порядке подготовку проектов законодательных и иных нормативных правовых актов по вопросам, относящимся к компетенции Казначейства;
изучает опыт организации деятельности казначейств зарубежных стран и разрабатывает предложения по его практическому использованию;
участвует в организации повышения квалификации работников Казначейства и его территориальных органов;
организует внедрение новых технологий и обеспечивает эффективное использование единой информационно-вычислительной системы Казначейства.
V. ПРАВА КАЗНАЧЕЙСТВА

10. Жүктелген мiндеттерге сәйкес Қазынашылық мынадай функцияларды орындайды:
республикалық бюджеттiң орындалуын жүзеге асырады;
республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң, сондай-ақ мемлекеттiк бюджеттен тыс қорлар мен қаражаттардың есебiнен ұсталатын ұйымдарға есептеу және есеп айырысу-кассалық қызмет көрсетiлуiн жүзеге асырады;
республикалық бюджет пен мемлекеттiк бюджеттен тыс қорлардың және нысаналы қаржыландырылатын қорлардың арасындағы қаржылық қатынастарды реттейдi, сондай-ақ республикалық бюджеттiң есебiнен ұсталатын ұйымдарды қаржыландырылады;
республикалық және жергiлiктi бюджеттер арасында жалпы мемлекеттiк салықтарды бөледi және оларды әртүрлi деңгейдегi бюджеттерге есептейдi;
республикалық бюджет пен жергiлiктi бюджеттер арасындағы өзара есеп айырыстар мен бюджеттiк несиелердi (қарыздарды) есепке алуды жүзеге асырады;
республикалық бюджеттiң кiрiстерi мен шығыстарын, сондай-ақ ұлттық болсын және шетелдiк болсын валютамен Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қарамағындағы өзге де орталықтандырылған қаржылық ресурстарды басқаруды жүзеге асырады, Қазынашылықтың шоттарындағы, банктердегi қаражаттарға билiк жасайды, сондай-ақ осы қаражаттармен операцияларды жүзеге асырады;
республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң есебiнен ұсталатын ұйымдардың кассалық шығыстарын есепке алуды қамтамасыз етедi;
республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң, және мемлекеттiк бюджеттен тыс қорлардың есебiнен ұсталатын ұйымдардың тапсырмалары бойынша есеп айырыстар мен ақша аударымдарын жүргiзедi;
клирингтiк (есеп айырысулық) операцияларды жүзеге асырады;
екiншi деңгейдегi банктер арқылы, республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң есебiнен ұсталатын ұйымдарды қолма-қол ақшамен қамтамасыз етудi ұйымдастырады;
республикалық бюджеттiң орындалуы туралы бухгалтерлiк есеп пен есептiлiктi, республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң есебiнен ұсталатын ұйымдар тапсыратын төлем құжаттарын бақылауды жүргiзудiң тәртiбiн белгiлейдi және жүзеге асырады;
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiнде шетелдiк валютадағы Қазынашылықтың банктiк шоттары арқылы, республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң есебiнен ұсталатын ұйымдардың валюталық операцияларын жүргiзудi және есепке алуды жүзеге асырады, оларды жүргiзген кезде заңдардың сақталуы жөнiнде тексерулер ұйымдастырады;
бюджет жүйесiнде бухгалтерлiк есептi жүргiзудiң және iшкi аудиттi өткiзудiң әдiстемесiн, сондай-ақ нормативтiк құқықтық актiлерiн әзiрлейдi және бекiтедi;
Қазынашылықтың құзыретiне қатысты бюджеттiк қаражаттарды алатын ұйымдардың орындауы үшiн мiндеттi мәселелер бойынша есептеме жасаудың тәртiбiн белгiлейдi;
мемлекеттiк және мемлекеттiк емес (мемлекет кепiлдiгiмен тартылған) заемдардың тиiмдi және мақсатты пайдаланылуын бақылауды, олардың Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өтелуiн және қызмет көрсетiлуiн жүзеге асырады;
заңдармен белгiленген тәртiппен Қазынашылықтың шоттарындағы ағымдағы қалдықтарды банктiң салымдарына және бағалы қағаздарға орналастыру жолымен кiрiс алу мақсатында оларды басқарады;
бағалы металдар рыногының жай-күйiне талдау жасайды, бастапқы сауда-саттықта және қайталама рынокта бағалы металдармен және тастармен операциялар жүргiзедi;
үкiметтiк (бюджеттiк) резервтiң қалыптасуын және пайдаланылуын жоспарлайды, есепке алады, бақылайды және талдайды;
шаруашылық субъектiлерi алатын республикалық бюджет қаражаттарының мақсатты пайдаланылуын бақылауды жүзеге асырады;
республикалық бюджеттi пайдаланудың нәтижелерi және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаржылық ресурстарының жай-күйi туралы ақпаратты дайындауға қатысады;
бюджет қаражатының есебiнен ұсталатын министрлiктердiң, мемлекеттiк комитеттердiң, ведомстволардың, сондай-ақ өзге де орталық және жергiлiктi атқарушы органдардың және ұйымдардың қаржы-шаруашылық қызметiн, олардағы ақша және тауар-материалдық құндылықтардың сақталуын тексерудi, мемлекеттiң мүдделерiне қатысы бар басқа да қаржы мәселелерi бойынша тақырыптық тексерудi, және олардың негiзiнде мемлекеттiк қаржының үнемделу режимiн, мақсатты және тиiмдi пайдаланылуын, олардың сақталуын қамтамасыз етуге бағытталған ұсыныстарды әзiрлеудi жүзеге асырады;
өзiнiң құзыретiнiң шегiнде және қолданылып жүрген заңдарға сәйкес бюджет қаражатының есебiнен ұсталатын ұйымдарда азаматтардың хаттары мен өтiнiштерi бойынша Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң тапсырмасымен тексеру ұйымдастырады;
бюджет қаражатының есебiнен ұсталатын ұйымдардың халықаралық қаржы-экономикалық ұйымдары мен донор елдердiң iзгiлiк, қаржы және техникалық көмегiнiң тиiмдi және мақсатты пайдаланылуына, мемлекеттiк үкiмет пен басқару органдары қызметкерлерiнiң шетелдiк iс-сапарларға арналған шығыстарына бақылау жасауды жүзеге асырады;
Қазақстан Республикасының шетелдегi елшiлiктерi мен өкiлдiктерiн қаржыландыруға бөлiнетiн бюджет қаражатының мақсатты пайдаланылуына тексеру жүргiзедi;
Қазынашылықтың аумақтық органдары жұмысының тәжiрибесiн талдайды және қорытады және оны жетiлдiру жөнiнде ұсыныстар әзiрлейдi, олардың қызметiн тексерудi ұйымдастырады, анықталған кемшiлiктер мен жолсыздықтарды жою жөнiндегi шаралар қолданады;
анықталған жетiмсiздiктер, талан-таражға салу және қызмет бабын пайдалану фактiлерi бойынша тексерулер мен тексерiстер материалдарын тергеу органдары мен прокуратура органдарына жолдайды;
Қазынашылықтың құзыретiне жататын мәселелер бойынша заңдардың
және өзге де нормативтiк құқықтық актiлердiң жобаларын әзiрлеудi
заңда белгiленген тәртiппен жүзеге асырады;
шетел қазынашылықтары қызметiнiң ұйымдастырылу тәжiрибесiн
зерделейдi және оны практикалық пайдалану жөнiнде ұсыныстар әзiрлейдi;
Қазынашылық және оның аумақтық органдары қызметкерлерiнiң
бiлiктiлiгiн арттыруды ұйымдастыруға қатысады;
жаңа технологияларды енгiзудi ұйымдастырады және Қазынашылықтың
бiрыңғай ақпараттық-есептеу жүйесiн тиiмдi пайдалануды қамтамасыз
етедi.
V. Қазынашылықтың құқықтары

11. В целях выполнения основных задач и укрепления бюджетной дисциплины Казначейство имеет право:
иметь Единый казначейский счет и банковские счета в тенге и иностранной валюте в Национальном Банке Республики Казахстан, или другом уполномоченном им по согласованию с Министерством финансов Республики Казахстан банке, а также банковские счета областных, Алматинского городского управлений Казначейства в филиалах Национального Банка Республики Казахстан, или другом уполномоченном, по согласованию с Министерством финансов Республики Казахстан банке;
размещать в установленном порядке средства, временно свободные остатки денег со счетов органов Казначейства во вклады в банках и ценные бумаги и получать вознаграждение (интерес) в размерах, установленных соглашениями с ними. В случае заимствования в установленном законодательством порядке денег Национального Банка Республики Казахстан на покрытие дефицита республиканского бюджета Казначейство также уплачивает вознаграждение (интерес) в соответствии с вышеуказанными условиями и порядком;
беспрепятственно, в соответствии с действующим законодательством, посещать министерства, государственные комитеты, ведомства, а также иные центральные и местные исполнительные органы и организации, банки, воинские части и их подразделения при осуществлении ревизий и проверок по использованию бюджетных средств;
производить на ревизуемых объектах проверки соответствующих денежных документов (планы, сметы, отчеты, бухгалтерские, банковские и финансовые документы), связанных с зачислением, перечислением и использованием бюджетных ресурсов, внебюджетных фондов и средств в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан, а также фактическое наличие денег, ценных бумаг и материальных ценностей;
в установленном законодательством порядке опечатывать кассы, кассовые и служебные помещения, склады и архивы проверяемых организаций, а при обнаружении подделок, подлогов, хищений и злоупотреблений, изымать необходимые документы, оставляя в делах акты изъятия, копии или опись изъятых документов;
в установленном законодательством порядке производить взыскание (отзыв) денег в бюджет в бесспорном порядке, ограничивать или приостанавливать финансирование из республиканского бюджета организаций при незаконном и нецелевом использовании ими средств, выделенных из республиканского и местных бюджетов, а также при непредставлении отчетов об израсходованных средствах;
в пределах своей компетенции требовать и получать от руководителей и других работников проверяемых организаций письменные объяснения по вопросам, возникающим в ходе ревизий и проверок;
принимать в процессе ревизий и проверок совместно с руководителями ревизуемых организаций необходимые меры к устранению выявленных нарушений финансовой дисциплины, установлению порядка ведения бухгалтерского учета, возмещению причиненного ущерба;
давать министерствам, государственным комитетам, ведомствам и иным центральным исполнительным органам, организациям по материалам ревизий и проверок обязательные для исполнения указания об устранении вскрытых нарушений, а также принимать иные меры, предусмотренные законодательством по возмещению ущерба и привлечения виновных лиц к ответственности;
по материалам ревизий и проверок, переданным в следственные органы и органы прокуратуры, получать от них в установленном законодательством порядке информацию о результатах принятых по этим материалам мер, либо мотивированного заключения с приложением копий постановлений об отказе в возбуждении уголовного дела или о прекращении дела в ходе предварительного следствия;
рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания в соответствии с действующим законодательством;
получать в соответствии с законодательными актами от министерств, государственных комитетов, ведомств и иных центральных и местных исполнительных органов, а также организаций, получающих бюджетные средства, информацию и сведения, необходимые для организации исполнения республиканского и местных бюджетов, а также осуществления финансово-валютного контроля за выполнением финансовых обязательств перед государством.
VI. ОТВЕТСТВЕННОСТЬ ДОЛЖНОСТНЫХ ЛИЦ

11. Негiзгi мiндеттердi орындау және бюджет тәртiбiн нығайту
мақсатында Қазынашылық мынадай құқықтарға ие:
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiнде немесе Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң келiсiмi бойынша ол уәкiлеттiк берген басқа банкте теңгемен және шетелдiк валютамен Бiрыңғай қазынашылық шотын және банктiк шоттарды, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң филиалдарында немесе Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң келiсiмi бойынша өкiлеттiк берiлген басқа банкте Қазынашылықтың облыстық басқармаларының банктiк шоттарын иелену;
қаражаттарды, ақшаның уақытша бос қалдықтарын Қазынашылық органдарының шоттарынан банктердегi салымдарға және бағалы қағаздарға орналастыруға және олармен жасалған келiсiмдерде белгiленген мөлшерде сыйақылар (мүдделер) алуға. Заңда белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң ақшаларын республикалық бюджеттiң тапшылығын жабу үшiн қарыз алған жағдайда, Қазынашылық сондай-ақ жоғарыда айтылған ережемен және тәртiппен сыйақылар (мүдделер) төлейдi;
бюджеттiк қаражаттарды пайдалану жөнiндегi тексерiстер мен тексерулердi жүзеге асырған кезде белгiленген тәртiппен министрлiктерде, мемлекеттiк комитеттерде, ведомстволарда, сондай-ақ орталық және жергiлiктi атқарушы органдарда, банктерде, әскери бөлiмдерде және олардың бөлiмшелерiнде болу;
тексерiс жасалатын объектiлерде бюджеттiк ресурстардың, бюджеттен тыс қорлар мен қаражаттардың Қазақстан Республикасының заң актiлерiне сай есептелiнуiне, аударылуына және пайдаланылуына байланысты ақшалық құжаттарға (жоспарларға, сметаларға, есептерге, бухгалтерлiк, банктiк және қаржылық құжаттарға), сондай-ақ iс жүзiнде бар ақшалай қаражаттарға, бағалы қағаздар мен материалдық құндылықтарға тексеру жүргiзу;
тексерiлетiн ұйымдардың кассаларын, кассалық және қызмет үйлерiн, қоймалар мен архивтерiн заңдарда белгiленген тәртiппен мөрлеп жабуға; ал жасандылықтар, жалғандықтар, ұрлықтар мен қызмет бабын пайдаланушылықтар байқалған жағдайда, қажеттi құжаттарды шығарып алып, iс қағаздарында шығарып алу актiлерiн, шығарып алынған құжаттардың көшiрмесiн немесе тiзiмiн қалдыру;
ұйымдар республикалық және жергiлiктi бюджеттерден бөлiнген қаражаттарды заңсыз және мақсатсыз пайдаланған жағдайда, сондай-ақ жұмсалған қаражаттар туралы есептердi тапсырмаған кезде, заңдарда белгiленген тәртiппен оларды бюджетке даусыз тәртiппен ақшалай өндiрiп (қайтарып) алуды жүргiзу, республикалық бюджеттен қаржыландыруды шектеу немесе тоқтата тұру;
тексерiлген ұйымдардың басшыларынан және басқа қызметкерлерiнен тексерiстер мен тексерулер барысында туындаған мәселелер бойынша жазбаша түсiнiктемелер алу;
тексерiстер мен тексерулер барысында тексерiс жүргiзiлген ұйымдардың басшыларымен бiрге қаржылық тәртiптiң анықталған жолсыздықтарын түзету, бухгалтерлiк есептi енгiзудiң белгiленген тәртiбiн, келтiрiлген зияндарды қайтаруға қажеттi шаралар қолдану;
министрлiктерге, мемлекеттiк комитеттерге, ведомстволарға, және өзге де орталық атқарушы органдарға ұйымдарға тексерiстер мен тексерулердiң материалдары бойынша анықталған тәртiп бұзушылықтарды жою туралы орындау үшiн мiндеттi нұсқаулар беру, сондай-ақ шығынның орнын толтыру және кiнәлi тұлғаларды жауапқа тарту жөнiнде заң жүзiнде белгiленген тәртiппен өзге де шаралар қолдану;
заңдарда белгiленген тәртiппен тексеру органдары мен прокуратура органдарынан осы материалдар бойынша қабылданған шаралардың нәтижелерi туралы ақпаратты не қылмыстық iстi қозғаудан бас тарту немесе алдын ала тергеудi тоқтату мәселесiнiң шешiмi жөнiндегi қаулылардың көшiрмелерiн алу;
әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы iстердi қарау және қолданылып жүрген заңдарға сәйкес әкiмшiлiк жазалар қолдану;
министрлiктерден, мемлекеттiк комитеттерден, ведомстволардан және өзге де орталық және жергiлiктi атқарушы органдардың, сондай-ақ бюджет қаражатын алатын ұйымдардан республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң орындалуын ұйымдастыруға, сондай-ақ мемлекет алдындағы қаржылық мiндеттемелердi орындау үшiн қаржылық-валюталық бақылауды жүзеге асыруға қажеттi ақпарат пен мәлiметтердi алу.
VI. Лауазымды тұлғалардың жауапкершiлiгi

12. Должностные лица Казначейства и его территориальных органов при осуществлении возложенных на них задач обязаны строго руководствоваться действующим законодательством Республики Казахстан и настоящим Положением и использовать информацию и сведения, получаемые при исполнении своих функций, исключительно в служебных целях.
За ненадлежащее выполнение своих обязанностей и несоблюдение требований по обеспечению защиты, государственных секретов и иной охраняемой законом тайны должностные лица несут ответственность в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
VII. ОРГАНИЗАЦИЯ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ КАЗНАЧЕЙСТВА
13. Казначейство возглавляет Директор, назначаемый на должность и освобождаемый от должности Правительством Республики Казахстан по представлению Министра финансов Республики Казахстан.
14. Директор Казначейства имеет четырех заместителей, которые назначаются на должность и освобождаются от должности Министром финансов Республики Казахстан - по представлению Директора Казначейства.
15. Директор Казначейства:
организует и осуществляет руководство работой Казначейства;
несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Казначейство задач и осуществление им своих функций;
устанавливает полномочия заместителей Директора и руководителей структурных подразделений Казначейства;
издает в пределах компетенции Казначейства нормативные правовые акты, приказы, обязательные для исполнения работниками Казначейства и территориальных органов;
принимает решения по другим вопросам, отнесенным к компетенции Казначейства;
16. Работники Казначейства назначаются, перемещаются, освобождаются от должностей в соответствии с номенклатурой должностей работников органов системы Министерства финансов Республики Казахстан, утвержденной Министром финансов Республики Казахстан.
17. Начальники территориальных управлений и отделов Казначейства в областях, городе Алматы назначаются на должности и освобождаются от должностей Министром финансов Республики Казахстан по представлению Директора Казначейства. Заместители начальников территориальных управлений Казначейства назначаются и освобождаются от должности Директором Казначейства.
18. Должностные лица органов Казначейства обязаны строго соблюдать действующие законы и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, обязаны сохранять в тайне сведения, составляющие государственную и служебную тайну, определенную в установленном порядке.
19. Директор Казначейства утверждает Положения об управлениях и отделах центрального аппарата Казначейства и об областных и Алматинском городском управлениях Казначейства.

12. Қазынашылықтың және оның аумақтық органдарының лауазымды тұлғалары өздерiне жүктелген мiндеттердi жүзеге асыру кезiнде Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарын және осы Ереженi қатаң басшылыққа алуға және өзiнiң функцияларын орындау кезiнде алынған ақпараттар мен мәлiметтердi тек қызмет мақсаттарында пайдалануға мiндеттi.
Өз мiндеттерiн лайықты орындамағаны және мемлекеттiк құпиялар мен заң арқылы қорғалатын өзге де құпиялардың сақталуын қамтамасыз етпегенi үшiн Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауап бередi.
VII. Қазынашылықтың қызметiн ұйымдастыру
13. Қазынашылыққа Қазақстан Республикасы Қаржы министрiнiң ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Үкiметi лауазымға тағайындайтын және лауазымнан босататын Директор басшылық етедi.
14. Қазынашылық директорының ұсынуы бойынша оның Қазақстан Республикасының Қаржы министрi қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын төрт орынбасары болады.
15. Қазынашылықтың директоры:
Қазынашылықтың жұмысына басшылықты ұйымдастырады және жүзеге асырады;
Қазынашылыққа жүктелген мiндеттердiң орындалуы және оның өз функцияларын жүзеге асыру үшiн дербес жауап бередi;
Директордың орынбасарларының және Қазынашылықтың құрылымдық бөлiмшелерiнiң өкiлеттiктерiн белгiлейдi;
Қазынашылықтың құзыретi шегiнде Қазынашылық пен оның аумақтық органдары қызметкерлерiнiң орындауы үшiн мiндеттi нормативтiк құқықтық актiлер, бұйрықтар шығарады;
Қазынашылықтың құзыретiне қатысты басқа да мәселелер бойынша шешiмдер қабылдайды.
16. Қазынашылықтың қызметкерлерi Қазақстан Республикасының Қаржы министрi бекiткен Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi жүйесi органдарының қызметкерлерi лауазымдарының номенклатурасына сәйкес лауазымға тағайындалады, ауыстырылады және босатылады.
17. Қазынашылықтың облыстардағы, Алматы қаласындағы аумақтық басқармалары мен бөлiмдерiнiң бастықтарын Қазынашылық директорының ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Қаржы министрi лауазымдарға тағайындайды және лауазымдардан босатады.
18. Қазынашылық органдарының лауазымды тұлғалары Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарын және өзге де нормативтiк құқықтық актiлерiн қатаң сақтауға, белгiленген тәртiппен бекiтiлген мемлекеттiк және қызметтiк құпия болып саналатын мәлiметтердi жасырын сақтауға мiндеттi.
19. Қазынашылықтың директоры Қазынашылықтың орталық аппаратының басқармалары мен бөлiмдерi туралы және Қазынашылықтың облыстық және Алматы қалалары басқармалары туралы Ережелердi бекiтедi.

20. В своей работе территориальные органы Казначейства взаимодействуют с местными представительными и исполнительными органами по вопросам взаиморасчетов между видами бюджетов и в процессе работы по сбору необходимой информации о состоянии бюджетной системы.
21. Ревизии работы территориальных органов Казначейства производятся вышестоящим, в порядке подчиненности, органом Казначейства с периодичностью не реже одного раза в 2 года.
22. Финансовое обеспечение и материально-техническое снабжение Казначейства и его территориальных органов осуществляется соответствующими структурными подразделениями центрального аппарата Министерства финансов Республики Казахстан.
23. Реорганизация и ликвидация Казначейства осуществляется в соответствии с действующим законодательством.
Утверждена
постановлением Правительства Республики Казахстан от 9 октября 1998 года N 1028
СТРУКТУРА
Департамента казначейства Министерства финансов
Республики Казахстан
Руководство
Управление исполнения республиканского бюджета
Управление бухгалтерского учета и отчетности
Управление наличности
Управление методологии бюджетного учета
Управление информационных технологий
Управление бухгалтерского учета и отчетности по банковским операциям Управление учетной политики и технологических операций Управление ревизий бюджетных организаций Отдел организации и ревизий исполнения местных бюджетов Управление контроля за внешними займами и использованием хозсубъектами бюджетных средств
Управление аудита территориальных органов Казначейства
Отдел методологии внутреннего аудита
Отдел драгоценных металлов и драгоценных камней
Отдел организационной работы
Отдел по реализации проекта модернизации Казначейства
Отдел организации денежного обеспечения
Сводно-аналитический отдел

20. Өз жұмысында Қазынашылықтың аумақтық органдары бюджеттердiң түрлерi арасындағы өзара есеп айырысу мәселелерi бойынша және жергiлiктi өкiлеттi және атқарушы органдармен және жұмыс процесiнде бюджет жүйесiнiң жағдайы туралы қажеттi ақпарат жинақтау жөнiнде өзара ынтымақтастықта болады.
21. Қазынашылықтың аумақтық органдарының жұмысын тексерудi
бағыныстық тәртiбiнде жоғарыда тұрған Қазынашылықтың органы кемiнде 2
жылда бiр реттен кем емес кезеңдiлiкте өткiзiп тұрады.
22. Қазынашылықты және оның аумақтық органдарын қаржылық
қамтамасыз етудi және материалдық-техникалық жабдықтауды Қазақстан
Республикасы Қаржы министрлiгi орталық аппаратының тиiстi құрылымдық
бөлiмшелерi жүзеге асырады.
23. Қазынашылықты қайта ұйымдастыру және тарту қолданылып
жүрген заңдарға сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1998 жылғы 9 қазандағы
N 1028 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi
Қазынашылық департаментiнiң
ҚҰРЫЛЫМЫ
Басшылық
Республикалық бюджеттi атқару басқармасы
Бухгалтерлiк есеп және есептiлiк басқармасы
Қолма-қол ақша басқармасы
Бухгалтерлiк есеп әдiстемесi басқармасы
Ақпараттық технологиялар басқармасы
Банк операциялары бойынша бухгалтерлiк есеп және есептiлiк
басқармасы
Есепке алу саясаты және технологиялық операциялар басқармасы
Бюджеттiк ұйымдарды тексерiс басқармасы
Жергiлiктi бюджеттердiң атқарылуын ұйымдастыру және тексерiс
бөлiмi
Сыртқы қарыздарды және бюджеттiк қаражаттарды шаруашылық
субъектiлерiнiң пайдалануын бақылау басқармасы
Қазынашылықтың аумақтық органдарының аудитi басқармасы
Iшкi аудит әдiстемесi басқармасы
Бағалы металдар мен асыл тастар бөлiмi
Ұйымдастыру жұмысы бөлiмi
Қазынашылықты жетiлдiру жобасын iске асыру жөнiндегi бөлiм
Ақшамен қамтамасыз етудi ұйымдастыру бөлiмi
Жиынтықтау-талдау бөлiмi