Вопросы Департамента экспортного контроля и лицензирования Министерства энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 9 октября 1998 г. N 1029. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 27 мая 1999 г. N 657 ~P990657
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 июля 1998 года N 686 P980686_ "Вопросы Министерства энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1998 г., N 23, ст. 201) и во исполнение Протокола заседания Совета Безопасности Республики Казахстан от 19 мая 1998 года N 2 Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые:
Положение о Департаменте экспортного контроля и лицензирования Министерства энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан;
структуру Департамента экспортного контроля и лицензирования Министерства энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан.
2. Министерству энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан внести предложения о приведении ранее принятых решений Правительства Республики Казахстан в соответствие с настоящим постановлением.
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства Республики Казахстан от 9 октября 1998 года N 1029
Положение
о Департаменте экспортного контроля и лицензирования
Министерства энергетики, индустрии и торговли
Республики Казахстан
Миссия
Защита национальных интересов государства и обеспечение условий интеграции в мировую экономику в области высокотехнологического индустриального производства, а также регулирование деятельности хозяйствующих субъектов на основе лицензирования
I. Общие положения
1. Департамент экспортного контроля и лицензирования Министерства энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан (далее - Департамент) является ведомством Республики Казахстан, осуществляющим специальные исполнительные и контрольно-надзорные функции в области экспортного контроля и лицензирования видов деятельности, отнесенных к компетенции Министерства энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан (кроме видов деятельности, лицензирование которых осуществляется иными ведомствами Министерства энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан).
2. Департамент осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, законами, актами Президента Республики Казахстан и Правительства, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
Департамент в своей деятельности руководствуется целями и приоритетами государственной стратегии Республики Казахстан.

Қазақстан Республикасы Энергетика, индустрия және сауда министрлiгiнiң Экспорттық бақылау және лицензиялау департаментiнiң мәселелерi
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1998 жылғы 9 қазан N 1029. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 1999.05.27. N 657 қаулысымен. ~P990657
"Қазақстан Республикасы Энергетика, индустрия және сауда министрлiгi мәселелерi" туралы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1998 жылғы 22 шiлдедегi N 686 P980686_ қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1998 ж., N 23, 201-құжат) сәйкес және Қазақстан Республикасы Қауiпсiздiк Кеңесi отырысының 1998 жылғы 19 мамырдағы N 2 хаттамасын орындау үшiн Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қоса берiлiп отырған:
Қазақстан Республикасы Энергетика, индустрия және сауда министрлiгiнiң Экспорттық бақылау және лицензиялау департаментi туралы ереже;
Қазақстан Республикасы Энергетика, индустрия және сауда
министрлiгiнiң Экспорттық бақылау және лицензиялау департаментiнiң
құрылымы бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасының Энергетика, индустрия және сауда
министрлiгi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң бұрын қабылданған
шешiмдерiн осы қаулыға сәйкес келтiру туралы ұсыныстар енгiзсiн.
3. Осы қаулы оған қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1998 жылғы 9 қазандағы
N 1029 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Энергетика, индустрия және
сауда министрлiгiнiң Экспорттық бақылау және
лицензиялау департаментi туралы
ЕРЕЖЕ
Миссиясы
Мемлекеттiң ұлттық мүдделерiн қорғау және жоғары технологиялық индустриялы өндiрiс саласында дүние жүзiлiк экономикаға кiрiгуiнiң жағдайларын қамтамасыз ету, сондай-ақ лицензиялау негiзiнде шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң қызметiн реттеу.
I. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Энергетика, индустрия және сауда министрлiгiнiң Экспорттық бақылау және лицензиялау департаментi (бұдан әрi - Департамент) Қазақстан Республикасы Энергетика, индустрия және сауда министрлiгiнiң құзыретiне жатқызылған қызмет түрлерiн экспорттық бақылау және лицензиялау (лицензиялауды Қазақстан Республикасы Энергетика, индустрия және сауда министрлiгiнiң басқа ведомстволары жүзеге асыратын қызмет түрлерiнен басқа) саласында арнайы атқару және бақылау-қадағалау функцияларын жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының ведомствосы болып табылады.
2. Департамент өз қызметiн Қазақстан Республикасының Конституциясына, заңдарға, Қазақстан Республикасы Президентi мен Үкiметiнiң актiлерiне, өзге де нормативтiк құқықтық актiлерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
Департамент өз қызметiнде Қазақстан Республикасы мемлекеттiк стратегиясының мақсаттары мен басымдықтарын басшылыққа алады.

3. Финансирование расходов на содержание аппарата Департамента осуществляется за счет ассигнований, предусмотренных в республиканском бюджете на содержание Министерства энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан.
4. Штатная численность Департамента утверждается Министром энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан и определяется по представлению Директора Департамента.
5. Департамент является юридическим лицом, имеет счета в банках, печать с изображением государственного герба Республики Казахстан и своим наименованием на государственном языке.
II. Приоритеты
6. В основу деятельности Департамента заложены следующие приоритеты:
реализация политических интересов Республики Казахстан в области нетарифного регулирования внешнеэкономической деятельности;
соблюдение международных обязательств по нераспространению оружия массового поражения и иных видов оружия;
выявление и пресечение способов нелегального оборота продукции, подпадающей под экспортный контроль и контроль в национальных интересах;
активизация процессов лицензирования и мониторинга выполнения лицензионных условий.
III. Основные задачи Департамента
7. Основными задачами Департамента в сфере его деятельности являются:
участие совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в определении и проведении государственной политики в сфере нетарифного регулирования внешнеэкономической деятельности и лицензирования отдельных видов деятельности;
разработка и осуществление мер, связанных с реализацией системы экспортного и импортного контроля, лицензирования отдельных видов деятельности;
участие в формировании нормативной правовой базы, регулирующей экспортный и импортный контроль, а также лицензировании отдельных видов деятельности;
взаимодействие с государственными органами в пресечении незаконного перемещения через таможенную границу Республики Казахстан продукции, подлежащей государственному контролю;
участие в контроле за соблюдением лицензиатами лицензионных
условий;
создание информационной базы, интегрированной в единую
республиканскую базу данных;
совершенствование автоматизированной системы экспортного
контроля, совместимой с автоматизированной системой таможенного
контроля;
иные задачи, возложенные на Департамент.
IV. Функции Департамента
8. Департамент в соответствии с возложенными на него задачами в установленном законодательством порядке осуществляет следующие функции:
разрабатывает в пределах своей компетенции с участием заинтересованных центральных и местных исполнительных органов проекты нормативных правовых актов;
участвует в работе международных организаций и в их органах по вопросам экспортного контроля;
контролирует экспорт вооружения, военной техники и продукции двойного назначения;
участвует в государственном регулировании внешнеэкономической деятельности;
осуществляет лицензирование продукции, подпадающей под экспортный контроль;
производит экономический анализ и организует экспертную оценку заявок на лицензируемые внешнеторговые сделки;
разрабатывает и гармонизирует контрольные списки и национальные перечни продукции, подпадающей под экспортный и импортный контроль;
участвует в досмотре продукции на предотгрузочном этапе (по перечню, определенному Правительством Республики Казахстан);
проводит инспекцию по конечному использованию продукции (по перечню, определенному Правительством Республики Казахстан);
организует контроль за перемещением грузов, подпадающих под экспортный и импортный контроль;
выдает сертификаты о конечном использовании продукции при импорте (по перечню, определенному Правительством Республики Казахстан);
выдает разрешения на реэкспорт продукции, подпадающей под экспортный контроль;
выдает документы на транзит продукции, подлежащей экспортному контролю, по разрешению Правительства Республики Казахстан;
участвует в совместных мероприятиях с контролирующими органами по соблюдению лицензионных правил;
разрабатывает параметры квалификационных требований к лицензируемым видам деятельности;
вносит предложения по применению санкций, установленных действующим законодательством в отношении субъектов, осуществляющих деятельность без соответствующей лицензии;
осуществляет мониторинг выполнения лицензионных условий;
организует проведение технического аудита, являющегося основанием для выдачи лицензий;
ведет банк данных о выданных лицензиях и составляет реестр предприятий, получивших лицензии;
обеспечивает хранение архива лицензионных дел;
выполняет информационно-справочное, консультационное обеспечение и координацию лицензионной деятельности;
совместно с Комитетом по стандартизации, метрологии и сертификации Министерства энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан организует работу по гармонизации стандартов, применяемых в лицензируемых видах деятельности, с международными;
иные функции, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
V. Права

3. Департамент аппаратын ұстауға арналған шығыстарды қаржыландыру республикалық бюджетте Қазақстан Республикасы Энергетика, индустрия және сауда министрлiгiн ұстауға көзделген қаржының есебiнен жүзеге асырылады.
4. Департаменттiң штат санын Қазақстан Республикасының Энергетика, индустрия және сауда министрi бекiтедi және Департамент директорының ұсынуы бойынша айқындалады.
5. Департамент заңды тұлға болып табылады, оның банктерде шоттары, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк елтаңбасы бейнеленген және өз атауы мемлекеттiк тiлде жазылған мөрi болады.
II. Басымдықтары
6. Департамент қызметiнiң негiзiне мынадай басымдықтар алынады:
сыртқы экономикалық қызметтi тарифсiз реттеу саласында Қазақстан Республикасының саяси мүдделерiн iске асыру;
жаппай қырып-жою қаруын және қарудың басқа да түрлерiн таратпау жөнiндегi халықаралық мiндеттемелердi орындау;
экспорттық бақылауға және ұлттық мүддедегi бақылауға жататын өнiмнiң заңсыз айналым тәсiлдерiн анықтау және оның жолын кесу;
лицензиялау процестерiн және лицензиялық шарттардың орындалу мониторингiн жандандыру.
III. Департаменттiң негiзгi мiндеттерi
7. Өз қызмет аясында Департамент негiзгi мiндеттерi мыналар болып табылады:
мүдделi министрлiктермен және ведомстволармен бiрлесiп сыртқы экономикалық қызметтi тарифсiз реттеу және жекелеген қызмет түрлерiн лицензиялау саласындағы мемлекеттiк саясатты айқындауға және жүргiзуге қатысу;
экспорттық және импорттық бақылау, жекелеген қызмет түрлерiн лицензиялау жүйесiн iске асыруға байланысты шараларды әзiрлеу және жүзеге асыру;
экспорттық және импорттық бақылауды реттейтiн нормативтiк құқықтық базаны қалыптастыруға, сондай-ақ жекелеген қызмет түрлерiн лицензиялауға қатысу;
мемлекеттiк бақылауға жататын өнiмдi Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы заңсыз алып өтудiң жолын кесуде мемлекеттiк органдармен өзара iс-қимыл жасау;
лицензиаттардың лицензиялық шарттарды сақтауын бақылауға қатысу;
бiрыңғай республикалық деректер базасына кiрiгетiн ақпарат базасын құру;
кеден бақылауының автоматтандырылған жүйесiмен үйлесетiн экспорттық бақылаудың автоматтандырылған жүйесiн жетiлдiру;
Департаментке жүктелген өзге де мiндеттер.
IV. Департаменттiң функциялары
8. Департамент өзiне жүктелген мiндеттерге сәйкес заңдарда белгiленген тәртiппен мына функцияларды жүзеге асырады:
өз құзыретiнiң шегiнде мүдделi орталық және жергiлiктi атқарушы органдардың қатысуымен нормативтiк құқықтық актiлердiң жобаларын әзiрлейдi;
экспорттық бақылау мәселелерi бойынша халықаралық ұйымдардың және олардың органдарының жұмысына қатысады;
қару-жарақтың, әскери техниканың және екi ұдай мақсаттағы өнiмнiң экспортына бақылау жасайды;
сыртқы экономикалық қызметтi мемлекеттiк реттеуге қатысады;
экспорттық бақылауға жататын өнiмдi лицензиялауды жүзеге асырады;
лицензияланатын сыртқы сауда мәмiлелерiне экономикалық талдау жүргiзедi және өтiнiмдерге сараптық баға берудi ұйымдастырады;
экспорттық және импорттық бақылауға жататын өнiмнiң бақылау тiзiмдерi мен ұлттық тiзбелерiн әзiрлейдi және оларды үйлестiредi;
жүктi түсiру алдындағы кезеңде өнiмдi тексеруден өткiзуге қатысады (Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген тiзбе бойынша);
өнiмнiң түпкi пайдаланылуы бойынша инспекция жүргiзедi (Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген тiзбе бойынша);
экспорттық және импорттық бақылауға жататын жүктiң орын ауыстыруына бақылауды ұйымдастырады;
импорт кезiнде өнiмнiң түпкi пайдаланылуы туралы сертификаттар бередi (Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген тiзбе бойынша);
экспорттық бақылауға жататын өнiмдi қайта экспорттауға рұқсат бередi;
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң рұқсаты бойынша экспорттық бақылауға жататын өнiмнiң транзитiне құжаттар бередi;
бақылаушы органдармен бiрге лицензиялық ережелердi сақтау жөнiндегi бiрлескен шараларға қатысады;
қызметтiң лицензияланатын түрлерiне бiлiктiлiк талаптарының өлшемдерiн әзiрлейдi;
қызметтi тиiстi лицензиясыз жүзеге асыратын субъектiлерге қолданылып жүрген заңдарда белгiленген санкцияларды қолдану жөнiнде ұсыныстар енгiзедi;
лицензиялық шарттардың орындалуына мониторингтi жүзеге асырады;
лицензиялар беру үшiн негiз болып табылатын техникалық аудиттi өткiзудi ұйымдастырады;
берiлген лицензиялар туралы деректер банкiн жүргiзедi және лицензия алған кәсiпорындардың тiзiлiмiн жасайды;
лицензия iстерi архивiнiң сақталуын қамтамасыз етедi;
лицензиялық қызметтi ақпараттық-анықтамалық, консультациялық қамтамасыз етудi және үйлестiрудi орындайды;
Қазақстан Республикасы Энергетика, индустрия және сауда министрлiгiнiң Стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi комитетiмен бiрлесiп қызметтiң лицензияланатын түрлерiнде қолданылатын стандарттарды халықаралық стандарттармен үйлестiру жөнiндегi жұмысты ұйымдастырады;
Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де функциялар.
V. Құқықтары

9. Департамент при осуществлении возложенных на него задач и выполнении обязанностей имеет право:
запрашивать и получать в установленном порядке от центральных и местных исполнительных органов, а также должностных лиц и граждан документы, заключения, справочные и иные материалы и информацию, относящиеся к сфере деятельности Департамента;
в пределах своей компетенции принимать решения, обязательные для исполнения государственными органами и организациями по вопросам экспортно-импортных операций, контроля экспорта вооружения, военной техники и продукции двойного назначения;
проводить единую политику в области экспортного и импортного
контроля и осуществлять надзор за соблюдением лицензионных условий и
правил;
привлекать для проведения экспертиз и консультаций специалистов
в установленном законодательством порядке;
в пределах своей компетенции разрабатывать и утверждать в
установленном законодательством порядке нормативные правовые акты,
давать обязательные для исполнения указания в области экспортного и
импортного контроля;
осуществлять иные права, предусмотренные законодательством
Республики Казахстан.
VI. Ответственность Департамента
и его должностных лиц
10. При осуществлении своей деятельности Департамент несет
ответственность за своевременное и качественное выполнение своей
миссии, задач и функций, возложенных на него.
11. Персональную ответственность за выполнение Департаментом
возложенных на него задач несет Директор.
За неисполнение и ненадлежащее исполнение своих обязанностей
работники Департамента несут ответственность в порядке,
установленном законодательством Республики Казахстан.
VII. Организация деятельности Департамента
12. Департамент возглавляет Директор, назначаемый на должность и освобождаемый от должности Правительством Республики Казахстан по представлению Министра энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан.
Директор имеет заместителя, который назначается и освобождается от должности Министром энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан по представлению Директора Департамента.
13. Директор Департамента:
определяет полномочия и обязанности руководителей структурных подразделений Департамента;
представляет Департамент в государственных органах и иных организациях в соответствии с действующим законодательством;
назначает и освобождает от должности руководителей структурных подразделений Департамента, других работников Департамента;
издает в пределах своей компетенции приказы;
вносит предложения руководству Министерства энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан по вопросам, отнесенным к компетенции его деятельности, в том числе об установлении доплат и надбавок к должностным окладам, а также о премировании в пределах утвержденного фонда оплаты труда;
утверждает в пределах выделенной штатной численности и фонда оплаты труда штатное расписание Департамента;
принимает решения по другим вопросам, отнесенным к его компетенции.

9. Департамент өзiне жүктелген тапсырмаларды жүзеге асыру және мiндеттерiн орындауы кезiнде:
орталық және жергiлiктi атқарушы органдарын, сондай-ақ лауазымды адамдар мен азаматтардан Департамент қызметiнiң аясына жататын құжаттарды, қорытындыларды, анықтамалық және өзге де материалдар мен ақпаратты белгiленген тәртiппен сұратуға және алуға;
өз құзыретiнiң шектерiнде экспорт-импорт операциялары, қару-жарақ, әскери техника мен екi ұдайы мақсаттағы өнiмнiң экспортын бақылау мәселелерi жөнiнде мемлекеттiк органдар мен өзге де ұйымдардың орындауы үшiн мiндеттi шешiмдер қабылдауға;
экспорттық және импорттық бақылау саласында бiрыңғай саясат
жүргiзуге және лицензиялық шарттар мен ережелердiң орындалуын
қадағалауды жүзеге асыруға;
сараптамалар мен консультациялар жүргiзу үшiн заңдарда
белгiленген тәртiппен мамандарды тартуға;
өз құзыретiнiң шегiнде заңдарда белгiленген тәртiппен
нормативтiк құқықтық актiлердi әзiрлеуге және бекiтуге, экспорттық
және импорттық бақылау саласында орындалуы мiндеттi нұсқаулар
беруге;
Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де
құқықтарды жүзеге асыруға.
VI. Департаменттiң және оның лауазымды тұлғаларының
жауапкершiлiгi
10. Департамент өз қызметiн жүзеге асыруы кезiнде өз
миссиясының, Департаментке жүктелген мiндеттер мен функциялардың
уақытылы және сапалы орындалуы үшiн жауап бередi.
11. Департаментке жүктелген мiндеттердiң орындалуы үшiн
Директор жеке жауап бередi;
Департамент қызметкерлерi өз мiндеттерiн орындамағаны және тиiстi
дәрежеде орындамағаны үшiн Қазақстан Республикасының заңдарында
белгiленген тәртiппен жауап бередi.
VII. Департаменттiң қызметiн ұйымдастыру
12. Департаменттi Қазақстан Республикасы Энергетика, индустрия және сауда министрiнiң ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Үкiметi қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын Директор басқарады.
Департамент Директорының оның ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Энергетика, индустрия және сауда министрi қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын орынбасары болады.
13. Департамент Директоры:
Департаменттiң құрылымдық бөлiмшелерi басшыларының өкiлеттiктерi мен мiндеттерiн белгiлейдi;
қолданылып жүрген заңдарға сәйкес Департаменттi мемлекеттiк органдарда және өзге де ұйымдарда бiлдiредi;
Департаменттiң құрылымдық бөлiмшелерiнiң басшыларын, Департаменттiң басқа да қызметкерлерiн қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
өз құзыретiнiң шегiнде бұйрықтар шығарады;
өз қызметiнiң құзыретiне жатқызылған мәселелер бойынша, соның iшiнде лауазымдық жалақыға қосымша ақы мен үстеме ақы белгiлеу, сондай-ақ бекiтiлген еңбекақы қорының шегiнде сыйақы төлеу туралы Қазақстан Республикасының Энергетика, индустрия және сауда министрлiгiнiң басшылығына ұсыныстар енгiзедi;
бөлiнген штат саны мен еңбекақы төлеу қорының шегiнде
Департаменттiң штат кестесiн бекiтедi;
өз құзыретiне жатқызылған басқа да мәселелер бойынша шешiмдер
қабылдайды.

14. Деятельность Департамента обеспечивается его подразделениями и службами общего назначения Министерства энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан.
15. Реорганизация и ликвидация Департамента производится в установленном законодательством порядке.
Утверждена
постановлением Правительства Республики Казахстан от 9 октября 1998 года N 1029
Структура Департамента
экспортного контроля и лицензирования
Министерства энергетики, индустрии и торговли
Республики Казахстан
Руководство
Управление экспортного и импортного контроля
Управление лицензирования

14. Департаменттiң қызметiн оның бөлiмшелерi мен Қазақстан
Республикасы Энергетика, индустрия және сауда министрлiгiнiң жалпы
мақсаттағы қызметтерi қамтамасыз етедi.
15. Департаменттi қайта ұйымдастыру және тарату заңдарда
белгiленген тәртiппен жүргiзiледi.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1998 жылғы 9 қазандағы
N 1029 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасының Энергетика, индустрия  және
сауда министрлiгi Экспорттық бақылау және лицензиялау
департаментiнiң
ҚҰРЫЛЫМЫ
Басшылық
Экспорттық және импорттық бақылау басқармасы
Лицензиялау басқармасы