Об утверждении Положения о порядке контроля за соблюдением законодательства о языках
Постановление Правительства Республики Казахстан от 8 января 1999 года № 16. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 сентября 2012 года № 1207
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 17.09.2012 № 1207.
Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемое Положение о порядке контроля за соблюдением законодательства о языках.
2. Министерству информации и общественного согласия Республики Казахстан в месячный срок внести предложения о приведении ранее принятых актов Правительства Республики Казахстан в соответствие с настоящим постановлением.
3. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 14 августа 1998 года № 769 "О расширении сферы употребления государственного языка в государственных органах" (САПП Республики Казахстан, 1998 г., № 28, ст. 238) следующее изменение:
в подпункте 2) пункта 4 слова "языковых закономерностей" заменить словами "законодательства о языка".
4.Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания и подлежит опубликованию
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от "8"января 1999 года № 16
Положение о порядке контроля за
соблюдением законодательства о языках
1. Настоящее Положение разработано в соответствии с Законом Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан" и регламентирует порядок контроля за соблюдением законодательства о языках на территории Республики Казахстан.
2. Основная цель контроля за соблюдением законодательства о языках - обеспечение надлежащего исполнения государственными органами, органами местного самоуправления и организациями законодательства Республики Казахстан о языках.
3. Контроль за соблюдением законодательства о языках осуществляется Министерством культуры Республики Казахстан (далее - уполномоченный орган) в пределах его компетенции.  <*>
Сноска. В пункт 3 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 4 марта 2004 г.  N 272 .
4. При осуществлении контроля за соблюдением законодательства о языках уполномоченный орган имеет право:
1) запрашивать от центральных и местных исполнительных органов, органов местного самоуправления, организаций информацию, сведения, документы по исполнению законодательства о языках, Государственной программы функционирования и развития языков;
2) посещать для выполнения возложенных на них обязанностей государственные органы, органы местного самоуправления и организации с предъявлением служебного удостоверения;

Тілдер туралы заңдардың сақталуына бақылау жасаудың тәртібі туралы ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 8 қаңтардағы N 16 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 17 қыркүйектегі № 1207 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2012.09.17 № 1207 Қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қосы беріліп отырған тілдер туралы заңдардың сақталуына бақылау жасаудың тәртібі туралы ереже бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Ақпарат және қоғамдық келісім министрлігі бір айлық мерзімнің ішінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің бұрын қабылданған актілерін осы қаулыға сәйкес келтіру туралы ұсыныс енгізсін.
3. Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Мемлекеттік органдарда  мемлекеттік тілдің қолданылу аясын кеңейту туралы" 1998 жылғы 14 тамыздағы N 769 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1998 ж., N 28, 238-құжат) мынадай өзгеріс енгізілсін:
4-тармақтың 2)-тармақшасындағы "Тілдік заңдылықтарды" деген сөздер "Тілдер туралы заңдарды" деген сөздермен ауыстырылсын.
4. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді және жариялауға жатады.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
1999 жылғы 8 қаңтардағы
N 16 қаулысымен
бекітілген
Тілдер туралы заңдардың сақталуына
бақылау жасаудың тәртібі туралы
Ереже
1. Осы Ереже Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының аумағында тілдер туралы заңдардың сақталуына бақылау жасаудың тәртібін реттейді.
2. Тілдер туралы заңдардың сақталуына бақылау жасаудың негізгі мақсаты - мемлекеттік органдардың, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының және ұйымдардың Қазақстан Республикасындағы тілдер туралы заңдарды тиісінше орындауын қамтамасыз ету.
3. Тілдер туралы заңдардың сақталуына бақылау жасауды өз құзыретінің шегінде Қазақстан Республикасының Мәдениет министрлігі (бұдан әрі - уәкілетті орган) жүзеге асырады. <*>
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.03.04. N 272 қаулысымен .
4. Уәкілетті органның тілдер туралы заңдардың сақталуына бақылау жасауды жүзеге асыруы кезінде:
1) орталық және жергілікті атқарушы органдардан, жергілікті өзін-өзі басқару органынан, ұйымдардан тілдер туралы заңдардың, Тілдердің қолданылуы мен дамуының мемлекеттік бағдарламасының орындалуы жөнінде ақпарат, мәліметтер, құжаттар сұратуға;
2) өздеріне жүктелген міндеттерді орындау үшін қызметтік куәлігін көрсету арқылы мемлекеттік органдарда, жергілікті өзін-өзі басқару органдарында және ұйымдарда болуға;

3) давать обязательные для исполнения предписания об устранении нарушений требований законодательства о языках;
4) вносить представления в соответствующие органы о применении к должностным лицам, виновным в нарушении законодательства о языках, мер дисциплинарного взыскания;
5) готовить материалы для привлечения виновных должностных лиц к административной и уголовной ответственности согласно действующему законодательству.
5. Контроль за соблюдением законодательства о языках осуществляется путем проверки деятельности государственных органов, органов местного самоуправления и организаций.
6. Проверка состояния применения языков в государственных органах, органах местного самоуправления и организациях осуществляется по решению уполномоченного органа по своей инициативе или по обращениям физических и юридических лиц.
7. О порядке и сроках проведения проверки своевременно извещаются руководители государственных органов, органов местного самоуправления и организаций.
8. Проверка состояния применения языков в государственных органах, органах местного самоуправления и организациях производится с участием их представителей.
9. По результатам проверки соблюдения норм законодательства о языках составляется акт.
10. В случае обнаружения нарушений уполномоченным органом назначается повторная проверка устранения выявленных нарушений.
11. Форма предписания об устранении нарушений законодательства о языках, выдаваемого уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 3) пункта 4 настоящего Положения, устанавливается центральным уполномоченным органом.
12. Акты проверок государственных органов, в которых установлены нарушения требований законодательства о языках, направляются для сведения и принятия мер в вышестоящие по подчиненности государственные органы.
13. Решение государственного органа о нарушении законодательства о языках может быть обжаловано в установленном порядке.
14. По результатам контроля за соблюдением законодательства о языках уполномоченный орган периодически направляет информацию в Правительство Республики Казахстан, центральные государственные органы и местные исполнительные органы.
15. По результатам контроля за соблюдением законодательства о языках уполномоченным органом могут быть внесены предложения по совершенствованию действующего законодательства о языках, в порядке, определяемом законодательством республики.

3) тілдер туралы заңдар талаптарының бұзылуын жою туралы орындалуы міндетті ұйғарымдар беруге;
4) тілдер туралы заңдардың бұзылуына кінәлі лауазымды адамдарға тәртіптік жазалау шараларын қолдану туралы тиісті органдарға ұсыныс енгізуге;
5) қолданылып жүрген заңдарға сәйкес кінәлі лауазымды адамдарды әкімшілік және қылмыстық жауаптылыққа тарту үшін материалдар дайындауға құқығы бар;
5. Тілдер туралы заңдардың сақталуына бақылау жасау мемлекеттік органдардың, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының және ұйымдардың қызметін тексеру жолымен жүзеге асырылады.
6. Мемлекеттік органдарда, ұйымдарда тілдердің қолданылуының жай- күйін уәкілетті органның шешімі бойынша, өз бастамашылығы бойынша немесе жеке және заңды тұлғалардың өтінімдері бойынша жүзеге асырылады.
7. Тексеруді жүргізудің тәртібі мен мерзімдері туралы мемлекеттік органдардың, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының және ұйымдардың басшылары уақытында құлақтандырылады.
8. Мемлекеттік органдарда, жергілікті өзін-өзі басқару органдарында және ұйымдарда тілдердің қолданылуының жай-күйін тексеру олардың өкілдерінің қатысуымен жүргізіледі.
9. Тілдер туралы заңдар нормаларының сақталуын тексерудің нәтижелері бойынша акт жасалады.
10. Жолсыздықтар анықталған жағдайда, уәкілетті орган, анықталған жолсыздықтардың жойылуына қайта тексеру тағайындауы мүмкін.
11. Осы Ереженің 4-тармағының 3) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган беретін, тілдер туралы заңдардың бұзылуын жою туралы ұйғарымның нысанын орталық уәкілетті орган белгілейді.
12. Мемлекеттік органдардың тілдер туралы заңдар талаптарының бұзылуы анықталған тексерулерінің актілері назарға алу және шаралар қолдану үшін бағыныстылығы бойынша жоғары тұрған мемлекеттік органдарға жолданады.
13. Тілдер туралы заңдардың бұзылғандығы туралы мемлекеттік органдардың шешіміне белгіленген тәртіппен шағым жасалынуы мүмкін.
14. Уәкілетті орган тілдер туралы заңдардың сақталуына бақылау жасаудың нәтижелері бойынша жүйелі түрде Қазақстан Республикасының Үкіметіне, орталық мемлекеттік органдарға және жергілікті атқарушы органдарға ақпарат жолдайды.
15. Уәкілетті орган тілдер туралы заңдардың сақталуына бақылау жасаудың нәтижелері бойынша, республиканың заңдарында белгіленген тәртіппен, қолданылып жүрген тілдер туралы заңдарды жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізуі мүмкін.