О проекте Указа Президента Республики Казахстан "Об утверждении Договора между Республикой Казахстан и Российской Федерацией об экономическом сотрудничестве на 1998-2007 годы"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 16 февраля 1999 года № 127
В целях реализации достигнутых договоренностей в ходе официального визита Президента Российской Федерации в городе Алматы 12 октября 1998 года Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан "Об утверждении Договора между Республикой Казахстан и Российской Федерацией об экономическом сотрудничестве на 1998-2007 годы".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Указ
Президента Республики Казахстан
Об утверждении Договоров между Республикой Казахстан и Российской
Федерацией об экономическом сотрудничестве на 1998-2007 годы
В целях дальнейшего углубления экономической интеграции и развития
равноправного и взаимовыгодного сотрудничества между Республикой Казахстан
и Российской Федерацией постановляю:
1. Утвердить Договор между Республикой Казахстан и Российской Федерацией
об экономическом сотрудничестве на 1998-2007 годы, совершенный в городе
Алматы 12 октября 1998 года.
2. Настоящий Указ вступает в силу со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
Договор
между Республикой Казахстан и Российской Федерацией
об экономическом сотрудничестве на 1998-2007 годы
Республика Казахстан и Российская  Федерация, далее именуемые Высокими
Договаривающимися Сторонами,
руководствуясь Договором о дружбе, сотрудничестве и взаимной помощи между Республикой Казахстан и Российской Федерацией от 25 мая 1992 года, Декларацией между Республикой Казахстан и Российской Федерацией о вечной дружбе и союзничестве, ориентированном в XXI столетие, и Совместным заявлением Президента Республики Казахстан и Президента Российской Федерации от 6 июля 1998 года,
учитывая, что межгосударственная интеграция является одним из важнейших элементов экономического развития,
используя преимущества международного разделения труда, специализации и кооперирования производства, взаимовыгодной торговли для достижения целей социально-экономического развития своих стран,
исходя из необходимости дальнейшего укрепления и развития равноправных и взаимовыгодных торгово-экономических и производственных отношений, придания им долгосрочного и устойчивого характера, эффективного использования экономического потенциала двух государств и повышения благосостояния их народов,
придавая важное значение гармонизации осуществления экономических реформ, созданию условий для поэтапного перехода к свободному перемещению товаров, услуг, капиталов и рабочей силы,
учитывая практическое взаимодействие на основе договоренностей в рамках Содружества Независимых Государств и Таможенного союза,
договорились о нижеследующем:

"Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының арасындағы 1998-2007 жылдарға арналған экономикалық ынтымақтастық туралы шартты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президенті Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің Қаулысы 1999 жылғы 16 ақпан N 127
Ресей Федерациясы Президентінің ресми сапары барысында 1998 жылғы 12 қазанда Алматы қаласында қол жеткен уағдаластықтарды іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі  қаулы етеді:
"Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының арасындағы 1998-2007 жылдарға арналған экономикалық ынтымақтастық туралы шартты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президенті Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасының Президентінің
Жарлығы Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының
арасындағы 1998-2007 жылдарға арналған экономикалық
ынтымақтастық туралы шартты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының арасындағы экономикалық интеграцияны одан әрі тереңдету мен тең құқықты және өзара тиімді ынтымақтастықты дамыту мақсатында қаулы етемін:
1. 1998 жылғы 12 қазанда Алматы қаласында жасалған Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының арасындағы 1998-2007 жылдарға арналған экономикалық ынтымақтастық туралы шарт бекітілсін.
2. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының
арасындағы 1998-2007 жылдарға арналған
экономикалық ынтымақтастық туралы
Шарт
Бұдан былай Мәртебелi Уағдаласушы Тараптар деп аталатын Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы,
1992 жылғы 25 мамырдағы Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы Достық, ынтымақтастық және өзара көмек туралы шартты, Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы XXI ғасырға бағдарланған мәңгiлiк достық пен одақтастық туралы декларацияны және 1998 жылғы 6 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Президентi мен Ресей Федерациясы Президентiнiң Бiрлескен мәлiмдемесiн басшылыққа ала отырып,
мемлекетаралық интеграция экономикалық дамудың аса маңызды элементтерiнiң бiрi болып табылатынын ескере отырып,
өз елдерiнiң әлеуметтiк-экономикалық даму мақсаттарына қол жеткiзу үшiн халықаралық еңбек бөлiнiсiнiң, өндiрiстi мамандандырудың және кооперациялаудың, өзара тиiмдi сауданың артықшылықтарын пайдалана отырып,
тең құқықты әрi өзара тиiмдi сауда-экономикалық және өндiрiстiк қатынастарды одан әрi нығайтып, дамыту, оларға ұзақ мерзiмдi де тұрақты сипат беру, екi мемлекеттiң экономикалық әлеуетiн тиiмдi пайдалану және өз халықтарының әл-әуқатын арттыру қажеттілігiн негiзге ала отырып,
экономикалық реформаларды жүзеге асыруды үйлесiмдi етуге тауарлардың, қызмет көрсетулердiң, капитал мен жұмыс күшiнiң емiн-еркiн қозғалысына кезең-кезеңiмен көшу үшiн жағдайлар туғызуға зор маңыз бере отырып,
Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығы мен Кеден одағы шеңберiндегi уағдаластықтар негiзiнде практикалық тұрғыдағы өзара iс-қимылды ескере отырып,
төмендегiлер туралы уағдаласты:

Статья 1
Высокие Договаривающиеся Стороны осуществляют Программу экономического сотрудничества Республики Казахстан и Российской Федерации на 1998-2007 годы (далее именуется - Программа), являющуюся неотъемлемой частью настоящего Договора.
Статья 2
Экономическое сотрудничество Высоких Договаривающихся Сторон осуществляется путем взаимовыгодного взаимодействия между хозяйствующими субъектами обоих государств независимо от форм собственности и подчиненности, в соответствии с общепризнанными принципами и нормами международного права, международными договорами, в которых участвуют Республика Казахстан и Российская Федерация, и положениями национального законодательства.
Признавая необходимость поэтапного формирования и развития общего экономического пространства, Высокие Договаривающиеся Стороны будут создавать благоприятные условия для согласования основных направлений социально-экономических преобразований, сближения нормативно-правовой базы в области экономики, оказания содействия развитию кооперации и инвесторам в осуществлении инвестиционных проектов на территории обоих государств, созданию совместных производственных структур, взаимному участию в приватизации в соответствии с национальным законодательством Высоких Договаривающихся Сторон.
Статья 3
Правительства Высоких Договаривающихся Сторон будут координировать выполнение Программы, осуществлять поэтапный контроль ее реализации и в случае необходимости вносить в нее коррективы.
Статья 4
Ход выполнения Программы не реже одного раза в год рассматривается на уровне Глав Правительств Высоких Договаривающихся Сторон.
Статья 5
Споры относительно толкования и применения положений настоящего Договора подлежат урегулированию путем консультаций и переговоров.
Статья 6
В Программу могут вноситься изменения и дополнения, которые оформляются межправительственными протоколами, являющимися неотъемлемой частью Программы и вступающими в силу в том же порядке, что и настоящий Договор.
Статья 7
Настоящий Договор не затрагивает прав и обязательств, вытекающих из иных международных договоров Высоких Договаривающихся Сторон.
Статья 8
Настоящий Договор вступает в силу с даты последнего письменного уведомления, подтверждающего выполнение Высокими Договаривающимися Сторонами внутригосударственных процедур, необходимых для вступления Договора в силу, и действует до 31 декабря 2007 года.
Каждая из Высоких Договаривающихся Сторон может прекратить действие
настоящего Договора путем письменного уведомления другой Высокой
Договаривающейся Стороны. В этом случае Договор прекращает свое действие
через шесть месяцев с даты такого уведомления.
Прекращение действия настоящего Договора не затрагивает осуществления
проектов, реализуемых в соответствии с Программой.

1-бап
Мәртебелi Уағдаласушы Тараптар осы Шарттың ажырамас бөлiгi болып табылатын Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы 1998-2007 жылдарға арналған экономикалық ынтымақтастық бағдарламасын (бұдан былай - Бағдарлама деп аталады) жүзеге асырады.
2-бап
Мәртебелi Уағдаласушы Тараптардың экономикалық ынтымақтастығы халықаралық құқықтың жалпыға бiрдей принциптерi мен нормаларына, Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы қатысатын халықаралық шарттарға және ұлттық заңдардың ережелерiне сәйкес меншiк нысандары мен бағыныстылығына қарамастан екi мемлекеттiң шаруашылық жүргiзушi субъектiлерi арасындағы екі жаққа да тиімді өзара іс-қимыл арқылы жүзеге асырылады.
Ортақ экономикалық кеңiстiктi кезең-кезеңiмен қалыптастырудың әрi дамытудың қажеттiгiн мойындай отырып, Мәртебелi Уағдаласушы Тараптар әлеуметтiк-экономикалық қайта жаңғыртулардың, экономика саласындағы нормативтiк-құқықтық базаны жақындастырудың, кооперацияны дамыту мен екi мемлекеттiң аумағында инвестициялық жобаларды жүзеге асыруда инвесторларға жәрдем көрсетудiң, бiрлескен өндiрiстiк құрылымдар құрудың, Мәртебелi Уағдаласушы Тараптардың ұлттық заңдарына сәйкес жекешелендiруге өзара бiрлесiп қатысудың негiзгi бағыттарын келiсу үшiн қолайлы жағдайлар жасайтын болады.
3-бап
Мәртебелi Уағдаласушы Тараптардың Үкiметтерi Бағдарламаны орындауды үйлестiрiп, оны жүзеге асыруға кезең-кезеңiмен бақылау жасайтын болады және қажет болған жағдайда оған түзетулер енгiзетiн болады.
4-бап
Бағдарламаның орындалу барысы Мәртебелi Уағдаласушы Тараптардың Yкiмет Басшылары деңгейінде кемiнде жылына бiр рет қаралады.
5-бап
Осы Шарттың ережелерiн түсiндiру мен қолдануға қатысты даулар консультациялар және келiссөздер арқылы реттеледi.
6-бап
Бағдарламаға өзгертулер мен толықтырулар енгiзiлуi мүмкiн, олар Бағдарламаның ажырамас бөлiгi болып табылатын және осы Шарт сияқты  тәртiппен күшiне енетiн үкiметаралық хаттамалармен ресiмделедi.
7-бап
Осы Шарт Мәртебелi Уағдаласушы Тараптардың өзге халықаралық шарттарынан туындайтын құқықтары мен мiндеттерiне ықпал етпейдi.
8-бап
Осы Шарт Мәртебелi Уағдаласушы Тараптардың Шарттың күшiне енуi үшiн қажеттi мемлекетiшiлiк рәсiмдердi орындағанын растайтын соңғы жазбаша хабарламадағы күннен бастап күшiне енедi және 2007 жылғы 3l желтоқсанға дейiн қолданыста болады.
Мәртебелi Уағдаласушы Тараптардың әрқайсысы екiншi Мәртебелi Уағдаласушы Тарапқа жазбаша хабарлама жасау арқылы осы Шарттың қолданысын тоқтата алады. Мұндай жағдайда Шарт осындай хабар алынған күннен бастап алты айдан соң өзінiң күшiн тоқтатады.
Осы Шарт күшiнiң тоқтатылуы Бағдарламаға сәйкес қолға алынған жобаларды жүзеге асыруға ықпал етпейдi.

Совершено в городе Алматы 12 октября 1998 года в двух экземплярах,
каждый на казахском и русском языках, причем оба текста имеют одинаковую силу.
За Республику                                         За Российскую
Казахстан                                             Федерацию
Программа
экономического сотрудничества Республики Казахстан
и Российской Федерации на 1998-2007 годы
Взаимные экономические интересы Республики Казахстан и Российской Федерации обусловлены исторически сложившимися между многими отраслями экономики двух государств производственными и научно-техническими связями и объективной необходимостью их сохранения и дальнейшего развития на взаимовыгодной и равноправной основе.
Ряд совместных экономических проблем Республики Казахстан и Российской Федерации решается государствами в рамках их участия в Таможенном союзе. Вместе с тем, требуется активизировать и углубить этот процесс путем развития двусторонних экономических отношений.
Основой для совместного проведения этой работы являются Договор о дружбе, сотрудничестве и взаимной помощи между Республикой Казахстан и Российской Федерацией от 25 мая 1992 года, Совместная Казахстанско-Российская (Алматинская) Декларация от 27 апреля 1996 года, Декларация между Республикой Казахстан и Российской Федерацией о вечной дружбе и союзничестве, ориентированном в XXI столетие, от 6 июля 1998 года и Совместное заявление Президента Республики Казахстан и Президента Российской Федерации от 6 июля 1998 года. Исходя из положений указанных документов и разработана настоящая Программа.
І. Состояние Казахстанско-Российского
экономического сотрудничества
В последние годы радикальные изменения в экономике Республики Казахстан и Российской Федерации сопровождались ослаблением хозяйственных и кооперационных связей, значительным спадом объемов производства и глубоким сокращением взаимного товарооборота.
В условиях финансового кризиса, охватившего многие предприятия, несовершенства системы взаиморасчетов, несимметричности систем налогообложения ухудшилась структура товарооборота и возросло применение бартера при осуществлении экспортно-импортных операций.
В двустороннем экономическом сотрудничестве слабо используется сложившаяся ранее специализация предприятий в области топливно-энергетического и горно-металлургического комплексов, машиностроения и химической промышленности, а также мобилизация финансовых и инвестиционных ресурсов, возможности создания совместных производственных структур.
Не получает развития при проявлении взаимного интереса участие казахстанских и российских хозяйствующих субъектов в акционировании предприятий, расположенных на территориях обоих государств, и прежде всего в таких областях, как нефтепереработка, энергетика, черная и цветная металлургия.
Не используются возможности, связанные с разработкой и реализацией межгосударственных целевых программ, направленных на решение представляющих взаимный интерес проблем в области производства различных видов продукции, в том числе технически сложной и наукоемкой, в проведении фундаментальных исследований.
Не полностью урегулированы проблемы, связанные с согласованием транзитных режимов, системы взимания налогов, сборов. Недостаточно используются возможности взаимовыгодного сотрудничества в области трубопроводного транспорта и межсистемных линий электропередач.
Проблемы, существующие в экономических отношениях между Республикой Казахстан и Российской Федерацией, требуют своего решения, выработки долгосрочной стратегии взаимовыгодного экономического сотрудничества, на что направлена настоящая Программа.
ІІ. Основные цели и задачи программы
Настоящая Программа разработана в целях обеспечения осуществления Республикой Казахстан и Российской Федерацией на долгосрочной основе согласованного комплекса мер по развитию взаимовыгодных экономических связей, достижению существенного прогресса в производственном сотрудничестве предприятий ведущих отраслей экономики двух стран и роста на этой основе взаимного товарооборота.
Основными целями настоящей Программы являются повышение уровня жизни населения Республики Казахстан и Российской Федерации и удовлетворение культурных потребностей народов обоих государств.
Для реализации этих целей предстоит решать следующие задачи:
обеспечение стабильного развития экономического сотрудничества, направленного на подъем экономики обоих государств;
взаимодействие в осуществлении институциональных преобразований, обеспечении равных возможностей и гарантий для всех хозяйствующих субъектов, создании условий для добросовестной конкуренции, регулировании деятельности естественных монополий;
сближение концептуальных подходов в отношении структурной перестройки экономики обоих государств, создание стимулов для роста производства, вложения инвестиций в его развитие, внедрения новейших достижений науки и передовых технологий, повышения качества и конкурентоспособности выпускаемой продукции;
создание системы государственной поддержки приоритетных направлений развития межгосударственного и межрегионального сотрудничества, решение проблемы неплатежей и обеспечение сбалансированности торгово-платежных отношений между государствами;
формирование целевых межгосударственных проектов и программ экономического сотрудничества, создание совместных интегрированных структур, межгосударственных (транснациональных) финансово-промышленных групп;
сохранение и развитие трудового и интеллектуального потенциала;
создание систем поддержки взаимовыгодного и эффективного использования имеющейся инфраструктуры в области транспортных коммуникаций и связи и дальнейшее ее развитие;
взаимодействие по вопросам развития фондовых рынков и рынка страховых услуг;
формирование и совершенствование общего информационного пространства.
ІІІ. Развитие экономического сотрудничества
Реализация настоящей Программы позволит обеспечить дальнейшее развитие экономической интеграции государств, что будет способствовать также повышению эффективности деятельности Таможенного союза и Содружества Независимых Государств в целом.
Программные мероприятия предлагается осуществлять по следующим направлениям: общие вопросы экономического сотрудничества и сотрудничество в отдельных областях деятельности.
К общим вопросам экономического сотрудничества, по которым предусматривается координировать действия Сторон, относятся:
гармонизация и унификация нормативно-правовой базы в области создания совместных хозяйствующих структур, проведения согласованной ценовой политики;
углубление взаимодействия в вопросах денежно-кредитной политики, инвестиций, фондового рынка, защиты прав потребителей;
сближение концептуальных подходов в отношении структурной перестройки экономики обоих государств.
Преобразования, которые предстоит осуществить в Республике Казахстан и Российской Федерации в рамках проведения согласованной структурной политики, связаны с глубокой качественной перестройкой имеющегося производственного потенциала и затрагивают интересы обоих государств.
В этой связи Сторонами будут рассмотрены предложения о совместном создании и развитии структурообразующих производств, о путях и формах долевого участия в обеспечении этих производств необходимыми ресурсами и развитии взаимовыгодных производственных прямых связей между предприятиями Республики Казахстан и Российской Федерации.
Для практического осуществления согласованной структурной политики предполагается вести разработку и реализацию межгосударственных (совместных) проектов и программ.
Основными направлениями сотрудничества в отдельных областях деятельности являются межотраслевое сотрудничество в области топливно-энергетического и агропромышленного комплексов, металлургии, машиностроения, транспорта.
Предусматривается военно-экономическое сотрудничество, взаимодействие в области исследования космического пространства, а также использования космодрома Байконур и военно-испытательных полигонов.
Важным направлением является осуществление координации деятельности научных, проектных и конструкторско-технологических организаций с целью эффективного использования научного потенциала Республики Казахстан и Российской Федерации.
Будет осуществляться координация усилий в развитии взаимовыгодного сотрудничества в области здравоохранения и улучшения санитарно-эпидемиологической обстановки, производства лекарственных препаратов и медицинской техники.
Осуществление торгово-экономического сотрудничества предполагает активный обмен необходимой статистической информацией. Предусматривается обмен статистическими изданиями и публикациями, методологическими материалами, согласование принципов формирования статистики внешней торговли.
Планируется подготовить предложения по созданию совместной информационной системы Республики Казахстан и Российской Федерации о состоянии спроса и предложений на рынках товаров и услуг.
Предусматривается дальнейшее совершенствование нормативно-правовой базы для решения совместных проблем в области социального обеспечения граждан, занятости, условий труда, подготовки высококвалифицированных кадров для различных отраслей, обмена специалистами, учеными, аспирантами, стажерами и студентами, а также взаимодействия в сфере культуры и искусства, физической культуры, спорта, санаторно-курортного дела и туризма.
Дальнейшее развитие получит сотрудничество в области защиты и улучшения состояния окружающей среды, предотвращения трансграничных загрязнений, рационального и ресурсосберегающего природопользования.
Развитие должно получить межрегиональное сотрудничество, в том числе приграничных областей Республики Казахстан и Российской Федерации, важнейшим направлением которого станет создание благоприятных условий для социально-экономического подъема этих территорий с учетом сложившихся межрегиональных хозяйственных связей, обычаев и духовных ценностей проживающего в них населения.
IV. Управление реализацией Программы
С целью координации реализации настоящей Программы в рамках совместной межправительственной комиссии по сотрудничеству между Республикой Казахстан и Российской Федерацией создаются Координационный Совет по реализации Программы (далее именуется - Координационный Совет) и рабочие группы по реализации основных разделов Программы.
Координационный Совет состоит из Казахстанской и Российской частей, каждая из которых возглавляется Председателем, назначаемым главой правительства соответствующей Стороны.
В состав Координационного Совета входят руководители рабочих групп от Казахстанской и Российской Сторон.
Заседания Координационного Совета проводятся по мере необходимости, но не реже одного раза в год, поочередно в Республике Казахстан и Российской Федерации. Председательствует на заседании Координационного Совета Председатель от принимающей Стороны.
Основными функциями Координационного Совета являются:
координация деятельности по реализации настоящей Программы в рамках национальных частей;
организация подготовки ежегодного плана мероприятий по реализации настоящей Программы и докладов о ходе выполнения Программы, которые выносятся на заседания совместной межправительственной комиссии по сотрудничеству между Республикой Казахстан и Российской Федерацией;
организация подготовки проектов межправительственных соглашений по вопросам, связанным с реализацией и координацией выполнения настоящей Программы;
подготовка для рассмотрения на заседаниях совместной
межправительственной комиссии по сотрудничеству между Республикой Казахстан и
Российской Федерацией отдельных проблем, связанных с реализацией настоящей
Программы;
иные функции, определяемые регламентом Координационного Совета.
Регламент Координационного Совета рассматривается и утверждается на
заседании Координационного Совета не позднее 60 дней с даты вступления в силу
Договора между Республикой Казахстан и Российской Федерацией об экономическом
сотрудничестве на 1998-2007 годы.
Мероприятия
к Программе экономического сотрудничества между Республикой Казахстан
и Российской Федерации на 1998-2007 годы
____________________________________________________________________________
|   №   |                                        |Исполнители|  Исполнители |
|  п/п  |         Содержание мероприятий         |    от     |      от      |
|       |                                        |Республики |  Российской  |
|       |                                        | Казахстан |   Федерации  |
|_______|________________________________________|___________|______________|
|       |Общие вопросы экономического сотрудни-  |           |              |
|       |чества                                  |           |              |
|   І.  |Подготовка предложений по:              |           |              |

Алматы қаласында 1998 жылғы 12 қазанда әрқайсысы қазақ және орыс тiлдерінде екi дана болып жасалды және де екi мәтiннiң күшi бірдей.
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ                 РЕСЕЙ ФЕДЕРАЦИЯСЫ
YШIН                                   ҮШІН
Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының
1998-2007 жылдарға арналған экономикалық ынтымақтастық
бағдарламасы
Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының өзара экономикалық мүдделерi екі мемлекет экономикасының көптеген салаларының арасында тарихи қалыптасқан өндiрiстiк және ғылыми- техникалық байланыстарға әрi оларды екi жаққа да тиiмдi және тең құқықтық негiзде сақтау мен одан әрi дамытудың объективтi қажеттiлiгiне негiзделген.
Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының бiрқатар бiрлескен экономикалық проблемалары мемлекеттердің Кеден одағына қатысуы шеңберiнде шешiледi. Сонымен қатар бұл процестi екi жақты экономикалық қатынастарды дамыту жолымен жандандыру әрi тереңдету талап етіледi.
Осы жұмысты бiрлесiп жүргiзу үшiн 1992 жылғы 25 мамырдағы Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының арасындағы Достық, ынтымақтастық және өзара көмек туралы шарт, 1996 жылғы 27 сәуiрдегi Бiрлескен Қазақстан-Ресей (Алматы) декларациясы, Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының арасындағы XXI ғасырға бағдарланған мәңгiлік достық пен одақтастық туралы декларация және 1998 жылғы 6 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Президентi мен Ресей Федерациясы Президентiнің Бiрлескен мәлiмдемесi негiз болып табылады. Аталған құжаттардың ережелерінің негiзiнде осы Бағдарлама әзiрлендi.
I. Қазақстан-Ресей экономикалық
ынтымақтастығының жай-күйі
Соңғы жылдары Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының экономикасындағы түбiрлi өзгерiстер - шаруашылық және кооперациялық байланыстардың әлсiреуiмен, өндiрiс көлемдерiнің айтарлықтай құлдырауымен және өзара тауар айналысының терең сипатта қысқаруымен қатар жүріп отырды.
Көптеген кәсiпорындарды қамтыған қаржылық дағдарыс, өзара есеп айырысу жүйесiнiң жетiлдiрiлмеуi, салық салу жүйесiнiң үйлесімсіздігі жағдайында тауар айналымының құрылымы нашарлады және экспорттық- импорттық операцияларды жүзеге асыру кезінде баспа-бас айырбасты қолдану өстi.
Екi жақты экономикалық ынтымақтастықта отын-энергетика, тау-кен металлургия кешенi, машина жасау және химия өнеркәсiбi салаларында бұрын қалыптасқан кәсiпорындардың мамандандырылуы, сондай-ақ қаржы және инвестициялық ресурстарды жұмылдыру, бiрлескен өндiрiстiк құрылымдарды құру мүмкiндiктерi әлсiз пайдаланылады.
Өзара мүдделiлiк бiлдiрiлуi жағдайында қазақстандық және ресейлiк шаруашылық жүргізушi субъектiлердiң екi мемлекеттің аумақтарында орналасқан, ең алдымен мұнай өңдеу, энергетика, қара және түстi металлургия сияқты салалардағы кәсiпорындарды акционерлендiру дамымай отыр.
Өнiмнiң әр алуан түрлерiн өндiру, оның iшiнде iргелi зерттеулер жүргiзудiң техникалық тұрғыдан күрделi және ғылыми қамтымды саласында өзара мүдделiлiк бiлдiрiлетiн проблемаларды шешуге бағытталған мемлекетаралық мақсатты бағдарламаларды әзiрлеуге және жүзеге асыруға байланысты мүмкiндiктер пайдаланылмайды. Бағдарлама да осындай мақсатты көздейдi.
II. Бағдарламаның негізгі мақсаттары мен
міндеттері
Осы Бағдарлама Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының өзара тиiмдi экономикалық байланыстарын дамыту жөнiндегi келiсiлген шаралар кешенiн ұзақ мерзiмдi негiзде жүзеге асыруды қамтамасыз ету, екi ел экономикасының жетекшi салаларындағы кәсiпорындардың өндiрiстiк ынтымақтастығын елеулi түрде алға апаруға қол жеткiзу және осылардың негiзiнде өзара тауар айналымын ұлғайту мақсатында әзiрлендi.
Осы Бағдарламаның негiзгi мақсаттары Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы халықтарының тұрмыс деңгейiн көтеру және екi мемлекет халықтарының мәдени мұқтаждықтарын қанағаттандыру болып табылады.
Осы мақсаттарды жүзеге асыру үшiн мынадай мiндеттердi:
екi мемлекет экономикасын көтеруге бағытталған экономикалық ынтымақтастықты тұрақты дамытуды қамтамасыз етудi;
институционалдық қайта жаңғыртуды жүзеге асыруда, барлық шаруашылық жүргiзушi субъектiлер үшiн тең мүмкiндiктер мен кепiлдiктердi қамтамасыз етуде, адал бәсекелестiк үшiн жағдайлар туғызуда, табиғи монополиялардың қызметiн реттеуде өзара iс-қимыл жасауды;
екi мемлекеттiң экономикасын құрылымдық қайта құруға қатысты тұжырымдамалық көзқарастарды тоқайластыруды, өндiрiстiң өсуi үшiн ынталандыру шараларын туғызуды, оның дамуына инвестициялар салуды, ғылым мен озық технологиялардың жаңа жетiстiктерiн енгiзудi, шығарылатын өнімдердің сапасын және бәсекелестiкке қабiлеттiлiгiн арттыруды;
мемлекетаралық және аймақаралық ынтымақтастықты дамытудың басымдық берiлетiн бағыттарын мемлекеттiк қолдаудың жүйесiн құруды, мемлекеттер арасындағы төлем төлемеудiң проблемаларын шешудi және сауда-төлем қатынастарының төпе-теңдiгiн қамтамасыз етудi;
мақсатты мемлекетаралық жобаларды және экономикалық ынтымақтастық бағдарламаларын қалыптастыруды, мемлекетаралық (трансұлттық) қаржы- өнеркәсiптік топтарының бiрлескен интеграциялық құрылымдарын құруды;
еңбек және интеллектуалдық әлеуетті сақтау мен дамытуды;
көлік коммуникациясы мен байланыс саласында қазiргi бар инфрақұрылымды өзара қолайлы әрi тиiмдi пайдалануды қолдау жүйесiн құруды және оны одан әрi дамытуды;
қор рыноктарын және сақтандыру қызметiн көрсететiн рынокты дамыту мәселелерi бойынша өзара iс-қимыл жасауды;
ортақ ақпараттық кеңiстiктi қалыптастыруды және жетiлдiрудi шешу қажет.
III. Экономикалық ынтымақтастықты дамыту
Осы Бағдарламаны жүзеге асыру мемлекеттердiң экономикалық интеграциясын одан әрi дамытуды қамтамасыз етуге мүмкiндiк бередi, мұның өзi тұтас алғанда Кеден одағы мен Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығы қызметiнiң тиiмдiлiгiн арттыруға да жәрдемдеседi.
Бағдарламалық iс-шараларды мынадай бағыттар бойынша жүзеге асыру ұсынылады: экономикалық ынтымақтастықтың ортақ мәселелерi және қызметтiң жекелеген салаларындағы ынтымақтастық.
Тараптардың iс-қимылын үйлестiру көзделетiн экономикалық ынтымақтастықтың ортақ мәселелерiне мыналар:
бiрлескен шаруашылық жүргiзушi құрылымдарды құру саласында нормативтiк-құқықтық негiздi үйлестiру және бiр iзге салу келiсiлген баға саясатын жүргiзу;
ақша-несие саясаты, инвестициялар, қор рыногы, тұтынушылардың құқықтарын қорғау мәселелерiнде өзара iс-қимылды тереңдету;
екi мемлекеттің экономикасын құрылымдық қайта құруға қатысты тұжырымдамалық көзқарастарды жақындастыру жатады.
Келісілген құрылымдық саясатты жүргiзу шеңберiнде Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы жүзеге асыруға тиiстi қайта жаңғыртулар қазiргi бар өндiрiстiк әлеуеттi мейлiнше сапалы қайта құруға байланысты және екi мемлекеттiң де мүдделерiн көздейдi.
Осыған байланысты Тараптар құрылым құрайтын өндірісті бiрлесiп құру мен дамыту туралы, осы өндiрiстердi қажеттi ресурстармен қамтамасыз етуге үлестiк қатысудың және Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы кәсiпорындары арасындағы өзара тиiмдi өндiрiстік тiкелей байланыстарды дамытудың жолдары мен нысандары туралы ұсыныстарды қарайтын болады.
Келiсiлген құрылымдық саясатты практикалық тұрғыдан жүзеге асыру үшiн мемлекетаралық (бiрлескен) жобалар мен бағдарламаларды әзiрлеу мен жүзеге асыруды қолға алу көзделуде.
Қызметтiң жекелеген салаларындағы ынтымақтастықтың негiзгi бағыттары отын-энергетика мен агроөнеркәсiп кешендерi, металлургия, машина жасау көлiк саласындағы салааралық ынтымақтастық болып табылады.
Әскери-экономикалық ынтымақтастық, ғарыш кеңiстiгiн зерттеу саласындағы өзара iс-қимыл, сондай-ақ "Байқоңыр" ғарыш айлағы мен әскери сынақ полигондарын пайдалану да ескеріледi.
Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының ғылыми әлеуетiн тиiмдi пайдалану мақсатында ғылыми, жобалық және конструкторлық- технологиялық ұйымдардың қызметiн үйлестiрудi жүзеге асыру маңызды бағыт болып табылады.
Денсаулық сақтау және санитарлық-эпидемиологиялық жағдайды жақсарту, дәрi-дәрмектік препараттар мен медициналық техника өндiрiсi саласында өзара тиiмдi ынтымақтастықты дамытудағы күш-жiгердi үйлестiру жүзеге асырылатын болады;
Сауда-экономикалық ынтымақтастықты жүзеге асыру қажеттi статистикалық ақпаратты белсендi түрде алмасуды көздейдi. Статистикалық басылымдармен және жарияланымдармен, әдiстемелiк материалдармен алмасу, сыртқы сауда статистикасын қалыптастырудың принциптерiн келiсу қарастырылатын болады.
Тауарлар мен қызмет көрсету рыноктарындағы сұраныс пен ұсыныстың жай-күйi туралы Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының бiрлескен ақпараттық жүйесiн құру жөніндегi ұсыныстарды әзiрлеу жоспарлануда.
Азаматтарды әлеуметтiк қамтамасыз ету, жұмыспен қамту, еңбек шарттары, түрлi салалар үшiн бiліктiлiгi жоғары кадрларды даярлау, мамандар, ғалымдар, аспиранттар, стажерлар және студенттер алмасу салаларында, сондай-ақ мәдениет пен өнер, дене тәрбиесiнiң мәдениетi, спорт, санаториялық-курорттық iс пен туризм саласында өзара iс-қимыл жасаудың ортақ проблемаларын шешу үшiн нормативтiк-құқықтық негiздi одан әрi жетiлдiру көзделуде.
Айнала ортаның жай-күйiн қорғау мен жақсарту, шекаралас аймақтардың ластануына жол бермеу, табиғат пайдалануды ұтымды және ресурстарды үнемдейтiндей сипатта жүргiзу салаларында ынтымақтастық одан әрi дамитын болады.
Қалыптасқан аймақаралық шаруашылық байланыстарды, оларда тұратын халықтардың әдет-ғұрпы мен рухани құндылықтарын ескере отырып, осы аумақтардың әлеуметтiк-экономикалық тұрмысын жақсарту үшiн қолайлы жағдайлар жасаудың маңызды бағыты болып табылатын Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының аймақаралық, оның iшiнде шекаралық облыстарының ынтымақтастығы дамытылуы тиiс.
IV. Бағдарламаны жүзеге асыруды басқару
Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы ынтымақтастық жөнiндегi Бiрлескен үкiметаралық комиссияның шеңберiнде осы Бағдарламаны жүзеге асыруды үйлестiру мақсатында Бағдарламаны жүзеге асыру жөнiндегi Yйлестiру кеңесi (бұдан былай - Yйлестiру кеңесi деп аталады) және Бағдарламаның негiзгi бөлiмдерiн жүзеге асыру жөнiндегi жұмыс топтары құрылады.
Yйлестiру кеңесi қазақстандық және ресейлiк бөлiктерден тұрады, олардың әрқайсысын тиiстi Тараптың үкiмет басшысы тағайындайтын Төраға басқарады.
Yйлестiру кеңесiнiң құрамына қазақстандық және ресейлiк Тараптардың жұмыс топтарының басшылары енедi.
Үйлестiру кеңесiнiң отырысы қажеттiлiгiне қарай, бiрақ кем дегенде жылына бiр рет Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясында алма-кезек өткiзiледi. Yйлестiру кеңесiнiң отырысына қабылдаушы Тараптың төрағасы төрағалық етедi.
Үйлестiру кеңесiнiң негiзгi функцияларына:
ұлттық бөлiктерi шеңберiнде осы Бағдарламаны жүзеге асыру жөнiндегі қызметтi үйлестiру;
Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы ынтымақтастық жөніндегi Бiрлескен үкiметаралық комиссияның отырысында қаралатын, осы Бағдарламаны жүзеге асыру жөніндегі іс-шаралардың жыл сайынғы жоспарын және Бағдарламаның орындалу барысы туралы баяндамаларды әзiрлеудi ұйымдастыру;
Осы Бағдарламаны орындауды жүзеге асыру мен үйлестiруге байланысты мәселелер бойынша үкiметаралық келiсiмдердiң жобаларын әзiрлеудi ұйымдастыру;
Осы Бағдарламаны жүзеге асыруға байланысты жекелеген проблемаларды Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы ынтымақтастық жөнiндегi Бiрлескен үкiметаралық комиссиясының отырыстарында қарау үшiн әзiрлеу;
Yйлестiру кеңесiнiң регламентiмен айқындалатын өзге де функциялар жатады.
Үйлестiру кеңесiнiң регламентi 1998-2007 жылдарға арналған экономикалық ынтымақтастық туралы Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы шарттың күшiне енген күнiнен бастап 60 күннен кешiктiрілместен Yйлестiру кеңесiнiң отырысында қаралады және бекiтiледi.
Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының арасындағы
1998-2007 жылдарға арналған экономикалық ынтымақтастықтың
бағдарламасына байланысты іс-шаралар
___________________________________________________________________
|     |                                   |Қазақстан   | Ресей     |
|  N  |       Іс-шаралардың мазмұны       |Республикасы|Федерациясы|
| р/с |                                   |жағынан     |жағынан    |
|     |                                   |атқарушылар |атқарушылар|
|_____|___________________________________|____________|___________|
|     |Экономикалық ынтымақтастықтың жалпы|            |           |
|     |мәселелері                         |            |           |
| 1.  |Мыналар бойынша ұсыныстар дайындау:|            |           |
|     |                                   |            |           |

|1.1.   |гармонизации законодательных и других   |Минюст     |Минэкономики  |
|       |нормативных актов государств в области  |МЭИТ       |              |
|       |создания совместных хозяйствующих       |           |              |
|       |структур                                |           |              |
|1.2.   |проведению согласованной ценовой полити-|           |              |
|       |ки:                                     |           |              |
|1.2.1. |унификации законодательной и нормативно-|КРЕМ       |Минфин        |
|       |методологической базы по вопросам регу- |Минфин     |Минэкономики  |
|       |лирования деятельности естественных     |МЭИТ       |              |
|       |монополий                               |           |              |
|1.2.2. |согласованию перечня продукции (услуг), |КРЕМ       |Минфин        |
|       |по которым осуществляется внутригосу-   |Минфин     |Минэкономики  |
|       |дарственное регулирование цен (тарифов) |МЭИТ       |              |
|1.2.3. |осуществлению обмена информацией о дина-|НСА        |Минфин        |
|       |мике цен по согласованному перечню      |МЭИТ       |Минэкономики  |
|       |основных видов продукции для проведения |           |              |
|       |соответствующих аналитических наблюдений|           |              |
|1.3.   |разработке совместных инвестиционных    |МЭИТ       |Минэкономики  |
|       |проектов                                |Минсельхоз |Минпромторг   |
|       |                                        |Минтранском|Минтопэнерго  |
|       |                                        |МОКЗ       |Минсельхозпрод|
|       |                                        |Госком-    |Минтранс      |
|       |                                        |инвест     |Минобразования|
|       |                                        |           |Минкультуры   |
|       |                                        |           |Минздрав      |
|1.4.   |Развитию фондового рынка                |           |              |
|1.4.1. |направлениям сотрудничества и Националь-|НКЦБ       |ФКЦБ          |
|       |ной комиссии по ценным бумагам Республи-|           |              |
|       |ки Казахстан и Федеральной комиссии по  |           |              |
|       |ценным бумагам                          |           |              |
|1.4.2. |обмену информацией по вопросам регулиро-|НКЦБ       |ФКЦБ          |
|       |вания и контроля на рынке ценных бумаг  |           |              |
|1.4.3. |созданию системы раскрытия информации на|НКЦБ       |ФКЦБ          |
|       |рынке ценных бумаг                      |           |              |
|1.5.   |усовершенствованию законодательства     |МЭИТ       |Минпромторг   |
|       |государств по защите прав потребителей  |Минюст     |              |
|1.6.   |развитию товарных рынков:               |           |              |
|1.6.1. |созданию производств, работающих на     |МЭИТ       |Минпромторг   |
|       |совместный рынок                        |Минсельхоз |Минэкономики  |
|1.6.2. |анализ состояния товарных рынков и      |МЭИТ       |Минпромторг   |
|       |координация мер по их взаимовыгодному   |Минсельхоз |Минэкономики  |
|       |развитию                                |НСА        |ГТК           |
|1.6.3. |разработка совместных балансов спроса и |МЭИТ       |Минэкономики  |
|       |предложения по важнейшим видам продукции|Минсельхоз |ГТК           |
|2.     |Подготовка проектов межправительственных|           |              |
|       |соглашений:                             |           |              |

|1.1  |бірлескен шаруашылық жүргізуші құ. |Әділетмині, |Экономика. |
|     |рылымдар құру саласында мемлекет.  |ЭИСМ        |мині       |
|     |тердің заң және басқа да норматив. |            |           |
|     |тік актілерін үйлестіру            |            |           |
|     |                                   |            |           |
|1.2  |келісілген баға саясатын жүргізу:  |            |           |
|     |                                   |            |           |
|1.2.1|табиғи монополиялардың қызметін    |ТМРК,       |Қаржымині, |
|     |реттеу мәселелері бойынша заң және |Қаржымині,  |Экономика. |
|     |нормативтік-әдістемелік базаларды  |ЭИСМ        |мині       |
|     |бір ізге салу                      |            |           |
|     |                                   |            |           |
|1.2.2|бағаларды (тарифтерді) мемлекетіші.|Әділетмині, |Экономика. |
|     |лік реттеу жүзеге асырылатын өнім. |ЭИСМ, ТМРК  |мині,      |
|     |дердің (қызмет көрсетулердің) тіз. |            |Өнеркәсіп. |
|     |бесін келісу                       |            |саудамині  |
|     |                                   |            |           |
|1.2.3|тиісті талдаулық байқаулар жүргізу |ҰСА, ЭИСМ   |Қаржымині, |
|     |үшін өнімдердің негізгі түрлерінің |            |Экономика. |
|     |келісілген тізбесі бойынша бағалар.|            |мині       |
|     |дың динамикасы туралы ақпараттар   |            |           |
|     |алмасуды жүзеге асыру              |            |           |
|     |                                   |            |           |
|1.3  |бірлескен инвестициялық жобаларды  |ЭИСМ,       |Экономика. |
|     |әзірлеу                            |Ауылшаруа-  |камині,    |
|     |                                   |шылығымині, |Өнеркәсіп. |
|     |                                   |Көлікком-   |саудамині, |
|     |                                   |мині, БМДМ, |Отын энер. |
|     |                                   |Меминвестком|гетикамині,|
|     |                                   |            |Ауылшаруа. |
|     |                                   |            |шылығы     |
|     |                                   |            |өнімдер.   |
|     |                                   |            |мині,      |
|     |                                   |            |Көлікмині, |
|     |                                   |            |Біліммині, |
|     |                                   |            |Мәдениет.  |
|     |                                   |            |мині,      |
|     |                                   |            |Денсаулық. |
|     |                                   |            |мині       |
|1.4  |Қор рыногын дамыту                 |            |           |
|     |                                   |            |           |
|1.4.1|Қазақстан Республикасының Бағалы   |БҚҰК        |БҚФК       |
|     |қағаздар жөніндегі ұлттық комиссия.|            |           |
|     |сы мен Бағалы қағаздар жөніндегі   |            |           |
|     |федералдық комиссияның ынтымақтас. |            |           |
|     |тығы бағыттарында                  |            |           |
|     |                                   |            |           |
|1.4.2|Бағалы қағаздар рыногындағы реттеу |БҚҰК        |БҚФК       |
|     |мен бақылау жасау мәселелері жөнін.|            |           |
|     |де ақпарат алмасу                  |            |           |
|     |                                   |            |           |
|1.4.3|бағалы қағаздар рыногында ақпарат. |БҚҰК        |БҚФК       |
|     |тарды ашудың жүйесін құру          |            |           |
|     |                                   |            |           |
|1.5  |тұтынушылар құқықтарын қорғау жө.  |ЭИСМ,       |Өнеркәсіп  |
|     |ніндегі мемлекеттердің заңдарын же.|Әділетмині  |саудамині  |
|     |тілдіру                            |            |           |
|     |                                   |            |           |
|1.6  |Тауарлар рыноктарын дамыту:        |            |           |
|     |                                   |            |           |
|1.6.1|бірлескен рынокқа жұмыс істейтін   |ЭИСМ,       |Өнеркәсіп. |
|     |өндірістерді құру                  |Ауылшаруашы-|саудамині, |
|     |                                   |лығымині    |Экономика. |
|     |                                   |            |мині       |
|1.6.2|тауарлар рыноктары жай-күйіне тал. |ЭИСМ,       |Өнеркәсіп. |
|     |дау жасау және оларды өзара тиімді |Ауылшаруашы |саудамині, |
|     |дамыту жөніндегі шараларды үйлесті.|лығымині,   |Экономика. |
|     |ру                                 |ҰСА         |мині, МТК  |
|     |                                   |            |           |
|1.6.3|Өнімдердің маңызды түрлері бойынша |ЭИСМ,       |Экономика. |
|     |сұраныстар мен ұсыныстардың бірлес.|Ауылшаруашы.|мині, МТК  |
|     |кен баланстарын әзірлеу            |лығымині,   |           |
|     |                                   |            |           |
| 2.  |Үкіметаралық келісімдердің жобала. |            |           |
|     |рын дайындау:                      |            |           |
|     |                                   |            |           |

|2.1.   |о взаимодействии в области обеспечения  |КРЕМ       |ГАК           |
|       |конкуренции                             |           |              |
|2.2.   |о создании межгосударственных финансово-|МЭИТ       |Минпромторг   |
|       |промышленных групп                      |           |Минэкономики  |
|2.3.   |о производственной кооперации           |МЭИТ       |Минпромторг   |
|       |                                        |           |Минэкономики  |
|2.4.   |о взаимном признании результатов работ  |КСМС       |Минпромторг   |
|       |по сертификации                         |МЭИТ       |              |
|       |Сотрудничество в отдельных областях     |           |              |
|       |деятельности                            |           |              |
|3.     |   Топливно-энергетический комплекс     |           |              |
|3.1.   |Подготовка предложений по:              |           |              |
|3.1.1. |разработке договорно-правовых актов по  |МЭИТ       |Минтопэнерго  |
|       |организации добычи, поставок и транзита |           |              |
|       |углеводородного сырья и перетоков       |           |              |
|       |электроэнергии между энергосистемами    |           |              |
|       |Казахстана и России                     |           |              |
|3.1.2. |разработке технических и экономических  |АО "KEGOK" |РАО "ЕЭС      |
|       |условий совместной эксплуатации межгосу-|           |       России"|
|       |дарственных линий электропередачи с     |           |              |
|       |подстанциями                            |           |              |
|3.1.3. |восстановлению и организации параллель- |МЭИТ       |Минтопэнерго  |
|       |ной работы НЭС Казахстана и ЕЭС России  |АО "KEGOK" |РАО "ЕЭС      |
|       |                                        |           |       России"|
|3.1.4. |Разработке механизма погашения задолжен-|МЭИТ       |Минтопэнерго  |
|       |ности за поставленную 1992-1996 гг.     |АО "KEGOK" |РАО "ЕЭС      |
|       |электроэнергию из России в Казахстан    |Минфин     |       России"|
|3.1.5. |Поставкам казахстанского и российского  |МЭИТ       |Минтопэнерго  |
|       |природного газа потребителям Казахстана |ЗАО "Интер-|РАО "Газпром" |
|       |и России в том числе по схеме взаимоза- |газ ЦА"    |              |
|       |мещения транзита Казахстанского и Рос-  |           |              |
|       |сийского газа по территории Казахстана и|           |              |
|       |России                                  |           |              |

|2.1  |бәсекелестікті қамтамасыз ету сала.|ТМРК        |ММК        |
|     |сындағы өзара іс-қимыл туралы      |            |           |
|     |                                   |            |           |
|2.2  |мемлекетаралық қаржы-өнеркәсіптік  |ЭИСМ        |Өнеркәсіп. |
|     |топтарды құру туралы               |            |саудамині, |
|     |                                   |            |Экономи.   |
|     |                                   |            |камині     |
|2.3  |өндірістік кооперациялар туралы    |ЭИСМ        |Өнеркәсіп. |
|     |                                   |            |саудамині, |
|     |                                   |            |Экономи.   |
|     |                                   |            |камині     |
|2.4  |сертификаттау жөніндегі жұмыстардың|КСМС, ЭИСМ  |Өнеркәсіп. |
|     |нәтижелерін өзара тану туралы      |            |саудамині  |
|     |                                   |            |           |
|     |Қызметтің жекелеген салаларындағы  |            |           |
|     |ынтымақтастық                      |            |           |
|     |                                   |            |           |
| 3.  |Отын-энергетика кешені             |            |           |
|     |                                   |            |           |
|3.1  |мыналар бойынша ұсыныстар дайындау:|            |           |
|     |                                   |            |           |
|3.1.1|көмірсутегі шикізаты және Ресей мен|ЭИСМ        |Отынэнер.  |
|     |Қазақстанның энергия жүйелерінің   |            |гиямині    |
|     |арасында электр энергиясы ағынын   |            |           |
|     |өндіруді, жеткізуді және олардың   |            |           |
|     |транзитін ұйымдастыру жөніндегі    |            |           |
|     |шарттық-құқықтық актілерді әзірлеу |            |           |
|     |                                   |            |           |
|3.1.2|аралық станцияларымен бірге мемле. |"КЕGОК" АҚ  |"Ресей БЭЖ"|
|     |кетаралық электр беру жүйелерін    |            |РАҚ        |
|     |пайдаланудың техникалық және эконо.|            |           |
|     |микалық шарттарын әзірлеу          |            |           |
|     |                                   |            |           |
|3.1.3|Қазақстанның ҰЭЖ мен Ресейдің БЭЖ  |ЭИСМ,       |Отынэнер.  |
|     |параллелді жұмысын қалпына келтіру |"KEGOK" АҚ  |гиямині,   |
|     |мен ұйымдастыру                    |            |"Ресей БЭЖ"|
|     |                                   |            |РАҚ        |
|3.1.4|1992-1996 жылдары Ресейден Қазақ.  |ЭИСМ,       |Отынэнер.  |
|     |станға жеткізілген электр энергиясы|"KEGOK" АҚ, |гиямині,   |
|     |үшін берешектерді өтеудің тетігін  |Қаржымині   |"Ресей БЭЖ"|
|     |жасау                              |            |РАҚ        |
|     |                                   |            |           |
|3.1.5|Ресей және Қазақстан табиғи газын  |ЭИСМ,       |Отынэнер.  |
|     |қазақстан мен ресей тұтынушыларына,|"Интергаз   |гиямині,   |
|     |соның ішінде Ресей және Қазақстан  |ЦА" ЖАҚ     |"Газпром"  |
|     |аумақтары арқылы қазақстан және    |            |РАҚ        |
|     |ресей газын өзара орнын басу және  |            |           |
|     |транзит схемасы бойынша жеткізу    |            |           |
|     |                                   |            |           |

|3.1.6. |обеспечению стабильной работы на разре- |МЭИТ       |Минтопэнерго  |
|       |зах "Северный" и "Поле № 9 разреза      |Минфин     |РАО "ЕЭС      |
|       |"Богатырь" Экибастузского угольного бас-|           |       России"|
|       |сейна, принадлежащих РАО "ЕЭС России",  |           |АО "Энерго-   |
|       |включая завершение юридического оформле-|           |        уголь"|
|       |ния собственности РАО "ЕЭС России" на   |           |              |
|       |указанные разрезы и решение вопроса     |           |              |
|       |принадлежности разреза "Северный"       |           |              |
|       |железнодорожных станций "Ударная" и     |           |              |
|       |"Трудовая"                              |           |              |
|3.1.7. |условиям и порядку оплаты железнодорож- |МЭИТ       |Минтопэнерго  |
|       |ных перевозок экибастузского угля по    |Минтранском|РАО "ЕЭС      |
|       |территории Казахстана                   |           |       России"|
|       |                                        |           |АО "Энерго-   |
|       |                                        |           |        уголь"|
|3.1.8. |условиям и порядку установления тарифов |КРЕМ       |Минтопэнерго  |
|       |на транзит энергоресурсов               |Минфин     |Минэкономики  |
|       |                                        |           |РАО "Газпром" |
|       |                                        |           |РАО "ЕЭС"     |
|3.2.   |Подготовка проектов соглашений:         |           |              |
|3.2.1  |о первоочередных мерах по совместному   |МЭИТ       |Минтопэнерго  |
|       |освоению месторождений углеводородного  |           |              |
|       |сырья дна Каспийского моря              |           |              |
|3.3.   |Разработка совместных программ и проек- |           |              |
|       |тов:                                    |           |              |
|3.3.1. |О реализации проекта Каспийского трубо- |МЭИТ       |Минтопэнерго  |
|       |проводного консорциума                  |Казахойл   |              |

|3.1.6|"Ресей БЭЖ" РАҚ-ға тиесілі Екібас. |ЭИСМ,       |Отынэнер.  |
|     |тұз көмір бассейнінің "Северный"   |Қаржымині   |гиямині,   |
|     |кеніші мен "Богатыр" кенішінің N 9 |            |"Ресей БЭЖ"|
|     |"Поле" кенішінің "Ресей БЭЖ" РАҚ-  |            |РАҚ,       |
|     |тың меншігін аталған кеніштерге    |            |"Энерго.   |
|     |заңды ресімдеуді аяқтауды және "Се.|            |уголь" АҚ  |
|     |верный" кенішіне "Ударный" және    |            |           |
|     |"Трудовая" темір жол станцияларының|            |           |
|     |тиесілігі мәселесін шешуді қоса ал.|            |           |
|     |ғанда тұрақты жұмыс істеуін қамта. |            |           |
|     |масыз ету                          |            |           |
|     |                                   |            |           |
|3.1.7|Екібастұз көмірін Қазақстанның ау. |ЭИСМ,       |Отынэнер.  |
|     |мағы бойынша теміржолмен тасымал.  |Көліккоммині|гиямині,   |
|     |даудың шарттары мен ақы төлеудің   |            |"Ресей БЭЖ"|
|     |тәртібі                            |            |РАҚ,       |
|     |                                   |            |"Энерго.   |
|     |                                   |            |уголь" АҚ  |
|3.1.8|Энергия ресурстарын транзиттеуге   |ТМРК,       |Отынэнер.  |
|     |арналған тарифтерді белгілеудің    |Қаржымині   |гиямині,   |
|     |шарттары мен тәртібі               |            |Экономика. |
|     |                                   |            |мині,      |
|     |                                   |            |"Газпром"  |
|     |                                   |            |РАҚ, "Ресей|
|     |                                   |            |БЭЖ" РАҚ   |
|     |                                   |            |           |
|3.2  |Келісімдердің жобаларын дайындау:  |            |           |
|     |                                   |            |           |
|3.2.1|Каспий теңізі табанының көмірсуте. |ЭИСМ,       |Отынэнер.  |
|     |гі шикізаты кен орындарын бірлесіп |Қазақойл    |гиямині    |
|     |игеру жөніндегі бірінші кезекті ша.|            |           |
|     |ралар туралы                       |            |           |
|     |                                   |            |           |
|3.3  |Бірлескен бағдарламалар мен жоба.  |            |           |
|     |ларды әзірлеу:                     |            |           |
|     |                                   |            |           |
|3.3.1|Каспий құбыр желісі консорциумының |ЭИСМ,       |Отынэнер.  |
|     |жобасын іске асыру туралы          |Қазақойл    |гиямині    |
|     |                                   |            |           |

|3.3.2. |Об обмене информацией о балансе по      |МЭИТ       |Минтопэнерго  |
|       |топливно-энергетическим ресурсам        |           |              |
|3.3.3. |о проведении геологоразведочных работ по|МЭИТ       |Минтопэнерго  |
|       |разведке, разработке, переработке и     |Казахойл   |              |
|       |транспортировке углеводородного сырья   |           |              |
|       |месторождений на территории Казахстана  |           |              |
|       |и России                                |           |              |
|3.3.4. |о создании совместного производства по  |МЭИТ       |Минтопэнерго  |
|       |добыче, переработке и реализации угля   |           |              |
|       |перспективного Западного участка Шубар- |           |              |
|       |кольского месторождения Казахстана      |           |              |
|3.3.5. |о повышении эффективности использования |МЭИТ       |Минтопэнерго  |
|       |существующих и строительству новых      |КазТрансОйл|АК "Транс-    |
|       |нефтегазотранспортных и электроэнергети-|Казахойл   |нефть"        |
|       |ческих систем, в т.ч. международных     |           |РАО "ЕЭС      |
|       |                                        |           |       России"|
|       |                                        |           |РАО "Газпром" |
|3.3.6. |О выполнении межправительственных согла-|МЭИТ       |              |
|       |шений по сотрудничеству в топливно-энер-|Казахойл   |              |
|       |гетических отраслях, в том числе статьи |КазТрансОйл|              |
|       |6 Соглашения от 25 февраля 1997 г.      |           |              |
|3.3.7. |Об использовании нефтепродуктопроводов  |МЭИТ       |Минтопэнерго  |
|       |Синеглазового-Костанай-Аманкарагай и    |Казахойл   |АК Транснефте-|
|       |Петропавловск-Кокчетав-Акмола           |КазТрансОйл|продукт       |
|3.3.8. |О разработке ТЭО строительства новых и  |МЭИТ       |РАО "Газпром" |
|       |реконструкции существующих трубопроводов|           |              |
|       |для поставки газа путем взаимозамещения |           |              |
|       |из России на г. Астана                  |           |              |
|4.     |Машиностроение                          |           |              |

|3.3.2|Отын-энергетика қоры жөніндегі ба. |ЭИСМ        |Отынэнер.  |
|     |ланс бойынша ақпарат алмасу туралы |            |гиямині    |
|     |                                   |            |           |
|3.3.3|Қазақстан және Ресей аумақтарында  |ЭИСМ,       |Отынэнер.  |
|     |көмірсутегі шикізатын барлау, өнді.|Қазақойл    |гиямині    |
|     |ру, өңдеу және тасымалдау жөніндегі|            |           |
|     |геологиялық барлау жұмыстарын жүр. |            |           |
|     |гізу туралы                        |            |           |
|     |                                   |            |           |
|3.3.4|Қазақстанның Шұбаркөл кен орнының  |ЭИСМ        |Отынэнер.  |
|     |перспективалы Батыс учаскесінің кө.|            |гиямині    |
|     |мірін өндіру, өңдеу және сату жө.  |            |           |
|     |нінде бірлескен өндіріс құру туралы|            |           |
|     |                                   |            |           |
|3.3.5|Мұнай-газ тасымалдау және электр   |ЭИСМ,       |Отынэнер.  |
|     |энергиясы, оның ішінде халықаралық |ҚазТрансОйл,|гиямині    |
|     |жүйелерінің қолданыстағыларын пай. |Қазақойл    |"Транс.    |
|     |даланудың тиімділігін арттыру және |            |нефть" АҚ, |
|     |жаңаларын салу туралы              |            |"Ресей БЭЖ"|
|     |                                   |            |РАҚ,       |
|     |                                   |            |"Газпром"  |
|     |                                   |            |РАҚ        |
|     |                                   |            |           |
|3.3.6|Отын-энергетика салаларындағы ынты.|ЭИСМ,       |           |
|     |мақтастық жөніндегі үкіметаралық   |Қазақойл,   |           |
|     |келісімдердің, соның ішінде 1997   |ҚазТрансОйл |           |
|     |жылғы 25 ақпандағы Келісімнің 6-ба.|            |           |
|     |бының орындалуы туралы             |            |           |
|     |                                   |            |           |
|3.3.7|Синеглазова-Қостанай-Аманқарағай   |ЭИСМ,       |Отынэнер.  |
|     |және Петропавл-Көкшетау-Астана мұ. |Қазақойл,   |гиямині,   |
|     |най өнімдері құбырларын пайдалану  |ҚазТрансОйл |"Транс.    |
|     |туралы                             |            |мұнайөнім" |
|     |                                   |            |АҚ         |
|     |                                   |            |           |
|3.3.8|Ресейден Астана қаласына өзара ор. |ЭИСМ        |"Газпром"  |
|     |нын басу жолымен газ жеткізу үшін  |            |РАҚ        |
|     |қолданыстағы құбырларды жаңарту жә.|            |           |
|     |не жаңаларын салудың ТЭН әзірлеу   |            |           |
|     |туралы                             |            |           |
|     |                                   |            |           |
| 4.  |Машина жасау                       |            |           |
|     |                                   |            |           |

|4.1.   |Подготовка предложений по созданию      |           |              |
|       |транснациональных структур по:          |           |              |
|4.1.1. |сборочному производству экскаваторов на |МЭИТ       |Минпромторг   |
|       |базе "Кентауского экскаваторного завода"|Кентауский |Минэкономики  |
|       |совместно с АО "Тверской экскаваторный  |экскаватор-|АО "Тверской  |
|       |завод" и АО "Сарэкс" г. Саратов         |ный завод  |экскаваторный |
|       |                                        |           |завод"        |
|       |                                        |           |АО "Сарэкс"   |
|4.1.2. |По производству тракторов на базе       |МЭИТ       |Минпромторг   |
|       |АО Павлодарского тракторного завода",   |АО Палодар-|Минэкономики  |
|       |(г. Павлодар) совместно с АО "Алтайский |ский трак- |АО "Алтайский |
|       |моторный завод",(г. Барнаул) и          |торный     |моторный      |
|       |"Сибзавод", (г. Омск)                   |завод      |завод"        |
|       |                                        |           |АО "Сибзавод" |
|4.1.3. |сборочному производству зерно-кормоубо- |МЭИТ       |Минпромторг   |
|       |рочных комбайнов на базе предприятий    |Минсельхоз |Минэкономики  |
|       |сельхозмашиностроения Казахстана        |           |ОАО "Ростсель-|
|       |совместно с ОАО "Ростсельмаш"           |           |маш"          |
|4.1.4. |производству оборонной продукции        |МЭИТ       |Минэкономики  |
|       |                                        |           |Минобороны    |
|5.     |Металлургия                             |           |              |
|5.1.   |Подготовка проекта соглашения о сохране-|МЭИТ       |Минпромторг   |
|       |нии специализации предприятий черной и  |           |Минэкономики  |
|       |цветной металлургии и взаимных поставках|           |              |
|       |сырья и продукции по производственной   |           |              |
|       |кооперации                              |           |              |
|5.2.   |Согласование условий устойчивого обеспе-|МЭИТ       |Минэкономики  |
|       |чения сырьевых предприятий металлурги-  |           |Минпромторг   |
|       |ческого комплекса энергоносителями      |           |Минтопэнерго  |
|6.     |Транспорт                               |           |              |
|6.1.   |Подготовка предложений по:              |           |              |
|6.1.1. |сближению подходов к определению тарифов|Минтранском|Минэкономики  |
|       |на транспортировку грузов, а также на   |           |Минтранс      |
|       |пассажирские и транзитные перевозки     |           |МПС           |
|       |                                        |           |ФАС           |
|       |                                        |           |ФДС           |
|       |                                        |           |ФСЕМТ         |
|6.1.2. |сотрудничеству в развитии международных |Минтранском|Минтранс      |
|       |транспортных коридоров, в том числе     |           |МПС           |
|       |железнодорожных                         |           |ФАС           |
|       |                                        |           |ФДС           |
|6.1.3. |проведению совместных работ по          |Минтранском|Минтранс      |
|       |строительству и дальнейшей эксплуатации |           |              |
|       |порта Оля                               |           |              |
|       |                                        |           |              |
|6.1.4. |развитию перевозок экспортных грузов  из|Минтранском|Минтранс      |
|       |порта Актау, осуществляемых Казахстанс- |           |              |
|       |кими и Российскими судами в соответствии|           |              |
|       |с установленным порядком прихода судов  |           |              |
|       |по внутренним водным путям России и     |           |              |
|       |двусторонними договорами                |           |              |

|4.1  |Мыналар бойынша трансұлттық құры.  |            |           |
|     |лымдар құру жөнінде ұсыныстар      |            |           |
|     |дайындау:                          |            |           |
|     |                                   |            |           |
|4.1.1|"Тверь экскаватор зауыты" АҚ-мен   |ЭИСМ, Кентау|Өнеркәсіп. |
|     |және Саратов қаласындағы "Сарэкс"  |экскаватор  |саудамині, |
|     |АҚ-мен бірлесіп "Кентау экскаватор |зауыты      |Экономика. |
|     |зауытының" базасында экскаваторлар.|            |мині,      |
|     |ды құрастыру өндірісі              |            |"Тверь     |
|     |                                   |            |экскаватор |
|     |                                   |            |зауыты" АҚ,|
|     |                                   |            |"Сарэкс" АҚ|
|     |                                   |            |           |
|4.1.2|"Алтай мотор зауыты" АҚ, Барнаул қ.|ЭИСМ        |Өнеркәсіп. |
|     |және "Сибзавод" АҚ, Омбы қ. бірле. |"Павлодар   |саудамині, |
|     |сіп "Павлодар трактор зауыты" АҚ   |трактор     |Экономика. |
|     |базасында трактор шығару жөнінде   |зауыты" АҚ  |мині,      |
|     |                                   |            |"Алтай     |
|     |                                   |            |мотор      |
|     |                                   |            |зауыты" АҚ,|
|     |                                   |            |"Сибзавод" |
|     |                                   |            |АҚ         |
|     |                                   |            |           |
|4.1.3|"Ростсельмаш" ААҚ-мен бірлесіп Қа. |ЭИСМ,       |Өнеркәсіп. |
|     |зақстанның ауыл шаруашылығы машина.|Ауылшаруашы.|саудамині, |
|     |ларын жасау кәсіпорындарының база. |лығымині    |Экономика. |
|     |сында астық-мал азығын жинау ком.  |            |мині,      |
|     |байндарын құрастыру өндірісі       |            |"Ростсель. |
|     |                                   |            |маш" ААҚ   |
|     |                                   |            |           |
|4.1.4|Қорғаныс өнімдерін өндіру          |ЭИСМ        |Экономика. |
|     |                                   |            |мині,      |
|     |                                   |            |Қорғаныс.  |
|     |                                   |            |мині       |
|     |                                   |            |           |
| 5.  |Металлургия                        |            |           |
|     |                                   |            |           |
|5.1  |Қара және түсті металлургия кәсіп. |ЭИСМ        |Өнеркәсіп. |
|     |орындарының мамандандырылуын сақтау|            |саудамині, |
|     |және өндірістік кооперациялар      |            |Экономика. |
|     |бойынша шикізат пен өнімдерді өзара|            |мині       |
|     |беру туралы келісімнің жобасын     |            |           |
|     |дайындау                           |            |           |
|     |                                   |            |           |
|5.2  |Металлургиялық кешеннің шикізат кә.|ЭИСМ        |Экономика. |
|     |сіпорындарын энергия көздерімен тұ.|            |мині,      |
|     |рақты қамтамасыз етудің шарттарын  |            |Өнеркәсіп. |
|     |келісу                             |            |саудамині, |
|     |                                   |            |Отынэнер.  |
|     |                                   |            |гиямині    |
|6.   |Көлік                              |            |           |
|     |                                   |            |           |
|6.1  |Мыналар бойынша ұсыныстар әзірлеу: |            |           |
|     |                                   |            |           |
|6.1.1|Жүктерді тасымалдауға, сондай-ақ   |Көлікком.   |Экономика. |
|     |жолаушылар және транзиттік тасымал.|мині, ТМРК  |мині,      |
|     |дауларға тарифтерді белгілеуге     |            |Өнеркәсіп. |
|     |қадамдарды жақындастыру            |            |саудамині, |
|     |                                   |            |МПС, ФАС,  |
|     |                                   |            |ФДС, ФСЕМТ |
|6.1.2|Халықаралық көлік, оның ішінде те. |Көліккоммині|Көлікмині, |
|     |міржол дәліздерін дамытудағы ынты. |            |МПС, ФАС,  |
|     |мақтастық                          |            |ФДС        |
|     |                                   |            |           |
|6.1.3|Оля айлағының құрылысын салу және  |Көліккоммині|Көлікмині  |
|     |оны әрі қарай пайдалану жөніндегі  |            |           |
|     |бірлескен жұмыстарды жүргізу       |            |           |
|     |                                   |            |           |
|6.1.4|Кемелердің Ресей ішкі сулары жолда.|Көліккоммині|Көлікмині  |
|     |ры бойынша өтуінің бекітілген тәр. |            |           |
|     |тібіне және екі жақты шарттарға    |            |           |
|     |сәйкес Ресей және Қазақстан кеме.  |            |           |
|     |лерінің Ақтау портынан жүзеге асы. |            |           |
|     |ратын экспорттық жүк тасымалдарын  |            |           |
|     |дамыту                             |            |           |
|     |                                   |            |           |

|6.1.5. |использованию порта Темрюк для перера-  |Минтранском|Минтранс      |
|       |ботки грузов казахстанского АО "Испат-  |           |              |
|       |кармет" назначением на страны Средизем- |           |              |
|       |ногорского региона                      |           |              |
|6.1.6. |по организации регулярных грузопассажир-|Минтранском|Минтранс      |
|       |ских перевозок на Каспийском море между |           |              |
|       |портами Астрахань-Оля-Актау-Махачкала с |           |              |
|       |использованием судна Северо-Каспийского |           |              |
|       |морского пароходства (автопаром "Кристи-|           |              |
|       |на") и казахстанских судов              |           |              |
|7.     |Агропромышленный комплекс               |           |              |
|7.1.   |Разработка и реализация совместных прог-|           |              |
|       |рамм по:                                |           |              |
|7.1.1. |обеспечение сельскохозяйственной техни- |Минсельхоз |Минсельхозпрод|
|       |кой агропромышленных комплексов         |Миннауки-АН|Минпромторг   |
|       |Казахстана и России                     |МЭИТ       |              |
|7.1.2. |поставкам продовольственной пшеницы и   |Минсельхоз |Минсельхозпрод|
|       |зернофурожа                             |ЗАО "Прод- |              |
|       |                                        |корпорация"|              |
|7.2.   |Подготовка предложений по сотрудничеству|           |              |
|       |в области:                              |           |              |
|7.2.1. |зернового хозяйства и животноводства    |Минсельхоз |Минсельхозпрод|
|7.2.2. |ветеринарии и защиты растений с учетом  |Минсельхоз |Минсельхозпрод|
|       |положений многостороннего Соглашения о  |           |              |
|       |сотрудничестве в области ветеринарии    |           |              |
|       |государств-участников СНГ от 12 марта   |           |              |
|       |1993 г.                                 |           |              |
|7.2.3. |производства, добычи, переработки и     |Минсельхоз |Минсельхозпрод|
|       |хранения рыбопродукции                  |           |              |
|8.     |Военно-экономическое сотрудничество     |           |              |
|8.1.   |Подготовка предложений по:              |           |              |
|8.1.1. |взаимным поставкам вооружений, военной  |Минобороны |Минобороны    |
|       |техники, запасных частей, организации   |           |Минэкономики  |
|       |ремонта и оказанию услуг военного назна-|           |              |
|       |чения (по согласованной тематике)       |           |              |
|8.1.2. |использованию испытательных центров и   |Миннауки-АН|Минобороны    |
|       |полигонов, расположенных в Казахстане и |Минобороны |Минэкономики  |
|       |России                                  |           |              |
|9.     |Проведения совместных работ в области   |Миннауки-АН|РКА           |
|       |исследования космического пространства  |Минобороны |РАН           |
|       |                                        |           |Минэкономики  |
|       |                                        |           |Минпромторг   |
|       |                                        |           |Предприятия и |
|       |                                        |           |организации   |
|       |                                        |           |ракетно-косми-|
|       |                                        |           |ческой промыш-|
|       |                                        |           |ленности      |
|10.    |Медицинская и микробиологическая        |           |              |
|       |промышленность                          |           |              |

|6.1.5|Темрюк айлағын Қазақстандық "Испат.|Көліккоммині|Көлікмині  |
|     |кармет" АҚ-ның Жерорта теңізі айма.|            |           |
|     |ғының елдеріне арналған жүктерін   |            |           |
|     |өңдеу үшін пайдалану               |            |           |
|     |                                   |            |           |
|6.1.6|Солтүстік Каспий теңіз параходшылы.|Көліккоммині|Көлікмині  |
|     |ғының кемелері ("Кристина" автоса. |            |           |
|     |лы) мен қазақстандық кемелерді пай.|            |           |
|     |далана отырып Каспий теңізінде     |            |           |
|     |Астрахань-Оля-Махачкала айлақтары. |            |           |
|     |ның арасында ұдайы жүктер мен жо.  |            |           |
|     |лаушыларды тасуды ұйымдастыру жө.  |            |           |
|     |нінде                              |            |           |
|     |                                   |            |           |
| 7.  |Агроөнеркәсіптік кешен             |            |           |
|     |                                   |            |           |
|7.1  |Мыналар бойынша бірлескен бағдарла.|            |           |
|     |малар әзірлеу және іске асыру:     |            |           |
|7.1.1|Қазақстан мен Ресейдің ауыл шаруа. |Ауылшаруашы.|Ауылшаруа. |
|     |шылығы кешендерін ауыл шаруашылығы |лығымині,   |шылығыөнім.|
|     |техникасымен қамтамасыз ету        |Ғылыммині - |дерімині,  |
|     |                                   |Ғылым       |Өнеркәсіп. |
|     |                                   |академиясы, |саудамині  |
|     |                                   |ЭИСМ        |           |
|7.1.2|Азық-түліктік бидай мен жемдік ас. |Ауылшаруашы.|Ауылшаруа. |
|     |тық беру                           |ғымині,     |лығыөнім.  |
|     |                                   |"Азық-түлік |дерімині   |
|     |                                   |корпорация. |           |
|     |                                   |сы" ЖАҚ     |           |
|7.2  |Мына салалардағы ынтымақтастық     |            |           |
|     |жөніндегі ұсыныстар әзірлеу:       |            |           |
|     |                                   |            |           |
|7.2.1|Астық шаруашылығы мен мал шаруашы. |Ауылшаруашы.|Ауылшаруа. |
|     |лығы                               |лығымині    |шылығыөнім.|
|     |                                   |            |дерімині   |
|7.2.2|1993 жылғы 12 наурыздағы ТМД-ға қа.|Ауылшаруашы.|Ауылшаруа. |
|     |тысушы мемлекеттердің мал дәрігер. |лығымині    |шылығыөнім.|
|     |лігі саласындағы ынтымақтастығы ту.|            |дерімині   |
|     |ралы көпқырлы Келісімнің ережелерін|            |           |
|     |ескере отырып мал дәрігерлігі және |            |           |
|     |өсімдіктерді қорғау                |            |           |
|     |                                   |            |           |
|7.2.3|балық өнімдерін өндіру, аулау, өң. |Ауылшаруашы.|Ауылшаруа. |
|     |деу және сақтау                    |ғымині      |шылығыөнім.|
|     |                                   |            |дерімині   |
| 8.  |Әскери-экономикалық ынтымақтастық  |            |           |
|     |                                   |            |           |
|8.1  |Мыналар бойынша ұсыныстар дайындау:|            |           |
|     |                                   |            |           |
|8.1.1|қару-жарақтарды, әскери техникалар.|Қорғанысмині|Қорғаныс.  |
|     |ды, қосалқы бөлшектерді өзара жет. |            |мині,      |
|     |кізу, әскери мақсаттағы жөндеуді   |            |Экономика. |
|     |ұйымдастыру және қызметтер көрсету |            |мині       |
|     |(келісілген тақырыптар бойынша)    |            |           |
|     |                                   |            |           |
|8.1.2|Қазақстан мен Ресейде орналасқан   |Ғылыммині - |Қорғаныс.  |
|     |сынақ орталықтары мен полигондарды |Ғылым       |мині,      |
|     |пайдалану                          |академиясы, |Экономика. |
|     |                                   |Қорғанысмині|мині       |
|     |                                   |            |           |
| 9.  |Ғарыш кеңістігін зерттеу және пай. |Ғылыммині - |РҒА, РҒА,  |
|     |далану саласында бірлескен жұмыс.  |Ғылым       |Экономика. |
|     |тарды жүргізу                      |академиясы, |мині,      |
|     |                                   |Қорғанысмині|Өнеркәсіп. |
|     |                                   |            |саудамині, |
|     |                                   |            |Зымыран.   |
|     |                                   |            |ғарышөнер. |
|     |                                   |            |кәсібінің  |
|     |                                   |            |кәсіпорын. |
|     |                                   |            |дары мен   |
|     |                                   |            |ұйымдары   |
|     |                                   |            |           |
|10.  |Медициналық және микробиологиялық  |            |           |
|     |өнеркәсіп                          |            |           |
|     |                                   |            |           |

|10.1.  |Определение приоритетных направлений    |МОКЗ       |Минэкономики  |
|       |сотрудничества в области медицинской    |           |Минздрав      |
|       |промышленности в целях улучшения обеспе-|           |              |
|       |чения лекарственными средствами и изде- |           |              |
|       |лиями медицинского назначения населения |           |              |
|       |и лечебно-профилактических учреждений   |           |              |
|       |здравоохранения России и Казахстана     |           |              |
|10.2.  |Подготовка проектов соглашений:         |           |              |
|10.2.1.|о кооперированных поставках лекарствен- |Минсельхоз |Минздрав      |
|       |ных средств, добавок и вакцин для насе- |           |Минсельхозпрод|
|       |ления, животноводства и птицеводства с  |           |Минэкономики  |
|       |учетом Соглашения о создании межгосу-   |           |              |
|       |дарственного резерва биопрепаратов и    |           |              |
|       |других средств защиты в государствах-   |           |              |
|       |участниках СНГ от 12 апреля 1996 г.     |           |              |
|10.2.2.|о сотрудничестве в решении проблем      |МОКЗ       |Минздрав      |
|       |ВИЧ-инфекции                            |           |              |
|10.2.3.|о кооперативных поставках, совместных   |МОКЗ       |Минпромторг   |
|       |разработках и производстве современных  |           |Минэкономики  |
|       |видов медицинской техники и изделий     |           |              |
|       |медицинского назначения                 |           |              |
|11.    |Промышленность строительных материалов  |           |              |
|11.1.  |Подготовка проектов соглашений:         |           |              |
|11.1.1.|о сохранении специализации предприятий  |МЭИТ       |Минземстрой   |
|       |по добыче сырья и производству          |           |              |
|       |строительных материалов                 |           |              |

|10.1 |Ресей мен Қазақстанның халқы мен   |БМДМ        |Экономика. |
|     |денсаулық сақтау емдеу-алдын алу   |            |мині,      |
|     |мекемелерін дәрі-дәрмек құралдары. |            |Денсаулық. |
|     |мен және медициналық мақсаттағы    |            |сақтаумині |
|     |бұйымдармен қамтамасыз етуді жақ.  |            |           |
|     |сарту мақсатында медициналық өнер. |            |           |
|     |кәсіп саласындағы ынтымақтастықтың |            |           |
|     |басым бағыттарын айқындау          |            |           |
|     |                                   |            |           |
|10.2 |Келісімдердің жобаларын дайындау:  |            |           |
|                                         |            |           |
|10.2.1 1996 жылғы 12 сәуірдегі ТМД-ға қа.|Ауылшаруашы.|Денсаулық. |
|       тысушы мемлекеттердің биологиялық |лығымині    |сақтаумині,|
|     |препараттар мен басқа да қорғау құ.|            |Ауылшаруа. |
|     |ралдарының мемлекетаралық резервін |            |шылығы.    |
|     |құру туралы Келісімін ескере оты.  |            |өнімдері.  |
|     |рып халық, мал шаруашылығы және құс|            |мині,      |
|     |шаруашылығы үшін дәрі-дәрмек құрал.|            |Экономика. |
|     |дарын, үстемелерді және вакциналар.|            |мині       |
|     |ды бірлесіп беру туралы            |            |           |
|                                         |            |           |
|10.2.2 ВИЧ-инфекциялар проблемаларын ше. |БМДМ        |Денсаулық. |
|       шудегі ынтымақтастық туралы       |            |сақтаумині |
|                                         |            |           |
|10.2.3 медициналық техникалар мен медици.|БМДМ        |Өнеркәсіп. |
|       налық мақсаттағы бұйымдардың қазір.            |саудамині, |
|     | гі заманғы түрлерін бірлесіп беру,|            |Экономика. |
|     |бірлесіп әзірлеу және шығару туралы|            |мині       |
|     |                                   |            |           |
|11.  |Құрылыс материалдары өнеркәсібі    |            |           |
|     |                                   |            |           |
|11.1 |Келісімдердің жобаларын дайындау:  |            |           |
|     |                                   |            |           |
|11.1.1 шикізаттарды өндіру және құрылыс  |ЭИСМ        |Жерқұрылыс.|
|       материалдарын шығару жөніндегі кә.|            |мині       |
|     | сіпорындардың мамандандырылуын    |            |           |
|     |сақтау туралы                      |            |           |
|     |                                   |            |           |

|11.1.2.|о согласовании и участии в совместной   |МЭИТ       |Минземстрой   |
|       |разработке нормативных документов в     |           |              |
|       |области эксплуатации и ремонта          |           |              |
|       |строительных машин                      |           |              |
|12.    |Легкая промышленность                   |           |              |
|12.1.  |Подготовка предложений по созданию СП по|Минсельхоз |Минпромторг   |
|       |переработке шерсти                      |МЭИТ       |              |
|12.2.  |Разработка совместных проектов и подго- |Минсельхоз |Минпромторг   |
|       |товка предложений по переработке        |МЭИТ       |              |
|       |каракулевого и овчинного сырья, заготав-|           |              |
|       |ливаемого в Республике Казахстан        |           |              |
|13.    |Информация и связь                      |           |              |
|13.1.  |Подготовка проекта соглашения о сотруд- |МИОС       |Госкомпечати  |
|       |ничестве в области информации           |           |ФСТР          |
|13.2.  |Разработка совместных мероприятий по    |Минтранском|Госкомсвязи   |
|       |сотрудничеству в области связи и инфор- |МИОС       |              |
|       |матизации                               |           |              |
|14.    |Статистика                              |           |              |
|14.1.  |Подготовка проекта соглашения о сотруд- |НСА        |Госкомстат    |
|       |ничестве в области статистики           |           |              |
|14.2.  |Подготовка предложений по обеспечению   |НСА        |ГТК           |
|       |сопоставимости данных по статистике     |           |Госкомстат    |
|       |внешней торговли Казахстана и России    |           |Минпромторг   |
|15.    |Научно-техническое сотрудничество       |           |              |
|15.1.  |Подготовка предложений по приоритетным  |МОКЗ       |Миннауки      |
|       |направлениям казахстанско-российского   |Миннауки-АН|РАН           |
|       |научно-технического сотрудничества и    |           |РАО           |
|       |разработка соответствующих программ     |           |              |
|15.2.  |Подготовка предложений по основным нап- |МОКЗ       |РАО           |
|       |равлениям и разработка соответствующих  |           |              |
|       |программ казахстанско-российского       |           |              |
|       |сотрудничества в области педагогических |           |              |
|       |наук                                    |           |              |
|15.3.  |Обеспечение реализации совместной прог- |Миннауки-АН|РАН           |
|       |раммы сотрудничества НАК и РАН          |           |              |
|15.4.  |Разработка предложений по совместной    |МОКЗ       |Минобразования|
|       |подготовке специалистов высшей квалифи- |           |              |
|       |кации в рамках совместной деятельности  |           |              |
|       |КазГНУ им. Аль-Фараби, Евразийского     |           |              |
|       |университета им. Л. Гумилева и МГУ      |           |              |
|16.    |Защита окружающей среды                 |           |              |
|16.1.  |Подготовка проектов соглашений о сотруд-|МЭПР       |Минатом       |
|       |ничестве в области ликвидации последст- |           |Госкомэкология|
|       |вий атомных взрывов                     |           |              |
|16.2.  |Разработка совместных программ по:      |           |              |
|16.2.1.|ликвидации последствий атомных взрывов; |МЭПР       |Минатом       |
|       |                                        |Миннауки-АН|Госкомэкология|

|11.1.2 құрылыс машиналарын пайдалану және|ЭИСМ        |Жерқұрылыс.|
|       жөндеу саласында нормативтік құ.  |            |мині       |
|     | жаттарды бірлесіп әзірлеуді келісу|            |           |
|     |және оған қатысу туралы            |            |           |
|     |                                   |            |           |
|12   |Жеңіл өнеркәсіп                    |            |           |
|     |                                   |            |           |
|12.1 |Жүн өңдеу жөнінде бірлескен кәсіп. |Ауылшаруа.  |Өнеркәсіп. |
|     |орындар құру жөнінде ұсыныстар     |шылығымині, |саудамині  |
|     |дайындау                           |ЭИСМ        |           |
|     |                                   |            |           |
|12.2 |Қазақстан Республикасында дайында. |Ауылшаруа.  |Өнеркәсіп. |
|     |латын қаракөл және қой терісі шикі.|шылығымині, |саудамині  |
|     |затын қайта өңдеу жөніндегі бірлес.|ЭИСМ        |           |
|     |кен жобаларды әзірлеу және ұсыныс. |            |           |
|     |тар дайындау                       |            |           |
|     |                                   |            |           |
|13   |Ақпарат және байланыс              |            |           |
|     |                                   |            |           |
|13.1 |Ақпарат саласындағы ынтымақтастық  |АҚКМ        |Мемлекеттік|
|     |туралы келісімнің жобасын дайындау |            |баспасөз   |
|     |                                   |            |комитеті,  |
|     |                                   |            |ТРФҚ       |
|13.2 |Байланыс және ақпараттандыру сала. |Көлікмині,  |Мемлекеттік|
|     |сындағы ынтымақтастық жөнінде бір. |АҚКМ        |байланыс   |
|     |лескен шаралар әзірлеу             |            |комитеті   |
|     |                                   |            |           |
|14   |Статистика                         |            |           |
|     |                                   |            |           |
|14.1 |Статистика саласындағы ынтымақтас. |ҰСА         |Мемстатком |
|     |тық туралы келісімнің жобасын      |            |           |
|     |дайындау                           |            |           |
|     |                                   |            |           |
|14.2 |Қазақстан мен Ресейдің сыртқы сау. |ҰСА         |МКК,       |
|     |дасының статистикасы бойынша дерек.|            |Мемстатком,|
|     |тердің салыстырмалылығын қамтамасыз|            |Өнеркәсіп. |
|     |ету жөнінде ұсыныстар дайындау     |            |саудамині  |
|     |                                   |            |           |
|15   |Ғылыми-техникалық ынтымақтастық    |            |           |
|     |                                   |            |           |
|15.1 |Қазақстан-Ресей ғылыми-техникалық  |БМДМ,       |Ғылыммині, |
|     |ынтымақтастығының басым бағыттары  |Ғылыммині   |РҒА, РБА   |
|     |бойынша ұсыныстар дайындау және    |- Ғылым     |           |
|     |тиісті бағдарламалар әзірлеу       |академиясы  |           |
|     |                                   |            |           |
|15.2 |Педагогикалық ғылымдар саласындағы |БМДМ        |РБА        |
|     |Қазақстан-Ресей ынтымақтастығының  |            |           |
|     |негізгі бағыттары бойынша ұсыныстар|            |           |
|     |дайындау және тиісті бағдарламалар |            |           |
|     |әзірлеу                            |            |           |
|     |                                   |            |           |
|15.3 |НАК пен РҒА ынтымақтастығының бір. |Ғылым       |РҒА        |
|     |лескен бағдарламаларын іске асыруды|министрлігі |           |
|     |қамтамасыз ету                     |- Ғылым     |           |
|     |                                   |академиясы  |           |
|15.4 |Әл-Фараби атындағы ҚазМҰУ, Л.Гуми. |БМДМ        |Біліммині  |
|     |лев атындағы Еуразия университеті. |            |           |
|     |нің бірлескен қызметінің шеңберінде|            |           |
|     |жоғары білікті мамандарды бірлесіп |            |           |
|     |даярлау жөнінде ұсыныстар әзірлеу  |            |           |
|     |                                   |            |           |
|16   |Қоршаған ортаны қорғау             |            |           |
|     |                                   |            |           |
|16.1 |Атом жарылыстарының зардаптарын жою|ЭТРМ        |           |
|     |саласындағы ынтымақтастық туралы   |Атоммині,   |Мемэколо.  |
|     |келісімдердің жобаларын дайындау   |            |гиякомы    |
|     |                                   |            |           |
|16.2 |Мыналар бойынша бірлескен бағдарла.|            |           |
|     |малар әзірлеу:                     |            |           |
|                                         |            |           |
|16.2.1 атом жарылыстарының зардаптарын   |ЭТРМ,       |Атоммині,  |
|       жою;                              |Ғылыммині   |Мемэколо.  |
|     |                                   |- Ғылым     |гиякомы   |
|                                         |академиясы  |           |

|16.2.2.|сохранению природной среды рек Иртыша и |МЭПР       |МПР           |
|       |Урала и трансграничных вод              |           |Госкомэкология|
|16.3.  |Подготовка совместных предложений по    |МЭПР       |Госкомэкология|
|       |сотрудничеству в области предотвращения |           |              |
|       |экологических правонарушений и взаимо-  |           |              |
|       |действию в рамках Концепции о междуна-  |           |              |
|       |родной торговле видами дикой фауны и    |           |              |
|       |флоры, находящимися под угрозой         |           |              |
|       |исчезновения (СИТЕС)                    |           |              |
|17.    |Социально-трудовые отношения            |           |              |
|17.1.  |Подготовка проектов соглашений:         |           |              |
|17.1.1.|о социальном обеспечении граждан        |МТСЗ       |Минтруд       |
|       |                                        |           |Минрегионац   |
|17.1.2.|об учреждении и условиях деятельности   |МИОС       |Минкультуры   |
|       |информационно-культурных центров        |           |Минрегионнац  |
|       |                                        |           |Росзарубеж-   |
|       |                                        |           |центр         |
|       |                                        |           |Минюст        |
|17.1.3.|об оказании содействия в удовлетворении |МИОС       |Минкультуры   |
|       |духовно-культурных потребностей-этничес-|МОКЗ       |Минрегионац   |
|       |ких групп казахов и россиян             |           |Минобразование|
|       |                                        |           |Минюст        |
|       |                                        |           |Госкомпечать  |
|       |                                        |           |ФСТР*         |
|17.1.4.|о перемещении рабочей силы              |МТСЗ       |Минтруд       |
|       |                                        |МИОС       |Минрегионац   |
|       |                                        |           |Минфин        |
|17.1.5.|о признании и эквивалентности документов|МОКЗ       |Минобразования|
|       |об образовании и ученых званиях и       |           |              |
|       |ученых степеней                         |           |              |
|17.1.6.|о сотрудничестве в области туризма,     |МОКЗ       |ГКФТ*         |
|       |спорта, санитарно-курортного дела       |           |Минздрав      |
|       |                                        |           |Минэкономики  |
|17.1.7.|о подготовке, переподготовке и повышения|МОКЗ       |Минобразования|
|       |квалификации специалистов в учебных     |           |РАН           |
|       |учреждениях Сторон по специальностям, по|           |РАСХН         |
|       |которым не осуществляется подготовка в  |           |РАМН          |
|       |вузах одной из Сторон                   |           |              |
|18.    |Сотрудничество в решении региональных   |           |              |
|       |проблем                                 |           |              |
|18.1.  |Подготовка предложений по развитию      |Акиматы    |Администрации |
|       |экономического, культурного и социально-|           |областей      |
|       |го сотрудничества на региональном уровне|           |Минэкономики  |
|       |                                        |           |Минкультуры   |
|       |                                        |           |Минобразования|

|16.2.2 Ертіс пен Жайық өзендерінің және  |ЭТРМ        |ТРМ,       |
|       трансаралық сулардың табиғи орта. |            |Мемэколо.  |
|     | сын сақтау                        |            |гиякомы    |
|     |                                   |            |           |
|16.3 |Жоғалып кету қаупі төніп тұрған жа.|ЭТРМ        |Мемэколо.  |
|     |байы жануарлар дүниесі мен өсімдік.|            |гиякомы    |
|     |тер дүниесінің түрлерімен халықара.|            |           |
|     |лық сауда жасау туралы Концепцияның|            |           |
|     |(СИТЕС) шеңберінде экологиялық құ. |            |           |
|     |қық бұзушылықтарды болдырмау және  |            |           |
|     |өзара іс-қимыл жасау саласындағы   |            |           |
|     |ынтымақтастық жөнінде бірлескен    |            |           |
|     |ұсыныстар дайындау                 |            |           |
|     |                                   |            |           |
|17   |Әлеуметтік-еңбек қатынастары       |            |           |
|     |                                   |            |           |
|17.1 |Келісімдердің жобаларын дайындау:  |            |           |
|                                         |            |           |
|17.1.1 азаматтарды әлеуметтік қамтамасыз |ЕХӘҚМ       |Еңбекмині, |
|       ету туралы                        |            |Аймақұлт.  |
|                                         |            |мині       |
|17.1.2 ақпараттық-мәдени орталықтар құру |АҚКМ        |Мәдениет.  |
|       және олардың қызметінің жағдайлары|            |мині,      |
|     |туралы                             |            |Аймақұлт.  |
|     |                                   |            |мині,      |
|     |                                   |            |Ресейшетел |
|                                         |            |орталығы,  |
|                                         |            |Әділет.мині|
|                                         |            |           |
|17.1.3 ресейліктер пен қазақтардың этни. |АКҚМ, БМДМ  |Мәдениет.  |
|       калық топтарының рухани-мәдени қа.|            |мині,      |
|     | жеттіктерін қанағаттандыруға жәр. |            |Аймақұлт.  |
|     | дем көрсету туралы                |            |мині,      |
|     |                                   |            |Біліммині, |
|     |                                   |            |Әділетмині,|
|     |                                   |            |Мембаспа.  |
|     |                                   |            |сөзкомы,   |
|     |                                   |            |ТРФҚ       |
|                                         |            |           |
|17.1.4 жұмыс күштерінің орын ауыстырулары|ЕХӘҚМ, АКҚМ |Еңбекмині, |
|     | туралы                            |            |Аймақұлт.  |
|     |                                   |            |мині,      |
|     |                                   |            |Қаржымині  |
|                                         |            |           |
|17.1.5 білім мен ғылыми атақтар және     |БМДМ        |Біліммині  |
|     | ғылыми дәрежелер туралы құжаттарды|            |           |
|     | тану және олардың баламалылығын   |            |           |
|     | мойындау туралы                   |            |           |
|                                         |            |           |
|17.1.6 туризм, спорт, санаториялық-курор.|БМДМ        |МДТК,      |
|       ттық істер салаларындағы ынтымақ. |            |Денсаулық  |
|     | тастық туралы                     |            |мині,      |
|     |                                   |            |Экономика. |
|     |                                   |            |мині       |
|     |                                   |            |           |
|17.1.7 Тараптардың біреуінің жоғары оқу  |БМДМ        |Біліммині, |
|       орындарында даярлау жүзеге асырыл.|            |РҒА, РАҒА, |
|     |майтын мамандықтар бойынша Тарап.  |            |РМҒА       |
|     |тардың оқу мекемелерінде мамандарды|            |           |
|     |даярлау, қайта даярлау және олардың|            |           |
|     |біліктілігін арттыру туралы        |            |           |
|     |                                   |            |           |
|18   |Аймақтық проблемаларды шешудегі ын.|            |           |
|     |тымақтастық                        |            |           |
|     |                                   |            |           |
|18.1 |аймақтық деңгейде экономикалық, мә.|Әкімшіліктер|Облыстар.  |
|     |дени және әлеуметтік ынтымақтастық.|            |дың        |
|     |ты дамыту жөнінде ұсыныстар дайын. |            |әкімшілік. |
|     |дау                                |            |тері,      |
|     |                                   |            |Экономика. |
|     |                                   |            |мині,      |
|     |                                   |            |Мәдениет.  |
|     |                                   |            |мині,      |
|     |                                   |            |Біліммині  |
|     |                                   |            |           |

|18.2.  |Подготовка проектов соглашений:         |           |              |
|18.2.1.|о координации разработки градостроитель-|МЭИТ       |Минземстрой   |
|       |ных программ развития приграничных      |Акиматы    |Администрации |
|       |территорий                              |           |областей      |
|_______|________________________________________|___________|______________|

|18.2 |Келісімдердің жобаларын дайындау:  |            |           |
|                                         |            |           |
|18.2.1 шекара маңындағы аумақтарды дамы. |ЭИСМ,       |Жерге орна.|
|     | тудың қала құрылысы бағдарламала. |Әкімшілік.  |ластыру.   |
|     | рын әзірлеуді үйлестіру туралы    |тер         |мині,      |
|     |                                   |            |облыстар.  |
|     |                                   |            |дың        |
|     |                                   |            |әкімшілігі |
|__________________________________________________________________|